Val de uit Indonesië teruggekeerde mannen niet met tradities op "^t. lijf NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 3 NOVEMBER 194» Brandende vragen rondom hun repatriëring (Van een bijzondere medewerker) Waarschijnlijk denkt U bij „repatriëringsvragen" allereerst en misschien wel uitsluitend aan de vraag, wanneer uw zoon of verloofde zal repatriëren. Op 't eerste gezicht schijnt dit zo de enige vraag te zijn, die hier aan de orde komt. Toen hij wegging, ja, toen waren er vele vragen. Hoe zou het afscheid zijn Hoe zou hij zich houden En hoe zouden wij ons houden En direct daarachter doemde de vraag op: Hoe zou de werkelijkheid zijn om gescheiden te wezen Want dat konden we ons tevoren niet goed voor stellen. We wilden er toen niet aan denken aan dat komende afscheid. Maar al zouden we dit weten, we zouden het niet kunnen. Wat gescheiden zijn is, dat weet men pas werkelijk, als men gescheiden is. Vragen te over dus bij het afscheid. deze ganse ontwikkeling en verandering niet buiten het geloof om gegaan En ook omgekeerd staat het geloof niet buiten deze dingen. Laten .wij dit in het oog houden: Geloof dat is in het Oosten en in het Westen: buigen voor het Woord Gods. En daar vinden we elkaar wij vaders, moeders, kinderen en verloofden. Evangelie en.evangelie". Maar overigens moeten wij oppas sen. Er zyn heel wat van die dingen, die bij ons, Westerlingen, „evangelie" zijn. Daar is een heel aanbreisel van traditie (dit hoort zo en dat doe je zo niet). En al die tradities gelden voor ons als „evangelie". In het vuur van de smidse echter leer je iets scherper onderscheid maken tussen het Evangelie Gods en wat voor de mensen „evangelie" is, tussen het Woord Gods en onze traditie. En als je nu de man uit den vreemde, uit het vuur van de smidse, de man, die, uit de beperking van de ene cultuur uitgelicht, in de andere cultuur heeft gestaan, met weer heel andere be perkingen, tegemoet treedt met onze Westerse Christelijke tradities, drei gen er bü de zo verlangde repatrië ring grote ongelukken. Het gevaar van elkaar niet te verstaan, het gevaar van verwijdering van elkaar in het minst het gevaar van Maar ten opzichte van de repatriëring schijnt er inderdaad één vraag te be staan: Wanneer? Andere vragen zijn hier volgens de gedachten van velen niet. Want: dan gaan ze „verenigd" weer ver der, zoals 't was vóór ze gescheiden waren: als ouders en kind, als meisje en verloofde, enfin, in alle voorkomende levensverhoudingen en -verbanden. Dat „verder gaan", zoals het was vóór de scheiding", is echter nog zo zeker niet. Het is wel heel zeker, dat het zo niet zal zijn. Vergeet u eens niet, dat de jon gen van U, die nog zo'n echte kwajongen (dit is helemaal niet kwaad bedoeld ir de mond van vader of moeder) was, in tussen twee of drie jaar ouder is ge; worden. En wat daar al niet aan vas zit! U zult zeggen: we zijn allemaal twee of drie jaar ouder geworden. Dat is uw dochter ook. Zeker. Maar er is al direct een groot verschil. De ontwikkeling uw kinderen hier hebt U van stap tot stap meegemaakt. De ontwikkeling hem in Indonesië niet. Hij is weggegaan als een jongen, zeg van 20 jaar. En hij komt terug als ee man van 22 of 23 jaa Dat is een beetje anders dan wan neer je 's avonds tegen hem zegt „wel te rusten" en de volgende mor gen „goeie morgen". Hier hebt U in de ontwikkeling een stuk van 2 of 3 jaar (en een heel belangrijk stuk) niet meegemaakt. Die „kwajongen" is een man geworden. De laatste keer gaf U hem de hand die jongen. De volgende keer geeft U die man de hand, ja, ik weet het wel, die man, die uw jongen blijft, maar toch: de man. En die heel belangrijke overgang hebt U niet meegemaakt, slechts zeer uit de verte kunnen volgen. Geeft U zich daar rekenschap van: U moet hier die jongen tegemoettreden, die U de deur zag uit gaan en die ge nagekeken hebt, zo lang het kon. U moet de man tegemoettreden, die daar in den vreemde uit uw jongen is gegroeid. En die man kent U niet of nog maar zeer weinig. Geen notie Dan: er is niet alleen de vraag, die opkomt uit zijn ontwikkeling tot man, die U niet hebt meegemaakt (anders, maar toch geldt die