Jlieutue £ciitsr()c (üoumnt I De militaire toestand in Indonesië is niet hopeloos Wist U "i VKIJDAG 28 OCTOBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; ƒ0.32 per week. ADVERTENTIëN ƒ0.18 per milimeter. (B\j contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-N ATIOJS AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatrflstlc!} Is gfirtlwen tngn bert ia tegljeaspocr Dertigste jaargang No 7954 ddens begroting 195ft it weer sluitend Zie pas 2 Onderhoud met gen.-majoor S. de Waal 1 Alles hangt af van de vraag, of wij weten wat wij willen (Van een bijzondere medewerker) -De toestand in Indonesië is op het ogenblik zeer beangstigend. De berichten worden om zo te zeggen ieder uur somberder. Geen wonder dat men zich gaat afvragen, of een verandering van koers niet te laat dat men gaat zeggen: er is nu toch niets Indien men zijn oor te luisteren legt, van östisch? Zeker, maar onder de gegeven toch, en toch Is het onjuist. We hebben de mening gevraagd van enkele actieve officieren, insiders, vol komen bekend met de militaire situatie dit ogenblik. Volgens hen is er een uitweg, zijn er nog mogelijkheden, maar alleen op voorwaarde dat we andere, krachtige regeerders krijgen, zowel hier s in Batavia. Want hoe vreemd het ook moge klin ken, het is niet in de allereerste plaats >n militair probleem. Niemand achtte de TNI, zeLfs niet waar j doorJapanners gecommandeerd wordt, een gevaar. Het sterktecijfer van rer de 200 duzend man, dat genoemd wordt in verband met bijkans driekwart millioen gulden, die wij er dagelijks aan spenderen is ook schromelijk overdre ven Ook de communistische en extre mistische benden tellen, zuiver militair gesproken niet mee. Het Is ook volkomen onjuist, dat de tweede politieactie mislukt zou rijn- De de actie gestelde doelen zijn, wel licht hier en daar met een kleine ver traging. bereikt. De Nederlandse soldaten waren goed _i duizendmaal betere soldaten dan hun tegenstanders. De moeilijkheden met de guerillabenden hadden geen militair- Twee Europese geleerden Nobelprijswinnaar Zwitserse prof. Hess en Portugese prof. Moniz delen prijs voor medicijnen Gisteravond werd aan twee Europese geleerden da Nobelprijs 1949 toegekend, omdat zij niew licht gebracht hebben in de belangrijke processen, die plaats vin- n de menselijke en dierlijke herss- De winnaars van deze hoogste on- J^rscheiding op het gebied der medicij nen zijn dr Walter Rudolf Hess, profes- de physiologie in Zürich en dr Antonio Eas Moniz, emeritus-professor In de neurologie aan de medische facul- de universiteit van Lissabon. Moniz werd in 1874 geboren en is behalve professor in de neurologie, ook chirurg, schrijver, diplomaat en politicus. Zijn h?r.den zijn geheel misvormd door de Inwerking der radio-activiteit, die hij bij gijn experimenten moet gebruiken. Hij was de eerste, die door operatief ingrijpen mentaal gebrek verhielD. In 1918 hij Portugees minister van Buiten landse Zaken Meer dan 300 med'sche werken staan op zijn naam. Op literal lebied specialiseerde hij zich in histori- iche levensbeschrijvingen, maar whreef ook de geschiedenis van de speel kaart. De 68-jarige professor Hess oog- hersenspecialist. Sinds 1917 is hij di recteur van het Physiologisch instituut Ne Zürich De prijs bedraagt 156.289 Zweedse kro nen (ruim 100.000 gulden) en zal gelijk bedeeld worden tussen de twee bekroon- [den. Op 10 December wordt dit bedrag tin Stockholm in het bijzij-u van de [Zweedse koninklijke familie uitgereikt, [evenals de prijzen voor de vrede (die [Lord Boyd Orr won), de literatuur [(waarvoor Churchill candidaat is), [tuur- en