Iliruuie griterife (fourimt „Grote Drie" van Parijs ordonneert en Adenauer is de profeet Wist U WOENSDAG 16 NOVEMBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0.32 per week. ADVERTENTIËNƒ0.18 per millmeter. (Bij contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIOTS AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken vStofltvcstld) fe ^fiebleons oiyn furt to UyfjenspocT Dertigste jaargang fto 7970 Afschuwelijke vergiftigings zaak voor de rechter Zie pag. 2 DE BONDSDAG LUISTERT.... Politiek demasqué zonder sensationele verrassing Dr Adenauer, de Duitse bondskanselier, heeft een langdurig onderhoud gehad met de geallieerde Hoge Commissarissen, teneinde te worden onderricht over het vele, dat men nu feitelijk met Duitsland voor heeft, nadat de conferentie te Parijs heeft plaats gevonden. In de Bondsdag heeft men uren en uren nodig gehad om de nieuwe Duitse buitenlandse politiek onder de loupe te nemen, waarbij Adenauer het mikpunt was van een serie verwijten, afgeschoten door de sociaal-democraat Schumacher. Men ontkomt niet aan de indruk, dat sensationele wijzigingen in de positie van Duitsland voorlopig zullen uitblijven en slechts zal worden voortgegaan op de reeds lang ingeslagen weg, Duitsland in te schakelen in het grote internatio nale verband. Er zal echter van een formele ein diging van de oorlogstoestand nog geen sprake kunnen zijn. De ontmanteling der Duitse fabrieken zal sterk beperkt wor den, na overleg tussen het Geallieerde Hoge Commissariaat en de Bondsregering. Dr Adenauer verklaarde, dat de drie Westelijke ministers besloten hebben, de demontage van verscheidene benzine- en staalfabrieken in langzamer tempo uit te voeren. Er bestaat echter kans op een algeheel stopzetten van de gehate demon tage. De herziening van de ontmante- lings-lijst geldt niet voor ondernemingen, die, als bestemd voor de oorlogsproductie te boek staan. Voorts zal er overleg nodig zyn met de Benelux-landen, die een stem hebben in het Ruhrstatuut. Met nadruk verklaarde de Kanselier, dat de West-Duitse regering bereid is tot samenwerking in elke or ganisatie, die zich ten doel stelt, op het Duitse oorlogspotentieel contröle uit te oefenen. Hieronder dient dus ook het productie-vermogen van de staalindustrie begrepen te zijn. Het lot van Europa, aldus Adenauer, hangt in de eerste plaats af van een vre delievende verhouding tussen het Duitse en het Franse volk. Resumerende, West- Duitsland zal gaan deelnemen aan vele belangrijke internationale organisaties; het krijgt verlof tot het bouwen van gro tere schepen; het mag handelsconsulatep vestigen in het buitenland en de ontman teling wordt zeer beperkt. De regering van Adenauer gaat accoord met het toe treden tot het Geallieerde bestuur over het Ruhrgebied; nauwe samenwerking met de Geallieerde Veiligheidsraad en zij zal in Duitse industriële ondernemingen buitenlandse investering bevorderen; aan economische overeenkomsten tussen Frankrijk, Italië en de Benelux-landen zal worden deelgenomen. Schumacher weet het beter Inmiddels heeft Schumacher, onder luid applaus van zijn socialistische partij, «cherpe critiek op de verklaring van Zestienjarige jongen door bende gedood Dertien niiet-geïdentificeerde personen hebben Maandagavond een moordaanslag gepleegd op een Nederlandse brigade commandant, toen hdj zich met zijn gezin in zijn ihuis bevond te Djangli, bij Serna- rang. Zijn 16-jarige zoon werd gedood; hij kreeg een kogel door zijn hoofd. Zijn vrouw en dochter werden gewond, aldus meldt A.F.P. Franse begroting: 2.275 milliard francs De Franse begroting is vastgesteld op een totaal van 2 275 milliard francs, t.w. 1115 milliard voor de burgerlijke begro ting; 420 milliard voor de militaire be groting: 278 milliard voor wederopbouw; 462 milliard voor investeringen. Rode terroristen-bende in Italië opgerold In Italië is een terroristen-organisatie opgerold, die onder