vraag ook voor het meisje van de verloofde, die wegging). Er is nog een andere vraag. Nog belang rijker is, dat die ontwikkeling plaats greep onder omstandigheden, waarvan wij werkelijk geen notie hebben. Och, wij praten over de gevaren, die onze jongens bedreigden, oorlogsgevaren, ze delijke gevaren. Wij praten er over. maar we kennen ze niet. Maar onze jon gens hebben voor deze letterlijke en geestelijke vuren gestaan en zijn er mid den door gegaan. We danken God, als ze er heelhuids (alweer letterlijk en geestelijk) doorheen gekomen zijn. Maar .".als het ijzer heet is. wordt het gesmeed". Als God ze bewaarde, dan heeft Hij het ijzer in het vuur, waar ze doorheen gin gen, gesmeed. Ze zijn in het vuur van Gods smidse gesmeed. Met hen verge leken (om in dit beeld te blijven) zijn wij maar voorzichtig in de oven gebak ken. Wat is dat bij hen met geweld.ge gaan ën met vaart! Dat maakt de ver langde ontmoeting niet eenvoudiger. Dan nog een punt. De ontwikkeling van onze jongens vond plaats in een zo geheel andere omgeving. Zij zijn uit het gezinsverband, zoals dat in de Westerse samenleving voorkomt, uitgelicht. Ze zijn in het militaire verband „ingelijfd" Och, wij zien wel, dat dit een hele ver andering is. Die verbandenverschillen brengen voor hem. die uit het ene in het andere komt. grote moeilijkheden mee. Nu komt er nog iets bij Dit aanvankelijk al vreemde groepsverband van de dienst is, voor men er goed aan gewend was. uit onze Westerse samenleving overge plaatst midden in de Oosterse wereld Dat betekende weer een breuk met het verleden en weer een ontmoeting met het vreemde, zo volkomen andere. Er zou hier nog heel wat meer te noe men zijn, maar het wordt tijd, dat we tot het centrale komen. Natuurlijk is Het bedrijfschap voor granen, zaden en peulvruchten te 's-Gravenhage zal in de loop van November de uitvoerende werkzaamheden van het in liquidatie ge treden centraal distributiekantoor met betrekking tot de distributie van koffie Tandartsen begraven voorlopig de strijdbijl Regeling met de ziekenfondsen voor Na een lange tijd van onderhandelen zijn de Ned. Mij. tot Bevordering der Tandheelkunde en de organisaties der algemene ziekenfondsen het eens gewor den over een regeling voor de tijd van één jaar, van de honering van tandartsen Dit betekent voor de ziekenfondspa tiënten in feite geen verandering. Slechts de vorm van betaling voor een kunst gebit is gewijzigd. Nu de vergoeding die het fonds voor het verwijderen van aan wezige tanden en kiezen de tandarts verstrekt, in de totaalprijs is berekend, is het redelijk dat een tandarts bij een af spraak van de patiënt een voorschot van bijv. f 10 ontvangt. Dat bedrag komt dan later in mindering van het totaal (f45 voor een volledig kunstgebit en f 25 voor een vol boven- of ondergebit). Jongen uit trein gevallen en gedood Gisterochtend is tussen Koekange en Echten de 16-j. G. van Eer uit Utrecht uit de trein gevallen. Vermoedelijk heeft hij tijdens de rit het portier geopend. De trein werd tot stilstand gebracht_ en de ernstig verwonde is in een coupé opge nomen om naar Assen te worden ver voerd. Bij aankomst aldaar bleek hij reeds te zijn overleden. PRINS BERNHARD HIELD INSPECTIE TE EDE EN SCHALKHAAR Prins Bernhard heeft gisterochtend in zijn hoedanigheid van inspecteur-gene raal van de Koninklijke Landmacht het artilleriedepót te Ede geïnspecteerd, als mede de Engelse demonstratiebatterij van de luchtdoelartillerie te Schalkhaar. BEGRAFENIS FAMILIE DE LEEUW IN MEDEMBLIK De stoffelijke resten van de vier slachtoffers van de brand in Medemblik, de heer en mevrouw De Leeuw en hun zoontje en dochter, werden hedenmiddag om 2 uur op de alg. begraafplaats aldaar ter aarde besteld. het verwijderen van het Woord Gods. Het is voor hen moeilijk zich weer aan te passen aan onze Westerse Christelijke tradities. Help ze een handje. Als we samen buigen voor het Woord van God, komen we deze repatriëringsvragen ook wel te boven. Val ze niet met onze tra dities op 't lijf. Er zijn vragen. En die mogen we niet voorbijzien. Maar er is ook een ant woord. En dat antwoord is en blijft. Als we samen buigen voor