Jlkuiwr CciAsrlir (üoumnt Hij dronk met zijn vriend Tsjoeikof op volgende ontmoeting Wist U DINSDAG 15 NOVEMBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie- afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand0.32 per week. ADVERTENTIËNƒ0.18 per mllimeter. (By contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staotoastfcfc fs gheliieoen myn hert tn tcgficaspoct" Dertigste jaargang No 7969 Met 30 kilo bagage de wereld rond Zie pag. 3 Acheson toert door Berlijn De bereisde Amerikaanse minister van Buit. Zaken, Dean Acheson, heeft op zfjn vierdaagse tocht door Duitsland geweldig veel gezien. Hy is alweer naar Amerika teruggevlogen, om daar, boordevol herinneringen, verslag uit te brengen over zijn jongste ervaringen. Hy heeft er stellig toe bijgedragen, de verhouding tot de Sow- jet-Unie wat soepeler te maken, want Dean Acheson heeft op een cocktail-party in de Amerikaanse sector een aangenaam onderhoud gehad met Generaal Vassily Tsjoeikof, zyn „oude vriend", het hoofd van de Russische controle-commissie. Op deze receptie waren ook de ambassadeur Semeonow, Generaal Kotikow en andere hoge Sowjet-officieren aanwezig. De Amerikaan schertste met de Rus ©ver Wisjinsky's (politieke) verkoud heid tijdens de zomerconferentie te Pa rijs en men dronk op het heil van beide landen, en hun volgende ontmoeting. Uit Frankfort was Dean Acheson per vlieg tuig naar Berlijn vertrokken en evenals in Bonn, wachtte hem in de „toekom stige Duitse hoofdstad" een uiterst vrien delijk onthaal. Op een persconferentie verklaarde hij in Berlyn te zyn, om een belofte na te komen, een jaar geleden gedaan, toen Berlijn een symbool was van de grote geestkracht en moed van het Duitse volk, om de vrijheid te beschermen. De bezettende mogendheden, zo zeide hij, zouden Duitsland blijven helpen, mits de Duitsers zelf de wil en de energie le verden. En hij slingerde hen het slag woord toe: „De Ver. Staten helpen hen, die zich zelf helpen." Acheson heeft, geestdriftig toegejuicht, een rondrit door Berlijn gemaakt en zijn limousine doorsneed ook de straten van de Sow jet-sector. De begeleidende jeeps van de Amerikaanse militaire politie hielden halt bij de Brandenburger Tor en Acheson's auto reed alleen verder. In de „Unter Den Linden" moest zijn wagen evengoed bij kruispunten wach ten, tot het verkeerssignaal op veilig Op het stadhuis, waar hij het gouden gastenboek tekende, werd hij eveneens zeer hartelijk ontvangen. Onderweg ont kwam zelfs een begrafenisstoet niet aan de straffe voorschriften, te moeten wachten, teneinde de Amerikaanse hoge gast te laten passeren. Op de receptie in het Gemeentehuis van West-Berlijn heeft Acheson nog Verklaard, dat John McCloy, de Ameri- Ned. journalist in Noorwegen weer vrij De 'in Noorwegen gearresteerde Neder landse sportjournalist Van Wijk is weer op vrije voeten gesteld. Hij heeft ver klaard Noorwegen vrijwillig te zullen verlaten. De 'beschuldiging luidde, dat hij zich te Berlijn voor Noors journalist had uitge geven en dat hij te Hamburg 100 manken had geleend, welke nooit werden terug betaald. V^n Wijk beweerde echter nimmer in Berlijn te zijn geweest en in Hamburg had hij 100 mark ontvangen van het Ham- burgse blad Die Welt, dat hem 200 mar ken schuldig was voor honorarium. Zonder incidenten is gisteren de evacuatie van Nederlandse troepen uit de stad en het district Soerakarta ge ëindigd. De evacuatie van Klaten en Madioen is nog in volle gang. kaanse Hoge Commissaris, alles zou doen om de