leiding stond van een Armeniër. Acht en veertig personen wer den gearresteerd, o.w. twee soldaten, twee oud-strijders en twee vrouwen. Zij maakten zich schuldig aan militaire ipionnage en handelden in opdracht van een communistische cel in Milaan De meeste arrestanten waren dan ook leden van de communistische partij. OPNIEUW: WORDT MGR STEPINAC VRIJGELATEN? Volgens Radio-Boekarest, zou de Joe goslavische regering op het punt staan om mgr. Alois Stepinac, de aarsbisschop van Zagreb uit de gevangenis te ont slaan. Zoals bekend is, werd de prelaat in October 1946, wegens „misdaden tegen de staat" tot 16 jaar veroordeeld. Vandaag stellen wij U voor: ARIE FAAS, Hillegommerdijk 3, Nieuw Vennep Vandaag viert Arie Faas uit Nieuw Vennep (de middelste van de drie) zijn tweede verjaardag in de tropen. Hij is 21 jaar geworden. Gaarne willen wij hem gelukwensen met deze dag. Arie vertrok op 30 Juli van het vorige jaar met de Zuiderkruisnaar Indonesië. Met Kerst- Adenauer uitgeoefend. In het bijzonder keerde hij zich tegen diens voornemen buitenlands kapitaal in de zware in dustrie te brengen. Hij zei: „De belangen der Duitse vrijheid staan op het spel en niet der Europese zware industrie". Volgens hem, moest het eerste doel van elke Duitse regering zijn, een einde te maken aan de Geallieerde methoden om afzonderlijke kwesties aaneen te koppe len. Blijkbaar bedoelde hij hiermede, geen stopzetting van de ontmanteling in voor de ondertekening van het Ruhr statuut, evenzo geen toelating tot de Raad van Europa in ruil voor de afschei ding van het Saargebied. Schumacher deed een beroep op de regering, om .waardig stand te houden voor de Duitse belangen in een, overigens tegemoetko mende, geestesgesteldheid". Reimann, de communistische woord voerder deed ook een duit in het poli tieke zakje. Hjj beschuldigde Adenauer van het sluiten van een verbond met de ..honderden rijke families", waardoor Frankrijk geregeerd wordt Leidde samenwoning tot brandstichting? Tegen voormalige inwoner en zijn vriend een jaar geëist Voor de Rotterdamse rechtbank werd een jaar geëist tegen twee personen uit Waddinxveen, die brand zouden hebben gesticht in een woning, waar een van hen te voren had ingewoond. Het waren de 25-j. meubelmaker A. v. d. B., die in het huis nog enige meu belen had staan en nog een sleutel op zak had en de 20-j. suikerwerker P. B. M. Tijdens afwezigheid van de hoofd bewoners, de fam. Klootwijk, waren zij op een avond naar het meubilair gaan ky'ken. Enige uren later ontstond er brand en de Officier van Justitie zag geen andere mogelijkheid dan brand stichting. De verstandhouding tussen beide gezinnen was verre van ideaal en kleine plagerijen van de kant van v. d- B. waren er het gevolg van. De verdach ten ontkenden. Uitspraak op 29 No vember. Massa-arrestaties in Giuliano's gebied De politiemacht, die tegen de Sicili- aanse bandietenkoning Giuliano is inge zet, heeft gisteren in de streek van Montelepré 780 personen ondervraagd en gefouilleerd. Van hen zullen zich 76 voor de rechtbank moeten verantwoorden, omdat zij geen identiteitspapieren bij zich hadden, of in het bezit werden bevon- van verboden wapens en munitie. Bovendien werden vier leden van Giulia- o's bende aangehouden. Marius Soren9en, de Deense minister in Arbeid, is afgetreden. KjaerboeL de minister voor de Woningbouw, zal de por tefeuille van hem Hoeveel maal zal deze redder, Koen Bot, al dwars door de kolkende branding gegaan zyn, om mensen uit de greep van de golven te redden? Hij was één der deelnemers aan de receptie in de Ridderzaal, die daar gisteren gehouden werd in verband met het 125-jarig bestaan van de Reddingmaatschappijen. H. M. de Koningin in gesprek met Bot. Ook Koningin Juliana kwam de redders complimenteren Een herdenking, die in de herinnering zal voortleven (Van verslaggevers) Zelden was er in de Ridderzaal een zo feestelijke en toch zo ontroerend