Jikuttre £ciJtsrlff (ïiwmnl Volgend jaar genoeg seheepsruimte om alle troepen thuis te varen Wist U DONDERDAG 17 NOVEMBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 204U8. ADon- nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 p. kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0.32 per week. ADVERTENTIËNƒ0.18 per millmeter. (Bij contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatoasiicf; is gfjfbleoea mya bert ia tegfjenspocf Dertigste jaargang No 7971 Om acht uur in de boot.en dan. Zie pag. 3 De repatriëring van Nederlandse troepen Het met de plannen inzake Indonésië samenhangende repatriëren van alle Ne derlandse Landmachttroepen kan niet, zoals voor ieder begrijpelijk is, in een zodanig tempo geschieden, dat deze troe pen vóór het einde van 1949 Indonesië zouden hebben verlaten. In de Memorie van Toelichting verklaarde de Regering er zelfs niet volkomen zeker van te zijn. dat het repatriëren vóór het einde van 1950 zou kunnen zijn voltooid. In dit opzicht zijn de vooruitzichten in middels gunstiger geworden. De hierom trent bestaan hebbende twijfel kan thans wel als opgeheven worden beschouwd, nu de beschikking is verkregen over zoveel seheepsruimte, dat, onvoorziene omstan digheden voorbehouden, de terugkeer van de dienstplichtigen, over wie het hier gaat, vrij zeker geruime tijd voordat het Jaar 1950 ten einde loopt zijn beslag zal kunnen krijgen. Aldus de regering in haar Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp, dat de machtiging om dienstplichtigen overzee te zenden met een jaar wil verlengen. Verder betoogt de regering, dat deze verlenging inderdaad nodig is, omdat anders met geen mogelijkheid aan de wettelijke einddatum van de machtiging de hand zou kunnen worden gehouden. Evenals tot dusver zal telkens bekend gemaakt worden, welke legeronderdelen voor terugvaren aan de beurt zijn. De regering ziet op het ogenblik geen andere redenen dan van technische aard, welke het vertrek uit Indonesië van de Weer een emigranten- vliegtuig naar Canada Met 44 Nederlanders, onder wie een baby Zondagavond om half tien zal een ex tra Constellation van de KLM met 39 vol wassenen, 4 kinderen en een baby, van Schiphol naar Canada vertrekken, zo ver neemt de Nieuwe Leidsche Crt. Het merendeel der emigranten bestaat Uit landbouwers, terwijl er ook een bank werker, tuinder, chauffeur, technisch tekenaar, hulp in de huishouding, vee houder en een timmerman bij zijn. Uit schier alle delen van ons land ko men zij. Uit Kampen, Winschoten, Zwolle, Rotterdam, Dubbeldam, Groningen, Delft en Maastricht. Uit Vlaardingen vertrekt de familie Lohuizen, bestaande uit man, Vrouw en 5 kinderen, onder wie de baby Uit Pijnacker gaan verschillende fami lies, onder wie de familie van der Kooi en uit Delft is het mevrouw van der Klugt met haar dochter. Het is niet de eerste maal fop 20 April J.l. vertrok het eerste emigrantenvlieg tuig en daarna zijn er noz enige gevolgd), dat emigranten ons land per vliegtuig verlaten, doch zo deelde men ons mede van de zijde der Stichting Landverhui zing, meestal kan men niet genoeg deel nemers hiervoor vinden. Thans echter zijn de schepen naar Canada dermate volgeboekt, dat deze mensen een extra bedrag er voor over hebben om door de lucht naar „hun land der toekomst" te gaan. POST VOOR DE GROTE BEEK. Post voor militairen aan boord van de Grote Beer. op weg naar Indonesië, welke in een tussenhaven zal worden uitgereikt, moet uiterlijk nog heden op de bus worden gedaan. Voor uitreiking in de haven van aankomst kan men wachten tot 29 November. Alle brieven moeten worden gezonden aan het veld postkantoor te Batavia, met de vermel ding „Aan boord van het troepenschip Grote Beer." Venlose veiling boekte record omzet Dank zij de