Jlietuue gtitectfe (fourant Spaans schip bij Engelse kust in brand tijdens de storm Wist U MAANDAG 14 NOVEMBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 p. kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0.32 per week. ADVERTENTIÊNƒ0.18 per mUlmeter. (By contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Dertigste jaargang No 7968 „Stoalvastfcl) fs ghebleoni mgn bert la togfjenspocf Storm en regenvlagen over voetbalvelden Zie pag. 3 TRAGEDIE IN DE ZWARE NOORDWESTER Een ontploffing volgde, de boot zonk en 16 mannen verloren het leven Tydens de vliegende Noord-Westerstorm van Zaterdag, die ook onze stranden in al tljn felheid bebeukte, is een 3554 ton metende Spaanse vrachtboot, de „Monte Gurugo" bo het eiland Lundy voor de Engelse Westkust in brand geraakt en ge zonken. Zes ledn van de uit 37 koppen bestaande bemanning kwamen reeds op het schip om het leven, terwijl nog tien anderen in de kokende golven terechtkwamen. ZU konden helaas niet worden gered en, na enige uren vergeefs zoeken in de duisternis op een wild-deinende zee, moest men wel aannemen, dat ook deze men sen de dood hebben gevonden. De „Monte Gurugo", die Bilbao thuishaven had. was met een lading steenkool op weg van Newport Genua. Ter hoogte van het eiland brak aan boord brand uit, op een moment, dat tlle hens aan dek waren, om de felle stor vlagen baas te blijven en het schip de juiste koers te houden. De hevige wind hielp de brand, om zich snel uit breiden. Met man en maoht probeerde men het vuur te blussen. Tot over van ramp raakte ook de stuurinrichting nog onklaar. In de meest ongunstige standigheden dreef het schip toen stuur loos rond in een orkaan, die de fe" langs de Engelse kust was, sinds vele jaren. De gezagvoerder liet SOS-s« uitzenden. Zware stortzeeën sloegen het dek van de machteloze boot. De toestand werd nog kritieker, toen aan de boeg een stalen plaat door zware zee werd weggeslagen. Snel begon het water in 't vooruit binnen te stromen en spoedig maakte de „Monte Gurugo' zware slagzij De kapitein gaf opdracht he: schip ti verlaten Aan beide zyden werd een red dingboot uitgezet. Men betwijfelt echter of de stuurboordboot wel ooit het water heeft bereikt, want op het moment, dat sloepen wild in de davits slingerden, doorvoer een siddering het schip en ont plofte in de machinekamer één grote stoomketels. Zes mannen werden door rondvliegende stukken gedood. De mannen in de ene overgebleven redding boot begonnen toen in de diepe duister nis een bijna hopeloos schijnende strijd om de wind, golven en branding meester te worden en de kust van het graafschap Devonshire te bereiken. Watermassa' schenen telkens de boot te zullen ver zwelgen. Doorweekt trokken de zeelie den aan de riemen. IJzig koud water deed hen bijna verstijven. En eindelijk werden zy door één der uitgevaren red dingschepen opgepikt, en naar hel plaatsje Ilfracombe gebracht. Eén er IN DE STORM OP EEN BAKEN Roger Marcel Petit, ging Vrijdag met enkele vrienden op de eenden- jacht even buiten di haven van Cher bourg. Hy haalde zijn makkers over, om hem zolang op een daar liggende baken achter te laten, terwijl zij naar een eilandje roeiden, dat een 700 meter verder lag. Hij dacht daar een mooi schootsveld te hebben, als de eenden bij het vallen van de avond zouden overkomen. In plaats van een den, kwam echter het zware weer van het afgelopen weekeinde opzet ten en de vrienden waren niet meer in staat hem van de baken af te halen. Zij