geihiche (üourant Geredde jongen twee dagen vastgeklemd in vliegtuigwrak Wist IJ WOENSDAG 23 NOVEMBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie- afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 p. kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0.32 per week. ADVERTENTIËNƒ0.18 per milimeter. <BU contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7976 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken too to as Helt fc gfrebleoeti ugn bert in tcgfjeaspotT Tarzan deed iedereen opspringen Zie pag. 3 Het toestel draaide steeds maar rond eer het neerstortte Het waren Hilding, Martinsen en Tho- rolf Hagen, leden van de Noorse „natio- reserve", die het toestel op genoem de wjjze aantroffen. Tot het laatste bleef DE RAMP VAN DE PH-TFA Het mag een wonder worden genoemd, dat de bij Oslo verongelukte Dakota van Aero-Holland geyonden is. Het lag zo tussen de bossen verborgen, neergestort in een diepte, dat het welhaast onvindbaar was. Twee leden van een reddingsbrigade zagen ietsschitteren, terwijl zij zaten te eten. Zij bolden er heen em ontdekten het wrak. Helaas heeft slechts één inzit tende er het leven afgebracht, zoals wij gisteren in een deel onzer editie nog meldden. Behalve de 12-jarige Isaac Allal zijn allen omgekomen. Tot gisteravond werden 31 van de 34 lichamen geborgen. het ongeluk ligt, iets heeft gehoord. De enige verklaring zou kunnen zijn, dat er tussen de boerderij en de plek een heuvel ligt. x Gissingen Deskundigen, die het ongeluk trachten te reconstrueren, denken dat de Dakota, bij haar pogingen om in mist en regen op het vliegveld Fornebu te landen, met een vleugeltop de hoge bomen raakte, door het bos ploegde en ten slotte in een steengroeve stortte, waar de motor ont plofte. Op het volgende ogenblik brak De as bemoeilijkt een nauwkeurig on derzoek. Het vliegtuig ligt op zijn kant. Hef vloog met de neus tegen een berg wand. Verscheidene inzittenden werden uit het toestel geslingerd. Toen Isaac Allal gevonden werd, ver telde hij: „Wij draaiden in kringen rond." Dat zou er dus inderdaad op kunnen wijzen, dat er iets aan het toestel man keerde. Een Noorse en een Nederlandse het wrak aan het gezicht onttrokken, doordat het in een diepte lag. Martinsen Hagen zagen het eerst het lichaam i een kind, dat uit het toestel ge slingerd was. Later vonden zij meer lichamen, ook en vooral in het wrak zelf. De staart was bijna onbeschadigd. Ha gen meende kreunen te horen. Hy holde echter eerst naar de boerderij Elgton- gaard, een kilometer ver, om politie en ambulance te waarschuwen. Enige van 'jn mannen onderzochten het wrak. Toen vonden zij een kleine jongen, die jg bleek te leven. Beklemd tussen twee stoelen, besmeurd met roet, rook en olie. opmerkelijk monter en rustig, bevrijdden hem uit de be narde positie, waarin hij tientallen uren had gezeten. Hij weigerde op de draag baar te gaan liggen. Wel had hij erge honger en hij vroeg om eten. Martinsen gaf hem chocolade, een sinaasappel en vruchtensap. In een .ambulancewagen werd hij, zoals we gisteren meldden, naar het ziekenhuis te Drammen gebracht. Het bleek al spoedig, dat hij de enige overlevende was. Alle anderen: 27 kin deren, onder wie twee broertjes en een tusje van de geredde Isaac Allal, de ver- Anna Lisa Jensen uit Noor wegen, Myriem Zaionitz uit Zwitserland mej. Cohen en Coudar uit Tunis, als mede de vier leden der Nederlandse be- g: Frouws. Touw. Westenberg