Jlktiwe jTeiitsrlic ÖToiirant Vrouwen (met Mulo-opleiding) kunnen zich melden voor Luchtwachtdienst Wist U VRIJDAG 18 NOVEMBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redacüe: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN4.15 p. kwartaal; ƒ1.35 per maand: ƒ0.32 per week. ADVERTENTIEN: ƒ0.18 per milimeter. (Bfl contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7972 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTEL!JK-N A TIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken #StafltoüsUcJ> k gfjrbfwet» tnyn bert in Uytjeospoct" Leiden gaat meren graven voor zandwinning Zie peg. 2 Meisjes in blauwgrijze uniform. i de oprichting Minister Schokking heeft in principe zijn goedkeuring gehecht van een korps Luchtwachtdienst, waarin niet alleen mannen, t zullen worden ingedeeld. Dit korps zal in hoofdzaak een vrijwillig karakter dragen, liet betekent een nieuw element in onze huidige defensie, vooral wat het vrouwe lijk deel aangaat. Vorige week zinspeelde generaal Kruis reeds in een rede over de nationale reserve, in Utrecht gehouden, op de ii schakeling van vrouwen in deze organi satie. De kennismaking met VHK, en Marva was na de bevrijding misschien: wat ge reserveerd. maar het is wel bewezen, dat de Ned. vrouw in het leger niet onder doet voor haar Engelse of Amerikaanse collega. Reeds lang koesterde de lucht macht plannen in die richting, doch de ministeriële goedkeuring ontbrak nog. Het korps zal voor een deel hetzelfde werk doen als de Luchtwachtdienst de B.V.L. in de mobilisatiedagen 1940. Wie herinnert zich niet de radio berichten, dat vreemde vliegtuigen op verschillende plaatsen boven ons land ge- signaleerd werden? De burgerij werd hierdoor rechtstreeks deelgenoot van de algehele spanning, hetgeen voor de rust zeker niet bevorderlijk was. Deze fout mag niet worden herhaald. Over geheel ons land wordt daarom een net van luchtwachten gespannen. Mannen zullen het uiterst nauwkeurige werk van observeren, herkennen en mel den van vliegtuigen doen. Deze meldin gen worden niet meer via de radio, doch telefonisch gebundeld in de luchtwachtcentra, op verschillende plaatsen in ons land. Nauwkeurig zullen de bewegingen van alle vliegtuigen den geregistreerd. Voor dit werk zijn juist vrouwen geschikt, omdat de eento niger lijkende arbeid grote accuratesse en veel animo vereist. Voor dit werk op de meldingscentra doet ons land thans een beroep op de vrouw. Het korps zal ressorteren onder commando luchtverdediging. De werving geschiedt in het kader van de nationale reserve. Daarom zal zoveel mogelijk ge- bruik worden gemaakt van de bestaande wervingscentra. De luchtmacht zal eerst daags met de organisatie beginnen. De meisjes treden in vrijwillig dienstver band (voor twee jaar) en krijgen ge durende de avonduren en vrije Zater dagmiddagen een opleiding. Wanneer zij in dienst zijn, dragen zij het blauwgrijze uniform van de luchtmacht. Of zij Reddingboten van Katowice vol smokkelwaar Nederlandse vissers profiteerden er van In een of meer reddiimgiboten van de Poolse vrachtboot Katowice, die op 1 Maart bij Terschelling verging, werden grote hoeveelheden nylonkousen verbor gen, zo is dezer dagen ontdekt. Verschil lende Nederlanders, die met de kousen handel dreven, zijn gearresteerd of kre gen een proces-verbaal. Enkele dagen na de ramp zag een Hei deree visser in het Mansdiep een sloep drjjven, d'ie van de Katowice afkomst1 g bleek te zijn. De visser en een collega uit HarTimgen, die bij hem aan .boord was, vonden in de voedsel- en water tanks van de sloep ruim 150 paar nylon- kousen en andere waardevolle voorwer pen; men kan wel aannemen, dat het smokkelwaar was. De vissers brachten de sloep naar de havendienst. De Heidense visser kreeg er het gebruikelijke bergingsloon voor. De nylonkousen hield hij achter. Hij dreef er een handeltje mee in Den