Jlietr tue £ditsr(rc (üimrani Dakota van Aero-Holland vergaan Waarschijnlijk 35 personen omgekomen Burgemeester Schokking nam afscheid van Alphen a. d. Rijn 'Bdfin de ofayïnetfërjA A7 Wist U MAANDAG 21 NOVEMBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie- afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 p. kwartaal; ƒ1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per mllimeter. (By contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7974 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NA TIONAA L DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoastfcl; aficbteoen oiyn bert ia tcgbenspoet" Geen vervroegd St Nieolaas op voetbalvelden Zie pag. 3 Toestel was op weg naar Oslo met 29 Joodse kinderen DE NEDERLANDSE BURGERLUCHTVAART Is, naar men mag door een nieuwe ernstige ramp getroffen. Sinds Zondagavond zes uur heeft Aero-Holland alle contact verloren met haar Dakota P.H.T.F.A., die met negen en twintig Joodse kinderen en twee Scandinavische verzorgsters plus een beman ning van vier koppen aan boord van Tunis op weg was naar de Noorse hoofdstad. Een zuster-Dakota, de P.H.T.FJB., die met een gelijksoortige inhoud eveneens op weg was naar Oslo, is daar wel aangekomen. De hele Zondagavond en Zondag nacht zijn patrouilles en vliegtuigen in de weer geweest om de machine ten Noor den en ten Zuiden van Oslo, alsmede in het zeegebied rond Zuid-Noorwegen en Denemarken, te zoeken. Met het verstrijken van de tijd verminderde de hoop, dat het vliegtuig nog intact gevonden zou worden. Hedenmorgen stegen va>n Valkenburg geregelde verbindingen met de T.F.A. twee Mitchell-bommenwerpers Zee-hulp vliegtuigcommando op, wateren rond Zuid-Noorwegen af te zoeken. Bovendien gaf Aero-Hol land de T.F.Bdie. na haar passagiers in Oslo afgezet te hebben, naar Goten borg in Zuid-Zweden vloog, opdracht het gebied rond Oslo uit de lucht te ver- Dit ongeluk is zo bijzonder tragisch, omdat hiermede de levens van negen en twintig Joodse kinderen verloren zijn gegaan. Zij waren afkomstig uit Tunis, waar hun ouders onder economisch moeilijke omstandigheden leven en opmaken om naar Israël te vertrekken. Het „Norwegian Relief Committee" heeft op zich genomen deze jonge kin deren in Noorse kampen voor te berei den op 'hun toekomstig landbouwers- leven in Israël en voor rekening van di' comité voerde Aero-Holland de charter vluchten uit. De vorige week vlogen de beide machines van Oslo naar Israël Vandaar gingen zij naar Tunis en gis teren maakten zij die reis over Marseil le en Brussel terug naar Noorwegen. Laatste contact Om zes uur gisteravond had men op het vliegveld Fornebu, ten Zuiden van Oslo, het laatste contact met de T.F.A De Dakota bevond zich toen op 60 km ten Zuiden van Oslo, nl. ter hoogte van het plaatsje Geloeye. De piloot vroeg een weerbericht en kreeg dat. Het weer was zeer redelijlk. Een landing kon uit stekend worden uitgevoerd en er wa ren verscheidene vliegtuigen binnen geloodst. Wel regende het, diooh die wind was niet zeer krachtig en de wolken lagen op 400 a 500 meter. De piloot had nog niet meegedeeld, wat zijn plannen waren, toen onverwacht de radioverbin ding uitviel. Sindsdien heeft men op het vliegveld talrijke berichten gekregen over hc ponken van vliegtuigmotoren en ovei explosies, die zich om vier uur heden nacht zouden hebben voorgedaan. In Mosa, een ander Noors plaatsje, vertelde een politieagent, dat hij om precies vijf uur Zondagmiddag een vliegtuig boven zijn gemeente heeft ho pen vliegen, waarvan de motoren regel matig draaiden en dat niet de indruk gaf in moeilijkheden te verkeren. Ook hij had explosies gehoord om vijl uur In de nacht, doöh de aard daarvan had men nog niet 'kunnen vaststellen. Radio Oslo bleef in de aether Radio Oslo blééf de hele nacht in de aether en bracht treurmuziek ten ge hore, terwijl het steeds berichten