soheikunde. Op 3 November Wordt hierover beslist. ZEEPOST NAAR OOST EN WEST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden, mits die uiterlijk op i bus gaat op de datum, die achter de i het schip vermeld staat. Naar gaat de Willem Ruys (2 No vember)naar Curagao de Stuyvesant (2 November) en* naar Suriname de Cottica (9 November). Vandaag stellen wij U voor: AR1E HOGEVEEN EN GERRIT DORREPAAL te Koudekerk aan den Rijn. Arie voor de tweede tropen-verjaardag. Hij staat links van zijn a.s. zwager Gerrit uit Koudekerjc, di zou komen. Het gevaar dreigt dan ook, meer aan te doen. Een geluid dat men verschillende kanten kan horen. Defai- omstandigheden niet onbegrijpelijk. En technische oorzaak. Het zou ook thans nog niet al te veel moeite kosten, er een einde aan te maken mits de regering an ders handelde. Er is ook geen kwe9tie van, dat we door gebrek aan wapens, munitie of voertui gen dermate gehandicapt zouden zijn, dat daardoor geen actie meer mogelijk zou zijn- Ook al met aangezien de gering honderden en nog eens honderden voertuigen heeft, die tot dusver niet ge bruikt moohten worden omdat de rege ring zevoor de republiek gereser veerd heeft! Men heeft, zo luidde eenstemmig hun oordeel, de republiek, waarvan niemand ooit het aantal aanhangers geteld heeft, een aanzien verschaft, waarop zjj in wer- weiykheid geen recht heeft. Maarzü alleen heeft een gewapende macht, zy het dan ook een slechte, doch de andere staten en groepen zijn volkomen mach teloos en dus blootgesteld aan de repu blikeinse terreur. Daar men in die kringen grote waarde hecht aan het oordeel van generaal- majoor S. de Waal, die in 1942 Tarakan tegen de Japanners verdedigd heeft en ridder is in de Militaire Willemsorde, hebben wij diens oordeel gevraagd. Generaal-majoor De Waal is volgens ingewijde kringen volkomen op de hoogte van de huidige militaire toestand, hoe wel hij reeds ruim een jaar uit Indone- Hij was het met de bovenstaande op vattingen volkomen eens en ook hij acht het militaire probleem niet belangrijk; dat kan, mits men doortastend optreedt, geen al te grote moeilijkheden opleveren, de andere kant van de zaak is veel gevaarlijker. Hier gaat het om de hou ding van onze regering. Na het gelukken van de tweede poll- p 15 November voor de vierde maal zijn \ierjaringsfeest niet thuis zal kunnen qie- Waarschijnlijk zal Gerrit dan zijn geboortedag aan boord van een troepen- •chip herdenken, want op 5 November ij, na 3 jaar en 2 maanden tropen- repatriëren. Arie, die moet erblijven, zal nu wel door z'n Maartje et brieven worden bedacht. Beide mgent worden door de families in Kou- iekerk van harte geluk gewenst. tiële actie moesten de guerilleros op geruimd worden. Dat was militair echter alleen dan mogelijk, wanneer men de medewerking van de bevolking kreeg En die zouden wij ook gekregen hebben (en kregen wij ook in -het begin) indien door de heer Drees geen roet in 't eten ge gooid was. De politiële actie mislukte volstrekt niet uit militair oogpunt, maar wel op het moment, dat de Nederlandse Regering de gevangen republikeinse lei ders weer in hun waardigheid ging er kennen. Altijd was de eerste vraag bü het bin nentrekken in pas bevrijd gebied: Blij ven jullie? Zijn we nu van dè terreur verlost? In.de.eerste dagen na de bezetting_van. Djokja kregen we de volle medewerking, noodzakelijk om met kracht tegen de stropende benden te kunnen optreden, maar even later was het uit, toen dorst men niet meer, voelde zich in de steek gelaten en bevreesd voor de repressailles van de republikeinen en extremisten. Toen kregen onze patrouilles niet meer de voor een