Ilicuwr £eiiisr()e (üimranl ,Om weer in 1 bezit te komen van de gegane bullen verloren Wist U ■WOENSDAG 26 OCTOBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 p. kwartaal; ƒ1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËNƒ0.18 per milimeter. (By contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatoastlc!» Is gheöfeoen tnyn bert la tcgbenspoet" Dertigste jaargang No 7952 Goederenemplacement Haagweg krijgt ander aanzien Zie pan. 2 Materiële Oorlogsschaden in Tiveede Kamer De K.V.P. dreigt met een motie om enkele ingrijpende wijzigingen aan te brengen (Van onze parlementsredacteur) De Tweede Kamer is nu midden in de „eerste ronde" bü haar behandeling van het wetsontwerp op de materiële oorlogsschade en er is op het ogenblik nog weinig te zeggen over het resultaat van deze uiterst uitvoerige bespreking. Politiek be zien was voor de eerste dag stellig van belang de conclussie waartoe de woord voerder uit de K. V. P., de heer IJsselmuiden, kwam. Hü zei onverbloemd, dat de neiging groot was om medewerking aan dit ontwerp te weigeren. Nochtans is de K.V.P. bereid om het uiterste te beproeven opdat redelüke verbeteringen zullen worden bereikt. De heer IJsselmuiden stelde nu reeds een motie in uitzicht, waar in de Kamer als wens uitspreekt, dat bü nader contact tussen regering en com missie van voorbereiding büzondere aandacht zal worden geschonken aan de om vang der vergoeding volgens vervangingswaarde, aan de kwestie der waarborgen, aan de vergoeding der bedrüfsvoorraden en aan de kwestie van het beroep op een onpartijdige instantie. leden? Waarom anders dan om, zoals een der sprekers het formuleerde, weer in het bezit te komen van de verloren Waarom gaat het eigenlijk in dit ont- Urerp? (Dat is de vraag, welke alle spre kers zich reeds op deze eerste dag heb ben gesteld. En deze vraag is niet zo heel wonderlijk. Want het wetsontwerp gaat zich vaak te buiten aain allerlei ju ridische en economische termen, die de eenvoudige lezer alleen maar hetzij twij felmoedig hetzij wantrouwend kunnen Waarom gaat het de man, de vrouw, het gezin, die oorlogsschade hebben ge- Bracht hoge belasting winkelier tot smokkelen? Valsheid in geschrifte of „moord op een lyk". Tegen de 56-j Rotterdamse winkelier P. L. Hdie op 31 October voor de eco nomische politierechter zal terecht staan, daar hij de leider zou zijn geweest van een bende, die cosmetische artikelen uit Frankrijk en bijouterieën uit Tsjechoslo- wakije smokkelde, werd gisteren voor de Rotterdamse rechtbank drie maanden geëist wegens valsheid in geschrifte. De winkelier had van een zekere W. S. S een aantal blanco facturen gekregen, om zijn gesmokkelde goederen daarop te kun nen verantwoorden. Op deze facturen zette hij de handtekening var verdediger wees er op, dat alle goederen van H. ter waarde van twee ton, slag werden genoemen toen hy oorlog wegens zwarte handel en colla boratie werd gearresteerd. Tóeri hij vrij" kwam, was alles verkocht voor f60 000. Óndanks dit verlies van f 140.000 sloeg de belasting hem aan voor f200.000. Dat bracht H. aan het smokkelen om zijn vijf filialen weer te kunnen bevoorraden De verdediger bepleitte een geldboete, omdat de handtekeningen op valse fac turen waren gezet en er dus sprake gegane bullen of soortgelüke. De rest, inclusief alle juridische en economische termen, kan hun bij wyze van spreken gestolen worden. is een element, dat in dit wetsont werp naar ons besef nogal wordt gemis. nen het anders gezegd hebben: dit wetsontwerp is nogal erg financieel van opzet. In de Kamer werd het niet onver dienstelijk zo gezegd, dat in dit opzicht dit ontwerp beter afkomstig had