Ilirunir jTriJtsrijc GTcurant Mislukking van de Benelux zou een zeer slechte indruk maken Wist U ZATERDAG 19 NOVEMBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie- afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0.32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per mUimeter. (Bij contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DEEMER. CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatoasilcfc Is gfje&leieti myn bert la Ugtjeaspoct" Dertigste jaargang No 7973 IDEALEN: hoge huizen en kerken Zie paR. 3 Nederland moet ook een beetje risico durven nemen In de aula van het Indisch Instituut te Amsterdam waren gisteren vertegenwoor digers van schier alle takken van bedrijf uit de Beneluxlanden bijeen om de particuliere stem over de beoogde economische samenwerking der drie landen te vernemen. Deze bijeenkomst werd gehouden onder auspiciën van het comité van Belgisch-Nederlands-Luxemburgse samenwerking en stond onder leiding van de voorzitter, jhr mr F. Beelaerts van Blokland. De Belgische'ambassadeur, de gezant Van Luxemburg, verschillende commissarissen der Koningin en burgemeesters, be nevens vele kopstukken uit handel en industrie woonden deze Benelux- manifestatie bij. Prof. G. A. P. Weijer legde er in zijr rede de nadruk op, dat de Benelux om verbreekbaar verbonden is met de vrij- heidsgedadhte. De grondidee is immers dat het individu vrij moet zijn om mei zijn producten de landsgrenzen t'e over schrijden met kans op gewin, eigen risico. Als enige zekerheid moeten wij hebben de gedachte, dat op de duur door deze manier van handelen de alge mene welvaart vergroot wordt. Gezien dit alles moet het toch duidelijk zijn, dat men niet de vrijheid kan opeisen ander land en dan tezelfder tijd het eigen economische leven allerlei bindingen kan Opleggen. We hadden van de aanvang af sneller moeten werken aan de verwezenlijking van de Benelux, aldus spr. Dan waren we althans voor een deel bevrijd vaa^iet we We zijn als Nederlanders trots op onze nauwgezetheid, maar deze deugd ont aardt als we uit angst om fouten te ma ken elk probleem tot in de onderdelen aan specialisten gaan voorleggen. Spreker huivert bij de gedachte, wa' er gebeuren zal als de Marshall-hulp op houdt, voor we de oorzaken van onz« kwalen weggenomen hebben. Hierbij staat het levensgeluk van de Westerse volkeren, ja de gehele Christelijke be schaving op het spel. Prof. dr G. M. Verrijn Stuart bezag de monetaire aspecten vjfti de Benelux. Hij merkte op, dat" de betalingsbalans van Nederland er weliswaar minder gunstig uitziet dan die van België, maar dat dit laatste land na afloop van de Marshall hulp wel eens in een minder aangename positie zou -kunnen komen. Het slagen van de Benelux hangt op het ogenblik alleen daarvan af, of de regeringen de monetaire problemen tot een oplossing kunnen brengen. Dit Is reker mogelijk. Als dit niet gelukt, het een zeer slechte indruk maken, v el in de Ver. Staten. Spr. betreurt het, dat de gulden zich 'pi Dr Van Roijen gaf exposé over de Indonesische kwestie H|j ontpopt zich als „verzekerings agent' der veiligheid In een vrijwel onbelangrijke zitting van de Veiligheidsraad te Flushing Mea dows, werd besloten de debatten over dt Indonesische kwestie te verdagen. Dt Raad zal niet bijeenkomen, voordat de afgevaardigden ten minste drie dagen tijd hebben gehad voor het bestuderen der, nog komende, documenten, die om- •treeks 23 November worden verwacht. Onmiddellijk daarna hield Dr van Roijen een persconferentie, waarin