Jlicuwc £ciiwri|e (Courant Auriol benoemt Bidault tot formateur na het échec van Mayer Wist U MAANDAG 24 OCTOBER 1949 BUREAUX: Hogevvoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie- afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 p. kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0.32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per milimeter. (Bij contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7950 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stoatvastlrti k ^ekfcora mgn bert la Icgfjeaspoet" De Zaterdagsport in stromende regen Zie pag. 3 DE FRANSE KABINETSCRISIS Volgen er, indien hij faalt, algemene verkiezingen Politieke waarnemers zijn van mening, dat het houden van algemene verkiezin gen in de naaste toekomst onvermijdelijk zal zijn. Het zijn vooral de socialisten, die daarop aansturen. De meeste radicalen en rechtste groeperingen zijn eveneens voor standers van nieuwe verkiezingen en zij René Mayer is al weer kabinetsformateur af. Edouard Herriot deed tevergeefs een poging om de verschillende zienswijzen van socialisten en radicalen met elkaar te verzoenen. Nu de ene kabinetsformateur na de andere het moet afleggen, wordt in politieke kringen de toestand als ernstig beschouwd. President Auriol heeft George Bidault, de voorzitter van de party der volksrepublikeinen (M.R.P.) aangezocht, een nieuwe regering te vormen. Deze voormalige minister van Buit. Zaken is dus de derde kabinetsformateur, sinds het begin van de crisis, nu negentien dagen verwachten, dat zy sterker uit de verkie zingsstrijd te voorschijn zullen komen. De voornaamste oppositie komt van de kant der volksrepublikeinen, die in 1946 zelfs 150 zetels toegewezen kregen en daarmede na de communistische partij van Duclos, ■de sterkste positie innetnen, Vele afgevaar digden delen het standpunt van Generaal de Gaulle, dat het huidige systeem evenredige vertegenwoordiging moet den afgeschaft. Nieuwe verkiezingen op basis van 't stelsel van eenvoudige n derheid zouden de enige manier vor uit de impasse te geraken. Inmiddels heeft George Bidault de eervolle, maa: nig dankbare opdracht aanvaard. Hij zal o.a. besprekingen voeren met zijn voor gangers, René Mayer en Jules Moch, met Queuille en de partij- en fractieleiders. In het algemeen staat men sceptisch tegen- zijn kansen om een „vierpartijen- coalitie" tot stand te brengen. Rumoer is er genoeg. Het Franse vakverbond, de „Force Ouvrière" dringt aan op een alge mene staking van 24 uur. GENERAAL VON PAULUS IN CHINA? Opnieuw circuleren er berichten, dat de rode troepen, die zich in de buurt van Hongkong bevinden, onder bevel zouden staan van Generaal von Paulus, die in 1943 te Stalingrad gevangen werd geno men. Volgens A.F.P. bevinden ^ich achter de communistische linies, Chinese natio nalistische guerillastrijders. Reeds zouden zij een dorp hebben bezet en vele ge vangenen gemaakt. Truman legt eerste steen voor gebouw der V.N. „De helft der mensheid leeft in armoede" Vandaag had de plechtige eerste steen legging plaats voor het hoofdkwartier der V. N. te New York. President Truman hield een rede, waarin hij contróle op artoomwepens, eerbiediging van de rech ten van de mens, en bevordering van de economische ontwikkeling van verschil lende gebeieden, de vereisten voor een betere wereld noemde. Op het ogenblik left nog minstens de helft der menshheid in barre armoede, aldus Truman. Hij zou ér in Januari as. bij het Congres op aan dringen, voorrang te geven aan de voor stellen. die verdere technische hulp en financiering mogelijk maken. Zoals be kend. wordt het nieuwe hoofdkwartier der