moesten zelf binnengaats gesleept worden. De gehele Zaterdag en Zon dag zat de Fransman op de boei. ter- wyl de storm in grote hevigheid woedde. Pogingen om hem te berei ken werden gestaakt, nadat vijf men sen met groot levensgevaar hadden ge probeerd om langs de rotsen de baken te bereiken. Vanmorgen startte een Britse helicopter om voedsel naar de gevangen jager te brengen. Nu de storm geluwd is, had men goede hoop om Petit vandaag uit zyn isolement te verlossen. Twee personen verdronken Tengevolge van het slechte weer. De heer G. Westerhuis uit Minnertsga is Zaterdagavond met zyn personenauto te Harlingen in het water gereden dronken. De tweede inzittende, de aard appelhandelaar Lont uit Berlicum. wist een portier te openen en te ontkomen. Waarschijnlyk was door het slechte weer het uitzicht uit de auto belemmerd. Door de duisternis misleid is Zater dagavond de 51-j. N. IJzendoorn uit R'dam in de Rotte geraakt en verdron- LOODSDIENSTEN WEER GESTAAKT De loodsdiensten in Umuiden en Hoek van Holland zijn Zaterdagavond wegens de krachtige Westerstorm gestaakt. Zon dagavond stopten de diensten te Hoek var Holland en Vlissingen. Ged. Staten van Zuid-Holland stellen coor een jaarlijks subsidie van f 100 te geven aan de „Bond tegen het schenden door vloeken van Gods heigen De gevonden „Rembrandt" blijkt echt te zijn Zoals in een deel onzer editie van Za terdag werd gemeld, is door de antiquair J. Koops uit Kampen aan een particulier een schildery verkocht voor f 150.Deze particulier had de rechter-onderhoek van het doek met zeep gewassen en toen hy na een dag het plekje schoonveegde ont dekte hy de signatuur: Rembrandt. Deze signatuur klopte met het model, zoals dat gevonden werd in een boek met handtekenigen van oude meesters. Snel betaalde de klant de f 150 aan de anti quair en verdween. Hij zond een foto met enkele stukjes verf aan de direc teur van het Rijksmuseum. Ged. Staten van Zuid-Holland stel len voor het door de Wassenaarse kunst schilder Roeland Koning vervaardigde schildery van oud-Gedeputeerde P. de Bruin te R'dam als geschenk te twintig verkleumde mannen, o.w. de kapitein, hadden de strijd van de zee gewonnen- Maar helaas hadden zestien van hun makkers deze strijd verloren. UNCI verklaart: R.T.C. was uitzonderlijk succes De resultaten van de Ronde Tafel-Con ferentie hebben de verwachting gerecht vaardigd, uitgesproken in een eerder uit gebracht rapport, dat op deze conferentie een oplossing van het Indonesisch geschil zou worden bereikt en dat als resultaat daarvan een nieuwe periode in de ge schiedenis van Nederland en Indonesië zou beginnen. Tot deze conclusie komt de UNCI in haar rapport aan de Veiligheidsraad, dat vandaag te Lake Success, Den Haag Batavia is gepubliceerd. De onderhande lingen te Den Haag hebben tot een zonderlijk succes geleid, zo meent de UNCI. Zij besluit haar conclusie met de bekendmaking van haar plan, haar func tie te zullen blijven uitoefenen overeen komstig haar bevoegdheden en in Indo nesië de uitvoering van de bereikte over eenkomsten te observeren. De drie jaar oude Christian Quelvec te Parys toert in de straten van het oude Montmartre met de sportwagen, die zyn vader voor hem bouwde. De auto heeft een echte motor. Speciaal voor dit plaatje poseerde de vader van Christian naast zyn zoon in de „Hugo 1893". Zwaarste straf voor de beruchte Kotalla, ex-kampcommandant Amersfoort Procureur-fiscaal van R. v. C. kent geen genade „Deze man is een misdadiger, gespeend van alle menselijk gevoel, die weerloze en uitgeputte mensen heeft mishandeld en velen van het leven heeft beroofd. TTem behoort de zwaarste straf te wor den opgelegd", zo sprak de -proc.