en 3tukje, zijn omgekomen. Broertjes en zusjes Onder de Joodse kinderen ziin er \ele uit één gezin: vier heetten Allal, drie drie Hattab, drie Louzoun, drie Tubiana. Tegen de avond had men 31 lijken aar een boerderij aan de voet van de berghelling gebracht. Daarna moest het bergingswerk wegens de duisternis en het moeilijk begaanbare terrein worden jestaakt. Vandaag zouden de laatste drie (jken naar beneden vervoerd worden. Alle zjjn in rijen in de grote schuur van le boerderij neergelegd. Slechts enkele Jchamen zijn volkomen verkoold. De ;ezichten van de kinderen waren over iet algemeen onbeschadigd, hoewel de ichamen verwrongen waren. De volwas senen waren veel erger verminkt, enkele ?elfs onherkenbaar. Verscheidene dra gers verdwaalden in de dikke mist. De ■amp is gebeurd in een groot moeras gebied, dicht bebost en heuvelachtig. Men noemt het onbegrijpelijk, dat nie- man in de boerderij Elgtongaard, die nog geen twee kilometer van de plaats van Ned. goudvoorraad gestegen met f 128 millioen De Nederlandse Bank heeft met een eel van haar dollarbezit goud terugge- locht. dat in het eerste jaar van de irashall-hulp moest worden afgestaan 'oor de financiering van de eerste uit- iaven. Als gevolg daarvan is onze goud- 'oorraad gestegen met f 128 millioen tot 750.7 millioen. Samenwerking van Benelux met Frankrijk en Italië Morgen „verzamelen" in Den Haag Morgen komen de ministers van Buil Saken van België, Nederland en Lu- cemburg be 's-Grav end-age bijeen, ter be- ipreking vam de voorgenomen ecorio- nisehe samenwerking tussen de Behelux m Frankrijk en Italië. Daarna zullen de Irie ministers te Parijs met hun Franse Haanse collega's besprekingen voe- ■ver een regionale samenwerking Sier vijf landen. Torpedojager Banckert vertrok naar de Oost De torpedojager Banckert is gister- Uiddag uit Den Helder naar Indonesië ■ert rokken onder commando van de apt. It. ter zee B. v. d. Ploeg en mei 32 man aan boord. Ook de hoofdvlooi- •redikant, de kapt ter zee ds J. H. Sil- Smitt, maakt de reis mee. Hij uitgeleide gedaan door de hoofd- loolaaknoezenier, mgr J. F. M de bin. Voor het vertrek inspecteerde de "ommanda-nt zeemacht in Nederland, de Chout-by-racht J. J- L. Wiillinge, de op- 'Wenden. .DOLLARS OP HET TAPIJT". ZEGT HOFFMAN Paul Hoffman heeft te Los Angeles [•rklaard, dat er ongeveer 6 milliard s meer nodig zullen zijn dan reeds Werden toegewezen, om 'het plan Mar- •hall tot de einddatum in 1952 te kun- iblijven uitvoeren. missie zjjn gevormd om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak. Alle in strumenten, motoronderdelen en docu menten, die gisteren zijn gevonden, wer den zorgvuldig ingepakt. De Zweedse piloot van het andere kin dervliegtuig, Anderson, verklaarde op Ypenburg, dat hij niet kan begrijpen, wat de oorzaak is geweest. De verongelukte piloot kende het vliegveld Fornebu.-Het weer was niet gunstig, maar ook niet bijzonder slecht. Redders bijna door rotsblokken bedolven Hilding Martinsen en Toralf Hagen, de eersten die het wrak van de Dakota vonden, beleefden kort daarvóór een hachelijk ogenblik. Grote rotsblokken van 400 tot 500 kilo kwamen plotseling in beweging en rolden met donderend geraas naar beneden. De mannen kon. den nog juist op tijd opzij springen. Gezagvoerder Frouws j" De gezagvoerder van de Dakota PH.