Onder muziek werden laatste bon-koeien op de Leidse veemarkt verhandeld Jan Steen was zeker niet naar Utrecht gestuurd... NIEUWE"LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 5 NOV Er wordt thans een opleving verwacht EEN GELUIDSWAGEN, DIE DE ENE MARS NA DE ANDERE over do moede loze koppen van vette koeien de yle, prikkelende lucht inwierp, kon men gisteren op de Leidse veemarkt aantreffen. En de (nieuwe) Leidse vlag, die uit gestoken was, verkondigde eveneens, dat er iets bijzonders aan de hand was. Het vette vee werd voor de laatste maal volgens de bestaande maatregelen verhandeld (op de bon!) De handel is weer vry en dat werd feestelijk gevierd, zowel in Leeuwarden en in Zwolle als in Leiden. Er was hier reeds een vrije aanvoer van SOÓ 400 beesten! Een en ander werd gistermiddag in café Van Meizen „gevierd". De wethou der van Financiën en Openbare Bedrij ven, de heer D. van der Kwaak, was de eerste spreker. Hij noemde de dag van gisteren er één van historisch belang. Er is een mijlpaal geslagen. Na negen jaar is de vrije handel op de Leidse en andere markten teruggekeerd. Namens het ge meentebestuur bracht spr. dank aan al len. die de gang van zaken in de af gelopen jaren zo goed mogelijk hebben laten verlopen. In 't bijzonder noemde hij de heren G. J. van der Stoel, hoofd inspecteur van de vakgroep vee- en vleeslevering, M. van Berkel, ambtenaar bij de markt- en havendienst, die de lei ding had bij de overneming van het vee. H. Bikker, assistent van de Voedselcom- missaris, de vele commissieleden en L. A. Mennes en zijn staf. Spr. was blij. dat dit moment was aangebroken. Leiden als centrum van de Rijn streek moet in de belangstelling Dat is de i i W. „De Demping" vierde haar derde verjaardag Met een propaganda-avond in „Den Burcht" Op de propa g-anda-feestavond van de speeltuinvereniging „De Demping" is. het er vrolijk aan toe gegaan. Er was zang en muziek, toneel en natuurlijk een verloting t/fa.v. een glijbaan. Verrassend goed kwamen kinderen van de speeltuinvereniging „Ons Eiland" voor de dag. Ze speelden op bun accor deon, dat 'het een lieve.lust was en hot kleinste baasje van het gezelschap kende zowaar alle nummers uit zijn hoofd Meisjes voerden voorts aardige volks dansjes uit en het geheel werd aange kondigd door Hansje Kaak. die als een goed conferencier ook enkele liedjes ten beste gaf. De bekende toneelclub van de Ned. Rotogravure-Mij bracht „Henkie", een klucht in twee bedrijven van Jac. Braun, naar aller genoegen voor het voetlicht. Regisseuse N. van Sloóten had eer van haar werk. In zijn openingswoord heette voorzit ter A. C Ponstein in het bijzonder wel kom de beschermheer van de vereniging, de heer J. G. J. Verhey van Wijk en diens echtgenote, vertegenwoordigers van zusterverenigingen en de medewerkers. Na dank te hébben gebracht aan het nij vere damescomité, memoreerde hij hel vertrek van het jonge en veelbelovende bestuurslid P. v, d. Borg naar Indonesië en het feit, dat de vereniging hear derde verjaardag viert. Gebleken is, dat daar waar speeltuinen zijn, de baldadigheid afneemt. Het was een avond, „De Dem ping" waardig. A.R. Kiesvereniging te Leiden Op 17 November hoopt de A.R. Kies-< vereniging te Leiden te vergaderen. Aan de orde komt dan een bestuursvoorstel tot splitsing der kiesvereniging in een aantal (wijk-)kiesverenigingen. EEN DOKTER NODIG? De Zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt morgen waargenomen door de dokters Hartman. Jasperse, Van Leeu wen en Simons. WELKE APOTHEEK? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 5 Nov., 13 uur tot Zaterdag 12 Nov,, 8 uur waargenomen door: Apotheek „Tot hulp der mensheid". Hooigracht 48. tel. 21060. en apotheek Boek wijt, Bree- straat 74, teL 20552. Voor de jonge slagers zag de heer Van der Kwaak de kans. om te tonen, wat er in hen zit. De oude „rotten" kunnen nu hun slag slaan, zo zei hjj. De vrije handel en het persoonlijk initiatief zijn weer aan de orde van de dag. De heer G. J. van der Stoel was buiten gewoon verrast, dat het gemeentebestuur in de persoon van wethouder Van der Kwaak gekomen was, om officieel af scheid van de oude situatie te nemer. Als bestuurslid en hoofdinspecteur van de vakgroep vee- en vleeshandel stelde nota genotn ensen, aldus spr., is We treden nu weer ijheid tegemoet. Of deze alles zal brengen, wat er van verwacht wordt, zal de toekomst moeten leren. Maar als Nederland tot zijn oude positie wil terugkeren, dan zal de vrijheid in het zakenleven die nen te worden hersteld. Wc moeten afzien van steun en met Gods hulp eventuele slagen kunnen incasseren. Spi. deed een beroep op de aanwezigen, om de georganiseerde vrije veehandel te steunen. Onzerzijds, zo verklaarde hij, zullen wij alles doen om de naam van de Leidse veemarkt op te houden ten bate van de georganiseerde landbouw en vee handel. Herleving der Leidse veemarkt. De heer L. A. Mennes bracht naar voren, dat de veemarkt geen dood ding is. In een èeuw tijds is er al heel wat verbeterd en we zullen hieraan blijven werken. Ik behoef, aldus spr., slechts de Vebo te noemen, die van 1935 af het district Zuid-Holland, met Leiden als centrum, zo'n goede naam heeft bezorgd. In 't kort ging spr. nog na. aan welka bepalingen de veehandel was gebonden sinds 1940. Niet altijd liep de regeling De Leidse veemarkt biedt prima dieren. Zo dacht tenminste wethoudei van der Kwaak er over, die zin had in een stier van de heer J. Baggerman, elassificeur te Rotterdam. De wethouder stak zich in de daarvoor bestemde jas, nam do stok ter hand en speelde een partijtje loven-en-bieden. Als scheidsrech ters fungeerden de heren L. A. Mennes (op de voorgrond) en de heer J. P. v. d. Stoel (rechts achter hem). Een uitvoerder der wet amuseerde zich kostelijk. Foto N. van der Horst. hi) dit zeer op prijs. De woorden, die de heer Van der Kwaak gesproken had, wa ren hem uit het hart gegrepen. Hij ver zocht hem de dank aan het gemeente bestuur over te' brengen voor de ver leende service. Zangdemonstratie in de Stadsgehoorzaal In een der zalen -c -.o.-.-, en onderwijzeressen uit Leiden v,, „om geving bijeen' om getuige te zijn van een- zang demonstratie, die daar door de be kende zarogipaedagoog W. Gehrels uit t 50 kinderen van de de Ohr. schóól éan de i werd gegeven. De aan getroffen door wat er nij de kinderen was bereikt Alle mogelijke oefeningen werden zeer vlot afgewerkt. Na een de vorige dag gehouden oefenuurtje was het voor 'de heer Géhrels de opgave met deze voor hem vreemde kinderen te werken. De. onderwijzer van de genoemde klas. dr heerVan Kapel, is echter met. hen toi zodanige hoogte gekomen, dat de geestelijlke vader van de methode, de, heer Gehrels zelf, ihen materiaal achtte demonstratie. Bij dé aanwezi gen bestond groot enthousiasme het op déze middag geleerde toe te passen in hun eigen school. De bedoeling is daartoe Amsterdam erde kla9 Stadhouders!-; zanggeöied r Op 14 November zullen slopers de banden aan „Zomerzorg" slaan In Maart terug in het voormalige „Du Commerce'" (Van een onzer verslaggevers). Het wegdek van de spoorwegovergang ■an de Rijnsburgerwcg is sinds enige dagen weer in de toestand van vóór de grondwerkzaamheden en dus werd de tijdelijke verbreding aan stationszjjde buiten gebruik gesteld. Het volgende grote object, dat thans in verband met de spoorwegwerken op het punt staat van te worden aangepakt, is de afbraak van café-restaurant „Zomerzorg". In een onderhoud, dat wij hadden met öe heer Kanis, directeur van „Zomer zorg". vertelde deze ons, dat zyn bedrijf cp 12 November a.s. moet zijn ontruimd. De afbraak zou dan op 14 November direct in snel tempo beginnen, want op 1 Januari 1950 moet er van het „oude Zomerzorg" niets meer te vinden zijn. Inmiddels rijden dan de treinen.al over het spoor van de hulpbaan. waaraan met man en macht wordt gewerkt, om om streeks de helft van deze maand, op de electrlficatie