V. N. gebouwd midden in Manhattan Het grootste gedeelte van het terrein werd door Rockefeller geschonken. Men denkt met de bouw einde 1950 gereed te zijn. De kosten zullen 65 millioen dollar bedragen. Het gebouw wordt 39 verdie pingen hoog en zal aan de buitenkant ge heel uit aluminium, glas en marmer be- De Britse premier Attlee en Churchill tonden boodschappen naar de V. N. ter gelegenheid van het feit, dat het vandaag vier jaar geleden is, dat het Handvest van kracht werd. Millioenenzaak werd slecht beheerd Gevangen Duitse directeur deed goed werk voor illegaliteit De rijksrecherche zou volgens het Alg Dagblad vreemde manipulaties hebben ontdekt bij het beheer van een millioi- nenzaak. Na de bevr^ding werd nl. een zeer grote Ams'eriemse koffiehandel waarvan de directeur een Duitser is ander beheer gesteld. De directeur werd gearresteerd en 8 maanden gevangen ge houden. Eerst na zes maanden werd her- het eerste verhoor afgenomen. Een on derzoek naar het beheer - van het Ned Beheensinstituut zou tot gevolg hebben gehad, dat de directeur een voorlopige verblijfsvergunning kreeg. Hy was sinds 1919 in ons land. Voorts zou gebleken zijn dat hij de illegaliteit uitstekende diensten heeft bewezen. Over het beheer was de recherche sleöht te spreken. Hei filiaal te Parijs, met een geschatte waai de van tien milliioen francs, werd vovir bwee millioen francs verkocht. De koper wilde het later weer terugverkopen voor één millioen. onder voorwaarde dat cr geen vervolging tegen hem zou worden ingesteld. Gegevens, die werden ver werkt in een rapport over de directeur om hem uit het land te verwijderen, zou den niet juist zijn geweest- OOST-DUITSE TROEPEN NAAR BULGARIJE. Volgens het onder Brits toezicht ver schijnende Berlijnse blad „Sozialdemo- krat" is een gewapend convooi van 1200 man der Oost-Duitse volkspolitie uitge zonden ter versterking van de Bulgaarse troepen aan de Joeoslavische grens. Canadese idealisten willen intern, werkgemeenschap stichten In ons land verblijft momenteel Colin Smith, de 28-jarige zoon van een scheeps bouwer uit Dartmouth (Canada). Met zijn 2 jaar oudere broer Stanley stak Colin de afgelopen zomer van Canada uit de Atlantische Oceaan over in een zelfgebouwde boot om in Europa hun ideeën te propageren. Zij willen in Februari teruggaan naar Canada, om daar een internationale werkgemeen schap te stichten van 150400 leden, die zichzelf zullen onderhouden, voorn, door landbouw. De voertaal is Esperanto en met de politiek bemoeit men zich zo weinig mogelijk In de kolonie houdt men zich 9treng aan de rechten van de mens De gebroeders Stanley, die warme bewon deraars zijn van wereldburger no. 1. Gary Davis, willen mensen van alle ras sen en nationaliteiten, die begrip voor wereldfederalisme tonen, voor hun Elf. Joegoslaven uitgewezen Represaille van Praag. De Tsjechosïowaakse regering heeft de uitzetting bevolen binnen 24 uur van 11 employé's der Joegoslavische ambassade te Praag. Dit is een vergeldingsmaatregel tegen de uitzetting van employé's der Tsjechische ambassade te Belgrado. GEEN AANGETEKENDE STUKKEN NAAR ROOD CHINA. Naar Mongolië wordt voorlopig geen briefpost en naar bezet Crina worden geen aangetekende stukken verstuurd Slechts op risico van de afzenders gaan iangetekende stukken naar het overie China, evenals pakketpost, en dan slechts enkele provincies. Boeren krijgen 1 ct minder voor de melk Consumentenprijs blijft onveranderd. (Van onze landbouwmedewerker). Minister Mansholt heeft, naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, de gemiddelde producentenprijs van de melk voor de op 6 November beginnende nieuwe