gaf. Intussen waren grote groepen vrijwil ligers en politie-agenten in de omge ving van Oslo bezig naa Vliegtuig te zoeken. Het Deense vliegveld Kastrup heeft Vier schepen in nood Gedurende het afgelopen weekeinde waren weer talrijke schepen in moeilijk heden. Het Britse s.s. „Watson Ferris" liep bij het lichtschip „Scar Weather" voor de Engelse Noordzeekust aan de grond, maakte water en verzocht sleep boothulp. Een andere Brit, de „Romney" raakte 5 mijl ten Z O. van New Haven aan de Britse kust stuurloos. Schepen, die hulp wilden verlenen, konden het schip door het slechte weer niet naderen. Het Noorse schip „Grigon" bevond zich gisterenavond een mijl ten Zuiden van de Noorse haven Kristiansands in zinkende toestand. Uit de berichten valt af te lei den, dat de boot op de rotsen gebroken is. Het Noorse vrachtschip „Kirsten B", Seraakte aan de Noordkust van Cuba in rand en werd door de bemanning ver- Tivee babies van minder dan twee pond In October van bet vorige jaar is in het gezin van de fam. G. aan de Maas- heese te Venray een baby geboren, die ileohts 6.6 ons woog. Na een maanden lange verpleging kon het kind weer naar de ouderlijke woning worden gebracht en bet heeft thans zijn achterstand inge haald. Inmiddels is dezer dagen in het- relfde gezin een baby van 8.6 ons geboren. Machinist fingeerde roofoverval Maar de politie trapte er niet in. Een machinist van de zuivelfabriek De Volharding te Hem (Noord-Holland) heeft Zaterdag een gefingeerde roofover val in elkaar gezet. Hij vertelde de po litie, dat hij het slachtoffer van een over. val was geworden, maar later bleek dat hij de dief zelf was. De machinist, de 21-j. A. H.. zou door een met een pistool gewapende man in de fabriek zijn overvallen. De indringer zou hem gedwongen hebben mee naar het kantoor te gaan. Daar had hij hem bevo len de brandkast te openen, maar de ma chinist had geen sleutel. De man zou toen met een aantal loonzakjes (totaal-inhoud t 498) zijn verdwenen. De politie ging alle details nauwkeurig Ba en al spoedig viel de verdenking op H. zelf. Na een langdurig verhoor viel hij door de mand. Het verhaal bleek verzon den. Al .het geld is achterhaald. gehad, zolang de machine over Deens gebied vloog. Nadat het bericht over de vermissing bekend werd, zijn alle kust- stations gewaarschuwd uit te zien en reddingboten gereed te houden. Toen het vliegtuig van Brussel ver trek had het voor negen uur benzine aan boord. Het uur van vertrek was 12.54. Nadat het laatste contact met het vliegtuig opgenomen was, had de ma chine dus nog voor vier uur vliegen benzine in de tanks. Vandaar, dat men er de hele Zondagavond rekening mee gehouden heeft, dat de TF.A. naar Ne derland teruggevlogen was of een ander vliegveld zou aandoen. Op Ypenburg was men Zondagavond laat en gedu rende de nacht dan ook doende alle vliegvelden in 'het Noorden op te bel len om navraag naar de machine i£ Uit Oslo werd hedenochtend de acti viteit van Noorse patrouilles gemeld, die de hele nacht doorzochten denoohtend vroeg nieuwe hoop kregen, toen men achter de heuvels bij Oppe- gaard, 45 km ten Zuiden van Oslo een lichtschijnsel ontdekte, dat men als af komstig van het vermiste vliegtuig be schouwde. De heer Diapen heeft in de afgelopen nacht persoonlijk de familie van de ver ongelukte bemanning meegedeeld, dat hij geen hoop meer koesterde op hun behouden weerkeer. namen van de Joodse kinderen hun verzorgsters zijn niet bekend. Sporen bü Drammen tien uur plaatselijke tijd vanoch tend stegen van Fornebu zes vliegtui gen op voor luchtverkenningen naai het vermiste vliegtuig. Nieuwe berioh- van de politie van Drammen sug gereren de waarschijnlijkheid, dat bei vliegtuig verongelukt is in de streek var Hurum op de Westelijke oever van de Oslofjord. Hier liggen namelijk onbe woonde gebieden van aanzienlijke uit gestrektheid. De