Jlicurac geihsctfe (Courant Alle 48 inzittenden van de Franse Constellation kwamen om Wist U ZATERDAG 29 OCTOBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie- afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 p. kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0.32 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millmeter. (By contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7955 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatoastlcfc is fficbteven tngn bert ia Icgljeospoet" All Baba en de 20.000 Carabinieri Zie pag. 3 WRAK OP EEN BERGHELLING: Na uren van spanning vond patrouille de uitgebrande resten van het toestel Grote moeilijkheden hebben de reddingsploegen moeten overwinnen, om In mist en regen de helling van de berg Algarva op het Azoren-eiland San Miquel te bereiken. Steeds hopend nog overlevenden te vinden van de Air France-Constellation, die met 48 mensen aan boord aanvankelijk vermist werd en daarna door één der uitge- ■onden verkenningsvliegtuigen was waargenomen. Op duizend meter hoogte vond men het vliegtuig, geheel uitgebrand. De dode slachtoffers lagen over een groot ge bied verspreid. De berichten, die de wereld konden worden ingezonden, gaven niet veel hoop meer. Acht-en-veertig mensen waren om het leven gekomen, o.w. de vio- Este Ginette Neveu en de bokser Marcel Cerdan. Jasmin, hoofdredacteur van „Le Cana da", een Frans-talig blad in Montreal. Ook zijn moeder Rachel Jasmin kwam om. In het verongelukte toestel reisden voorts tien Amerikanen, een Cubaanse en een Mexicaanse passagier. De overi gen waren Fransen of afkomstig uit het Midden-Oosten. Zoals gemeld is, bestond de bemanning uit elf koppen .onder com mando van de ervaren piloot Jean de la Het eiland San Miquel ligt ongeveer 80 km van Santa Maria, waar de van Parijs naar New-York op weg zijnde Con stellation een tussenlanding had moeten maken. Eerst in de middaguren ontving .,Air France" op het Parijse vliegveld Orly het bericht, dat één van de acht pa trouillerende vliegtuigen het verongeluk te toestel had waargenomen op een berghelling. Nieuwe hoop leefde op, want het telegram sprak van de mogelijkheid, it er nog overlevenden zouden zijn. In allerijl werden reddingsploegen uit gezonden van Santa Maria. Dit moest per boot geschieden, omdat op het onher bergzame eiland San Miquel slechts een zeer klein vliegveld is. Daarom werd de beangstigende onzekerheid met nog enke- uren verlengd. Op San Miquel vertelden herders, dat zij het vliegtuig brandend hadden zien neerstorten en dit werd bevestigd door hetgeen de patrouille vond: het verwron- ■n zwartgeblakerde vliegtuigwrak en helaas géén overlevenden. Over de oorzaak zal men, evenals bij de rampen met de KLM-machines, wel in het duister blijven tasten. Het zal wel altijd een raadsel blijven, waarom de „Connie' die op 1000 m hoogte vloog, na Santa Maria, geen verdere boodschap- naar het vliegveld heeft gezonden dan de nuchtere mededeling, dat tot dus- alles normaal verlopen was. Ook het vliegveld Lissabon had in verbinding ge staan met het verongelukte toestel En daar was eveneens het contact plotseling verloren. Het eiland San Miquel behoort tot de Portugese Azorengroep en telt een bevol king van 127.000 zielen. Ginette Neveu en Marcel Cerdan. Onder de 48 slachtoffers zijn, behalve de beroemde violiste Ginette Neveu die in onze stad bekend was door haai recitals, en haar broer, de pianist Jean Neveu, de Franse middengewicht-kam pioen Marcel Cerdan, die een revanche- match