na, klaar te komen. Met tal van móeilijkheden heeft de eigenaar van „Zomerzorg" te kampen. Dit Is te begrijpen, want voor hem en zijn personeel valt het niet mee om te werken voor en in een bedrijf, waarvan men weet dat het gesloten zal worden Daarbij komt nog, dat niet alleen onder dak moest worden gezocht voor het meu bilair ed maar ook voor de familie Kanis zelf, die boven het café-restaurant woont en dus haar woning kwijt raakt Intussejr is een loods van dc Nederl. Spoorwegen beschikbaar gesteld om dn lnventafis van „Zomerzorg" op te ber gen, doch de familie heeft nog geen huis kunnen krijgen. Ondanks al deze moei lijkheden werkt de heer Kanis aan dc uitvoering van zijn voornemen om hei bedrijf over te brengen in het pand Sta tionsweg 35a, waarin vóór het Leidse bombardement hotel „Du Commerce" was gevestigd. Wanneer de nodige bouwvergunningen tijdig afkomen, zal het mogélijk zijn om op 1 Maart 1950 „Zomerzorg" tc her openen. De inrichting zou dan als volgt gijn: begane grond: café-restaurant, plaats biedend aan ongeveer 150 perso nen; eerste verdieping; vergaderzaal met «en tweetal harmonica-deuren, zodat de vergaderruimte onderverdeeld kan wor den en aansluitend de bar; tweede ver dieping: keuken en recreatielokaal per soneel. Wanneer eenmaal de spoorwegwerken- gefeed zijn en de wederopbouw aan de Stationsweg een feit zal worden, dan zou het niet onmogelijk zijn, dat „Zomer zorg" weer zal worden gevestigd in een der nieuwe grote gebouwen, aldaar ge projecteerd. In de eerste dagen van deze week is men begonnen met heiwerkzaamheden in de Broek- en Simontjcspolder. waar de spoorbaan iets naar het Westen wordt verlegd. Ongeveer 60 palen verdwijnen in de grond voor het maken van een verlengstuk van 90 bij 90 cm aan een der twee duikers, die de watercommunicatie aan beide zijden van de spoorbaan ver zorgen. De andere duiker komt hierdoor te vervallen. CHR. FILMACTIE Vrijdag 11 November a.s., 's avonds 8 uur. in de Burchtzaal de veelbespro ken film „HET WOORD" Te.egcllcht door Ds Groenewegen. Ned. Herv. Pred. te 's Gravenhage. Toegangskaarten voor leden a 0.75 ivoor jongeren tot 16 jaar a 35 ct.) vanaf Maandag a.s. bij Fa Kouwen- hoven. Doezastraat 37. Leiden. Leger des Heils WU vylllen er nog op wijzen, dat de bijzondere bijeenkomsten van bet Leger des Heils met de kadettcn niet dit week einde. maar het volgende zullen plaats vinden, zoals ook bleek uit de gemelde data. BIJBEL IN HET TORADJAAS Een vertaling van het Nieuwe Testa ment im de taal .der Toradja's is thans gereed .gekomen. Zij is van de hand van dr H, v. d. Veen. afgevaardigde van he Ned. Bijbelgenootschap, die haar- uit df oorspronkelijke Griekse tekst samenstel de. Een v n hst 'Oude Te?tr ment wo. - Hebreeuwse :t. even vlot, maar nu dit voorbij is, kon spr niet anders dan de gehele veehandel feliciteren met dit feit. Hij hoopte, dat de Leidse markt haar oude luister zal herkrijgen. Ook deze spreker bracht aan verschillende personen en instanties d?nk voor het vele werk. Het woord werd verder nog gevoerd door de. elassificeur M. van Berkel, die o.m. opmerkte, dat enkele markten ten dode zijn opgeschreven, maar dat Leiden hier zeker niet bij hoort; weth. Van der Kwaak, die de-commissie van raarkt- belapgen^ggaags^en^-pg-^ijn.-.Jiaraer zal -ontvangen-om-do wensen te.horen;, de taxateur J. Baggerman, de vertegenwoor^ diger van de Voedseicommissaris. de heer H. Bikker, en. de voorzitter van de R.K. Slagershond, de heer G. Scholtens. dienst, de heer L A. Mennes, heeft mee gedeeld. dat met ingang van 15 Novem ber a.s. de eerste vrije vettevarkensmarkt na negen jaar in Leiden zal worden ge houden Fa Sybraud Zeilstra bestaat een halve eeuw Gisteren werd dit feit herdacht Gisteren was het 50 jaar geleden, dat wijlen de heer Sybrand Zeilstra in de Kloksteeg een aardappelhandel begon Tien jaar later verhuisde hij van nr. 5 naar nr. 9 en in dit pand legde hij 'zich tde op de verkoop van