Jlieutuc gri Itsrfte GTouranl MAN EN VROUW MET TWEE KINDEREN IN MEDEMBLIK VERBRAND Wist U MAANDAG 31 OCTOBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; ƒ0.32 per week. ADVERTENTIBNƒ0.18 per milimeter. (BiJ contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATIOIS AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staairasilcft Is gftetton oiyn bert in tcgbcnspoct" Dertigste jaargang No 7956 KONING VOETBAL weer eens wispelturig Zie pag. 3 Koperen huwelijksfeest zou dezelfde dag worden gevierd DE FAMILIE DE LEEUW TE MEDEMBLIK, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen, die juist de 12 y2-jarige echtvereniging zou gaan vieren, is gister morgen by een brand om het leven gekomen. In een kwartier tyds was de vis winkel van de heer De Leeuw aan de Nieuwstraat verwoest. Over de oorzaak Is niets bekend. De vier slachtoffers a Om kwart over negen hoorden de buren gerinkel van glas. Toen zij gingen kijken, zagen zij de viswinkel geheel brand staan. Voor een van de ramen de bovenverdieping stond mevrouw Leeuw met haar vijfjarig zoontje Nico in de armen. Zij probeerde een deken en een laken aan het kozijn te binden om daarlangs naar beneden te komen. Maar de vlammen lekten al van alle kan ten om het huis. Deken en laken vatten dadelijk vlam. Omstanders renden weg onj een deken te halen. De deken werd gespannen en men riep naar boven, dat de vrouw zou springen Ze deed het niet. Men riep, dat zij dan het kind naai neden zou werpen. Zware rookwolken ontwikkelden zich en men zag nog juist, dat de vrouw van het raam wegliep. Ge weldige vlammen sloegen uit de ramen van de beneden- en bovenverdieping. Auto bij De Leek tegen een boom geslipt Een dode en twee zwaar gewonden Een personenauto van de heer W. Bel- linga uit Wagenborgen (Gr.) met vijf personen, die op weg waren naar concert in De Leek, is gisteravond tus sen Hoogkerk en De Leek geslipt en te gen een boom gebotst. Van de inzitten den was de heer H. Tuizenga uit Gro ningen vrijwel op slag dood, terwijl 'twee anderen, mej. A de Graaf uit Haarlem en de heer E. Buitenkamp uit Slochteren in zorgwekkende toestand naar het Aca demisch ziekenhuis in Groningen wer den vervoerd. De toestand van de beide gewonden was vanmorgen bevredigend. En niemand durfde te springen Gistermiddag is de zevenjarige Henny Bever aan de Prins Hendrikkade te Zaandam in het water gevallen en ver dronken. Toen zijn broertje en zusje om hulp begonnen te roepen, stroomde het vrij talrijke publiek, dat in de buurt aan het wandelen was. toe en enige mensen begonnen te dreggen. Niemand begaf zich echter in het water, en toen het jongetje werd opgehaald, was het te laat Boesman c.s. maakten 150e ballontocht Zaterdagmiddag is de heer J. Boes man van de Haagse Ballonclub in Maas- Sluis voor zijn 150ste tocht opgestegen. weer was fraai, maar omdat de wind de ballon zeewaarts dreef, kon de tocht niét lang duren. Met de rijk versierde ballon gingen ook mee mevr. N. Boes- in-Visser, de ballonvaarder C de Vos. Klootwijk. G H van Schuppen. dir. van de Schimmelpenninck sigarenfabriek en de jongst* Ned. ballonvaarster, de 13- jarige H Visser. Er gingen vier pstdui- mee om elk half uur de positie op te geven. De heer Boesman heeft zojuist vergun ning ontvangen om in Bogota in Zuid- Amerika op te stijgen. Weg met alle geheimzinnigheid omtrent Beheersinstituut In het V.V. betreffende de wet op de Middelen (begroting 1950) dringen ver scheidene Kamerleden er op aan alle op. het Beheersinstituut betrekking hebben de posten vóór Kerstmis in een apart wetsontwerp onder te brengen, met een toelichting waarin alle gegevens betref fende het Beheersinstituut