kunnen van een meer sociaal ingesteld de- ament. Maar de zaak is nu eenmaal anders. Het is het departement van Financiën geweest, dat zijn krachten aan het ontwerp heeft gegeven en dat wa- heel bijzondere krachten al staan er de namen van vele ministers onder al is heel de voorgestelde regeling kwestie van kabinetsbeleid. i op i lijk". De 26-j. bedrijfsleider Leidschendammer J. A de G.. die zijn patroon voor duizenden guldens goede ren zou hebben ontstolen, stond eveneens terecht. Deze zaak werd terugverwezen naar de instructie. Bunkerdrama te Vughts geen bewijzen Het Bossche „B.G." veroordeelde gis teren F. Meijerhoff, aan wie verscheidene Oorlogsmisdaden ten laste waren gelegd, o.m. medeplichtigheid aan het bekende Vughtse bunkerdrama, tot 13 jaar. De doodstraf was geëist, maar de rechtbank echtte t.a.v. het buwkerdrarata niet vol doende bewijzen aanwezig. Productie stikstof-kunstmest verdubbeld Minister v. d. Brink opent nieuw bedrüf te Lutterade De productie van kunstmest op het stikstofbinöingsbedrijf van de staatsmij nen te Lutterade kan binnen afzienbare tijd worden verdubbeld, dank zij het gereed komen van de synthese-asfabriek, die Vrijdag door minister V. d. Brink in bedrijf zal worden gesteld. Een sterke vergroting van de productie was noodzakelijk, omdat het verbruik sinds de oorlog sterk is gestegen en d< vooroorlogse fabrieken te IJmuiden (Me- kog) en Sluiskil zün uitgevallen, Men verwacht op het SBB. een dag productie van 300 ton stikstofmeststoffen. Ook de ammoniak-productie wordt ver dubbeld. Man, die door agent werd neer geslagen, overleden De 60-jarige R. te Deventer, die I arrestatie wegens dronkenschap, zoals we gisteren in een deel onzer edities meldden, van een politie-agent zo'n klap kreeg, dat hü tegen de grond sloeg een hersenschudding opliep, is thans ten gevolge van deze val overleden, •toffelijk overschot is in beslag genomen. Chr. Middenstand verwerpt kinderbijslagregeling Herziening van de prüs- en belasting- politiek gevraagd De Chr. Middenstandsbond zal minister Joekes meedelen, dat de bond om prin cipiële en practische redenen absoluut afwijzend staat tegenover de verplichte kinderbüslagregeling voor zelfstandigen. Dit werd gisteren op de Bondsvergade ring in Utrecht besloten. Men ging in grote lünen accoord met het door de heer H. v Eüsen toegelichte rapport van de sociale commissie. Men was van mening, dat de overheid voor de genoemde rege ling geen voldoende rechtsfrond heeft. Wanneer in grote middenstandsgezinnen van een noodtoestand kan worden ge sproken behoort de regering de straffe prüspolitiek los te laten en de fiscale druk te verminderen. Te Oss zyn drie arbeiderswoningen in de Ridderstraat afgebrand, waardoor vier gezinnen, bestaande uit 21 personen, dak- zijn geworden. Grote detailkennis. Deze eerste dag hebben reeds uit ver scheidene fracties woordvoerders liet hunne over het ontwerp gezegd: Van den Heuvel (a.r.), IJsselmuiden (k.v.p.) Oud (v.v.d.), Van der Feltz (c.h.) en Ten Hagen (p.v.d.a.). Zoals te verwach ten was, waren 'hun betogen, hoezeer op bepaalde punten getuigend van grote detailkennds, terug te voeren tot enkele kernvragen. En dan moest de eerste vraag wel zijn die van de rechtsgrond der schadevergoeding, want van het ant woord op die vraag hing weer af, of men, althans in. beginsel^ staat maakt op alge hele vergoeding van de geleden schade is -van recht of dat men dit niet doet. Afhankelijk van het antwoord is ook, of het toelaatbaar is bü de vergoe ding van de geileden schade onderscheid te maken naar de kleinere of grotere draagkracht van de getroffenen. Zoals de heer Van den Heuvel op merkte hinkt