J t.< f l AMI Jlirtitur £cüisrf|e (fiiourant MINAHASA, MOLUKKEN EN TIMOR erkennen beslissing niet I' r< dékmw Wist U DONDERDAG 3 NOVEMBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 p. kwartaal: J 1.35 per maand: ƒ0.32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per milimeter. (By contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Dertigste jaargang No 7959 „Stanluasttcf! Is gfiebüoct» mtjn hert in Icgficnspoct" Gisteren om 16.40 uur kwam de beslissing Zie pagina 4 MENINGEN OVER DE R.T.C. Zij zullen zich met alle middelen daar tegen verzetten DE HEREN L. POLHAUPESSY, K. J. VIGELEYN NIKIJULUYV, D. H. Undap en D. P. Zacharias hebben als delegaties van de Persatoean Timoer Besar en Twapro èen verklaring tot dr W. Drees gericht inhoudende, dat de volken van de Minahasa, Molukken en Timor het onvervreemdbaar recht van zelfbeschikking handhaven, gegrond op het rechtsbesef der wereld, de koninklijke boodschap, het Atlantic charter, het handvest der V.N., de grondwet van het Koninkrijk. Deze volken verwerpen alle beschik kingen. welke dit recht schenden, al omdat geen van de door deze volken aangewezen vertegenwoordigers op ae Ronde Tafel-conferentie zijn gehoord. Deze volken weigeren lijdend voor werp te worden van enige vorm van overdracht van H.M.'s souvereiniteit. Zij beschouwen de V.S. van Indonesië als een wisse prooi van het communisr Zij nemen ook niet genoegen met «chijnvolksstemmingen na de souv niteitsoverdracht. Zij zullen zich hier tegen verzetten met alle hun ten dienste «taande middelen, zowel in Nederland als in andere landen. Wie zoet is krijgt lekkers De E.C.A. heeft aanbevelingen gedaan om voor 31 December as. Indonesië 17 millioen dollar te lenen. Noodzaak van samenwerking De republikeinse vertegenwoordiger te Londen Soebandrio verklaarde, dat In donesië alleen kan bloeien in samenwer king met Nederland. Voldoening bij de V.N. Dr Van Heuven Goedhart maakte de overeenkomst bekend in de Algemene Vergadering der V.N. Zij werd met ap plaus begroet. De Russische minister van Buitenlandse Zaken .Wisjinski, applaudisseerde niet, evenmin als de vertegenwoordigers van de Oekraine en Tsjechoslowakije. Dr Van Heuven Goedhart en de Ameri kaanse vertegenwoordiger Austin hiel den redevoeringen. De vertegenwoordiger van India, Bene- gal Rau, zeide in een persgesprek, dat de overeenkomst vooral India heeft ver heugd en betoogde, dat bij de conferen tie van New Delhi de diplomatieke werk zaamheid begonnen was, die tot dit resul taat had geleid. Woordvoerders van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken ga ven hun grote voldoening te kennen, even als mevr. Roosevelt. Het Canadese lid van de Veiligheidsraad, MacNaughton, de voorsteller der Canadese resolutie, noem de de overeenkomst een der meest op wekkende gebeurtenissen in de geschie denis der V.N. en een voorbeeld van hetgeen er met vreedzame middelen kan worden bereikt, als men maar de door de Veiligheidsraad aangegeven weg Palar herinnerde er in een gesprek met Aneta aan, dat de republiek twee oor logen had moeten voeren en moeizaam onderhandelen om tot dit resultaat te komen. Als de V.N. niet hadden ingegre pen, zou het conflict door de Nederlan ders met geweld van wapenen beslist zijn, aldus Palar, die zijn dank betuigde aan India en Australië. Hij wenste, dat de V.N. zouden bemiddelen inzake Nieuw De Belgische vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad, Fernand van Langen- hove, noemde het resultaat van de R.T.C. van wereldomvattend belang. Hij wees op de zware verantwoordelijkheid