Mr F.M. A. Schokking: Onze strijd moet verder gaan dan een poging tot behoud HIEUWE LEIDSCHE COURANT B DONDERDAG 17 NOVEMBER 1949 19 RIJNLANDSE SCHOOLDAG Dr L. van Klinken bepleitte innerlijk contact tussen tester en kind (Van een onzer verslaggevers) Al mocht de belangstelling voor de Rijnlandse schooldag, die gisteren te Alphen aan den Rijn werd gehouden, niet bevredigend worden genoemd, toch zal niemand van de aanwezigen kunnen zeggen, dat deze dag zUn doel heeft gemist. De voorzitter, de heer B. Offringa van Hazerswoude, zei in zijn openingswoord dat het van groot nut is, op conferenties of schooldagen kennis te nemen van wat onze voormannen op psychologisch en paedagogisch gebied hebben gevonden. Door een congres kun nen wy met ootmoed en overtuigd van eigen kleinheid tot ons werk terugkeren. Spr. hoopte dan ook, dat deze schooldag zou meewerken de deelnemers de rechte houding ten aanzien van het schoolwerk by te brengen. invloed staat van het totaliteitsbeginsel. Dit beginsel dat wij reeds kenden door de Bijbel, aldus dr Van Klinken verstrekkende betekenis geweest De burgemeester van Alphen, mr F. M. A. Schokking, noemde deze dag een deel van de strijd, die elke Christen op zijn eigen front in het leven moet strij den. Wij kunnen, aldus spr., verheugd zijn over onze goede Christelijke scho len, maar dit is niet voldoende. Ook In deze tijd worden aanslagen gepleegd op alles, wat Christelijk is. Onze strijd moet verder gaan dan de poging tot behoud. Wij moeten staan in de aanval! Zeer veel aandacht was er voor het onderwerp van dr L. van Klinken te Doetinchem. die sprak over: „Intelligen tie als probleem". De oude psychologie zag de intelligentie als onderdeel van het kennen. Onder invloed van het intellec tualisme werd het kennen op de voor grond geschoven, los van andere waar- Bij de overgang van de 19de naar de 20ste eeuw heeft de psychologie echter een kentering doorgemaakt. Nu trad naar voren, dat de mens een geheel is en onder SNOEKBAARS De naam snoekbaars doet velen ver onderstellen. dat deze vis een kruising zou zijn tussen een snoek en een baars. Hoewel de snoekbaars in vorm en an dere eigenschappen wel iets van deze twee vissoorten heeft, is het echter toch een aparte soort, een zoetwatervis, die in onze binnenwateren vrij veel gevangen wordt; het IJsselmeer in het bijzonder geeft thans een rijke oogst. Een nadeel van de meeste zoetwater vissen is, dat ze erg graterig zijn; vooral de vele kleine graatjes, tussen het vis vlees verspreid, vormen een bezwaar, als de vissen tevoren niet goed ingekorven worden: dicht opéén en schuin over de rug van de vis. Voor snoekbaars nu gelat dit bezwaar helemaal niet, daar men hierin, behalve dè grote ruggegraat en ribben geen graten zal vinden. Daarom geniet deze soort onder de visliefhebbers een grote waardering, temeer omdat ze tevens prachtig blank, stevig en smake lijk visvlees heeft. Nu de aanvoer van deze vis voor het ogenblik vrij groot is en 'de prijs daardoor niet zo hoog, moet men van de snoekbaars zeker eens pro fiteren! Wij laten hier enige recepten voor het bereiden van snoekbaars volgen. Men kan de vis geven met aardappelen of aardappelpurée, verschillende sausen, zoals botersaus, peterseliesaus, mosterd saus, kerriesaus, zure saus, gesmolten of gebruinde boter (of margarine). Als groenten daarbij zijn geschikt: wortelen, andijviesla, rode kool. bietjes, gestoofde prei, witlof sla Onderstaande recepten zijn voor 4 Der- Snoekbaars koken. De vis schoonmaken (goed afschubben van staart naar kop), resten van ingewan den en het zwarte vliesje verwijderen en afspoelen. Zoveel water (met 20 g, d.i. ruim lte eetlepel, zout per liter) aaft de kook brengen, dat de vis daarin net kan onderstaan. De vis (in moten) in het kookwater leggen en ze in pl.m. 8 minu