het wetsontwerp zelf in. deze dingen op drie of vier gedachten schuift het een sociaal elemem op de voorgrond en dan weer een econo misch. Nu eens gewaagt het van een recht op vergoeding en dan weer wekt het de schijn, alsof hier alleen maar sprake is van welwillendheid en niets (Vervolg op pag. 3). Vijf vermiste Denen niet gevonden Bemanning tracht de Ivar te repareren Het speuren naar de Deense schip breukelingen, die over boord zün gesla gen, toen de Ivar bü Terschelling op een mün liep, is vergeefs geweest. Men moet dus wel aannemen, datzy verdron ken zjjn. Uit de tegenstrijdige verkla ringen van de geredden kon men giste ren niet opmaken, of er vier of vüf man in de verongelukte sloep hadden gezeten. Thans blyken het er vüf te zün geweest. Een van hen, de tweede stuurman, is ermoedelyk onmiddellük gedood, door dat hü tussen de sloep en de scheeps wand bekneld raakte. De tien man, die door de sleepboot Holland waren overgenomen, en de eerste stuurman, die aanvankelük met de kapitein aan boord van de Ivar was ge bleven, werden gisteravond door de be volking op Terschelling enthousiast ont vangen. De zeven man, die op Ameland aankwamen, zün vandaag eveneens naar Terschelling gegaan, om deel te nemen m reparatiewerkzaamheden. CHAPIN GISTEREN BIJ MIN. STIKKER, MORGEN TEN PALEIZE De nieuwe Amerikaanse ambassadeur, de heer Selden Ohapin, heeft gisteren zijn eerste 'bezoek gebracht aan minister Stikker en zal morgen ten paleize te Amsterdam door H.M. de Koningin wor den ontvangen voor het overhandigen zijn geloofsbrieven. Spoorwegarbeider stikte in benzinedampen Dood in keet aangetroffen De 30-jarige spoorwegarbeider M. van Hanswijk uit Reeuwyk is tijdens nach telijke werkzaamheden aan de spoorweg- versterking bü Hekendorp (tussen Gouda en Oudewater) door uitstromende olie- en benzinedampen van een lichtaggre- gaat gestikt. Van Hanswijk zat alleen in de keet en was belast met de bediening van het aggregaat, dat daarin stond. Toen zijn collega's 's morgens vroeg in de keet kwamen, troffen zij hem dood aan. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. Sylvia komt binnen enkele dagen vrij Momenteel is zü in Den Haag ingesloten Sylvia van der Moer, de voormalige Nederlandse kokkin van een Fins goud delverskamp, is na haar aankomst uit Finland in Den Haag ingesloten. Naar de Nieuwe Leidsche Crt. ver neemt, zal zü over enkele dagen worden vrijgelaten. Er is, wegens het plegen van een strafbaar feit, proces-verbaal tegen haar opgemaakt. Zü werd gearresteerd, omdat zü in Nederland geen bekende woon- of verblüfplaats had. Weer eens een E.V.C.-staking Gisteren hebben 120 arbeiders van de aannemers- en betonbouwmij Hillen en Roosen het werk op het complex van de Coenhaven te A'dam neergelegd. Zij eisen voor bijz. prestaties een extra toeslag Zes weken geleden werd overeengeko men, dat de maatschappy het contract loon plus 25 pet. volgens de dispensatie- regeling zou betalen. Thans wil de E.V.C. op eigen houtje de besprekingen voort- De Belgische volksraadpleging In de Senaat staan partijen als bokken tegenover elkaar Deel der Liberalen bereid met Katholieken één lijn te trekken In de Belgische Senaat werd gisteren een aanvang gemaakt met de besprekingen ver het wetsvoorstel van de Katholieke Senator Struye, tot het houden van een olksraadpleging over de Koningskwestie. Tüdens de debatten ging het heftig oe en vóór- en tegenstanders betreffende de terugkeer van Koning Leopold, stonden als bokken tegenover elkaar. De standpunten van de C V.P. (Katho lieken) en socialisten zijn vrij strak ge formuleerd en voor wat de liberalen be treft, deze zullen tenslotte voor