augurken. Gisteren is aan de veiling te Venlo een Jaaromzet van 20 millioen gulden bereikt. Alle voorgaande jaartotalen zijn hiermee overtroffen, vooral dank zij de grote «ugurkenomzet van deze zomer. De groentesector leverde ongeveer 12 mil lioen en de eierafzet 8 millioen van de omzet. Vorig jaar bereikte men met 17.5 millioen een record. Men denkt in Venlo, dat deze omzet de hoogste is van alle vei lingen in het land. Vandaag stellen wij V voor: MOUK VAN 'T WOUT, Dorpsstraat 265, Leimuiden Mouk van 't Wout vertrok in Februari met de Groote Beer en is thans ingedeeld bij de staf en wel als kok. Hij verricht (in Modjokerto) zijn werk opgewekt daar aanwezige Nederlandse dienstplich tigen zouden kunnen vertragen. De hand having der in- en uitwendige veiligheid Indonesië zal na de souvereiniteits- overdracht uitsluitend een taak zijn de souvereine Republiek der Ver enigde Staten van Indonesië. Weer EC A-hulp voor Indonesië De ECA heeft gisteren, voor het eerst a de tweede politiële actie, weer aan- koopmadhtigingen ten behoeve van Indo nesië verstrekt en wel 16.500.000 dollar aankoop van Japanse textielproduc ten, 11.000.000 voor Amerikaanse textiel producten en 10.000.000 dollar voor Ame rikaanse rijst. Totaal dus 37.500.000 dollar. Morgen komt Indonesië in de Veiligheidsraad Vrijdagmiddag zal de Veiligheidsraad in zijn vergadering te Lake Success de Indonesische kwestie bespreken, aldus ANP-Aneta. Het speciale rapport van de UNCI aan de Veiligheidsraad over de Ronde Tafel-Conferentie vormt het eerste punt der agenda. Mocht dr Van Roijen vandaag nog met de ..Isle de France" in New York aankomen, dan zal hij juist op tijd zijn om regelingen te treffen voor het bijwonen van de zit ting van de Veiligheidsraad. Het be sluit om het UNCI-rapport reeds mor gen te behandelen, komt vrij onverwacht. Amerikaanse B. 29 met 20 mensen vermist Een B 29 Superfort van de Amerikaan- luchtmacht, dat met 20 inzittenden op weg was van Riverside in Californië naar de Benmudaeilanden, wordt vermist. Van het toestel werd een radio-boodschap ont vangen, waaruit op te maken viel, dat het op het punt stond een noodlanding te maken op de Atlantische Oceaan. Drie en twintig vliegtuigen startten, om naar de machine te zoeken. Tot dusver ontbreekt het vermiste Superfort evenwel elk spoor. tpaart zich geen moeite het de jongens naar de zin te maken. In het vacantie- centrum ontmoette hij zijn vriend Piet Meyer uit Oude Wetering en natuurlijk I moesten ze samen op de foto. Morgen (18 November) viert Mouk zijn 21ste verjaar- Hij staat op de foto links. Alleen technische (dus geen politieke) redenen kunnen terugkeer eventueel vertragen Kranslegging bij de Vader des Vaderlands Door delegatie van vertegen woordigers der Minderheden Een betoging van trouw aan het Huis an Oranje zal Zaterdagmiddag te Den Haag worden gehouden, wanneer de delegatie van de Persatoean Timor Besar de Twapro een krans zullen leggen bij het standbeeld van Willem van Oranje op het Plein te Den Haag. Alle Nederlanders, die dit appèl op het gewe ten van het Nederlandse volk willen be antwoorden en de rechtvaardige eis van deze minderheden willen steunen, wor den verzocht zich om half vier op het Nassaupleim te verzamelen, vanwaar naar het Plein zal trekken, met begelei ding van enige drumbands. „Nederlanders, redt onze volken" In de Haagse Dierentuin wordt Maan dagavond een vergadering belegd door de Twapro en het Comité Gemenebest Grote Oost onder het motto: „Nederlanders, redt de volken van Ambon, Timor en de Minahassa". Spreken zullen de heren Pol- haupessy, Vigeleijn-Nikijuluw, Undap en Zacharias. „Evacueert de Nederlanders uit Indonesië ADRES INZAKE DE ONVEILIGHEID IN DE TROPEN De organisaties: „Vqor Onze Militairen