succesvol optreden nood zakelijke hulp en steun. Daarom is het herstel van orde en rust niet in de eerste plaats een militaire kwestie, maar een van vertrouwen. Ver trouwen, dat alleen een krachtige, doel bewuste houding van onze regeerders kan inboezemen. Van een regering die weet wat zij wil en vastbesloten is, de republikeinse terreur een einde maken. Daarom is ook thans de toestand vol strekt nog niet hopeloos. Hij zal het eerst worden, indien oinze troepen terugge trokken worden en de terreur overal zal heersen. Zodra men overal zou weten dat men zonder dwang kan leven, zou blij ken hoe de republiek werd opgeschroefd. Dit vertrouwen zal moeten terugkeren als eerste voorwaarde voor verdere actie Maar daar is vanzelfsprekend enige tijd mee gemoeid. Ook het moreel van onze eigen troepen, dat onder het onbegrijpe lijke optreden van onze Regering gele den heeft, zal dan weer stijgen. Het zal inderdaad niet meer zo eenvoudig zijn als in December j.l. Maar het kan. Er zijn nu nog voldoende troepen aanwezig Het zal mogelijk zijn om b.v. Djokja weer te bezetten of een ander belangrijk punt. Op verschillende plaatsen zijn reeds vaak met succes uit de bevrijde bevolking bewakingstroepen gevormd. Zoiets eist een nauwkeurige selectie en dus tijd. De generaal achtte het voorts volstrekt niet onmogelijk om de mede werking van een vooraanstaande natio nalistische persoonlijkheid of zelfs meer persoonlijkheden te krijgen, indiien zij er maar van overtuigd raken, dat de hui dige regering in Djokja voor goed zal verdwijnen. Onder de heldere sterrenhemel Deserteurs met harmonicamuziek naar cle Zuiderkruis Er bleef niet één van de herrieschoppers achter in Schoonhoven Volmaakt rustig zijn vanmorgen in alle vroegte honderden militairen uit Schoonhoven in auto's vertrokken om zich in Rotterdam op de Zuiderkruis in te schepen. Onder hen bevonden zicb vele deserteurs, wier optreden vorige week zo'n deining veroorzaate, dat zelfs de Tweede Kamer er zich mee bemoeide. De laatste dagen zijn nog enkele per- inen om medische en andere redenen an de vertreklijst afgevoerd. Vanmor gen werden de jongens voor de keus ge steld, zich naar de auto's te begeven of tè blijven. Het mag tot voldoening strek ken van kolonel Sluyter en zijn staf van geestelijke leiders, dat geen man in de bewuste barak achterbleef. Ook het ver trek van de ongeveer 230 recruten en van ongeveer 100 man, die door ziekte of andere redenen een vorige bootreis ver stek lietep gaan, leverden geen moeilijk heden op. zodat de 30 zestonners om half vijf het garnizoen verlieten. Onder de heldere sterrenhemel reden de man nen naar Rotterdam- Uit enkele wagens klonk gezang, begeleid door de mond harmonica. De burgerij toonde geen be langstelling, want het uur van vertrek was geheim gehouden. De politiemaat regelen waren zo beperkt, dat zelfs het terrein, waar de auto's werden bestegen, vrij toegankelijk was. Om 7 uur vertrokken nog 8 grote wa gens. Voor de geestelijke verzorging ma ken de legerpreddkanten J. C. Streefkerk. G. Aalbersberg en H. de Noo, alsmede twee aalmoezeniers en twee semi-aal- En we hebben tóch al zo weinig huizen Door brand bijna 3000 vernield. In de eerste helft van dit jaar brand den 2767 woonhuizen geheel of gedeel telijk af. Er gingen 339 boerderijen ver loren en 258 fabrieken werden meer of minder in de as gelegd. In 879 gevallen is de oorzaak onbe kend. De politie had 35 maal met brand stichting te doen, 205 maal was van bal dadigheid sprake. 10 maal was de blik sem de schuld. De Gelderse en Noord brabantse kinderen blijken meer met vuur te spelen dan die van de andere provincies In Gelderland is 33 pet van de boerderijbranden hierdoor veroor zaakt, in N.