Jlieaitie £riitsrf)c (üéurant Geruchten omtrent een nieuw Russisch „vredesoffensief Wist U DINSDAG 8 NOVEMBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 p. kwartaal: ƒ1.35 per maand; ƒ0.32 per week. ADVERTENTIËNƒ0.18 per milimeter. (By contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7963 j DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELIJKE ATIOIS AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stoatvastlclj h gfiebfeoen myn bert la tcgtjeQspoei" Oud-illegaliteit voelt zich gepasseerd Zie pagina 2 PARIJS, gonzende van nieuws Wisjinsky: „De banden der vriendschap zijn sterker dan het gevoel van de haat" SENSATIONELE GERUCHTEN betreffende een nieuw Russisch „vredes offensief" vergezellen de besprekingen der Parijse conferentie, waar Dean Acheson, Schuman en Bevin de koppen b\j elkaar steken. De Rus Wisjinsky schijnt van zijn griep genezen te zyn en heeft vóór Dean Acheson naar Europa vertrok, toch nog een onderhoud met hem gehad. De diplomatieke lucht gonst van con- iferenties en „onder-onsjes", waarbij ook de Amerikaanse ambassadeurs uit Lon den en Parijs, alsmede de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland John I McCloy betrokken zijn. Te Washington had de Amerikaanse minister van Buit. Zaken een bespreking met de ambassadeurs van België en Nederland en met de Luxemburgse gezant. Benelux-landen hebben Deah Acheson met nadruk verzekerd, dat hun respectieve regeringen het grootste belang hechten aan de Parijse confe rentie. Geen wonder, want men wil we ten, hoe zich in de toekomst de verhou ding tot West-Duitsland zal ontwikke len. Zulks blijkt ook hieruit, dat de bovengenoemde John McCloy, Dean Acheson heeft uitgenodigd, zelf de situatie in Duitsland in ogenschouw te komen nemen. Ontmoeting StalinTruman? Ofschoon Wisjinsky. de Russische mi nister van Buit- Zaken, beweert, dat dit onderhoud met Dean Acheson slechts een vormelijk beleefdheidsbezoek gold, spreekt het Franse blad l'Aurore van de eerste phase van een nieuw Russisch vredesoffensief. Stalin zou Truman vóór het einde van het jaar te Berlijn wen sen te ontmoeten. Zulks zou gebleken zijn uit een. uit Moskou via Washington naar New York gezonden cijfertelegram Hierin zou o m. aangedrongen zijn op een conferentie van de „Grote Vier", bij voorkeur te Berlijn. Als men voor ogen houdt, welk een vijandige toon viel waar te nemen in de Russische redevoeringen ter gelegenheid der 32ste verjaardag van de October- revolutie te Moskou, dan krijgt men van de Sowjet-diplomatie sterk de indruk van een Janus-figuur. Immers op een receptie van de Sowj et- ambassade te Washington, heeft Wisjinsky voorspeld, dat op een goede dag de vriendschapsbanden tussen de Ver- Staten en de Sowjet-Unie weer zullen worden hersteld, Wisjinsky voeg de er aan toe: „de banden van vriend schap zijn sterker dan het gevoel van de haat." Zoals men weet, vergaderen te Parijs ook de ministers van Defensie van En- Eerste week van Dee. komt R.T.C.-resultaat in de Tweede Kamer Er wordt hard gewerkt aan de voor bereiding van de parlementaire behan deling van de overeenkomsten, welke ter R.T.C. bereikt zijn. Door 7 ministeries wordt op het ogenblik gewerkt aan de Memorie van Toelichting. Het financieel- economisch gedeelte is reeds gereed. Ver wacht wordt, dat men in de loop van de volgende week geheel gereed is. Begin December kan dan de behandeling in de Tweede Kamer beginnen. Van officiële zijde hoopt men nog vóór Kerstmis ge reed te zijn, dus zeker voor de souverei- ïiiteitsoverdracht. Oostenrijkse communisten geven Stalin stoelen Een compleet