het Woord Gods, is het fundament, waarop wij elkaar verstaan, gevemden. Dat is de klankbo dem van het Evangelie voor Oost en West, voor ouders en kinderen en ver loofden. Zonder dit wordt de ontmoe ting na de repatriëring ondanks alle blijdschap en gebroken spanning geen echt feest. Dan zouden andere, nieuwe, niet vermoede spanningen het feest be derven. En dat zou voor allen een bit tere teleurstelling zyn. Het zou ook God bedroeven. Toch zandsteen voor de St Laurenstoren? De Arbeidsinspectie heeft thans voor gesteld, de zandsteen, die nodig is voor de restauratie van de St Laurenstoren te Rotterdam, machinaal te laten bewer ken en permanent nat te houden, zodat van stuiven geen sprake „steenhouwersziekte", silicose, wordt voorkomen. Zoals gemeld overweegt de bedrijfsraad voor het steenhouwersbe- drijf, geen zandsteen meer te verwer ken. De moeilijkheid is nu, dat nog be slist moet worden, of men bij de St Laurenstoren met restauratie of nieuw bouw heeft te doen. Volgens een op sta pel staande wet mag namelijk bij nieuw bouw geen zandsteen gebruikt worden. HOE ER GESPAARD WORDT. In September vermeerderde het tegoed bij de spaarbanken met ruim ƒ1.3 n Lioen. Er werd ƒ31 millioen ingelegd ƒ30 millioen terugbetaald. In de eerste negen maanden van dit jaar steeg het tegoed met ƒ34 millioen. In October werd bij de Haagse Nuts- spaarbank ingelegd ruim ƒ3.5 millioen (vorige maand ƒ3.6 millioen) en uitbe taald ƒ34 millioen (v-m. 3.6 millioen), zodat het spaartegoed met ƒ85.000 meerderde. Het aantal boekjes in omloop steeg van 181.551 tot 182.864. Op ultimo October was het tegoed ruim 85 'millioen. Aviolanda bouwt nog 8 Harvard- trainers De N.V- Aviolanda te Papendrecht hseft een contract getekend voor de le vering van acht Harvard-trainers, ten be hoeve van de rijksluchtvaartschool te Gilze-Rijen. Van hetzelfde type zijn reeds 40 toestellen aan Zwitserland geleverd een serie voor de Ned. luchtmacht is bewerking. Twee toestellen verlaten elke week de fabriek. De vliegtuigen worden van Papendrecht uit naar de af- >mers gevlogen. September was recordmaand voor de uitvoer De waarde van de uitvoer bereikte in September j.l, met een totaal van f318,3 millioen (behalve diamant) het hoogste dusver geregistreerde maandcijfer- In deze maand werd 952 000 ton geëx porteerd. Daar stond tegenover een invoer van 1.826.000 ton, ter waarde van f407,4 mil lioen (in Augustus f390,3 millioen). De waardecijfers werden nog niet door de devaluatie beïnvloed, daar de September- gegevens vrijwel geheel betrekking had den op transacties, die vóór de deva luatie plaats vonden. Drs W. Bos, de vroegere secretaris van de ex-burgemeester van Den Haag mr Visser, is in vrijheid gesteld, maar zal binnenkort terecht moeten staan. 800 gesmokkelde gouden horloges werden in ean „dubbelplafond" van eer pand te Amsterdam—Oost gevonden; 5 personen werden J Bon 386 aangewezen voor 125 gram koffie Distributiebescheiden moeten bewaard worden werkzaamheden van het C.D.K van de plaatselijke distributiedien- sten zuilen nu een einde nemen. Door het uitvallen van de plaatselijke distri butiediensten kan vergoeding op welke vijze dan ook van verloren gegane bon kaarten niet meer plaats hebben. Het bedrijfschap zal voor de koffie-distnbu- tie gebruik maken van de bonnen van de thans in gebruik zijnde levensmidde lenkaart. Deze kaarten (zowel A-, B- als D-kaarten) moeten dus bewaard wor den, aangezien men anders het risico loopt, zichzelf blijvend van de distribu te van koffie uit te sluiten. Bijzondere •erstrekkingen van koffie aan particu lieren, overheidsinstellingen enz. zullen et meer gedaan worden In aansluiting aan de periodieke veer tiendaagse bonaanwijzing is thans voor het tijdvak van 6 t.m. 19 Novem ber bon 386 algemeen van de voe- dingsmiddelcnkaart 909 aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. De bon kan op Vrijdag 4 November worden besteed. De volgende bon- aanwijzing zal plaats hebben over vier weken. Wat ten aanzien van het publiek geldt oor het bewaren van'distributiebeschei- den geldt eveneens voor de handel, in richtingen. instellingen en horecabedrij- ten aanzien