hij verklaarde, dat hij deze bespreking met de pers zou hebben uitgesteld, indien hij had kunnen voorzien, dat de verga dering van de Veiligheidsraad zou wor den verdaagd. Dr van Roijen stelde, kort geresumeerd, het volgende vast: Er is een hechte grond slag gelegd voor de toekomst van een levensvatbare Unie. De overeenkomst kan dienen als bolwerk tegen het com munisme. Gebleken' is. dat het „Neder landse Kolonialisme" dood is. Er kunnen zich echter moeilijkheden voordoen bij de souvereiniteits-over- dracht- Hoedt U voor extremisten! Het bereikte resultaat van de R.T.C. wa danken aan de nauwe samenwerking der drie delegaties. De koers der evolutie stond echter van te voren reeds vast, sinds de Kerst-rede van Koningin Wil- heLmina in 1942. Nederland was meer dan halverwege tegemoet gekomen aan de Indonesische wensen en verder gegaan dan de over eenkomsten van- Linggadjati en de Ren ville, of het plan Cochran. Ook gewaagde hij' van de „verzekering van de veiligheid der Nederlanders Indonesië", (een snik en een glimlach is hier zeker op zijn plaaits. Red.). Na de souvereiniteits-overdracht zal Neder land de R.I.S. voordragen voor het lid- maatsohap der Ver. Naties. Voor vermiste kolenkaart spoedig nieuwe halen Na volgende week vervalt toewijzing voor a.s. moeders. Na 26 November zal geen uitreiking meer plaats vinden ter vergoeding van vermiste brandstoffenkaarten. Evenmin van bonnen aan schippers en anderen, die bon 06 niet tijdig hebben ingeleverd of aan grote gezinnen, schippersknech ten) die permanent aan boord verblij ven en aan hen, die tijdelijk buiten hun Woonplaats verblijven. Ook de uitreiking van brandstoffenbonnen voor a.s. moe ders wordt op die datum beëindigd. Dit staat in verband met het feit, dat de toewijzingskantoren van het rijksko- lenbureau een deel van de taak der plaatselijke distributiediensten op 28 No vember overnemen, namelijk de normale uitreiking van toewijzingen voor brand stoffen t.bv. nieuw gevestigde gezinnen, vestigingen uit het buitenland, kamer bewoners (na-uitreiking), inkwartiering van militairen en gevallen van tijdelijke voorziening voor hen. die uit het buiten land hier verblijven. Het heeft geen zin, zo deelt de pers dienst van het dep. van Econ. Zaken mede, zich over het bovenstaande tot het C.D.K. of de distributiediensten te wen den. de devaluatie geheel naar het pond heeft gericht. Een geringere devaluatie had bij het herstellen van het fnonetaire even wicht wellioht voordelen kunnen hebben. Men zal in elk geval moeten overwegen of het wel gewenst is de Engelse valuta- politiek zo op de voet te volgen, als hier is geschied. Ammoniakmotor is maar niet zó geconstrueerd Bert Mudde geeft het voorlopig op. Bert Mudde, de 18-j. Leldschendamse MTS-er, die octrooi heeft aangevraagd op een uitvinding, waardoor een auto op ammoniak en water zou kunnen rij den, heeft besloten voorlopig niet der te gaan. Hij is in vele ingewikkelde en ook wel onverkwikkelijke situaties geraakt. Voorlopig wil h|j niets over auto's, ammoniak en benzine Mudde heeft zich met de kostenbe rekening vergist. Een onderzoek in laboratorium van de staatsmijnen heeft uitgewezen, dat zijn brandstof in geval voorlopig niet bijzonder goedkoop zal zijn. Mudde heeft ingezien, dat hij wat voorbarig en optimistisch is geweest. Als hij alle spanningen te boven is, gaat hij zijn normale studie voortzetten. Bert blijft aan zijn uitvinding werken, maar dan als „bijzaak". Hij zal boven dien zijn dienstplicht moeten vervullen. Er