het me rendeel wel vóór het wetsvoorstel stem men, omdat de volksraadpleging nu een maal het enige middel is. om uit de moei lijkheden te genaken. Er bestond voor de behandeling van het wetsvoorstel enorme belangstelling. De publieke tribune was geheel bezet en ook waren vele leden van het Conps Diplomatique aanwezig. De Katholieke Senator Struye gaf toe, dat tegen de grondwettigheid van het voorstel enige argumenten kon den worden aangevoerd, maar strijdig met de grondwet is een volksraadpleging niet. Hier wordit heus geen „helse ma chine" in werking gesteld, zei hij. De C V.P. zal zich by de uitslag neerleggen en hij hoopte, dat de tegenstanders een zelfde houding zouden aannemen. Ech ter verklaarde de socialistische Senator van RemoorteL, dat zyn partij zich met i en macht tegen het voorstel zal bly- verzetten. Hij kwalificeerde het voor stel als „nutteloos, gevaarlyk en duur' want het kost de regering 20 millioen Bel gisohe francs. Hij herinnerde er aan, dat de Koning in 1940 gehandeld had zonder de wettelijk vereiste steun van zijr nisters. De liberale Senator Gillon 1 er de nadruk op, dat zijn partij omtrent de Koningskwestie nog steeds verdeeld Is, maar de Liberalen zouden tenslotte toch vóór het votum stemmen. Na vader ook de zoon overleden Als gevolg van het motorongeluk te Jubbega De 18-jar. Hendrik Rozenberg uit Jub bega (Fr.), die vorige week als duopas sagier op een motor by een aanryding werd gewond, is thans overleden; zyn vader, die de motor bestuurde, overleed, zoals gemeld, korte tijd na het ongeluk Onze oudste tweeling 89 jaar Neêrlands oudste tweeling, Frans Christien Hekers te Ned'erweert, hoopt op 7 November zyn 89ste verjaardag te vieren. De oudjes maken het best. LOODSEN KONDEN HET WEER NIET BOLWERKEN. De storm noodzaakte vanmorgen vroeg de loodsen op de Westerschelde, Hoek van Holland en voor IJmuiden, de .dienst te 6taken. A.N.P. meldde benoeming mr Cort v. d. Linden tot burgemeester van Den Haag Maar departement zegt: „Nog geen beslissing gevallen" Aan de lange lijst van pamen, genoemd >or het burgemeesterschap van Den Haag is vanochtend een nieuwe toege voegd, die n.L van mr P. W. J. H. Cort der Linden, sinds 1934, met een on derbreking van 1942 tot 1945, burgemees- er van Groningen. Aan deze naam werd een min of meer ifficieel cachet gegeven, door de mede deling van het AN.P. dat de benoeming met ingang van 1 December a.s. geschied Bij informatie aan het departement van Binnenlandse Zaken deelde men ons evenwel vanochtend mee, ge machtigd te zijn te verkl'aren, dat er inzake de benoeming van de burge meester van Den Haag in de minister raad nog geen enkele beslissing gevallen is. Men beschouwde het be richt als een canard en kende er geen hogere waarde aan toe dan aan alle vroegere berichten over benoemin gen, waarby andere namen genoemd werden. Dit sluit aan op de mededeling van de heer Cort van der Linden zelf, toen wij hem hedenochtend belden. Hij zei: „Ik weet werkelyk van niets. Ik zou willen, dat de een of andere officiële persoon lijkheid mij vertelde wat het A.N.P. mee deelde Op het ogenblik is myn naam echter nog volkomen Haas." is ook nog in de loop van de mor gen bevestigd door een officiële medede- van de R.V.D., dat alle geruchten omtrent een voordracht van mr Cort v. d. Linden volkomen uit de lucht gegre pen zijn. De heer Cort van der Linden is een ion van de minister-president Cort van der Linden uit de oorlogsjaren 1913 tot 1918. Hij was na zijn studies in Leiden, advocaat in Den Haag. TREINRAMP BIJ AVIGNON Gistermiddag is te Barbentane bij de Franse stad Avignon een Dieseltrein ont spoord en tegen een muur gebotst. Er