ten gaar koken. De vis is gaar, als de vinnen loslaten en als het visvlees on doorschijnend geworden en gemakkelijk van de graat te lichten is. De snoekbaars uit het water scheppen en heet opdoen Snoekbaarsfilets bakken. Voor het bakken van snoekbaars neemt men dikwijls filets, hpewel ze ook in ten gebakken kan worden. De filets kan men bij de vishandelaar kopen; het zijn stukken vis. die van het vel en de graten ontdaan zijn. 4 Snoekbaars filets, zout, boter, marga rine of olie, gehakte peterselie. De filets zouten en het zout even laten intrekken (hiertoe de vis bijv. leggen ii een vergiet met een bord er onder). De filets liefst afdrogen en door losse bloem halen. Men kan ze ook paneren (d.i. door losgeklopt ei halen, dat verdund is 2 lepels water per ei en vervolgens door paneermeel wentelen) of ze dompelen een papje van bloem en water (1 lepel bloem op 2 lepels water). De boter, margarine of olie in de kenpan heet laten worden. De vis eerst aan één zijde bruin en gdar laten worden. Ze vervolgens keren en aan de andere zijde bruin en gaar bakken. De vis liefst niet vaker keren, daar filets licht stuk gaan. Als de vis gaar is (het bakken duurt pl.m. 8 minuten), haar op een scho tel leggen en bestrooien met gehakte peterselie. Zijn er citroenen, dan er partjes citroen bij geven. Snoekbaars stoven. 1 Kg snoekbaars, 2 lepels tomaten- purée, 60 g (314 eetlepel) boter of mar garine, 6 dl vis-bouillon of vleesbouil Ion of water met bouillonblokjes, e«i paar lepels beschuitkruim. De bodem van een vuurvast schoteltje (of, indien men geen oven heeft, eer pan) insmeren met boter of margarine. De tomatenpurée en de bouillon vermen gen; de rauwe, schoongemaakte (even tueel gefileerde) en licht gezouten vis ir het schaaltje leggen en overgieten mei de saus. Ook de rest van de boter of d. margarine toevoegen. De vissaus be strooien met de beschuitkruimels en he gerecht gedurende 15 k 20 minuten laten stoven in de oven of op een zacht Men kan bij dit 'gerecht ook rijst of macaroni geven, in plaats van aardap pelen (purée). Als groenten zijn geschikt: gestoofde prei en sla van andijvie of witlof. op het intelligentie-pro bleem. Geen enkel deel van de mens laat zich los van het geheel verstaan. Als verdere factoren in deze kentering noem- opkomst van de diepte-, ge netische en differentiële psychologie. In zijn beschouwing van de dieptepsycholo gie merkte dr Van Klinken op, dat ook de Bijbel doorgaat tot de diepste roerse de ziel. De genetische psycholo gie heeft het zicht geopend op de wor ding van het kind. En de differentiële heeft ons leren zien, dat de 19de eeuw met haar theorie over eenheidskinderen on gelijk had. Al deze factoren hebben het intelligentie-probleem uiterst ingewik keld gemaakt. In het vervolg van zijn rede vestigde dr Van Klinken er de aandacht op. dat niet kan spreken van de intelligen- •r zijn intelligenties. Zo onderscheidt men de intelligentie van het hoofd, die het bloed (instinct) en die van het hart (intuïtie). En deze drie richtingen worden weer geflankeerd door het ge heugen en de fantasie. Opvallend was sprekers mening ten tanzien van het testen, waarover tegen woordig zo veel wordt gesproken. HU tel niet'zonder ironie dat wjj leven in de tyd van de testocratie. Er zit aan het testen ook een ethische kant. Het gaat nu bU het testen als bU het cüfers geven: er z(jn subjectieve elementen. Ik moet weten, aldus spr., wie test. Er moet een innerlük contact bestaan tester en het kind, dat getest wordt. Pas dan heeft men recht om te testen. Men moet de intelligentie vooral kwali tatief meten. Overheid en maan De avondvergadering vond plaats in de Ned. Herv. kerk aan de Julianastraat. Dr G. P. van Itterzon, Ned. Herv. predi kant, te Den Haag, sprak hier over de Chr. school en de staat. Hy begon zyn