is op zijn vinding nog geen octrooi verleend. Het duurt gemiddeld ander half jaar voor op een aanvraag wordt beslist. Gisteren werd in het Grand Hotel te Scheveningen door de Amerikaanse am bassadeur mr Selden Chapin een plaquette aangeboden aan de Chef Lucht machtstaf Nederland, luitenant-generaal Giebel. Minister Van den Brink: Consumptiebeperking niet groter dan strikt noodzakelijk Regering zal zo nodig zelf bijspringen bij industrialisatie De ontwikkeling In de economische omstandigheden heeft minister Van den Brink ertoe geleid, in het afgelopen jaar de detailbemoeienis met het economische leven te verminderen, aldus deelt mede in de thans verschenen in antwoord b|j z|jn begroting. Een doelmatig economisch stelsel, betoogt de bewindsman, is gebaseerd op twee tegenstrijdige beginselen, namelijk dat van de economische zelfverantwoor delijkheid en dat van de economische ge- meenschaps veran'twoordelij k heid Minister Van den Brink is niet mening, dat de gevolgde politiek, wa de bestaande bindingen van het ec mische leven tot essentiële punten den beperkt, grotere gevaren voor spilling van investeringen meebrengt dan vroeger gevolgde methoden. Beperkingen van de consumptie hiervan is de minister zich bewust kan schadelijk zijn voor de arbeidspro ductiviteit. Daarom onder meer mag de consumptiebeperking niet groter zijn dan strikt noodzakelijk is en moet die 'beper king zo billijk mogelijk worden verdeeld. In dit verband is het van belang, dat door zo volledig mogelijke benutting de aanwezige mogelijkheden productie op korte termijn te vergro ten, de verlaging van de consumptie tot het onvermijdelijke minimum beperkt blijft. Wat de industrialisatie betreft, blijkt ook de regering van oordeel, dat Rep. kabinet accoord met R.T.C.-resultaten Het republikeinse kabinet heeft het R.T.C.-accoord goedgekeurd, zo heeft Radio Djokjakarta gemeld, volgens A.F.P. Het parlement zal 5 December in ple- vergadering bijeenkomen ter be krachtiging van het accoord. Naar het schijnt, is deze bekrachtiging verzekerd, daar de drie partijen, die de meerder heid vormen, hun instemming hebben be tuigd met de resultaten van de Ronde Tafel-conferentie. Staking van B. en W. in Belgisch plaatsje ten einde Gisteren kwam een eind aan de sta king van burgemeester en wethouders het plaatsje Guygoven, in de Noord- Belgische provincie Limburg, die 244 dagen heeft geduurd. De staking was begonnen als protest tegen het weer in haar functie herstellen van een onder wijzeres van de plaatselijke school, van man werd beweerd, dat hij in de oorlog met de Duitsers had samenge werkt Deze benoeming is thans bij be sluit van prins-regent Karei teniet ge- Luchtpostbladen met speciaal tarief De PTT zal ingaande 1 December tegen en speciaal tarief luchtpostbladen uit geven. die naar alle landen kunnen den gestuurd, behalve naar Marokko (Spaanse zone), Egypte, Israël, Tanger er Cyprus. Wanneer men in deze bladen iete wil sluiten, moet de frankering voldoen de worden aangevuld. Gebeurt dat laat ste niet dan gaan de brieven normaal trein of boot. De luchtpostbrieven kunnen ook aangetekend of per expresse verzonden worden. Vóór 30 November ce met verkrijgbaar. zij zelf zal moeten optreden in geval len, waarin het risico en/of het beno digde kapitaal de mogelijkheden va- particuliere ondernemers ver te boven gaat. De huidige ^y/are belastingdruk - erkent de bewindsman kan een lemmering betekenen voor de noodzake lijke reservering ten behoeve van breiding en vernieuwing van hei