van de personen, die de nieuwe staat moeten regeren. In diplomatieke kringen te Londen heerst vreugde over het resultaat der R.T.C. Anak Agoeng Gde Agoeng De premier van Oost-Indonesië, Anak Agoeng Gde Agoeng, verklaarde na af loop van de R.T.C., dat Nieuw Guinea een geschilpunt is en blijft, dat een scha duw kan werpen op de samenwerking binnen het unieverband. „Het is te be treuren, dat de unie begint met een ge schilpunt," zeide hij. Poging tot Frans-Duitse verbroedering Dr Adenauer naar Parys? Adenauer, de West-Duitse kanselier, Voelt iets voor een reisje naar Parijs. Vermoedelijk zal hij binnenkort met Franse autoriteiten besprekingen voe ren, om de verhouding tussen de twee landen te verbeteren. Op het program staan de „ontmanteling" en de Saar- kwestie. alsmede het punt der culturele uitwisseling. Ook is er een nog onbeves tigd Reuter-bericht, als zou Dean Ache- son naar Europa komen, ter bespreking van het Duitse probleem met Bevin en Schuman. Premie voor minst-betaalde Franse arbeiders Eerste daad van Bidault De regering-Bidault is in principe tot overeenstemming gekomen over een pre mie voor de minst betaalde arbeiders, namelijk voor hen, die minder dan 15.000 francs per maand verdienen. De premie zal 3000 francs bedragen. AMERSFOORTSE KAMPBEULEN VEROORDEELD. De R. v. C. verwierp het beroep van de tot de doodstraf veroordeelde Amers- foortse kampbeul W. v. d. Neut uit' Hel- versum. Zijn mede-kornuiten J. J. A. van Roessel en J. J. Gombert uit Utrecht, resp. veroordeeld tot levenslang en de doodstraf, kregen resp. 20 en 15 jaar m.a. De Jodenvervolgers J. Smorenburg en J. G. van Cleef, beiden destijds bij de politie te Utrecht, kregen in plaats van 15 en 12 resp. 11 en 7 jaar. Burgemeester M. W. J. Coenders van Sittard is m.i.v. 1 November benoemd tot regeringscommissaris van het alg. mjjn- werkersfonds te Heerlen (vac.-wijlen mr N. C. Couvee uit Den Haag). Voor 4 jaar zijn benoemd tot lid van de Münraad H. P. Gelderman C. Mzn. te Oldenzaal, prof. ir Th. R. Seldenrath, Rijswijk (Z.-H.) en ir H. Vos, Wassenaar, nieuw leven had wilden beginnen, dat Hij wilde, dat deze zaak met spoed zou worden afgehandeld, bijvoorbeeld op de eerste ministersconferentie van de In de kringen der Nederlandse delega tie wees men er op, dat de resultaten van de R.T.C. voor de Indonesiërs veel gunstiger zyn dan die van Linggadjati en de overeenkomst der Renville. Neder land had meer gegeven dan de resolutie van de Veiligheidsraad had gevraagd. Drs HATTA TERUG NAAR INDONESIË Morgen hoopt 'de republikeinse premier, drs Hatta, tezamen met mr Roem per vliegtuig naar Indonesië terug te keren. Rios Bridoux weet nog niets van vliegramp Eric Rios Bridoux, de 28-jarige Bo liviaanse vlieger, weet nog steeds niet, dat hij de enige overlevende is van de vliegtuigbotsing boven Washington, waar bij 55 mensen om het leven kwamen. Rios Bridoux heeft bij de ramp zijn rug gebroken en verschillende andere ern stige kwetsuren opgelopen. Gisteravond laat had men 46 lijken geborgen. Het zoe ken in de Potomac-rivier te Washing ton werd ook vannacht voortgezet. Op mevrouw Velutini uit Caracas (Ve nezuela) na, waren alle passagiers en leden der bemanning Noord-Amerikanen. Nog 30 Nederlanders naar de goudmijnen. De Zuidafrikaanse keuzecommissie, die de eerste ploeg Nederlanders heeft ge keurd voor de opleiding tot opzichter ir de Zuidafrikaanse goudmijnen en waar- totaal van 300 gegadigden ei 31 werden goedgekeurd, heeft na het ver trek van 28 dezer jonge m Zuid-Afrika drie volgen nog haar werkzaamheden voortgezet in