bestaande problemen op te lossen, waarop Ernst Reuter, de burge meester van West-Berlijn, antwoordde: „U weet, dat u op de Berlijners kunt rekenen en de Berlijners weten, dat zy op u kunnen rekenen". Deze, vertrouwen inboezemende woorden krijgen de juiste psychologische waarde, als men zich herinnert, dat zij gesproken worden, nog slechts vier en een half jaar na het einde van de oorlog. „De Ver. Staten helpen steeds hen, die zich zelf helpen" Bus met schoolkinderen op Java beschoten Weer Nederlanders vermoord Maandag te half zeven 's morgens werd een bus met schoolkinderen van de suikerfabriek „Kremboeng" bescho ten. Het vuur was slecht gericht, waar door geen der kinderen werd getroffen; wel werd de bus geraakt. In de loop der vorige week werd een jeep van dezelfde onderneming tussen Porong en Krem boeng beschoten. Hierbij werd een kor poraal van de bezetting gewond; deze is thans aan zijn verwondingen overleden. Zaterdag werd te Malang een wacht meester van het regiment huzaren van Boreel neergeschoten. Het kantoor van het kadaster te Ma- lang werd beroofd van kantoormachines ter waarde van f 6000. Twee militairen van het KNIL, die sedert enige weken in het Toempangse (Oostelijk van Malang) werden vermist, zyn, naar thans is bekend geworden, in de omgeving van Wadjak vermoord. De lichamen waren deerlijk verminkt. De Katholieke Republikeinse Partij te Batavia heeft besloten, de resultaten van de R.T.C. te aanvaarden. ««UT? Een Rembrandt of een imitatie? •Dat is de vraag, die een Kamper fabri kant interesseert, maar die ook de gemoederen ver buiten Kampen be zig houdt. Dit is hij dan: de „oude man met staf", 'n zwaar beschadigd schil derstuk, dat een Kampenaar voor f 150 van een anti quair kocht. Het stuk is afkomstig van een inboedel veiling, waarbij 80 antiquairs uit het hele land aanwezig waren, doch geen hunner hechtte aan het schilderij veel waarde. Maar een doekje met zeep heeft heel duidelijk de beroemde hand tekening onthuld: Rembrandt. De echtheid daarvan wordt nu onder zocht. Het spreekt vanzelf, dat de klant, die 't schil derij kocht, 'n for tuin bezit, wanneer het werkelijk een werk van Rem brandt is. Of is het een product van iemand, die in de trant van Van Mee geren de grote meester heeft na gebootst? Alles draait dus om de handtekening. Is het Kamper klant imitatie? Dan Bijenkorf houdt f 30.000 boete Directie desavoueert het personeel De dameshoed la 1946 dreigt De Bijenkorf f30.000 te gaan kosten. De economische politierechter te Amster dam verwierp gisteren het beroep tegen het vonnis van de tuchtrechter, waarbij het warenhuis tot f 30.000 boete was ver oordeeld. Een inkoper had im 1946 in het Zuiden des lands wolviltiklosjes ('t grondmate- riaat van de hoed') aangeschaft. Via gefin geerde facturen verhuisde er voor onge veer f 69.000 aan klosjes naar De Bijen korf-ateliers, volgens de prijsbeheersimg f49.000 boven het toegelaten iinkoops- bedrag. De Bijenkorf erkende dit, maar vond de boebe te hoog. De heer Goppel be toogde namens de directie, dat zij nim mer iets van dg transactie heeft afgewe ten. De Officier zei, dat hij zich er al eerder over had vehbaasd, dat de directie zich achter haar personeel verschuilt. De verdediger, mr H. A. Houthoff, ant woordde, dat De Bijenkorf wil laten uit komen, dat de directie zich niet achter verkeerde handelingen van het personeel wil stellen. Niettemin blijft de directie verantwoordelijk, meende de rechter. De verdediger betoogde nog. dat de hele dameshoedenindustrie