productieperiode vastgesteld op 17.75 cent per kg melk met 3.5 pet vet. Ook in het nieuwe melkproductie jaar zal er verschil zijn in de prijs gedurende de winter- en de zomerperiode. De wintermelkprijs voor de boer zal 19.70 cent bedragen en de zomermelkprijs 16.70 per kg melk bij een vetgehalte van 3.5 pet. De gemiddelde prijs van 17.75 eent per kg melk met 3.5 pet vet komt overeen met een prijs van f 16.75 cent per kg melk met 3.3 pet vet. Voor het thans eindigende melkpro ductiejaar was de gemiddelde melkprijs 17.75 cent per kg melk met 3.3 pet vet, zodat de nieuwe prijs 1 cent lager ligt. De vaststelling van de nieuwe melkprijs voor de boer heeft geen invloed op de prijs van melk voor de consumenten. Eigen vliegtuigindustrie drastisch beperkt Fokker zal vele constructeurs en technici ontslaan. In luchtvaartkringen verwacht men van Regeringswege een drastische be perking voor het bouwen van vliegtui gen naar eigen ontwerp. Van de ruim 200 constructeurs en tedhnici, die aan het constructiebureau van Fokker werken, zal een zeer groot aantal worden afge voerd. Ook het werk van het Nat. Lucht vaartlaboratorium zal sterk worden in gekrompen. Een commissie, die advies moest uit brengen over het bouwen van vliegtui gen in Nederland naar eigen ontwerpen, had in een meerderheidsrapport gun stig over de Ned. industrie geoordeeld. De Regering schijnt haar oorspronkelijk plan toch te hebben verlaten. HILVERSUM VERANDERT VER MAKELIJKHEIDSBELASTING. Het gemeentebestuur van Hilversum is voornemens de vermakelijkheidsbelas ting in dier voege te wijzigen, dat het percentage van de voorstellingen van culturele films van 35 tot 20 pet wordt verlaagd; dat voor liefdadigheidsvoor stellingen niet 30, maar 70 pet. aan lief dadige instellingen moet worden afge dragen en dat de belasting voor paar denrennen e.d. onveranderd blijft, daar men vreest dat deze anders zullen wor den gestaakt. Praagse jeugd houdt manoeuvres Meer dan 3000 Praagse kinderen heb ben Zondag een .verdedigingsspel" ge speeld tegen z.g. „samenzweerders" van de staat. In een officiële verklaring wordt gezegd, dat de twaalfjarige kinderen de omstreken der stad doorzochten en de waargenomen samenzweerders by leger en veiligheidspolitie aangaven. Ds A. C. D. v. d. Bosch preekte het afscheid van zijn vader „Had ik geern willen keeren van U dit zwaar tempeest" NIET TE HAASTIG MET EXPORT VERGUNNINGEN. Exporteurs op Duitsland worden ver zocht. pas uitvoervergunningen aan te vragen wanneer omtrent de transactie volledige overeenstemming is bereikt Er zijn nu vele vergunningen in omloop, die niet worden gebruikt. Daarvoor is veel onnodige administratie gevoerd. Er is trouwens geen reden, de vergunning eitra-vroeg aan te vragen, want zij wordt slechts in uitzonderlijke gevallen afge wezen afgewezen. PANDIT NEHROE BEZOEKT THANS CANADA. Pandit Nehroe, de premier van India, Vertoeft, na zijn bezoek aan de Ver. Staten, in Canada. In Ottawa werd hij verwelkomd door premier Louis St. Laurent en ex-premier Mackenzie King. (Van een onzer verslaggevers) „Heilig zijn o God, Uw wegen." Dat zongen Zaterdaigmtididag de hon derden in de Grote Kerk bij de aan vang van een pleahtige herdenkings dienst. De president-kerkvoogd van de Haagse Hervormde Gemeente, mr W. J. baron van Lynden, onthulde er, zoals we reeds meldden, het monument voor wijHen ds D. A. v. d. Bosch en de ge denkplaat ter nagedachtenis van de in de oorlog gevaillen lidmaten der Haagse Gemeente. Vóór de pilaar, rechts van dc preekstoel, namen vele genodigden plaats predikanten en familieleden. Aan deze pilaar is de vrouwenfiguur beves tigd met de naam