Overzee", „Gemeenschappelijke actie van Nederlandse Vrouwen", „Bond Mili tairen uit Indonesië". N.J.V. „Nieuw Guinea vooruit" en „Nat. Ver. voor Volksplanting in Nieuw Guinea" hebben aan de Nederlandse regering en aai beide Kamers een adres gezonden, v van een afschrift werd gericht tot de H.V.K. en de legercommandant in donesië. Het adres verzoekt, wijzende op de toenemende onrust, om in de rayons waar de Nederlandse troepen zullen worden geconcentreerd ook de nog in het binnen land wonende Nederlanders en op ons vertrouwende bevolkingsgroepen onder te brengen. Voorts om uitzending van ge zinnen uit Nederland te willen staken en maatregelen voor evacuatie voor te bereiden. De algemene vergadering der Ver. Naties hechtte haar goedkeuring aan een uitgebreid programma voor het verlenen van technische hulp aan weinig ontwik kelde gebieden. Terugkeer oude vorm van radio- distibutie onmogelijk Wèl particuliere exploitatie onder centrale leiding Verleden jaar November werd het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling de telegraaf- en telefoonwet 1904 de agenda der Tweede Kamer afge voerd om de onderhavige kwestie in stu die te geven aan deskundigen. Het ging- de terugkeer naar de voor-oorlogse particuliere exploitatie van de radio distributie. toen ingestelde commissie heeft thans rapport uitgebracht, naar mi nister Spitzen in een brief aan de Tsjchoslowakije wijst alle buitenlanders uit Maar eigen herstelbetalinggsmissie gaat niet terug. Alle in Tsjechoslowakije verblijvende buitenlanders, die niet bij een diploma tieke vertegenwoordiging behoren en die niet kunnen aantonen, dat zij met het communistische regiem sympathiseren, moeten op korte termijn het land uit. Touristen, die korter dan twee maanden blijven, zijn nog welkom. Onder de uit gewezenen zijn elf Amerikaanse Mormo- -zendelingen, die „een bedreiging vormden voor de vrede en de veiligheid de staat. In de door de regering te Praag uitgegeven bekendmaking wordt gezegd, dat, behalve oprechte communis ten, ook „deserteurs uit het Amerikaanse leger" mogen blijven. Intussen heeft de gehele uit zeven man bestaande Tsjechische herstelbetalings- i, die in de Britse zone van Duits land verblijft, met de rode regering van Praag gebroken. Zij hebben aan de Brit- asyl verzocht en dit terstond gekregen. Duizenden doden bij cycloon in India De regering van India heeft gisteren bekena gemaakt, dat tijdens een cycloon, die eind October de provincie Madras teisterde, duizendeen mensen verdronken zijn. Communistische motie over IJsselmeervis (Van onze paiiementsredacteur) Bij de behandeling in de Tweede Kamer •an de begroting van Landbouw, Visserij n Voedselvoorziening hebben de con nisten nog een motie ingediend ove toestand van de IJsselmeervisserij. Zij wensen een minimumprijs voor vis vast gesteld te zien. Minister had edhter reeds verzekerd, dat deze zaak zijn volle aandacht heeft, daarom verklaarden reeds gistermid dag zowel ds Van der Zaal (A.R.) en de heer Emmens (P.v.d.A.) zich tegen deze otie. Er zal later over gestemd worden. Wat de begroting zelf betreft, werden de artikelen welke verband houden met de salarissen van de minister aangehou den tot na de behandeling van de begro ting van Binnenlandse Zaken. Zoals mer weet is een voorstel tot wijziging van dc ministerssalarissen ingediend en dat voor stel komt bij Binnenlandse Zaken in be handeling. Om dezelfde reden kon ook over de begroting zelve de eindstemming gistermiddag nog niet plaats hebben. Tweede Kamer meedeelt- Een volledige terugkeer naar de vroegere toestand is onmogelijk, zeggen deze deskundigen. De vroeger bestaande veelheid van exploi tanten moet (met behoud van het parti culier initiatief der deelnemers afzonder lijk) worden hervormd tot een eenheid, die