zou boksen tegen de Amerikaan Jake la Motta uit Detroit, aan wie hij de wereldtitel verloren had. Ook Cerdans manager Joe Longman en zijn trainer Paul Jenser kwamen om. In geheel Frankrijk heerst grote verslagenheid over de dood van de 33-jarige Cerdan, die be kend stond als een zeer sportieve bokser ie een der populairste sportfiguren van Frankrijk was. Bij de ramp verloor verder een beken de Canadese journalist het leven, n.l. Guy Stout staaltje van Franse auto-bandieten Buit: 3 millioen francs* Naar uit Marseille wordt gemeld, werd Vanmorgen een auto van de Franse spoor wegen, waarmede een bedrag van 3 mil lioen francs werd vervoerd, overvallen. De, met hand-mitrailleurs gewapende, bandieten dwongen de bestuurder en be wakers uit te stapen en de autobandieten reden er, ongehinderd, met de wagen van door. Vermoedelijk niet naar.... Petsche, Bidaults minister van Financiën! DE LANDBOUW EN DE INDUSTRIALISATIE een eventuele vacature in de Cen trale plancommissie voor de industriali satie wil de minister gaarne aan de be langen van het landbouwbedrijfsleven recht doen wedervaren, zo heeft minister d. Brink op vragen van het Tweede Kamerlid Den Hartog (WD) geantwoord. Uitbreiding van de commissie zou in Strijd zijn met het maximum ledental, dat de wet toelaat In de Hoofdcommis sie voor de industrialisatie acht de mi nister een vertegenwoordiging van het bedrijfsleven niet op haar plaats. Vandaag stellen wij V voor: Soldaat C. HEEMSKERK. Langevaart 13, Rijnsburg. Op 2 Februari jl. vertrok Cees met de belangrijke factor. Kroet moet weer naar de veilingen Duitsland heeft het invoerrecht hierop opgeschort M.i.v. 31 October a.s. moet het kroet weer op de veilingen worden aangevoerd. Deze beslissing van het bedrijfschap voor groenten en fruit is, naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, een gevolg van de zeer grote vraag naar industrie fruit in Duitsland. Om de import van dit product te bevorderen heeft de Duitse overheid zelfs het invoerrecht op indus trie fruit opgeschort. Hoe groot de uitvoer wel is blijkt hieruit, dat in vier weken tijds (van 15 Sept.—15 Oct.) 3400 wagons naar West-Duitsland zijn gezonden. Sinds laatst genoemde datum tot op heden be droeg dit cijfer per dag zelfs 200 tot 300 wagons. Het invoerrecht van 7 Mark per 100 kg tafelfruit heeft geen wijziging on dergaan. Op naar het volle millioen Het comité voor het nationale leger- monument op de Grebbeberg heeft tot nu toe bijna 940.000 cent ontvangen. Er is reeds een opleving te bespeuren door de hernieuwde actie op de postkantoren. Het moet toch een kleine moeite zijn, het millioen vol te maken! De Ronde Tafel-conferentie wordt op Woensdag 2 November gesloten Geschiedt souvereiniteitsoverdracht in het Paleis op de Dam? Volgens een communiqué van de centrale commissie der Ronde Tafel-conferentie zal de plenaire slotzitting Woensdag 2 November om 2 uur n.m. worden gehouden. Dinsdag moeten de commissies alle plannen in de juiste vorm gieten om de over eenkomsten gereed te hebben, voordat de conferentie gesloten wordt. Dr Drees deelde voorts mede, dat de souvereiniteitsoverdracht vóór het einde van het jaar wellicht in het Palels op de Dam geschieden zal. Gistermiddag heeft de centrale missie de militaire aangelegenheden be sproken en een bemiddelingsvoorstel van de Unci aanvaard. Vanochtend om half 12 kwam de com missie opnieuw bijeen om het nog reste rende vraagstuk van Nieuw-Guinea aan te vatten. Gisteravond van 5 tot 7 was een infor mele ontvangst van