-Brabant 20 pet. In zes maan den verloren vijf personen door brand het leven en werden er 26 gewond. Alleen in September bedroeg de ma teriële schade al ruim f2% millioen. Leidse „Brammetje tot 18 jaar veroordeeld Het Amsterdamse B.G. heeft vanmor gen de 43-j. M. B. B. uit Leiden, bij genaamd „Brammetje", tot 18 jaar ge vangenisstraf met aftrek veroordeeld en ontzetting uit alle rechten voor de tijd van het leven De eis was 20 jaar. Hij was er van beschuldigd als V-man vooi de Sipo van 19421945 een groot aantal illegale werkers, onderduikers en Joodse Nederlanders verraden en op wee: wekkende wijze gevangenen mishandeld te hebben. reis mee. De predikanten hebben door de medewerking van vele gemeenteleden de beschikking gekregen iradio en een gramofoon. Het P.IT. zorgde voor een projectieap paraat met films en veel speelmateriaal ook de NIWIN droeg een steentje bij. Met het schip gaat ook een Niwin- gezelschap mee, dat zes maanden lang de tropen gaat spelen. Het bestaat uit Leo de Hartogh, Wouter Denys, Ben Aerden, Karin Larsen en Bep Dekker. Gehele 7 Decemberdivisie wordt gedemobiliseerd Naar aanleiding van een onderhoud, dat Reuter te Batavia met een zeer hoog geplaatste militaire autoriteit heeft ge had en waarin deze gezegd zou hebben, dat een deel der 7-December- divisie „dat in Nederland niet wordt gedemobi liseerd", georganiseerd en geoefend zoi worden voor het gebruik als onderdeel de strijdmacht der Westelijke Unie, deelt men van bevoegde zijde in Den Haag mede, dat de gehele 7 December divisie gedemobiliseerd zal worden, uit gezonderd diegenen, die vrijwillig in In donesië willen blijven of willen emigre- Voorts zullen de gedemobiliseerden pas a geruime tijd in Nederland „eventueel" worden opgeroepen voor een korte her halingsoefening. Textielfabriek in Enschede grotendeels verwoest De textielfabriek Havetex te Enschede, waar grondstoffen en poetskatoen wor den vervaardigd, is gisteravond door een brand grotendeels verwoest. De ge hele voorraad ging in vlammen op. De oorzaak is onbekend. De schade, die door verzekering wordt gedekt, bedraagt zeker drie ton. Het verwoeste deel van de fabriek beslaat ca. 1000 m2. Franse Constellation op weg naar New York verongelukt? Onder de 48 inzittenden waren de violiste Ginette Neveu en de bokser Marcel Cerdan Een Lockheed-Constellation van de „Air France", die met een bemanning van elf koppen en 37 passagiers van Parjjs op weg was naar New York, ls ter hoogte van de Azoren boven de Atlantische Oceaan vermist geraakt. Gisteravond om negen uur vertrok het toestel van het Parijse vliegveld Orly. Hedenmorgen om half tien had het toestel in New York moeten landen. Sinds vanmorgen 3.55 uur heeft men alle contact met de Constellation verloren. Het laatste teken van leven dat op Orly werd ontvangen, was: Tocht nor maal afgelegd. Maken een tussenlanding op Azoren". De normale route van de „Air France" gaat via hèt vliegveld Santa Maria op de Azoren. Daarna heeft de radio-telegrafist niet meer geantwoord op de herhaalde uitzen dingen van de roepnaam der machine van diverse stations uit. Onder de passagiers zijn de beroemde violiste Ginette Neveu en de Franse mid dengewicht-kampioen Marcel Cerdan, die na een verblijf van enige weken in Pa rijs naar de Ver. Staten terugkeerde, om zich voor te bereiden op de ontmoeting om de wereldtitel met de Amerikaan Jack la Motta. Vanmorgen om 10 uur, toen het toestel, volgens de dienstregeling, reeds een half uur in New York moest zijn, hadden de schepen en