tm (uuuanl Grote zege voor Trumans „Fair Deal bij New Yorkse verkiezingen Wist IJ WOENSDAG 9 NOVEMBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. ADon- nementen: Tel. 22710. Advertentie- afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 p. kwartaal; ƒ1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËNƒ0.18 per milimeter. (By contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staalüosllcli fc gfje&iwet» myn faert ia tcyfyeaspoeT Dertigste jaargang No 7964 DAAR KOMEN ZE, ONZE JONGENS OP DE „VOLENDAM" Zie pagina 2 Amerikanen spreken zich uit Democraat Lehman slaat Republikeinse en Labor-tegenstander DE „FAIR DEAL" VAN PRESIDENT TRUMAN, het statuut, waarin de demo cratische vrijheden voor de Amerikanen zijn vastgelegd en hetwelk als een voortzetting is te beschouwen van de New Deal van wijlen President Roosevelt, heeft gisteren een grote zege behaald. De voormalige gouverneur, Herbert Lehman, werd nameiyk met een opvallende democratische meerderheid gekozen tot Senator voor New York en de democratische burgemeester van New York, William O'Dwyer, sloeg zijn liberaal-republikeinse en labor-candidaat. De overwinning van Lehman wordt beschouwd als een aanwyzing voor de Congres-verkiezingen van 1950. Ook ziet men er een voorteken in, dat Dewey, de gouverneur van New York, het vol gend jaar niet voor een derde ambts periode zal worden gekozen. Trumans i,Fair Deal" was hoofdzakelük tot inzet de strijd om de senatorszetel ge maakt. Met een record aantal kiezers i te New York ter stembus ge togen en de verkiezing had wijd en züd grote belangstelling gewekt door de bit terheid, waarmede de campagne was ge voerd tussen republikeinen en democra ten. Zoals bekend is, had Truman in het Amerikaanse staalarbeiders krijgen pensioen Staking werd met succes beëindigd In drie van de vier grootste Ameri kaanse staalindustrieën, is thans over eenstemming bereikt met de stakers de pensioenfondsen en andere so ciale voorzieningen. Het pensioen zal op 5-jarige leeftijd worden toegekend. Het minimum-pensioen voor arbeiders met 25 dienstjaren zal 100 dollar per maand bedragen. Dit accoord werd bereikt bij Republic Steel. Bethlehem Steel en Laughlin. Bij de grootste maatschappij United States Steel is men het nog niet eens geworden. Aan de staking is nu een einde gekomen. Nederland gaat stroom leveren aan Zwitserland Nederland zal de komende winter electrische stroom leveren aan Zwitser- over één van de langste hoogspan ningen in Europa. De stroom zal 's nachts geleverd worden uit Nederland via Duit se hoogspanningsnetten aan krachtsta tions in Oost-Zwitserland met een hoe veelheid van 50.000 kilowatt per- uur. De droge zomer veroorzaakte in Zwitserland een ernstig tekort aan waterkracht en daardoor aan electriciteit. Meer dan 15.000 oorlogs doden in België Vliegende bommen verwoestten tien duizenden gebouwen. Eerst thans zijn de officiële cijfers be kend gemaakt van de schade, die de Duitse vliegende bommen in de voor het Westen van Nederland critieke oorlogs periode van October 1944 tot Mei 1945 in het arrondissement Antwerpen aan richtten. In totaal vielen 2448 V-l- en 1265 V.