van 1946 af te vinden moeten zijn. Slechts op deze wijze, nl. door volledige openbaarheid, kan h.i. de ontevredenheid over het Be heersinstituut worden weggenomen. Bank voor belaste waarden lijdt groot verlies. De N.V. Nederlandsche Bankinstelling voor waarden belast met vruchtgebruik over 1948 f 346.505 (37.696) verlies, zodat het verliessaldo tot f 1.349.938 geste- is. De verliezen van de Berlijnse dochterinstellingen ad 5.6 millioen mark zijn nog niet in de balans verwerkt. De V.P.R.O. is een ledenwerfactie begonnen om het aantal leden van 60.000 tot 150.000 op te voeren. De permanente economische com missie van het comité Benelux heeft be sloten, dat het volgende economische Beneluxcongres op 17 en 18 Maart a.s. Den Haag zal worden gehouden. Zij hoopt, dat de regering spoedig de pas poorten binnen de Benelux zal afschaf fen. Gedep Staten van Zuid-Holland •tellén voor geen subsidie te verlenen aan de Nederlandse Vereniging tot be scherming van Dieren. Een overeenkom stig standpunt nemen Gedep. Staten in aanzien van een subsidieverzoek, ge- n door het „Paedagogisch Centrum Nederlandse Onderwijzersvereni ging" te Amsterdam. - Wegens inkrimping van de dienst is aan 50 chauffeurs van de grootste auto busmaatschappij in Friesland ontslag Binnen het kwartier had de vrijwillige brandweer de brand geblust. Maar het was te laat. Burgemeester Peters drong in de woning door en vond de verkoolde resten van de man, de vrouw en zoontje en de dochter, in de slaapkamers boven. Men is er niet geheel in geslaagd, het gebeurde na te gaan. Vermoedelijk is de 44-j. mevrouw De LeeuwVan Baarn vóór de brand opgestaan, heeft zich ge kleed en is naar beneden gegaan. Toen zij boven kwam, werd zij door de brand verrast. Zij moet toen de kleine Nico ge grepen hebben om hem in veiligheid' te brengen. Misschien heeft de 47-j. heer De Leeuw, toen hy wakker werd, nog getracht, zijn vrouw er van te weerhou den door de vlammen te gaan, want men heeft zijn stoffelijk overschot gevonden met een stuk van de jurk van zijn vrouw in de hand, terwijl Nico vlak naast hen iag- De 15-jarige dochter Frederika (een kind uit het eerste huwelijk van mevr. De Leeuw) heeft door de-rookontwik keling haar kamer vermoedelijk niet meer kunnen verlaten. Het dienstmeisje, dat intern was, vertoefde Zondag juist in Amsterdam. De familie was van plan gefeest, het 12V4-jarig huwelijksfeest gisteren bij de ouders van mevr. De Leeuw in Amster- De verslagenheid in Medemblik was groot. Het was een drukke zaak en 'velen kenden het gezin- De openbare verma kelijkheden en de café's zijn gisteravond gesloten geweest. Over de oorzaak is weinig bekend. Er kan kortsluiting zijn geweest; het is ook mogelijk, dat de vrouw op een gasstel in de winkel theewater heeft opgezet en dat het komfoor is ontploft. Er stond een oliereservoir in de winkel en het hele huis was eigenlijk vet, omdat ar vis gebak kén wordt. President Truman: Leef volgens de Bergrede Pres- Truman heeft in een- radiorede de Amerikanen op het hart gebonden om actief deel te nemen aan het. gods dienstig leven in hun omgevihg.'De pre sident'zei. dat alle problemen ter we reld opgelost konden worden „indier men slechts wilde leven, volgens, de be ginselen van de oude profeten Bergrede. Het is het geloöf,' i vastbesloten doet zijn, om .alie-burgers; in or.s land gelijke rechten, tc verschaf fen en gelijke kans té geven groeien in wijsheid en kracht". De President hield zijn rede kader .van een programma, j.de gods- dienst in het Amerikaanse leven", dat door 20 religieuze organisaties werd uit gezonden. Tienmaal sneller dan het geluid. Het Amerik. ministerie van Defensie