dustriële apparaat. Om aan particuliere initiatieven voor de industrialisatie vol doende ontwikkelingskansen te geven, een juiste verhouding tussen de beloning van goede kansen en het risico van te genvallers noodzakelijk. Maar dit brengt geen radicale omzwaai in de gevoerde economische en financiële politiek Wat de middenstandspolitiek aangaat schrijft de minister nog eens, dat deze politiek op drie fundamenten is geba seerd: 1. de bevordering van de organi satie der middenstanders: 2. de verhef fing van de stand door verbetering van de bekwaamheid der ondernemers; 3. de versterking van de financiële kracht, door het scheppen van bijzondere oredietvormen voor de middenstand. Gesneuveld in Indonesië De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 12 November: Soldaat D. Brouwer, uit Haskerland (Fr.) Korporaal G. v. d. Eijnden, uit Valkenswaard (N.-Br-). Gesneuveld 1 Augustus, na vermis sing: Soldaat A. Hootsen, uit Vee- nendaal. Kon. Ned.-Ind. Leger: Geen verliezen. VERDWIJNT DE „WELTWIRTSCHAFT" Naar w|j vernemen, hebben in de afgelopen week naar aanleiding van onze artikelen over het door de Stichting Economische Publicaties uitgegeven veertiendaagse blad „Die Weltwirtschaft" en de Duitse leiding daarvan verschillende besprekingen, ook op hoog niveau, plaats gevonden. Het stichtingsbestuur heeft een ver gadering gehouden en ook de direc teur van het „Handelsblatt", te Dus- seldorp, waarin het blad als bijlage verschijnt, is in den Haag geweest De financiële positie van het semi- officiele orgaan moet een onderwerp van diepgaande besprekingen ge vormd hebben- Wij menen te mogen aannemen, dat de kans op een spoedige opheffing van het blad, zonder dat zulks ook maar enigszins voor de zo noodzake lijke bevordering onzer export naar Duitsland nadelig zal z|jn, bijzonder groot is. Koffieverbruik duurder dan 't bouwprogramma Minister In t Veld over bezuiniging. Het bouwvolume, dat beschikbaar i voor de industrie, heeft thans een pei bereikt, waarop aan alle aanvragen kan worden voldaan, zeide minister In Veld gisteren, toen hij in Zeist een nic gebouw opende van de Ned optiek instrumentenfabriek. Het is zelfs de vraag, of het toegestane bedrag van f 300 millioen geheel zal worden verbruikt. Minister In 't Veld constateerde met vreugde, dat van beduidende werkloos heid nog geen sprake is. Voorts zei hij. dat bezuinigingen in de eerste plaats ln de consumptie-sfeer effectief zijn. Het afzien van koffiegebruik zou ons land meer opleveren dan het gehele bouw programma kost. Bij het verdwijnen van de Marshall-hulp moet men zich dat goed voor ogen stellen, aldus de bewindsman. Geschenk Boekenweek 1950 De Commissie voor de Propaganda van het Ned. Boek heeft na advies van de jury de novelle „De zaak Beukénoot" aangewezen als geschenk van de Boe kenweek (25 Februari tot 4 Maart). Het publiek wordt dan weer in de gelegen heid gesteld uit te maken wie de schrij- is. VOORBUltGENAAR ZWAAR GEWOND BIJ BOTSING TE GOUDA De Voorburgse verzekeringsagent V. d. is (bij Gouda met zijn motor in botsing gekomen met een auto en in zorgwek kende toestand naar een ziekenhuis in Gouda vervoerd. De motor werd ver nield en de auto zwaar beschadigd. Grenskommies schoot collega in de buik Tijdens achtervolging van smokkelaar De grenskommies Hams is aan dc Duitse grens bij Emmercompascuum door kogel uit het geweer van zijn collega J. Rechtop ernstig in de buik getroffen. Zij achtervolgden een smokkelaar, die met pakken koffie de grens wilde pas seren en op