ameublement zal het ge- ichenk worden, dat de Oostenrijkse com munistische partij op 1 December aan Jozef Stalin voor zijn verjaardag zal ge ven. Een woordvoerder van de Oosten rijkse regering gaf op dit bericht de volgende cammentaar: „De Russen heb ben genoeg meubels uit Oostenrijk ge haald om alle bureaux in Moskou te installeren, dus die paar stoelen voor Stalin kunnen er ook nog wel bij CURACAO STUURT 6863 NIWIN- PAKKETTEN NAAR INDONESIë De Nederlandse troepen en de ingeze tenen te Curagao hebben 6863 NIWIN- pakketten verzorgd voor de Nederland- te troepen in Indonesië. Enige maanden geleden zonden de troepen te Curasao aan him wapenbroeders 1.175.000 siga retten. Pensioenregeling voor zelf standige tuinders Door Centraal Bureau voor de tuinbouw veilingen ontworpen. Het centraal bureau voor de tuinbouw veilingen heeft, in overleg met de stands organisaties, een plan ontworpen om tot pensioensverzekering voor zelfstandige tuinders te geraken. De premieheffing zou volgens het plan variëren met de veilingomzet der aangesloten tuinders. premie zou nl. 2 pet van de omzet be dragen met een minimum van f 60 en een maximum van f 400 per jaar tussen het i 65e levensjaar. Ook voor weduwen ïzen is een regeling ontworpen, er in tuinderskringen voldoende belangstelling voor bestaat, wil men het nieuwe fonds per 1 Januari a.s. in wer king doen treden. Het zou uitsluitend gelden voor leden van de bij het bureau •angesloten veilingen. Mutaties Ned. Organisten vereniging De Ned. Organistenvereniging houdt ïaterdag a.s, een alg. vergadering in «Kras" te A'dam. Enkele bestuursmuta- ties worden aan de orde gesteld. I.v.m. het aftreden van Simon C. Jansen wordt George Stam uit Utrecht voorgesteld als orzitter, terwijl wegens het heen- van Jan Matter voorgesteld wordt Hennie Schouten uit Leiden te benoemen >ls lid van de redactie van het maand blad. geland, Frankrijk en Italië. Over de zetel van de permanente militaire orga nisatie is men het nog niet eens; het gaat om Parijs of Londen. De vijf mi nisters van Buit. Zaken der Westerse Unie hebben verklaard, dat, ?olang het Atlantisch plan nog niet in details is uitgewerkt, er alle reden bestaat om de bestaande organisatie van de Westerse Unie te handhaven. Minister Stikker heeft in een radio-rede gesproken over de mooie prestaties, die de vijf mogend heden van het Brussels Verdrag op maatschappelijk gebied hebben verricht. Mohammed Hatta, die gisteren met zyn echtgenote weer naar Indonesië vertrok. Oude dame in brandende kleren omgekomen de warme kachel met terpentijn poetsen 80-jarige mevrouw De Wilde- Dijkstra te Wolsum is bij het schoon maken van haar petroleumkachel in haar woning in brand geraakt en aan de ge volgen overleden. Met een in terpentijn gedrenkte doek wilde zij een brandende petroleumkachel een beurt geven. De doek vloog in brand en het vuur deelde zich mede aan de kleren van de oude dame. Gillend liep zij naar buiten. Haar echtgenoot kwam juist aanlopen, maar de krachtige wind wakkerde de vlammen aan. Eerst de buren toesnelden, kon het vuur den gedoofd. Mevr. De Wilde is in ziekenhuis te Sneek overleden. Aardoliemaatschappij boorde reeds 100 putten De Ned Aardoliemaatschappij heeft dezer dagen hpar honderdste put geboord sinds zij in 1943 met de exploitatie van het terrein van SdhoonebeCk begon. Van deze 100 putten zijn er slechts 7 onpro ductief gebleken. Op het ogenblik zyn er ruim 50 in productie, die circa twee mil- lioen liter per dag voortbrengen. Tech nische redenen maken het niet mogelijk alle putten tegelijk te gebruiken. De totale maandproductie blijft