rede met er op te wijzen, dat ouders. Kerk en overheid levendig geïnteresseerd zyn bij de opvoeding van de schooljeugd. In de eerste plaats ligt de taak van ae opvoeding der kinderen bij de ouders. Ook heeft de hele Gemeente een taak. niet alleen de ambtsdragers. Wij allen hebben de dringende opdracht lammeren te weiden. En de overheid heeft het licht van de Kerk op te vangen, zoals de maan licht van de zon krijgt. Voor de prediking van het Evangelie zyn orde en rust nodig. - De -historie leert ons echter, dat de overheid de Kerk voortdurend heeft hinderd. Dr Van Itterzon gaf hiervan enige frappante voorbeelden nationale geschiedenis. De neutrale school noemde spr. de ontkerstende school, op humanistische grondslag. Hy waarschuw de ook tegen de gedachte van een com promis- en een synthese-school. Wij moe de verwarring van deze tyd niet laten meeslepen en dienen nauwkeu rig acht te geven op wat er in Nederland gebeurt. De gevaren komen zeker niet alleen uit het kamp van de overheid. Aan deze dag verleenden leerlingen in de Chr. nat. school te Zwammerdam, l.v. de heer W. J. Hornsveld, leerlingen in het Chr. m.u.l.o., afdeling l.o.. Alphen en het Ned. Herv. kerkkoor Alphen, o.l.v. de heer A. Tollenaar, met zang, muziek en declamatie op uitnemen de wijze medewerking. Koningin en prinsesjes op vrolijke avond Dindsdag hebben Koningin Juliana en Haar dochters Beatrix en Irene ontspanningsavond bijgewoond, die de sportvereniging van het paleis t.b.v. de verwaarloosde jeugd in Soestdijk organi seerde. Het gezelschap van Floris Mes lier verzorgde het programma. In de pauze stelde Meslier zyn medewerkers aan de Koninklijke gasten voor. Dij een tombola werden ook twee pastelschil derijtjes van Beatrix en Irene verloot. MENINGEN VERSCHILLEN OVER DE KOMENDE PACHTWET C.B.T.B.Niet naar stille socialisatie (Van verslaggevers) 1\A stukken, die aan de orde komen by het opstellen van een nieuwe Pachtwet op de conferentie die de Chr. Boeren- en Tuindersbond dezer dagen in Amersfoort heeft gehouden. Dit laat zich ook verstaan, want vele aanwezige leden hebben als lid van een Grond- of Pachtkamer byna dagelijks met deze dingen te maken. Bovendien is een groot deel van onze boeren en tuinders, hetzU als pachter of als verpachter rechtstreeks by deze vraagstukken betrokken. De heer Chr. v. d. Heuvel, zelf lid van de Centrale Grondkamer, besprak de actuele pachtvraagstuk- ken. De komende nieuwe Pachtwet werd onder de loupe genomen door mr W. Rip, die zitting heeft in de commissie, die deze wet voorbereidt. Uit de veelheid van problemen, die maar dat er toch iets positiefs gebeuren door de beide sprekers aan de orde den gesteld, zullen we er enkele nader bezien. Dan is daar allereerst de kwestie van de verlenging van de pacht. Dikwijls verzuimt de pachter tijdig over verlen ging te spreken of wordt de beslissing door de verpachter op de lange baan ge schoven. Als de in de wet gestelde ter mijn dan voorbij is. heeft de pachter de grote kans, dat hij zijn land of bedrijf kwijtraakt. Men wil nu in de nieuwe wet bepalen, dat de pacht automatisch doorloopt, als geen der partyen zich hiertegen heeft verzet. Komt de verpachter in verzet, dan staat de pachter beroep op de Grond kamer open. Er is n.l- ook een streven om de Pachtkamers te doen verdwynen en de Grondkamers behalve met de eco nomische geschillen ook met de rechts geschillen te belasten. Bij de toepassing van Pachtwet en Pachtbesluit heeft men ook met amou reuze zaken te maken. Dikwijls vraagt de eigenaar verpachting voor 5 jaar, om dat hij een huwbare dochter heeft, die daarna op de boerdery zal komen. In de praktijk wordt dan een half jaar voor de afloop der korte pacht door'de Grond kamer bezien of de dochter de boerderij werkelijk betrekken zal. Zo niet dan duurt de pacht twaalf