van ds D. A. v. d. Bosch en tekst uit Filippensen 112. Mr W. J. baron vaai Lynden zette in zijn toespraak vóór de onthulling de ge dachte der beide gedenktekenen uiteen en ging vervolgens, terwijl de gehele gemeente staande toezag, tot de onthul- lingspleahtagiheid oveT. Zowel bij het monument als bij de gedenkplaat legde baron Van Lynden een krans. Et werd ïén minuut stilte in acht genomen, waar- ia alle aanwezigen in aansluiting op deze .ndrukjwekikende ogenblikken zongen: ':,U looft d'apo9belsahaar in heerlijkheid, O Heer; Profeten, martelaars vermelden daar Uw eer!" oon van wijlen ds D. A. v. d. Bosch, ds A. C. D. v. d. Bosch te Gin- neken, voerde na de onthulling 't woord Spr. herinnerde er aan, dat op 23 Octo ber zijn vadèr 65 jaar zou worden en dat bij dus die Zondag misschien wel af scheid gepreekt zou hebben. Nu zijn er aldus ds v. d. Bosch anderen, die aam afsaheid preken. Allereerst dacht spr. dan wel aan wat zijn vader Amersfoort, toen hy al ziek was, ta- een bezoeker zei: „Zeg aan de ge- ente, dat alles goed is." Ds v. d. Bosch sprak zijm dank uit voor wat de ge meente onder leiding van de kerkvoogdij gedachtenis van zijn vader heeft e- daan. Dit monument zal niet in de eerste plaats een herinnering zijn aan de over ledene, doch bovenal een heerawijzen Ohristus, in Wiiens Kracht ds D. A. Bosch eai martelaar moaht zijn het Evangelie en blijmoedig kon fluisteren: „Zeg aan de gemeente, dat alle6 goed is!" Ds A. K. Straatsma be diende nadat v. d. Bosch gesproken had, Gods Woord uit Filippensen 1 12: „Ik wil, dat gij weet, broedera, dat hetgeen BEZUINIGING IN SPANDAU- GEVANGENIS? Thans wordt mogelijkheid onderzocht n in de Spandau-gevangenis, waar s. gevangen zitten, tot bezuinigings maatregelen over te gaan. Zoals bekend is, had het West-Berlijnse gemeente bestuur geprotesteerd tegen het „prins heerlijke" bestaan, dat de gevangene: hebben. ar tot bevorde ring des Evangelies gekomen is." Ds atama schilderde ds v. d. Bosch: een ige, eerlijikie predikant. Op de dag zijn arrestatie belde hij ds Straatsma op, omdat hij tooh zo maar niet het werk de kerk in de steek kon laten. „Zou n huwelijksinzegening van me wil- •vernemen, want ze zijn hier om me te arresteren." En wat heeft ds v. d. Bosch in het kamp niet kunnen doen zijn medegevangenen! Een preek de honger hield hij. terwijl hij al langzaam wegteerde van voedselgebrek. ,Meer tot bevordering van het Evange- ie" was ook het verblijf van ds v. d. Bosch in het concentratiekamp. De kracht ervoor ontving hij uit de Hemel, Jezus Ohristus, die gisteren en heden ;lfde is. Na de predikatie zong de ge meente Psalm 1263 „Die hier bedruki met tranen zaait, zal juichen, als hij vruidhten maait." De plechtige samenkomst werd beslo n met het zingen van Gezang 301: 12 6 („Zo het de wil des Heren" en „Mijn Schild ende betrouwen"). By de uitgan- werd gecollecteerd voor het herstel de Julianakerk. In de gierende storm Rotterdamse oliefabriek brandde als een fakkel In A'dam ging meubelfabriek in vlammen op Een geweldige brand, door de gie rende Zuid-Westerstorm bijna niet te stuiten, heeft vannacht van de olie- fabriek en de graanmaaldery van Speelman aan de Delftseweg te Rot terdam een troosteloze ruïne ge- Hoe de brand ontstaan kan zijn. is een raadsel. Sinds Zaterdag was er niet ge werkt en de stoker was nog niet aan wezig om de vuren te verzorgen. De brandweer stond voor een hopeloze taak. Aan de achterzijde van de fabriek loei den door de storm geweldige horizontale steekvlammen, nauwelijks enige meiers boven de grond. was heel wat brandbaar materiaal opgeslagen: grote voorraden graan, spijs