-fis- caal bij de R.v-C., die concludeerde tot verwerping van het beroep van J. J. Kotalla. de tot dood veroordeelde ex- commandant van het Duitse concentra tiekamp Amersfoort. Het doodvonnis werd door de Utrechtse kamer van het A'damse B.G. uitgesproken. Mr G. N. Hovius, raadsman, richtte zijn betoog voornamelijk tegen de straf maat. Hij verklaarde, dat zijn uit Kleef afkomstige cliënt in diens jeugd zenuw aanvallen heeft gehad. Ook tydens diens optreden als kampcommandant van Amersfoort, van 1 September 1942 tot April 1945, is K- enige tijd in een SS- hospitaal voorpsychische afwijkingen verpleegd. Voorts werd aangevoerd, dat K. in het kamp mensen heeft geholpen en zin voor humor vertoonde. Mr Hovius vroeg vermindering van straf. De proc-fiscaal nam by zijn conclu sie een uitvoerig psychiatrisch rapport ter hand. Hierin wordt uteengezet, dat K. ten volle toerekeningsvatba.fr is. Indien K. wel eens mensen heeft ge holpen, aldus de procureur-fiscaal, dan was dit niets bijzonders. Stel hem ech ter niet voor als ..weldoener van Amers foort en als mensenredder". Den Bosch kleedde harmonie aan De Koninklijke Harmonie in Den Bosch, voorheen „Goutmy en Beer", heeft Zaterdag het gouden jubileum, dat de oorlog viel. gevierd. Er werd een ook letterlijk klinkend program- afgewerkt. De burgerij schonk een compleet stel nieuwe uniformen, een dames-comité zorgde voor nieuwe ver sierselen voor de bazuinen en oud-leden een gloednieuw vaandel. Noorse walvisharpoenier kreeg flinke boete Omdat hy voor Nederland werkte. Een rechtbank te Oslo veroordeelde len Noorse walvisharpoenier tot een boete van ruim f500, omdat hy gedu rende drie seizoenen op de Nederlandse walvisvaarder Willem Barendsz heeft gewerkt. Ook werd een bezit van hem ter waarde van ruim f3000, verbeurd verklaard. Volgens de Noorse wet mogen Noren geen dienst doen op walvisvaarders van landen, die voor de oorlog niet regel matig ter walvisvaart gingen. Chr. Dera. Unie in Zuid-Holland Provinciaal comité opgericht. een bespreking ten huize van de heer C. Perfors te Oegstgeest, is beslo- tot oprichting van een Prov. comité der Chr. Dem. Unie. Tot voorzitter werd benoemd de heer J. Jansen te Den Haag tot secretaris de heer J. Hoek Schoolstr. 4' te Noordwyk aan Zee. De Nederlanden van 1845 hebben a pari uitgegeven het resterende deel van het maatschappelijk kapitaal ad f2 mil- lioen volgestort door de moedermaat schappij. Het maatsch. kap. bedraagt thans f 4 millioen, verdeeld in 4000 aan delen van fl.000. Geconcludeerd werd tot verwerping van het beroep tegen het doodvonnis- Met een haastige hamerklop bepaalde de president de uitspraak op 5 December. K. werd weggevoerd. „Boef!", riep iemand uit het talrijke publiek hem na. Weer een administrateur vermoord Woensdagavond is de administrateur O J. A. Munters van de onderneming „Bangelang" van het gouvernements landbouwbedrijf ten zuiden van Malang, toen hy op weg was naar de onderne ming „Wonosarl", ten Noorden van de stad vermoord. De heer Munters is Donderdag begra ven. Hij laat een vrouw en twee kinde ren achter. Sultan Hamid II naar Batavia vertrokken Sultan Hamid II is gisteravond per K.L.M. van Schiphol naar Batavia ver trokken. Bij zijn vertrek waren aanwe zig de ministers Van Maarseveen en Stik ker, alsmede