in 1946 leefde bij de gratie van de niet-officiële inkoop an wolviltklosjes. Het rijksbureau wilde haarvilt invoe- ;n, maar die was veel duurder. De Bijenkorf heeft aoht dagen tijd om cassatie aan te tekenen. Prins Bernhard heeft lichte aanval van griep Niet naar de jachtpartij in België Prins Berhard zal zich ten gevolge in een lichte aanval van griep enige dagen moeten ontzien. Z.K.H. zal daar om ook niet kunnen deelnemen aan de jacht in de Ardennen, waartoe prins regent Karei van België hem had uitge nodigd. Zoals men weet zou Z.K.H. heden naar Brussel vertrekken. Dr Van Roijen in de Veiligheids raad van Roijen en de heer Cochran worden Woensdag met de „Isle de France" in New York verwacht. Waar schijnlijk zal dr van Roijen aan het eind deze week de zitting van de Veilig heidsraad bijwonen, indien het UNCI- rapport over de Ronde Tafel-Conferentie aan de orde komt. Gandhi's moordenaar heden opgehangen Nathoeram Godse, dq moordenaar van Gandhi, en zijn medeplichtige, Narayan Apte, zyn hedenmorgen in de gevange nis van Amibala (Oost-Pendsjaab) opge hangen- HERFSTSTEMDUNG Hongaarse handelsattaché neemt ontslag „Kon voor Hongarije niet langer van nut zyn". Naar de Nieuwe Leidsche neemt, heeft de heer G- Bródij, handels attaché van Hongarije, gisteren het de partement van Buitenlandse Zaken al hier meegedeeld, dat hij bij de Hongaar se gezant, de heer Bólónij, zijn ontslag had ingediend. De heer Bródij, die zich zeer veel moeite gegeven heeft voor het Nederlands-Hongaarse handelsverkeer, meende, dat hij zijn land thans niet i van dienst kan zijn. Zijn heengaan wordt, zo vernemen wij, door Nederlandse zakenkringen zeer treurd. i Rembrandt? Dan in in bonus. Een 1 Kamper-ui. In ieder geval een uit, die het waard i ite onderzoeken, of er geen kapitaal tus sen de vezels schuilde. De vezels zijn nu afgewassen en er staat heel duidelijk: Rembrandt. Zal men over deze „oude- man-met-stafde staf niet breken? Klein kind heeft gemiddeld kans om 67 jaar te worden Nederland is een gezond land, maar dat brengt extra moeilijkheden mee De snelle groei van de Nederlandse bevolking, die vorige maand tot de mijlpaal 10.000.000 is gekomen, wordt nog eens geïllustreerd door een aantal cijfers, waar- doorliet dep. van Economische Zaken ons land met het buitenland vergelykt. Daar uit blykt duidelijk onze bevoorrechte positie, welke echter ook bijzondere moeilijk heden met zich brengt. Emigratie zal nooit een afdoende oplossing zyn. Maar de Industrialisatie moet daarom des te meer worden bevorderd. Het verschil met het buitenland wordt misschien wel het duidelijkst gedemon streerd door een vergelijking met Zuidelijke buren. Gesteld, dat Nederland de Belgische geboorte- en sterftecijfers zou hebben, dan zouden in ons land in 1948 niet 245.000 kinderen zijn geboren, doch slechts 170.000. Dan zou het aantal overledenen niet 72.000 doch 122.000 heb ben bedragen en het geboorteoverschot dus niet 173.000, doch sleohts 48.000 zijn geweest, ofwel 125.000 minder. 