vliegtuigen, die terstond na sporingen deden, niets gevonden. De piloot is Jean de Lanoue, één der beste piloten van de Noord-Atlantische lijn, die reeds 6700 vlieguren op zijn naam heeft staan. Aangenomen wordt, dat de Lockheed verongelukt is. Nader wordt gemeld, dat op de passa gierslijst voorkomen elf Amerikanen, Canadezen, zestien Fransen, een Ontvluchte SS'er werkte bij boekbandelaar Ook zijn weldoener zal gevoelige straf niet ontgaan De oud-SS'er Theo Out, die eind 1945 uit de Harskamp ontsnapte, is dezer da gen in Amsterdam gearresteerd. Waar schijnlijk al die jaren is hij in dienst geweest van een boekhandelaar aan do Overtoom, die zelf ook als politiek de linquent veroordeeld is. Deze man is eveneens gearresteerd. Namens de p -f van het Amsterdamse B.G. werd aan het A.N.P. meegedeeld, dat in de toekomst zeer streng zal worden opgetreden tegen lieden, die ondergedoken politieke de linquenten verbergen of in dienst nemen, vooral wanneer deze mensen zelf poli tiek delinquent zijn geweest. Gezagvoerder Moll 25 jaar in de lucht De bekende K.L.M.-gezagvoerder J. J. Moll is in Januari a.s. 25 jaar in de luchtvaart werkzaam. Hij is de enige van de „kern" der KL.M.-ers, die nog op de Indiëlijn vliegt. Voor de oorlog werkte hij jarenlang bij de K.N.I.L.M. en in 1934 nam hij onder Parmentier deel aar. de Melbourne-race met de Uiver. In de oorlog vloog hy in dienst van het Britse DAT prof. H. A- Kaag uit Tilburg is benoemd tot lid en voorz- van de vaste commissie van de econ. raad voor de Benelux en ir W. H. van Leeuwen, dir. van de Gist- en Spiritusfabriek te Delft en A- Vermeulen, secr. van het NW, tot DAT in Winschoten een door tien ge meenten geëxploiteerde werkplaats voor geestelijk en lichamelijk minder validen zal worden gevestigd. DAT oud-mini9ter mr E. M. J. A. Sas sen te Vught in de vac.-wylen M- G. W. van Soestbergen is benoemd tot Staten lid van N.-Brabant. DAT de winkeliersver. Lombok te Utrecht tijdens een winkelweek ruim f 10.000 voor de NIWIN bijeen bracht, waarvoor 2106 Kerstpakketten naar In donesië worden gezonden. DAT voor het A'damse B.G. 15 j werd geëist tegen de 43-j. Amsterdamse Anna P. H. Brouns, die wegens Jodenverraad tot 8 j. was veroordeeld, maar wier zaak voor de R.v.C- was terugverwezen. DAT de volkshogeschool Allardsoog te Bakkeveen van 9 Jan. tot 18 Febr a.s. een winterschool voor jonge boeren DAT op de jaarverg. van de spoorweg- esperantistenver. te Utrecht de voorzit ter, de heer Broekman, werd opgevolgd door J- Labordus uit Utrecht. DAT het in dienst nemen van Duitsers door tabaksfabrikanten te Tegelen ont stemming heeft verwekt onder de Ned. arbeiders, die werkloosheid vrezen. DAT dp V.V.V. te Hengelo van 2128 Dec. een nationale tentoonstelling van vrije-tijdsbesteding zal organiseren. DAT in Staveren en Makkum nieuwe en grotere visafslagen zullen worden ge bouwd, daar men in de toekomst van de IJsselmeervisserij blijft geloven. DAT de voortzetting van het proces tegen de journalist Albert Kuyle voor het B.G. te Utrecht is uitgesteld van 3 Nov. tot 8 December DAT in A'dam is aangekomen ir Raoul Rogos uit Chili, die een reis maakte door Europa ter bestudering van de arbeiders woningbouw. Cubaan, een Pers, twee Syriërs, een Mexicaan, een Lybiër en een persoon van niet-genoemde nationaliteit. Volgens een door de Air-France gepu bliceerde lyst bestond de bemanning uit drie piloten, twee marconisten, een navi- fltor, twee mecaniciens en een stewar dess. Nieuw gerucht over devaluatie van de dollar A.F.P. te Londen meldt, uit goed In gelichte Amerikaanse bron te hebben vernomen, dat de verhoging van de