verkenningsvliegtuigen hebben opdracht gekregen hun activi teit speciaal op deze streek te concen n. Zowel militaire als civielt vliegtuigen nemen aan de verkenningen deel. i het vliegtuig van Aero-Holland, dat sinds gistermiddag A. v. d. Touw uit Rijswijk (tweede bestuurder), H. Westenberg uit Amsterdam (radio-telegrafist), L. Frouws uit Rijswijk (gezag voerder) en K. Stukje uit Den Haag (boordwerktuigkundige) „IN EEN SFEER VAN WELWILLENDHEID IS HET PRETTIG WERKEN" VANMIDDAG OM 3 UUR heeft in het Raadhuis te Alphen aan den Rijn burge meester F. M. A. Schokking afscheid genomen wegens vertrek naar Den Haag. Myn verwachtingen, die ik drie jaar geleden koesterde, zijn verre overtroffen, aldus de burgemeester. In een sfeer van welwillend overleg heeft hij kunnen werken en er is niets, wat een burgemeester méér stimuleert. Zakelijk was Alphen moeilijke gemeente. duur zullen de verschillende bedryfs- Doch het burgemeesterschap is er attractief. Het hindert mij, zoveel werk, onafgemaakt, achter te moeten laten. Zonder deze onafgedane zaken te speci ficeren, verklaarde de heer Schokking, dat hij wel de opening van de nieuwe gemeentelijke brug zou willen mee maken. Spr. dankte de loco-burgemeester, de heer Spreij, voor zijn voortreffelijke arbeid. In 99 van de 100 gevallen werd eenstemming bereikt tussen de burge meester, de wethouders en de Raad. Indien ik al, zo vervolgde spr., enkele maal als voorzitter van het Col lege een zeer beslist geluid heb moeten laten horen, dan is dit goed opgevat, omdat beseft werd, dat ik zulks als bur gemeester deed en ook moest doen- Tot persoonlijke tegenstellingen heeft dit niet geleid en voor dit sportief besef ben ik buitengewoon erkentelijk. Vervol gens richtte burgemeester Schokking zich tot zijn ondergeschikten, die hartelijk dankte voor hun samenwerking. Zich tot de raadsleden richtend, er op, dat zij staan aan het hoofd een bloeiende gemeente. By voort- Drie moorden werden op één dag te Malang gepleegd Dag aan dag komen er gedurende laatste tijd' berichten uit verschillende plaatsen van Java over terreur en cidenten. Op èèn dag werdlen te Ma- lang drie moorden gepleegd, de slacht offers wanen een oude Indonesiër, een Indonesische politie-agent en een Ohi- Een gewapende bende overviel er voorts de vier ondernemmgswachters de rijstpellerij Kotalame. Toen de- bulten gevecht gesteld wanen ver dwenen de overvallers met een flinke buit. Rampdtótoens plunderden een kantoor Ran'gut, bij Soerabaja, waar zes man overweldigd werden. Ook in Zuid-Ga- et lijdt de bevolking onder de terreur m de Daroél Islam. Avond aan avond de hemel verlicht door de brandende kamponghuizen. In één nacht werden op de onderneming Tjisompet, ten Zui- van Tjikadjan'g, 600 rubberbomen vernield. De politie is versterkt door een mobiele groep van 40 ondernemings- wachten. TWEE MINISTERS NAAR BATAVIA Naar de Nieuwe Leldsche Crt. verneemt zullen de ministers Stikker en Van Schalk eind dezer week naar Batavia reizen voor het voeren van besprekingen. 4 en 25 December rij-Zondagen Op de Zondagen 4 en 25 December s- mag gereden worden met auto's en motorrijwielen. takken Uw intense belangstelling nodig hebben. De gemeentelijke over heid dient de besta ansbronnen te sti muleren en te bevorderen. Spr. geloofde, dat er voor Alphen aan den Rijn een schone toekomst is weggelegd, mits de aandacht van de Raad gericht blijft op: le een verantwoorde industrie bevorde ring, 2e bevordering van middenstands- belang en 3e een voortdurend en belang stellend medeleven met de agrarische bevolking. Als woongemeente is er in deze gemeente nog veel te doen. Een drastische vermeerdering van de woning voorraad is eerste voorwaarde voor de ontwikkeling van Alphen aan den Rijn. Ook aan de verfraaiing van de gemeen te dient geregeld goede aandacht te worden gegeven. In het hart van spr en zijn vrouw heeft