heeft onthuld, dat het leger thans windtunnel* gebruikt voor proeven-met raketten, die een tienmaal grotere ^nel- beid kunnen bereiken dan nel geluid De tunnel bevindt zich in een speciaal gebouw van het Californische technisch' instityut te Pasadena-.en wordt',bewaai In de 12 centimeter wijde buis worden miniatuurreketten en geleide .projectie len aan een wipdspelheid van 12.000 km per uur blootgesteld. Honderd doden bij politieke botsingen in Colombia In de republiek Cdlómbia betwisten conservatieve en liberale elementen el kaar reeds enige tijd het presidentschap- Enige tijd geleden leidde - dit - reeds 'ot botsingen en Zaterdag heeft deze con troverse in de Zuid-Amerikaanse repu bliek aan meer dan honderd mensen het n gekost. In Vereda Ceylan, onge- 260 km ten Z.W. van Bogota kwam het tot ernstige gevechten. Naar gemeld wordt, werden 50 koffieplantages plat gebrand. Fiat gaat in on6 land auto's maken Licentie voor Kaiser Fraser Sedert enige tijd zijn er onderhande lingen gaande tussen de Franse Fiat- autofabrieken en de Nederlandse Kaiser Fraserfabriek te Rotterdam. Laatstge noemde fabriek zal binnenkort er wordt zelfs al gesproken over Januari als resultaat van de gevoerde 'be sprekingen overgaan tot licentiebouw an de kleine Fiat Simca- THANS 500 ITALIANEN IN ONZE MIJNEN Deze week zal een nieuw contingent an meer dan 100 .Italianen in de Staats mijnen Emma cn Wilhelm!na aan" de slag gaan. In totaal zijn totduaver 500 Italianen geworven voor onze mijnen. Hiervan zijn een kleine 40 naar hun Zui delijk vaderland teruggekeerd. De consul-generaal van India te Batavia heeft een bezoek gebracht aan Soekamo Voorstel Nieuw-Guinea van de Unci De Unci heeft Zaterdag een bemidde lingsvoorstel betreffende Nieuw-Guinea ingediend, aldus de speciale correspon dent van A.N.P. Het houdt in, dat de beslissing een jaar zal worden uitgesteld, zodat Nieuw- Guinea niet begrepen wordt in de souve- reiniteitsoverdracht. Mén krijgt zodoen de nog een jaar de tyd voor verdere onderhandelingen. Moord op marine-officieren bevestigd Volgens een Aneta-telegram uit Batavia, bevestigt de „Java-Bode" ons bericht van enkele maanden- geleden, dat de beide in Sumatra ontvoerde marine officieren doodgeschoten zijn. De T.N.I.- overste Kawilarang heeft dit aan gene raal Scholten te Medan medegedeeld. Kawilarang weigerde de uitlevering van het stoffelijk overschot. Grote sommen geld voor de T.N.I. In verband met de republikeinse klach- n, dat de betalingen aan de T.N.I. zo stroef gaan, deelde dr Koets mede, dat op 7 October in Noord-Sumatra j.T. een chèque van 766.500 overhandigd i» aan een luitenant van de T.N.I., Alwi Noerco. Op 25 October werd op dezelfde wyze 913.000 betaald. Deze betalingen zijn gebaseerd op een sterkte van 20.000 man T.N.I. in Noord-Sumatra met uitzonde ring van Atjeh. (Dit geschiedt dus ten bate van de T.N.I.-afdelingen, welke on langs twee marine-officieren vermoord hebben en weigeren de lijken uit te leve ren. Red.). Nederland schenkt R.I.S. twee milliard De speciale correspondent van A.N.P /erneemt uit goede bron. dat de schulden der Repoeblik Indonesia thans zijn vastge steld op 4.3 milliard gulden, waarvan 3 milliard inwendige en 1.3 milliard Uit wendige schuld. _'.t betekent, dat de f2 milliard schuld aan Nederland geheel geschrapt wordt en dat er aan uitwendige schuld slechts resteren f400 millioen schuld aan Amerika en Canada en f900 millioen oude obligaties. Red.). SLOTZITTING VAN R.T.C. WORDT UITGEZONDEN De V.A.R.A. zal de slotzitting der Ronde Tafel-conferentie, welke Woens dagmiddag om 2 uur begint, in haar ge heel uitzenden. WOENSDAG KORTE KAMERZITTINGEN In verband