officiële goudprijs van de Amerikaanse dollar slechts een kwestie van tijd zal zijn. De dollar zou dan gedevalueerd worden van 35 tot 50 Amerikaanse dol lars per ounce fine, een waardevermin dering dus van 30 procent. Brussel met een flinke vaart op een stootblok en kwam daardoor in een merkwaardige stand. Er werden tien personen gewond en het station werd zwaar beschadigd. Import vari originele Engelse sigaretten Ter bestrijding van zwarte markt en merken Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt, zal dit jaar uit Engeland een klein quantum originele Virginia sigaret ten worden geïmporteerd onder de be palingen van de lopende handelsverdra gen. Hoewel het quantum nog niet 1 pet. uitmaakt van de jaarlijkse binnenlandse productie, zal toch gestreefd worden naar een zo goed mogelijke verdeling der sigaretten onder de winkeliers in land. Door deze import tracht men twee euvelen een eind te maken. In de eerste plaats aan de nog steeds flore rende zwarte markt,- waar—het publiek nog steeds te gast gaat aan Amerikaanse en Engelse merken. Vervolgens aan het misbruik van de Engelse aanduidingen, benamingen en voorstellingen op sigarettendoosjes, die in Nederland vervaardigde sigaretten bevatten. De Engelse ambassade heeft zich n.l. aan deze handelwijze der Ne derlandse fabrikanten zeer gestoten en gerechtelijke stappen tegen de betrok ken fabrikanten ondernomen. De nieuwe Franse regering Marianne vertrouwt zich blijmoedig toe aan Bidault Zijn kabinet telt 18 ministers, waarvan 6 Katholieken, 5 Socialisten en 3 Radicalen Georges Bidault, een man van grote erv aring op het gebied van Frankryks politiek, heeft gisteren voor de surprise gezorgd. Hem is gelukt, waar zyn voorgangers als kabinets-formateur geen kans toe zagen. Als premier heeft h|j een motie van ver trouwen gekregen in de Nationale Vergadering. De officiële stemverhouding was 367 tegen 183, dat is 56 stemmen meer dan het minimum, dat hij volgens de bepa lingen van de grondwet moest verkrijgen. En zelfs zijn vurigste aanhangers hadden dit succes niet verwacht. Bidault liet er geen gras over groeien en kwam onmiddel lijk met een nieuwe regering voor de dag. Het zjjn 18 ministers, van wie er 6 lid zijn van de M.R.P. -(de Republikeinse Volkspartij); 8 Socialisten, S Radicalen, 2 na genoeg Radicalen en 2 gematigden. Wij treffen hieronder zeer bekende Voor wat de buitenlandse politiek be amen aan. Bidault zelf is minister-pre- treft, verklaarde Bidault, dat Frankrijk sident; Queuille vice-premier en minister iedere gelegenheid te baat zou nemen Staat, Jules Moch vice-premier en om de vrede in Indo-China te herstellen, Binnenlandse Zaken, Teitgen vermoedelijk gebruikmakende van de be staat: René Mayer Justitie; middeling door Pandit Nehroe. de pre mier van India. Bidault legde de nadruk op de noodzakelijkheid van een, waarlyk „Verenigd Europa" en het was Duits land® zaak, om binnen dat Verenigd Europa zijn eigen toekomst te scheppen. Het is Frankryks bedoeling, er toe mede te werken, van Europa een grote levende gemeenschap te maken, waarin een de mocratisch Duitsland een plaats zal vin den, De communistische party van Jac ques Duclos blijft natuurlyk in de aan val en zy heeft zich gehaast te verklaren, dat het loon-probleem door Bidault niet wordt opgelost. De firma Duclos er weet het beter: verhoog de lonen n voer de belastingen niet op. ga de be- drijfs-winsten buitengewoon belasten, en dan ben je erDe heren vermelden er niet bij. hoe het schip van staat dan drijvende kan biyven. Duclos staat Vrijgezellen van de Ivar blijven voorlopig De tien gehuwde leden van de beman