van bonnen, toewijzin gen, coupurekaarten e.d- De inlevering van eerder aangewezen bonnen voor koffie (dus bonnen, die voor 1 November zijn aangewezen) kan tot 6 November 1949 op de gebruikelijke wijze bij de distributiediensten plaats hebben, daarna ;n door het bedrijfschap nog aan te geven wijze en plaats. Arnold weer in 't geweer tegen grenscorrecties Karl Arnold, de minister-president van Noord-RijnlandWestfalen, die zich ten tijde van de grenscorrecties zo heeft be ijverd voor zyn „bedreigde" volksgeno ten, heeft nu bekend gemaakt, dat hij bij de federale Duitse regering wil inter- iren, als er iets waar is van de ge ruchten, dat de Nederlandse regering lemens is het Nederlandse school stelsel en de dienstplicht in te voeren in de geannexeerde gebieden. (Zoals men weet is er bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, het welk de mogelijkheid wil scheppen het Nederlands op de scholen in het ge annexeerde gebied in te voeren. De ,ve Nederlanders zullen volgens dit ontwerp echter niet onder de dienst plicht vallen Red.) VERLENGING INVORDERINGS TERMIJN OUDE PREMIëN. Thans worden premieën ingevolge de Ongevallenwet 1921. de Land- en Tuin- bouwongevallenwet 1922, de Ziektewet en de Kinderbijslagwet, welke vijf jaren na de vervaldag nog niet zijn geïnd, niet meer ingevorderd. Er is nu een wets ontwerp ingediend om deze termijn van vijf jaar te verlengen tot tien jaar. Op de Fr uitweg te Den Haag stapte de 60-jariige buspassagiere N. W. ui' Alphen aan den RUn uit een nog rijden de autobus van de H.T.M. Ze kwam te vaillen en is met gebroken voetbeentjes het ziekenhuis aan de Zuidwal opge- Inlevering van eerder aangewezen cou pures voor koffie kan tot 26 November 1949 bij de plaatselijke distributiediensten plaats hebben. Zo spoedig mogelijk zul len aanwijzingen voor de handel en in dustrie gegeven worden hoe met de nieuw aangewezen bonnen moet worden gehandeld. Tot zolang dient elke inleve ring bij plaatselijke of centrale distribu tiediensten, het bedrijfschap, grossier of brander, van nieuwe bonnen achterwege te blijven. Prof. dr H. Kraemer beantwoordde een vraag Bekering zal de Kerk waarachtig Kerk doen worden Het Amerikaanse Prot. weekblad „The Christian Century" heeft aan een groot aantal vooraanstaande personen in en buiten Amerika de vraag gesteld, welke geestelijke veranderingen in het laatste decennium in hun leven hebben plaats gehad. Ook aan de bekende prof. dr H. Kraemer, voorheen hoogleraar in de ge schiedenis der godsdiensten tc Leiden, thans directeur van het oecumenisch in stituut van de wereldraad van Kerken te Genève, werd deze vraag voorgelegd. Zijn mening, dat voor de vernieuwing van de Kerk de waarachtige bekering voorwaarde is, acht prof. Kraemer de rijkste vrucht van zijn denken der laatste tien jaren. „Niettegenstaande de ellen dige zwakheid der Kerk, maar simpel en alleen vanwege datgene, wat zij naar de wil des Heren is. kan de Kerk altijd weer het zout der aarde en het licht der wereld worden, mits zij waarachtig be rouw toont en zich bekeert op haar weg. Dit is de enige weg tot vernieuwing voor alle Kerken niet de weg. die naar een zekere overwinning leidt, maar de weg om werkelijk Kerk te worden onaf hankelijk in gehoorzaamheid, deemoe dig in het besef van eigen schuld, zwak heden en gebreken, vrij en 'onbevreesd door het vertrouwen in God". WEER EEN ZWAARDERE LAST OP DE BEDRIJVEN. De kosten van de keuringsdiensten van waren, waarvan de ene helft wordt betaald door de gemeenten en de andere helft door het rijk en de bedrijven te zamen, zijn aanmerkelijk gestegen. Er is thans een wetsontwerp ingediend om ook de bedrijven te laten bijdragen in de ver hoogde kosten, daar het aandeel van de bedrijven nog steeds is gebaseerd op het indexcijfer van de kosten van levens onderhoud in 1935. die de eerste vijf artike len van het A.