met de plechtige sluitings zitting van de Ronde Tafel-conferentie welke Woensdag om 2 uur begint, zal de Tweede Kamer die dag sléchts van 1 tot r vergaderen, terwijl de Eerste Ka- een uur vroeger zal beginnen en wel te 1 uur. Wat gebeurt er met Sumatra? Wat gebeurt er met Sumatra als Ne derland de souvereiniteit overdraagt? Dit is een vraag, die men zich terecht mag stellen. Zoals men weet werd in 1824 met Engeland het z.g. Sumatraver- drag gesloten, waarbij het gebied van Engeland en Nederland in het Oosten werd afgebakend en Nederland Benkoe- len en Billiton ontving. Dit verdrag heeft een geheime bepaling, volgens welke beide gewesten weder onder Britse souvereiniteit zal komen als Ne derland er afstand van doet. Deze bepa ling is van groot belang als Nederland de souvereiniteit over Indonesië overdraagt. Speelt Engeland in verband hiermede ook een bepaald spel? VOLGEND JAAR VOLKSTELLING .IN GEHEEL AMERIKA. In 1950 wordt in Noord-, Midden- en Zuid-Amerika een volkstelling gehouden. Verwacht wordt, dat deze telling de volgende cijfers zal opleveren: Vef. Sta ten: 150 millioen zielen; Canada 13 mil lioen en de Latijns-Amerikaanse repu blieken 144 millioen. MOTORRIJSCHOOL VOOR JONGELUI IN STRIJEN. Zaterdag is onder auspiciën van de Kon. Ned. Motorrijdersver. door de,Mo torclub Hoeksche Waard te Strijen een motorrijschool voor jeugdige personen geopend. De opleiding geschiedt met medewerking van de K.N.M.V.,-de poli tie en het bedrijfsleven. In het begin van het volgend jaar zal een begin worden gemaakt met de verdere drooglegging van de voormalige Zuiderzee. In Medemblik heerst grote verslagenheid, omdat ee uit man, vrouw en twee' kinderen, in de vlammen i uitgebrande woning van de familie De Leeuw, waa zich afspeelde. heel gezin, bestaande omgekomen. Dit is de het vreselijke ongeluk De Kominform in actie Hongaarse uitdaging ter verdelging van het „Titoïsme" in Joegoslavië Grenswachten met automatische wapens openen zes uur lang het vuur 1/OVVEL REUTER ALS ASS. PRESS, maken melding van een ernstig grens- £-i incident tussen HongarUe en Joegoslavië, hetwelk men kan beschouwen als érh-uitdaging, teneinde de betrekkingen tussen Joegoslavië en het door de Kom inform gesteunde HongarUe te verscherpen. In Kroatië, nabij Donji Miholjac, openden de Hongaarse grenswachten het vuur over een breedte van 200 meter, waarbjj gebruik gemaakt werd van automatische wapens. Voorlopig heeft Tito daar-vrjj nuchter op gereageerd, want terwijl de Joegoslavische troepen het vuur niet beantwoordden, heeft hU er zich toe bepaald, by de Hongaarse legatie een protest in te dienen, in verband met deze „openlijke en opzettelijke provocaties". Dit incident is het ernstigste, dat tot e aan de HongaarsJoegoslavische grens heeft plaatsgevonden. De grens wachten begonnen hun vijandelijkheden Donderdagavond om 9 uur en eerst Vrij dagochtend 3 uur werd het vuren ge staakt. Tot op heden wordt er geen mel ding gemaakt van doden of gewonden. Het incident heeft niet nagelaten de no dige beroering te verwekken en de Joe goslavische gedelegeerde in de politieke der Ver. Naties," Bebler, on derbrak zelfs het debat over Grieken land, wijzende op de persberichten over de vijandige houding der Kominform. Al neemt Tito de zaak voorlopig „kalmpjes" op, anderzijds verzekert zijn regering, op voorbereid is. iedere inval op Joegoslavisch grondgebied af te slaan Kerkbouw mag geen mensenlevens kosten Bouwers weigeren zandsteen te gebruiken voor de St. Laurenskerk. De Bedrijfsunie in het bouwbedrijf, waarin werkgevers en werknemers sa menwerken. heeft besloten, dat de steen houwers geen zandsteen meer zullen verwerken. Voor