Alphen een definitieve plaats veroverd. Daarom bood spr. als een herinnering aan zijn verblijf, de beide antieke Italiaanse vazen aan, dia in de Raadzaal staan. Alphen zal mr Schokking niet gemak kelijk vergeten. De vertrouwde groet van de gemeente werkman en het handopsteken van de onnier van de Rijkswaterstaat, het zijn alle dingen, die hij node missen zal. Daarvoor in de plaats komen andere waarden, die nog niet te overzien zijn. Doch ik weet, aldus spr., dat uw goede >en mij schragen zullen. De bemanning De bemanning van de PHTTA bestaat uit de" heren L. Frouws, gezagvoerder, 31 jaar, wonende te Rijswijk (ZH); A. van der Touiw, tweede bestuurder, 34 jaar. eveneens wonende te Rijswijk; H. Westenberg, radio-telegrafist, 23 jaar, wonende te Amsterdam en K. Stukje, boardlwerktui gkundi - ge, 31 jaar, wonende te 's-Graven- De heren Frouws, Westenberg en Stukje zijn respectievelijk in April, Juni en Mei van dit jaar bij de Aero Holland in dienst ge treden; de heer Van der Touw begin 1948. Allen waren gehuwd Alleen Westenberg had een kind. Frouws had 5500 vlieguren. Van dér Touw 3700. Aan de luchtverkenning wordt ook deelgenomen door een Nederlandse Dako ta, een Deense Dakota en een Deense Ca- talina, alsmede door een Zweeds jager- eskader. Terwijl de kleine Noorse vliegtui gen, die niet met radio zijn uitgerust, de streek langs de Oslofjord afzoeken, kennen de grotere vliegtuigen de buurt van het Skagerrak en de Zweedse kust. Ook vaartuigen van de vloot zoeken de Oslofjord af. Zweden heeft voorts nog de hulp van helicoptères aangeboden. MYSTIFICATIES. Aero-Holland verwacht pas morgen op zijn vroegst uit Tunis de officiële passa gierslijst, waarop de namen van de Joodse kinderen en het verplegend per soneel voorkomen. Deze lijst werd nl. per post uit Tunis verzonden. De PH-TFA had aanvankelijk Parijs moeten aandoen. Radio-telegrafisch deelde zij mee,, dat niet bij Parijs, doch op het vliegveld Welschap bij Eindhoven zou worden ge land als tussenstation. De PH-TFA had tevens verzocht, dat op het vliegveld Welschap een dokter aanwezig zou zijn. Zoals reeds gemeld, week de Dakota echter van deze route af en landde te Brussel. Behalve het feit, dat het toestel te Brussel de benzinetanks vollaadde, is niets bekend omtrent het feit, of te Brussel contact werd gezocht met een dokter of waarom men om medische huLp had verzocht De Dakota werd in door Fokker voor de Aero-Holland omgebouwd. Prof. Enthoven: Nieuw-Guixjea moet bij de Republiek „Zonder Nederlands beste zonen loopt Indonesië groot risico" De secretaris van Staat voor Staat kundige Hervormingen prof. mr K. L. J. Enthoven, die na in Indonesië te hebben gewerkt, op 3 December repatrieert, heeft tijdens een interview ernstig gewaar schuwd, dat Indonesië zonder Nederlands beste zonen in de toekomst groot Hij noemde de R.T.C. goed doch vond het jammer, dat voor Nieuw Guinea geen andere oplossing was gevon den. Hij deelde hieromtrent de opvatting de voorlopige Federale Regering, welke de afstand van dit gebied aan de R.I.S. adviseerde. Verder verklaarde hij er van overtuigd te zijn. dat Indonesië Nederland niet mis- kan, het omgekeerde is veel eerder het geval. Indonesië heeft geen betere vrienden dan de Nederlanders, wanneer bijv. denkt aan de medici, hooglera m wetenschappelijke werkers op ve lerlei gebied. Prof Enthoven vreesde ech ter, dat de beste van Nederlands zonen verloren zouden gaan voor Indonesië, eer daar geen vertrouwen door hen wordt gevonden, waardoor zij zélf geen vertrouwen in de toekomst kunnen behou- TOESLAG VOOR SLACHTVARKENS WORDT F 0,52 PER KG De toeslag voor slachtvarkens wordt uLv. 21 November verlaagd van f0,55 tot £0,52 per kg koud geslacht gewicht, aldus blijkt uit de St-Crt. van Zaterdag Wies Moens gevangen in Schevenïngen Wies Moens, de ter dood veroordeelde Vlaamse letterkundige, die in