België. Daarna zijn opnieuw 150 Nederlanders gekeurd. Dit heeft tot' resultaat gehad, dat deze tweede groep er reeds 22 zijn goedgekeurd, welk aantal vermoedelijk zal oplopen tot 30. Het eerstvolgende vliegtuig, eer nieuwe emigranten naar Zuid-Afrika zullen vertrekken, zal vermoedelijk op 10 November a:s. ook een deel van deze dertig adspirant-opzichters meenemen. De -mogelijkheid voor jonge Nederlan ders blijft bestaan om zich bij de geweste lijke arbeidsbureaux voor een dergelijke functie op te geven, maar het is niet zeker of de keuzecommissie nog eens terugkomt. H.M. de Koningin ontvangt drs Hatta H.M. de Koningin heeft hedenmorgen de voorzitter der republikeinse delegatie ter Ronde Tafel-conferentie drs Moh. Hatta, in audiëntie ontvangen. RECEPTIE DER INDONESIËRS IN HET KURHAUS. De delegaties van de republiek en de Bijeenkomst Federaal Overleg zullen van avond van 5 tot 7 recipiëren in het Kur- haus te Scheveningen. De Gasperi zoekt drie nieuwe ministers Volgens Ass. Press zal in Italië geen üeuwe regering worden gevormd, al trof het ontslag der socialistiscne minis ters De Gasperi als een „donderslag". Nog deze week hoopt hij drie nieuwe ministers te benoemen, om in de vaca tures te Deze telefoto toont het wrak, van de geweldige D.C.-4, die, zoals we gisteren meldden, bü Washington in botsing kwam met een gevechtsvliegtuig en neer stortte. Alle 55 inzittenden kwamen om het leven..De piloot van het militaire toestel bleef gespaard. Het Kollumer drama Twaalf jaar geëist tegen dokter, die meisje liet verdrinken Verd. krabbelde na moeizame bekentenis weer terug Twaalf jaar gevangenisstraf met een verbod om gedurende vijftien jaar de prakt\jk uit te oefenen werd gistermiddag voor de Leeuwarder rechtbank geëist tegen de 48-j. arts Taeke de J. uit Kollum. Op 1 Juli 1948 zou hü de 31-jarige leerling-verpleegster Riemke Veenstra van een brug in het water hebben geduwd, waardoor zü is verdronken. De arts had na vele en langdurige verhoren bekend, gisteren kwam hy op die bekentenis terug. De het gebeurde naar Indonesië was vertrokken en bij zijn aankomst werd gearresteerd, had bekend dat hij op de avond van dde eer ste Juli met het meisje een afspraak had gemaakt. Nadat zij bij hem in de auto gestapt kregen zij ruzie. Op de Wij- geesterbrug bij Kollum is Riemke uitge stapt. Zij .ging met een been over de leu ning geslagen op de brug zitten. Giste ren verklaarde de arts, dat de ruzie al heviger werd en het meisje -ai eens ge zegd had »,,Dan verdrink ik mij". Toen stoof biji op haar af en plotseling was Rdemke verdwenen, „Ik was destijds hec aanhoudend1 verhoor beu en om van de zraak af te zijn heb ik maar bekend, wa- tende dat mijn leven toch verwoest was". De president vroeg, of hij het spelletje in nu weer toegeven, dan weer ont kennen opnieuw zou beginnen. ,Het is ontstellend, dat u zo koel en berekenend elke zet in deze zaak hebt gedaan". Maar ook op verdaohtes gemoed werd ge werkt, hij kon niet tot de verklaring worden 'gebracht, dat hij' het meisje te •ater heeft geduwd. Het bleek, dat hij geen moeite had ge daan het meisje te redden. Hij ver klaarde niet te hebben geweten, dat zij De getuige dr J. Zeldenrust verklaar de, dat het voorhoofd van het slachtoffer lange ondiepe wonde 'had vertoond, moet zijn aangebraoht vóór Riemke de brug viel, bijvoorbeeld door een stomp met een vuist, waarbij de ring de wond kan hebben veroorzaakt. De vader van Riemke vertelde, dat zijn dochter een keer of tien met „dok- Theo" was uitgeweest, maar ver dachte beweerde, dat dut slechts vier keer as gebeurd. Daarop