olie, melasse, veevoeder, alle ingrediën- -oor veekoeken en veel verpakkings materiaal. Een brede stroom vonken sloeg tegen een villa en een koekfabriek. en kantoorlokaal van deze fabriek ontstond een begin van brand, dodh spoe dig ingrijpen kon erger voorkomen. (kH^ewel de stevige muren nog over eind staan, is de fabriek totaal buiten bedrijf gesteld. De firma was verzekerd. Tegelijkertijd woedde ook in een smal straatje bij de Raamgracht in Amsterdam felle brand. Eenmeubelfabriek van de fa Bllom op d'e tweede en derde ver dieping, waar ook fineerlakken waren slagen, brandde geheel uit. De eer- n vierde verdieping bleven behou den. De oorzaak is ook hier onbekend. Kinderzegels vertonen de jaargetijden De kinderzegels 1949 zullen worden uitgegeven van 14 November tot Nieuw jaar en geldig zyn tot eind 1950. Zij zijn ontworpen door Hub Levigne te Maas tricht naar motieven uit de jaargetijden: :omer (rood), 5 plus 3 cent; herfst goudbruin» 2 plus 3 cent; Nieuwjaars zegel (blauw) 20 plus 7 cent; winter (grijs) 10 plus 5 cent; lente (groen) 6 plus 4 cent. Israël vroeg credieten van Rusland Mosje Sjaret, de Israëlitische minister van Buitenlandse Zaken, heeft verklaard, dat een Sowj et-deskundige in Israël is aangekomen. Voor de eerste maal gaf Sjaret toe, dat zijn land om credieten op lange termijn heeft gevraagd aan Sowjet- Rusland. Het gebeurt maar zelden, dat Franco zich buitenshuis begeeft, doch Por tugal geniet op het ogenblik toch de „eer" het Spaanse staatshoofd binnen zijn grenzen te hebben. By de aankomst in Lissabon; links pre mier Salazar en naast hem de cau- dillo. A. H. J. Woudenberg, leider van het at Arbeidsfront in de bezettingstijd, zal op 30 November om kwart voor 11 de Raad van Cassatie in Den Haag terecht staan. Het Amsterdamse B.G. veroordeelde hem tot levenslang. Ver dediger is mr H.-G. W. Worst te Am sterdam. Ned. scheepje bij Denemarken op mijn gelopen en gezonken Uitgeputte bemanning bereikte na 4 uur tobben het strand Het Nederlandse motorschip Casana (400 ton) is Zaterdagmiddag in de Deen se wateren op een myn gelopen en bin nen 20 minuten gezonken. De bemanning van negen koppen bleef ongedeerd en wist na vier uur worstelen met de ruwe zee uitgeput het strand te bereiken. Het schip liep dicht bij een boei tus sen Funen en Samsoe op een myn. Een der beide sloepen werd vernietigd De boeg werd opengescheurd en de luiken werden weggerukt. Eerst wilde men trachten het schip aan de grond te zetten, maar al spoedig zag kapitein Rijkers in, dat de overgebleven reddingboot de enige kans op lijfsbehoud was. Binnen 20 mi nuten was het schip in de golven ver dwenen. Behalve de scheepsdocumenten ging alles verloren.. Vier uur lang hebben de ppvarenden In de reddingboot met de ruwe zee ge worsteld. Eindelijk wist men veilig op de Steigerend paard bovenop auto van de Prins Toen hy naar het vliegveld by Keulen reed. Prins Bernhard reed Zaterdag in zijn auto naar het vliegveld bij Keulen, toen een paard bij het passeren schrok en steigerend uitweek. Het kwam op de wagen van de Prins terecht en liep lichte verwondingen op Een Reuterbericht, als zou het paard zijn gedood en de Prins en de drie andere inzittenden op het nippertje aan verwonding zijn ontsnapt, noemde Z.K.H. overdreven. De Prins keerde Zaterdag per vlieg tuig in ons land terug van een bezoek aan West-Duitsland. Onbewaakte overwegen: een dode en een gewonde De 32-j. A. Aarts, directeur van de Kath. Actie in het bisdom Breda, is Za terdagmiddag op de onbewaakte over weg onder Wouw gedood, toen zijn auto door een rangeerlocomotief werd gegre- P Ook op de onbewaakte overweg in de verkeersweg