brandstoffen. En met succes. In 1942 overleed de heer Zeilstra. Toen werd de zaak eigendom van zijn zoon Bouke Verleden jaar ging deze samen zaken doen met zijn zwager de heer A Dreef. Ook thans nog gaan die zaken best. Zo verrijst aan het Staatsspoor thans een opslagplaats van 600 m2. De- receptie, die ter gelegenheid van het gouden jubileum gistermiddag In „Den Burcht" werd gehouden, was druk bezocht. We zagen o.m. het bestuur van het Herv. tehuis voor ouden van dagen, de directie van de Roto-gravure, de heren K Ouwerkerk en J, de Roode namens de vereniging van brandstoffenhandela- ren in Leiden e.o., de heren S. Straat man en W. Veerman, namens de directie van de Lichtfabrieken en vele cliënten. Schriftelijke gelukwensen kwamen bin nen van de Staatsmijnen L.AD. en de Ned. Spoorwegen. Er waren veel bloem stukken. GEVONDEN VOORWERPEN OVER OCTOBER Handschoenen, vulpotlood, armband, spons, armbandhorloge, pantoffels, huis sleutels, portemonnaie, vlag, étui met in- houd, militaire muts," -konijn, kinder schoentje, ceintuur, broche, kinderwa genzeiltje. vulpenhouder, kinderjasje, si garettenkoker, slagersmes,, ledej-en riem, cohtactsleuteltjes, boek. hangertje, slip over, damesschoenen, moterzadeldek, ko ralen ketting, zakmes, jongensmuts, wan ten, pendel van ,een lamp, ballpoiptpen, vierkleuren potlood;, distribytiebeschei- den, herenvest, sigarenaansteker, bril, rozenkrans, damesportefeuille. Engels taalboek, muntbiljet, sjaal, passer, kano, actetas, gewicht, handdoek met zwem broek, stropdas, pakje; shag, baal soda, tasje, kinderstep, gymschoenen. Nylon kousen, médaillon, poëzie-album, wind- jaijk. beertje (speelgoed), waterpas, re genjas (plastic), pakken kousen, rubber laarzen, dop Van radiateur (auto), latten, motorbril, touw (8 k 9 meter), kerk boekje (RK.I, herenhoed, bontkraagje (wit). Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het hoofdbureau van politie, Zonneveldstraat 10, op Woens dag- en Zaterdagmiddag van 2 tot d uur. Tram-mensen kregen de ruimte N.Z.H. huldigde in Leiden 34 jubilarissen, waarvan 33 zilveren E N.Z.H.V.M. HEEFT GISTERAVOND IN DE STADSGEHOORZAAL te Lelden D be traden bU de aanvang het podium en één was 40 jaar bjj de maatschappij in dienst. Reeds op de eigenlijke jublleumdagen mochten zü van verschillende zijden belangstelling en bijzondere waardering ondervinden, mnar de N.Z.H.V.M. doet het op een massale bijeenkomst als deze altijd nog eens glorieus over. Dejubilaris met 40 dienstjaren was de heer A. Kruit uit Haarlem. En de reeks „vijfentwintigjes" luidt: J. Mark. W. J. U. Mulder, A. E. C. Haazer, C. Zandbergen. I. Vermaak. H. Ranselaar, J. L. Wolsink. M. A. Geenjaar, P. J. Jan sen, P. Sasburg, C. F. J. Hollants, J. C. Roskamp, K. Breuker, M. Christiaanse, K. Hollander, J. C. van der Wilk, P A. Kooyman, A. Kreeft, J, F. A. van Lies hout, L Hofman, allen te Leiden. H. van der Weslen, M. Durieux, H. S. Bos, G. van Houten, N. Corba, F. A. Schouten, M. J. Visser, J P. Kwestroo. C J. Edel. allen te Rijnsburg. J. van Baardwijk. P. Nieuw-Guinea-request naar Regering Comité van actie, ook te Leiden Op alle Nederlandse unlvereiteiten en hogescholen is een actie begonnen met het doel om door middel van inzameling van handtekeningen onder hoogleraren docenten en studenten de regering te steunen in haar streven om Nleuw-Guinea voor Nederland ie behouden. In de verklaring wojdl naar voren "ge bracht, dat de ondertekenaars zich ln deze voor de toekomst van Nederland en Indo nesië beslissende tijd gedrongen voelen de Nederlandse regering te wijzen op haar verklaring van 10 December' 1946, waarin ten aanzien van Nieuvy-Ciyinea tot uit drukking werd gebracht: „dat ook dit gebied een eigen status t.o.v. het Koninkrijk- (Nieuwe Stijl) en de R.I.S. moet kannen verkrijgen, aJ zou misschien de autochthone be volking zich nog moeilijk kunnen uit spreken",-- - -a Het request wordt vérder gegrond op de navolgende feiten: a. dat