jaar. Daar gedurende de pachtperiode de grond soms wordt gekocht door een eigenaar, die het goed zelf wil gaan ge bruiken, wordt er naar gestreefd in de nieuwe wet de bepaling op te nemen, dat in geval van wisseling van eigenaar, de pacht in ieder geval nog vier jaar na die verkoop moet doorlopen. Dan krijgen we de kwestie van de ver waarlozing door de pachter. De heer Van den Heuvel had al opgemerkt, dat het net zo moeilijk is een slecht pachter weg te krijgen als om een onbekwame amb tenaar te ontslaan. Daar de Grondkamers dikwijls pas negen maanden na het in dienen van de klacht een onderzoek in stellen, kan in die tyd veel schade wor den hersteld. De heer Rip deelde mee dat wellicht in de nieuwe wet de bepaling komt, dat na het indienen van een klacht de Grond kamer onverwijld een onderzoek zal la ten instellen. Ten aanzien van het principe der nieu we Pachtwet zijn er twee stromingen te constateren. De eerste wil het privaat rechtelijk karakter van de pachtovereen komsten zo veel mogelyk handhaven en alleen een beroepsinstantie scheppen. De andere daarentegen wil de wet dienst baar maken aan de bestrijding van het economisch onoordeelkundig «en sociaal onverantwoordelijk gebruik van de bo dem. Zoals men weet, worden de pacht overeenkomsten thans getoetst op 't niet strijdig zyn met de algemene landbouw belangen en het laten van een redelijke winst aan de pachter. Volgens de opvat ting van de tweede groep zou by de nieuwe wet ook de toestemming gewei gerd moeten worden, als de verpachting leidt tot versnippering van de grond e.d- Er gaan zelfs stemmen op, die de Grondkamer de bevoegdheid willen ge ven te bepalen wie een bepaald stuk grond pachten moet. Dit leidt dus regel recht tot pachtdwang en dwangpacht en tot de door minister Mansholt voorge stane „stille socialisatie" van de land bouwgrond. Mr. Rip wees er op, dat wij hier na tuurlijk niet mee accoord kunnen gaan. moet. In sommige provincies is op 50 pet. der bedrijven de grond over vijf of meer kavels verdeeld. Sprekers gedach ten gingen in de richting van een pacht- verkaveling, maar deze alleen biedt hier geen uitkomst, daar lang niet alle eige naars van grond ook gebruikers zyn. De cultuurgrond is schaars, 't is nood zakelijk de productie te verhogen en de kosten te verlagen. We moeten daarom lis Chr. Boeren- en Tuindersbond zorg vuldig overwegen in hoeverre we inbreuk mogen maken op het recht van de eige naar, aldus mr Rip. Dit is een zeer moei- lyk vraagstuk. Ook volgens de gegevens van ere Bijbel heeft de eigendom van grond een ander karakter dan het bezit van andere goederen. De bodem heeft een belangrijke maatschappelyke functie en een sociaal aspect. Men denke aan het Sabbathsjaar en het Jubeljaar en aan het voorschrift, dat iemand op het land van een ander zoveel mocht eten als hij wilde, mits hy niets mee nam. Deze kwestie is zo maar niet op te los sen. Om tot een juist standpunt te ko men moeten pachters zowel als eige naars beginnen met zichzelf slechts te zien als rentmeesters tegenover God, die de enige absolute eigenaar is. Landbouw bereikte een exportsaldo Minister Mansholt in de Tweede Kamer. (Van onze parlementsredacteur.) Minister Mansholt heeft gisteren in de Tweede Kamer de vyftien sprekers over de begroting van Landbouw, Vissery en Voedselvoorziening van antwoord gediend. De landbouw is in staat geble ken onze bevolking te voeden, maar za echter nog meer moeten produceren, ook met het oog op de noodzakelijkheid export. Want, indien niet wordt bereikt wat de Regering zich voorstelt, zal de be volking binnen enkele jaren met een lager levensniveau genoegen moeten We zyn echter op de goede weg. Er is op het ogenblik een exportsaldo. Maar de boer moet bestaanszekerheid hebben. In haar beleid volgt de regering een be paalde lijn. De