'Het is bekend dat Nederland zowel wat geboorte- als wat sterftecijfer betreft, er het gunstigst voorstaat van alle Euro pese landen en dus, mag imen wel zeggen, van de gehele wereld. Sedert 1900 nam onze bevolking 92 pot toe; daarna volgt Denemarken met 71 pet. Frankrijk staat onderaan met slechts6 pot. Denemar ken is ook op ander gebied steeds de tweede. Het laagste geboortecijfer, dat in ons land ooit werd behaald, toedroeg toch altijd nog 19.8 pro mille; de laagste cijfers in de andere landen blijven daar ver beneden. Het hoogste cijfer werd ook door Nederland behaald, 30.2 pro mille, Dene marken 23.4 pro mille. Het sterftecijfer bereikte in 1948 een landelijk en internationaal record van 7.4 pro mille (Denemarken 8.6 p. m., Bel gië 12.4 pjri.). Een pasgeboren kind had 50 jaar geleden een „gemiddelde kans" om 47 jaar te leven, thans 67 jaar. In 1963 zal de potentiële beroepsbevol king in ons land (het aantal personen van 1565 jaar) met 20 pet zijn toegenomen, terwijl die van België, Frankrijk en Enge land nog vrijwel gelijk zal zijn aan het huidige aantal. WRAK VAN DE „GNEISENAU" WORDT GELICHT De grote Duitse kruiser „Gneisenau", die aan het eind van de oorlog voor één der haveningangen van de Poolse haven Gdynia is gezonken, zal gelicht worden, omdat het wrak een groot obstakel Vormt voor de scheepvaart. Acht jaar voor Arnhemmer die verloofde doodschoot Vanmorgen heeft de Arnhemse recht bank vonnis gewezen inzake het drama in Sonsbeek op 2 Juni j.L, toen de 30- jarige fabrieksarbeider G. B. zyn vroe gere verloofde R. T. R. door revolver schoten doodde. Het vonnis luidde con form de eis acht jaren gevangenisstraf (m.a.). Autorijder doodt per ongeluk wild zwijn Een kudde van ruim twintig wilde zwijnen stak dezer dagen dn het avond duister de Airnhemseweg over tussen Woeste Hoeve en Groenendaal. Een auto, die de beesten te laat had opgemerkt, reed er op in. Eén zwijn werd gedood, één gewond. Het gesneuvelde exemplaar werd in de aulto geladen. Was de auto mobilist tuk op wild spek? MET DE JOH. V. OLDENBARNEVELT NAAR HUIS Met de Johan van Oldenbarnevelt, die op 12 November uit Tandjong Priok is vertrokken, repatriëren de volgende onderdelen: 3e bataljon gardereg. grena diers, 33 R.I., 6e reg. veldartillerie, staf le inf. brigade, detachement V.H.K. en Marva, LOODGIETERS VINDEN HET TE DUUR De raad van bijstand van de vakgroep loodgieters heeft op een in Utrecht ge houden vergadering besloten, minister V. d. Brink telegrafisch te verzoeken, de aanvankelijke beslissing, dat de prijs verhoging van non-ferro-metalen op 1 October zou ingaan, te handhaven. Er is n.l. onlangs beslist, dat de nieuwe prij zen reeds op 20 September worden ge acht te zijn ingegaan. Werkloosheid in Friesland verdubbeld In October is het aantal werklozen in Friesland verdubbeld. Het liep op van 1298, tot 2573, hoofdzakelijk ten gevolge de seizoenwisseling in de landbouw. In verscheidene rayons in Friesland zijn of weinig D.U.W.-objecten aanwe- >m de werkloosheid in de komende winter op te vangen. Schreieder weer thuis Naar wy uit particuliere bron verne men is Joseph Schreieder thans niet n in Nederland. Volgens de verklaring zijn arts ligt hij thuis (in Münohen) ziek te bed met 39.7° koorts. TIEN MINUTEN NIEUWS OM HALF NEGEN Vandaag is de stroombeperking bij de radio begonnen. De nieuwsdienst zal 's morgens na half negen niet vijf minu ten, zoals eerst was bepaald, doch tien minuten in beslag nemen. Nieuive cijferregen van volkstelling Naast elke drie man werkt nog steeds één vrouw Huiselijke beroepen trekken veel minder dan vroeger liet Centraal Bureau voor de Statistiek heeft thans de belangrijkste uitkomsten gepubliceerd van de aan de jongste volkstelling verbonden beroepstelling. Op 31 Mei 1947 heeft de totale beroepsbevolking 3.867.000 personen te tellen, n.l. 2.923.000 944.000 vrouwen. Dat te 40.2 pet van de gehele bevolking (op 31 Dec. 1930: 40.1 pet) of wel 61 pet van alle mannen (61.3) en 19.5 van alle vrouwen (19.1). Verhoudingsgewijs is de beroepsbevolking dus nagenoeg constant geblev Voor de afzonderlijke bedryfsklassen vallen wel enkele verschuivingen op. meest opvallend is. wat de N y v e r- heid betreft, de achteruitgang van het aantal ipersonen, werkzaam in de bewer king van diamant e.a. edelstenen (van 6900 tot 1900), in de voediings- en genot middelenindustrie (van 213.000 tot 187.000) en van de vrouwen in de tex tielnijverheid: (van 30.000 tot 23.000). Daartegenover staat, vooral relatief, èen belangrijke toeneming voor de che mische nijverheid (van 26.000 tot 44.000) en voor de metaalnijverheid (van 237.000 tot 370.000). In totaal werden in Mei 1947 in de nijverheid 1.428.000 personen geteld of wel 196.000 meer dan in 1930. Desondanks omvatte de nijverheid in Mei 1947 maar 36,9 7o van de totale Nederlandse be roepsbevolking tegen 38,8 in Dec. 1930 Tot een werkelijke vooruitgang der industrialisatie, althans gemeten aan liet aantal in de nijverheid werkzame perso nen, is het dus niet gekomen. Daarbij mag uiteraard niet uit het oog worden verloren, dat op het tijdstip der telling, midden 1947, tal van bedrijfstakken de terugslag van de oorlog nog nriet hadden overwonnen. DAT mr J. C. Brons, oud-gouverneur van Suriname en daarna korte työ gezant te Havanna, op zyn verzoek eer vol is ontslagen uit de buitenlandse DAT de gemeente Almelo verbetering heeft gevraagd van het kanaal Almelo Nordhorn, hetwelk voor de scheepvaart zou worden gesloten en waarin bij Dene kamp een dam zou worden gelegd. DAT door storm en regen een duiker by Lemmer in de N.O. Polder doorbrak, doch nadat men uren lang met tientallen zandauto's had gewerkt, de golven kon den worden gekeerd. DAT de boerderij van de heer Okkinga te Holwerd tot de grond toe afbrandde, nadat een vat benzine was ontploft DAT D. P. Jansen, dir. van de samen werkende havenbedrijven te A'dam, op 18 Nov. 25 jaar bij deze stichting in dienst ls. DAT bU een gecompliceerde botsing bij Halfweg twee personenauto's en een vrachtwagen ernstig werden beschadigd, doch niemand werd gewond. DAT de stichting streekbelangen O. Gelderland bij minister Spitzen heeft geprotesteerd tegen het verlagen van de rijkssubsidie over 1950 voor de kanali satie van de Oude IJssel met f 70.000 tot f 250.000. DAT in Groningen 12 jaar werd ge- eist tegen de ex-rechercheur aldaar Abe Agema, die zich o.m. in Haarlem toe legde op het opsporen van uitgevers var illegale bladen. DAT In Bergen op Zoom een carton- nagefabriek en een galvaniseerinrichting. zullen komen, in Oudenbosch een fabriek van landbouwwerktuigen en een rijwielonderdelen, in Hoogerheide plastiekindustrie en in Woensdrecht wel licht een steenfabriek voor 600 arbeiders. DAT voor het A'damse hof tot ver werping werd geconcludeerd van het be roep 5 van de rtxim 10 leden van 'n inbre kersbende, die waren veroordeeld tot straffen, variërend van 6 mnd. tot 4 jaar. doch tegen de schilder A. L. K. 1 jaar ?.v. Y jaar werd geëist. DAT het aantal woningzoekenden in de stad Groningen (ruim 100.000 inw.) 5648 bedraagt, van wie 2284 samenwo nenden. DAT Nederland op 11 Nov. j.l. voor ïim 583 millioen dollar aan toewijzingen uit het Marshall-plan had ontvangen. DAT Verschure en Co's scheepswerf te A'dam de raad van beheer door een di-i rectie verving en de heren A. J. M. en ir J. A. M. Verschure tot directeuren wer den gekozen. DAT de directie van de Erdalfabriek t.g.v. het 35-j. bestaan der N.V. cn het ~~i-j. jubileum van de hoofddirecteur. Joh. Wolbers Sr., op 