de directeur van de K.L.M.. dr Plesman. Brand in botanisch laboratorium in Groningen Zaterdagavond woedde in het bota nisch laboratorium van de Groningse universiteit een uitslaande brand, die door onbekende oorzaak is ontstaan. De grote zaal, waar dagelijks college werd gegeven, brandde geheel uit. Studenten brachten vele instrumenten in veilig heid Een demonstratiezaal en een pro jectiekamer liepen veel waterschade op. evenals vele boekwerken. ONVERWACHT RESULTAAT.... Sigrid von Haesseler, een lieftallige Duiti leduw eft uit duizenden brief schrijvers er vier uitgekozen en hen een antwoord gegeven. De brieven waren binnengestroomd, toen haar foto in het Amerikaanse tijdschrift „True" was ver schenen. Drieduizend manngn deden haar huwelijksvoorstellen en overlaadden haar met geschenken, zoals nylons, schoonheidsartikelen, schoenen en der gelijke. De „aanzoekers" waren Ameri kaanse mannen van allerlei beroepen: cowboys, studenten, cadetten, profes soren, boeren en men mompelt zelfs. funct nadere kennismaking, meisjes schrijven haar haar hanc rings- ultgezocht i i die drieduizend Buschauffeur overreed zijn collega-zwager Gisteravond stopte een chauffeur v de Wabo bij Werkhoven CU.) zijn bus o dat hij uit de tegenovergestelde richting de bus zag naderen, waarop zyn zwager chauffeur was. Hij wilde hem iets mede delen en liep achter zijn wagen om, einde zijn collega aan te houden. Deze zag door de zware slagregens de chauf feur niet. Hij werd overreden en op slag gedood. KINDJE DOOR KOLENDAMP VERGIFTIGD Zaterdag werd een gezin van drie per sonen bewusteloos in een woonschuit bij Hoogezand aangetroffen. Kolendamp bleek de oorzaak te zijn. Het 10 maanden oude kind van de bewoners is overleden. In Delft speelden 1600 radio's meer dan Tante Pos wist In Delft genoten minstens 1600 gezii nen van een radio, terwyl het toestel met was aangegeven. Dit is gebleken tij dens een wekenlange controle, die amb tenaren van de P T T., Dienst luisterver- gunningen. hebben gehouden. Bovendien werd bijna f 30 000 aan achterstallige luisterbijdrage geïnd. Hond van Marijke kampioen in Utrecht De Berner Sennenhond van Prinses Marijke, die zij vorig jaar van een aan tal Zwitserse kynologen ten geschenke kreeg, won op de internationale honden- tentoonstelling in Utrecht een kam- pioensprijs. VICE-ADMIRAAL PINKE BIJ DE KONINGIN De Kóningin heeft heden in audiëntiè ontvangen de gepensionneerde vice-admi- raal ^A. S. Pinke, oud-commandant der zeemacht in Indonesië. PERSZUIVERING. De Raad van Beroep voor de Perszui vering heeft de uitsluiting van J. A. Semeyn te Breda, leerling-journalist by de persdienst van het Nationale Front, verlaagd van 20 tot 10 jaar. Vandaag is Prins Charles van Engeland één jaar geworden en ter gelegenheid daarvan kreeg hy een taart, die tweemaal zo zwaar is als de jarige zelf. Maar veel genoegen zal de Prins er niet van hebben, want de taart is met rum gebakken en rum is niet zo goed voor kleine Prinsjes. Wél heeft Prins Charles vandaag voor het eerst een verjaardagskaarsje uitgeblazen; een privilege, dat niet schadelyk is voor zyn gezondheid. Nog heel veel jaren, Prins Charles! Electrische klokken in deel van het land van streek Duitsers hielpen ons aan een „nieuwe" tijd Vele mensen in een groot deel var land hebben zich Zondagmorgen afge vraagd, of hun horloges en wekkers plot seling niet meer in orde waren. Op de electrische klokken in de huizen e: straat was een tyd af te lezen, die nogal verschilde