NunspeetEpe werd een personenauto door een trein gegrepen. De automobilist, de 37-j. F. J. Willen- borg uit Amersfoort, kreeg een hersen schudding. Men overweegt reeds gerui me tijd, by deze overweg flikkerlichten te plaatsen. NOG GEEN 150 BALLONTOCHTEN. De 150ste ballontocht v Boesman en de heren Boesman Vos, die Zaterdag in Maassluis 2 ginnen, is wegens het slechte w« gesteld tot Zaterdag a.s. DAT van 4 tot 25 Maart 1950 in Eindho- ?n een internationale fototentoonstelling wordt gehouden, waarvoor 30 fotografen zyn uitgenodigd, doch, waaraan ook an deren kunnen deelnemen. DAT de KNAC minister Lieftinck heeft verzocht, aan automobilisten, die Scan dinavië bezoeken, een redelijk bedrag voor autokosten tijdens doorreis en ver blijf toe te kennen. DAT de Stichting voor de Lan.ibouw de Regering geen advies zal geven over de vestigingseisen voor de landbouw, daar op dit punt geen eenstemmigheid bestaat DAT de voorz. van de 100-jarige Kon. Utrechtse Mannenzangvereniging. J. v Zijtveld, is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. DAT Simon C. Jansen wegens drukke werkzaamheden zal aftreden als eerste voorzitter van de Ned. Organistenvereni ging. DAT de Zaandamse orgelbouwer Flen- trop adviezen zal geven bij de bouw van groot orgel voor de nieuwe South Bank Concert Hall in Londen. DAT de rustend geneesheer dr J. J. Frederiks op 81-jarige leeftijd in Warns- veld is overleden. DAT de rol van St. Nicolaas op 30 No vember bij de intocht in Amsterdam niet meer zoals vanouds wordt gespeeld door Ed. Verkade. daar het hem te veel vermoeien, maar door Paul Hul. DAT het gemeentebestuur van Ede voornemens is te protesteren tegen het verzoek van de gemeente Arnhem om het vliegveld Teriet, hetwelk groten deels op Edes grondgebied ligt, te mo gen annexeren. DAT een 28-jarige A'damse venter, die uit een wachtkamer een portefeuille met buitenlands geld ontvreemdde, is gearres teerd. DAT in Den Helder het eerste drijvende dok. hetwelk op de rijkswerf aldaar ge bouwd is. te water werd gelaten. DAT minister Teulings de staatscom missie voor de pensioenwetgeving heeft geïnstalleerd. DAT het nieuwe, voor de Zwitsalfa- brieken gebouwde fabriekscomplex te Apeldoorn te huur staat, daar men uit breiding van de productie niet meer mo gelijk acht. DAT Zaterdag op de werf van de Zaan- landse seheepsbouwmij te Zaandam een S00 ton grote kustvaarder voor een Finse rederij te water is gelaten. DAT door een Zaterdag op een verga dering van de ver. van staten- en raads leden van de WD aangenomen regle mentswijziging ook burgemeesters, gem.- secretarissen e. a. lid kunnen worden- DAT de ver. Vrienden van de Hoge Veluwe Vrijdag a s. in Otterlo de tweede Hoge-Veluwe-dag van dit jaar houdt. DAT J. Peperkamp, thans chef van de technische staf der Ned. luohtvaartschool, Zaterdag in H'sum werd gehuldigd i-v.m. Izyn 30-jarig luchtvaartjubileum. DAT Zaterdag in H'sum een tweede fabriek van de fa Brandsma werd ge opend. ter vervaardiging van aluminium halffabrikaten. DAT Louis C. F. M. Smulders Zater- ig in Utrecht werd gehuldigd, naar hy i jaar firmant was van de machine fabriek Frans Smulders. DAT dr J. B. Drewes te Amersfoort, adv-fiscaal by het A'damse B.G., is be noemd tot chef van de afd. V.H en M.O. ten depaxtemente. DAT voor de R.v.C tot verwerping werd geconcludeerd van het beroep van de wegens hulp aan de Sipo tot 15 j., veroordeelde Rotterdammer K- Roos. DAT de zesde bevrijdingsdag in Ven- ray slechts met een dodenherdenking is herdacht DAT de moeder-overste van de „zus- rs van liefde", te Tilburg, zuster M. Leonie Ides, wegens haar gouden kloos- terfee9t, *verd benoemd tot officier in de orde van O -N. DAT in Deventer. 