de pers in de Rol zaal, waar men zich ongedwongen on derhouden kon met dr Drees, voorzitter der conferentie, de leden der centrale commissie en de Unci. Indonesische grondwet geparafeerd Hedenmorgen hebben de delegaties van de republiek en de Bijeenkomst Fe deraal Overleg de voorlopige grondwet van Indonesië geparafeerd De plechtig heid geschiedde in het Kurhaus te Sche- veningen. Mr Van Maarseveen in conflict met Staatssecretaris Naar wij vernemen is Woensdagavond in de centrale commissie van de Ronde- Tafel-Conferentie de staatssecretaris van oorlog, mr Fockema Andreae, openlijk in verzet gekomen tegen het voornemen van minister Van Maarseveen om Soerabaja als vloothaven prijs te geven. De Indone sische delegaties en de Unci waren toe hoorders bij dit conflict. Amerika heerst' over het atoomgebied Truman tekent uitbreidings-wet. Zoals men weet, had de Amerikaanse commissie voor atoom-energie aange drongen op spoedige uitvoering der nieuwe plannen. Na het nieuws van de atoom-explosie in de Sowjet-Unie, zag genoemde commissie er de noodzakelijk heid van in het program in de twee voor naamste atoomfabrieken uit te breiden. Dit zou neerkomen op een bedrag van meer dan 300 millioen dollar. President Truman heeft de desbetreffende wet thans getekend. „England rules the waves", maar Amerika heerst over het atoomge- Adenauer heeft aspirine nodig De 73-jarige West-Duitse kanselier, dr Adenauer, heeft heus tijdens een kabi netszitting een zware koude gevat, geen „diplomatieke" ziekte. Hij moest zijn ar beid staken en wordt thuis verpleegd. „Het heerlijk ideaal" in Bulgarije Het concentratie-kamp roept u Ook in Bulgarije worden weer massa arrestaties verricht. Onder de gearres teerden bevinden zich 200 leden der com munistische partij en verschillende gewe zen ministers. De zuivering wordt in verband gebracht met de vroegere Hon gaarse vice-president Kostof, wiens be rechting spoedig te Sofia zal plaats vin den. In het vrije Bulgarije is een weel derige politieke flora van het concentra tie-kamp. En te Djobroedja zijn weer vier nieuwe concentratie-kampen in ge bruik genomen. Wie niet naar Moskou horen wil, moet voelen! Uit het sprookjesboek van Tass Het Sowjet-Russische persbureau Tass geeft een verhaal over de gebeurtenissen te Schoonhoven, dat we voor de merk waardigheid opnemen: „Duizenden sol daten, die niet bereid zijn, te vechten voor de belangen der Nederlandse impe rialisten im Indonesië, zitten in Nederland in concentratiekampen. Tweehonderd soldaten, die te Schoonhoven bij Utreci: gestationeerd waren, vielen de officieren aan, vernielden de barakken en maakten hun wapens onikdaar. Kont daarna wei gerden 52 soldaten, die in een kamp te Nieuiwersluis werden vastgehouden, even eens naar Indonesië te vertrekken. De kampleider riep de marechaussee te hulp Een bloedige botsing volgde en de ge wonde soldaten werden in de gevangenis geworpen". „Reusachtige leugenaars en zwendelaars" Howley lag nachten lang te piekeren... De voormalige Amerikaanse comman dant van Berlijn, Howley, heeft te New York verzekerd, dat de Russen „reus achtige leugenaars en zwendelaars" zijn. Howley had er nachten lang over liggen piekeren, hoe die Russen van zich af te houden. Die wilden Berlijn zo maar on der zijn neus wegkapen. Howley was echter nooit bang geweest. Toen de Sowjets troepen zonden om hun eisen kracht bü te zetten, liet hö machine geweren aanrukken. Eenmaal moest Howley zelfs een Russisch kolonel met een Sherman-tank uit een bank jagen! Een hertje