Nederland onderdook en onlangs in Heerlen werd gearresteerd en weer vrijgelaten, is thans opnieuw aangehouden. Hij is overge bracht naar de cellenbarakken te Scheveningen. Sinds gistermiddag 6 uur verkeert men in onzekerheid over deze Dakota van Aero-Holland. Het vliegtuig'was onderweg met een transport Joodse kinderen van Tunis naar Oslo. Zoeken werd beloond Achttien overlevenden van vermist superfort gevonden Canadese torpedobootjager pikte totaal uitgeputte mensen op Dank zij het onafgebroken zoeken door vliegtuigen en schepen van de Ameri kaanse en Canadese luchtmacht en vloot is men er in geslaagd achttien mei levens te redden. Zoals men zich zal her inneren, werd een Amerikaans B. 29 Su perfort. dat op weg was van Californië naar de Bermuda-eilenden in de Atlan tische Oceaan, Woensdag j.l. vermist. Men wist. dat aan boord van deze ma chine twintig mensen waren. Direct ver trokken van alle Amerikaanse vliegvel den aan de Atlantische kust vele vlieg tuigen. om de route, die het toestel moes' zijn gegaan, af te zoeken. Schepen voe ren uit Steeds zonder resultaat. Zater dagmiddag echter werden de onafgebro ken pogingen met succes bekroond. Red dingsvliegtuigen ontdekten n.l. op 250 mijl ten N.O. van de Bermuda's twee vlot ten, die op de Oceaan ronddobberden De machines cirkelden enkele malen bo ven deze stippen en de inzittenden zagen duidelijk overlevenden. Terstond werd contact gezocht met het dichtstbijzijnde schip, de Canadese torpedebootjager „Haida", die enkele uren later de vlot ten bereikte en achttien volkomen uitge putte mensen aan boord nam. Zij zijn te Hamilton op de Bermuda-eilanden wal gebracht. Veertien hunner ware: de drie dagen op de woelige zee, nog in Politie dwong president van Panama tot aftreden .Treed af, of er zal iets ernstigs met u gebeuren". Een dergelijk beroep deden opstandige politiefunctionarissen aan de president van de Midden-Amerikaanse republiek Panama, Daniël Chanis, nadat zij de controle over Panama-City hadden overgenomen. De president, die slechts beschermd werd door een zeer zwakke lijfwacht, zag zich genoodzaakt aan dit „verzoek" gevolg te geven en trad af. Te- had de politie reeds een aantal le den der regering gearresteerd. De vice- president, Robert Chiari, die op de hand de opstandelingen was. is tot presi dent benoemd. Tussenkomst van buiten landse diplomaten kon verhinderen dat bloedige botsing in de stad plaats had. Het conflict ontstond doordat de re- gering-Chanis enige hoge politie-autori- teiten ontsloeg. Prinses Elizabeth volgde haar echtgenoot naar Malta Prinses Elizabeth van Engeland is uit Londen naar Mairta vertrokken, waar haar echtgenoot, de hertog van Edinburgh, als eerste luitenant bij de marine werkzaam Zij waren gisteren precies twee jaar getrouwd. De prinses, die intussen op Malta aankwam, zal daar tot 5 December blijven. Haar zoontje, prins Charles, is onder de hoede van zijn tante, prinses Margaret, in Engeland gebleven. Thee 10 cent per ons duurder Alle theesoorten worden Woensdag 10 ent per ons duurder. De organisaties de koffiehandel en theepakkers, het grootwinkelbedrijf en de Haka hebben dit besluit dezer dagen genomen. Aan de winkeliers is verzocht de nieuwe prijs overmorgen te berekenen, doch zij moch. ten dit reeds vandaag doen. PAKKETPOST VOOR DE WEST WEER GOEDKOPER De tarieven voor de pakketpost zee naar de West, welke op 17 October wegens devaluatie verhoogd werden, zijn met ingang van heden op het oude peil teruggebracht. staat te lopen. De vier overigen moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Twee mensen hadden het Superfort, toen het een nood-landing op zee maakte, niet meer kunnen verlaten en zijn verdrenken. Vliegtuig met Kerstgeschenken boven Chicago Verongelukt Een groot vrachtvliegtuig vol Kerst geschenken is Zaterdag te Chicago bran dend neergestort eo op een