werd de zitting met gesloten deuren verder behandeld, daar bepaal de gedeelten van het 'behandelde zeden- kwetsend zouden kunnen zijn. In de middagzntting noemde de Officier van Justitie verdachtes houding strafver zwarend. Hoewel de opzet tot doden aanwezig achtte, vond de Officier moord niet bewezen. Wegens doodslag eiste hij bovengemelde straf. De verdediger, imr D. Okma, bracht voren dat de arts dn Indonesië door het laatste onderhoud met Riemke direct ineen dreigde te storten. Toen hy op de brug voor die volle 100 pet door het meisje voor de moeilijkheden werd geplaatst en zij wilde dat hij van zijn vrouw ging scheiden, heeft hij geen op lossing kunnen vinden. Mr Okma drong op clementie aan. Uitspraak over 14 dagen. Niet bon af Ontslag voor honderden distributie-ambtenaren Het personeel van de inspecties ei andere diensten inbegrepen zijn bij het Centraal Distributiekantoor thans nog ongeveer 200 personen aangesteld, 60 vast en 140 tijdelijk. Op 1 Januari zullen er nog 70 a 80 in functie zijn. Bij de ge meentelijke distributiediensten werken nog ongeveer 850 personen en ook hier van zullen er honderden worden ontsla gen of overgeplaatst. Door de samenvoe ging van vele diensten zijn er nu nog ongeveer 90 distributiekringen. Een deel van het vaste personeel van het C.D.K. en gemeentelijke diensten zal overgaan naar andere diensten, waar deze ambtenaren deels ook voor het begin der distributie al werkzaam waren. De kolendistributie zal mogelijk over gaan naar het Rijkskolenbureau; giste ren meldden wij reeds, dat het bedrijfs- schap voor granen e.d. voor de koffie- distributie zal zorgen. Dan blijft voor het CD.K. en gemeentelijke diensten slechts de taak over, zichzelf te liquideren. Wanneer dit achter de rug zal zijn is nu nog niet te zeggen. Toeristen niet meer aan één land gebonden Met f 350 in totaal mag men vele Volgend jaar zal aan ieder, die devie zen aanvraagt (en verkrijgt) voor een toeristische reis naar Scandinavië, Bel gië, Frankrijk of Engeland een toeris tenboekje worden uitgereikt, waarop f350 aan deviezen beschikbaar wordt gesteld, zo verneemt de K.N.A.C. De houder van zulk een boekje kan devie zen krijgen voor elk dezer landen, tot een totaal van f350. Men is dus niet meer gehouden het hele bedrag in één larïd en voor één reis uit te geven. Voor een auto krijgt men f100 extra. DE Waarheid gedroeg zich „voor-Beel-dig" i Het „grote" ogenblik op de slotvergadering van de Ronde Tafel Conferentie, die gistermiddag in de Ridderzaal te Den Haag werd gehouden: De overeen komst wordt getekend door de voorzitters van de delegaties. V.l.n.r.: Minister Van Maarseveen, Sultan Hamid n van de BF.O., en drs Hatta. Vijf dagen naar Parijs. Fran<aise kwam telkens met stapels valse bankbiljetten terug Venlose zwarte pieten brachten ze aan de man De geruchtmakende valse dollar- en Markbiljettenzaak is gisteren door de bleek wel, dat de 20-jarge Fran?aise Roermondse rechtbank behandeld. Het Odette B., echtgenote van A. van H. uit Venlo, niet de grote rol gespeeld heeft aanvankelyk wel dacht. Tegen haar werd acht maanden gevangenisstraf geëist, met aftrek van de zes maanden Opzet van belediging niet bewezen van het voorarrest. De Amsterdamse rechtbank heeft van- Odette bekende vlotweg. Een Parijse morgen de redactie van „De Waarheid", I relatie, de Arabier Larbt, die reeds tot gedagvaard in de persoon van de hoofd redacteur, A. D. Schoonenberg, vrijge sproken van de beschuldiging, dat zij dr L. J. M. Beel had beledigd. De opzet de belediging werd niet bewezen geacht. O.p 20 October was ƒ300 boete subs. 30 dagen hechtenis en 3 mnd. voorw. geëist. Dr Beel achtte zich beledigd door enige vragen, welke in het blad aan de regering an de Officier van Justitie in Den Haag werden gesteld. Het moet niet uitgesloten wprden ge acht, dat de O. v. J. hoger beroep zal aan tekenen. 