eenvoudige plechtigheid als gistermiddag toen de Nederlandse redders de dank oogstten vat vorstin, eigen en andere volken. Want zo mag het wel bezien worden, de receptii in de Ridderzaal, waar, nadat Prinses Wilhelmina de onderscheidingen had uitge reikt, tal van hoogwaardigheidsbekleders de stoere mannen de hand kwa d -ukken. Plotseling echter viel er een stilte in het geroes der stemmen en daar stond Koningin, die Haar Moeder hartelijk begroette! Voor de redders een verrassing te meer. De vorstin onderhield zich op onge dwongen wijze met hen allen en spoedig er weer het dru'k gepraat rondom. Persfotografen belegerden de troon en »nis is hij per vliegtuig van Bandoeng naar Djocja gegaan en daar is hij geweest tot deze stad door onze troepen werd vrij gegeven. Deze luttele gegevens zeggen feeds, dat Arie heel veel heeft meege maakt. Maar hij is bewaard gebleven en tyn hele familie hoopt vurig, dat hij, als h\j weer jarig is, thuis zal zijn. Britse Gemenebest-confe rentie op Ceylon Communisme en vredesverdrag met Japan op 't program Ernest Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft stappen geno- >r het houden van een conferen- het Britse Gemenebest, die zich zal bezighouden met het gevaar voor ver breiding van het communisme in hel Verre Oosten en een vredesverdrag met Japan. Gisteravond confereerde hij met de hoge commissarissen, of hun vertegen woordigers, van Canada. Ceylon, India, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika, Australië en Pakistan. Deze besprekingen vonden plaats, onmiddellijk, nadat Engeland de uitnodiging van Ceylon, Acheson terug in Washington Truman: „Prachtig gedaan." Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenl. Zaken, is na zijn deelne ming aan de conferentie te Parijs en zijn bezoek aan Duitsland; in Washington teruggekeerd. Hij werd op het vliegveld verwelkomd door President Truman. De ambassadeurs van Frankrijk. België en Nederland en de gezant van Luxemburg waren aanwezig. Hij verklaarde zeer tevreden te zijn over de besprekingen met de West-Duitse leiders, alsmede over het verloop van de Parijse conferentie „Prachtig gedaan" zei Truman tot zijn minister. Hij zal over het verhandelde een volledig rapport opstellen. knipten menig aardig ogenblik. Later de middag drong het corps diplomatique) tot de Koningin door om zijn opwachting te maken. De ministers mr J. R. H. Schaik, mr Th R. J. Wijers. mr J Veld, mr Spitzen, mr A. Joekes er J. H. van Maarseveen en ook de m ter-president maakten hier en daar praatje met de redders, die deze grote ig van harte genoten. In Amsterdam werd een glas-in-lood- iam voor het hoofdkantoor aan de N.Z.HR M. aangeboden. De heer De Booij ontving een zilveren bloc-note Smokkelhandel in 1500 gouden horloges berecht Negen maanden voor de hoofddader De econ. politierechter te Amsterdam behandelde gisteren een handel in 1500 gesmokkelde horloges. Men moedt, dat de hoofdschuldige, die gisteren terecht stond, de 30-j. caféhouder W. K. uit Amsterdam, de horloges zelf heeft ge smokkeld, maar dat kon niet bewezen wor den. Hij vertelde, dat hij ze van een Belg had overgenomen voor f 50.000. Hoewel de politierechter dat niet geloofde, gaf hij K. 9 mnd (m.a.) wegens het zonder vergunning van de Ned. Bank uitbetalen an geld aan een buitenlander. Twee medeplichtigen, de 34-j. chauffeur H. A. O. en de 51-j. chauffeur, schoon vader van K. in wiens huis 800 horloges werden gevonden, kregen resp. 6 weken met aftrek en f 500 boete. Grote Beer half leeg naar Indonesië Het troepenschip Gróte Beer, dat on geveer 1500 plaatsen biedt, is vandaag uit Amsterdam naar Indonesië vertrokken aan boord sleohts enkele kleine groe pen personeel van het K.N.I.L., dat var verlof terug keert, wat personeelsleden n de marine, voor normale aflossing het kader van de ter R.T.C. genomen besluiten en enige specialisten en andere individuele gevallen van de landmacht. In Indonesië zal het schip weer troepen >or de thuisvaart aan boord nemen. Veeauto reed bij Netterden op mijn Een veeauto is gisteren op een mijn gereden in de berm vam de weg tussen Azewijn en Netterden (Gld.). De ont ploffing verwondde enkele koeien zoda nig. dat zij moesten worden afgemaakt. Men zal onderzoeken of er nog meer mij- a in de omgeving liggen. La belle Odette krijgt acht maanden Vonnissen in de Venlose valse munters- De Roermondse rechtbank deed giste- ;n uitspraak in de zaken tegen vijf van de elf verdachten die betrokken waren en Frans-Ned.