72 j. oud. is over laden de oud-loco-burg. van Markelo, G. J. Klumpers. DAT P. J. de Kanter als voorz. van dé ver. Nederland in den vreemde is opge volgd door de vice-voorz., mr dr W. M. Westerman. DAT minister Spitzen en ir W. J. H. Harmsen, hoofd directie Rijkswaterstaat, Delfzijl bezochten i.v.ra. de plannen voor vergroting van de haven. Zuidoost punt van het eiland Samsoe te landen. Met een auto werden de uitge putte mannen van het strand naar het Ballenhotel te Luslagen gebracht De Casana was een schip van de rede rij Schellen te Rotterdam en was met 60 ton stukgoed op weg van Kopenhagen naar Odensee. Het water is op de plaats, waar het schip gezonken is, 40 a 45 meter De bemanning zal naar Kopenhagen reizen en daar verdere orders afwachten. Zinkende Zweedse houtboot IJmuiden binnengesleept Gisteren is de Zweedse houtboot Ketty (1140 ton) met zware slagzij de haven van IJmuiden binnengesleept. Binnen de pieren helde het schip zover over, dat het water de loglezen binnen liep en het achterschip geleidelijk in het water ver dween. De onfortuinlijke Zweed werd ln de Bijleggershaven aan de grond gezet. Het schip had een zware deklast timmer hout. Het zal worden drooggepompt. LOODSDIENSTEN KONDEN TEGEN STORM NIET OP. •De loodsdiensten te VUssingen, Hoek van Holland en IJmuiden zyn gister avond vanwege de Zuid-Westerstorm gestaakt. Twee zeilers uit Den Helder verdwenen Reddingboot Dorus Rijkers zocht vergeefs. Twee zeilers uit Den Helder, die gis termorgen in een Staverse jol het Nieuwe Diep afvoeren, zijn spoorloos verdwenen. Ze wilden in Oude Schild op Texel hun bootje laten reporeren en zijn vermoe delijk 's avonds in het Marsdiep door de storm overvallen en uit de koers gesla gen. Tet zijn de apotheker E. W. Beth en de colporteur van de Staatsloterij K. Kos, beiden van middelbare Jeeftyd. De red dingboot Dorus Rijkers heeft vannacht en hedenochtend tevergeefs de zee gezocht. De Oost-Duitse autoriteiten hebben de uitlevering van Ilse Koch, de voormalige .jneesteresse" van het kamp Buchen- wal<k gevraagd. Voor de kust van IJmuiden is gis teren de Zweedse houtboot .JCetty" in nood geraakt, doordat de hout lading in beweging kwam. Met re slagzij werd de boot de ha- van IJmuiden binnengesleept, waar het schip aan de grond werd gezet, daar het zinkende was. De achtersteven gaat onder water. OORLOGSSCHADE Morgen begint de Tweede Kamer voor de tweede maal in het nog jonge parlementaire jaar met de behan deling van een belangrijk wetsontwerp. Het eerste betrof de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie, het tweede ral zijn de materiële oorlogsschade. Het eerste had betrekking op de toekomst, het tweede beoogt een afwikkeling vaa hetgeen ons volk in het verleden is aan gedaan. Men kan niet zeggen, dat dit wetsontwerp op de materiële oorlogs schade na de bevrijding op stel en sprong in openbare behandeling is gekomen. Zuidelijk Nederland is al vyf jaar be vrijd en Noordelijk Nederland vier ea een half. Wij vrezen dat die traagheid in de af werking van deze zaak alleen maar tea nadele van de getroffenen werkte en dat dit in nog sterkere mate het geval zou zijn geweest, indien de getroffenen niet zelf van grote activiteit in het formu leren van hun wensen hadden blijk ge geven. In de noodzaak van dit laatste ligt op zichzelf reeds iets beschamends. Deze mensen hebben moeten vechtea voor hun rechten en nu de openbare be handeling van het wetsontwerp voor cie deur staat, moeten zij constateren, dat aan hun wensen nog maar ten dele te gemoet is gekomen. Want dit toch is het resultaat