Helder. Harlingen en Amsterdam. Dank zij de loslippigheid van een der betrokkenen werd de zaak ontdekt. De beide vissers zijn gearresteerd en tegen een aantal tus senpersonen en handelaren werd proces verbaal opgemaakt. Ook in de overige sloepen, die nog niet zijn teruggevonden, zal wel smok kelwaar hebben gezeten, vermoedt de Vandaag stellen wij IJ voor: SIMON OUWEHAND, Bestevaersweg 30, Katwijk aan Zee. I Vandaag viert de Katwijker Simdn Ouwehand in Indonesië zijn 22ste ver jaardag. Voor de tweede maal in de tro pen jarig. Een dag van heel veel gevoe- baret, „cap" of jets anders op het hoofd zullen dragen is nog een verrassing. De meldingscentra(dus wel te onder scheiden van de wervingscentra) zullen zich plaatselijk vormen. Een vaste kern van (onder) officieren heeft een volledige dagtaak. Het korpsbureau is gevestigd in het gebouw van de luchtmacht te Scheveningen Aan de verbintenis gaat een medische en psychologische keuring vooraf. Een Mulo-opleiding is op zjjn minst vereist, In tijden van oorlog of dreigend ge vaar zal het personeel geheel worden ingeschakeld. Dan zal het niet bij de avonduren en Zaterdagmiddagen bljjven en zal het aankomen op het besef, dat men in de luchtmacht een taak te vervul len heeft. Binnenkort zullen nadere berichten rer de aanmelding van recruten volgen. Voor het registreren van vliegtuigbewegingen Onbewaakte overwegen eisten weer drie doden Te Rotterdam en Raalte auto door trein gegrepen Op onbewaakte overwegen in Rotter dam en Raalte zijn gisteravond twee do delijke verkeersongelukken gebeurd. In Rotterdam reed een electrische diesel- trein met een 55 km-vaart op een per sonenauto in, waarbij mevr. Van Nus Ruivenaar uit Rotterdam en de 37-j. C. J. van Nus, onderdirecteur van Thomsens havenbedrijf werden gedood en de 34-j- Jos van Reeuwijk ernstig werd ge- i wond. In Raalte was de loodgieter K. uit Nijverdal, die in zijn jeep zat, het slacht offer van mist en duisternis. Toen de diesel in Rotterdam de over weg op de Scherpendrechtsekade nader de, gaf de machinist de gebruikelijke sei nen. Het scheen of de naderende perso nenauto remde, doch plotseling zag de machinist de wagen nog voor zich over de rails gaan. Remmen mocht niet meer baten. De auto werd 140 meter meege sleurd en geheel verpletterd- Het R'damse gemeentebestuur heeft telegrammen aan minister Spitzen en de Spoprwegen gezonden om onverwijld tot bewaking van de overweg over te gaan. Politiebonden protesteren tegen ontslag van 1500 man PENSIOEN IS MAAR 'T HALVE SALARIS (Van een onzer verslaggevers) De centrale van politieorganisaties, ge vormd door de Chr., de R-K. en de neu trale bond van politieambtenaren, heeft :en persconferentie haar bezwaren kenbaar gemaakt tegen de voorgenomt inkrimping van de corpsen van rijks- gemeentepolitie. Indien deze maatregel wordt doorge voerd (per 1 Januari zouden vai rijkspolitie 500 man en van de gemeente politie 1000 man worden ontslagen), dan betekent dit, dat aan politiemannen va 55 jaar pensioen wordt verleend, uitslui tend op bezuinigingsoverwegingen. Te onrechte, aldus de centrale, maakt d regering hierbij gebruik van de moge lijkheid om politieambtenaren op 55-j. leeftijd met vervroegd pensioen te sturen. De voorgenomen maatregel betekent, dat de betrokkenen als regel hoogstens 52^4 pet van hun huidige salaris zullen ontvangen, daar zij over het algemeen op 25-J. leeftijd in dienst kwamen. Een politieman heeft eerst recht op een pen sioen van 70 pet., als hij 40 dienstjaren heeft. De bonden wensen een wachtgeld regeling. De centrale wijst er verder Op, dat de regering zich blijkbaar niet houdt aar het aan 't bedrijfsleven opgelegde ont slagverbod. En hoe zullen 55-jarigen ir het vrije bedrijf nog een betrekkins vinden? aar toch een goede. „Onder mekaar" (Simon en z'n mede-soldaten) kunnen ze 't best vinden en zo trekt over de lSde van de 