die vlucht sloeg toen hij werd ontdekt. Kommies Rechtop trok zijn volver en kwam te vallen. Hierbij ging het vuurwapen af. Hams werdi in de buik getroffen. De smokkelaar wist te ontko men, met achterlating van de koffie. Nederlandse acrobaat in Amerika doodgevallen De Amsterdamse acrobaat Jan Vogel, die reeds een jaar in de Ver. Staten op trad met een sensationeel programma, gisteravond te Kansas City van een hoogte van 30 meter naar beneden ge stort. Hij werd in zorgwekkende toe stand naar het ziekenhuis vervoerd, waar s overleden. Jan Vogel, die 37 jaar was, was bekend om zijn schijnval 30 meter hoogte. Halverwege greep hij dan een voor de toeschouwers on zichtbaar koord, dat aan zijn enkel be vestigd was. Gisteravond mislukte dit Vijf defensie-ministers naar Londen De ministers van Defensie van de v|jf landen van het Verdrag van Brussel (Engeland Frankrijk, België, Nederland en Luxemburg) zullen Woensdag a.s. te Londen bijeenkomen, om besprekin gen te voeren over het invoegen van de defensie der West-Europese Unie in het Atlantisch Pact. Op 1 December komen Parijs de ministers van Defensie van alle deelnemende landen aan het Atlan tisch Pact bijeen. Maarschalk Tito heeft verklaard, dat de Joegoslavische regering bij haar po litiek geen onderscheid maakt voor mgr Stepinac, die de staat in „vrij aanzien lijke mate benadeeld heefi" De slang, die zong als een nachtegaal Rusland eist terugroeping van de Joego slavische vertegenwoordiger in Moskou Ook Tito haalt zijn mannetjes uit het „wespennest"'terug De verhoudingen tussen de Sowjet-Unie en Joegoslavië worden steeds slechter. Rus land heeft de Joegoslavische zaakgelastigde in Moskou, Lazo Latlnovic, beschuldigd van spionnage en zijn terugroeping geëist. Hieraan ging vooraf, dat Joegoslavië enige dagen geledèn de terugroeping eiste van drie Russische diplomaten. De consul te Zagreb, een assistent mili taire attaché en de vertegenwoordigei van de Russische voorlichtingsdienst te Belgrado, ontvingen opdracht uit' Mos kou om terug te keren. De Sowjet-Unie en Joegoslavië verdenken elkaar weder kerig van spionnage en nota-wisselingen de orde j g In de betreffende nota wordt vast gesteld dat Joegoslavië ten aanzien Rusland een absoluut vijandige houding aan de dag legt. Tito is, volgens Stalin, een levend symbool van anti-Russische j j i K*-.- Nog maar kort na het vliegtuigonge luk bij de „Karei Doorman" werd de Nederlandse Luchtvaart gisteren op nieuw getroffen door een slag, toen bij Bet vliegveld Twente een Spitfire, na een mislukte landing, tegen een gebouw vloog, waarin de K.L.M. en de Rijksluchtvaartdienst gevestigd zijn. Vier personen zijn om het leven gekomen. Het blussingswerk na het ongeluk. DAT een provinciaal Overijssels Actie- Comité een request heeft ingediend bij minister Rutten om alsnog subsidie te verlenen aan het Twents Philharmonisch Orkest. DAT de prov. begroting van Noord- Brabant een batig saldo van f 1.36 mil- heeft, welk overschot wordt ge reserveerd voor de eventuele uitvoering m grote werken, zoals wegverbetering de inpoldering van de Biesbosch. DAT de R. v. B. voor de perszuivering het einde van de uitsluiting van G. J. Lensink, in bezettingstijd red. van de Schiedam^e Crt. en de Ned. corresponden- tiedienst, bepaalde op 31 Dec. a.s. in- plaats van 24 Aug. 1951. DAT A. J. Kuijlaars te Westerhoven is benoemd tot statenlid van Noord-Brabant vac. van dr ir J. H. F. Deckers, die Eerste Kamerlid is geworden. DAT de spoorwegen de lijn Assen— Emmen, die na de