-2-bommen, waardoor 5578 men- gedood en 9161 zwaar gewond wer den. In de stad Antwerpen werden 67-541 gebouwen beschadigd en 1675 geheel vernield. Ook Luik had zwaar te lijden i de vliegende bommen. Daar waren 3446 doden en 5245 zwaar gewonden, terwijl 92.588 gebouwen beschadigd en 2809 geheel vernield werden. Het totaal aantal doden als gevolg van de oorlog was in België 15.729. Er werden 15 942 mensen ernstig gewond. MORGEN ONTSCHEPING EMPIRE BRENT. Het troepenschip Empire Brent wordt hedennacht in de haven van Amsterdam verwacht. Behoudens onvoorziene om standigheden begint de ontscheping mor gen om 9 uur. Vandaag stellen wij V voor: Soldaat le kl. G. J. DISERA AD, „Ouderzorg" nr 6, Leiderdorp. Jan vertrok op 24 September van het vorige jaar met de „Johan van Olden- barneveld" naar Indonesië. Thans ver toeft hij als chauffeur in Palamanan en hij hoopt daar op 28 November a.s. zijn tweede tropenverjaardag te vieren. Zijn familie en verloofde zullen hem straks Congres op verschillende punten van het program de nederlaag geleden en Leh- i, de nieuw gekozene is juist voor stander van de volledige uitvoering der ,,Fair Deal". In verband met de New Yorkse verkiezingen, was de bar der Ver. Naties te Lake Success gesloten, waar tegen, volgens Reuter, de gedelegeerden protesteerden. New York was tot de sluiting van de stemlokalen drooggelegd, om het de ver hitte politieke gemoederen niet al te moeilijk te maken. Uit deze politieke strijd is al weer gebleken, dat de demo cratie in de Ver. Staten steeds verder veld wint. De controle op het atoom-wapen Romulo tracht uit impasse te komen. Carlos Romulo, voorzitter der Alg. Vergadering van de V.N. heeft een voor stel gedaan tot het oplossen van de im passe tussen Oost en West, ten aanzien de controle op de atoomenergie. Hü beoogt een atoom-wapenstilstand, op korte termijn, gepaard gaande aan een inspectie-systeem. Voorts een compromis waarbij inspectie van atoom-fabrieken mogelijk zou zijn, zonder deze onder internationaal beheer of controle te plaatsen. tan harte gelukwensen met deze mooie die Jan volgend jaar natuurlijk Veer thuis hoopt te vieren. Hij heeft het fei de Oosterse wereld heus wel naai tin; hij ziet, ervaart en beleeft veel, Leiderdorp heeft toch nooit nagelaten te trekken. Ook onze gelukwensen, Mn! Harten-openende reuzen sleutel De Deense jongeman Kjeld Langbolle weddenschap afgesloten, dat hy zonder een „cent" op zak zes Euro pese landen zou doorreizen en op Woens dagavond 9 November weer terug zot zijn. Hij nam een twee kilo wegende reuzensleutel mee (om de harten der mensen te openen) en een Deense vlag (evenals alle andere Denen op een bui tenlandse reis). Overal werd hy door vriendelyke mensen geholpen. „De oorlogse mens is behulpzamer dan de vooroorlogse", heeft Kjeld vastgesteld. (Hij was in 1939 12 jaar oud, dus Kjeld kan het weten). Maar gisteren in het zicht van de haven, op Schiphol bijna gestrand. Hij was er per vliegtuig gekomen, maar K.L.M. en S.A.S. weiger den een gratis vervoer naar Kopenhagen; als er één schaap over de dam is.... Doch 's avonds bood een Noor de jon geman een vlucht naar Oslo aan. Van daar zou Kjeld trachten, Kopenhagen op tijd te bereiken. De vriendelijkste mensen wonen in Frankrijk en Neder land, verklaarde Kjeld op Schiphol- Vele doden bij Philippijnse verkiezingen De bewoners van de Philippijnen heb ben gisteren geweervuur getrotseerd om president te kiezen. Toen de stem bussen gesloten werden, waren 19 men sen gedood en 16 gewond. De onlusten wijdverspreid. Stembussen werden gestolen en van één bureau werd de voorzitter ontvoerd. José Laurel, die tydens de oorlog president was onder de Japanse bezetting, had by de eerste tellingen de leiding met 10.000 stemmen op de huidige president Quirino. PANDIT NEHROE WAS BIJ ATTLEE Pandit Nehroe, de premier van India, is gisteren uit New York te Londen aan gekomen. Hij blijft daar vijf dagen. De premier had gisteren reeds een onder houd met Attlee en Stafford Cripps- I Student leefde nog altijd in illegaliteitssfeer Trok zich van wet en gebod nog bitter weinig aan Een jaar gev.straf, waarvan 3 mnd. voorwaardelijk, werd gisteren voor de Arnhemse rechtbank geëist