22 November in Amersfoort recipieert. In de Landbouw was 19.6 der beroepsbevolking werkzaam tegen 20,1 "o 1930 en diit percentage bleef dus vrij wel gelijk. In het aantal mannen blijkt grote Het aantal bij Visserij en Jachi betrakken personen verminderde niet alleen relatief, doch ook aanmerkelijk in absolute zin (van 16.000 tot 12.500). In de plaats, die de Handel. Ver- nemen kwatm nog weimiig verandering. Daartegenover vertoonde het Verze keringswezen tussen 1930 en 1947 opmerkelijke groei (van 20.000 tot 38.000 personen). De grootste toeneming in dit tydvak, zowel absoluut als relatief, geven de Maatschappelijke diensten (van 5.4 tot 10,5 der totale beroeps bevolking), waarin zijn samengevat de personen betrokken by overheids- eu semi-overheidsdiensten, medische en sociale zong en voorzorg, wetenschappe lijke en culturele instellingen, recreatie alsmede verschillende particuliere admi nistratieve lichamen. Rijksbureau's, dis- tributiediensten ea. waren nog zeer stek Vermeldenswaard is voorts de achteruitgang van de klasse Hui iy ke diensten (van 7,7 tot 4,9 Het aantal vrouwen in deze klasse liep terug van 234.000 tot 183.000 en vermin derde dus met 51.000 of 22 Deze te ruggang wijst, in aanmerking genomen, dat in de totale omvang van d*e vrouwen arbeid geen verandering is gekomen (in 1930 19,1 en in 1947 19,5 van de totale vrouwenbevoliking) op een veran derd karakter van de beroepsarbeid der vrouw. Daarop wyst ook het feit, dat, terwijl het totaal aantal werkende vrou wen met 23 is toegenomen, haar aan tal in de nijverheid sledhts met 10 7c vermeerderde. Daartegenover staat een toeneming van 56 voor vrouwen in het winkelbedrijf en een toeneming van 99.000 tot 198.000 of wel van 100 voor in verkeer, crediet-, bank- en verzekeringswezen en maatschappelykt diensten in het algemeen genomen be- drijfsklassen. waar de vrouwenaitoeto ■egend van administratieve of soort gelijke aard is. In totaal werden 720.000 bedxijfshoofden oor eigen rekening geteld en 15.000 d;- ïcteuren van N.V.'s, coöperaties e.d. Het aantal kleine zelfstandigen in de nyver- heid bedroeg 78.000. Voorts zijn 152.000 echtgenoten geteld, die dagelijks in het bedrijf van het gezinshoofd medewerken. Dit laatste was eveneens het geval met 252.000 medewerkende kinderen (166.000 ms en 86.000 dochters). Het totaal der loondienst zijinde niet-eigen krachten bedroeg 2.472.000, van wie 64.000 bedrijfs leiders, 1.708.000 arbeiders en 700.000 employé's. Een vergeiyking voor elk der boven-1 Meer garantie voor Nederl. ambtenaren in Indonesië Ministerraad doktert er aan Naar het AN.P. meldt, heeft de mi nisterraad zich gisteren beraden uitbreiding van aan Nederlandse ambte naren in Indonesië te geven garantie, zulks in verband met de resultaten der Ronde Tafel-Conferentie en met de te dezer zake door de Raad van Vakcen- tralen en de samenwerkende vak-orga nisaties van overheidspersoneel in In donesië tot de minister van Overzeese Gebiedsdelen gerichte adressen. De ministerraad besloot in beginsel aan de reeds verstrekte garantie enige uitbreiding te geven: de nauwkeurige tekst van de nieuwe garantieverklaring zal in de ministerraad van Maandag 21 November as. worden vastgesteld en daarna worden gepubliceerd. Nijmeegse student alvast twee maanden in de cel Maar dan is hij nog niet van de rechter af De 25-jarige Nymeegse ex-student B. J. in den B. is gisteren door de econo mische politierechter te Arnhem tot 2 maanden (m.a.) veroordeeld. Op 8 No vember jl. werd tegen