4 mnd. is veroordeeld, was de leveran cier. Haar eerste reis ging per trein. In een bol breigaren smokkelde zij f7000 om de Arabier te betalen. De Venlose zwarte Pieten vroegen meer dollars marken en Odette maakte nog vijf toch ten-, tussen eind 1948 en voorjaar 1949, Minstens 4600 dollarbiljetten en 28.000 Marken gingen door haar handen. Het ging goed, tot een der handlangers in Duitsland werd aangehouden. De verde diger van Odette betoogde, dat zij het geld steeds als vals had aangeboden en dat zü dus volgens de Ned. wetten niet strafbaar is. Overleg tussen Westelijken en Benelux over „Pieckisfan" E* Zal spoedig een de facto-erkenning volgen R IS REDEN OM AAN TE NEMEN, dat de vorming De Berlijnse correspondent van A.N.P. herinnert eraan, dat de Benelux- landen in 1948 de overeenkomst van Lon den hebben ondertekend, waarbij tot de vorming van een West-Duitse staat be sloten werd. Nu er een „tegen-regering" opgetreden, wordt het noodzakelijk i gemeenschappelijke houding aan te men. Nederland handhaaft de be staande contacten met de Sowjet-zone, doch zulks betekent geenszins een de facto-erkenning van de Oostelijke Duitse regering. De lopende zaken worden behandeld met de zelfde instanties als vroeger. De betreffende organen worden niet erkend als onderdeel van een zelfstandig Duits regerings-apparaat, In dit verband zij nog opgemerkt, dat het met de Sowjet- zone gesloten handelsverdrag geldig ii tot Augustus 1950. Binnenkort gaan vertegenwoordigers van het voedsel-importbureau naar Ber lijn om over een kali-contract te onder handelen. Voor de BelgischLuxemburgse Unie is de kwestie van de houding tegen- de regering van Grotewohl dringen, der van aard, omdat de handelsovereen komst der Unie met de Sowjet-zone af loopt en nieuwe besprekingen nodig zul- maakt het zwartste zwart zwarter dan zwart! 6U)N?m GfT2UMJ?T' Duitse regering derlands Consulaat-Generaal voor lijn en de Sowjet-zone zyn door de nieuwe situatie nog niet beïnvloed. Aan de erkenning van „Pieckistan"' zitten echter eiganaardige kanten. Een deel van de Jantjes weer landrot Korporaals en manschappen, die beho ren tot het beroepspersoneel van de z dienst en wier dienstverband vóór of 1 Januari 1944 was geëindigd, kunnen een verzoek tot ontslag indienen, mi later geen reëngagement hebben geslo ten. Dit verzoek zal dan worden inge willigd. Wanneer zij zijn overgebracht na: Kon. Marinereserve, zullen zij op zoek van de werkelijke dienst worden ontheven. Als deze militairen echter hun gezinnen op rijkskosten naar Oost of West hebben doen overkoimen. moeten zy eerst hun verblijf aldaar uitdienen. Als zy eenmaal zijn ontslagen, zal e later verzoek om weer in beroepsdienst te mogen treden, niet worden ingewil ligd. Betrokkenen wordt dus aangera den, geen ontslag aan te vragen, alvo rens zekerheid te hebben over een sende burgerbetrekking. Deze voorlopige maatregel is genomen i.v.m. de vele verzoeken tot ontslag. De pl.m. 55-jarige wielrijder P. J. der Mark ui,t Paterswolde, een oud-wiel- er, fietste gisteravond bij Peize (Dr.) tegen een onverlichte auto aan en kwam daardoor onder een passerende vrachtauto terecht. Hij was op slag dood. DAT sommige prijzen voor kalksteen blijkens een in de St. Crt. van gisteren opgenomen prijzenbeschikking zijn ver