alle exploitanten tot zich trekt. Dit centrale lichaam draagt de verantwoorde lijkheid voor de opzet door het geven van richtlijnen en oefent toezicht uit op de deelnemers. Een soortgelijke centrale organisatie kan worden gevormd door de gemeente lijke machtiginghouders. Door het vormen van beide centrale lichamen (die ook onderling in r contact moeten staan) dragen de machti ginghouders de verantwoordelijkheid, terwijl het administratieve lichaam bin- sn enge grenzen kan worden gehouden. Vernieuwing en uitbreiding der netten moet binnen 5 a 10 jaar gebeuren. Dat zal 50 millioen kosten. De machtigingster mijn moet dan ook op 20 jaar worden ge steld. Verder zal de reorganisatie onge veer 25 millioen kosten, gezien de ver goeding voor aanwezige activa bij naas ting e.d. Het P.T.T.-personeel, dat nu aan de radiodistributie werkt. 1200 man groot, zal moeten worden ontslagen. Het tarief zal alle waarborgen moeten bieden voor een verantwoorde exploitatie De commissie meent, dat het tarief bij particuliere exploitatie op ten minste '36 per jaar moet worden gesteld (bhans het tarief f 24) Er wordt echter nadrukkelijk op ge- ezen, dat het ingestelde onderzoek slechts het karakter draagt van een stu- in geenszins van een voorstel, zodat voor geen der partijen ook maar enigermate bindend is. Vier jaar na de oorlog Duits meisje tekende een hakenkruis op Ned. vlag Een Duits meisje, dat op een textiel fabriek in Aalten werkte, is op haar ver jaardag ontslagen, omdat zij op een Ne derlandse vlag een hakenkruis had ge tekend. Zoals gebruikelijk was de machine, aarmee het meisje in de fabriek werkte op haar verjaardag versierd, o-a. met een Nederlandse vlag. De Duitse bekeek de versiering en tekende toen op de vlag een hakenkruis. Daardoor haalde zij zich de verbolgenheid van haar collega's op de hals. De Duitse werd op staande voet ontslagen. Twee doodstraffen voltrokken Op de gratieverzoeken, ingediend door J. Lamberts en S. van Droffelaar, is af wijzend beschikt. Zij waren door het B.G. te Assen ter dood veroordeeld. De von nissen zijn inmiddels ten uitvoer gelegd. De betrokkenen hebben arrestaties in opdracht van de SD verricht en deelge nomen aan executies. ROOMBOTER 5 CENT PER PAKJE DUURDER? Nu de prijzen van verschillende le vensmiddelen niet langer meer aan de prijsstopbepalingen gebonden zijn, ver wacht men, dat de roomboter voor de consument met ongeveer 5 cent per half pond zal stijgen, zodat de boter dan van f 1.12 op f 117 per pakje zal komen. De grote vraag in het buitenland doet de exportprijzen stijgen en deze trekken de binnenlandse prijzen mee. Ook tramhuizen (of huis-trams) in Groningen B en W. van Groningen stellen de ge meenteraad voor, 19 tramwagens, die binnenkort overbodig worden doordat de tram door trolleybussen zal worden vervangen, om te laten bouwen tot noodwoningen. Groningen zal dus het voorbeeld volgen van Hilversum en enige andere gemeenten, waar reeds eerder soortgelijke „huizen" werden ge plaatst. De balkons van de tramwagen zouden slaapkamer en keuken worden, het mid dendeel woonruimte. Voor de verbou wing is in totaal f30.500 nodig, aanleg van electriciteit en riolering inbegrepen GOEDKOOPSTE BORREL 23 CENT EN STRAKS NOG DUURDER De gisteren aangekondigde minimum prijzen voor de borrel bedragen in de kleinste café's voor jonge jenever 23, voor oude jenever 28 ct. per glas van 35 cm3 en resp. 26 en 32 ct per glas van 40 cm3. Voor de grootste bedrijven zijn de prijzen 40 en 45, resp. 45 en 50 ct. Deze minimum-prijzen, die gisteren zijn ingegaan, worden nog aanmerkelijk ver hoogd als de voorgenomen accijnsver hoging op gedistilleerd - af zal komen. Wilde uit de buurt weg en stak huis in brand Bij het blussen van een brand in woonhuis te Veendam werden