was één dode, terwyl 32 ernstig gewonden uit de wrakstukken werden gehaald. Een ogenblik schenen de verschil len tussen Oost en West vergeten bü de plechtige eerste-steenlegging voor het nieuwe gebouw der V.N. in New YorkTruman schudt de minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Wisjinsky, de hand. Politie vindt 23.000 morphinetabletten Uit Engelse dump gestolen en bestemd voor de verkoop. Ten huize van zekere Van der L. In Den Bosch heeft de politie 23.000 i phinetabletten aangetroffen. Hy heeft deze indertijd uit een Engelse dump ge stolen met de bedoeling ze te verkopen. By de inval trof de politie twee mannen aan, die juist over de handel spraken. Een van hen werd gearresteerd, omdat hij een revolver by zich droeg. De stand der Leidse spoorwegwer- en de verkeerssituatie bij de spoorwegoverweg Rijnsburgerweg. Deze foto werd gemaakt op het dak van „Zomerzorg", dat binnen kort wordt afgebroken. „Sibajak" naar Zuid-Afrika vertrokken Met 1000 emigranten aan boord. Gistermiddag om 3 uur is de „Sibajak" uit de Rotterdamse haven vertrokken met ruim duizend emigranten, die een nieuw vaderland gaan: de Unie Zuid-Afrika. Aan boord bevinden zich ongeveer 700 Nederlanders, 50 Engelse: 50 Zwitsers en Seandinaviërs en 2( Duitsers. Er zijn 300 kinderen beneden de 12 jaar en 42 personen boven de 60 jaar. De oudste passagier is 80 jaar en de jongste is een baby van drie n: den. Ook de heer H. v. d. Berg, organist van de Bethelkerk in Den Haag, is boord, vergezeld van zijn vrouw en.twee jongens, die mee-emigreren. De heer v. d- Berg krygt in Riebeeik de dubbele functie van muziekleraar en organist de Geref. kerk. DE WATERMAN BRENGT DITMAAL NOORDERLINGEN THUIS. Tot de onderdelen van de Kon. Land macht, die thans met de Waterman op weg zyn naar huis, behoort .212 R.I. een bataljon dat in hoofdzaak bestaat uit dienstplichtigen uit Friesland, Gro ningen en Drente, die in 1946 te Assen onder de wapenen kwamen. Brug tussen Rome en Praag Priesters mogen als burger trouw zweren aan het rode bewind Minister Alexei Cepicka krijgt oppertoezicht over de kerken Zoals wü gisteren reeds in het kort hebben medegedeeld, wordt in de verklaring, die door de Tsjechoslowaakse bisschoppen aan hun priesters is gezonden, gezegd, dat de priesters de salarissen, die hun door de rode regering van Praag worden ge boden, mogen aanvaarden. Tevens mogen zü trouw zweren aan de communistische regering, indien dit hen uit de gevangenis houdt. Zulks betekent dus een belang- rijke en betreurenswaardige concessie aan het rode bewind. de priesters eisen, luidt: „ik beloof by God, dat ik loyaal zal zijn tegenover de Tsjechoslowaakse republiek en haar volksdemocratische orde en niet zal doen, wat tegen haar belangen, veiligheid of integriteit zou indruisen en ik zal als burger mijn plichten gewetensvol ver vullen". Voorts heeft de regering t« Praag in een nota geëist, dat de Ameri kaanse attaché. John G. Heyn. binnen 24 uur het land zal verlaten. Ook deze Amerikaan wordt van spionnage beschul digd. maar Heyn verblyft thans niet in Tsjechoslowakije en kan dus geen toe lichting op de nota geven. De uitgewe zene was ongehuwd en was eerst enkele maanden geleden in Tsjechoslowakye aangesteld. Deze verklaring was ondertekend door elf bisschoppen, maar niet door de aarts bisschop Beran van Praag. Weliswaar be treuren de bisschoppen de invoering van de nieuwe kerkwet, als zynde een schen ding van de rechten van de kerk, maar men hoopt door deze houding arrestatie en vervolging te voorkomen. Inmiddels heeft president Gottwald zyn schoon zoon, de communistische minister van Justitie, Alexei Cepicka, belast met