de restauratie van de Roterdamse St. Laurenskerk is reeds 200 van de benodigde 800 kub. meter zandsteen gearriveerd. Het verwerken van zandsteen is na melijk uiterst gevaarlijk. De beroeps ziekte der steenhouwers, silicose (een ongeneeslijke vorm van t.b.c.) wordt er door veroorzaakt. De bouw van het postkantoor in Amsterdam kostte 20 steenhouwers door deze ziekte het leven. De Grote Kerk te Zwolle eiste 10 slacht offers, Musis Sacrum te Arnhem 12. Men wil dergelijke verliezen voorkomen door het verwerken van zandsteen bij de wet te verbieden; tot nog toe onder resultaat. De financiële consequenties van de weigering worden door de werkgevers aanvaard. Men tracht de zandsteen in Rotterdam alsnog te doen vervangen door bijv. Franse kalksteen. Er zyn verschillende militaire voorzorgs maatregelen getroffen. Reservisten zyn onder de wapenen geroepen en een groot aantal militairen is niet „afgezwaaid", maar wordt onder de wapenen gehouden. Ook maken reizigers melding van aan zienlijke troepen-verplaatsingen van het Westen naar het Oosten des lands, in de richting der grenzen van Joegoslavië mei Roemenië. Bulgarije, maar ook naar de Hongaarse grens. Donderdag de laatste bonnendag Vlees, kaas, rijst en textiel van Vrijdag af bonloos, maar duurder? Alleen voor koffie af en toe nog een bon Naar de Nieuwe Leidsche Cr verneemt houdt men er in handelskrin gen rekening mee, dat. van Vrijdag a.s af de artikelen vlees, kaas. rijst en tex tiel bonloos aan de klanten geleverd kunnen worden. Er zal nl. deze week geen bonnen-lijst meer uitkomen. Aangezien de distributie- periode wel is waar van Zaterdag Zaterdag loopt, doch er des Vrijdags al op de bonnen gekocht mag worden, ligt het voor de hand. dat Donderdag 3 No vember de laatste bonnendag in Neder land zal zijn. Uiteraard met uitzonde ring voor koffie waarvoor van tijd tot tijd nog een bon zal worden aangewezen Men houdt in handelskringen tevens rekening-mét het stijgen van enkele prij zen. Zo zal voor rundvlees de subsidie worden opgeheven, zodat voor dit arti kei een vrije prijs ontstaat Wellicht zal die iets boven het huidige peil liggen, doch anderzijds spelen aanvoer- en currentie-factoren hier ook een rol. Voor varkensvlees blijft de subsidie gehand haafd. wat dus betekent, dat dit volks- voedsel geen verhoging in prijs zal on dergaan- Voor textiel ontstaat een verhoging van de grondstoffenprijs, hetgeen globaal tot Opnieuw distributie van Zuidvruchten Binnenkort zal opnieuw tot distributie in zuidvruchten worden overgegaan, zodat bakkers, banketbakkers en kruide- dan nog slechts amandelen, kren ten, rozijnen, pruimen, abrikozen en bonte kersen op toewijzing zullen ont vangen. Men verwacht van deze rege ling een eerlijker verdeling van de be perkte hoeveelheden geïmporteerde zuid vruchten. Schreieder in Nederland? Onmogelijk en onnodig zeggen insiders Een der ochtendbladen bracht van ochtend het bericht, dat Joseph Schreie der zich illegaal in Nederland zot vinden, in verband met besprekingen /er de uitgave van zijn boek. Naar de Nieuwe Leidsche verneemt, acht men dit in bevoegde kringen hoogst onwaarschijnlijk. vos als Schreieder zal zich zeker thans niet in een hem zó vijandig, gezind land als Nederland wagen, terwijl boven dien de uitgave van z(jn boek in Neder land door tussenpersonen geregeld is. Schreieder verkocht aan hen de rechten op zijn boek en heeft dus met de uit gave als zodanig niets meer te maken. ,Hakkie" Holdert 12 jaar in de cel „Hakkie" Holdert. de ex-directeur var „De Telegraaf', is vandaag door het Am sterdamse B.G. overeenkomstig d^ eis tol 12 jaar gevangenisstraf met aftrek ver oordeeld, daar