beloning van de boer moet bezien worden in het kader het nationale inkomen. Het onderwerp is in studie en het parlement kan ge gevens tegemoet zien. Verwacht kan worden, dat de boer zal komen tot vergroting van de varkens stapel. De rationalisatie in de landbouw zal naar het oordeel van de minister niet tot een teveel aan arbeidskrachten leiden, maar zal wel bevorderen, dat op bepaalde ogenblikken niet langer t tekort aan arbeidskrachten is Wat de subsidiëring betreft, deed de minister uitkomen, dat dit in wezen consumenten-subsidies zijn. De land bouw zelf staat er goed voor en heeft aan subsidie geen behoefte. Het is een boerenbelang, veel aard appelen te verbouwen, ook met het oog op de varkensteelt. T.a.v. de akker bouwproducten wil de regering schom meling in de prijzeh zoveel mogelyk voorkomen. Van de niet-afgezette sui kerbieten zei de minister, dat het vraag stuk in beraad is; op het ogenblik valt geen antwoord te geven. De minister erkende, dat in het afge lopen jaar de prysbeheersing meer in het belang van de consument dan van de producent is geweest, maar toch is de prysbeheersing ook voor de landbouw an grote betekenis. Wat betreft de gesubsidieerde huis slachting van varkens merkte de minis ter op, dat de boer thans in de gelegen heid wordt gesteld gesubsidieerd var kensvlees te eten zoals iedere andere Ne derlander. In wezen ontvangt hy niets dan iedere andere consument. E' mogen psychologische bezwaren zijn, goede voorlichting kan hier gunstig De standaardisatie van de melk studie. De t.b.c -bestrijding onder het i op de thans gevolgde wyze ter hand genomen met het oog op de export mogelijkheden welke hier liggen, niet alleen voor het Amerikaanse bezettings leger in Duitsland. De bestrijding ge schiedt uit het Landbouw Egalisatie- De vernietiging van voedsel, die ove rigens slechts enkele procenten bedraagt, te betreuren, maar niet geheel te voorkomen. Daarop kwam de Minister op de schillende vragen, welke over de vissery aren gesteld. Het vraagstuk van de reconstructie der visserijvloot is' nog niet opgelost, al moet deze reconstructie in de eerste plaats geschieden door de betrokkenen zelf. De wet op de materiële oorlogs schade schijnt hier niet voldoende sou laas te bieden. In het algemeen staat de visserij er niet ongunstiger voor dan voorheen, in vergelijking ook met het beeld uit andere landen. MISVERSTANDEN OVER PACHTPRIJZEN In verband met de vele misverstanden, die bij het aangaan van een pachtover eenkomst heersen en de verschillende processen-verbaal, die zyn opgemaakt tegen verpachters, die te hoge prijzen berekenden, menen we goed te doen te wijzen op enkele aantekeningen uit het Pachtbesluit. Dit besluit zegt o.m., dat de pachtovereenkomst schriftelijk moet wc ien aangegaan en zolang dit nog niet ;eschied, de pachter niet gehouden is c an de pachtprijs te voldoen. Sterker, de pachter is gerechtigd terug te vorderen etgeen hij onverschuldigd heeft voldaan. Hogere pachtprijzen dan door de Grond kamer vastgesteld en in het contract ver meld, zijn onwettig en worden beschouwd overtreding van de prijsvoor- schriften. Dit hebben enkele verpachters dezer dagen nog aan den lijve ondervon den, toen tegen hen proces-verbaal werd opgemaakt. Het betrof hier de verpach ting van een kleine tuinderij, waarvoor een periode van 5 jaar ƒ300 te veel pacht was berekend, een verpachting naweiden, waarvoor over een periode 4 jaar ƒ200 te veel was uitgeteld en de verpachting van enkele percelen wei land. waarvoor resp. teveel was berekend ƒ100 over 2 jaar, ƒ2400 over 3 jaar en ƒ8550 over 7 jaar. Bovendien nog de ver pachting van een perceel bouwland, waar- 3 jaar ongeveer ƒ1400 te veel werd gevraagd. Om acht uur in de boot. en dan nog een dik half uur lopen: Zo gaan de kinderen van het Hazerswoudse Rietveld