Nederland beter dan de R.I.S in staat is de autochthone bevolking van Nieuw-Guiriea tot zelfstandig volk op tc voeden en dat' de bevolking dit volgens deskundigen ook prefereert; b: dat de Papoea's geen noemenswaar dige ethnologische, culturele of religieuze banden met de volkeren van Indonesië hebben en hun gebied bovendien ook geografisch niet tot Indonesië behoort. zoals ook blijkt uit art. II van de pream bule van de overeenkomst tot instelling van de „South Pacific Commission"; c. dat Nederland ten aanzien van Nieuw- Guinea en haar autochthone bevolking een internationale taak heeft te vervullen, volgens art. 73 van het Handvest van de V.N. Ook in Leiden beeft zicb een comité van actie gevormd en naar wij van wel ingelichte zijde vernemen, rekent men op dc adhaesie van minstens de helft der hoogleraren cn docenten. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Geboren: Marijke, d v C G Martijn en J de Boer; Cornells, z v G Kuijpers en M Sepers. Overleden: J C v^^Jjnden, z,.-8«w; B Majolèe, huisvr v A v 'Leeuwen, "49 f, J A van Noort, z, 10 mnd. Op de Haarlemmerstraat liep iemand tegen de fiets van de 46-jarige mevr. H N.-K. uit Warmond op. De dame kwam te vallen en brak het linker onderbeen. Op de Breestraat wilde de 56-jarige J M van de Morsweg zijn paard en wa gen parkeren. Hij liep daarbij met het hoofd tegen een naderende tramwagen op en kreeg een hoofdwond en een 6enschudding. Een bezoek aan de Leidse teken-academie Ars Aemula Naturae (Van een onzer verslaggevers) Toen de Leidse schilder Jan Steen in zyn leerjaren nog na zijn des illusies te Utrecht bij de Haarlemse broers Van Ostade aankwam, was hij opgelucht te ontdekken, dat het atelier van deze meesters in de meest denkbare wanorde verkeerde. Zo ongeveer moeten zich ook onze Leidse schilders van hu voelenwanneer zij uit hun door „moeder, de vrouw" be-, redderde woning, waar -gezien.de Hollandse zindelijkheid nu eenmaal niet ALLES mogelijk is, de ateliers van de Leidse teken-academie „Ars Aemula Naturae" betreden. Wel iedere Leidenaer kent het gebouw ,,Pax huic domui" aan de Pieterskerk gracht De legende wil. dat Marnix "van St. Aldegonde er heeft gewoond, Wat er nog yan de oorspronkelijke con structie te zien is vertelt in ieder geval boekdelen over de levensstijl van onze voorvaderen, die waarlijk wel wisten, wat mooi wonen was Het gebouw dat thans in onderhoudis bij de ge meenteverkeert echter in een ver gaande staat van verwaarlozing. Niet, dat het bouwvallig genoemd mag wor den; .zover is het gelukkig nog niet. Maar behalve énkele typisch 19e eeuwsc verbouwingen. „verknoeiïngen" mo gen wij wel zeggen is het zó vervuild en versleten, dat geen rechtgeaarde Hol landse vrouw het er langer dan één dag zonder emmers, dweilen, boenders en witkwasten zou uithouden. Doch dat is waarschijnlijk juist, wat de ateliers van „Ars" voor de Leidse kunstenaars zo aantrekkelijk maakt! De heer Lucas Verkoren, de Ijverige voorzitter van Ars. staat achter zijn schildersezel, vlak bij een grote, rood gloeiende kachel, en werkt aan een olie verfschots van een balletdanseres, die onder een enorm grys-fluwelen balda kijn poseert. Als we het over een gips model hebben, dat dik onder het zwarte stof in een hoek staat, veert zijn enthousiasme op. „Wij hebben hier een prachtige ver zameling gipsen modellen, waaronder zeer zeldzame! Komt U maar mee!" Wij omzeilen enkele rustig op stoelen gezeten tekenaars en draaien nieuws gierig om enige schildersezels heen. Dan staan we in een koud nevenvertrek, waar door half gesloten luiken schaars licht binnen dringt. Een begin van orde is hier eens tot stand gebracht: langs twee wanden rijen zich de kasten, waarin achter schuifdeuren een bonte verza meling gipsmodellen, dik onder het stof. In- een hoek een menigte oude doeken en panelen. „Een erfenis!" verklaart de heer Verkoren, „Die mogen we afkrabben en overschilderen!" Wij begrijpen: materlaalschaarste! Misséhien