stabiel ge handhaafd op 50.000 ton; in Augustus werd echter 53.000 ton naar boven ge haald, hetgeen een record betekende. Met deze hoeveelheid wordt 25 procent van de binnenlandse behoefte gedekt. u-tandartsen laten het er niet bij zitten Regeringsmaatregelen tegen bepaalde instituten gevraagd De tandheelkundige studenten hebben inister Joekes verzocht maatregelen te bevorderen tegen het optreden van som mige tandheelkundige instituten en het plaatsen van „misleidende advertenties". Gelijk wij meldden, zijn groepen Utrechtse studenten vorige week in Gouda contact getreden met de politie en de directeur van een instituut, dat een nieuwe methode voor het plaatsen van kunstgebitten (in één dag) ad verteert. Het bestuur van de ver eniging van tandheelkundige stu denten „John Tomes" en het bestuur van de tandheelkundige studentenfaculteit te Utrecht hebben gistermiddag ten departe- mente een request overhandigd, waarin zij maatregelen vragen, die het artsen en tandartsen onmogelijk zullen maken zich verlagen tot met de volksgezondheid hun beroepseer strijdige handelingen. Men verzocht voort het publiceren van „bedrieglijke advertenties" ter zake on mogelijk te maken. Voorshands worden verdere protestacties ontraden. Afschriften van het adres zijn aan ver schillende instanties toegezonden. Adsp.- Een tweede valse-muntersbende in Luik ontmaskerd Valse-honderdjes-affaire breidt zich als een olievlek uit De zaak van de valse biljetten van honderd gulden, die in Luik werden ge drukt, breidt zich als een olievlek uit. Op het ogenblik zitten niet minder dan, 23 personen achter slot en grendel. Gis teren zyn zes verdachten aangehouden. Na de ontdekking van de drukkerij kregen de Ned. en Belgische recherche de indruk, dat nog een andere bende zich bezig hield met het op grote schaal drukken van vals Nederlands geld. Dit vermoeden bleek juist te zijn toen de Ned. politie valse briefjes van honderd ontdekte van een geheel andere serie. Men weet nog niet of deze tweede zaak een even grote omvang zal aannemen als de eerste. De leidende figuren blijken echter niet dezelfde te zijn. Wel schijnen ver scheidene personen uit de eerste groep met de andere bende in contact te heb ben gestaan. ,,Verbindingsmannen"_ zou den dan vooral zyn geweest de caféhou der J. Gde rechtskundige adviseur R., de chemicus A. P. en de graveur M- A. In de tweede zaak zijn thans gearres teerd de 38-j. caféhouder P. S. en de 34-j. transportarbeider J. G-, beiden uit Maastricht. Nog meer arrestaties in Ne derland worden verwacht. De Belgische politie deed gisteren vier arrestaties. Radar bleek niet feilloos De raad voor de scheepvaart heeft een aanvaring behandeld, die op 28 Juni jl. onder de Amerikaanse kust werd ver oorzaakt, doordat op de Nieuw Amster dam te veel op radar werd vertrouwd. In de mist ontdekte men plotseling de groene lichten van een klein, houten vissersvaartuig voor zich. Op het nip pertje kon een ernstige aanvaring wor den voorkomen, maar het vaartuig werd wel geraakt Op het radarscherm was het schip niet te zien geweest. De in specteur-generaal voor de scheepvaart. P- S. van 't Haaff, stelde vast, dat men op de Nieuw Amsterdam had kunnen weten, dat radar niet of althans zeer weinig reageert op houten schepen en voorts dat onder de Amerikaanse kust op de aanwezigheid van houten vissers schepen moet worden gerekend. Hij meende voorts, dat nieuwe richtlijnen voor het gebruik van radar ter koop vaardij dienen te worden vastgesteld- Voor stalin beledigende pam fletten verspreid Vier Russische officieren gearresteerd. In verband met de verspreiding