naar school R. K. jeugd gaat al een uurtje eerder op stap (Van een onzer verslaggevers) DOOR DE TAMELIJK FRISSE, NAUWELIJKS LICHT GEWORDEN, najaars morgen schalt een hoge jongensstem over water en riet: „Schiet op joh, anders zyn we te laat op school!" De uitroep plant zich in het wyde polderland schap snel voort en dringt ook door in die achter kale knotwilgen en struiken erscholen boerdery, vanwaar het snuiven der koeien en het rammelen der melk- mmers gedempt door de kinderen in de vyf roeiboten op de brede tochtsloot wordt gehoord. roept een andere jon-1 met de roeiboot naar de school, die n maar weer!" Vijf paar midden in het rustige Zuid-Hollandse „Daar zyn gensstem, „n stevige jongenshanden plonzen de in het nat, zodat druppels spatten op de jassen en manteltjes der overige kinderen. De boten glijden al weer ovei het donkere water. De lichte ochtend wind buigt het riet langs de oevers, ge stadig beginnen aan de kade, daar vei vooruit, de wieken van een molen te draaien. De kinderen zyn wonderlijk stil: hebben pas hun warme bedji latenhet is nauwelyks acht Ondertussen is een deur van de boer dery dichtgeklapt en twee jongens er meisje rennen joelend naar de wa terkant, waar een zwart-geteerde roei boot ligt. Schooltassen en een boterham menzak worden er in gegooid en terwijl broer en zusje in het schommelende vaartuig springen, trekt een kleine knuist de lange pin uit de veenbodem. De ket ting valt rinkelend op de natte bodem, de laatste schakels blijven over de boot rand hangen en vormen een spoor rimpelend water Maar dan heeft de tweede knaap de boot reeds met één been van de kant geduwd en zit hij op de met een ver schoten vloerkleedje bedekte roeibank. Hij trekt met al zijn kracht aan de rie- i, zodat de kop van de boot bij iedeie slag diep neerduikt. Om de plekken, de spanen het water treffen, ont staan kleine draaikolkende anderen zijn hen reeds ver vooruit en dat mag De bleke ochtendzon, die boven de kim door de nevelbanken tracht heen te bre ken, werpt eensklaps lichte plekken het water. De roeiers spatten zilveren druppels op een zijsloot komt nog een roeiboot zich bij het groepje voegen. Moeder zit le riemen, haar twee jongetjes dicht naast elkaar op de achterbank. Ook zij vaart snel. Biesbos in 't klein Ze moeten nu eenmaal niet alleen naar school, maar ook op tyd in hun klas zyn, deze kinderen uit de boer- derücn en kwekerswoningen in het Rietveld van Hazerswoude. En om dat het Rietveld rondom door water wordt begrensd, voorts doorsneden wordt door tientallen sloten en sloot jes, gaan de meisjes en de jongens EEN ZWAAR SCHOT! Het lied, van de arbeid, maar dan in fortissimoJa zeker, dit is geen werken meer, dit is een strijd met de elementen om hen een overvloedige vangst te ontworstelen. Want wat kunnen weer en wind sobis tegenwerken en hoe zwaar kunnen de netten wel zijn! Zó zwaar, dat hele stuk ken want, de haring incluis, naar de diepte der zee verdwijnen. Net voor net. zo ongeveer 3 km lang, wordt met han denkracht binnen de verschansing ge haald. De haring wordt dan met geweld uit de netten geslagen. Overal op dek haring je glijdt er meer door dan dat je kunt lopen! De schubben vliegen tegen de brug en de masten op. Meen nu niet, dat wanneer de vleet binnen is, het werk aan kant is. Neen, de haring moet dan nog verwerkt worden. Gelukkig dat nu maar korte reisjes worden gemaakt, zo dat de mannen weer een paar dagen rust kunnen hebben. (Foto D. Kruyt) dorp ligt. Eerst varen dc kinderen ruim een kwar tier, dan stappen ze bij de prachtige mo len aan land en laten de roeiboten hier Dicht bijeen liggen ze tussen het riet langs de lage kant, bijna geluidloos kabbelt het water tegen de bodems op De najaarszon droogt weldra de water druppels op de riemen Een boot keert terug: het is de moeder, e