met die van de niet-electrische uurwerken. De oorzaak ligt helemaal ir het buitenland: een te hoge frequentie ir Duitsland. Sinds kort is een groot deel van on< land, voornamelyk Noord- en Zuid-Hol land (gedeelteiyk), Noord-Brabant er Limburg, aangesloten op het Europese electriciteitsnet. Overdag komen wy DEAN ACHESON BEZOCHT BONN: Amerika zal de Duitsers helpen, maar 't meeste moeten zij zelf doen Géén plannen om weer een leger op te richten géén erkenning van Oost-Duitsland In een uit drie wagens bestaande groen met zilver gestroomlynde Dieseltrein Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, gisteren uit Frankfort te Bonn, de West-Duitse hoofdstad, aangekomen voor een officieel be zoek aan de West-Duitse regering. Duitse en Amerikaanse vlaggen woeien naast elkaar op openbare en particuliere gebouwen. Dr Konrad Adenauer, de West-Duitse kanselier, begroette Acheson op het station. Daarna begaf het gezelschap zióh de woning van de president, dr Theodor Behalve met de regeringsautoriteiten, had Acheson nog een onderhoud met de voorzitter der Socialistische Party, dr Kurt Schumacher een persconferentie in Bonn ver klaarde Acheson, dat de resultaten der Parijse conferentie van de „Grote Drie" (V.S., Engeland en Frankryk) zeer veel zullen bijdragen tot het herstel van Duits een vraag of de Ver. Statten van plan n de door de Russen gevormde Oost- Duitse staat te erkennen, antwoordde hy: .Nooit". Hij ontkende, dat er plannen DAT C. Stam, portdirecteux te Drach ten, in gelijke functie is benoemd te Ede. DAT Zaterdag door oververhitting een brand woedae in een moffeloven van de Ver. Blikfabrieken te R'dam. DAT in de R'damse Rivièrahal Zater dag 50 personen werden gehuldigd, die 25 of 40 jaar in dienst van de Kon. Rott. Lloyd zijn. DAT voor de dakloze oorlogsslacht offers in Groesbeek, die thans zijn on dergebracht in het buiten Holthurnse Hof, waar een centrum voor jonge boe ren zal komen, aan De Steeg een extra bouwvolume voor nieuwe woningen is verstrekt DAT de enige ere-burger van Nijme gen, P. L M. van Wayenburg, organisator van de Vierdaagse. pl.-m. 75 j. oud aldaar is overleden. DAT op 30 Nov. in Esplanade te Utrecht de vierde studiedag van de alg. verladers- en eigen vervoerdersong. (E.V.O.) zal worden gehouden. DAT de president van de Finse kunst- Academie, Amtti Tulenheimo, en de voorz. vam de Fins-Ned. vereniging, Mauna Rau- ramo, die een Ned. tentoonstelling in Hel sinki organiseerden, zijn benoemd resp. tot grootkruis en oommandeur in de orde van O.N. DAT F. J. ten Kate zyn 25-j. jubileum als voorz. van de Gelderse industriële club in Arnhem heeft gevierd. DAT op initiatief van een Utrechtse zenuwarts een stichting is opgericht om in Lunteren een neurose-sanatorium te openen- DAT Zondagmorgen de IJssel (1837 >n) van de Mij Houtvaart bij IJmuiden 3n de grond is gelopen en op eiger. kracht spoedig weer vlot kwam. DAT in Hilversum zyn overleden de l-j. H. P. Goedkoop, oud-administrateur an de suikerfabriek Balong Bendo in Indonesië en de 69-j. mr W. van Loon, oud-landrechter in Batavia en pl. v. kan tonrechter in H'sum. DAT spoedig in Heerenveen weer de Maandagse varkensmarkt zal worden ge houden. DAT dr Ch. L. H. Truyen. dir.