- T.F A.. Lodewijk Johan Frouws. was 31 jaar. In 1938 behaalde hij op Ypenburg zijn vliegbrevet. Nog hetzelfde jaar ver trok hij naar de Oost. Tot de Japanse inval was hij in dienst bij het K.N.I L in Bandoeng? Hij wist naar Australië uit te wijken. Tijdens de oorlog voerde hij aanvalsvluchten uit, vloog nieuwe vliegtuigen van Amerika naar de bases en werkte op een instructie-afdeling. Na de capitulatie der Jappen vloog hij personen van de kampen naar Australië. Ook nam hij deel aan de eerste politie actie. In April j.l. trad hij in dienst van Aero-Holland. Zijn oudste broer is in Indonesië als burger in een internerings kamp omgekomen. Een tweede broer is thans houtvester in Indonesië. Gezag voerder Frouws was sedert Juni gehuwd en woonde in Rijswijk. Als door een wonder bleef de 12-jarige Isaac Allal gespaard tijdens de ramp van de Dakota van Aero-Holland in Noorwegen. Isaac was maar licht gewond en ligt nu in het ziekenhuis van Drammen. >De dokter zegt, dat het ventje over enkele dagen al weer uit het ziekenhuis ontslagen kan worden. Isaac Allal ligt zwak maar monter in het ziekenhuis Een wonder dat hij nog zo fit is Zwak. maar monter, ligt Isaac Alia!, geredde jongen van de verongelukte Dakota, in het ziekenhuis te Drammen. De geneesheer-directeur noemde liet een der, dat een jongen van twaalf jaar it is als hy bijna twee dagen in een wrak heeft doorgebracht, zonder zich veel te kunnen bewegen, zonder eten. in de kou en in angst. j is slechts licht gewond. Een snij- wond boven zijn oog, een paar sohram- over zijn neus. Ook is zijn rechter een beetje gezwollen. De artsen ge loven niét, dat een shock de oorzaak is, dat Isaac zo rustig is. Maar hij spreex' nig. In de ambulancewagen, op weg r het ziekenhuis, gaf hij een om standig relaas. Hij geloofde dat alle an deren op slag gedood werden, toen het vliegtuig teg-en de grond sloeg. En meer malen kwam hij weer terug op wat hij eerst zei: „Wij draaiden in kringen rond". Dat moet veel indruk op hem hebben gemaakt. In het ziekenhuis werd l9aac gevraagd, hoe hij het gemaakt had. „Niet slecht Was hij niet wat van streek? Nee, hii was ndet moe. „Weet je, waar je bent".'" „Ja, ik ben im Noorwegen, is het niet?" Beschimmelde voorraden voor ijssalon Terwyi iedereen honger leed In de hongerwinter 19441945 lagen n het pakhuis van de Goudse ijsberei- der G. L. hoeveelheden suiker, bloem. boter, busjes taptemelk enz. :e bederven. De kantonrechter had in tot verschillende boetes veroor deeld. In hoger beroep verklaarde zijn verdediger voor de R'da-mse reöhtbanK dat L. deze ingrediënten niet had wil len gebruiken. Ze zouden afkomstig pakhuizen, die in 1940 in Rot terdam werden verwoest en L had ze gekocht voor veevoeder. Niettemin eiste, de Officier wegens verregaande vervuiling van het pakhuis bevestiging -van het vonnis, waarbij L 23 boetes van f20 kreeg, voorts van de veroordeling wegens het vih-den van on deugdelijke ingrediënten voor de ysbe- •iding in de salon: tien boetes van f25 van het vonnis wegens een teveel m micro-organismen (bacteriën e.d.) het ijs: f40 boete. Uitspraak op 6 De cember. BANKBILJETTENCIRCULATIE BEREIKTE LAAGTEPUNT De bankbiljettencirculatie is in de af gelopen week gedaald van f2941|B mil lioen tot f 2934 millioen, waarmede een laagtspunt vobr dit "jaar is bereikt Hij vertelde, waar hij vandaan kwam. Later zei hij ook. dat hij Allam heette, hoewel de passagierslijst Allal aangeef;. Men kon niet met stelligheid verklaren, of de ouders van Isaac beiden niet meer in leen zijn. Stoffelijke