11de maand, ondanks alle I scheiding, een vreugdeglans". Op 30 October 1947 is Simon met de 1 Nieuw Holland" vertrokken. Hy is chauffeur en velen in ons landje weten vel, dat je als zodanig heel wat in Indo- I nesië kunt beleven. Simon, ook onze ge lukwensen! Minister Stikker op het vinkentouw Zou, bij komende reorganisatie van kabinet-Drees, nieuw dep. willen creëren Reeds lang geleden bestonden er bij het huidige kabinet voornemens om, na dat de Indonesische kwestie formeel zou zijn opgelost, óf af te treden óf in ieder geval over te gaan tot reorganisatie. Dit laatste zou in ieder geval nodig zijn, om dat de Nederlands-Indonesische Unie, na de souvereiniteitsoverdracht, toch be paalde organen nodig zou maken. Naar de Nieuwe Leidsche Crt. thans verneemt wil minister Stikker van deze reorganisatie-noodzaak tegelijk ge bruik maken om een tweede departement Buitenlandse Zaken in het leven te roepen, onder de naam van Departement de Buitenlandse Handel. Hij zou zelf de post van minister, op dit depar tement ambiëren. Verschillende departementen hebben opdracht gekregen om rapport uit te brengen over de reorganisatie-gevolgen. Wij twijfelen er niet aan, of deze poging van ministr Stikker de buitenlandse han delsaangelegenheden te onttrekken aan het huidige departement van Economi sche Zaken zal bij minister Van den Brink op hevig verzet stuiten. Een jaar voor moeder die kind verdronk De eis was acht jaar De 23-j. LJmuidense dienstbode, die ln Mei j.l, haar pasgeboren kind in het Noordzeekanaal wierp en aan de oevei bleef staan tot de baby verdwenen was werd gisteren door de Haarlemse recht bank veroordeeld tot een jaar gev.straf met ter beschikkingstelling van de rege ring. In eerste behandeling was vijf jaar met; in de tweede acht jaar zonder ter beschikkingstelling geëist. Rond 44 pet afgewezen voor Middenstandsexamen Voor het in de j.l. zomer gehouden rr.iddenstandsex. zijn naar de Nieu we Leidsche Crt. verneemt 15.788 van de 27.145 geëxamineerde candidaten ge slaagd, dit is 56 pet. Het aantal ingeschre venen bedroeg 29.218, van wie er 27.145 werkelijk aan het examen deelnamen Bij het schriftelijk gedeelte werden 7587 en bij het mondeling examen 4370 candidaten afgewezen. Het percentage gezakten (44pct) wijst er wel op, dat men voor het dit examen terdege moet voorbereiden. De gemeenteraad van Assen heeft be sloten tot omschakeling van het gemeen telijk gasbedrijf tot een bedrijf., van waaruit tz.t. aardgas zal worden gedis tribueerd. afkomstig uit Schoonebeek Voorlopig zullen beide soorten gas wor den geproduceerd. Er zal een pijpleiding tussen beide plaatsen worden aangelegd. De grote steden blijven wel ongeveer buiten schot; Amsterdam en Rotterdam hebben bijv. nog steeds een tekort aan agenten. De regering stelt wel prijs op een uitgebreid apparaat," gezien de vrij willige politie. De indruk wordt boven dien gewekt, dat men de maréchaussée een taak op burgerlijk gebied wil geven- Over al deze zaken is met de organi saties, waarin ruim 90 pet. der politie ambtenaren is verenigd, generlei overleg gepleegd. De centrale mocht slechts haar standpunt bij de minister van Justitie toelichten. Herfst verschij nselen Kent U dat gevoel: U wilt niezen en het gaat niet; U maakt alleen zo'n zacht-klagend: „hie... hie... johhh- geluid" Wandelaars waarschuwden voor ramp bij Schiphol Loos alarm bracht Haarlemmer meer in rep en roer Gisteravond kort na acht uur hielden enkele wandelaars op de rijksstraat weg Den HaagAmsterdam een auto aan en verzochten de bestuurder zo snel gelijk naar Schiphol te rijden om de daar aanwezige redding- en brandweerploegen te waarschuwen. Zij meenden gezien te hebben, dat vliegtuig zich in de buurt van de Benne- broekseweg in moeilijkheden bevond en namen het zekere voor het onzekere. Het gevolg was dat de hele Haarlem mermeer in rep en roer kwam. Uit Aals