tegen een 25-j. student, dde de maatschappij nog steeds ziet als een gelegenheid rovertje te spelen, Hy was aan de grens betrapt op het smokkelen van nylons. Ze werden in beslag genomen en later schreef student aan de douane-ambtenaren brief, waarin hij hen vergeleek me Rauiber van Schiller. De douane hield niet van dergelijke complimenten diende een klacht in. De student bleek nog een vals stempel, een valse paraaf en andere valse gegevens op zijn pas poort te hebben gezet- Dat had hij in de illegaliteit geleerd. Het bleek, dat de student dit jaar failliet is verklaard met een schuld van ƒ10.000. Er loopt nog een zaak tegen hem wegens deviezensmokkei en hy is betrokken in een twijfelachtige postzegelaffaire. Zelfs de reclassering ziet geen heil in- hem. De verdediger zei, dat de vader van verd. bereid is, de teugels strakker aan te trekken. Uit spraak over 14 dagen. Ned. officier verkwanselde vaten vol benzine aan Republikeinen „In 1946 was corruptie normaal bij hoog en laag" Chaos en corruptie. Tegen deze achter grond diende gisteren voor het hoog militair gerechtshof het beroep van de -j. res. eerste luit. M J. K. uit Amster dam, die door de krijgsraad West tot 3 jaar gev.straf is veroordeeld. Van Juli tot October 1946 heeft hij in Tandjong Priok 14 000 liter benzine verduisterd en de republikeinen verkocht. Voor het H.M.G- werd thans Vh. j'aar geëist, daar ammerking werd genomen d-at de luitenant verminderd toerekeningsvat baar is geweest- Hij heeft zeer belangrijk illegaal werk ged-aa-n en heeft geleden onder de schei ding van zijn gezin. Toen hy, volgens zijn eigen verklaring, in Tandjong Priok een chaos aantrof (waar oorruptie normaal was by h-oog en laag) kwam hij dn een toestand van onverschilligheid. De sergt. J. V., een medeplichtige van de luitenant, bevestigde als getuige de lezing van K. Hij verklaarde nog, dat zijn onderdeel maandenlang op wat Speciaal vliegtuig voor Indonesiërs Op Vrij dag 11 November zullen een aantal gedelegeerden van de R.T.C per extra K.L.M.-vliegtuig van Batavia ver- trekken. Een landing zal gemaakt wor- in Medan voor de Sumatranen _j vernemen nog, dat geen speciale Indische gerechten zullen worden gere serveerd. doch de normale verzorging zoa-ls op de lijmtoestellen gegeven za worden. Dr Jessup vertrekt naar China De Amerikaan, Dr Philip Jessup, zal een bezoek brengen aan het communis tische China, teneinde een nieuwe Ame rikaanse politiek voor de Pacific te kun nen formuleren. Hy zou reeds 18 No vember a.s. vertrekken. Buitengewoon Brits gezant te Moskou. John W, Nicholls, die zich reeds in Moskou bevindt, werd benoemd tot buitengewoon Brits gezant aldaar. Deze post wordt als een zeer belangrijke be schouwd. droog brood, aardappelpoeder en handvol gedroogde pruimen had geleefd. De benzine was gestolen om aan wa' levensmiddelen te komen. Toen d omstandigheden later beter werden, hiel den zy er mee op. De verdediger vroeg vrijspraak Uitspraak op 22 November .SCHADELIJK" BULGAARS ONDER MINISTER VERWIJDERD Lubomir Kayrakof, de Bulgaarse on derminister van Electrificatie en Ver betering, is als „schadelijk" van zyn functie ontheven en vervangen door de Bulgaarse gezant te Rome, Tarabanof. Illegalen zochten verkeerde slachtoffers uit Inbraak In boerderij van vermeende S.S.-er Voor het Leeuwarder „BG." werd gisteren een maand voorwaardelijk ge- tegen drie oud-illegale werkers, die October 1944 hadden ingebroken Y. r Bildtzyl. boerdery Sipma Oude O.V.V.