-Duitse valse-munteis- affaire. De 20-jarrge Frangaïse O. B. (la belle Odette) kreeg conform de eis 8 maanden met aftrek, haar schoonvader, 50-j. C. v. H. 1 jaar (ma.), ook over eenkomstig de eis; de 26-j. rijwielher steller A. van H., Odettes man, werd vrijgesproken (eis: één jaar, de 35-j. wielrenner F. M. kreeg een jaar eis' 1% jaar), de 35-j. koopman H. N. 7 maan den (eis: 10 mnd.). Allen komen uit Venlo. De overige verdachten moeten zich op 29 November verantwoorden. Dodelijk geschrokken drogist: „Ik heb accuzuur voor azijn verkocht" Maar de politie-radiowagen voorkwam ongelukken (Van een onzer verslaggevers.) Om kwart over zeven vanmorgen keken in de zijstraten van de Paul Kru- gerlaan in Den Haag. vele slaperige ger zichten door open ramen en deuren-op een-kier. De meeste mensen hadden nog het nachtgewaad aan of waren zó met washandje en al, deels halfgeschoren, deels ongekamd naar raam of deur ge vlogen, want er was wat aan de hand- Een politie-wagen met luidspreker schet terde steeds iets door de stille straten. „Wil de dame, die gisteravond op de Paul Krugerlaan bij een drogist 300 gram azijnzuur heeft gekocht, zich onmiddel lijk melden, want het is geen azijnzuur, Kleine Nederlandse tanker botste tegen Engels politievaartuig De gehele bemanning in mist en duisternis gered Het kleine Nederlandse tankschip Mer- curius (400 ton) uit Rotterdam is gister avond laat in de Theemsmonding aan gevaren door het even grote Britse schip Sedulity. Het leek in mist en duisternis zo ernstig, dat alle negen opvarenden het schip ver lieten. Later bleek, dat de Mercurius sleohts lichte slagzij had-. Het is nu voor anker gegaan. De kapitein en vier leden van de be manning konden direct door de Sedulity, een politievaartuig, worden overgenomen. Het sohiip zette een reddingboot uit voor de anderen. Hoewel men de noodkreten uit het water kon horen, zocht men echter tevergeefs. Een reddingboot uit Southend wist de schipbreukelingen op te pikken. De Mercurius is een tanker van de Olie- scheepvaart- en bevrach/tingmij te Rotter dam. Het was op weg van de Theems naar Lowestoft. Volgens een mededeling van de maat schappij valt de schade buitengewoon mee. Ook de expert van de Lloyds acht deze zo weinig betekenend, dat getracht kan worden een certificaat te krijgen, waardoor de kapitein toestemming krijgt, alsnog verder te varen. De maatschappij achtte dit laatste te optimistisch De be manning is weer aan boord gegaan. Het merkwaardige is. dat de Mercurius Bus reed op stilstaande wagen Zeventienjarige bodeknecht te Haren gedood Op de rijksstraatweg te Haren (Gr-) as de 17-j. bodeknecht L. Westerhof gisteravond bezig het achlerlicht van de bodewagen te repareren. De chauffeur een bus zag door de mist de wagen at en reed er op in. De jongen werd gedood en enkele buspassagiers werden door glas van gebroken ruilen verwond de Sedulity in het begin van dit jaar ook al eens met elkaar in aanvaring zijn geweest voor de Engelse kust. DUITS SCHIP BIJ WESTKAPELLE AAN DE GROND. Het Duitse ms. Nogat, afkomstig uit Lü- beck en geladen met hout. is bij West- kapelle aan de grond gelopen. De Vlissin- se sleepboot Goliath is ter assistentie uit gevaren. Het schip kwam echter zonder assistentie vlot. ER KOMT EEN MINIMUMPRIJS VOOR DE BORREL Binnenkort zal een regeling worden afgekondigd, waarin een