op beide verdiepingen in petroleum gedrenkte lappen gevonden. De 29-jarige huis vrouw J. E. bekende tegenover de po litie de brand te hebben gesticht, omdat zij uit de buurt weg wilde- Ze had steeds ruzie met de buren. Haar man en' drie kinderen waren niet thuis, toen zy haar voornemen gevolg gaf. Ontvoerde kinderen terecht en moeder aangehouden De twee onlangs uit het kindertehuis Bergsteyn te Rotterdam ontvoerde kin deren zijn terecht en de moeder is ge arresteerd, evenals de chauffeur, v aanhouding wij gisteren in een deel onzer edities meldden. Deze man, de 25-j. Rotterdamse fit ter C- L. H., had de vrouw met haar kinderen in een huurauto naar Breda gebracht. Daar waren zij, volgens zijn zeggen, uitgestapt en te voet verder ge gaan. De politie kwam te weten, dat de vrouw in Antwerpen moest vertoeven. Het was niet mogelijk haar daar te arresteren. De politie sneed de hulp bronnen van de vrouw af. Zij keerde daarna terug naar ons land en meldde zich bij de politie. West-Duitsland mag weer koopvaarders bouwen West-Duitsland zal onmiddellijk kun nen beginnen mét het bouwen van koop vaardijschepen voor de grote vaart, verneemt Reuter wan een woordvoerder het Britse ministerie van Buitenland se Zaken De Frans-Amerikaans-Engelse commissie van deskundligen voor Duitse scheepsbouw heeft daartoe in vergadering te Londen besloten. Ook stekelvarkens hebben wel eens trek in een frisse hap ONZE DEVIEZEN-POSITIE Het deviezentekort bedraagt niet minder dan 951.000.000 Kostprijsverhogende werking der devaluatie moet zoveel mogelijk beperkt De ministers Lieftinck, Van den Brink en Mansholt hebben weer een boekje open gedaan over de Nederlandse deviezenpositie. Zy hebben nl. aan de Tweede Kamer ingezonden een nota in antwoord op het verslag van de Commissie voor de handels politieke aangelegenheden over de geruime tyd geleden verstrekte Deviezennota. DUIDELIJK? Het zou niet de eerste maal zijn. wan neer we beweerden, dat na een rede van prof. Romme het aantal vragen groot bleef, dat steeds, soms duidelijke uit spraken verhuld werden achter een gor- We zouden datzelfde willen zeggen van de rede, die prof. Romme in het afgelopen weekeind hield op het grote K.V.P.-congres. Prof. Romme heeft daar, met ongewone duidelijkheid gesproken, toen hij zei, dat inzake de Indonesische kwestie de door hem gevoerde politiek niet geleid heeft tot het doel, dat hij zich gesteld had. Op zichzelf behoeft deze uitspraak nie mand te verwonderen, want wie de ont wikkeling van de Indonesische kwestie gevolgd heeft, weet. dat prof. Romme meer dan eens ernstige bezwaren ge opperd heeft, om echter steeds te ein digen met vóór de regeringspolitiek te stemmen. Nog kort geleden wenste hij geen verantwoordelijkheid te aanvaarden 'oor de door de Regering genomen be iluiten, zonder zich echter aan de ver antwoordelijkheid voor de gevolgen van e besluiten te willen onttrekken. Maar ditmaal werd ronduit verklaard, dat het gestelde doel niet bereikt werd Echter deze rondheid wordt weer groten deels geneutraliseerd door de verklaring, dat hij. zou hij weer voor deze kwestie komen te staan, dezelfde politiek zou oeren. Dat is onbegrijpelijk. Dat lijkt elk opzicht tegenstrijdig. Men kan natuurlijk trachten deze zin snede aldus uit te leggen, dat geen an dere politiek mogelijk was. dat de con crete situatie van het ogenblik geen an dere oplossing open liet. Dat de politiek in prof. Romme historisch noodzakelijk as. en als zodanig dus te verdedigen. We geloven niet dat dit juist is. We kunnen ons voorstellen, dat een politicus, dat een party zich ten slotte bij de gang van zaken neerlegt, nood gedwongen. Dat men van het roer om gooien groter ellende ducht dan van het in de gekozen koers doorvaren. We kunnen begrijpen, dat