woonhuis te rechtgekomen. De eerste en tweede pi loot van de machine kwamen om in de vlammen. Een man, die op het ogehblik van de ramp in het huis vertoefde, over leed naderhand in het ziekenhuis aan de opgelopen verwondringen Onlusten in Nigeria: 18 doden Achttien personen wreden gedood en 31 andere gewond, bij relletjes in het aan de Afrikaanse Westkust gelegen Nigera.i Vrouwen van stakende mijnwer kers hadden te Lagos huizen van mijn- directeuren in brand gestoken en sta kingsbrekers aangevallen. Von Manstein brak een sleutelbeen De voormalige Duitse veldmaarschalk Erich von Manstein, tegen wie het pro- cves te Hamburg nog steeds wordt voort gezet, heeft zijn sleutelbeen gebroken, toen hij in zijn kamer struikelde Hij was echter in staat, om op de terechtzitting verschijnen. Verantwoordelijkheid Op het congres van de K.VP. van vorige week had prof. Romme gezegd, dat hij en hij alleen de verantwoordelijkheid draagt voor de politiek, zoals de K.V.P.- fractie haar in de Tweede Kamer met betrekking tot Indonesië heeft gevoerd. Die uitspraak had nogal verwondering gewekt in het land, zowel om de uitspraak zelf, als om de bijna on-Rommiaanse duidelijkheid. In enkele R.-K. bladen paarde zich aan de verwondering ook onbehagen. Hoe zit het nu eigenlijk met onze fractie? zo vroeg men. Is Romme de man en zitten de anderen er voor spek en bonen bij? Kortom, na deze duidelijke uitspraak van de heer Romme en na de niet minder duidelijke reacties welke daarop kwamen, was het al evenzeer duidelijk, dat de uit spraak moest worden „aangekleed", een bezigheid, welke zoals men weet deze fractieleider bij uitstek ligt. Welnu, dat aankleden is dan vanmorgen geschied in het hoofdartikel, dat prof. Romme voor „De Volkskrant" geschreven heeft. Ik heb het niet gehad over veranU woordelijkheid zonder meer daarop komt zijn verweer neer maar over cen trale verantwoordelijkheid. Wij nemen dat voetstoots aan, maar wat de woorden „alleen ik en niemand anders", die we vrijwel in alle persverslagen lazen, dan te betekenen hebben, wordt ons n.u toch wei laat ons zeggen: ietwat onduidelijk. Misschien is dat ook juist wel de be doeling van prof. Romme. Maar dan moeten we hem teleurstellen, want hij heeft blijkbaar toch maar ge sproken van „centrale verantwoordelij K- heid", die op hem terugvalt en die hij draagt. En het wordt er niet beter op wanneer hij hiervan zegt, „dat hiermee niets anders is uitgesproken dan de een voudige, niets of niemand denigrerende waarheid, waaraan te herinneren op eeD bepaald ogenblik nuttig kan zijn." Bedenkelijk blijven wij het vinden en et in overeenstemming met het karak- r van ons parlementaire stelsel, dat een bepaald persoon zich belast of belast wordt met een verantwoordelijkheid, die de „centrale" mag noemen, maar waarbij de verantwoordelijkheid van zijn mede-fractieleden dan toch maar een af geleide verantwoordelijkheid wordt of verantwoordelijkheid aan de peri- Zij blijven allen, en allen in gelijke ate, verantwoordelijk, zolang zij zich in die verantwoordelijkheid nier uit drukkelijk losmaken. Daarom heeft de jongste aankleedpartij van de heer Romme er de zaak in wezen niet beter op gemaakt. Dit ten eerste. Er komt een tweede by. Een verantwoordelijkheid voor de politiek der K.V.P.-fractie, zegt prof. Romme nog. is iets anders dan een verantwoordelijk heid voor de hele gang van zaken. Na- tuurlyk, beamen we. Maar met de beste wil kunnen we, met inachtneming zelfs van alle factoren, hier- toch nauwelijks meer zien dan een formeel onderscheid. Wij blijven van oordeel, dat de gang an zaken een andere, een betere, zou zijn geweest, indien de K.V.P.