van pamfletten met een, voor Stalin beledi gende strekking, zijn in het gebied Dessau vier Russische officieren gearre steerd. terwijl aan alle manschappen van het garnizoen de bewegings-vryheid werd ontnomen. De Duitse „Telegraaf", dit bericht ontleend is, voegt toe, dat de gezinnen der officieren de Sowjet-Unie zyn teruggezonden. Al winkelend 19 honderdjes verloren Gisteravond deed een Amsterdamse zakenman by de politie aangifte van het verliezen van negentien briefjes van honderd. Hij had er twintig in zijn portefeuille gehad en aldus uit gerust kocht hij bij een banketbakker taartjes. Toen hij de winkel verliet, maakte de verkoopster hem er op merkzaam op, dat hij een briefje van honderd verloor. Hij raapte het op, stopte het in zyn portefeuille en ging toen ergens anders inkopen doen Toen hy wilde betalen, bleek hy negentien briefjes kwijt te zyn. Vrijdag eerste spa in grond voor een nieuw Terheyde Minister In *t Veld zal Vrijdagmiddag n 3 uur de eerste spade in de grond steken voor de wederopbouw van het dorpje Terheyde bij Monster, dat in de oorlog tot de laatste steen werd afgebro ken. Verscheidene hoge autoriteiten zul len aanwezig zijn. Na afloop wordt in het gemeentehuis van Monster een thee aan geboden. Houten spits van de dorpstoren van Groede brandend neergestort Dozijn brandspuiten wist de kerk te behouden i toren van de Hervormde Dorpskerk Groede (Zeeuwsch-Vlaanderen) is gisteravond door blikseminslag geheel uit gebrand. De houten spits stortte bran dend omlaag, gelukkig niet op de 13 eeuwse kerk, die dan ook behouden bleef. De waterschade is echter ook in de kerk zeer aanzienlijk. Behalve de brandweer van Groede zelf waren de autospuiten van 11 andere ge meenten in West-Zeeuwsch-Vlaanderen Slagers mogen weer zelf vet smelten Maximumprijzen en banderolleren vervallen Nu de vleesdistributie is opgeheven, mogen slagers en vleeswarenfabrikanten het in hun bedrijf verkregen rauwe dierlijke vet weer uitsmelten en het ge smolten vet onverpakt in voorraad heb ben tot een maximum van 50 kg. Voor gesmolten dierlyk vet in verpakkingen van V* of Vz kg geldt deze voorraads- limiet niet. Voor het in eigen bedrijf gesmolten vet zal geen prijsbepaling gelden en dit vet behoeft niet gebanderolleerd te worden. Voorts vervallen de maximum prijzen voor verpakt gesmolten dienyk vet en het bandèrolleren van bak- en braadvet en gesmolten dierlyk vet in verpakkingen van V* en Vz kg. Wel blijft de maximumprijs voor bak- en braadvet van kracht, doch deze behoeft niet meer op de verpakking te worden vermeld. De Prins bekeek de Oslofjord van onder tot boven Prins Bemhard bracht gistermiddag een bezoek aan het m s. Oslofjord, dat in opdracht van een Noorse maatschappij door de Ned. dok- en scheepsbouwmij. te Amsterdam is gebouwd. De Prins werd door de leden van de directie ontvangen. Het schip werd1 van onder tot boven be keken. De kapitein. Ole Buil. werd aan de Prins voorgesteld en legde de wer- kind der navigatie-instrumenten uit; vooral hiervoor toonde de Prins veel be langstelling. Het bezoek duurde een uur. De Prins werd door zijn secretaris, mr J. Thomassen, vergezeld. Prins Bemhard leidt radio programma in Prins Bernhard zal als voorzitter van de nationale demobilisatieraad een radio uitzending inleiden, die morgenavond kwart over negen door de N.C.R.V. de demobilisatieraad zal worden ge el aan de problemen, die de terugkeer i duizenden militairen aan ons volk stelt. Nieuwe vorst van Monaco De 26-jarige prins Rainier III volgt 19 November zijn grootvader, wijlen Louis II, op als vorst van Monaco. uitgerukt. De