ook: geldgebrek. Wat een schande is. Zeker niet ln dit Een prachtige renaissancetrap voert ons dan naar de ateliers, waar men zich aan het stilleven schilderen wijden kan. Een reeks vertrekken, die waarschijnlijk in beter dagen slechts twee ruimten vormden, maar nu door houten en pa pieren, met jute bespannen schotten een serie ateliers geworden zijn. Bij goed licht uit hoge, onderweu» ramen, die door tolken gesloten kunnen worden, en een goed brandende kachel, men daar een stilleven opbouwen uit de aanwezige materialen. De amateurs ontvangen er aanwijzingen van de heer Reittmanm, een der leraren van Pulchn Studuo en bekwamen er zich om te zij- tijd onder de werkende leden te kunnen worden opgenomen. Tekenlessen worden te hunnen behoeve m de avond- gegeven, schilderlessen altijd op Zaterdagmiddag. En het aanlokkelijke hiervan te, diat men niets „doorlopen" behoeft ie hebben om hier te worden toegelaten. Men moet enkel maar de be: wxjizen overleggen, dat men aanleg bezit. Examens worden er niet afgenomen. Wat met wegneemt, diat de „cursus" zó goed blijkt, dat enkele leerlingen in staat waren de Haagse academie te gaan volgen.' Doet qjen dat met, of kón men dat met: geen nood! De broederlijke sa menwerking met Leidse beroepseahildera zorgt naast' de cursus voor een zodanige ontwikkeling dat geen waar talent ver loren behoeft te gaan! Inderdaad: de Leudee fijnschilders uit het einde der 17de eeuw, oprichters van het genoot schap, hebben een goede kyk gehad. Als inen dan daarbij hóórt, dat da kosten van deelname betrekkelijk Laag zijn. Wel, Jan Steen was zeker niet maar Utrecht gestuurd door zijn degélijike vtader, als er in zijn tijd al een genootschap ..Ars Aemula Naturae" had bestaan! Mees ter Knuffer had een kans méér ge mist en de Van Ostades in Haarlem hadden lang kunnen wachten! Illustere namen zijn het, die de oude borden en de notulen vermelden: Hum- bert de Superville, Cornet, Kamerling Onnes, Breltner, Verster. Bekende namen ook nu: Walter Bosch, J. C. Roe- landse. Will Tweehuysen, Lucas Verko ren. Wat de toekomst zal brengen? Naar de opbloei van heden te oordelen: veel goeds. En dat wensen wij dit oude ge nootschap dan ook van harte toe. De Leidse Academie „Ars Aemula Naturae" vertegenwoordigt in hnar huidige vorm een belangrijk deel van Leldens artistiek werkzame bewoners. Op dc foto links de heer J. B. Volkers en rechts de heer Kees de Jager, beiden bezig aan een stilleven. Achter de heer Volkers is nog net de heer Piet van Wees zichtbaar. Foto N. van der Horst. Clerpepkowff, G. W. Geertsema en J. J Slinger, allen te Voorburg. Onder het spelen van de jubileummars door de N.Z H.-muziekkapel o l.v. de heer P Baart werden de jubilarissen binnen- Deze huldigingsbijeenkomst werd bij gewoond door de burgemeester van Leiden, j'hr mr F H. van Kinschot, de directeur van de N Z.H V.M., de heer J. J. Jurrissen, ir J. Burgersdijk, oud- directeur, en ir N A. Bogtstra, directeur van de Rotterdamse Electrisehe Tram- maatschappij. De voorzitter van de feestcommissie, de heer A Hollinga. heette welkom en gaf al spoedig het woord aan de voor zitter. van het Jubileumfomds. de heer M. Ockelpen, die een hartelijk woord tot de jubilarissen sprak. Hei was de heer Jurrissen een behoefte de burgemeester namens de directie te danken voor aanwezigheid. Spr. herinnerde aan uitspraak van jhr Van Kinschot, Leiden tevreden is over de prestaties van het N.Z.H.-personeel. Hjj prees de jubi larissen. die de naam van de maat schappij in hun trouwe dienst hebben hoog gehouden. De heer Jurrissen sprak de wens uif. dat in deze moeilijke tijder de jongeren hun voorbeeld zullen volgen De muziekkapel speelde hierna enkele nummers en kreeg een lang applaus Fred Fagel, bekóPd van de bonte trein, presenteerde mej gjjn gezelschap een revue, die getiteld was: „Geef ze de ruimte" Nu, dit is wel in vervulling gegaan, want de N Z H.