-R. program van beginse len opnieuw in studie zal nemen, is thans als volgt samengesteld: Voorzitter: mr dr J. Donner te 's-Gravenhage, secretaris mr K. Groen te 's-Gravenhage, leden: H. Algra te Huizum, prof. G. C. Berkouwer te Amsterdam, dr J. A. H. J. S. Bruins Slot te Aerdenhout, prof. dr I. A. Diepen horst te Amsterdam, drs C. van Dijk te 's-Gravenhage, ds Joh. Prins te Amster dam, ds M. de Goede te Utrecht, dr J. P. A. Mekkes te 's-Gravenhage, prof. dr J. Severijn te Utrecht, mr J. Terpstra te 's-Gravenhage, J. Wilschut te Rotterdam, prof. dr S. U. Zuidema te De Bilt. Douwe Capelle, de 39-jarige recher cheur van het bureau Joodse Zaken te Amsterdam, werd door het A'damse B G. tot 20 jaar veroordeeld. Na tien jaar distributie Nu met ingang van Vrijdag de bonnen- lijsten uit de kranten zullen verdwijnen en de distributie zo goed als tot het leden zal behoren de kolen blijven nog op de bon en elke vier weken zullen nog met een koffiebon worden verrast is er aanleiding even een terugblik werpen op de tienjarige periode, waat onze consumptiemogelijkheden aan ban den waren gelegd. De oorsprong van de distributie ligt in de dreiging van de Tweede Wereld oorlog, toen in 1937 het rijksbureau „Voorbereiding voedselvoorziening in oorlogstijd" werd ingesteld. De bestaande organisatie, welke geba seerd was op de Landbouwcrisiswet 1933 en welke betrekking had op de sanering van de landbouw, werd bij deze voorbe reidende werkzaamheden ingeschakeld, zodat in Augustus 1939 bij het uitbreken van de oorlog het apparaat voor de dis tributie gereed was. Onmiddellijk na de Duitse bezetting op 15 Mei 1940 werden maatregelen getrof fen om te komen tot een algehele distri butie van de aanwezige voedselvoorra den, waarbij de bevolking werd ingedeeld naar de leeftijd en naar de aard van de Naast deze rantsoenering, welke ge schiedde door middel van bonkaarten en rantsoenbonnen, bestond de centrale voe ding met behulp van de centrale keuken. Nadat de distributie op bon van le vensmiddelen op 4 Oct. 1939 was begon nen met suiker, volgden langzamerhand andere producten. Na Juli 1940 kwamen de meeste voedingsmiddelen op de bon toen op 26 April 1941 ook de aardap pelen werden gedistribueerd, was het ge hele levensmiddenpakket gerantsoeneerd. Tot medio 1943 bleef de gemiddelde calorische waarde van het voedingspak- stand, daarna begon een daling in te treden, die vooral na het begin van 1944 sterk doorzette en haar dieptepunt bereikte in de fatale hongerwinter. West-Europa's eenheid wordt besproken Maar Engeland doet in geen geval mee Nederland heeft zich Dinsdag in de bijeenkomst van de organisatie voor de Europese economische samenwerking te Parijs aangesloten bij het voorstel van Ierland om een conferentie samen te roepen van West-Europa, de Verenigde Staten, Canada en de landen van het .sterlingblok teneinde West-Europa te helpen om tot een economische eenheid komen, met vrije handel en inwissel baar geld. was anders geen gunstige dag Hoffmans voorstel om op korte ter mijn een West-Europese economische eenheid tot stand te brengen. Sir Stafford Cripps zeide, dat Engeland gaarne wilde helpen en samenwerken met een dergelijke eenheid, doch het kon zich zelf niet inschakelen in verband zijn positie in het gemenebest. En de Franse minister Schuman wijdde war me woorden aan dit plan, dat zijn volle instemming had, maarmen moest de moeilijkheden niet onderschatten, zeide Schuman en bedenken, dat de deelne mende landen ook belangeD buiten Europa hebben. Een grondwet voor Europa Naar de „dubbele nationaliteit" De Europese Federalistische Unie ver gaderde te Parijs. Aldaar werd een re solutie aangenomen voor het opstellen grondwet voor de Europese lan- hun overzeese gebiedsdelen. De Europese „Consultatieve Assemblée" moet zorgen voor een grondwet in de i een verdrag. De Raad van Europa moet het fundament vormen een, uit twee Kamers bestaande, wetgevende vergadering. En die laatste instantie moet dan de Europese uitvoe rende macht kiezen. Bovengenoemd ver drag zal van kracht worden, zodra re geringen. welke op zijn minst 100 mil lioen personen vertegenwoordigen, het hebben geratificeerd. Dan krijgt iedereen dubbele nationaliteit, namelijk de „Europese" en die van zijn eigen land. De Nederlandse afgevaardigde te Pa rijs, dr H. Brugmans, noemde dit nood zakelijk voor ontheemden. Vaticaan waarschuwt tegen amnestie-verzoek Sowjets sturen bisschoppen naar