-gen in handel en nijverheid, Zaterdag in Den Bosch een tentoonstelling opende in het Brabants edelambacht. DAT te Lieshout, 85 jaar oud, is over leden de oud-burgemeester van die ge meente, A. A. M. v. d. Heuvel. DAT de A.N.W.B. er n.a.v. vele klach- n over verblindende fietsverlichting op wjjst, dat het schynsel van een fietslan taarn binnen 20 m vóór het rywiel de eg moet raken. DAT de Ned. Boekverkopersbond een protest tot de A.N.W.B. heeft gericht, daar deze zich met het uitgeven van een serie boekjes over folklore op uitgevers terrein heeft begeven. m weer een Duits leger op te richten. Acheson vertelde, dat de minis ters van Buitenlandse Zaken der „Grote Drie" grote bevoegdheid tot handelen hebben verleend aan de geallieerde Hoge Commissarissen. De Amerikaanse minister verzekerde de Duitsers, dat de V.S. de ernstige 1 koesteren bij te dragen tot de oplossing der zeer moeilijke problemen, waarv< Duitsland zich gesteld ziet. Elke hulp v de Ver. Staten zou echter beperkt zyn de wezenlijke grote krachtsinspanning moest van het Duitse volk en de Duitse regering zelf komen, aldus Acheson. Volgens Ass. Press, zou de Amerikaan se Hoge Commissaris, John McCloy, gen de West-Duitse regering officieel op de hoogte brengen van de besluiten, die te Parijs op de Drie-Mogendhedenconferen- tie zijn genomen. De andere geallieerde Hoge Commissarissen zullen hierby aan wezig zijn. Duitsland zal worden ver tegenwoordigd door kanselier Adenauer. Dean Acheson, die intussen naar Ber lijn vertrokken is, heeft later op de dag ook nog gesproken met hoge Amerikaanse militaire leiders in Europa. Ernest Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft zich over de Parijse conferentie als volgt uitgelaten: .Wij kunnen alleen hopen, dat de resulta ten der besprekingen het begin van het einde zullen zyn van de eeuwenlange twist tussen Fransen en Duitsers". Naar een Frans-Duits handels- accoord Deze maand zullen onderhandelingen worden geopend over een nieuwe han delsovereenkomst tussen Frankrijk en West-Duitsland. Er zou een goederenruil ter waarde van 500 millioen Duitse Mark ter sprake komen. RUSTIGE VERKIEZINGEN IN PORTUGAL Zonder incidenten zijn in Portugal alge- ene verkiezingen gehouden. Slechts één in de acht gestelde oppositie-candidaten jor de 120 zetels tellende nationale gadering. Pandit Nehroe, de premier van In- ia, is uit Londen naar Bombay trokken. stroom te kort en kunnen wy op die ma nier importeren en 's nachts kunnen we exporteren, büv. naar Zwitserland. Kort na de oorlog'waren we ook al eens op Duitsland aangesloten. Toen moesten de inwoners van Zuid-Holland op een dag ervaren, dat hun electrische klokken 20 minuten achter liepen. Het Duitse net liep niet „hard genoeg". Nu zyn we op hetzelfde net aangesloten, maar tevoren heeft Nederland gewaar schuwd, dat de frequentie hoger moest zUn dan toen. Met het gevolg, dat onze klokken nu te hard zyn gaan lopen. Zon dagavond liepen ze reeds 20 min. voor. Nederland heeft direct een klacht in gediend. Men zou trachten de stroom zo „langzaam te laten lopen", dat de klok ken geleidelyk aan weer gelyk zouden komen. In Amsterdam zouden vandaag alle electrische klokken op straat worden stilgezet, als het euvel nog niet verhol- De treinenloop heeft geen stagnatie ondervonden, daar de stationsklokken niet op het „langzame" net zyn aangeslo ten. De Amsterdamse tram was Zondag echter af en toe in de war. Het personeel kwam „te laat" by de haltes en remises. Gisteren bleef de tram, om verdere ver warring te voorkomen, op de „nieuwe" tyd ryden, maar vandaag stoorde men zich niet meer aan de afwyking. Al byna gelyk. In de loop van vannacht is de frequen tie van de stroom zover gedaald, dat de electrische klokken