van acht maanden arri veerde dezer dagen met de KLM- DC 6 „Prinses Wilhelmina" uit de oerwouden van Suriname. Zijn toe komstig tehuis is de Brabantse die rentuin. ALWEER EEN „HANDIGE" STREEK Een van Nederlandse zijde bevestigend bericht uit Soerabaja meldt, dat de moe der en de getrouwde zuster van ir Soe- karno enkele dagen geleden door een Nederlandse autoriteit te Blitar zijn ge arresteerd en na onderzoek vrijgelaten. Zaandams raadslid dreigt met Sowjet-Unie Maar burgemeester Thomassen was ook De communistische raadsleden var Zaandam zyn gisteren door burgemeester Thomassen flink op hun nummer gezet. Er zou gisteren afscheid worden genomen van wethouder A. Admiraal (A.-R.), die op 4 November als burgemeester Enkhuizen zal worden geïnstalleerd. Van te voren had de C.P.N.-fractie de burge meester meegedeeld, dat zy dit afscheid niet by wenste te wonen. Vóór het afscheid maakte wethouder Flooijer in een debat de opmerking: „We zyn hier niet in de Sowjet-Unie". De com munistische fractieleider, de heer Maas, antwoordde: „Dat komt heel gauw". Aan het einde van de agenda greep de burge meester deze uitlating aan om de heer Maas er op te wijzen, dat deze interruptie voortsproot uit de befaamde verklaring van Paul de Groot en andere comm. lei ders in Europa, op grond waarvai CRN. geïsoleerd is komen te staan. „In dit opzicht stemt de heer Maas ove met zijn leiders. Dit is het passende ment voor de CP.N., om de zaal te laten." In de rode gelederen ontstond hierover rumoer. De burgemeester ha merde dit af en onder de mededeling: „Ik schors de vergadering; U kunt gaan", dropen de communisten af. In rustige sfeer kon daarna wethouder Admiraal worden toegesproken. Décors en costuums van Toon Hermans vernield De décorwagen van het gezelschap van Toon Hermans is by Zaltbommel door een vrachtauto aangereden. De wa gen met costuums, décors enz. werd ge grepen en grotendeels vernield. Alle mo gelijke attributen lagen in bonte menge ling over de weg verspreid. Er deden zich geen persoonlyke ongelukken voor. Zaterdags de gehele middag radio Zet uw toestel af als er niet uitgezonden wordt. Het bestuur van de Ned. Radio Unie heeft gisteren definitief besloten, dat de beide zenders voor de binnenlandse omroep, zoals we reeds hebben gemeld, 15 November tot 15 Januari op de werkdagen van half acht tot half negen en van half vijf tot half zes 's middags zullen worden stilgelegd. Op Zaterdagmiddag blijft de radio echter ook tussen half vijf en half zes uitzenden, evenals Zondags; zo men weet, begint Zondags de uitzending pas om Deze maatregel zal slechts volledig effect hebben, als alle luisteraars in de ..stille" uren hun toestel ook inderdaad afzetten. Dat zal een zeer belangrijke stroombesparing ten gevolge hebben. LOODSEN WORDEN OP DE HOOGTE GESRACtfT MET RADAR De loodsboot Altair, gestationneerd te Maassluis, wordt ingericht tot radarin- structieschip van het loodswezen. Minister Mansholt in November naar :on Op 21 November a.s. heeft te Washing ton de vijfde jaarlijkse conferentie van de Voedsel- en Landbouworganisatie der Verenigde Naties, de F.A.O., plaats. Even als vorige jaren, zal ook Nederland ver tegenwoordigd zyn door een delegatie, •van minister S. L. Mansholt het hoofd is. In verband hiermee zal de mi nister vermoedelijk een week afwezig DE LAATSTE RIT VÓÓR DE VERKIEZINGEN In de jaren m vraag beheerste i hoe kryg ik een raag had hem dreven. En die i Attlee in de knel Prins Bernhard werd in Overijssel overladen met geschenken Prinsesjes