brandweer van Middelburg kwam zelfs per extra-boot over. Met be hulp van de magyrusladders uit Middel burg werd de onderbouw van de toren boven af nat gehouden. In Zeeuwsch- Vlaanderen bezit men zulke ladders n.l. niet. Er stond gelukkig weinig wind en de kerk staat geïsoleerd midden op het middeleeuws aandoende plein, zodat de huizen in het rond niet direct gevaar liepen. De 48 meter hoge toren is in de 17e eeuw gebouwd. De houten spits, die in de oorlog beschadigd werd, was dit jaar hersteld. De toren is eigendom van de gemeente Groede en was verzekerd voor een ton; het uurwerk, dat ook vernield is, voor vyf mille. In de oorlogsdagen werden de torens van naburige plaatsen vernield, maar die van Groede bleef be houden. De toren stond op de monumen tenlijst en er waren onderhandelingen gaande over restauratie. Voorstellen van Engeland en Cuba Engeland doet pogingen de volgende Algemene Vergadering der Ver. Naties te Edinburgh te doen houden en Cuba pleit voor Havanna. Aan Trygve Lie zijn echter nog geen officiële voorstellen ge- Het leek gisteren in de vissershaven van IJmuiden wel „behouden teelt": de schepen lagen rijen dik langs de kade. Van de Katwijkse vloot ontbra ken er slechts zes. Deze waren nog onder de Engelse wal. De massale vangsten daar zyn de oorzaak van wat op de foto te zien is. Autobussen met extra ploegen vertrokken giste ren al vroeg uit Katwijk, ten einde in IJmuiden te worden ingeschakeld, om de verse haring alsnog te steu ren. Er waren binnenschepen tekort om de haring naar Katwijk te vervoe ren. Er werd in hoog tempo gewerkt iedere schipper wilde weer als de wind naar zee! Daarom werd soms tegelijkertijd geladen en gelost. Foto D. Kruyt. Tweede slachtoffer van explosie in Velsen overleden De 61-j. arbeider B. Silvies uit Haar lem, die gasteren zwaar werd gewond, toen in Velsen een opgebaggerde gra naat ontplofte, is vannacht in het Anto- niuszieken'huis te IJmuiden overleden. Hij was vader van 3 kinderen. Het an dere slachtoffer. R. Marcelis uit Bloe- mendaal, was 48 jaar en vader van acht kinderen. De politie heeft bij nader onderzoek het vermoeden gekregen, dat de mannen bij het baggeren het projectiel wel moe-' ten hebben opgemerkt A. M- Schroevers. vertegenwoordi ger der directie van de Indische pen sioenfondsen zal einde November eervol ontslag de dienst verlaten. Uitzending van troepen naar Indonesië wordt stopgezet Getracht wordt 7000 man per maand terug te voeren ER ZULLEN GEEN ORGANIEKE TROEPENONDERDELEN van de Koninklijke Landmacht meer naar Indonesië worden gezonden, aldus antwoordde minister Van Maarseveen op vragen van het Tweede Kamerlid Goedhart (Arb.). Van andere zyde wordt gemeld, dat de verwachting is gewettigd, dat personeel der Kon. Marine voorlopig niet voor lange duur naar Indonesië zal worden gezonden. Als gevolg hiervan zullen geen gezin- donesië, dat thans plm. 75.000 man groot is. in ongeveer! 10 maanden naar hel vaderland zal hebben teruggebracht. De Zuiderkruis, die op 28 October Rot terdam verliet is het laatste schip ge weest, dat gesloten militaire eenheden naar Indonesië brengt. Wel is mogelijk, dat losse groepjes militairen nog korte tijd naar Indonesië gaan. militairen der zeemacht voor rijksrekening naar Indonesië gaan. De reeds hiervoor verleende vergun ningen worden ingetrokken, voor zover de gezinnen later zouden vertrekken dar. op 18 December met het m.s. Oranje. Een regeling is in voorbereiding volgens welke een tegemoetkoming zal worden verstrekt aan gezinnen, die reeds onkos ten hebben gemaakt. Afgeraden wordt gezinnen voor eigen rekening naar