-groep (Orde Van Verzet) had vernomen, dat Sipma een zwarte handelaar en een-S.S.'er was (hetgeen onjuist blijkt te zyn geweest) en koos daarom hem uit oih aan geld te komen. Men was ten eindé raad hoe een aantal onderduikers aan geld te helpen. Men Met het voorkomen, dat het een Duitse overval betrof en ging er vandoor met 8000 en levensmiddelen. Het waren de landarbeider Douwe K. uit Leeuwarden, de 34-j. landarbeider Sjuk de B- uit Leeuwarden en de 41-j. smid Pieter H. uit Nieuwe Bildtzijl. Ook tegen- de commandant van de groep, de 40-j. Botto S. uit Huizum, die het plan- had opgesteld, werd een maand voorw. geëist. Uitspraak over acht dagen. Regering gaat aardstralen onderzoeken De ministers Rutten en Joekes hebben besloten een onderzoek te doen instellen de materie van de z.g. aardstralen en hetgeen er mee verband houdt. Het on derzoek zal worden gehouden onder de auspiciën van de Kon, Akademie var. Wetenschappen. Er zal een werkgroep v/orden gevormd onder leiding van prof. S. R. de Groot. Moeder ontvoerde twee kinderen uit Rotterdams tehuis Gooide ze voor de ogen van kinder verzorgster in een auto de middag per auto naar het tehuis. Zy kwam wel meer per auto, zodat niemand arg-waan kreeg. De vrouw begroette in het ontvan-gkamertje haar kinderen. „Zou i'k misschien even voor elk een paar schoenen mogen gaan kopen?" vroeg zij aan een der verzorgsters. Doch dit werd geweigerd; het uitdrukkelijk consigne was gegeven om de kinderen niet met de moeder mee te laten gaan. In een onbewaakt ogenblik heeft de vrouw echter kans gezien, de kinderen mee naar buiten te nemen. Zij had de buitendeur nog niet bereikt' of de ont voering werd al opgemerkt. Eén ver zorgster rende het drietal achterna. Maar de vrouw gooide letterlijk de kinderen achterin de auto, -kroop zelf by de ohauf- daar verdween dewagen n>et Zekere mevrouw Popelfiks heeft kans gezien haar twee kinderen, van twee en drie jaar, te ontvoeren uit het tehuis Bergstein te Rotterdam-Hillegersberg, waar zij op last van de kinderrechter waren ondergebracht. De kinderen waren nog pas enkele weken in Bergstein. De ongeveer 3" rige moeder, die niet al te best bekend staat, had toestemming, de kinderen elke week een uurtje te bezoeken. Al verscheidene malen had zij te kennen gegeven, dat zy met de kinderen het buitenland wou vluchten- Met haar echtgenoot, een Joegoslaaf, leefde zy Dezer dagen kwam zy l drie i De Grote Drie" te Parijs Krijgt West-Duitsland meer politieke speelruimte Waarborgen geëist tegen eindiging der demontage DE AMERIKAANSE MINISTER VAN BUITENL. ZAKEN, Dean Acheson, is gisteren te Parijs aangekomen, ter bijwoning van de conferentie der „Grote Drie". Hy werd verwelkomd door de Amerikaanse ambassadeur te Parijs, David Bruce, en gaf te kennen, zeer verheugd te zyn weer op Franse bodem te staan. Hy hoopte nog vaak besprekingen te zullen voeren met zyn Britse en Franse collega's. Ook de Amerikaanse ambassadeur te Londen, Lewis Douglas, en de Hoge Commissaris in Duitsland, John McCloy, bevinden zich thans te Parys. Acheson heeft met zyn elf assistenten i een strato-cruiser gereisd, die in allerijl uit New York was gerequireerd. omdat de voor hem bestemde Constel lation vlak voor de start defect bleek. President Truman had zijn minister per soonlijk uitgeleide gedaan. Zoals reeds gemeld-, is de hoofdschotel der conferentie West-Duitsland. Volgens Ass Press zouden de ministers van de „Grote Drie" West-Duitsland nieuwe en ruimere vrijheden willen toekennen. De ontmanteling van Duitse fabrieken zou worden gestaakt, terwijl de regering van Bonn toestemming zou krijgen, om consulaire en commerciële missies in andere landen te vestigen. Zulks echter „niet definitief op diplomatieke basis", waardoor de buitenian-dse politiek dus in Geallieerde handen zou blijven. Engeland is bereid, zyn verzet tegen het eindigen van de ontmanteling