-ers hebben stuk voorstuk ongedwongen feest gevierd- In de pauze lieten de jubilarissen i de N.Z H. even hun vrouw en kopje koffie in de steek om te poseren i onze fotograaf. In het midden (met bril) de directeur, de heer J. J. Jur rissen, wel geen jubilaris, maar hy hoorde er toch bij. Foto N. van der Horst. Lezers schrijven ons Bijna een moord op de preekstoel In, uw courant heb ik een paar maal een artikeltje gelezen over het nieuwt Leidse wapen. Het onderschrift van dit wapen is: „Haec libertatis ergo". In miju boekje over het beleg van Leiden heb ik geschreven, dat gedurende het beleg een noodmunt, gemaakt van het stijve materiaal van oude misboeken, ook bovengenoemde woorden droeg Dit wekte de ergernis op van de predikant Teling, die zijn misnoegen daarover uitte in zijn preek en die magistraten verge leek bij varkens. Naar zijn mening had op de munten moeten staan: „Haec religiouis ergo". De secretaris Jan van Hout was daarover zo verontwaardigd, dat hij de predikant op de preekstoel wilde doodschieten maar burgemeester Van der Werff wist hem hiervan te weerhouden Mogelijk dat ook nu weer een predikant zijn misnoegen uit Hij loopt echter niet de kans door de tegen woordige secretaris te worden neerge schoten, die van kalmer aard is dan ?ijn beroemde ambtgenoot Van Hout. Moge lijk dat u eens een enquête onder de predikanten kunt houden om te weten, of zij ds Telinig zullen navolgen, en even tueel ook B. en W. eens waarschuwen. W. van der Laan, Voorzitter der 3 October- vereniging. Lelden. Dr Hulst uit Leiden heeft bij de sectie geconstateerd, dat de dood aan de vier personen, die bij de brand te Medem- blik zijn omgekomen, te wijten is aan kolendampvergiftiging. Hervormde school te Oegst geest zette jubileumviering voort OUD-tEERUNCEN. VERENIGING OPGERICHT bleek in een geheel 'bezet irene een lees- tende schare oud-leerlingen en andere belangstellenden "aanwezig was. Zij wa ren samengekomen ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van deze.school, die opgericht werd met 2 lokalen en 45 leer lingen en thans is' uitgegroeid tot 8 lo kalen met 265 leerlingen. Bij dit jubi leum genoot de school tevens de eer de naam Kóningin Julianaschool te mogen Het hoofd de heer J. F. van Veen. sprak een kort openingswoord, waarin hij dé aanwezigen en in het bijzonder de vroegere leerkrachten en ouddeerlingen een hartelijk welkom toeriep. Vervolgens werden oude herinnerin gen opgehaald. Eerst sprak het oud- hoofd. de heer D. J van der Stam, te Amstelveen, die zich nog vele namen van oud-bestuursleden herinnerde, als mede de prettige samenwerking met deze heren. Spr maakte nog gewag van het boze gezicht, dat ds Ruys trok. toen hij een benoeming naar Heemstede wilde aannemen De heer van der Stam ver blijdde zich over de groei der school Ook de heer B. J. van de Meenen, oud- hoofd, was het een genoegen zoveel be kende gezichten te mogen zien. Spr. me moreerde het destijds ontvangen legaat van de dames Kok, bestemd voor oprich ting van de school. Met dank herinnerde hij' ook aan de grote steun, van Gerefor meerde zijde en de stimulans die zat in de oprichting van de Chr. school aan de De heren Van der Luit en Van Nieuw koop, aangekondigd als de twee ondeu gende jongens van 40 jaar geleden, brachten de gelukwensen over namens de oude garde der oud-leerlingen, ter wijl mej, de Neef dit deed. namens de oud-leerlingen uit de jongste periode. Nadat Nelly Jungerius, begeleid door Nelly Grondsma, op verdienstelijke wijze haar viool had doen hoi en, kwam het bekende Óegstgeester toneelgezelschap „Kunst en Genoegen" op de planken met het wel zeer komische blijspel „Tot we- DIPLOMA'S ZIEKENVERPLEGING Geslaagd zijn voor het diploma A voor Ziekenverpleging: mej Zr. A M. O Beke, .mej. Zr M. M. Bekker, mej. Zr. E. P. v. d. Broek, mej. Zr. C. van Da len, mej. Zr. B. Dirkse, mej. Zr, R van Dijk, mej. Zr. J. Dijkstra, mej. Zr. J Evendik. mej. Zr. G L. Geurs, mej. Zr. M. J. Haremaker, mej. Zr. L. D. van