minimumprijs voor de verkoop van gedistilleerd ir cafe's, restaurants en hotels is vastge steld. „Literator" meende zich een toekomst te bouwen En pleegde ergerlijk plagiaat. In 1948 schreef de Haarlemse Uitgevers Mij Boom-Ruygrok een prijsvraag ui: voor een meisjesboek. De tweede prijs 500) werd toegekend aan de 19-jarige Haarlemmer W. de G.. die onder pseudo niem W. v. d. Laan een roman instuurde, getiteld „Wij bouwen ons een toekomst" Thans is gebleken, dat dit boek, behou dens de namen der hoofdpersonen en de titel van het boek. van A tot Z is over geschreven van het boek „Start" van Tilly Pulles, dat in 1939 bij Meulenhoff in A'dam verscheen De „auteur" is wegens oplichting in verzekerde bewaring gesteld. Van „zijn" boek zijn reeds 700 ex. in de handel. Andere uitgeversbedrijven zyn gewaar schuwd, want men vermoedt, dat De G. nog meer plagiaat heeft gepleegd. DAT besloten is de agrarische afdeling der Jaarbeurs aan de Utrechtse Najaars- beurs verbonden te doen blijven DAT op 10 Dec. in Esplanade te Utrecht een congres van het Centraal Werkcomité Vacantie wordt gehouden over de toekomstige ontwikkeling der vacantie-accommodatie in ons land. DAT de Indrapoera van de Rott. Lloyd op 17 Nov. van zijn eerste reis naar In donesië terugkeert en kapt. J. D. Jibben dan definitief met pensioen gaat. DAT op 79-j. leeftijd in Den Bosch is overleden pater L. Hagen, die tientallen jaren onder de militairen heeft gewerkt en directeur was van vele R.K. vereni gingen. DAT op 27 November door het „jeugd- vredescomité" te Bloemendaal een mas sale herdenking van de verzetsstrijdster Hannie Schaft zal worden gehouden DAT de postdirecteur te Appingedam, H. Kloosterhuis, in gelijke functie is be noemd te Dedemsvaart. DAT de 34j. graanhandelaar J. A. S. uit Asten, tegen wie voor de R'damse recht bank f 109 boete werd geëist wegens schuld aan de dood van lt.-kol. H. O. Schumacher, (die na een aanrijding over leed), is vrijgesproken. DAT Waalwijk een geldlening van f 1.693.000 zal aangaan, hoofdzakelijk voor de financiering van de montage- bouw. DAT Hoorn voor f15.000 een nieuwe ambtswoning voor de burgemeester kocht, daar het vroeger daarvoor bestem de monumentale achttiende eeuwse ge bouw Roode Steen 15 te duur werd voor bewoning. DAT het alg. ziekenhuis te Doetincheir. is omgezet in een Prot. ziekenhuis, waar door de plannen om in de Achterhoek een Herv. diaconessenhuis te bouwen, van de baan zijn. DAT 255 confectie-industrieën vorig jaar voor f 353 millioen afleverden (incl. hulpdiensten) tegen f 279 millioen in 1947 (233 ondernemingen» en f 85 millioen in 1938 210 bedrijven). DAT de productie van ruwe aardolie in Schoonebeek in October 53.800 ton be droeg tegen 53.500 ton in September en 50.600 ton in October 1948. DAT P. C. Zanen te Heemstede voor f 543.700 laagste inschrijver was bij de aanbesteding van de wegverbetering FranekerBerlikum <f 48.000 meer zon der machines). DAT de veiling Op hoop van zegen te Blokker een groot koelhuis zal laten bouwen. DAT ir J. G. Buitink uit R'dam is te ruggekeerd van een reis, die hij voor de Ned. Betoniridustrie in Amerika heeft ge maakt ter bestudering van de vraag, of beton in de fabriek of op het bouwter rein moet worden vervaardigd. DAT een stichting is opgericht ter be vordering van de teelt, alsmede de be en verwerking van bastvezels. DAT de voorz. van de federatie van werkgeversorganisaties in het boekdruk- kersbedrijf, J. A. M. Cleerdin te Den Bosch, is benoemd tot officier in de orde van O. N. DAT de prijzen van streptomycine en daarvan vervaardigde producten blijkens de St. Crt. van gisteren zijn gewijzigd. DAT Hoorn op Maandag een vetvee- markt zal gaan houden en eens in de maand een markt voor t.b.c.