men de consequenties van een verkeerd beleid aanvaarden wil, omdat bijv. vasthouden in de Grondwet de wagen nog dieper het moeras zou rijden. We kunnen dat begrijpen, al prijzen we het niet Maar zo ligt de zaak bij prof Romme niet De door hem gevoerde politiek was allerminst historisch noodzakelijk. Het veeleer zo, dat het politiek beleid van de leider van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer gevoerd heeft tot het Hieruit blijkt, dat er een deviezentekort 'is van f951 millioen. T.o.v- sommige lan den is er een overschot, n.l. (in millioe- nen guldens) Frankrijk 27, Indonesië, Su riname en de Antillen 61, Noorwegen 18, Polen 1, Sterlinggebieden 321, Tsjecho slowakije 6 en Zweden 27. T.o.v. andere landen is er een schrikbarend tekort t.w.: Argentinië 26. België 237, Canada 50. Denemarken 14. Duitsland 15, Finland 15, Italië 5, Dollargebieden 1.007, Zwit serland 32, Diverse landen 11. Van de E.C.A. werd van April 1948 t/m 3 Juni 1949 een bedrag van 506 millioen dollar in „procurement authorizations" omgezet, bestemd voor: landbouwproduc ten, kunstmest en landbouwmachines 174 min. dollar, voor verkeersmiddelen 56 min dollar, voor industriële grondstoffen en productiemiddelen 269 min- dollar en voor vrachten 6 min. dollar. De regering acht het moeilijk onder scheid te maken tussen goederen, bestemd voor productieve en bestemd voor con sumptieve doeleinden te maken. Voor zuiver consumptieve doeleinden is be steed: broodgranen 82 min. dollar, voor suiker 16 min. dollar, vlees 4 min. dollar, diversen 1 min. dollar, tabak 9 min. dol lar (totaal 112 min. dollar). Over de besteding van Marshall-gelden ten behoeve van binnenlandse voorzie ningen (uit de zgn. „Local currency") zal telkenmale by de indiening van sup- pletoire begrotingen overleg met de Kamer kunnen worden gepleegd. De Nederlandse export naar verschil lende Zuid- en Midden-Amerikaanse landen is niet bevredigend. De naamste oorzaak is, dat het tot dusverre moeilijk is geweest, in ruil voor essen tiële Latijns-Amerikaanse producten vol doende sterke Nederlandse producten aan te bieden. T.a.v. Argentinië zijn er nog bijzondere moeilijkheden, door be paalde maatregelen, die echter nu zijn opgeheven. Of hierdoor verbetering komt moet worden afgewacht Wat het deviezenaspect voor de land bouw betreft, wordt geconstateerd, dat er in de voedingsmiddelensector een be sparing wordt verkregen van f270 mil lioen en een importbesparing op de voedersector van f 100 millioen. Dit tekent dus een positieve bijdrage tot de DAT op 7 December in Den Haag zal worden aanbesteed het bouwen van een organisch chemisch lab. te Leiden en op 9 December het wijzigen van de begane grond en het bijbouwen van twee verdie pingen van het gebouw voor electrotech- niek te Delft. DAT de A'damse gemeenteraad besloot, een geldlening van f 8 millioen aan te gaan bij het burgerlijk pensioenfonds en een van f 10 millioen met de Rijkspost spaarbank. DAT de A'damse gemeente-archivaris mr A. Ie Cosquino de Bussy met pensioen is gegaan. DAT het Ned. consulaat te Swatow (China) is gesloten. DAT in Vught op 80-j. leeftijd is over leden E. v. d. Mortel, oud-dir. van de Bossche brandwaarborgmij en een pionier in de padvinderswereld. DAT bij de aanbesteding van het bou wen van 24 landbouwschuren in de N.O. Polder H. Fokkens te Naarden met f 1.135.000 laagste inschrijver was en H B van Essen te Apeldoorn met f 1.994.000 hoogste. DAT de turfstroolselfabr. te Griendls- veen, die tijdens de oorlog ernstig werd beschadigd, niet meer wordt herbouwd, doch naar Asten zal worden verplaatst DAT het R'damse B. G. de 44-j. PTT- ambtenaar W. L. Gamier uit A'dam, die wegens Jodenverraad 8 jaar tegen zich hoorde eisen en de 55-j. kantoorbediende J. H. Berkel uit