ning van het verongelukte Deense schip Ivar zyn gistermiddag per vliegtuig naar Denemarken vertrokken. De vrijgezellen blyven voorlopig op Terschelling, in af- wachting van een eventuele berging var hun schip. Kapitein Larsen is nog steeds aan boord. Weer schapenvlees naar Engeland Want de warmte is voorby. De export van schapenvlees naar geland in het kader van het onlangs af gesloten leveringscontract is m.i.v. Dins dag j.l. hervat, daar men nu niet meer behoeft te vrezen, dat het vlees do^r de warmte zal bederven. De voorwaarden zyn dezelfde als voorheen. De eerste zen ding van deze week is reeds in goede con ditie aangekomen. Robert Schuman Buit. Zaen; Petsche Financiën: Delbos Onderwijs; Lacoste Handel en Industrie: Letourneau Over- zeesche Gebiedsdelen. Het politiek program van Bidault volgt de lijnen, welke zyn voorgangers Moch en Mayer hadden uitgestippeld. Dit komt neer op stabilisatie der valuta, drastische vermindering der staatsuitgaven, een premie op het loon voor de laagstbe taalde arbeiders, vrye collectieve onder handelingen tussen werkgevers en werk nemers, verzoening en bemiddeling in zake arbeidsgeschillen en „regulering van het stakingsrecht der ambtenaren". Schermutselingen Het voorlopig verslag der Tweede Ka- ner over hoofdstuk I van de Rijksbegro- '.ing-1950, dat handelt, traditie-getrouw iver de algemene en financiële politiek Ier Regering, bevat allerlei opmerkin gen. die de moeite van het overwegen vaard zyn. Vandaag willen wy er echter slechts aen bepaald punt uitlichten, nl. de kib belarij tussen de twee grootste partyen in Nederland: de K V.P. en de Partij van de Arbeid. In dit Kamerstuk is het de laatste partij geweest, die het offensief heeft ontke tend. Haar leden werpen de rooms-katho- lieken, georganiseerd in de KVP de handschoen toe met de volgende perti nente vraag: „Zij zouden (daarom) gaar ne een bevestiging of een ontkenning ontvangen van de geruchten, dat, even als in andere landen, in Nederland de grootste politieke partij streeft naar een partygroepering zonder de Party van de Arbeid, waarbij onder dit streven zou moeten worden verstaan: het loslaten van de progressieve basis op economisch, sociaal en Indonesisch gebied. Van deze uitspraak achten deze leden de toekom stige politieke ontwikkeling in Neder land in sterke mate afhankelijk". Deze zinsnede uit het voorlopig ver slag is niet los te zien van voorafgaande -vpmerkingen van de leden van de Party ■an de Arbeid Allereerst niet van hun klaagzang over het feit, dat het huidige kabinet-Drees zo los staat van de par tijen. Ware dit kabinet parlementair, dan zouden bepaalde spanningen door party- overleg kunnen worden opgelost. Ook de KVP betreurt, eveneens blijkens het ver slag, dat het kabinet extra-parlementair moet worden genoemd, maar zeer te recht merken de leden van deze partij op. dat de schuld hiervan toch wel ligt bij de PvdA Haar houding by de ka binetsformatie is er immers oorzaak van geweest, dat onder tijdnood het huidige ministersteam is geboren. Wy zelf zyn van mening, dat de vraag: parlementair of extra-parlementair kabi net. weinig ter zake doet De controle rende taak van de Staten-Generaal be hoort tegenover alle soorten kabinetten gelyk te zijn. De ervaring heeft echter geleerd, dat in de verhouding tussen oen parlementair kabinet en de Staten-Gene raal zo gemakkelyk iets scheef groeit Dan is er óf de neiging van de partijen waarop het kabinet steunt, om te gaan mee-regeren via onderlinge afspraken, óf er komt de even gevaarlijke neiging (ook in het verleden, onder de rechtse coalitie-kabinetten was dit gevaar er?) om