-vrü vee. DAT in Leeuwarden 10 jaar (m.a) werd geëist tegen de 46-j. rijwielhande laar Taeke Visser uit IJlst, die illegale v/erkers verried. DAT gisteren het honderdjarig bestaan van de commissie van administratie over de R'damse gem. ziekenhuizen werd her dacht DAT morgen in Sijbekarspel (West- Friesland) een gebouw wordt geopend van de vereniging voor kunstmatige in seminatie De Vooruitgang en dit jaar bijna 9500 koeien bij 530 leden dezer ver eniging werden behandeld. maar zwaar vergiftig IH schudding in de huizen. Vele moeders dachten al rap na, of zij misschien het slachtoffer konden zijn- Maar aan alle onzekerheid kwam een einde in de Pretoriusstraat, want daar meldde zich een dame, die, een beetje onthutst het ochtend-kabaai, vertelde, dat zij by de bewuste drogist 300 gram azijnzuur had gekocht. „Ik heb er al wart van gebruikt de inmaak!" zei de dame. „Dat ii geluk geweest, mevrouw!" antwoordden de politiemannen, want één slokje accuzuur had U wellicht met c leefd!" De rest van het accuzuur ging in de politiewagen. Ondertussen ook de dodelijk ongeruste drogist, die de hele nacht geen oog dicht had gedaan, op zijn genaak gesteld. Want de Vorige avond, toen hij het verschrikkelijke misverstand had ont dekt, had hü zich al Suf geprakklzeera hoe hij zijn onbekende klant kon berei- voor er wellioht éeri héél gezin ver giftigd was. Ten einde raad liep hy naar de politie, die via de Hilversumse zen ders de dame verzocht, zich te melden. Geen resultaat. Toen de radio-distributie ingeschakeld. Ook geen succes. Vinding rijk als de politie is, werd tenslotte ak laatste redmiddel de radio-wagen ge bruikt. En toen de dame werd gevonden de Pretoriusstraat, bleek, dat zij heel slecht Nederlands verstond, want de bu ren hadden haar attent gemaakt op <}e .politie omriep. Maar alles is toch goed gekomen. En de drogist zal vannacht wel beter slapen; zonder angst- ,Van Speyk" naar de West vertrokken Ook de „loden verrader" aan boord. De kanonneerboot Van Speyk is gister middag uit Nieuwediep naar de Ned. An tillen vertrokken onder commando le kl. E. Dankmeyer. Mr dr R. H. Post, vertegenwoordiger van Suriname land en schout'-bij-nacht J. J. L. Wil- linge, de commandant zeemacht, wart het vertrek aanwezig. De „loden verrader" blijkt zich aan boord te bevinden. Zo men zich zal herinneren, is dit een houten scheg beeldje (een beeldje voor de voor- of ach terplecht van een schip), eigendom van dt familie Maduro te Curagao, hetwelk vol gens marinetraddtie al verscheidene ma len door de Nederlanders is ontvoerd. De hardnekkigheid waarmee de opvarenden de bezoekers uit enkele compartimenten weerden, deed al vermoeden, dat het beeld op 5 December inderdaad we het bezit van de familie Maduro zal zyn. Vliegtuig van Prins Bernhard mee naar de West Het vliegdekschep Karei Doorman, zal de Dakota van Prins Bernhard nemen naar de West. Tydens zijn bezoek aan West-Indië en aan enkele Zuid- Amerikaanse landen, zal Z K H, dan ge bruik kunnen maken van zijn eigen toe stel. De privé-vlieger van Prins Bern hard, Gerben Sonderman, zal de Prins vergezellen. RIJDEND POSTKANTOOR „VOOR HET KIND" Ter stimulering van de verkoop kinderzegels zal ook dit jaar gebruik worden gemaakt van een rydend post kantoor. De correspondentie, welke ir deze autobus wordt bezorgd, zal van eer bijzonder stempel worden voorzien. De bus komt op 27 December in Delft, 28 29 December in Den Haag en 30 December in Leiden. ALBERT VAN DALSUM RIDDER NED. LEEUW. Ter gelegenheid van zijn 40-jarig to neeljubileum is Albert van Dalsum be noemd tot ridder in de Orde van de Ned Leeuw. WEERBERICHT j Meer icind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk mist en hier en daar motregen. Zwakke tot matige Oostelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag 17 November. Zon op 8 onder 16.47; maan op 3.54, onder 1521 a. Grote voorraden potloden gingen gisteren verloren bij de zware brand in de Bruynzeel-fabrieken te Zaandam. Van boer en visser De landbouwer heeft wel eens het gevoel, het kind van de rekening to i en achter te staan bij de andere be