haar kinderen heeft afgezet en nu langzaam haar bootje draait, onderwijl piekerend over afwas en middageten. De kinderen lopen zich echter al wa ant een goed half uur lang is het harde grintpad van de kade naar het dorp, welk pad kortgeleden in de tegenwoor dige staat gereed kwam en voor de Riet- volders een ware verbetering betekent. Twee meisjes gaan druk pratend arm in arm voorop, de jongens schreeuwen en duwen elkaar. Zo lopen ze al „kwet terend" en spelend het halve eerst in de klas krijgt de ,.m wat kalmer. Even later klinken de klaie stemmen door de geopende bovenramen, dan zingen ze. meisjes en jongens Hazerswoude. Zingen ook de kin deren uit het Rietveld, die 's morgens twee „ploegen" naar het dorp ve: trekken: de Protestantse jeugd om eve acht uur, de Rooms-Katholieke een ui eerder, om vóór schooltyd nog naar d kerk te kunnen. De kleine Rietvelders vinden het niets bUzonders om per roeiboot Door het wijde polderlandschap varen de Hazerswoudse kinderen uit het Rietveld reeds vroeg in de morgen naar school De molenwie ken malen gestadig en het water rimpelt onder de lichte bries: Jlolland, mijn Holland, ik vind je naar school te gaan, dag in. dag uit, 's zomers en 's winters, onder alle weersomstandigheden. Roeien en lo pen. Niet als vader en moeder, want wanneer die dorpwaarts gaan. dan wordt dit roeien en fietsen. Dat ge beurt op Zondag. De families Van der Lip, De Wit, Van Nierop en Groen maken dan met nog meer gezinnen hun kerkgang. De kleine boten met vaders en moeders hebben dan fiet sen aan boord. Slechts drie of vier oudere vrouwen moeten lopend over het pad van het Rietveld naar de kerk. Het valt haar soms wel eens wat zwaar, maar God roept ook deze vrouwen in Zyn Huis Thuis bezorgd Verder komen de Rietvelders niet zo dikwijls uit dit waterland. Waarom ook: bakker, kruidenier, slager en anders leveranciers varen Dinsdagsmiddags met hun waren naar de klanten. Per roeiboot. De dominee, de dokter en de postbode moeten ook al van dit echt Hollandse vervoermiddel gebruik maken. De gas fitter en de man van de waterleiding komen er nooit, want de Rietveldse wo ningen zijn alleen op het electriciteitsnet aangesloten Toch wordt het Isolement van deze mensen en kinderen van buiten af dikwyls verbroken, want dit oord is een waar dorado voor ras-henge- j laars. Snoek dat er zit! Geweldig. Uit Leiden, Den Haag en Delft komen de mannen met leefnet en bun. Aas visjes kunnen ze bij Van Meurs wel kopen en zou in dit waterrUke land geen roeiboot te huur zyn? Dan roeit de visser met bedachtzame slagen de sloten in en dicht bij het riet de knotwilgen maakt hij zijn hengel tuig in orde. Dan begint de spannende jacht op de grote rover in de polder sloten van het Hazersw. Rietveld, waar boven de grillige wolkenformaties in de hoge luchten snel voorbijglijden en de bijna altijd waaiende bries de molenwie ken doet malenlangzaam en ge- Café's te Ter Aar voortaan tot elf uur De raad had weer trek in de rondvraag open De gemeenteraad van Ter Aar ;aderde gisterochtend. Aanvragen subsidie voor het Wit-Gele Kruis Nieuwkoop en voor de Ver. Dierenbe scherming werden op voorstel VV. afgewezen. Met grote instemming algemene stemmen werd besloten, tot te treden als lid van het Kon. Wilhel- minafonds (kankerbestrijding) tegen eer bijdrage van een halve cent per inwoner 25 per jaar). Met de N.V. Bank vooi Ned. Gemeenten werd een rekening courant-overeenkomst aangegaan vooi 100.000 (rente 3V, Tot leden van de commissie van advies •oonruimte werden herbenoemd de he rn Jac. Bogerd, L. Hoogervorst, F. Sas- ;n en G. Versluis. In de vacature M. Heijns werd gekozen de heer 'C. van Vliet Azn. In verband met het feit, dat de ge meente Ter Aar thans meer dan 4500 telt, kon worden overgegaan tot de benoeming van een derde lid met plaatsvervanger