daden van de bevriende ministers goed te keuren door gebrek aan objecti viteit. Op grond van deze overwegingen gaat onze voorkeur zeer speciaal uit naar extra-parlementaire kabinetten, die uit sluitend beoordeeld worden op hun De sohermutseling tussen PvdA en KVP brengt de eerste party tot het ge bruik van waarlijk kinderachtige argu menten. Gy hebt. zo zegt zy bijv. tot de KVP. door een amendement op de inte rim-regeling voor Suriname roet in het eten gegooid! Leuk. overtroeft dc KVP haar „tegenstander": men was ginds even boos over het amendement-Schermerhorn op hetzelfde wetsontwerp! Meer hout snijdt de socialistisch# op merking. dat de houding van de KVP in de Indonesische kwestie allesbehalv# een oolitieke stabiliteit heeft gebracht. In derdaad: haar steeds tussen de klippen door proberen te zeilen en haar waan denkbeeld. het revolutionnaire element te kunnen elimineren door het te paaien, heeft ons in de ongelukkige situatie van vandaag gebracht. Zy meende, als groot ste party de PvdA wel te kunnen over troeven. Dit is mislukt. En hierin zien wy een der grootste oorzaken van d« „verkoeling" tussen Rooms en Rood. Overigens is er een zeer bepaald punt, waarover er een in ieder geval duidelijke controverse bestaat tussen de twee grot# partyen: de economische politiek. Zon der meer kraakt de Party van de Arbeid byv. de industrialisatie-politiek van minister Van den Brink. Zy stelt daar tegenover als voorbeeld de planmatig# landbouwpolitiek van d# socialistische minister Mansholt In haar politiek chau vinisme vergeet zy echter, dat het bij de industrialisatie gaat om de opbouw van een nieuw en groter apparaat, een eco nomische ontdekkingsreis dus. terwijl het by de landbouw gaat om iets geheel anders, nl- om de sanering van een over belaste apparatuur. En dat de partijen zich in de na-oor- logse jaren op economisch gebied beter met elkaar konden verstaan ligt eenvou dig hieraan, dat geen weldenkend nftns de aanvankelijke schaarste-economi# heeft kunnen afkeuren. De socialisten echter hebben nimmer schaarste-eeono- mie als noodoplossing beschouwd: zy zien de overheidsleiding principaal. Het einde van de schaarste-periode isoleert hen echter automatisch met hun opvat tingen, samen met de communisten. Men mene echter niet, dat de KVP in haar schermutseling met de PvdA d« handschoen volledig opneemt. Een ant woord op de pertinente vraag van deze zijde staat niet in het voorlopig verslag. De KVP hoopt slechts „zich niet meer met dergelyke aanvallen te behoeven bezig te houden". Waarom neemt zy deze houding aan? Is het, omdat zy het be kende „doelmatigheidsprincipe", dat mi nister Van den Brink op economisch ter rein zo gaarne hanteert, ook wil tot gelding brengen bij haar keuze van par ken? Zo ja. dan kon het wel eens ge beuren, dat andere partijen nog huiveri ger tegenover haar komen te staan in dit opzicht ONDERSCHEIDING VOOR GENERAAL BAAIJ. Generaal-majoor W. J K. Baaij is be noemd tot ridder in de Nederlands# Leeuw. Zwitserland had in het afgelopen etmaal zijn eerste zware sneeuwval van dit seizoen. Erf viel 15 cm. WEERBERICHT Weinig wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Koude nacht met weinig wind, hier en daar mist en plaatselijk flinke nachtvorst Morgen overdag zwakke tot matige wind uit richtingen tussen Oost en Zuid. In de loop van de dag toenemende oewol- king, maar op de mees.e plaatsen nog droog weer. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN. Zaterdag 29 October. Zon op 7.2% onder 17.18; Maan op 15.25. onder 30 0«t 0.03 uur. 5 Nov. V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1