kregen Staphorster boerenkar als pony-wagen Prins Bernhard is gisteren tijdens zyn bezoek aan Westelijk Overijssel op buiten gewoon hartelijke wyze ontvangen. In schier elke gemeente kreeg hij geschen en op vaak originele wijze gaf men de hoge gast een indruk van landbouw, industrie en veeteelt in dit gebied. Zijn bezoek aan Deventer vermeldden wij gisteren reeds in een deel onzer ties. Vandaar vertrok de Prins 's middags Diepenveen. In de tuin achter het ge meentehuis was een maquette gebouwd 15 by 10 meter, waarop het gehele dorp stond uitgebeeld. In Raalte toonde men de Prins nijver heid en handel door middel van een op tocht van versierde wagens. De Staphorsters boden Z.KH. een aqua- >1 aan van Stien Eelsingh en voor de Prinsesjes een kleine Staphorster boeren wagen. te gebruiken als pony-wagen, ge schilderd in de karakteristieke Staphor ster kleuren: rood, groen en wit. In Hasselt ontving de Prins twee kaas jes. Hij bezichtigde de coöperatieve zui velfabriek Juliana. Vervolgens ging de tocht via Zwart sluis, Genemuiden en Usselmuiden naar Sp DAT de R'damse aannemlngmy v/h Van Waning en Co., met f878900 laagste inschrijfster was by de aanbesteding van de bouw van het betonskelet der nieuwe meelfabriek aan de Rijnhaven aldaar, voor de Ned. verbruikscoöperaties, ter wijl het A.C-B. aannemingsbedryf aldaar hoogste was met f999.000. DAT mr D. Matzer van Bloois (C— H.). thans burg. van Achtkarspelen (Fr.), is benoemd tot burg. van Renkum DAT de dijkdoorbraken in het water schap van de beneden-Donge beperkt zijn gebleven tot een gat van 30 meter, hetwelk snel gedicht kon worden en zo goed als geen schade veroorzaakte. DAT door de protest-actie van pater Henri de Greeve (tegen de vervolging in Oost-Europa) reeds 600 000 handteke ningen in ons land werden verzameld en er in België al 718.000 zijn ontvangen. DAT de ENAVO. de Eerste Ned. Auto- veilingonderneming, van 21 November af elke Maandag in Den Bosch een vei ling zal houden. DAT staatssecretaris Moorman giste ren in Den Helder een plaquette ont hulde ter nagedaphtenis aan de gesneu- DAT de landelijke juweliersfederatie een show hield in Utrecht, waar juwelen te zien waren ter gezamenlyke waarde van 3 a 4 ton. DAT op initiatief van de Comm. der Koningin in Overijssel een prov. stich ting tot bestrijding van bos- en heide branden word: gevormd. Ay ay ay Maria aanse edelvrouwe dwarsboomde het verkeer bij Baarn Liet prikkeldraad en greppel dwars over de weg maken weg, dat de tolboom op last van de over heid omhoog moest. Toen kwam het Duitse leger binnenrollen en dat hield niet van tolbetalen. De jonkheer scheen zich hierin met zijn vrouw te schikken op dusdanige wijze, dat men het na de bevrijding wenselijk achtte het echtpaar te arresteren als politieke delinquenten. Na een half jaar waren ze weer vrij. Van dé weg was toen niet veel meer over. De regering gaf geen concessie meer om tol te heffen en liet de tolboom verzegelen. Geen nood. dacht Maria en ze liet een nieuwe tolboom timmeren. Ook die werd verzegeld. Wacht maar, zei Maria. Ze liet een greppel dwars over de weg graven en er nog een prikkeldraadversperring by maken. Dat bracht haar, wegens het on veilig maken van het verkeer op een openbare_weg, voor de Utrechtse politie- Zes maanden heeft het Amsterdamse gerechtshof gewacht op het verschynen van de Spaanse echtgenote van jhr van D.. die volgens een eeu wenoud recht op de Baarnseweg in de Vuursche tolgeld hief, waarmee hij het onderhoud van de weg betaalde. Maar de zaak