overschotten naar ons land Vermoedflyk met de Dakota, die vandaag naar Oslo vertrok. In alle vroegte is de Dakota PH-TFB. het vliegtuig, dat met een andere groep Toodse kinderen in Oslo aankwam, van morgen van Ypenburg naar Noorwegen vertrokken Behalve de leden van de commissie van onderzoek, bevond zich een familielid ven gezagvoerder Frouws Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt, zal het toestel vermoedeiyk Vrijdag of Zaterdag terugkeren. Het is <je bedoeling, dat de Dakota dan de stoffe lijke overschotten der Nederlandse slachtoffers naar het vaderland zal bren gen. Over dag en plaats van begrafenis is nog niets te melden- STRAALJAGER VIEL OP COLONNE TANKS. Een RAF Meteor-straalvliegtuig is gisteren neergestort in een colonne tanks en kanonnen in d'e buurt van Stanford, tjjdens manoeuvres. De piloot werd Meer industrialisatie Morris gaat auto's in Nederland bouwen In het midden des lands (waar is nog niet beslist) wordt binnenkort nieuwe autofabriek opgericht: een Ne derlands bedryf van de Engelse Morris- automobielen. Honderden arbeiders zul len er op den duur werk vinden en onze deviezenpot zal er wel by varen. Er wordt naar gestreefd, in Januari a.s- met de productie van Morris Oxford en Morris. Minor-personenauto's te be ginnen. Het bedrijf zal ook België en Luxemburg van deze typen voorzien. Bovendien wordt getracht, in samen werking met Engeland, de export naar andere landen uit te breiden. De Ned. industrie zal zo veel mogelijk worden ingeschakeld. De fabricage wordt ter hand genomen door J. J. Molenaars automobiel-bedrijf te Amersfoort, dat sedert 1932 het c cern, hetwelk Morris-auto's maakt, ons land vertegenwoordigt. De admini stratie van het bedrijf blijft in Amers foort. Over de plaats van de fabriek zal zeer spoedig worden beslist. De regeringsautoriteiten hebben on langs hun toestemming verleend voor dit bedrijfj dat Van betekenis is voor de industrialisatie en dat bovendien deviezen bespaart en opbrengt. Dode en zwaar gewonde in brandende auto Onder Ermelo tegen een boom gereden. Gisteravond reed by Ermelo een vrachtauto met oplegger uit Groningen door nog onbekende oorzaak tegen een boom. De wagen vloog in brand. De in zittende J. B. raakte bekneld en is le vend verbrand- Een tweede, D: v. d. H., werd zeer ernstig gewond; men vreest voor zijn leven. De derde, eveneens met de initialen J- B., werd licht gewond. Weer een slachtoffer van onbewaakte overweg Gistermiddag werd een personenauto op de onbewaakte overweg te Heiloo dpor een electrische trein uit Alkmaar gegrepen. De auto werd meegesleurd en vloog, evenals de voorste wagen van het treinstel in brand. De auto brandde geheel uit, maar de bestuurder de 49-j. J. Cortlevër uit Papendrecht, kreeg alleen een hersenschudding. Hij maakt het redelijk wel. De trein had weinig vertraging. Postpakket 10 jaar onderweg In Augustus 1939 stuurde een comité te Overloon een pakket naar een R.