te herzien, maar dan moet West-Duitsland voldoende waarborgen geven, dat de oorlogs-productie niet za-1 worden her- iat. Automatisch zouden dan ook de .herstelbetalingen" komen te vervallen, want Engeland blijft gekant tegen be talingen uit de lopende Duitse productie. Uit Duitse regeringskringen werd nog DAT het A'dams technisch handels bureau de 28 m lange zeesleepboot Orkaan in Den Helder aan de marine overdroeg. DAT Nederland met 35 pet alle records ter wereld op het gebied der vermake lijkheidsbelasting slaat, naar de dir. van de Paramountfilmmaatschappy, George Weltner, tijdens een kort bezoek aan ons land verklaarde. DAT het genootschap voor reclame op 23 Nov. in de Cinetone-studio's te A'dam een reclamefilmdag organiseert. DAT J. v. Dalen te Apeldoorn, voorz. van de ver. van technische ambtenaren van de rijkswaterstaat, is benoemd tot ridder in de orde van O-N. DAT de Roermondse rechtbank drie Roermondenaren, die nagemaakte cocaïne aan de man brachten, tot resp- 1V2. 1^ en 2 jaar veroordeelde en de zaak tegen één verdachte werd uit gesteld. DAT de öankbiljettencirculatie de afgelopen v eek weer beneden de 3 mil liard gulder c beland en wel op f2967.9 millioen DAT een wetsontwerp is ingediend om de termijn van de wet van 28 Dec. 1946 (houdende, dat er voorlopig geen aparte begroting voor het verkeersfonds komt) met een jaar te verlengen. DAT G. Pippel en dr C. Beekenkamp van het dep. van Onderwijs deel uit maken van een gezelschap Benelux-amb- tenaren, hetwelk in Engeland studie maakt van de verhouding tussen de plaatselijke en centrale overheid. DAT de automobilist, die in de nacht van 4 op 5 Nov. om 12 uur by de Rotonde aan de Biltstraat te Utrecht een pl m. 50-j. liftster meenam, wordt verzocht, zich bij de politie te melden, i'.v.m. een beroving. DAT mr dr H. A. v. d. Wall Bake, oud-rijksadvocaat te A'dam, op 82-j. leeftijd in Hilversum is overleden. DAT in R'dam vandaag of morgen voor het eerst na de oorlog het 10.000ste schip sinds 1 Januari zou binnenkomen, hetgeen Zaterdag officieel zal worden gevierd, om. met een rede van burge meester Oud. DAT de fabrikant M. A. ten P.. uit Enschede door de econ. politierechter te Almelo tot 3 mnd en 3 weken gev. straf werd veroordeeld wegens het smok kelen van 14 kisten metaalwaren uit Duitsland- DAT er in het V.V. betreffende de be groting Staatsmijnen stemmen opgaan om het kostgeld (f 10 per week) der vrij gezellen te verhogen, daar het tekort der gezellenhuizen op f 200.000 wordt ge raamd. DAT de Engelse visserij-politiekruiser Romola tussen 14 en 16 Nov. voor een kort bezoek in R'dam wordt verwacht. dat West-Duitse voorstellen betreffende de demontage van Duitse fabrieken informeel bij de Geallieerde Hoge Commissie zijn ingediend en dat deze voorstellen heden op de conferentie der ministers te Parijs zullen, worden behandeld. Volgens minister Schuman zou het Franse Parlement in een tweedaags debat de gehele Duitse kwestie behande len. Aangenomen wordt, dat de voor stellen gebaseerd zyn op een, door kan selier Adenauer afgelegde, verklaring Zy zouden de volgende punten behelzen: instemming met de toelating van het Saargebied tot de Raad van Europa, indien ook West-Duitsland wordt toege laten Voorts nieuwe veiligheids-garan ties aan Frankrijk, indien de „ontman teling" der fabrieken wordt gestaakt er West-Duitsland bepaalde volmachten verkrijgt, die thans nog berusten bij d( Hoge Commissarissen. Gesneuveld in Indonesië De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Kon. Ned. Ind. leger Gesneuveld 10 October 1949: Amb- soldit 2e ki. inft. L. Adriaansz; Men. sergt. cav. A. C. Borang; Sang, soldt. le kl. inft.: M. Mamuasa; Sang, soldt 2e kl. inft.: Z. Mangosa; Soend. soldt. 