R'dam, die eveneens van verraad beschuldigd was, heeft vrij gesproken. DAT in R'dam 15 j. werd geëist tegen de 27-j. winkelier en ex-wachtmeester van de A. K. D., H. Feringa uit Sneek, die de arrestant J. de Jager (die bij ds J. Hartkamp te Alphen a. d. Rijn was ondergedoken) een kogel door de nek schoot- TVtAM DAT de Eerste Drentse StoomwMmij op 1 Januari haar goederenvervoer zal overdragen aan de A.T.O. en nu tracht een deel van de 80 chauffeurs e.d., die hierdoor werkloos worden, bij de A.T.O. geplaatst te krijgen. DAT bij de opening van de Chr. vacan- tiekolonie Beatrix te Egmond aan Zee de benoeming tot officier in de orde van O. N. werd meegedeeld van de voorzit ter van de ver. voor Chr. gezondheids- en vacantiekoloniën, ds C. J. van Paas- sen uit Zutfen. DAT de KNAC lifters aanraadt, by duisternis, mist en zware regen, niet op de rijweg te gaan staan, daar de kans op aanrijding dan groot is. DAT het grensverkeer van Coevorden naar Emlichheim in Duitsland per 1 De cember weer zal worden opengesteld. DAT de zitting van de afd. voor schillen van bestuur van de Raad - State morgen niet doorgaat. DAT de gemeenteraad van Nijmegen gisteren een bijzondere rouwzitting hield met brandende kaarsen en tafels met zwarte kleden ter nagedachtenis va- ereburger, P. L. M. van Wayenburg, die gisteren begraven werd. DAT de dit jaar in Assen gehouden tentoonstelling Drente oud en nieuw (D.O.E N.) een tekort heeft geboekt van ruim f97.000. DAT de berichten, als zou de nieuwe verkeerswetgeving reeds op 1 Januari a-s. in werking treden, volgens de KNAC alle grond missen. DAT veel bestuurders van Citroen- auto's worden geverbaliseerd, daar de letters en cijfers op de nummerplaten kleiner zijn dan is voorgeschreven, (min stens 90 mm hoog, 65 mm breed). DAT voor het Arnhemse B. G. 8 jaar (m.a.) werd geëist tegen de Nijmeegse ex-opperwachtmeester van politie J. H. Hidckes. wegens arrestatie en verraad van Joden. handelsbalans door importbesparing f370 millioen. Nederland heeft thans een vordering op' de monetaire accoord-rekening met West-Duitsland. Administratieve r lijkheden doen zich voor i.v.m. protec- tionnistische maatregelen, in West-Duits land genomen, speciaal t.a.v het dien stenverkeer. Het investeringsverkeer voor 1949 ii gebaseerd op de volgende cijfers (netto. millioenen guldens) Landbouw 205, Industrie 670, Verkeer 355, handel en overige diensten 90, woningen en andere particuliere gebouwen 200, voorraadvor- ming 750 (totaal 2270). By een beoordeling van de vraag of als voornaamste doel van investering het scheppen van werkgelegenheid prioriteit moet hebben boven een gunstige invloed op de betalingsbalans, gaat de regering er van uit, dat beide doeleinden in mige opzichten nauw verband met elkaar houden en dat ze zoveel mogelijk si moeten gaan. In bepaalde gevallen is ech ter de productieve bijdrage van inves teringen. die weinig werkgelegenheid scheppen zo groot, dat ze toch met alle kracht dienen te worden bevorderd. Van.de devaluatie moet zo groot mo gelijk profijt worden getrokken. De kost prijsverhogende werking moet echter zo veel mogelijk worden beperkt. Kamerlid vraagt uitzetting van Wies Moens Het Tweede Kamerlid Stokvis (Commo heeft minister Wijers schriftelijk gevraagd of hij voornemens is de uitzetting te ge lasten van Wies Moens, de ter dood ver oordeelde Vlaamse letterkundige, die thans in Zuid-Limburg is opgespoord. resultaat, maakt. politiek K.V.P., c kansen zijn hij zich zorgen één bij machte was geweest, de Indonesische regerings- te buigen, dan was het de was het prof. Romme. Die geweest bij de eerste poli tiële actie, bij de accoorden van Ling- gadjati en van de Renville, bij het Van RoyenRoem-accoord. Maar die kansen om het regeringsroer om te gooien heeft