-K- missiezuster in Afrika- Dezer dagen ont ving men in Overloon een dankbrief van de zuster, waarin zy schreef, dat ze het pakket in Augustus 1949 had ont vangen. Verlenging huidige regeling kinderbijslag Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend om de huidige regeling van de kinderbyslag, welke op 1 Jan. a.s. sou aflopen, te verlengen tot 1 Jan. 1951. Enige gevallen van koepok ken te Rijnsburg en Katwijk aan den Rijn Geruststellende medische verklaring. Het gerucht liep. dat in Ryneburg en Katwijk aan den Rijn een koepokken- epidemietje zou zijn uitgebroken. Van medische zijde deelde men ons echter dat dit nog wel losloopt. Een gering aantal koeien heeft pokken en nu zijn enkele veehouders door koepokken aan getast. De ziekteverschijnselen komen, door het melken, op de handen voor. Het 's daarom raadzaam, by dit werk hand- ■choenen aan te trekken. Daar koepok- een van geheel andere aard zijn dan de pokken, die de mens kan hebben, hoeft men niet bang te zijn voor uitbreiding van deze ziekte van mens op mens. In 5 maanden 65.000 Belgische tapijten gesmokkeld In Breda is de politie opnieuw een smokkelbende op het spoor gekomen, die in de tweede helft van dit jaaT naar schatting 65.000 Belgische tapijten over de Ned. grens heeft gebracht. Er zijn reeds enkele arrestaties verricht. Deze bende staat los van de tapijtensmokke laars. bij wie de Antwerpse fabrikant D. rol speelde. BEVIN MOET WEER RUST nOUDEN. Ernest Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, moet op advies van zijn artsen enige tijd rust houden Op nog onbekende plaats zal Bevin een rustkuur ondergaan. Zoals bekend is, heeft de staatsman een hartkwaal en lijdt aan asthma. Onlusten op de Philippijnen De onder communistische leiding staande Hukbalahaps. een minderheids groep op de Philippijnen. is in een ge vecht gewikkeld met de politie, honderd kilometer ten Zuiden van de hoofdstad Manila. De opstandelingen hebben een loopgraafmortier en machinegeweren. Marianne is nerveus Franse politici in de Assemblée ongerust over een „herbewapend Duitsland" Maar Adenauer verzekert, zelfs geen Duits leger te willen O* XDANKS DE BESLUITEN VAN DE „GROTE DRIE" op de conferentie te Park's, is de Franse publieke opinie niet gerustgesteld ten aanzien van de herbewapening van Duitsland. Dit blftkt ook uit de overgrote interesse voor het debat over de buitenlandse politiek in de Nationale Vergadering, hetwelk als het belangrükste beschouwd wordt sinds het einde van <de oorlog. Tydens een pers-lunch heeft de minister van Staat, Teitgen, verklaard, dat Frankrijk nimmer de kant zal staan, waarby zich ook een herbewapend Duitsland bevindt, vele afgevaardigden werd scherpe critiek uitgeoefend op de Brits-Amerikaanse politiek inzake Duitsland. Zo heeft de rechtse afgevaardigde, daarvoor zal aanbieden. Het protocol der Generaal Aumergn. jle. Franse regeringI bereikte overeenkomsten zal morgen gelaakt, omdat deze zich acooórd ver- wofden gepubliceerd. Het is te beschou- klaarde met de overeenkomsten Londen en Washington, die hij kwaiifi- ceerde als „het luiden van de doodsklok". Frankrijk leed tegenover zijn bondge noten aan een soort van „minderwaar digheids-complex". ander parlementslid, Charles Serre, vestigde de aandacht op listisehe uitingen van Duitse politieke leiders, terwyl vroegere eigenaren mijnen en fabrieken in het Ruhrgebied pogingen in het werk stellen, om beheen hierover weer in handen krijgen. Volgens hem moest de eigendom de mijnen en fabrieken internationaal orgaan worden overgedra- en zou het bovendien verstandig zyn. Duitsland niet te veel concessie doen en de uiterste waakzaamheid betrachten. Hij zag in een „Vier-Mogend- heden-Overeenkomst" het enige middel, n de Duitse kwestie op te lossen. Ook uit andere uitlatingen blijkt, dat by vele Franse politici een overigens begrypelyke nervositeit heerst bij de gedachte aan een herbewapend