2e kl. inft.: Soedjono; Soend. korpl. art.: Wardi. allen afkomstig uit In donesië Koninklijke landmacht Geen verliezen. In Tiel moet men het fruit buiten zetten Geen wagons genoeg om het naar Duitsland te brengen. Op de terreinen van de Tielse veilin gen staan grote hoeveelheden fruit voor export naar Duitsland gereed. Ze kun nen wegens gebrek aan spoorwegwagons riet verladen worden. Zo zat men gis teren met 350 ton in de maag. Het fruit moest buiten blijven staan, in regen en wind. Verschillende exporteurs brachten het fruit per vrachtauto naar de grens, waar het verder per trein ging. Dit ver voer is echter te kostbaar om op grote schaal toe te passen. CAMBODJA KREEG ZELFREGERING President Auriol van Frankrijk en vertegenwoordigers van de koning van Cambodja hebben gisteren een verdrag getekend, waarbij de Indo-Chinese staat Cambodja zelfregering wordt gegeven binnen de Franse Unie. feitr grote snelheid. De kinderverzorgster nam het autonummer op, maar dat bleek vals 'te zijn! De politie deed een mislukte poging, de auto te aohterhalen. Alle grensposten zijn op de hoogte gesteld. Paspoort volgestempeld? Geen nood Zoals bekend is. kan men met een ver lopen paspoort, mits dit is afgegeven n; 1 Januari 1946, nog vyf jaar lang naai België en Luxemburg reizen. Het kan echter voorkomen, dat het paspoort bin nen die tijd is volgestempeld, waardoor men toch weer een nieuw zou moeten aanvragen. Thans is het echter mogelijk, een aanvulblad aan te vragen. De kosten verschillen van plaats tot plaats. Als ook dit blad vol is. kan een tweede worden verstrekt. Dit geldt alleen voor België en Luxemburg. Hatta R.T.C. niet bevredigend Hatta, de rep. pfemder, is gisteren te Cairo aangekomen, op weg naar Batavia. Op 14 November wordt hy te Djokja verwacht. Hij verklaarde, dat de R.T.C. niet ge heel en al bevredigend is verlopen, doch dat het besfce bereikt was. gi omstandigheden. Hij sprak z'n dank uit voor de morele s'.eun van Egypte aar Indonesië ('hij bedoelde blijkbaar de re publiek Djokja. Red.) Anak Agoeng Gde Agoeng en dr Soe- kiman zijn vanmorgen te Batavia gekomen. De eerste is doorgereisd naar Makassar, de tweede naar Djokja. Schaatsenlief hebbers, kop op! Het instituut voor weersverwachtingen op lange termijn te Bad Homburg (Did. heeft onlangs bekend gemaakt, dat de komende winter in centraal Europa, waaronder men ook Nederland rekent, met streng zal zijn. Ook in sommige Ned. bladen is een dergelijke verwachting uitgesproken. Het K.N.M.I. in De Bilt echter na critische studies en verdere onderzoekingen tot de conclusie geko men. dat de mogelijkheid om verwach tingen op langere termijn op te stellen nog als zeer dubieus moet worden aan gemerkt. Men late zich dus niet tot een ongegrond optimisme verleiden. Of als men liever wil: schaatsenrijders, kop op! Geraffineerde autodiefstallen ontdekt In België gehuurde wagens werden in Nederland en Frankrijk verkocht. Een bijzonder geraffineerde autodief stal van internationale allure is tot klaarheid gebracht. De daders en mede plichtigen zijn allen gearresteerd en de gedupeerde eigenaars kregen de auto's Enkele Belgen huurden in hun land auto's zonder chauffeur. Zij reden er naar Frankrijk of Nederland, brach- in ons land auto's onder bij een garagehouder, die ook in het complot zal deden dan met afgifte van de papie- t en de contactsleutel aangifte van diefstal. Het spel was al menigmaal goeci gegaan, toen een smokkelauto in beslag werd genomen. Al spoedig bleek de her komst en toen was het voor de politie klein kunstje een eind aan de zwen del te maken. Hoofdschap en plicht tot gehoorzaamheid Thans