hem in een andere zaak wegens valsheid in geschrifte een jaar geëist en nog is de rechtspraak niet klaar met dit sujet, dat heel wat op zijn kerfstok heeft. Hij had nylons uit Zwitserland ge smokkeld en bood drie namens de „World Trading Company" per advertentie aan Hij werd ook in Frankrijk gearresteerd wegens zwarte handel in sachharine en levensmiddelenpakketten. Neêrlands „oudste" burgemeester Jhr J M. van Beyma thoe Kingma, ge rekend naar het aantal dienstjaren de oudste burgemeester van ons land, stond gisteren 30 jaar aan het hoofd van de klei ne Friese plattelandsgemeente Rauwer- derhem. Burgemeester Van Beyma kent elke inwoner van de zes dorpjes van Rau- werderhem persoonlijk en is van hun levensomstandigheden uitstekend op de hoogte. Soms trouwt hij jonge mensen, wier ouders hy ook reeds in de echt ver- Directeur Wassenaars Dierenpark jubileert aap, wat heb je mooie bloemen genoemde categorieën met de toestand in 1930 is niet mogelijk. De verhouding tussen arbeiders en employé's is niet overal gelijk. Van hun gezamenlijk aantal ln geheel Nederlanc (2,4 millioen), vormen de employé's byna 30 pet (Drenthe 20 pet), Zuid holland 34 pet en Noordholland 35 pet). Tydelijk werkloos waren 65.000 wacht gelders (om. uit Indonesië) en werk zoekenden, 156.000 hier en im Indonesië tydeiyk in militaire dienst zynde per sonen en 31.000 gevangenen en geïnter neerden, tezamen 254000 personen of wel 6,5 pet van de totale beroepsbevol king op genoemde datum. Eendracht geboden Wel zeer hebben wij het betreurd en moeten wy het blijven betreu ren. dat door de halsstarrige houding van de regering de overgrote meerder heid der Prot. Chr. Tweede-Kamerleden gedwongen was tegen het wetsontwerp op de PBO te stemmen. Bijzonder moest dit worden betreurd, omdat juist in de zelfde Prot. Chr. kring de gedachte der bedrijfsorganisatie het vroegst en het best was gerijpt- En voor ons is vol komen begrijpelijk het gevoel van leed wezen, dat door dit verloop van zaken in de rijen van het Chr. Nat. Vakverbond is gewekt. De oorzaak van het tegenstemmen lag waarlijk niet in de gedachte der bedrijfs organisatie zelf. Zy lag in een grondwet telijk bezwaar, dat tegen een bepaald onderdeel gerezen was en naar onze overtuiging ook rijzen moest. In het to tale beeld vormde dit punt zozeer een nevenkwestie, dat we ons in ogenblik ken van bitterheid wel eens hebben af gevraagd, of de regering misschien daarom aan haar ongemotiveerde hals starrigheid vasthield om te trachten zo verwijdering te scheppen tussen de Prot. Chr. arbeiders, die terecht naar bedrijfsorganisatie uitzien, en de Prot Chr- partijen. Indien dit werkelyk haar bedoeling is geweest, dan heeft het er de schijn van. dat ze hierin even was geslaagd. Want in een der laatste nummers van „De Gids", het orgaan van het C.NV. verscheen een klacht over dit tegen stemmen, uitlopend in de vraag of bij die Prot. Chr. tegenstemmers, ondanks alle betuigingen van het tegendeel, toch ook niet andere motieven dan dit ene grondwettelijke in het spel waren- Wy hebben die veronderstelling be treurd van 'het ogenblik af. waarop zy werd uitgesproken. Maar in het be sef. dat aan deze klacht diepe teleur stelling over de gang van zaken ten grondslag moest liggen, leek het ons juister te zwijgen, in de verwachting dat „De Gids" zelf op de kwestie zou terugkomen. In deze laatste verwachting zijn we gelukkig niet bedrogen. Van de meest bevoegde zijde is aan het blad ver zekerd, dat alleen de grondwettelyke reden hier tot het tegenstemmen heeft geleid. Deze mededeling geeft het blad dan in dankbaarheid door,"aankondigen de dat het C.N.V. binnenkort in een adres aan de Eerste Kamer haar stand punt over de zaak zelf breder zal uit eenzetten. Wij maken van deze correctie gaarne melding, al had zy stellig wat royaler kunnen zijn geformuleerd en al moe.