hij niet gebruikt. Hij is gereserveerd ge weest, hij heeft voorbehouden gemaakt, hij heeft zijn mening in nevelen gehuld hij heeft toch steeds de Regering doen gaan in een richting, die jj nu zelf niet zonder gevaar acht We begrijpen, dat het voor hem steeds moeilijker werd, hoe verder men op die weg voortschreed, zich los te maken van de regeringspolitiek. We begrijpen ook de moeilijkheid, mee te gaan met een politiek, die voeren moest tot een resul taat dat niet bevredigen zou. Maar die moeilijkheden waren er alleen omdat men zelf mee schuldig stond aan het ge voerde beleid. We begrijpen echter niet. hoe men toch die politiek achteraf zó juist kan vinden, dat men het, stond men er nog eens vóór, weer op dezelfde manier doen zou. Want naar de mens gesproken had prof. Romme de richting van het te volgen regerings beleid in zijn hand. En zo rijzen er toch weer allerlei vra gen naar het waarom. Was dan toch de twee-partijen-regering of het samengaan met de P.v.d-A. in ruimer verband het belangrijkste? Waren er dan toch voor de K-V.P. desiderata, die men alleen via het samengaan meende te kunnen Ter- wezenlijken? Daarom blijft ook na de congresrede van prof. Romme een aantal vragen on opgelost. Want voor ons staat het vast, dat het onbevredigende resultaat mee veroorzaakt en bepaald is door prof. Romme's eigen politiek. Erkennen of niet-erkennen? Geen accoord tussen Washington en Londen over Rood-China Dean Acheson„Argus Ward, mijn consul in Moekden, moet vrij Groot-Brittannië is nog steeds niet met de Ver. Staten tot overeenstemming geko men, betreffende de erkenning der Chinese communistische regering. Terwijl Be- vin in het Lagerhuis verklaarde, dat deze zaak vele kanten heeft en met voorzich tigheid, maar ook met redelijke spoed moet worden gehandeld, heeft zijn Ameri kaanse collega, Dean Acheson, de deur voor deze erkenning voorlopig weer dicht gegooid. teneinde de handel gaande te kunnen houden. Hy was het eens met de bewering van het Labourlid, Ronald Chamberlain, dat gezien de aanvallen der Chinese natio nalisten op Britse schepen, er redenen zijn de relaties met hen niet langer te onderhouden Er zijn echter, zoals ge zegd. heel wat kanten aan deze zaak, waarin de Ver. Naties, de Veiligheidsraad en het Gemenebest een hartig woordje meespreken. De Amerikaanse minister van Buitenl. Zaken verklaarde namelijk, dat de be handeling van de consul-generaal in Moekden. Argus Ward, die, zoals men weet, voor een communistische volks rechtbank zal moeten terechtstaan, een nieuwe psychologische situatie heeft ge schapen. Hierdoor is voor het ogenblik elke mogelijkheid uitgeschakeld, dat de Ver. Staten thans de erkenning der rege ring van Mao Tse Toeng in overweging zouden nemen- Washington neemt de ar restatie van de Amerikaan Ward en vier leden van zijn staf uïtert ernstig op. kortom: „Ward moet vry"! Ook heeft Washington bij de Chinese nationalistische regering geprotesteerd tegen de beschieting van het Amerikaan- schip .Flying Cloud". Terwijl de pre mier van India, Pandit Nehroe. deel uit makende van het Gemenebest, aststelde. dat zijn land de erkenning va het Chi nese rode bewind niet lang neer zaJ kunnen uitstellen, zei Bevin i -iet La gerhuis, dat het communistisc China nog niets heeft laten horen op ver zoek, om de betrekkingen tusse oeide landen van dag tot dag vast te stellen. WEERBERICHT Meer tcind Tot morgenavond verwacht De Bflt: Matige tot krachtige en aan de kust later wellicht tijdelyk harde Zuidelijke wind- Meest zwaar bewolkt met later enige regen. Minder koude nacht en ook overdag iets hogere temperaturen. (Op gemaakt te 10 uur). Vrydag. 18 November. Zon <x> 8.04 uur; onder 16.46 uur; maan opc 5-25 nur;

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1