zoal* dat in het jongste herziene wetsontwerp is neergelegd, dat de minder draagkrach- tigen een ruimere vergoeding krijgen. Maar dat die vergoeding een dalende lyn vertoont al naar gelang de draag kracht van de getroffenen groter schijnt te zijn. Men kan zich dan afvragen, waarom deze mensen in het bijzonder de materiële gevolgen van de oorlog, die over heel ons volk is gekomen, moeten Wordt voor de getroffenen deze open bare behandeling van het wetsontwerp wel in directe zin belangrijk, politiek bezien kan bovendien deze behandeling interessant worden. Want terwijl dit wetsontwerp tenslotte niets anders dan een gedeeltelijke vergoeding beoogt te bieden, heeft met name de K V P. steed* gestaan op een volledige vergoeding van de vervangingswaarde. Wy willen niet aannemen, dat men dit standpunt plot seling heeft laten varen, nu het op daden aankomt Prof. ir M. J. Granpré Molière ridder Nederlandse Leeuw Was 25 jaar hoogleraar te Delft In een des morgens gehouden fees telijk ontbijt deelde minister Rutten de benoeming van de jubilaris tot Ridder ia de Nederlandse leeuw mee. Zaterdagmiddag, in het gebouw Bouwkunde van de Technische Hoge school te Delft, prof. ir M. J. Granpré Molière, die 25 jaar hoogleraar was. Onde leidiing van prof. ir H. T Zwiers had zich een comité gevormd, dat de jubilaris eerde met een borstbeeld, ver vaardigd door prof. mr L. O. Wencke bach. een door Julie van Wijnbergen ge schilderd portret van de jubilais en een uitgave van de voornaamste publicaties van prof. Molière. Prof. ir F. J Berghoef hield een feest- college over de verdiensten van de ju bilaris. Hy werd in een tyd van verwar ring leider van een groep jonge bouw kundigen, die hy leerde, dat de strijd de expressie van het leven zelf is. Zijn studies over de algemene bouwkundige aesthetica zijn voor de ontwikkeling van de bouwkunst van grote betekenis ge weest. Sprankelende geest en gevoel voor het werkelijk monumentale kenmerken de jubilaris, die in zijn werk een oprecht vroom mens was, wat blijkt uit het feit, dat hij de leden van zijn Bouwkundige Studiekring allen deed instemmen met de verklaring, dat God dienen het doel van het leven is De rector-magnificus prof. dr ir C. B. Biezeno, de heer O. J. v. d. Vorm. voor zitter van de Delftse studentenraad, J. E. Kruisheer voorzitter van Stylos, de Bouwkundige studievereniging, lr Van der Steur voor de B.N.A., architect A Kompter namens Arti et Amicitia en enkele andere sprekers voerden nog het woord, waarop mevrouw Granpré Mo lière in de tuin van het gebouw het borstbeeld, hierboven reeds genoemd, onthulde. De jubilaris sprak woorden van dank Een drukke receptie volgde. Attlee méér populair dan zijn regering Attlee is meer populair dan zijn rege ring, aldus de „News Chronicle", die de uitslag van het jongste onderzoek van het Engelse Gallup-instituut publiceert Op de vraag: „Keurt u, over het alge meen, het optreden van Attlee als ninis- ter-president goed?" antwoordde 45 pet van de geraadpleegde personen „ja", 43 pet „neen", terwijl 12 pet geen.mening had. Daarentegen verklaarde zich slechts 36 pet van de ondervraagden voldaan over de regeringspolitiek. die door 53 pet werd afgekeurd, terwijl 11 pet er geen mening op nahield. WEERBERICHT Zacht voor de tijd van het jaar Tot morgenavond verwacht De Bilt; Over het algemeen veel bewolking met nu en dan enige regen. Matige ;ot krachtige en later in de kustprovincies tydelijk harde wind tussen Zuidwest en Zuid. Zacht voor de tijd van het jaar. ((^jgemaakt te 10 uur ZON EN MAAN. Dinsdag. 25 October. Zon op 7 21,

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1