tegen Maria de la Concepcion Fer nanda Timothea Antonia Sorela is ten slotte maar by verstek behandeld. De Spaanse was niet gekomen. Haar (Zuide lijk) bloed was in opstand gekomen tegen de Nederlandse wet. Sedert jaar en dag betaalden koetsen en karren, en later de snelle auto's, bij de Vuursche hun tol. In Mei 1940 maakte het Ned. leger een zo druk gebruik van de DAT bij de Tweede Kamer is inge komen een wetsontwerp tot naturalisatie Jacques Rene Cossmann en 18 anderen. DAT te A'dam is overleden Catharina E. ten Gate, oud-hoofd van de Admi- ralengraoht-school aldaar. DAT de adj.-dir. van R. S. Stokvis en Zonen te Rotterdam, J. P. van Boxe!. aldaar is overleden. DAT de St. Crt. van gisteren een de- viezenbekendmaking over het betalings verkeer met Tunkye bevat. DAT de regeringscommissie inzake herziening van de bioscoopwet thans is opgeheven. DAT de weg van Vollenhove naar Ens de Noordoostpolder thans aanmerke lijk wordt verbreed. DAT het jongste dorpje van Neder land, nl. Kraggenburg in de N.O.-polder. deze winter een begraafplaats zal krijgen. DAT voor de groothandel in ruwe ka toen. celvezels, katoenafvallen, wol en kapok blijikens de St.Crt. van gisteren geen bedrijfsvergunning meer is vereist DAT de fa Krayenveld te Hengelo mei f434.000 laagste inschrijfster was voor de bouw van een kantoor vna de R.v.A. aldaar (hoogste de I.B.B. te Oegstgeest met f447.000). DAT de kustvaarder Claes Compaen na een onfortuinlyke reis op de Noord zee. waar het een deel van de deklast hout verloor, in IJmuiden is binnenge- DAT de verzameling nationale kleder drachten, welke door Prinses Wilhelmina aan het Openluchtmuseum te Arnhem in bruikleen zyn afgestaan, met Pasen al daar te bezichtigen is. rechter. Een maand gevangenisstraf luidde het oordeel. Maria nam het niet. Toen het gerechtshof er in April mee wilde begin nen, was Maria overspannen. Een poosje later was ze er weer niet, drie maanden daarna ook niet, drie weken déarna nog niet en gisteren al evenmin. Het hof kreeg een telegram, waarin Maria schreef dat zy het vooronderzoek onvolledig achtte. De procureur-generaal achtte een maand gevangenisstraf op haar plaats. Op 11 November volgt de uitspraak. Gesneuveld in Indonesië De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerde Koninklijke Landmacht. Gesneuveld 9 October na vermis sing: Soldt N. A, de Korte uit Leid- schendam (Z.-H Soldt J. A. Schol ten uit Didam. Soldt H. A. Selie uit Amsterdam (C.). Koninklijk Ned. Ind. leger. Geen verliezen. POST VOOR ZUIDERKRUIS EN* KOTA INTEN Post, bestemd voor militairen aan boord van de Zuiderkruis of de Kota In- ten, beide op weg naar Indonesië, welke post in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlük Maandag op de bus worden gedaan. Post die voor uit reiking in de haven van aankomst is be stemd, resp. op 11 en 15 November, Kampen. Bij de oude IJsselbrug vormden -politieke-gevangenen, O.V.W.-ers weduwen van verzetsslachtoffers een wacht. De Prins legde aan de voet vai monument bij deze brug een krans. In het raadhuis liet de Prins zich voorlichten de industrie in het stadje en ovei de Noordoostpolder. Dr W. J. Kolff ver toonde een film over de door hem gecon strueerde kunstmatige nier. De gemeentearchivaris bood de Prins een boek ter tekening aan met de auto grammen van vorstelijke personen. De laatste handtekeningen waren die van Koningin Emma en Koningin Wilhelmina. toen Koningin Emma nog regentes was. ,Is sindsdien niemand hier geweest?" vroeg de Prins en het antwoord moest ontkennend