In donesië te laten overkomen. Gehuwde militairen van de zeemacht zullen voor lopig uitsluitend voor twee jaar worden uitgezonden. Aan in Indonesië vertoe vend marinepersoneel zal men voorlopig geen verlenging van hun verblijf toe1 staan, ook niet wegens huwelijk aldaar Verder wordt gemeld, dat de demobi lisatie in versneld tempo zal geschieden. Aanvankeiyk was men voornemens 4000 a 5000 man per maand te doen repa triëren, doch dit zou verhoogd worden tot 7000 man. Dit betekent, dat men op deze basis het Nederlandse leger in In- DAT aan mr A. P. Benjaminse en J H. Kroes m.i.v. 1 Januari op verzoek eervol ontslag is verleend als postdir. resp te Nijmegen en Amersfoort en aan H. G. de Vos m.i.v. 1 Febr. als beheer der van het bijkantoor te Rotterdam- West. DAT D. v. d. Herberg te Dokkum, voorz. van het waterschap De polder van Oost- en Westdongeradeel, is be noemd tot ridder in de orde van O.-N. DAT 56 j. oud in R'dam is overleden de industrieel A. van Eek uit Zeven bergen. DAT t.g.v. het 60-jarig bestaan van de Ned. Heide Mij volgend jaar een documentaire film over werk en geschie denis van de maatschappij zal uitkomen. DAT dezer dagen in Londen de pre mière plaats vond van de eerste Frans Ned. film „Zo aardig badplaatsje". DAT gisteren in Friesland en Gronin gen voor het eerst landbouwpensioenen werden uitgereikt. DAT de geheel verbouwde grote zaal van het Jaarbeursrestaurant te Utrecht Donderdag wordt geopend. DAT de ryksveeteeltconsulent dr P C. Labouohère Maandag a.s. om kwart voor acht voor Hilversum I ovei voeding van de varkensstapel spreken. DAT de heer en mevr. mr W. P. van Lindonk-Honig uit Den Haag op 17 Nov. door ds W.A.B. ten Kate, Ned. Herv. predikant te Wassenaar, worden geïn stalleerd als dir. en directrice van de eesinrichting Neerbosch bij Nijmegen. DAT de herbouw van 32 boerderijen i de Wieringermeerpolder voor ruim f 600 000 is gegund aan diverse aan- DAT de vleesloze dagen in de restau- ints en de beperking van de grootte der vleesporties zyn vervallen. DAT de veevoederbonnen van de B- serie per 20 November verlopen. DAT H. J. Wormgoor ontslag heeft genomen als dir. van De Hoge Veluwe DAT de aanvoer op de voor 't eerst sinds jaren weer gehouden Maandag veemarkt te Utrecht niet bijzonder groot was en de prijzen 6 ct per kg boven het gemiddelde lagen. DAT de door minister In 't Veld aan gekondigde toewijzing van een extra bouwvolume voor verwoeste gebieden niet voor Den Haag en R'dam geildt. daar deze steden onder een aparte regeling DAT in Tilburg eei het Wit-Gele kruis DAT bij het dep. prov. bureau geopend. O.. K. mej. Gischler, Prinsessegracht 21. Den Haag, circulaires zijn aan te vragen inzake aankoop van kunstwerken uit op brengst van investeringscertificaten. DAT dr P. Sipma en prof. dr J- H. Brouwer Zaterdag in het Trippenhuis te A'dam voor de naamkunde-commissie der Kon. Ned. Akademie van Weten schappen over het toponymisch onder zoek in Friesland zullen spreken. DAT morgen een tevredenheidsbetui ging van de minister van Marine zal worden overhandigd aan de A'damse loods die tijdens zwaar weer in October het troepentransportschip Grote Beer binnenhaalde. DAT blijkens het V.V. op de Land bouwbegroting vele Tweede Kamerle den het aantal jachtactehouders (20.000. het dubbele van voor de oorlog) een be dreiging achten voor de wildstand. DAT verscheidene Tweede-Kamerle den blijkens het V.V. op de landbouw begroting een ruimere aanvraag t.b.v. Prot. Chr. landbouwwinterscholen be pleiten. DAT het Overrijnse deel van Arnhem gisteren 5 uur lang van gas verstoken was, doordat bij de werkzaamheden