meer, Bennebroek en van Schiphol rukten brandweerploegen, wagens vai E.H.B.O., rijkspolitie-auto's enz. uit om naar het vliegtuig te' gaan zoeken. Men kon echter nergens iets vinden. Ruim anderhalf uur later slaagde men er de wandelaars op te Sporen, die de auto rijder hadden gewaarschuwd. Zij vertel den, dat zy twee lichten over het land hadden zien hobbelen. Zij hadden daaruit de conclusie getrokken, dat een vliegtuig m noodlanding zou hebben gemaakt Die lichten werden wél gevonden. ZIJ zaten vast aan een tractor, die voor over werk gebruikt werd óp het land Schip voer brandend de R'damse haven binnen Maar de spuitgasten stonden al aan de kade te wachten De Rotterdamse brandweer stond gis termiddag Mn de Merwehaven te wach ten op de aankomst van een schip, dat brand in twee ruimen had. Terwijl het schip, de 6910 ton grote Zweed Seattle, op de Nieuwe Waterweg voer, begon de blusboot Havendienst 2 het vuur alvast te bestrijden. Maar het was een uitermate moeilijk karwei. Balen katoen waren aan het smeulen gegaan en ontwikkelden veel rook. Reeds op de Noordzee was de brand ontdekt en voor Hoek van Holland was anker gegaan om te blussen. Toen men meende, dat er voor uitbrei ding .geen gevaar meer was, voer men die Nieuwe Waterweg op. Onderweg was de brand echter weer toegenomen. In de Merwehaven trachtte men de katoen zo veel mogelijk te lossen, om de waterschade te beperken en te redden, wat nog te redden viel. Men was er de gehele naoht mee bezig. De Seattle was van Buenos Aires on derweg naar Stockholm. Prins heeft bronchitis De griepaanval, die Z. K. H. Prins Bernhard dezer dagen noodzaakte het bed te houden, heeft zich tot bronchitis ont wikkeld. De Prins zal zich in verband hiermee voorlopig niet aan de door hem gemaakte afspraken kunnen hbttden. HAGELSTENEN ALS TENNISBALLEN IN PRETORIA In Pretoria -zijn gisteren gedurende tien minuten hagelstenen als tennisbal len gevallen. Een- blanke vrouw werd gedood, 35 blanken en 20 naturellen- werden gewond. Debat in het Lagerhuis Bevin serveert zijn schapenbout der buitenlandse pobtiek Churchill priemt er zijn vork in, maar acht het gerecht aangebrand Bevin, de Britse minister van Buit. Zaken, heelt gisteren aan een groot aantal genodigden in het Lagerhuis zijn „schapenbout" voorgezet van de buitenlandse po litiek. Hij wijdde speciale beschouwingen aan de Raad van Europa en het Duitse vraagstuk, en drong er bij hét Lagerhuis op aan, zeer bezadigd te werk te gaan bij de behandeling der kwestie van Duitslands wederopneming in de Europese familie. Hij wees op de- bittere herinneringen m de oorlog van 1914, en in Frankrijk dit gevoel het diepst aanwezig. Het was duidelijk, dat Churchill, de leider der Conservatieven weinig trek had in' de door Bevin geserveerde „schapen bout"' en hij oefende scherpe critiek uit ap het regeringsbeleid. Bij de betrek kingen met de Ver. Staten, aldus Bevin, het gebrek aan financieel en eco nomisch evenwicht tussen de dollar- sterling gebieden een storende factor geweest. Hij zou blijven streven gezonde verstandhouding tussen Onthullingen over Schoonhoven Werden deserteurs met tien jaar eenzame opsluiting bedreigd? Opzienbarende verklaring van advocaat voor de Krijgsraad de 161 deserteurs, die op 28 October met de Zuiderkruis naar Indonesië ver trokken, is slechts een klein deel vrijwillig gegaan. De overigen hadden by het be zoek van hun ouders en verwanten in Schoonhoven Zondags tevoren nog afgespro ken, niet te zullen inschepen. Zy zyn echter gezwicht voor een sterke morale pressie. Zij werden geheel ten onrechte bedreigd met 10 15 jaar cellulaire op sluiting en dubbele bestraffing. Dit werd gisteren voor de krijgsraad te velde te Rotterdam meegedeeld door algemeen toegevoegde raadsman voor Indië-desertiezaken, mr dr W. Schuur- Stekhoven. Hij is voornemens te zijner tijd aan minister Schokking en