luiden. Mishandeling in Westerbork niet bewezen Leerling-verpleegster vrijgesproken De 44-j. leerling-verpleegster mevr F. H. C. ten B.B. uit Utrecht, aan wit mishandeling van twee politieke delin quenten in Westerbork was ten laste ge legd, is gisteren door de rechtbank te Assen vrijgesproken. Tegen de verpleegster was f 100 boete of 3 weken hechtenis en een maand voorw. geëist, daar zy de gedetineerden E. Kriz en B. Krab, die een longziekte hadden, bü wyze van straf morphlne- injecties zou hebben gegeven. Zü was na de bevrüding toezichthoudster op de ge neeskundige dienst in het kamp. EEN CREMATORIUM BIJ ZWOLLE? Er bestaan plannen om nabü Zwolle een nieuw crematorium te bouwen, zo werd meegedeeld op het tweedaagse na tionale congres, dat de ver. voor facul tatieve lükverbranding gisteren en van daag in Groningen hield tg.v. haar 75- jarig bestaan. Door het bouwen van een niet te groot crematorium wil men de kosten van het cremeren verlagen. Oud-burg. Van Lanschot (Den Bosch) overleden Voor de oorlog meest populaire burgervader van ons land In Hel voir t is gisteravond op 74-j. leeftüd overleden mr Frans Johan van Lanschot, die van 1917 tot 1941 als burge meester van Den Bosch bekend stond als de meest populaire burgemeester van is land. Dank zü zyn grote bestuurskwaliteiten 1 zyn liefde voor de stad heeft hy zeer veel voor Den Bosch gedaan. Als gids heeft hy duizenden bü hun rondgang door de St. Jans-kathedraal begeleid. Een buitengewone activiteit legde hy aan de dag als propagandist van het vreem delingenverkeer. In 1941 werd hem by het afscheid een grootse huldiging be reid. Hy droeg het ridderkruis van de Ned. Leeuw, het officierskruis van Oranje-Nassau en talrijke buitenlandse onderscheidingen. Radio zendt nieuwsberichten uit om half negen Andere uitzendingen worden verdeeld De radio-nieuwSberichten zullen naa: wij vernemen m.i-v. 15 November a s. al de „radio-spertijd" ingaat in plaats vai 8 uur om half negen worden uitgespro ken. De programma's tussen half vijf half zes vervallen niet, maar worden verdeeld over de andere uitzenduren. Nederland laat zich die kans niet ontglippen Nu het nieuwe handelsverdrag met West-Duitsland aan onze export vry- wel geen belemmering meer in de weg legt, liggen er voor de Ned. producten goede kansen. Het voornemen bestaat, deze kansen terdege te gaan benutten. Het centraal instituut ter bevordering van de buitenlandse handel is daartoe begonnen. geregeld marktexploratie- werkzaamheden in Duitsland te ver richten. De Kerkhervorming door dr F. L. Bos De hervormingsdag 31 October moge als herdenkingsdatum ongelukkig gekozen zyn (waarover straks), dat er een dag is in het jaar waarop de kin deren der reformatie zich herdenkend bezinnen op de eigenlyke betekenis van de hervorming van de zestiende eeuw, an niet anders dan vruchtbaar zyn. Die hervorming moet in eerste instan- s getypeerd worden als reformatie van het hart der kerk Alle pogingen, die in de vijftiende eeuw ondernomen waren de kerk te zuiveren, hadden hun uit gangspunt genomen in de omtrek. Van de omtrek uit waren allerlei misstanden eer of minder radicaal bestreden. Maar die pogingen waren doodgelopen. Men had het leven van de kerk wil len reformeren naar „de wet van Chris tus" zonder de kanker, die het hart der Kerk aantastte, uit te snijden. De mis kenning van het „sola fide" alleen door het geloof had men niet aange- •ochten. Daarom waren alle hervor mingspogingen tenslotte vruchteloos Ge bleven. hoezeer een matte onvrede