Groningen, mej. Zr. A. J. van Dongen, mej. Zr. P. Hartog, mej. Zr. M. Hels- dingen,. mej. Zr. E. Hoek, mej. Zr. J. J. W Hom, mej. Zr. J. Kappert-Peddemors, mej. Zr. J. Kool, mej. Zr. A. M. Kraay, mej! Zr. G. Kroon, mej. Zr. P. J. van Leeuwen, mej. Zr. C. W. Lucieer, mej. Zr. T. M. Mulder, mej. Zr. B. G. Nieuwenhuis-Tromp. mej. Zr. E B. Nieuwenhuis mej. Zr. A. C. Oude Aven- huis, mej. Zr J A. Ossendrijver, mej. Zr. A. H v. d Poel, mej. Zr B. van Popta. mej Zr. M P. Pul, mej. Zr. L. J. Rein- houd, mej. Zr. A. de Ruiter, mej. Zr J A. Rutgers, mej. Zr. F. Stafleu, mej. Zr. M. C. Tromp, mej. Zr. A. Vis, mej. Zr. M. Visser Dijkhuis, mej. Zr, M. Voll, mej. Zr- G. N I. Vrij, mej. Zr. A. F. van Welzenis, mej. Zr. J. van Wezep, mej. Zr. N. K. v. d. Willik, mej. Zr. G. J. de Wit, mej. Zr. C M. van Zoest, mej. Zr. M C. v. d. Zwet. Afgewezen: geen. derdienst bereid", dat aan het slot enorme bijval van de aanwezigen- kreeg. Het jeugdbandje. dat zich de „Jipa's"' noemde, bracht onder leiding van Nelly Jungerius enkele populaire liedjes tea gehore, terwijl mejuffrouw H. Rehwin- kel met een groepje oud-leerlingen de aanwezigen vergastte op drie volksdan sen. Ook mag niet onvermeld blijven de in quatre-mains gespeelde „Piet Hein Rhapsodie" van Peter van Anroojj door de dames Jungerius en Grondsma Aan het eind van deze feestelijkheden sprak de heer L Segaar namens de feestcom missie en dankte de K. en G -ers en all« muzikale spelers voor hun belangeloze medewerking, welke dank hij vergezeld deed gaan van enkele aardige surprises. Tot slot werd onder groot enthousiasme het initiatief genomen tot oprichting val een oud-leerlingen vereniging. TWEE JUBILARISSEN BIJ BRILL Gisteren was het voor de firma Brill alhier een bijzondere dag. Twee van haar etters, de heren J. Bouwman en J. der Voord, beiden gespecialiseerd in zonder werk. herdachten het feit, dat zij 25 jaar geleden bij deze firma in dienst kwamen. Prof. Posthumus, de directeur, zette dan ook bij hun ontvangst uiteen, hoe mede het werk van de jubilarissen de goede naam. die het huis over de reld geniet, nog vergroot. Namens het kantoorpersoneel bood ook de heer F. C. Wieder geschenken aan. terwijl de heer J de Koning, chef van de zetterij, da goede kameraadschap belichtte, die het optreden van de beide jubilarissen k merkte. Tot slot sprak nog een lid van de oude garde, t.w. de heer P. Winter kamp Ook hij prees de aangename sa menwerking, die hij met de jubilarissen steeds had gehad. HAAGSE RECHTBANK Ongeluk te Rjjnsburg Op 28 Juli gebeurde in Rijnsburg t ernst lig ongelijk. De expediteur H. S. kwam met een vrachtauto uit de rich ting Leiden en reed, na te zijm gestopt, achteruit zijn garage binnen. Hij zag niet, dat er op het voorterrein van de garage drie kinderen, speelden. Een van de buurjongetjes Th. Starkenlborg werd geraakt, viel en kreeg een stel achter wielen over het lichaam. H. B. moest gisteren voor de rechtbank in Den Haag terechtstaan. Een meisje, dat op het ogenblik van het ongeluk bij de garage liep, vertelde, dat de kinderen een tijdje hadden gespeeld voordzt B. kwam aanrijden. B. zelf verklaarde, dat hij aan alle kanten goed had uitge keken en niets had gezien. De officier justitie verweet B. vooral zijn roeke loosheid. B. had maatregelen moeten t men, waardoor deze gevaarlijke situatie* worden voorkomen. Dit is een ernsti; zaak, vond de officier, die niet en bag telle behandeld moet worden, want mag van groot geluk spreken, dat het jongetje niet is overleden. Hij requireer- en hechtenisstraf van zes weken c daarmee uitdrukking te geven aan grote ernst van de overtreding. De raadsman van B. achtte het daaren tegen niet bewezen, dat de kinderen aan het spelen waren, op het ogenblik, waar» op zijn cliënt achteruit ging rijden i min dat B. niet voldoende zou he ben opgelet. Hij vroeg daarom vrijspraak subs, een voorwaardelijke straf. Uitspraak over 14 dagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2