de chef van de generale staf bewijzen over leggen omtrent deze, zoals hij zeide. onwaardige bedreigingen tegenover murw gemaakte en moreel weerloze arrestan- Dr Schuurmans Stekhoven betreurde deze „gewelddadige onderbreking" van de berechting van deserteurs. Hij drong aan op spoedige behandeling van de zaken tegen de 31 achtergebleven deser teurs, opdat de verontruste verwanten spoedig weten, dat er van regering en legerleiding onafhankelijke militaire rechters in Nederland bestaan. Ten slotte wees hij er op, dat de ge bruikelijke maximumstraf van 4 jaar ir Indië-deserteurs geen zin meer heeft de laatste troepen naar Indonesië zijn vertrokken en alle militairen binnen negen maanden gerepatrieerd zullen zijn. Bij deze straf hield men n.L rekening met een verblijf van de troepen in de Oost van drie jaar. De advocaat drong krach tig aan op verlaging van dit strafplafond. De regering treffe maatregelen om een deel van de 1500 jaar straf, die aan de reeds berechte 1000 Indonesië-deserteurs is opgelegd, kwijt te schelden na terug keer van de troepen. Dit pleidooi werd gehouden bij de her vatting van een dozijn reeds vroeger ver wezen zaken, die nog moesten worden afgehandeld. „La Passionaria" gearresteerd te Praag De Spaanse communiste Dolores Go mez Ibarori, die in de Spaanse burger oorlog een legendarische figuur werd onder de naam „La Passionaria", i Praag gearresteerd, omdat zij sympathie voor de ideeën van Tito aan de dag heeft gelegd. DAT de nieuwe veerboot voor de prov. stoombootdiensten in Zeeland, de Prins Bèrnhard, morgen in Vlissingen te water wordt gelaten en in Januari in de vaart DAT de kapt.-luit. t. z. K. J. F. Kre diet eervol is ontheven van zijn functie als marineattaché te Londen en wordt opgevolgd door de kapt.-luit. t.z. P. A. Mulock van der Vlies Blik. DAT de kapt. t. z. jhr. H. A. van Foreest tijdelijk is bevorderd tot schout bij-nacht, voor zolang hij is aangewezen regeringsvertegenwoordiger in de Ned. Joint-Staff-missie. DAT de luit. t. z. Ie kl. A. W. Witholt tijdelijk is bevorderd tot kapt.-luit. t. z. Ie kl. voor zolang hij de functie bekleedt van chéf marine-luchtvaartdienst in het Oosten. DAT de kol. der infanterie van het K.N.I.L., J. A. Scheffelaar, is benoemd tot generaal-majoor DAT bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot goedkeuring van een verdrag met Groot-Brittannië ter vermijding van dubbele belasting e.d. DAT drie palinghandelaren uit Eind hoven, die in Bergen op Zoom ondeugde lijke aal hadden verkocht, aldaar tot weken hechtenis werden veroordeeld. DAT opsporing wordt verzocht van 31-j. Rinus Kortleven uit Lopik, die op 13 November met de bus naar Utrecht is vertrokken en sindsdien niet is terug gekeerd. DAT de nieuwe weg Steenwijk—Blok zijl reeds van Steenwijk uit begaanbaar is en de verbinding met de N. O. Polder nog dit jaar gereed zal komen. DAT bij graafwerk in Dokkum interes sante voorwerpen uit de terpentijd tp voorschijn kwamen. DAT een brand de gehele poppenfa- briek en de voorraden van de fa. G. Morselt te Losser verwoestte, doch ver zekering de schade dekt. DAT in Zwolle een gemeentelijk koel huis voor groenten en fruit is geopend. DAT in Zwolle op 74-j. leeftijd is over leden mr R. G. A. Z. baron van Haersolte die een bekende figuur was in leidende landbouwkringen. DAT aan Charles Tangelder te Sittard werd opgedragen, een oorlogsmonument voor deze plaats te ontwerpen. DAT de 34-j. hulpbesteller van de PTT te Oosterzee (Fr.) V. de H. wegens roof uit brieven en pakketten conform het rechtbankvonnis door het Leeuwarder hof tot 2\4 jaar werd veroordeeld. DAT voor het Leeuwarder Hof wegens mishandeling, de dood ten gevolge heb bend, 3 mnd. werd geëist tegen H. Z. uit Leeuwarden, die door de rechtbank we gens mishandeling tot een maand voorw. was veroordeeld, daar hij een kaartspe ler zo sloeg, dat deze stierf. DAT de voorzitter van de K.vJC. in Eindhoven, Ch. Schellens, op zijn 70ste verjaardag werd benoemd tot de derde ereburger van deze stad. DAT 71 j. oud in Tilburg is overleden A. M. Aelen, oudste directeur van de wol- lenstoffenfabriek M. Aelen. DAT Chr. v. d. Bilt. van 1918 tot 1937 R.