aan de nieuwe Rijnbrug een gat in de leiding werd geslagen. DAT een wetsontwerp is ingediend tot verlenging van de geldigheidsduur van enkele artikelen in de wet tot intrekking van het besluit staatstoezicht op de bos sen 1943, daar de nieuwe boswet op 1 Januari nog niet In werking kan treden. DAT, 67-j. oud. in A'dam is overleden A. F. W. Daarnhouwer, dir. van een der grootste cacaozaken ter wereld. De 60-j. Nederlander Henry Albers en de 40-j. mevr. Agnes Roggemans, bei den uit Antwerpen, zijn by Hingeon (B.) met hun auto tegen een boom gereden en gedood. Het ontwerp-Wijers Sedert vele jaren reeds is aandrang eoefend om de gisteren op deze plaats esproken onbekwaamheid van de ge- ,uwde vrouw op te heffen. Zo nu en dan is op speciaal gt- ed ,ier en daar een aanloopje in deze richting genomen. b.v. toen wettelijk werd vastgelegd dat de vrouw zelfstan dig de beschikking heeft over haar spaar bankboekje- De zaak is niet het minst steeds blijven steken, omdat de opheffing van de handelsonbekwaamheid zó nauw samenhangt met de gehele regeling van huwelijksvermogensrecht, dat deze opheffing al heel weinig betekent, wan neer ook niet de bevoegdheden van de man aan een herziening onderworpen worden. In veel opzichten doet het onder havige wetsontwerp, dat een weg zoekt lit het labyrinth van moeilijkheden zon- ier het wezen van het bestaande huwe- ijksgoederenrecht aan te tasten, denken lan het wetsvoorstel dat een 20 jaar ge leden door minister Donner aangaande dezelfde materie is gedaan. Uitgegaan wordt van de gezonde ge dachte. dat de gehuwde vrouw in het algemeen beschouwd moet worden als bekwaam tot het verrichten van rechts handelingen. In het huwelijk op zichzelf ligt immers geen reden om de tot nu toe mondige vrouw onmondig te maken De kern van de handelingsonbekwaamheid is slechts te zien als een technisch mid del om de materiële belangen van het gezin, dat een eènheid moet zijn, veilig te stellen. Deze eenheid kan echter ook wel bewaard worden zonder tot een ju ridische onmondigheid van de gehuwde vrouw te vervallen. Dat bewijst dit ontwerp. De voorschriften van de wet, die voor geldigheid van rechtshandelingen (pro ceshandelingen daaronder begrepen) de machtiging van de man onmisbaar ma ken. komen te vervallen. Maar de ge meenschap van goederen en het beheer daarvan door de man worden als nor male rechtstoestand behouden. Zelfs kan de man zijn beheersrecht niet prijsge ven. hoewel hij zyn vrouw volmacht tot beheer kan verstrekken. Ingrijpende veranderingen in de stand in zaken van het gemeenschapsgoed, zoals belangrijke schenkingen, kwijt schelding. vervreemding van stukken die op naam staan van de andere party enz., mogen door de beherende echtgenoot niet aangebracht, zonder medewerking van de andere. Ieder weet, dat in het harmonische huwelijk, waarin de levenseenheid zich ook uitstrekt tot financiële zaken, pro blemen van huwelijksrecht slechts bij zeer hoge uitzondering aan bod zullen komen. Als regel wordt er pas naar de wet gegrepen, als er hder of daar iets grondig verkeerd loopt. In ons vorig artikel zagen we dat de bestaande wet te weinig bescherming biedt in geval de man het gemeenschaps goed verspilt en/of zich schuldig maakt aan wanbeheer van de persoonlijke eigendommen van de vrouw. Het ont werp-Wijers stelt nu voor. dat wanneer de man weigert inlichtingen te verstrek ken over zyn beheer, of zyn verplich tingen ten aanzien van het beheer ver waarloost dan wel op laakbare wijze vervult, de vrouw aan de rechter kan vragen, of het beheer aan haar wordt overgedragen Zij heeft in dat geval ook de