hy dienst heeft genomen bij de Waffen-SS en zich schuldig heeft gemaakt aan verraad jegens de heer G. d. Linde, de hoofd-administrateur het bedrijf. Bovendien heeft hy door het leiden van de drukkerij Elsevier en het uitgeven van De Telegraaf meege werkt a?n de verbreiding van ihet natio- naal-socialisme. C.H.U. en V.V.D. handhaven critische houding tegenover Indonesisch beleid Resultaten van R.T.C. worden door beide C.H. fracties nader getoetst Zaterdag werd te Utrecht, in beslo ten kring, een buitengewone alg. verga dering van de Chr. Historische Unie ge houden. Hier heeft de vergadering haar vertrouwen in. de beidé Kamerfracties de C.H.U- uitgesproken. De heer Tilanus had eerst toegezegd, dat fracties gezamenlijk zullen geraadslagen hen te <ioen staat, zodra de resulta- jan de Ronde Tafel-conferentie in orm van concrete voorstellen aan de Staten-Generaal voorgelegd zullen wor- Tevoren waren twee moties in-gediend, aarin het aftreden van het kabinet- Drees werd gevraagd. Een motie was af komstig van de groep-De Savornin Lohman en een van de Middelburgse af deling van de C.H.U. Ook tijdens de vergadering werden nog enkele moties ingediend. De heer Tilanus liet een ernstige waarschuwing horen tegen het aannemen van de^e en de vergadering besloot toen, dat zij niet in stemming gebracht zouden worden. .De Eerste Kamerfractie zal niet afwij- n van het door haar ingenomen stand punt ten opzichte van de Kroon en houdt DAT Breda Zaterdag de bevrijding her dacht o.m. met de onthulling van een monument op de plaats waar de Polen de stad binnen trokken. DAT de Poolse generaal-majoor Mas- zek, onder wiens commando o.m. Breda werd bevrijd. is benoemd tot groot-offi- er in de orde van O. N. DAT in Echt en in Loon op Zand een oudheidskamer zal worden ingericht. DAT de Haarlemse deurwaarder D. G. an W., die wegens verduistering van f 34.000 ten nadele van de prijsbeheersing tot 3 jaar werd veroordeeld, thans heeft bekend en de vader wegens meineed werd gearresteerd. DAT de Ned. gezant in Pretoria aan 24 Zuidafrikaanse officieren, die zich in oorlogstijd voor Nederland verdienstelijk maakten, onderscheidingen uitreikte. DAT de raad van Bergen op Zoom het verbeteren van de voormalige haven van de suikerfabriek Zeeland en de Vissers haven voor resp. f 187.000 en f 138.000 goedkeurde. DAT het Engelse ss A. von Wood uit Glasgow Zaterdagnacht op de Nolleplaat bij Vlissingen vast liep, doch op eigen kracht vlot kwam. DAT Gedep. Staten van Overijssel, in dien de betrokken gemeenten het plan steunen, een kortere verbinding van Giethoorn, Wanneperveen en Steenwyk aar Zwolle zullen laten aanleggen. DAT de K. v. K. voor Drente in een schrijven aan de Tweede Kamerleden op- w wijst op de toestanden der Drentse kanalen t.g.v. de lage waterstand. DAT de gem. Vlissingen het huis Der Boede onder Koudekerke, waar eenmaal de Beauftrage des Reichskommissars van Zeeland resideerde, als tehuis voor ouden van dagen zal inrichten. DAT de voorm. Willem III kazerne te Vlissingen, die tot voor kort werd ge bruikt voor wederopbouw-arbeiders en waar deze winter ouden van dagen zul len wonen, als jeugdherberg zal worden ingericht. DAT de Foriening foar Fryske folks- kunst deze winter een handwerkwedstrijd naar oud-Friese motieven organiseert. DAT de V.V.V. te Vlissingen een coi missie zal benoemen om de middelen onderzoeken, die het stadje tot een goede badplaats kunnen maken. DAT de demagnetiseerinrichting voor schepen in de Waalhaven te R'dam reeds 3257 behandelingen verrichtte. DAT mr dr A. van Deth benoemd is tot vertegenwoordiger van het bedrijfs leven bij de komende handelsbesprekin gen met Polen. DAT de