Siberië Radio Vaticana waarschuwt de pries- rs in Tsjechoslowakije hun handteke ning niet te plaatsen onder een ,ain- •verzoek" van de regering wegens begane overtredingen. Rome ziet hierin slechts een communistische manoeuvre, teneinde de priesters van hun bisschop- verwijderen. De zelfde bron ver meldt, dat vijf bisschoppen van de Roe- theense kerk dwangarbeid verrichten Siberië, nadat de Sowjets Katholieke kerk bonden hebben. VOORLOPIG GEEN BEWAPENING VAN WEST-DUITSLAND Britten koesteren bezwaren De berichten over het bestaan van :n Amerikaans voorstel tot wederop richting van een Duits leger, worden door Washington tegengesproken. Even- sprake van een herziening van het bezet tings-statuut voor Duitsland. De Londense regering zou resoluut ge kant zijn tegen bewapening van het Duitse volk of aansluiting van West- Duitslanid bij het Atlantisch Pact. „Dit is de plaats van Palestina" Koning Faroek van Egpte bood te Caïro de Arabische Liga-leden een luch aan. Bij zijn welkomstwoord wees hij op een lege zetel en zei glimlachend: „Dit is de plaats Palestina". Het Weense Irving Ross-mysterie (II) Dana Superma, een intelligente en knappe Sowj et-spionne De kennismaking met haar bracht Irving Ross in de dood MOSKOU WACHTTE Z'N TIJD AF en die tijd naderde snelIn Joegoslavië engageerde Irving Ross een privé-secretaresse, een zekere Dana Superina. is een intelligente, niet onknappe brunette van ongeveer 40 jaar. Velen onzer zegslieden beweren, dat zü een opvallende schoonheid is. Niets is echter moeilijker na te gaanEr bestaan gèèn foto's van haar. Met vele lieden uit het duistere métier der internationale spionnage, heeft ze gemeen een afkeer te hebben van fotografische afbeeldingen van zichzelf. Hoe het ook zU, Dana Supe- in ieder geval van zéér goede familie. Haar vader was zelfs eens minister tijdens het Kabinet-Matchek. En de oude heer stond nu niet bepaald als een communisten-vriend bekend. Misschien was dit wel een van de redenen waarom Ross ertoe durfde overgaan in het vreemde en merendeels Amerikaans-vijandige Joegoslavië, een vrijwel onbekende vrouw aan zijn vertrouwelijke werkzaamheden te verbinden. zones naar de Sowjet-Russische waren de orde van de dag. Daarom spraken Ondanks de goede antecedenten van haar vader stond Dana in dienst van Sowjet-Rusland. De kennismaking met Dana zou Ross noodlottig worden. Zij had de betrekking bij Irving Ross aan genomen op uitdrukkelijk bevel van de chef der Sowjet-Russische geheime dienst in Belgrado. Voorlopig had zij niets anders te doen dan op bepaalde dagen te rapporteren wat Ross precies deed, met wie hij onderhandelde en zijn medewerkers waren in de ver schillende centra van Midden, en Zuid- Oost-Europa. is niet bekend of Irving Ross op de hoogte was van het feit dat zijn secretaresse een laaghartige dubbel-rol speelde. Zelfs niet of hij ook maar ge ringe vermoedens in die richting koes terde. Wat wij wèl weten is, dat zijn •erplaatsing van Joegoslavië naar Oostenrijk niet in gezelschap van Dana Superina plaats vond. Irving Ross reis de alléén. Dana bleef in Ihet land van Tito achter. Ross werkte nog slechts 'n paar weken i Wenen of Dana Superina stond plot seling voor hem. Volgens insiders, totaal onverwacht. Gesteld dat de Ame rikaan nimmer iets van Dana's spionna- ge-arbeid bemerkt had, dan moet de overkomst van Dana vanuit het rode Joegoslavië naar het democratisch wor dende Wenen, hem toch op z'n minst te denken hebben gegeven. Landen als Joegoslavië laten niet zo gemakkelijk iemand naar een „niet-proletariscne" staat reizen, vooral niet als deze „iemand" dochter is van een politiek-vijandige tsman en ex-secretaresse van een Amerikaan. Het blote feit dus dat zij betrekkelijk snel in Wenen was gear riveerd moest voor een bekwaam man als Irving Ross ongetwijfeld was. een be wijs zijn geweest dat het „uitkijken was geblazen". Nochtans zag men beiden veel in We en en omgeving samen en spraken be paalde lieden binnen korte tijd van een „liefdesverhouding" tussen de Ameri kaan en de Joegoslavische. Ook dit :s de spionnagewereld niets bijzonders, t is tientallen malen voorgekomen dat de „fatale