-fractie een andere, een betere politiek had gevoerd voorgestaan. Dit is een van die verant woordelijkheden, die terugvallen, ja ook. zeker niet in de laatste plaats, op de op heel zyn Demonstratie van 2000 Rijksgenoten op het Plein in Den Haag „Wij vragen slechts mét de Nederlanders naast Nederlanders te mogen voortleven" TNDRUKWEKKEND EN WAARDIG," ,o hoort,., Zalord.gmlddag d. „1- demonstratie betitelen, welke plaats vond op het Plein in Den Haag, waar duizenden Rijksgenoten uit de Minahassa, Ambon en Timor getuigden van hun trouw aan het Oranjehuis, maar ook van hun teleurstelling en afkeuring over de wijze, waarop de Regering deze volkeren bejegent. Ryksgenoten van alle rangen en stan-1 vraagd! Vergeefs! Wij doen het nu bij die niet zo spoedig tot het standbeeld van hem. die eens uitriep: „Je Maintiendrai Nassau!" Eeuwenlang hebben wy DAT twee arbeiders vanmorgen lichte brandwonden opliepen toen een raffineer- ketel met vaseline in de Ned. raffinaderij van petroleumproducten te Haarlem vlam vatte, doch het vuur spoedig ge blust was. DAT de adj .-inspecteur der P.T.T. te Roermond, W. J. Pulles, benoemd is tot postdirecteur te Nijmegen. DAT in Venetië een Ned. consulaat is opgericht met G. Sarfatti als consul. DAT vandaag 150 jaar geleden de grondslag werd gelegd voor de landbouw- statistiek, welk feit binnenkort zal wor den herdacht in een vergadering, waar minister Mansholt en dr P. J. Idenburg in het C.B.S. zullen spreken. DAT Donderdag in Nieuwersluis een landeUjke demonstratie wordt gegeven met kantsnijmachines, slootreinigings- en baggermachines. DAT de Stichting voor de Landbouw wyst op de verplichting om aan leveran ciers van slachtvarkens de volledige sub sidie uit te keren, ook al is het vlees ge heel of gedeeltelijk afgekeurd of voorw. goedgekeurd. DAT voor „De Kolken" in Oostdon* geradeel (Fr.), 1360 ha groot, ruilverka- velings- en inpolderingsplannen bestaan, die in totaal 2 millioen zullen kosten. DAT de verbetering van de afwate ring rend Mep pel door het rijk en de provincies Overijssel en Drente zal worden bekostigd, waarvan Drente f 1.334.000 zal bijdragen. DAT het eerste van de vier voor Ar gentinië te bouwen motor-tankschepen, de Director Madariaga (170 m lang) Za terdag op de werf van P. Smit Jr. te R'dam van stapel liep. DAT bij Polygoon-Profilti een film over de AVRO is gereed gekomen. DAT 23 personen, die 25 jaar in dienst zyn van de Hofnar-sigarenfabrieken te Valkenswaard. van de directie een gou den horloge en de nodige rokertjes ont vingen. DAT Zaterdag in Vlissingen de veer boot Prins Bernhard (74 m lang», be stemd voor de prov. bootdiensten in Zee land, te water is gelaten. DAT het Franse vrachtschip S.NA 10 (2900 ton) Zaterdag by Texel aan de grond liep, doch de vier uitgevaren sleep boten niet nodig had en op eigen kracht vlot kwam. DAT de onderwysdienst van het C.N.V. binnenkort de eerste les laat verschynen van een cursus voor leden van onderne mingsraden. DAT Anne Adams Vondeling, pionier van het sociale werk in de Z.O.-hoek var Friesland en grootvader van het Kamer lid dr ir A. Vondeling, gisteren 90 jaar werd. DAT de Wereldomroep in de nacht 26 op 27 November bij wijze van proef een uitzending in het Fries zal verzorgen voor emigranten in Canada. DAT mr A .W. Haan te Sneek, pl.' kantonrechter aldaar en gedeputeerde van Friesland (a.-r.) is benoemd tot kan tonrechter te Leeuwarden. DAT C. Kakes te Zaandam, oudste directeur van het Zaanlandse bouwbe- dryf J. Kakes, hetwelk 75 jaar bestaat, benoemd is tot ridder in de Orde van O.