hoogd. DAT de 35-j. landwachtcommandant A. M. J. van Grinsven uit Den Bosch in R'dam tot 2 j. werd veroordeeld (eis 4 j.). DAT tegen de 44-j. PTT-ambtenaar W. J. Gamier uit A'dam wegens verraad van een Joods echtpaar 8 j. werd geëist voor het B.G. te R'dam, waarheen deze zaak na behandeling in A'dam door de R.V.C. DAT de verplichting tot verzekering van slachtvee gehandhaafd blijft, ook al is de distributie opgeheven. DAT de baggermolen Noordzeehaven in de fa. Volker uit Sliedrecht gisteren de R'damse Waalhaven door een om hoog getrokken paal werd lek gestoten 1 is gezonken. DAT de spoorbrug by Meppel gister avond ruim een uur omhoog heeft ge staan, omdat een zwaar geladen schip in de vaargeul vast zat. DAT de afd. natuurbescherming van het dep. van O-, K. en W. 12.000 ha tuinen onder Bloemendaal heeft aange kocht als natuurreservaat. DAT de onbewaakte overweg ii Hilsestraat te Wouw, waar de laatste maanden verscheidene ongelukken zijn voorgekomen, met flikkerlichten zal den beveiligd. DAT 53 jubilarissen bij De Schelde te Vlissingen een medaille ontvingen en 12 personen, die het langst in dienst zyn, bovendien een eremedaille van de orde van O. N. DAT de nieuwe burgemeester van sen, H. J. de Dreu, dezer dagen werd geïnstalleerd. DAT de bouw van het betonskelet van de nieuwe meelfabriek der Ned. ver bruikscoöperaties aan de Rijnhaven te R'dam is gegund aan de laagste inschrijf- ster, de Kon. Rott. Bouw- en Aanne- mingmy v/h Van Waning, voor f 878.900. DAT voor het R'damse B.G. vrijspraak werd geëist in de zaak tegen de 55-j. kantoorbediende J. H. Berkel uit R'dam, die beschuldigd was van verraad. DAT J. D. E. v. d. Heuvel (KVP) te Loon op Zand is benoemd tot Staten lid van Noord-Brabant, in de vac.-wy- len H. J." van Susante. DAT het Unesco-centrum aan de Kei zersgracht te A'dam (het eerste ter we reld) Maandag as. door de dir-generaal der Unesco, dr Jaime Torres Bodet, zal worden geopend en E. Alderse Baes tot dir. is benoemd. DAT de hoogleraren Weijer en Ver rijn Stuart op een voor zakenlieden be legde samenkomst van het eomité van Benelux-samenwerking op 18 November in het Indisch Instituut te A'dam resp. het algemeen en het monetair aspect van de Benelux zullen behandelen. DAT de Langkoeas van de Kon. Rott. Lloyd vanmorgen met o.m. veel levende have voor Blijdorp aan boord van haar eerste reis uit Indonesië in R'dam arri veerde. DAT mevr. R*se Cohen-Wittgenstein, 81 jaar oud. mede-oprichtster van Maison de Bonneterie in Den Haag en Amster dam, is overleden. DAT thans van de nieuwe proc. weg Haarlem-Zaanstreek-Purmerend het deel tussen de Oostelijke ringdijk var Wijde Wormer en Purmerend is openge steld. DAT 93 jaar oud in Den Haag is leden G. F. A. ten Bosch, oud-apotheker van het acad. ziekenhuis te Leiden. DAT notaris D. M. Klijzing op 70-j. leeftijd in Haarlem is overleden. DAT D. Bergsma. dir geneesheer van Sonnevanck te Harderwijk, op zyn ver zoek is ontheven van het lidmaatschap van de centrale commissie voor de volksgezondheid en dr F. N. Sickenga, dir. van het studentensanatorium te Laren, hem opvolgt De zaak tegen de chauffeur S. werd aangehouden tot 29 November. Dan zul len ook nog andere verdachten terecht staan. Gisteren kwamen nog enige me deplichtigen voor. Tegen de echtgenoot van Odette, A. van H. en tegen diens vader, die als geldschieter was opgetre den, werd één jaar m.a. geëist, hoewel zy ontkenden, veel van de zaak te heb ben geweten. Uitspraken op 15 Novem ber. Churchill over het schrijven van boeken Bij het in ontvangst nemen van de literaire prijs ran