de leiding van het nieuwe ministerie, dat het oppertoezicht zal uitoefenen op alle kerkelijke aangelegenheden in het land. Zulks wordt te Praag uitgelegd als een aanduiding, dat de regering er naar zal streven, de leiding der kerken met vaste hand aan te vatten, als deze op 1 Novem- der onder staatscontrole komen. Cepicka staat namelyk bekend om zyn gispingen van het Vaticaan en de R.K. geestelijk heid in Tsjechoslowakije. De loyaliteits eed, zoals de burgerlijke autoriteiten DAT met l-ucifers spelende kinderen brand veroorzaakten in de lompenopslag plaats van Andr. de Vries te Zaandam en I ton oud papier verloren ging. DAT G. A. v. d. Bergh, adm. van de Grovestins-stichting, in Den Haag is over- DAT oud-minister prof. Gielen thans gevolg heeft gegeven aan zyn voorne- owtslag te nemen als Tweede-Ka merlid. DAT de pluimveehouders van 23 Oc tober t/m 19 November 2 eieren per kip x>r de export moeten leveren. DAT 76 j. oud is overleden de lt.-gen. b. d. P. J. van Munnekrede, uit Den Haag, oorz. van de alg. R.-K. officierenver. DAT Gedep. Staten van Utrecht een adviescommissie hebben benoemd voor de eventuële stopzetting van de verve ning der Vinkeveense plassen. DAT binnenkort een centraal pensioen fonds voor de beambten van alle mijnen zal worden gevormd. DAT de oud-wethouder van Kerkrade J. B. Roukens, die voor de KVP bedankte daar hy het -niet met de wethoudersver kiezing eens was, door de partij is royeerd en nu zyn raadszetel ter beschik king moet stellen. DAT thans is opgericht een landelijke R -K. vakorganisatie van beroepsgoede- renvervoerders, over de weg. DAT by de aanbesteding van de bouw an 180 woningen in Groningen de fa Wijn en Dekker aldaar voor ruim f 1 272.000 laagste en de fa F. C- Achter en Zn. te Ter Apel met f 1.278.000 hoogste inschrijfster was. DAT aan de ex-burg. van Sneek, de vroegere predikant J. R. J. Schut, we gens hulp aan de Duitsers door het ..B.G." te Leeuwarden 7 j. R.W-I- werd opgelegd (eis 8 j.). DAT de gebrs K-, uit Wychen, die in de zaak tegen een familielid, dat in Ny- megen het stopteken van een agent had genegeerd, meineed pleegden, voor de Arnhemse rechtbank elk 9 mnd. hoor den eisen. DAT door onvoorzichtig lassen een hooizolder aan de Lange Dijkstraat te R'dam uitbrandde, DAT de lt.-kol. N. D. Nammensma, van de Kon. marechaussee, is benoemd tot officier in de orde van O-N. DAT gisteren in Huissen de eerste buis gelegd werd van de transportleiding van Arnhem door de Over-Betuwe-Oost t.b.v. de drinkwatervoorziening van dat gebied. DAT de COD te Venlo drie personen arresteerde wegens een smokkelcomplot, waardoor minstens 10 koeien naar Bel gië zyn gebracht. DAT de Friese ver. voor natuurbe scherming It Fryske Gea het zg. Coe- hoorn- of Du Toursbos te Wyckel in Gaaster land heeft aangekocht. DAT de 38-j. Amsterdamse vertegen woordiger F. K. de politie heeft meege deeld, f 1885 te hebben verduisterd ten na dele van de vereniging „Door straatfees- n verenigd", waarvan hy penningm. was DAT in Ede een nieuwe spinhuizen- fabriek, onderdeel van de Tilburgse cartonnagefabriek en de Ned. fabriek van spinhuizen v/h Wagenaar te Tilburg, werking is gesteld. DAT dit jaar voor 't eerst een Bra bants jaarboek door het prov. genoot schap voor kunsten en wetenschappen zal worden uitgegeven. DAT B. en W. van Bergen op Zoom e raad voorstellen, f170.000 beschik baar te stellen voor verbetering van de „kleine haven" en f138 000 voor de vis sershaven. DAT burgemeester S. J. van Royen an Sleen (Dr.) door de gladheid met zyn auto in de Weespertrekvaart te A'dam is gereden en door handreiking op de wal kon worden gebracht. DAT het KRO-orkest van