nieuwe Commissie Buitenland van de Stichting voor de Landbouw op 24 Nov. te Den Haag door de Stichtings voorzitter H. D. Louwers wordt geïn stalleerd. DAT de hoofdafdeling Tuinbouw van de Stichting voor de Landbouw van oor deel is,dat voor 1950 de teeltregeling moet blijven bestaan met vrijwel dezelf de richtlijnen als in 1949. DAT Zaterdag op de Noorderbegraaf plaats te Vlissingen een gedenkteken is onthuld ter herinnering aan wylen S. Visser, de eerste directeur van de zee vaartschool aldaar. i de interpretatie i het i dement-Tilanus op de grondswetsherzie- ning, die zy indertijd gaf', zo zeide Pollema tegen de vergadering. „De e heid van het koninkrijk zal liggen in Kroon, die niet slechts een symbool maar een macht, "die in staat is het recht te handhaven"- V.V.D. verwierp motie van afkeuring De buitengewone algemene vergadering van de V.VJD., welke door 1300 leden werd bijgewoond, heeft Zaterdagmiddag te Amsterdam met overgrote meerderheid motie van de afdeling Arnhem worpen, waarin het regeringsbeleid werd afgekeurd. Met algemene stemmen hechtte zijn goedkeuring aan een motie va afdeling Den Haag, welke instemming betuigt met de rede van de fractievoor zitter der partij van 16 Augustus j.l. in de Tweede Kamer. Tevens wordt verklaard dat de verga dering zich ernstig afvraagt of het rege ringsbeleid wel voldoet aan de voorwaar den voor medewerking aan de grondwets herziening. De motie wijst hierbij op de volgende punten: 1. Inhoud en vorm der unie; 2 positie van de Kroon; 3. financieel-econo- mische verhoudingen; 4. garantie vooi rust, orde, veiligheid en menselijke rech ten; 4. samenstelling van de Ronde Tafel- Conferentie. waarop de minderheden niet ertegenwoordigd zyn; 5. het prijsgeven an het bestuur van Nieuw-Guinea welke vorm dan ook. welke dient te w den afgewezen. Tevens spreekt de motie het vertrouwen uit, dat er niet médegewerkt zal worden wijziging van het Koninkrijk, waarbij deze punten niet bevredigend zijn geregeld, zelfs al zou de letter vai grondwet niet worden aangetast. Met overgrote meerderheid verwierp len een motie van de afdeling Leeuwar en om na de bekendmaking der resul taten van de R.T.C. opnieuw een buiten gewone algemene vergadering bijeen te roepen. Hetzelfde lot onderging een motie- Rotterdam om de vraag te beantwoorden of het regeringsbeleid wel in het lands belang was geweest. Tenslotte zond men met algemene in stemming een telegram van trouw en aanhankelijkheid aan H. M. Koningin een verhoging met 5 a 10 pet zal leiden. Hoewel, zoals gezegd, handelskringen met bovenstaande feiten rekening, hou den, wilde men op Econ Zaken een' en ander thans nog niet bevestigen. Benzineprijs drie cent hoger. De benzineprijs zal met ingang van een der eerste dagen van November, van 26 tol 29 cent verhoogd worden. "Ook voor een aantal andere petroleumproducten komen er dan prijsverhogingen. Graanoogst was dit jaar overvloedig Maar uiten, knollen en gra8 hadden last van de droogte De oogst van granen, peulvruchten en handelsgewassen is dit j3ar zeer gunstig geweest. De knol-, bol- en wortelgewassen stellen teleur, behalve de suikerbieten. De graanoogst overtrof niet alleen die van vorig jaar, maar ook die van vóóroorlogse jaren aanzienlijk. Deze resultaten zyn in sterke mate te danken of te wijten aan de 'eersgesteldheid. Blijkens de uitkomsten van de door het C.B.S. op 1 October gehouden voorlopige oogstraming bedraagt de totale opbrengst granen, exclusief mais en gemengd gewas, ruim 1500 millioen kg. Bij een graanareaal, dat vrijwel gelijk was aan dat van 1948, betekent dit een stijging van rond 375 millioen kg. Voorts brachten in het bijzonder de