Duits land. Niet slechts, dat herbewapening Duitsland opnieuw gevaarlijk zou maken, zulks zou ook. oorlog met de Sowjet-Unie kunnen uitlokken. In dit verband wijzen wij op het stand punt van de Duitse kanselier, Adenauer, die nadrukkelijk verklaard heeft, geen Duits leger te willen. Ook heeft het Britse ministerie van Buitenl. Zaken gepubliceerd, dat de Westelijke mogendheden niet voornemens zün, een Duits leger op de been te helpen, zelfs gewapende politiemacht- Gisteravond hebben de drie Geallieerde Hoge Commissarissen te Bonn met Adenauer overeenstemming bereikt bevoegdheden welke aan West-Duitsland zullen worden verleend en over hetgeen dit land Roekeloze autorijdster te Delden plotseling overleden De 35-j. mevr. G. K. G.-R. uit Delden dezer dagen, toen ze bij haar huis uit haar auto stapte, in elkaar gezakt en kort daarop overleden. Enige dagen ge leden veroorzaakte zij, zoals gemeld, in Delden en Hengelo een aanrijding, toen onder de invloed van sterke drank chauffeerde. Een oude dame werd daar bij gewond. Zij zou 30 November kantonrechter komen. DAT de oud-hoofdinspecteur van Financiën in N.O. Indië, Bax, op 67-j. leeftijd in Den Haag is overleden. DAT in Groningen overleed J. L. Bren- ninkmeijer, firmant van het modehuis H. B te Groningen en Leeuwarden, en lid van het concern Lampe. DAT de kring van burgemeesters der Noordzeekustgemeenten in het R'damse stadhuis verschillende problemen behan delde. DAT de generaal-majoor der mariniers M. R. de Bruyne morgen te Doorn 54 jonge officieren zal beëdigen. DAT aanvragen van invoer-deviezen- vergunningen voor metalen en bouwstof fen na 1 December niet meer moeten worden ingediend bij de vak- en bedrijfs groepen, doch rechtstreeks bij het rijks bureau voor metalen en bouwstoffen. DAT de veilingver. De Zuiderkogge te Hem (N.-H.) een 6500 kub. meter grote poterbewaarplaats in gebruik heeft ge nomen. DAT de Vooruitstrevende party voor wereldregering (secretariaat te Bussum) de Ver. Naties om de instelling van een wereldregering heeft verzocht DAT mr C. J. Verheijen te Veghel is benoemd tot Statenlid van Noord-Brabant in de vac.-H. J. van Wees te Deurne. DAT artsen van de districts-consulta- tiebureaux voor tbc-bestryding voortaan een verklaring mogen afgeven dat de genen die in bedrijven met „modelmelk" in aanraking komen, niet aan deze ziekte lijden. DAT het onlangs gesloten Nederlands- Ierse handelsverdrag Vrijdag in Dublin wordt ondertekend DAT een Italiaanse inkoopcommissie in Surhuisterveen (Fr.) een flinke collectie jong Fries fokvee heeft aangekocht. DAT op 1 November in Arnhem (pl.m. 100.000 inwoners) 4125 gezinnen een wo ning zochten waarvan 15 pet. vóór 1 Jan. 1948 heeft aangevraagd. DAT gisteren in de A'damse Stads schouwburg een gedenkteken voor de to neelschrijver Herman Heijermans is ont huld. DAT Clarence Hunter en Alex. Keller, resp. hoofd en economisch commissaris van de E.C.A.-missie in ons land. gisteren de Philipsfabrleken te Eindhoven hebben bezocht. DAT op de jaarlijkse efficiencydagen van het Ned. Instituut voor efficiency morgen en Vrijdag in A'dam prae-advie- zen worden besproken over bevordering van het gemeenschapsbesef in de bedrij ven en over geografische decentralisatie van bedrijven. DAT volgend jaar tien grote bouwplan nen voor de verwoeste binnenstad van Nijmegen zullen worden uitgevoerd. DAT aan de^raad van Nijmegen wordt voorgesteld een 17 ha groot bos- en