Ger de Roos, het Orkest zonder naam. vandaag in de Leeuwarder strafgevangenis een uitvoe ring gaf. DAT in Bergen op Zoom half Novem- -r een cartonnagefabriek van de fa Trimbaeh uit Dongen zal worden geves tigd. DAT van de op 31 Dec. jl. door de Her- stelbank verleende credieten ad f154 millioen slechts f 2Vz millioen was ver- leend aan ondernemingen in Friesland, j De" Astri Groningen, Drente en Overijssel. jnaar Mombassa. De „Cornet" vloog Londen- Tripolis v.v. in 6 uur en 36 minuten Inzittenden konden Corsica en Tunis tegelük zien. De Britse „De Haviiland Cornet", het eerste passagierstoestel met straalaandry- ving, waarvan wy gisteren nog in deel onze edities konden melden, dat het in Londen gestart was voor een vlucht naar Tripolis in Noord-Afrika, is daar. bestuurd door piloot Cunningham, uur en 23 minuten vliegen aangekomen De afstand is ongeveer 2380 km. De die 36 passagiers kan vervo< vloog op 11.000 meter hoogte. De gemid delde snelheid bedroeg 720 km per Enige uren later vloog de „Cornet" weer terug naar Londen in 3 uur en 13 n ten. Tijdens de vlucht op deze grote hoogte waren de drie inzittenden boven de Middellandse Zee in staat om Corsica. Sardinië en Tunis tegelijkertijd te Bij aankomst op het door de zon gebla kerde Castel Nebito-vliegveld van Tri polis, waren de vleugels t.g.v. de grote snelheid van onder bedekt met eer dikke laag ys. Zweeds stoomschip bij Zeebrugg< op een wrak Het Zweedse stoomschip Astri (2578 ton) is gisteren op de Noordzee bij Zee- brugge op een wrak gestoten. Heit voor schip maakte water. De bemanning heeft het schip verlaten en is naar Zeebrugge overgebracht. op weg van Antwerpen Wel of niet voor de Krijgsraad Het besluit van generaals Kruis om de militairen uit het depot Schoonhoven alsnog naar Indonesië te sturen heeft enige beweging veroorzaakt. Niet alleen in Schoonhoven zelf waar het stormpje vry gauw geluwd was, in de pers „De Waarheid" ge bruikt natuurlyk dit geval om in een grote kop te verkondigen wy gaan Indonesië. Maar ook „Het Vrije Volk" is niet tevreden: het construeert tegenstelling tussen de opvatting generaal Kruis en minister Schok king. Men ontkent het recht van gene raal Kruis niet om als commanderend ge neraal te bepalen of deserteurs voor de krijgsraad zullen komen ja dan neen maar, betoogt Het Vrije Volk de generaal mag timer aan de wet het recht ontlenen, politiek te voeren, die het beleid van de minister doorkruist. Want de minister zijn superieur en verantwoordelijk ior het gehele militaire beleid. Het Vrije Volk constateert hier een tegenstelling, die er naar onze smaak ~!n men trekt daardoor deze af faire in de politieke sfeer. Het gevaar dreigt hier, dat men stemming gaat kweken tegen een bepaalde generaal, tegen een staf of een groep militaire Waar het om gaat is. of generaal Kruis mocht doen wat hij deed. Daarna kan n de vraag bespreken of het verstan- was wat hij deed. De militairen die Schoonhoven zijn ondergebracht ble- destyds weg van inschepingsverlof onttrokken zich zo, aan uitzending ir Indonesië. Het motief was by de meesten het zelfde: men wilde of men durfde niet naar Indië- Men liet zich om praten door anderen en verzaakte zyn plicht. Niemand zal voor deze militairen, die zich door zekere lafheid kenmerkten a een ander voor de zaak lieten op- raaien. sympathie hebben. Dienstweigeraars in de zin van de wet op de krijgstucht waren deze militairen echter niet. Ze hadden niet pertinent ge weigerd een gegeven last uit te voeren. Ze hadden zich aan de dienst onttrokken dus deserteurs. Dat laatste is misschien niet eens goed tot allen door gedrongen. De legerleiding heeft getracht deze mi