-K. Tweede Kamerlid, op 80-j. leeftijd i Haarlem is overleden. DAT dr J. W. H. van Oortveen, dir. m de assurantie-afdeling van het R'damse bankierskantoor R. Mees en Zn., is overleden. DAT het ziekenhuis Bethesda te Tiel zal worden uitgebreid met een paviljoen voor polikliniek en kinderafdeling. Europa, het Gemenebest, en de Ver. Staten, teneinde een vrije wereld te scheppen. Betreffende het ontmantelmgs-vraag- stuk, zei hij, dat «en groot aantal fa brieken nog ontmanteld zal worden ën zeker de oorlogsindustrieën. Het belang rijkste probleem was, volgens hem, de toelating van Duitsland tot dé Raad" van Europa als „toegevoegd lid". De Ver. Staten als bezettende mogendheid en de Assemblée van Straatsburg waren mede betrokken bij het overleg en Bevin vér- klaarde. dat de Raad van Europa in zijn volgende vergadering stellig tot de toe lating van Duitsland zou besluiten. Bevins „zwanenzang"? Churchill drong er bij de regering op aan, de toelating van Duitsland tot de Raad van Europa te bespoedigen. Overi gens was Churchill zeer sarcastisch. Sommige van Bevins fouten, aldus Churchill; hadden heilzame resultaten ge had. Het was aan hem te danken, dat de huidige West-Duitse regering rechts ge tint is. Zjjn rede over de ontmanteling had de Duitse socialisten bij de verkie zingen 1 millioen stemmen gekost. En glimlachend, volgde Churchill hieraan toe: „Ik zou het helemaal niet erg vinden als iedere redevoering, die hij hier het Lagerhuis hield, het zelfde resultaat zou hebben. Tenslotte noemde hij Bevins rede .zwanenzang". Toen Bevin als minister van Buit. Zaken in functie trad, Engeland het meest gerespecteerde laöd ter wereld, maar thans was het op het gebied van buitenlandse zaken op de ranglijst gedaald. Ook van het leiderschap der sociaal-democratie in Europa niets terecht gekomen! Prettige samenwerking met Stikker Bevin heeft ook nog enkele woorden aan Indonesië gewijd en roemde hel succesvolle einde van de „Ronde Tafel conferentie". Het had er, volgens hem zeer slecht uitgezien met de betrekkingen tussen Europa en Zuid-Oost Azië, „als het resultaat dezer conferentie wordi dë souvereiniteit aan de Indonesische republiek over gedragen, die intussen een band met de Nederlandse Kroon zal ba- houden". Bevin had het een „groot ge noegen" gevonden, om met onze mir Stikker samen te werken, zowel i Indonesische als in vele andere kwesties, Meyer Schwencke in Woensel Hij heeft zich zei." aan het Krank zinnigengesticht gemeld. Arie Meyer Schwencke, die dezer dagen uit Franeker ontsnapte en (zoals wij gis teren in een deel onzer edities meldden) is gearresteerd, is opgenomen in het Rijkskrankzinnigengesticht te Woensel, waar hij al eerder vertoefde. Hij heeft zich daar gisteren zelf gemeld om weer als patiënt te worden opgenomen- Wel licht wordt hij spoedig naar de cellenba rakken in Scheveningen overgebracht om Den Haag voor de perszuiveringscom missie te verschijnen. WEERBERICHT Meer bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt. Veranderlijke bewolking met in het Wes ten van het land plaatselijk enige neer slag. Zwakke tot matige wind hoofdza kelijk uit richtingen tussen Oost en Zuid. In het Westen van het land vannacht iets minder koud, overigens weinig verande ring in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Zaterdag 19 November: Zon op 8.06, Ij* Gloucestershire (Engeland) is nog steeds deze oude eider-molen in gebruik, waarmee appels wor den geperst Er zijn grenzen De Tweede Kamer is thans bezig met de begrotingen voor 1950. Een omvangrijk werk. dat de volle aandacht vraagt van ministers