vrouw", de spionne die de wraakgevoelens van een spionnage- chef tot dodelijke werkelijkheid moest maken op het „kritieke" moment op haar slachtoffer verliefd werd. Niette- werd Irving Ross vermoord. En Dana Superina speelde hierbij een hoofdrol. DE MOORD. De macht die de Sowjet-Russische ge heime dienst op Dana Superina had. bleek groter te zijn dan haar liefde voor de Amerikaanse diplomaat. Voor zover bekend heeft zij Irving Ross laag hartig verraden. Ross en Superina waren overeen ge komen dat zij in ieder geval aan de in vloed van de Russische spionnage-dienst diende te worden onttrokken. In Wenen kon de Joegoslavische niet blijven. Chu- voeringen van de Britse en Amerikaanse De heor en mevrouw L. van Duin en G. van DuinVan Egmond, Koestraat 5 te Rijnsburg, hopen op 16 November 50 jaar getrouwd te zyn. Beiden genieten nog een uitstekende gezondheid, na een zeer arbeidzaam leven. B(j de ingang van de bruidsdagen bieden wij hun, met vele Rijnsburgers, onze felicitaties aan. zij af dat Dana voorlopig uit zou wijkon naar een bevriende relatie van Irving Ross, in Noord-Afrika. De datum hier voor werd bepaald: Zondag 31 October 1948. Zo gezegd, zo gedaan. Om Ross van haar eerlijke bedoelingen te zijnen op zichte te overtuigen, bracht zij op de avond van de 30e October, al haar geld en sieraden bij Irving Ross thuis. Zij zelf zou, met enige andere vrienden en bekenden van de Amerikaan, de nacht bij hem doorbrengen, en de volgende ochtend naar Afrika vertrekken. De afgesproken avond van de 30 Octo ber 1948 was géén toevalDana Su perina wist namelijk héél goed dat de zelfde avond door Irving Ross een gast verwacht werd die zéér belangrijke do cumenten aan de Amerikaan zou over handigen. Het was haar uitdrukkelijke opdraoht deze papieren in handen te spelen van de Sowjet-Russische geheime De gasten verschenen één voor één, zang en dans wisselden elkaar af. er werd gegeten en gedronken, en vóór men bet het al weer licht. Zondagmor gen de 31 OctoberPlotseling ver zoekt Dana aan Ross om haar nog even naar haar kamers te willen rijden. Ze had nog iets vergetenDit verzoek bevreemde Ross in 't geheel niet. Inte gendeel. Want een andere gast zou tóen door hem naar diens huis worden ge bracht. Dana kon dus gerust gelijk mee- Nadat de betrokken gast lachend en et 'n handdruk afscheid van Dana en Irving had genomen, zette de auto koers naar Dana's kamers en reed daartoe, ir. de buurt van het „Siidbahnhof", door de Russische sector van Wenen. Plotse ling werd de dagen door vier, in Rus sische uniform geklede, militairen aan gehouden. Ross kreeg bevel om te stop pen en, terwijl de vier mannen hun machinepistool op Ross richtten, daarna opdracht naar een van de buitenwijken van Wenen te rijden. Later in de morgen vonden voorbij gangers de geheel met bloed bespatte wagen in Voesendorf. Ross was reeds (No. I in ons blad van Zaterdag 22 Oc tober). GEEN FIETSPAD door de dui nen tussen Zandvoort en Noord- wijk. Ged. Staten van Noord Holland achtten het niet verant woord, de aanlegging van fietspad voort te zetten, zodat het werk zoals reeds eerder gemeld werd moet worden gestaakt. Foto: een paar arbeiders zijn nog bezig, helm te planten, .maar den wordt aan het begin van het pad een hek geplaatsttot betere tijden'.? Brits ambassadeur uit Belgrado naar Londen De Britse ambassadeur te Belgrado, Sir Charles Peake, is naar Londen ont boden voor een conferentie op het mi nisterie van Buit. Zaken. Vermoedelijk houdt zulks verband met de jongste ont wikkelingen in de koude oorlog tussen Tito en het Kremlin. Turks-Russische relaties ongunstig Engeland echter een goed kameraad De President van Turkije heeft bij dn opening van het Parlement een rede ge houden over de buitenlandse politiek. Al wenst Turkije goede betrekkingen met Rusland te onderhouden, toch vlot het daar niet mee, en evenmin met Bulgarije. De betrekkingen met Engeland ontwikke len zich in gunstige zin. Turkije consta teert met voldoening, dat het bondgenoot schap met Engeland wederzijds zeer ge waardeerd wordt. Record voor vredestijd President Truman heeft voorspeld, dat de federale uitgaven dit jaar het