vanmorgen nog slechts 28 seconden voorliepen, zo wordt nader gemeld. Indonesische Eenheidsstaat Op deze plaats is reeds eerder betoogd, lat de Unie tussen Nederland en Indo nesië. zoals die straks ter beoordeling aan ae. Tweede Kamer zal worden voor- karakter van een volkenrechtelijke overeenkomst draagt dan van een con structie. die de Rijks-eenheid waarborgt. De uitlatingen van Hatta. dat de Unie kan worden opgezegd onderstrepen deze apvatting. Verschillende persorganen zijn reeos ,ot de conclusie gekomen, dat deze con structie in strijd is met de (gewijzigde) grondwet, doch met name de N.RC. meent, dat hier vermoedelijk wel over heen te stappen is met een beroep op het Staatsnoodrecht. Dit noodrecht is een prachtige kapstok om stryd met de grondwet aan op te hangen. Wij zijn echter van mening, dat staatsnoodrecht slechts dan kan worden toegepast, wan neer de normale staatsorganen niet kun nen functionneren. Tijdnood is niet vol doende om maar een beroep op dit nood recht te doen. Wy vrezen evenwel, dat in de huidige constellatie in Nederland een beroep op de grondwet weinig weerklank zal vin den. In ons hoofdartikel van Zaterdag j-L wezen wij reeds op de merkwaardige evolutie, die zich in dit opzicht ten on zent voltrekt. Doch er is in de gehele verhouding tussen Nederland en het „nieuwe" Indo nesië een factor, die meer tot de ver beelding spreekt. Er is voor de Verenigde Staten van Indonesië gekozen voor het zgn. Ameri kaanse systeem van federatie. Dit is ech ter slechts schijn, omdat enkele fun damentele zelfbeschikkingselementer aan de gehele constructie ontbreken. In schijn vormen de Verenigde Staten van Indonesië een federatie, in wezen heeft het republikeinse streven naar een een heidsstaat gezegevierd. Wat toch is het geval? Wanneer men de Amerikaanse geschiedenis nagaat, dan blijkt, dat daar de verschillende staten. die tezamen verenigd zyn in de Verenig- Staten autonoom zyn. Hierin ligt juist de kracht van dit deel van Noord-Amerika en hierdoor is het groot geworden. Daar is duidelijk bepaald, dat slechts tot de taak van de centrale regering behoort hetgeen haar uitdrukkelijk is opgedra gen. Al het andere behoort tot de taak van de afzonderlyke overheden der ver schillende staten. Een dergelijke bepa ling ontbreekt geheel in de voorlopige constitutie van de Verenigde Staten van Indonesië. Een ander grondbeginsel in de Ver enigde Staten van Noord-Amerika is de tdrukkelijke bepaling, dat iedere staat zyn eigen militie en politie heeft. Deze bepalingen zyn destijds opzettelijk op genomen in de Amerikaanse constitutie iedere mogelykheid van infiltratie intimidatie van de ene staat door de andere en vooral ook door de centrale regering tegen te gaan. En hiermede komen wy op het aller ergste uit de R.TC.-overeenkomsten, n.l. op het zelfbeschikkingsrecht Want de hierboven genoemde bepalingen, nodig voor waarachtige zelfstandigheid van elk der samenstellende staten ontbreken ge heel t.a.v de Verenigde Staten van In donesië. Het tegendeel is zelfs bepaald: is de samenstellende staten verbo den. eigen militie en eigen politie te hebben. Dit verbod vormt de kern van het feit, dat het republikeinse unitari- sche streven de overwinning heeft be- lald: in feite worden de Verenigde laten van Indonesië geen federatie aar een eenheidsstaat Zo staan de zaken t a v de deelstaten, at er van het zelfbeschikkingsrecht van de minderheden onder deze omstandig heden nog minder is overgebleven, ja in feite in 