heide- terrein onder het park. Goffert aan te ko- >n voor uitbreiding van dit park e.d. DAT de kustvaarder Fenna gisteren de haven van Delfzijl binnenliep als dui- zendse zeeschip, hetwelk van zeezyde werd ingeklaard. DAT in Zaandam een fonds zal worden gevormd, waaruit het zg. onproductieve loon aan havenarbeiders, bij afwezigheid werk in de haven, betaald zal wor den. gepubliceerd. wen als het resultaat der eerste vrfj' onderhandelingen tussen en overwonnenen sedert de oorlog. Te Londen werd ook een accoord be reikt tussen de „Grote Drie' toekomstige Duitse koopvaardyvloot De Duitsers mogen, een ongelimiteerd aantal vrachtschepen bouwen van 7200 ton, met een gemiddelde snelheid van 12 a 13.5 knopen; ongeveer 8 grotere en snellere schepen, doch geen passagiersvaartui gen. Dit accoord kwam na vijf maanden onderhandelingen tot stand, waarbij Engeland en Frankrijk zich keerden tegen de Amerikaanse pogingen om de Duitse macht ter zee te doen herleven. West-Duitsland mag binnen het kader van zekere beperkingen ook schepen exporteren. By de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij te Am sterdam werd de „Bonneville" te water gelaten. Het schip is bestemd voor de Noorse rederij A. F. Kla^ veness en Co. en meet 13.200 ton. DEERNISWEKKEND De angstige onzekerheid over het !o4 van 't vliegtuig is dan gisteren over gegaan in verschrikkelijke zekerheid. Wat er nog restte aan hoop is nu ook ver vlogen. Alleen een klein jongske is als door een wonder (ja. is het geen won der?) aan de ramp ontkomen. Maar al dia anderen, de vier leden der bemanning en de kinderen met bun verzorgsters, zijn Is 'ooit deernis zo op haar plaats ge weest? Wanneer wy denken aan deza vliegers, nog in de opgang van bet leven, nog vol van verwachtingen. Wanneer wij denken aan de verpleeg sters, die gevallen zyn" by de uitoefening Tin haar, bij uitstek menslievende, taak. Wanneer wy in het 'bijzonder denken aan die kinderen in hun prille jeugd, een jeugd wa*rm zy tot nu toe in deze vreem de mensenwereld niets dan zorg en ellen* de hadden gekend, maar waarin hun au toch iets ten deel zou vallen van koeste ring en liefde. Onze gedachten gaan ook ditmaal ui* r de r de der vliegers, naar de vaders en moeders der kinderen. Het Joodse volk moet wel diep gaan door de school van he»t lijden. Ver scheidene gezinnen werden van kinderen beroofd. En in verre steden en dorpen zitten de Rachels weer in diepe smart. Zy zitten, ook wenen zij. Het leven gaat voort. Vliegtuigen stij gen op en dalen. Straks zijn het weer andere dingen, welke de aandacht vragen. Zo gaat het altyd en ditmaal zal het niet anders gaan. Gelukkig zijn zy. die weten mogen dait alle dingen, ook deze ontijdig afgebroken kinderkruistocht, zyn begre pen in de voorzienigheid Gods. Straks laatste eis: laat de Minahasa los! Na herverkiezingen met succes voor Twapro en K.K.M. Op 16 dezer werden voor het parle ment van Oost-Indonesië herverkiezin gen gehouden in de kiesdistricten "Noord en Zuid-Minahasa. De herstemming noodzakelijk, omdat by de in October gehouden verkiezingen geen de vereiste kiesdeler had behaald. De uitslag gaf een overwinning te zien voor. de Twapro en de KKM. de organi saties die niets voelen voor de door de Oost-Indonesisohe regering gevoerde po litiek met betrekking tot de vorming var de Verenigde Staten van Indonesië. Het resultaat van de stemming was als In Noord-Minahasa verkreeg de heer M. B. Tumbel