record voor vredestijd van 43.5 milliard dollar zullen bedragen en dat de regering van een verlies van 5,5 milliard dollar zal boeken voor de 12 maanden, eindigend op 30 Juni 1950. Boek van wijlen Edward Stettinius In een boek „Roosevelt en de Russen", dat dezer dagen te New York zal ver schijnen. schrijft de Maandag overleden oud-minister van Buitenlandse Zaken, Edward Stettinius, dat president Roose velt bij het begin der conferentie, van Jalta, Stalin te verstaan had gegeven, dat de Amerikaanse troepen op zijn laatst twee jaar na het einde van de vijande lijkheden uit Europa zouden worden te ruggetrokken. Dat dit niet gebeurde, was vanzelfsprekend aan de toen nog niet voorziene verscherpingen in de verhou dingen AmerikaRusland te wijten. Amerikanen zoeken een „lijf- wachter" van Pieck HU ontvoerde een Duitse vrouw De Amerikaanse autoriteiten te Berlin verzoeken de arrestatie van zekere Rein- hold Knoppe. Deze figuur is het belang rijkste lid van de lijfwacht van Wilhelm Pieck. de President van de comunïstische Oost-Duitse regering. Genoemde Knoppe heeft zich schuldig gemaakt aan ontvoe ring, illegale huiszoekingen en plunderin gen. Hij zou o.a. een Duitse vrouw hebben ontvoerd en aan de Rssische politie uit- Sport en Wedstrijden Nel van Vliet in de huwelijksboot met 48 uur geslagen De wereldkampioene schoolslag. Nel van Vliet, die. zoals,we onlangs meld den, op 11 November te Hilversum in het huwelijksbootje stapt zal niet ge dacht hebben, dat zij in deze „spurt" met twee daglengten zou worden gesla gen door een oude rivale- De bekende Hilversumse zwemster. Wil Haverslag, die als kampioene van Nederland op de 200 meter schoolslag door Nel van Vliet werd onttroond, treedt namelijk 9 No vember in het huwelijk met de heer B. C. M. Ebbing te Hilversum. MEVR. HEEMSKERK 5/6 EX AEQUO IN BARCELONA. De afgebroken party tussen mevrouw Heemskerk en mej. Bussers Is in de laat ste ronde van het dames-schaaktournooi in remise geëindigd. De eindstand is: 1/2. mevr. Simans Chaude (Fr.) en r Trammer (Gr.-Br.) 514 p.; 3. mej. Bussers (B.) 4V4; 4. mej. Saunders (G.-B.) 4; 5/6. mevr. Heemskerk (N.) en mej. Cisuenies (Sp.) 314: 7. mej. Celat (Sp.) 1; 8. mevr. Guinart (Sp.) 14. RODE DUIVELS HIELDEN LONDEN IN BEDWANG (0—0). De ploeg van de Rode Duivels, waarin geen enkele speler uit de ere-afdeling was gekozen, speelde Dinsdag in Brussel met 00 gelijk tegen een Londens elftal In de Engelse voorhoede ontbrak elk verband en zo moest B^ntley, de mid- voor van Chelsa, het in zijn eentje pro beren. Bij de Belgen was doelman Speenckaret de uitblinker en gaf ook linksbinnen Givard goed spel te zien- Haag .speelden deze ploegen gisteravond In de „Overdekte" een slechte wedstrijd. Na een aanvankelijk overwicht van de thuisclub gingen vele aanvallen door slecht schieten en pech verloren. Ook aanvallen van De Zyl ondergingen een zelfde lot Eindelijk gelukte het Tegelaar naar de vrijliggende C. Stomps te plaat sen. die onhoudbaar doelpuntte (10). Het spelpeil daalde toen aanmerkelijk en speciaal De Zijl speelde te laks om succes te hebben. Ook bij LZC wilde het niet vlotten, waardoor deze weinig inte ressante wedstrijd als de bekende nacht kaars uitging. Willen LZC en De Zijl in de komende wedstrijden meer succes boe ken. dan zal er heel wat beter aange pakt moeten worden. DE SCHOOLZWEMWEDSTRIJDEN WERDEN VOORTGEZET De schoolwedstrijden werden in de „Overdekte" voortgezet. Ditmaal was de beurt aan U.L.O.'s. H.B.S.-en en Gym- De uitslagen waren: Jongens: 1. U.L.O. Pieterskerkstraat. 432 7 pt; 2. Gem. H.B.S. 453.4 pt; 3, UJL..O., Noordeinde. 468 pt; 4. Chr. H.B.S., 510.5 pt; 5. Ambachtsschool 533 pt; 6. Openb. V.G.L.O.. 537 pt; 7. Leid- se Houtschool, 570.1 pt. Meisjes: 1. H.B.S. 506 pt; 2. U.L.O. 516.7 pr, 3. U.L.O., Pieterskerkstraat, 589.7 pt; 4. UJL.O., Noordeinde. 606.2 pt; 5. Openb. V.G.L.O., 612.9 pt; 6. Gymnasium, 616 pt; 7. Chr H..B.S.. 619.5 pt; 8. Leidse Hout- school, 653.9 pt. Na loting met de U.L.O. Pieterskerkstraat kreeg de meisjes-H.B.SL de beker, beschikbaar gesteld door dn Idixectie van de „Ov-rdekte".

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3