duizend pond sterling, die, zoals bekend' is, door een Brits Zon dagsblad aan Winston Churchill is toe gewezen voor de twee eerste delen van zijn mémoires, zei de Britse staatsman in zijn toespraak: „Een boek schryven is een avontuur. Men begint er mee als met een spelletje. Dan wordt het een mysterie, vervolgens een tyrara, en in het laatste stadium, wanneer men met zyn eigen dienssbaartreTd verzoend is geraakt, doodt men het monster". Tot het lezerspubliek, zei Churchill: ..Het is jammer, wanneer werken van grote practisehe waarde ge haast worden gelezen, of wanneer de lezer, wat zijn ontwikkeling betreft, er nog niet aan toe is". Zus van Gary houdt er mee op De zuster van Gary Davis (wereld burger no. 1), heeft haar pogingen op gegeven om Gary er van te overtuigen, dat hij er verkeerd aan heeft gedaan, afstand te doen van zijn Amerikaans staatsburgerschap. Virginia Davis, een bekende zangeres, ging naar Parijs in de hoop, dat zij haar broer er toe zou kunnen brengen, naar huis terug te ke ren. Maar zij heeft van verdere pogingen daartoe afgezien. Zij zei: „Ik zou hem nu van gedachten willen doen ver anderen. Ik ben er van overtuigd, dat hy doet. wat hij zijn plicht acht." AMERIKAAN SE VULPENKONING HEEFT PECH Milton Reynolds, de „vliegende ball- point-pennen-koning", die zoals bekend is, een recordvlucht probeert te maken als gewoon luchtreiziger via de lijn diensten rond de wereld, heeft pech. De „Panamerican Clipper", die hem naar Londen bracht, moest gisteravond op het vliegveld Shannon in Ierland landen, daar het weer boven Londen slecht was. Later kwam hij in Brussel aan. Hij had toen 30 minuten van zyn achterstand in gelopen, maar had toch nog 7 uur ver- Gaan Britten op 6 Juli 1950 stemmen Er wordt «1 om gewed Lord Calverley, smds 1919 lid van de Labour-partij en woordvoerder voor de regering, heeft in het Hogerhuis bekend gemaakt, dat op 6 Juli 1950 in Engeland algemene verkiezingen zullen worden gehouden. Later verklaarde hij, dat ge noemde datum precies vijf jaar na de laatste verkiezingen ligt. De Lord be roemde zich erop, dat hij alle data voor algemene verkiezingen goed geraden had. Inmiddels heeft de Britse minister van Staat, Hector McNeil, verklaard, dat hy 10 tegen 1 wil wedden, dat er op 6 Juli geen verkiezingen zullen zyn. VRIENDSCHAP MET RUSLAND FINLANDS VOORNAAMSTE DOEL Karl Fagerholm, de Finse premier, heeft gezegd, dat het belangrijkste doel van onze buitenlandse politiek het onderhouden van de vriendschap met grote buurman, Rusland, moet zijn." Hij ontkende, dat Finland in onderhande ling is met de Westelijke mogendheden ver een verdrag. Amerika's grootste „verdover" gearresteerd 6000 buisjes morphine Te New York werd de grootste han delaar in verdovende middelen der Ver. Staten gearresteerd1. De recherche vond vijf pond heroine en 6000 buisjes morphine. De waarde werd geschat op één millioen dollar. HONDERDDUIZEND MENSEN VERDWENEN UIT LITTAUEN De Littause legatie te Washington, dit door de V.S. nog wordt erkend, zond de regering der Ver. Staten een memoran dum. waarim gezegd wordt, dat de Sow- eerste aes maanden van 1948 ongeveer 100.000 bewoners ran Littauen hebben gedeporteerd of vervolgd. Naar kopersmarkt De afschaffing van de distributie gaat in ons land wel heel geleidelijk en wie in de oorlogsjaren geprofeteerd zou heb ben dat het nog wel vier of vijf jaar zou duren, voordat ook in bevrijd Nederland de distributie achter de rug zou zijn, zou vermoedelyk niet veel oren hebben ge vonden. Toch is de practijk nu zo geworden. En zelfs nu belangrijke producten