litairen in Schoonhoven dat allerminst strafkamp was, al was de tucht er strenger dan bij de troepen te „reclas- door hen meer gevoel voor disci pline bij te brengen, het solidariteitsge voel aan te wakkeren en het moreel te versterken. In hoeverre men daarin geslaagd is, oet nu blijken, nu generaal Kruis be volen heeft dat deze tweehonderd solda- naar Indonesië zullen worden gezonden. Dat is voor velen een streep de rekening. Ze zouden voor de krijgsraad komen (zonder overigens vol ledig te beseffen wat dit kon betekenen), gingen niet naar Indië. Die vlie ger gaat nu echter niet op. Het beslui: van generaal Kruis stelt deze mensen voor de keus: gaan of wei geren. Ze hebben de kans, de vroeger gemaakte fout te herstellen. Indien ze gaan. zullen ze niet voor de krijgsraad behoeven te verschynen. Maar indien ze weigeren zullen ze niet gedwongen wor den te gaan maar dan komen ze natuur de krijgsraad en dan wegens desertie en dienstweigering. De straf zal dan zwaarder zyn. Sommigen vinden dat niet eerlyk. Al deze mensen wilden niet Indonesië en moeten daarom voor de krygsraad. We geloven, dat generaal Kruis er juist aangedaan heeft dit niet te doen- Zy die zich lieten ompraten en die eenmaal in Indië zijnde, zich ver- moedelyk niet aan de dienst onttrokken zouden hebben, hebben nu de kans hun fout te herstellen. En voor de anderen wordt de zaak des te duidelyker dat zij weigerachtig zijn. Hun straf zal zwaar der worden, maar dat is volkomen te recht. Hier zyn geen principiële motie ven tot dienstweigering in het geding. Het gaat nu eenmaal niet aan dat een paar honderd militairen, die er al twee of drie jaar tropendienst op hebben zit ten, op aflossing moeten wachten omdat er een stel jongelui hier niet wil. Hier is geen tegenstelling tussen ge neraal en minister. Het Vrye Volk bracht zelf het bericht, dat de minister heeft verklaard dat de deserteurs die alsnog naar Indië gaan, niet voor de krijgsraad komen err de anderen wel. Dat klopt dus op wat we boven schreven. Nogmaals: het besluit van generaal Kruis is juist. Hy heeft daarby zyn be voegdheden niet overschreden of mis bruikt- Gewetenskwesties waren er hier by de militairen niet. Daarom kon hen de keus gesteld worden: óf naar Indië en hun plicht vervullen net als ieder ander, óf het nu zwaarder risico van een pertinente weigering dragen. Churchill candidaat voor Nobel-prijs Winston Churchill en de Italiaanse filo soof Benedette Croce zullen waarschün- lijk dit jaar voor do Nobel-prijs voor literatuur worden voorgedragen, aldus hteraire kringen in Stockholm. Dit jaar is de prijs 107.168 pond sterling groot. De mogelijkheid is natuurlyk niet uitgeslo ten, dat een buitenstaander onder de 35 geheim gehouden namen de prijs krijgt. VROUW IN SLOOT GELOPEN EN VERDRONKEN. Gisteren is in een sloot te Zaandam het lyk opgehaald van de 73-jarige mevr. S. A. Willemsen, die Maandagavond niet was teruggekeerd van een kleine wan deling. Zy was een toevaüydster. BEMOEI JE DAAR NIET MEE Groot-Brittannië heeft een scherpe _ota aan Hongarije gezonden, waarin dit land gewaarschuwd werd. zich niet Duitse aangelegenheden in te laten. WEERBERICHT Nog stormachtig Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vannacht aan de kust tydeljjk nog zware storm, in het binnenland stormachtige wind tussen West en Noord. Morgen over dag langzaam afnemen van de storm. Wisselend bewolkt met enkele buien Be langrijk kouder dan vandaag. (Opge maakt te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag 27 October Zon op 7.25, onder 17.22 uur; maan op 14.34. onde* 21.25 uur. 26 October E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1