van de „Barisan Nasional Indonesia" 24.314 en de heer Ticoalu var de ..hoofdenbond" (aangesloten bij q« KKM) 32.386 stemmen. In de Zuid-Mina- hasa de heer J. Maweikere van de „Twa pro" 33.115 en M. Sondakh van de „Ge- rakan Indonesia Merdeka" 32.146 stem- De "voorzitter van de KKM (Komite Ke- tatanegaraan Minahasa), dr Ratumbuy- sang, verklaarde te Menado aan Aneta, dat hy deze herstemming beschouwt als een plebisciet in de Noord- en Zuid-Mi nahasa. „Het blijkt onomstotelijk, dat het grootste deel van- de bevolking der Mina hasa gekant is tegen de doelstellingen van de BNI, de GIM enz. en onzerzijds zal nu spoedig de aanbieding aan di gering van Oost-Indonesië volgen onze laatste eis om de Minahasa los te laten op grond van deze verkiezingsuit slag", aldus de voorzitter der KKM. Van de zijde van het Oost-Indonesische kantoor te Batavia verklaarde men heden Gesneuveld in Indonesië De regering maakt bekend dat tot haar leedwezen de volgende verlie zen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninkiyk Ned. Ind. leger Gesneuveld 23 October: Men. sergt infie H. W. Damapoli. Gesneuveld 24 October: Mad. sergt. 2e kl. infie Albdoelrachman; Mal. sold. 2e kl. infie Engikam; Mal. sold. 2e kl. infie Nisan; Jav. sold. 2e kl. inflie Gastro. Gesneuveld 26 October Mad. sold 2e kl. infie Halil. Gesneuveld 29 October: Jav. korp. inifie Soeseno, alflen afko ..tig uit In donesië. aan Aneta, dat de heer Ticoalu „lid is van de hoofdenbond, een vakorganisatie, doch dat hij met de doelstellingen van de KKM en de Twapro niets heeft te maken Waarom twee ministers naar Batavia gaan In aansluiting aan ae mededeling, dat de ministers Van Schaik en Stikker r.aar Batavia zullen vertrekken om be sprekingen te voeren Inzake de souve- reiniteitsoverdracht wordt het volgende gemeld: Het is noodzakelijk, dat te Bata via verscheidene besluiten op zeer korts termijn zullen worden genomen. Ten einde met betrekking tot deze besluiten het contact tussen regering en H.V.K. ts vergemakkelijken, heeft de regering be sloten, deze twee ministers naar Batavia te doen reizen om dit contact ter plaats# mogelijk te maken. Het ligt in het voor nemen van minister Van Ma ar se veen (die nu nog in Nederland moet blijven i.v-m. de parlementaire behandeling van het wetsontwerp souvereiniteitsover» draaht) om in aansluiting aan de souve- reiniteitsoverdracht in Nederland, een bezoek aan Indonesië te brengen. Over het voornemen van minister Van Maarseveen om naar Indonesië te gaan. meldt het A.N.P. nader dat de Regering lar streeft de formele souvereiniteits- overdracht te doen plaats vinden op 27 December. Hiervoor komt een delegatie de alsdan gevormde regering van ds Ver. Staten van Indonesië naar Neder land. Deze keert wellicht op dezelfde dag nog naar Indonesië terug, waarna de fei- telyke overdracht zal geschieden. Minis ter Van Maarseveen heeft de bedoeling met deze delegatie naar Batavia te gaan om aldaar deze feitelijke overdracht by te wonen. Tamelijk zacht weer Tot morgenavond verwacht De TVil^t Overwegend zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen en vannacht hier en daar tijdelijk mist Meest matige wind aanvankelijk tussen Zuid en Oost. Later uit uiteenlopende richtingen. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag 24 November zon op 8-14. onder 16 39; maan op 13.03, onder 20.33 WK K November E, K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1