als tex tiel. kaas. vlees en rijst vrijgegeven zijn, zijn de koffie en de brandstoffen nog aan de distributie onderhevig. Zullen deze beiden de hekkensluiters worden? Inder daad. de overheid is in dit alles wel geleidelijk opgetreden, of liever afgetre den. Wat het textiel betreft, was het onder de handelaars (klein en groot) sinds geruime tijd aller oordeel dat tot afschaffing kon worden overgegaan. Er varingen tijdens de jongste uitverkoop opgedaan hadden dit oordeel bevestigd, maar nu is het dan zover. Afschaffing van de distributie brengt intussen weer haar eigen vragen mee. Men kan het zo stellen, dat we onder het distributiestel sel geleefd hebben als onder een verko persmarkt, en dat deze al meer is over gegaan in een kopersmarkt. Men kan hierbij bovendien allerlei geleerde be schouwingen gaan leveren over geleide verkoopspolitiek en dergelijke. Maar het komt toch hierop neer, dat de markt zelf in aanzienlijke mate haar vrijheid heeft herkregen. Men is niet langer alleen en uitsluitend afhankelijk van toewijzingen. Daarvan is weer het gevolg, dat de klant weer hard op weg is koning te worden. De verkoper in de middenstand in het bijzonder moet nu weer gaan tonen wat hij waard is. Dat betekent, dat die mid denstand zich steeds meer moet gaan toe leggen op wat men met enkele dichter lijke woorden pleegt te noemen: De be drijfseconomische kwaliteit der onderne ming. Daarbij speelt de vakkennis een belangrijke rol. Dit alles is niet iets nieuws, want de overgang van verkopers- naar kopersmarkt we zeiden het al gedurende de tijd welke achter ons ligt, is geleidelijk voltrokken. Zo geleidelijk, dat het alleen daarom reeds van belang moest zijn, er de aandacht op te vestigen, want het is een belangrijk proces, dat hier gaande is. Een proces, waarbij de middenstand, ja een ieder, ook hij die in het groot handelt of in het klein, betrok ken is. Een tijd van veel papieren romp slomp ligt achter ons. rompslomp, die misschien nodig was, al is er hard op ge- Zoals er ook wel gemopperd is op onze distributieambtenaren, al verrichtten ze belangrijk werk, maar de rompslomp behoort tot het verleden. Goederen zijn vrij gekomen ener is tijd vrij geko- maar de verkopende stand zal die tijd moeten benutten voor de verstevi ging van zyn onderneming. een belangrijk middel daartoe is versterking van zijn organisatie. Dit laatste te zeggen is althans voor vele verkopers helaas niet overbodig. Er wordt gewacht op de „postbode", die sinds vandaag met een collega ieder uur alle afde lingen van het K.L.M.-gebouw in Den Haag afsjouwt. Men krügt daar 23.000 brieven per maand. En e? werd op school te Stockholm gewacht op...... prinses Margaretha van Zweden, de oudste dochter van prinses Sibylla wijlen prins Gustaaf Adolf. Op haar 15e verjaardag mocht ze met haar zusjes Brigitta (links) en Désiréa de les niet verzuimen. In Praag..~~ kan het verkeer nu wachten op het sein van de eerste vrouwelijk* verkeersagente. Overdag tamelijk zonnig Tot morgenavond verwacht De Biltc Droog en overdag meest zonnig weer, maar in de Noordelijke provincies nu en dan overdryvende wolkenvelden. Lang» de Waddenkust matige, tijdelyk krach tige wind tussen Zuidwest en Zuid. El ders zwakke tot matige Zuidelijke wind. Vannacht en morgenochtend opnieuw nachtvorst, die vooral in het Oosten van het land zwaar zal zijn. Ongeveer de zelfde middagtemperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Vrijdag 4 November. Zon op 7.39; onder 17.07; Maan op 16.28, onder 6.04 5 November V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1