voorlopig voor het laatst vra gen we nog eenmaal de aandacht voor het wetsontwerp tot opheffing van do handelingsonbekwaamheid der gehuwd® vrouw. Het ontwerp brengt nl. op tweo plaatsen in de bestaande wet een schrap ping aan. die onze lezers zeker zal in teresseren. Het wil o.a. nl. doen vervallen de zin sneden: ,.De man is het hoofd der echt vereniging" en „De vrouw is aan haar man gehoorzaamheid verschuldigd". Op beide schrappingen willen we even na der ingaan. Wat de eerste betreft, tekent de Me morie van Toelichting aan, dat na uit gegaan wordt van de volledige hande lingsbevoegdheid der vrouw, slechts be paalde bevoegdheden van de man ten opzichte van de vrouw en van de goe deren der vrouw kunnen blyven be staan en dat deze een nominatieve om schrijving in de wet behoeven. „Daar naast zal aan de bestaande regel van art. 160. lid 1 (van het Burgerlijk Wet boek), dat de man het hoofd der echt vereniging is, in juridisch opzicht geen zelfstandige betekenis kunnen toeko men: de man zal er geen bepaalde rech ten aan kunnen ontlenen, en voor do vrouw zullen er geen bepaalde verplich tingen uit voortvloeien. Juridisch ont valt hiermede aan de bestaande regel van art. 160 lid 1 zijn bestaansgrond". Wij vragen ons echter af, of juist niet het beheersrecht van de man, van het gemeenschapsgoed, waarvan hy geen afstand zal kunnen doen. uitsluitend verklaard kan worden uit de grond gedachte, dat de man het hoofd der echt vereniging is. De bestaande formulering in de wet pleegt ons orthodox-christelijk volks deel te zien tegen de achtergrond van de Nieuw-Testamentische openbaring aangaande de huwelijksstructuur, waar de man genoemd wordt „het hoofd der vrouw". Deze kwalificatie is daar niet gegeven als tekening van de rechtsver houding tussen man en vrouw, maar als karakterisering van de zedelijke liefdes gemeenschap die het huwelijk in wezen is. Toch komt het ons voor, dat de aard van die zedelijke liefdesverhouding niet zonder betekenis is voor de intern juri dische zijde van het huwelijk. Terecht zou hierop geantwoord kunnen wor den: dat blijkt ook wel uit de regeling van het huwelijksrecht in het nieuwo ontwerp. Waarom zou dat hoofdschap er nog eens apart by moeten worden ver meld? Voor ons besef is het iets anders, do bestaande zinsnede te schrappen, dan, in dien deze niet in de wet stond, er toe te besluiten haar ook in de toekomst niet te vermelden. Zullen velen in deze vervallenverkla ring niet opmerken een concessie aan de opvatting diergenen, die in het huwelijk niet anders willen zien dan een con tract, maar niet toetreding tot een god delijke instelling van een geheel eig«\* normatieve aard, waartegen men niet in kan gaan zonder het wezenlijke van het huwelijk prijs te geven? (Zie vervolg op pag. 5) Weer 32 arrestaties in Slowakije In Slowakije zijn 32 mensen onder ver denking van spionnage gearresteerd. Zij zouden hebben gewerkt voor de Britten onder leiding van het vroegere demo cratische Slowaakse parlementslid Folta, die ook tot de gearresteerden behoort. WEERBERICHT Zachter Tot morgenavond verwacht De Bilt: Gedurende de nacht zwaar bewolkt met tijdelijk regen, matige tot krachtige, aan de kust tijdelyk harde Zuidelijke wind. later ruimend naar Zuid-West tot West flinke stijging van temperatuur. Mor gen overdag wisselende bewolking met enkele verspreid optredende buien. Ma tige tot krachtige, aan de kust later tij delijk wellicht stormachtige wind tussen West en Zuid-West (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Donderdag 10 November: zon op 7.50. onder 16.57; maan op 19.32, onder 13.00 uur. 13 November L K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1