en parlement. Eoa werk ook, dat van ministers en parle ment goede samenwerking vraagt in de procedure welke men daarbij denkt te volgen. Het moet ons van het hart, dat de Tweede Kamer daarbij dit jaar wel een en ander te slikken krijgt Nog dezer dagen was het minister Mansholt die om een snelle behandeling van zijn begro ting vroeg, omdat hij spoedig naar Ame rika zaü moeten vertrekken. De Kamer heeft aan. deze wens prompt gehoor ge geven. Maar nu lag gistermiddag op do tafel van de Kamervoorzitter een soort gelijk verzoek van minister Stikker. Dat-verzoek van minister Stikker wat eigenlijk niet minder dan een ultima tum, ook al had-het dan tevens de ken merken vain een verzoek. Het kwam hier- eer, dat de Kamer uiterlijk volgende week met de begroting ven Buitenlandse Zaken gereed moet zijn, want ook minis ter Stikker moet naar het buitenland en anders, zo voegde hij aan zijn verzoek toe, kon hij niet garanderen dat de be groting nog dit jaar behandeld zou kun- it gevolg is. dat de Kamer gister- lag nog in ijltempo moest besluiten, vanmiddag nog een begin te maken met de behandeling van deze begroting, ook al had nagenoeg niemand hierop gere kend. Ons oordeel is, dat zulk een procedure aan een juiste parlementaire behanda- van de begroting niet ten goede kom;. Ook wanneer men met ons van ge voelen is, dat in het parlement wed eens overbodige dingen worden gezegd en dat sommige redevoeringen gemakkelijk wat korter konden uitvallen, dan is dat toch iets anders dan dit college op deze wijze onder hoge druk te plaatsen. n van de belangrijkste onderwerpen bij de begroting van Buitenlandse Zaken dit jaar, hoe een juiste samenwerking te vinden tussen regering en parlement op het gebied van de buitenlandse poli tiek. Terecht is het parlement van me ning, dat het daarbij hard bezig is, het loodje te leggen. Hoezeer de Tweede Kamer zich bij dit ultimatum van ministerStikker heeft neergelegd, zal zij daarin stellig een >toom zien van de ongewenste situa tie, zoals deze bezig is te groeien. Voor reizende ministers mogen er dan geen landsgrenzen meer zijn. er zijn. dunkt ons, nog wel grenzen aan hetgeen vam het parlement heïd kan vergen Wachtgelders De begroting vam Binnenlandse Za ken moge een overvloed van onder werpen met zich brengen, daarbij wal een, dat schijnbaar niet zo onbelang- c is, maar dat niettemin niet mag wor den verwaarloosd, ook al omdat het een kwestie betreft van recht.. Na ,de Duitse inval had de Nationale Landstormcommissie geld in haar bezit, afkomstig uit rijkssubsidie. Dit geld werd destijds op bevel 'vam de Duitsers terug gestort in 's Rijks kas. Buitendien had de Bijz. Vrijwillige Landstorm ook nog in bezit van gelden tot een bedrag van om- stxeeks f70.000, afkomstig vam particu lieren; vrienden vam de B.V.L. Deze gel den- werden in bewaring gegeven bij de toenmalige secretaris-generaal van Bin- nenlamctee Zaken met de bedoeling, dat deze gelden later zouden worden geres titueerd. Maar thans meent de regering, dat zij die gelden niet behoeft terug te betalen. Daarover is nu een proces gaande voor Rechtshersteldoch intussen zjjn er en kele wachtgelders vam de B.V1, die van ander het slachtoffer dreigen te worden. goed, dat in de Tweede Kamer deze zaak is aangeroerd. Dat geschiedde door de heren Krol en Verkerk. En mi nister Teulings, die ook tegenover deze zaak nog vrij vreemd staat, beloofde een onderzoek. Onze mening is, dat van de jongste gang van'zaken. waarbij de taak van de B.V.L. voor een belangrijk deel door een ander instituut is overgenomen, deze ensen niet te lijden mogen hebben. MILLIOENSTE CENT IS ER BIJNA. De centenactie voor het nationale le» germonument op de Grebbeberg is bijn» geslaagd. De millioenste cent is er bijne. De burgemeester van Rhenen heeft to« nu toe 995.44614 aent ontvangen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1