akkers met erwten en veldbonen, koolzaad en karwijzaad veel op. De knol- en wortelgewassen hebben ge leden van de droge zomer. De gemiddelde opbrengst van aardappelen benadert die van 1948; er is echter dit jaar 30.000 ha minder bepoot. De suikerbietenoogst is vooral verbeterd door-de uitbreiding van de verbouw. De opbrengst van zaaiuien bedroeg slechts 47 pet van die van 1948. Uiteraard heeft ook het hooi de nadelige gevolgen van de droogte ondervonden. Hoge Veluwe natuurschool voor ons volk Het nationale park De Hoge Veluwe kan beschouwd worden als de natuur school voor ons volk. Men zal trachten, „vat te krijgen" op de bezoeker, door uit breiding der werkgroepen, het aanleggen van leercollecties, verzamelingen e.d. Men denkt de jeugd bij deze plannen te be trekken door een kampeergelegenheid in de omgeving, tevens opleidingscentrum voor natuurkenners. Een en ander mag natuurlijk niet de'rust verstoren, die het park thans kenmerkt. Deze plannen wer den bekend gemaakt op de tweede ver gadering, die de vereniging van vrienden van het park dit jaar heeft gehouden, dit maal in Otterloo. Dit jaar passeerden 14.750 auto's en 3050 bussen de hekken. Onder de 250.000 bezoekers waren 15.000 schoolkinderen. Binnenkort is een o'nderwijsfilm over het park gereed. Een Nederlands-Duitse tentoonstelling In de Duitse textielstad Gronau, die van oudsher nauwe betrekkingen met Neder land onderhoudt, wordt in de komende weken een handels-, industrie- en kunst tentoonstelling gehouden. Uit Nederland bij de opening honderden zaken lieden gekomen om de Duitse producten te bezichtigen. In aanwezigheid van de Commissaris der Koningin in Overijssel, J. B. G. M. ridder De van der Schueren, i vele gemeentelijke autoriteiten uit Overijssel werd Zaterdag een kunstten toonstelling geopend, waarvoor Nederlan ders 60 en Duitsers 100 stukken hebben ngezonden. De Ned. beeldhouwer Titus Leeser en dr V. A. M. Beerman van de coördinatiecommissie voor de culturele betrekkingen met Duitsland voarden het woord. Jongen 4 kilometer door auto meegesleurd De 19-jarige fietser A. de Wit uit Kruisland werd Zaterdag bij Roosendaal door een vrachtauto aangereden. HU bleef aan de wagen hangen en werd vier kilometer ver meegesleurd. Toen pas wist men de chauffeur te doen stoppen. Hy werd onder verdenking van dron kenschap gearresteerd. De jongen had veel bloed verloren en een van zyn voe ten was verbrijzeld. Men vra^t voor xyn leven. Slachtoffers vliegramp op Azoren naar Parijs overgebracht De stoffelijke resten van de 48 perso- ?n, die bij de ramp met de Franse Con stellation op de Azoren om het leven kwamen, zijn geborgen en zouden per vliegtuig naar Parijs worden vervoerd. De meeste slachtoffers waren onherken baar verminkt en slechts op grond van op hen gevonden papieren te identifi- DEMONSTRATIES VOOR HIROHTTO* PALEIS Voor het keizerlijk paleis van Hiro- hito te Tokio hebben 15.000 personen, die 400.000 leden van 24 vakverenigingen vertegenwoordigden. Zaterdag een massa demonstratie gehouden. Het aftreden van premier Josjida werd geëist. WEERBERICHT Hetzelfde weertype Tot morgenavond verwacht De Bilte Vannacht en morgenochtend matige of zware nachtvorst, behalve in de onmid dellijke nabijheid van de Noordzeekust, en slechts hier en daar mist. Overdag droog en bijna overal zonnig weer, maar de mijnstreek van Zuid-Limburg waarschijnlijk aanhouden van de mist- toestand. Meest zwakke wind uit Ooste lijke richtingen en ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Dinsdag 1 November. Zon op 1.H, onder 17.13; maan op 16.00, onder 2.» uur. S November VAL

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1