bevrijding werd opge broken om aan materiaal voor het olie- lijntje naar Schoonebeek te komen, zo spoedig mogelijk zullen herstellen. DAT de prijsindexcijfer van het ge- zinsverbruik volgens huishoudberekenin- gen April 1948Maart 1949 over Septem ber j.l. daalde van 198 naar pl.m. 19' half pet) en het cijfer volgens huis- houdrekeningen 1935/'36 gehandhaafd bleef op 216. DAT de Bossche Muziekschool op 22 Nov. haar 75-j. bestaan zal vieren. DAT de ver. Liefdewerk voor kinder bescherming te Enschede opsporing ver zoekt van haar 17-j. pupil Johanna G. W. Grevelink, die sinds 27 Juli wordt ver mist. DAT de sportcommentator van de KRO, Leo Pagano, op 14 December voor de NIWIN naar Indonesië vertrekt om er drie maanden lang lezingen over sport gebeurtenissen te houden. DAT H. J. Arts en H. J. Goedmakers te Heerlen een nieuw type stalen steiger hebben geconstrueerd, die snel kan wor den gemonteerd. DAT H. Aarts te Helmond met f 298.700 laagste inschrijver was bij de aanbeste ding van de bouw van een tehuis voor bejaarden aldaar en F. Kouwenberg uit Waalwijk met f 420.000 hoogste. DAT ca 25 kleine Zeeuwse gemeenten over twee jaar hun zelfstandigheid zullen verliezen, indien de adviezen van een hiertoe ingestelde commissie worden uit gevoerd. DAT de KNAC het aantal motorrijtui gen per 15 November j.l. op 256.700 raamt (108.000 auto's, 5200 bussen. 63.000 vracht- en bestelauto's, 80.500 motorrij wielen) tegen 235.200 per 1 Mei 1940. DAT de mosselexport naar België en Frankrijk reden geeft tot tevredenheid, tegenstelling tot de uitvoer naar Duits land. DAT de onlangs overleden tekenaar en kunstschilder Herman Moerkerk 50 van zijn beste tekeningen bij legaat heeft ver maakt aan de gemeente Haarlem. DAT de Modjokerto van de Rott Lloyd vandaag in R'dam arriveerde met o.m. nieuwe aanwinsten voor diergaarde Bl|j- dorp aan boord. DAT het geschenk der Ned. Rooms- Katholieken aan de Paus (een radiozen der) volgend jaar zal worden aangeboden door 20 door het lot aan te wijzen per sonen, die voor dit geschenk f 1.- stortten. DAT de Eerste Kamer Dinsdag 22 Nov. n half twee bijeenkomt en o.a. de wij ziging van de Wet Autovervoer Perso nen op de agenda staat. DAT gisteren op Schiphol, afscheid werd genomen van G. Norinder, die zijn functie als vertegenwoordiger van de Scandinavian Airlines System neerlegde DAT de Utrechtse Studenten volgend jaar een Baqh-herdenking organiseren, -aan ook de Keulse Bachvereniging deelneemt. DAT het NederlandNoord Europa Instituut (C jolsingel 58, R'dam) een ex- ploratiereis naar Zweden en Finland wil ondernemen om te komen tot een ver hoogde export. DAT te Westkapelle b|j het puinrui men de stoffelijke resten van een man en een vrouw z|jn gevonden, waarschijnlijk slachtoffers van het bombardement op 3 Oct. 1944, toen de d|jk werd stuk gegooid. activiteit. Met Albanië heeft Tl to het ook nog steeds aan de stok en hij ontving een nota van de Albanese regering in zijn bus. Hierin staat, dat, Joegoslavische „benden" de grens zijn overgestoken en op Albanees grondgebied doordrongen, terwijl Tito's vliegtuigen het luchtruim schenden. Zeg het netter. Carlos Romulo, de voorzitter van Assem'blée der V. N. voelt iets voor fatsoenlijker terminologie tijdens de zit tingen. Geen termen meer, die niet bij dragen tot een atmosfeer van verzoening, welwillendheid of vrede. Het is beneden de waardigheid van de Ver. Naties als een Pool de Amerikaanse afgevaardigde een „vertegenwoordiger van Wallstreet" noemt en ook moet men niet meer spre- van „satellieten van Moskou". Laat Romulo vooral de Russen in het oog houden, want in de politieke commissie heeft de Sowjet-afgevaardigde i eventjes verteld, dat „de Franse jeugd door oorlogsstokers van de Ver. Staten tot kanonnenvlees wordt afgericht" En zulks kan Pierre Montel, de Franse ge delegeerde, niet op zich laten zitten. Het Wilhelmus Dr Van Mook heeft destijds de staat Oost-Indonesië in het leven geroepen, als tegenwicht tegen de republiek. Men kon daar in de toenmalige omstandighe den iets voor'•voelen. De republiek im- was door Engeland op een voetstuk geplaatst en Nederland bezat niet vol doende macht (materieel en psychologisch niet) om de republiek tegemoet te tre den op een wijze, die meer met haar be tekenis overeenstemde. Dr Van Mook meende het revolutionnaire nationalisme in toom te kunnen houden, door daar naast een staat in het leven te roepen, \fraarin het nationalisme zich legaal zou kunnen ontwikkelen. Deze opzet is faliekant uitgekomen. Dit was overigens te voorzien. Revolution- nair sentiment is nimmer te beteugelen door er iets anders naast te zetten. Dat kan alleen door het in het boze hart aan te grijpen. De na de uitroeping van de staat Oost- Indonesië door de opvolgende Neder landse kabinetten gevoerde politiek heeft echter de smalle basis van dr Van Mook's staatsmanskunst nog meer illusoir ge maakt. Oost-Indonesië, ontstaan als te genwicht tegen de republiek, is in het republikeinse kielzog gedreven. Het is bekend, dat in de B.F.O. het steeds Oost- Indonesië is geweest, dat in opvattingen het dichtst bij de republiek stond. Anak Agoeng Gde Agoeng heeft steeds in de gaten gehad, dat de Nederlandse politiek er onherroepelijk toe zou leiden, dat eens met de republikeinse leiders, die zowel in Nederland als in de Veiligheidsraad soms betiteld werden als profiteurs en bendeleiders, dan weer geroemd werden als de dragers van het Indonesisch na tionalisme, zou moeten worden samenge werkt. En dat samenwerken zouden niet in de eerste plaats de Nederlanders moe ten doen. maar wel de Indonesiërs uit de buiten de republiek gelegen gebieden. Zo was de keus voor Oost-Indonesië niet moeilijk: Nederland koos voqr de repu bliek. de Anak Agoeng met te meer reden. Helaas heeft deze keuze van Oost- Indonesië een ietwat anti-Nederlands ka rakter gekregen. Dit kwam tot uiting in het Oost-Indonesische parlement, toen de minister van Voorlichting. Doko, ver klaarde. dat het Indonesische volkslied „Indonesia Raja" niet te vergelijken valt met liedjes als „Bo lede bo", „Sinom" en het „Wilhelmus". Gelukkig waren er Ne derlandse afgevaardigden, die hierover de lans hebben gebroken. Wij hebben alle respect voor het feit, dat de Verenigde Staten van Indonesië een eigen volkslied willen hebben. Maar dat staat dan in geen geval op een hoger „plan" dan het Nederlandse volkslied, het Wilhelmus. In een ingezonden stuk in een Oost- Indonesische krant heeft de secretaris generaal van het departement van Voor lichting een nadere verklaring gegeven van dit noemen van het „Wilhelmus". Het ging niet, zo schreef hü, om de „ge voelswaarde" van het „Wilhelmus" als zodanig. Minister Doko stelde het Indo nesia Raja tegenover geliefde streeklie- deren in de staat Oost-Indonesië. En in die tegenstelling was het „Wilhelmus" bedoeld als het geliefde lied van de Minahasa en van Ambon. Deze nadere verklaring deugt naar onze mening niet Voor Ambon en de Minahasa is het „Wilhelmus" niet zo maar een geliefd lied. Voor de hier wonende trouwe onderdanen