-N. DAT de kustvaarder Egina. die voor •n Finse redery door de Zaanlandse Scheepsbouwmy gebouwd is, een ge slaagde proefvaart maakte. DAT 50 van de 600 duplexwoningen, die beschikbaar zyn gesteld voor de in dustriesteden, in Zaandam zullen ver- ryzen. demonstreren overgaan, doch die hun goed Nederlandse gevoelens verbondenheid blyk wilden geven, waren daar op het Plein bijeen. De stoet, welke zich op de Nassaulaan vormde, was niet buitengewoon groot, doch allengs groeide deze aan, zodat, toen men omstreeks vier uur op het Plein arriveerde, tweeduizend personen daar byeen waren Keurig en ordelyk stelde deze stoet, die begeleid werd door de „Residentie-band", zich op standbeeld van Prins Willem de Zwyger. Een krans voor de vrUheidsstryder En aan de voet van het standbeeld hem, die vocht voor de vrijheid in land, legden nu Ryksgenoten die demon streerden tegen het streven van eigen regering, een krans.... Het waren de heren Polhaupessy. Vigeleyn, Zacharias en Undap, die deze plechtigheid verricht ten; een eenvoudig vrouwtje legde haar losse bloemen bij Onder toejuichingen van de duizenden rond een primitief spreekgestoelte zameld, nam de heer Polhaupessy daarop plaats en sprak de volgende rede uit: „Tot u spreken Ryksgenoten overzei wier trouw en aanhankelykheid aan he Oranjehuis, de driekleur en het Wilhel mus, byna spreekwoordelyk mag heten. Met ons zyt gy hier tezamen gekomen om eenstemmig getuigenis af te leggen van onze gemeenschappelyke trouw Oranje. Het ontroert ons. dat gy als leden het Nederland in Europa blyk geeft, de gevoelens van hen, die wy vertegenwoor digen, te begrijpen en te waarderen. Het ontroert ons, dat gy de W' volken van Ambon, Timor en de Mina hassa, ondersteunt. Maar bovenal ontroert het ons. dat wy op dit ogenblik van dit historisch jaar, onze wensen op symbolische wyze kun- voorleggen aan de „Vader des Vaderlands", de nobelste gestalte van de Nederlandse geschiedenis en symbool van vryheid, recht en rechtvaardigheid. Onze wensen zyn oprecht en rechtvaar dig. Wat wy vragen is geen bijzondere bevoorrechting, zyn geen uitzonderlyke Nu de band met Nederland, een bandbezegeld met ons goed en bloed, thans door de ongunstige loop der ge schiedenis wreed verbroken dreigt te worden, vragen wy niets meer dan met de Nederlanders en naast de Nederlan ders te mogen voortleven, in het Koninkrijk onder Onze Koningin, by Wie wij onze vryheid het best beschermd verzekerd weten. knochtheid aan deze symbolen van vrede, welvaart en veiligheid bewezen en wij doen het nu weer door deze een voudige, maar voor ons historische hulde aan Willem van Oranje, wiens laatste woorden waren: „Heb medelijden met dit arme volk!" GeluidtinsUllatle geweigerd. Herhaalde malen werd deze rede van de heer Polhaupessy door uitroepen van enthousiaste instemming onderbroken. Een bezwaar was wel dat geen ge luidsinstallatie aanwezig was, doch de menigte luisterde zo aandachtig, dat de rede in het algemeen wel verstaanbaar was. We vernamen, dat de wnd. burge meester geen toestemming had verleend voor het opstellen van een geluids installatie. Men zette na de rede het „Wilhelmus" in, waarvan twee coupletten werden gezongen Daarna stelde de stoet zich weer orde lyk op, en by het verlaten van het Plein defileerde men langs de leden der dele gatie „Persatoean Timor, Besar Timor en de Minahassa". Vele spandoeken, waarop leuzen, zoals „Laatste appèl aan het Nederlandse volk", en „Verlaat hen niet die op U vertrouwen", werden meege dragen. Leden van het Nat. Jongeren Vebrond en Nat. Réveil zorgden mede 3or de regeling van de monstratie. Op het Malieveld werd de stoet ont bonden, waarna de heer Polhaupessy ons nog mededeelde: „Wy hebben de strijd bijl opgeheven, en zullen die nooit neer leggen Waarmee dus wel gekarakteri seerd wordt hoe het volk van deze eilanden zal stryden voor haar rechten vrijheden. WEERBERICHT Veel wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend zwaar bewolkt met plaat- selyk enkele buien, voornamelyk in de Noordwestelijke helft van het land. Krachtige, langs de kust nog nu en dan harde of stormachtige Zuidwestelyke wind. Weinig verandering in tempera tuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 22 November zon op 8.11, onder 16 41; maan op 1128, onder 17AI Vier jaar lang hebben wy het ge- uur. 27 November EJC.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1