- ten wij volhouden, dat de veronder stelling van het eerste artikel moeilijk voldoende gefundeerd genoemd kan De Prot. Chr. partyen en de Chr. sociale organisaties hebben een gemeen schappelijke strijd en een gemeenschap pelijke taak. En ze zullen goed doen, op elkanders overwegingen behoorlijk acht te geyen. Daardoor kan de onmisbare samenwerking alleen maar worden be vorderd. DEJANSÏFÏCATIE In „De Volkskrant" heeft Iemand voorgesteld, dat het mogelyk moet worden de naam_Jansen tegen geringe kosten te laten veranderen, en nu schijnt het brieven te regenen van allerlei men sen die Jansen heten en die dit voorstel hartelijk ondersteunen. Die naam is alleen maar lastig, schrijven ze. en bovendien schijnt het wel of de dragers van die naam het voorwerp van lichte spot zyn van alle anderen. Er is ook al een ver loofde by, die een brief geschreven heeft. Straks, bekent ze, zal ik trouwen met iemand die Jansen heet: en dat schynt een schaduw te werpen op haar toekom stig geluk. Toen we dat lazen moesten we plotse ling denken aan prof. Romme. Prof. Romme is politiek hoofdredacteur van dezelfde „Volkskrant", maar boven dien is hy de politieke leider van de KVP en prof. Romme heeft op het jongste con gres verklaard, dat hy, en hij alleen, er verantwoordelijk voor is, dat zijn fractie met het Indonesische beleid der regering is meegegaan. Dat is flink van prof. Romme. Niet dat die fractie dat' gedaan heeft, maar dat prof. Romme daar zo rondweg de verant- woordelykheid voor op zich neemt. Maar, voegde hij er aan toe, waar dat op uit moet lopen, kan ik nog niet overzien. En nu ligt daar dat voorstel, om al die namen Jansen tegen geringe kosten te laten veranderen. Mogen wy eens raden? Dan vermoeden we, dat prof. Romme tegen dat voorstel is. Want mocht het eens mis gaan in Indo nesië, dan kan hy zyn naam nog altyd laten wijzigen inJansen. Hij zal er zeker het normale bedrag van 250 voor over hebben. En hoe meer Jansens er dan rondlopen, hoe liever het hem zal zyn. Geïsoleerde eendenjager verdronken De pogingen om de Fransman Marcel Petit uit zyn hachelijke positie op het baken voor de haven van Cherbourg, waar hy sinds Vrydag j.l. in de storm zat, te bewrijden, heeft helaas geen re sultaat opgeleverd. Britse en Franse vliegtuigen en schepen speurden in d« omgeving, maar van de geïsoleerde een denjager heeft men geen spoor gevonden. Men moet thans wel aannemen, dat Petit door de zware zeestroming is meege sleurd en verdronken. Treinramp in Transvaal: 71 doden Ten minste 70 inheemsen en een blanke zyn om het leven gekomen doordat een trein van een zestien meter hoge brug in een rivier niet ver van het stadje Wa- tersvalshoven in Oost-Transvaal is ge stort. WEERBERICHT Droog weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer met wisselende bewolking. Vannacht en morgenochtend weinig wind. Plaatseiyk mist en hier en daar lichte vorst. Morgen overdag zwakke wind uit Oosteiyke richtingen en onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur) ZON EN MAAN. Woensdag, 16 November. Zon op 8.01, onder 16.48 uur. Maan op: 229, onder 15.09 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1