met de bestaande situatie beslag legde op veler harten. Doch toen de ydelheid van alle ver nieuwingspogingen van-uit-de-om- trek was gebleken, gebruikte de Heere Maarten Luther als zyn orgaan n de Kerk te reformeren in het hart. Daartoe bevrydde hy eerst zyn eigen 1510 voltrok zich in geestelyke crisis. Een die jaren zyn leven: genadige God. Die aar het klooster ge- tag stuwde hem voort tot alle mogelyke „goede werken". Maar ook de strenge zelfkastijdingen hielpen hem niet. Hoe heiliger hy tracht te te worden, des te meer ontdekte hij zijn verlorenheid. Ook biecht en mis konden hem niet baten. Hij bespeurde ingestorte genadekracht niets. Hoewel hij de troos: die de Kerk hem bood, hartstochtelyk zocht, vond hij geen vrede voor zyn ziel. De bevryding uit die nood kwam plot seling. Hij was by zijn studie gestuit op 17: „Want de rechtvaardig heid Gods wordt in het Evangelie ge openbaard uit geloof tot geloof, gelijk geschreven staat: de rechtvaardige zal uit geloof leven". Maar hy begreep dat woord niet. Wat had de strenge rechtvaardig heid Gods nu met evangelie en geloof maken? Dagen en nachten peinsde hy er die woorden na. Totdat het licht doorbrak in zyn cel in de kloostertoren. Totdat het tot hem doordrong, dat God, zonder enige verdienste onzerzijds, vrij spreekt (rechtvaardigt) om Christus' wil en dat de rechtvaardigheid niet een onbereikbaar verre eindpaal is, maar Gods genade geschenk, waarvan het geloof mag uitgaan. Zo brak by hem de ban deT Roomse werkheiligheid. .Nu voelde ik my" zo sprak hy later „ters-ond herboren en door geopende poorten het Paradijs binnengaan. Toen vertoonde het gelaat der gehele Schrift zijn mij terstond an ders". Intussen achtte Luther zich een getrouw zoon van de pauselijke Kerk. Tot een conflict kwam he: pas. zijns on danks, in 1517, in verband met een ie Zuid-Duitsland opgezette grove aflaat handel: de verkoop van cheques op de overtollige goede werken van Christus en de heiligen, waarover de Kerk zo genaamd de beschikking had. Luther preekte er tegen en besloot de zaak te maken tot een onderwerp van academisch dispuut. Daartoe sloeg hü (academische gewoonte) zijn stellingen op 31 October 1517 aan de deur van de slotkerk te Wittenberg. Maar de zaak liep anders dan hy dacht. Het dispuut werd nooit gehouden. De verkondiging daarin van goddelijke vergeving en sohriftuurlyke boete veroverde in een ommezien de harten van tienduizenden. De ban van de aflaathandel brak. Nog altijd meende Luther goed-rooms te hebben gehandeld. Maar de aartsbis schop die zijn inkomsten dierf was woedend, en Luther werd als ketter aan geklaagd by de paus. (Voor vervolg zie pag. 5). Het zijn soms zeer jeugdige perso nen, die in het Communistisch* China belangrijke functie* vervuilen. Enkelen zyn niet ouder dan 14 of 16 jaar. Een voorbeeld hiervan is kapi tein Tsoi Tat, hoofd van de Commu nistische politie in Sjoentsjoen. WEERBERICHT Weinig wind Tot morgenavond verwacht De Biltc Vannacht weinig wind. op enkele plaat sen mist en slechts hier en daar in het binnenland lichte nachtvorst. Vrij veel bewolking, maar overwegend droog wee*. Overdag meest zwakke wind. hoofdzake lijk uit richtingen tussen Oost en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. (Op gemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Zondag 30 October. Zon op 7.30, onder 17.17; maan op 14.39. onder 0 03 uur. Maandag. 31 October. Zon op Tag. onder 17.15; maan op MM, onder 1^6 uur. 5 November V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1