van het Huis van Oranje is het „Wilhelmus" precies het zelfde als het voor ons is: het geliefde lied. Zij geven hiermee aan, dat zij bij Nederland wensen te behoren. En door dit volkslied te degraderen tot een streek- lied kwetste de Oost-Indonesische minis ter deze zeer bepaalde minderheden bin nen zijn staat in iets zeer essentieels, in het zelfbeschikkingsrecht Bovendien moge men in Oost-Indo nesië bedenken, dat men te Makasar niet op een eilandje leeft. Wat daar gebeurt dringt heus wel tot Nederland door. Deze staat wil via de Nederlands-Indonesische Unie in vriendschap met Nederland le ven. Vergelijking van het „Wilhelmus" met een streeklied is hiervan geen bewijs» Het vliegongeluk in Twente Botsing van Spitfire tegen gebouw eiste vier doden MANKEERDE ER IETS AAN HET TOESTEL? Het ongeluk op het vliegveld Twente, aarover w|j al schreven, heeft reeds aan vier personen het leven gekost. De le luit.-vlieger J. van Huisstee uit Gilze-Rijen, de piloot van de Spitfire, welke tegen het stenen gebouw op het veld vloog en J- Th. B. Schurer, een ployé die zich in het gebouw bevond, werden op slag gedood. Gisteravond zijn ook de beide zwaar gewonden overleden: de 28 jarige* B. F. Scheygrond en de 29 jarige H. J. Engbers, eveneens employé'! de in het gebouw gevestigde dien sten (KLM en Rijksluchtvaartdienst). Omtrent het ongeluk worden nog de volgende bijzonderheden gemeld, schijnt iets met het toestel niet in orde te zijn geweest. Het maakte met eer dere Spitfire duikoefeningen. Het vlieg tuig dook van grote hoogte op het doel, is daarbij te ver doorgeschoten. Even voor de duik had de vlieger ver schillende malen de verkeerstoren opge roepen. Op het antwoord van de toren reageerde de piloot niet. Dicht bij de grond gekomen trachtte luit. van Huis stee nog zijn toestel op te trekken, maar het botste tegen het stenen gebouw op Het vliegtuig sprong uit elkaar en ver* Startverbod voor Superforten na nieuw ongeluk Opnieuw is een Amerikaans B. 29 Su perfort neergestort. Het toestel was ge stegen van het vliegveld Tampa (Flo rida) om te zoeken naar de b|j Bermuda vermiste B. 29. Vier inzittenden werden gedood en vier gewond. De Amerikaanse luchtmacht heeft nu een startverbod uit gevaardigd voor alle toestellen van het type B. 29, die nog geen modernisering van de motoren hebben ondergaan „GLOBEMASTER" IS REEDS IN ENGELAND. De 81 ton viermotorige „Globemaster" van de Amerikaanse luchtmacht, met 103 man aan boord, is gisteravond uit de Ver. Staten te Marham in Engeland geland. oorzaakte brand in het gebouw, welke echter spoedig geblust kon worden. Luit Van Huisstee was de enige inzit tende in de Spifire. In het gebouw werd de heer Schurer direct gedood. De heer Scheygrond sprong zwaar gewond uit de bovenverdieping en werd door twee per sonen opgevangen. Drie militairen, die in het gebouw bezig waren, werden licht gewond Het proces tegen Judith Coplon en de Russische ingenieur Valentin Goe- bitsjef, onder beschuldiging voor Rus land gespionneerd te hebben, zal Dins dag a.s. beginnen. WEERBERICHT Bewolkt weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen. Zwakke tot matige wind. aanvankelijk tussen Oost en Zuid, later uit uiteenlopende richtingen. Wei nig verandering van temperatuur. (Op gemaakt te 10 uur) ZON EN MAAN Zondag 20 November zon op 8.08, onder 16.43; maan op 8.37. onder 1619. Maandag 21 November zon op 8 09 onder 16.42; maan op 10.10, onder 16.5d! 20 Nov. NJiL, 27 Nov. E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1