volkingsgroepen. Wij laten nu onbesoro- ken of hij het hierin bij het rechte eind heeft Zeker is in elk geval, dat zyn be tekenis in ons volksbestel aan belang stelling niet tekort komt wanneer in het parlement de begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening aan de orde komt Dan rijzen uit allerlei banken de pleitbezorgers omhoog en kan men zich voor enkele uren wanen in rustieke dreven. Verrassingen moet men daarbij niet al te veel verwachten. Ook hier is de spe cialisering doorgedrongen. En dat is goed. Want heel deze omvangrijke begroting en bonte reeks van vaak tech nische details uiteen. Gaat ds Van der Zaal achter het spreek gestoelte staan, dan weet men, dat men enkele behartigenswaaralge opmerkingen zal horen over de visserij. En neemt da heer Kikkert het woord, welnu, den sla et de plank niet ver mis wanneer men betoog tegemoet ziet over de land arbeiders. Op het gebied van de Indone sische politiek moge de heer Kikkert dan geen „staatsman" zijn. van de zorgen der landarbeiders weet hij voldoende af om die onder de aandacht van de bewinds- ian te brengen. Neen, wat de parlementaire belangstel ling betreft heeft de boer, de landbouwer, de landarbeider, de visser, stellig niet te klagen. Waarmee niet gezegd wil zijn, dat het op de weidegronden, de visgronden en de akkers in alle opzichten zo gaat als ieder het zou wensen. Varken te wassen Door de subsidieregelingen in de landbouw, welke op zichzelf wel licht nog niet gemist kunnen worden, kan men voor vreemde dingen komen te staan. Zo is het altijd met regelingen, die van de normale gang van zaken afwij ken, ook al zijn die regelingen op zich zelf onvermijdelijk. Wil men een voorbeeld van die vreem de dingen? Welnu, varkensvlees valt onder de subsidieregeling. Maar die sub sidiëring strekt zich ook uit totde varkens in huisslachting. Dus ieder, die een varken in huisslachting consumeert, krijgt het genot van subsidiëring. Men heeft ons verzekert, dat dit kom: op een bedrag van enkele tientallen millioenen. In het systeem van de subsidiëring moge dit alles passen en bij overweging van alle factoren moge het uiteindelijk niet zo vreemd zijn als het op het eerste gezicht is. toch blijft het voor vele an deren moeilijk te verwerken. Het is ook moeilijk te verwerken in psychologisch opzicht. Daarom is het goed. dat gistermiddag dit onderwerp, dat wij juist dezer dagen in ons blad wilden aanroeren, ter sprake kwam. Terwijl we dit schrijven weten we nog niet, wat de minister hierop zeg gen zal. Maar we zyn wel benieuwd. Hij ploegt voort Ook bij zulk een schijnbaar rustie- ke en vredige begroting als die van Landbouw kan soms, als het ware on weerstaanbaar, de politiek om de hoek komen kijken. Zo was het ook gister middag. In het bijzonder was dit het geval toen de heer Vondeling, de jonge landbouw- specialist uit de P. v. d. A., het standpunt van zijn partij over het wenselijke land bouwbeleid uiteenzette. Het kwam onder meer hierop neer, dat hy niet minder dan, een vestigingswet wilde hebben en bui tendien een hele herziening van heel onze wetgeving voor wat men dan noemt, de agrarische sector. Men behoeft nog niet eens erg thuis te jn in het politieke leven, om te begrij pen. dat heel deze openhartige ontvou wing van socialistische denkbeelden een kolfje was naar de hand van de heer Van den Heuvel. De heer Vondeling, zei het volmaakte type van de bodem rationalist, die in systemen denkt; maar dit zijn nu juist vraagstukken, die niet uitsluitend rationeel en misschien zelfs de eerste plaats rationeel zijn op te lossen. Denk aan vele kleine boertjes. Ons ver stand zou zeggen: hoe houden ze het vol kunnen ze niet beter arbeider worden, de industrie bevoorbeeld? Maar dat doen ze niet. Ze ploeteren voort en blijven boer en blyven in dit alles een belangrijk onderdeel vormen van onze nationale volkskracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1