als vertegenwoord: der gemeente in het algemeen bestuur der drinkwaterleiding „De Elf Gemeen ten". Tot lid werd gekozen de heer L. J. Hoogervorst, tot plaatsvervangend lid de heer G. Versluis. De Ver. E.H.B.O. te Ter Aar (die veel activiteit vertoont en een goede kern heeft, aldus de voorzitter), vroeg voor 1949 een subsidie van 75 per jaar. Dit werd ingewilligd. De bedragen der vergoedingen >or vergoeding in aanmerking komende uitgaven van het bijzonder onderwijs over 1948 werden als volgt vastgesteld: Chr. Nat. onderwijs vergoeding 1302, uitgaven 2435.38; Chr. Volksonderwijs 1844.50 en 2249.61, R.K. onderwijs 6422 en 8538.98. Nu de bouw van de 18 woningen aar de Aardam voltooid is en de straataan- leg inmiddels heeft plaats gehad, behoren de gronden in het grondbedrijf te wor den genomen en resp. aan de Woning stichting Ter Aar en aan de gemeente worden overgedragen. De waarde an de grond, bestemd voor de bouw. erd bepaald op 26.339.75, terwijl de grond, welke gebruikt is voor straat- aanleg, om niet aan de gemeente werd overgedragen. Op verzoek van de plaatselijke café houders werd door B. en W. voor gesteld, de Algemene Politieverorde ning zodanig te wijzigen, dat de café's voor het publiek geopend zullen mogen blijven tot 's avonds 11 uur. De heer Langelaar vroeg naar ge vaar voor rustverstoring, hetgeen de voorzitter niet inzag. De heer Bos zag in het toestaan een belang het reizend publiek. Z.h.s. aanvaard. Aan de gemeente-architect, de heer C. werd per 1 Jan. 1950 op óe mees: wijze ontslag ver'eend wezen» Lok het bereiken van de pensioengerechti ede leeftijd. Met lof werd over de arbexi van de heer Lok gesproken Rondvraag De heer Egberts vroeg, of de venr.a- kelijkheidsbe'.astür.g. betaald in dc pe riode tussen het raadsbesluit en de goed keuring door de Kroon, wordt terugbe taald. De voorzitter antwoordde ontken nend. Het Kerk pad, dat in reconstructie is. had de aandacht van de meeste raads leden. De heer Egberts bleek voorstan- dagelijks toezicht en dan door de heer Lok. De voorzitter stelde in het licht, dat reconstructie altijd onger:ef geeft. Vóór a.s. Zondag hoopt men over het nieuwe gedeelte een puinbed te heb ben aangebracht. Diverse leden informeerden naar het schoonhouden van de gedenktekenen op het kerkhof. De voorzitter zal persoou- ik een onderzoek instefllen. Over de volkshuisvesting werden tal in vragen gesteld, alsmede over de bouw door particulieren. Aan de uitbrei dingsplannen wordt gewerkt en er is van particuliere zyde vraag naar grond Ove» het bouwvolume 1950 kon de voorzitter nog niets mededelen, maar B. en W. zui len niets onbeproefd laten. De goedkeuring is afgekomen voor de afgraving van grond in de Nieuwkoop-* polder, zodat de demping van de sloot langs de Larageraarseweg in zicht is, al dus antwoordde de voorzitter op een vraag In verband met het verslechten am de weg ter plaatse. Hierna sluiting Nieuwe salarissen voor politie ambtenaren Dezer dagen zal een K.B. verschijnen, waarin een technische herziening van de salarissen van de ambtenaren van rijks- gemeentepolitie is vervat. Van belang hierbi) is. dat de oude ver gelijking met rijkswerkliedenlonen is los gelaten en dat daarvoor in de plaats is gekomen een vergelijking met de bur- gerlyke rijksambtenaren. De salarissen boven f3600 zUn op de gebruikelijke wyze „ontknikt". Voor wachtmeesters en agenten betekent de herziening, dat. behalve de thans gel dende salarisschaal van 7 jaar, nog 2 periodieke verhogingen zijn ingevoegd. De .schaal" wordt dus „langer." regeling zal terugwerken tot 1 Januari 1948. - De 80-j.. landbouwer R. Woudenber* Beekbergen stak op de Lets de Ar.i- hemsewog bij Beekbergen zonder uit te kijkea over. werd door een auto over reden er frerLwJ

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3