't geheel niet bestaat, is duide- lyk- daarvoor is in een eenheidsstaat geen plaats. Wy willen buiten kijf stellen, dat het nodig zal zyn. de souvereiniteit aan een Indonesische staat over te dragen. Maar het ligt in de lyn der geschiedenis, dat dit slechts mag geschieden aan een wer kelijk federale staaf. Het komt ons dan ook voor, dat het kabinet alsnog dient te besluiten, slechts dan deze overdracht te doen plaats hebben, wanneer er aan staa^VeDaar inderdaad een federal ont- Tito breekt vriendschapsverdrag met Albanië Rus loopt kwaad weg van vergadering der V.N. over Joegoslavië Joegoslavië heeft het verdrag voor vriendschap en wederzydse bijstand met zUn Zuiderbuur Albanië, die Rusland en de Kom inform door dik en dnu volgt, opgezegd. Albanië was het laatste land der Rus sische satellietstaten, dat nog een der- gelyk verdrag met de regering van Tito had. Zoals bekend is. zegden alle ande ren gedwee hun accoorden op. nadat de Sowjet-Unie zulks op 29 September j.l. had gedaan. Belgrado zegt in de nota aan Albanië, dat tot deze stap werd overge gaan, wegens de openlijke vyandelyk- heid en de niet-vredelievende houding, die Albanië reeds meer dan een jaar heeft aangenomen. Het is de eerste maal, dat Joegoslavië het initiatief tot een dergeiyke maatregel heeft genomen. In de Joegoslavische pers verschenen tegelykertyd berichten over arrestaties Eigenaars van Blöhm en Voss veroordeeld De eigenaars van de Hamburgse scheepswerf Blöhm en Voss zyn door het Britse Hof. dat deze zaak behandelde schuldig bevonden aan pogingen om de ontmanteling op onwettige wijze te omzei len. De straffen, die werden uitgesproken, varieerden van drie maanden tot één jaar gevangenisstraf en boetes van 500010.000 Mark KOCHT HITLER EEN LEONARDO DA VINCI? De Italiaanse politie onderzoekt geruch ten dat één van Leonardo da Vinci's grootste doeken in 1941 voor 10 millioen lire verkocht zou zyn aan Adolf Hitler Een aantal kleine staalbedrijven heeft bet voorbeeld van de grote zustermaat schappijen gevolgd en zal de stakende ar beiden» het gevraagde pensioen tuikeren. 14 57 van talrijke legerofficieren en burgers in Albanië. Men zegt. dat hierdoor ge tracht wordt om ontvluchtingen naar Joegoslavië te voorkomen. De Russische ambassadeur ln de Ver. Staten. Alexander Panjoesjkin, heeft Zaterdag geweigerd antwoord te geven op de Joegoslavische beschuldigingen over de Russische troepenbewegingen aan de grenzen van het land van maar schalk Tito. Hy achtte dit beneden zijn waardigheid en verliet woedend de ver gadering van de sociale commissie der Ver. Naties te Lake Success, waar deze vraag naar voren kwam. „Overzeese Betrekkingen" Naar de Nieuwe Leldsche Crt verneemt, is de Regering voornemens na de soirvereiniteitsoverdracht het dep. van Overzeese Gebiedsdelen te herdopen ra dep. van Overzeese Betrekkingen. Het staat wel vast dat dan een aantal ambte naren op dit dep. overbodig zal worden, en ontslag aangezegd zou krijgen. WEERBERICHT Weinig verandering in temperatuur Tot morgenavond verwacht De Bilk Vannacht in het binnenland hier en dn* weinig bewolking, overigens half tot zwaar bewolkt met plaatselijk nog enkele buien, voornamelyk in de kustgebieden. Matige en langs de Waddenkust tijdelijk nog krachtige of harde wind tussen West Noord- Ongeveer dezelfde tuur als vandaag. (Opgemaakt te 10 l ZON EN MAAN. Dinsdag. 16 November. Zoq op f.90, onder 16.50 u.| Maat) op 0.60, onder

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1