bevoegdheid scheiding van goederen te \-ragen. (Zie vervolg op pag. 3) Torpedeerden Russen Duits schip Overlevende vertelt van drama op de Oostzee. Russische slagschepen hebben op 31 October j.l. een Duits vrachtschip in de Oostzee getorpedeerd en tot zinken ge bracht Slechts 4 van de 15 leden der bemanning konden door een Russische torpedoboot worden gered. Het 2800 ton metende schip „Hansa" was uit Rostock met bestemming Reval onderweg met een lading suiker. De Sowjet-autoriteiten had den het Duitse schip instructie gegeven zich strikt te houden aan een voorge schreven route. Twee Russische officie ren gingen als loods mee. Zy kwamen om het leven bij dit na-oorlogse drama. Onderweg ontmoette men sterke Russi sche vloot-eenheden, die kennelijk op manoeuvre waren. In dit gebied werd de „Hansa" door een torpedo getroflen. De overlevenden werden naar de Baltische haven Wismar gebracht, waar zy zich Jn Russ. arrest bevinden. Eén hunner wist echter te ontkomen en West-Berlyn te bereiken, waar hij zyn verhaal aan het met Amerikaanse vergunning verschij nende blad „Der Abend" vertelde en het bovenstaande ontleend is. WORDEN TIEN GEZINNEN UIT HUN „WONING" GEJAAGD? Rijk beveelt kamp te Wierden te ontruimen Tien gezinnen, die vorig jaar Septem ber wederrechtelijk hun intrek namen in het leegstaande barakkenkamp De Vos- senbos bij Wierden. worden met uitzet ting bedreigd. Het rijk wil het kamp in richten als strafkamp voor jeugdige po litieke delinquenten en de tien gezinnen hebben aanzegging gekregen het kamp vóór 16 November te verlaten. Anders zal, zo staat het in de brief, de plaatse lijke politie hen met de sterke arm uit het kamp verwijderen. Dat zou betekenen, dat deze tien ge zinnen, die thans reeds in armoedige om standigheden wonen, op straat komen te staan. Want Wierden is zo vol als een pakhuis. Honderden huizen zijn er al dub bel bewoond. De gezinnen hebben tele grafisch minister Drees om uitstel ge vraagd. De opwinding is groot. Inderdaad wonen zij wederrechtelijk in het kamp. maar zy werden er door de omstandig heden toe gedwongen. Het is werkelijk geen pretje in het kamp te wonen, want sommige gezinnen maeten het er stellen met kleine hokjes, die zij met karton Reynolds recordpoging mislukt Milton Reynolds, wereldreiziger-multi- millionnair-ball-point-pennenkoning, die. zoals bekend is. met een gewoon passa giersvliegtuig probeerde binnen 6 dagen, 3 uur en 15 minuten om de wereld te vliegen is gisteren in San Francisco aan gekomen. Hy gaf toe, dat zijn recordpo ging niet geslaagd is, omdat de tocht 5 uur t« lang duurde. hebben afgeschoten van de zaaltjes der barakken. Eén familie zit in een keu kentje van anderhalve bij anderhalve UNCI-leden vanmorgen op Soestdijk De heren Cochran. Critchley en Herre- mans. leden van de U.N.C.Izyn van morgen door H M de Koningin op het paleis Soestdijk in audiëntie ontvangen. Cochran zou vanmiddag per vliegtuig naar Parijs vertrekken WEERBERICHT Afnemend buiig Tot morgenavond verwacht De Biltx Gedurende de nacht vooral in de kust provincies nu en dan nog buien. Matige tot zwakke wind tussen West en Noord- West. Tijdens opklaringen in het binnen land plaatsedijk nachtvorst en hier en daar mist Morgen overdag wisselende bewolking en afnemend buiig. In de loop van de dag weer tot matig en aan de kust tot vrij krachtig toenemende naar Zuid-West krimpende wind Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur) ZON EN MAAN Woensdag 9 November: zon op 7.48, ender 16.59 uur; maan op 18.32, onder 12.06 uur. 13 November L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1