Jlicuuie tóctft(tfimrant Joegoslavië sloeg Tsjechoslowakije met 39 tegen 19 stemmen Wist U VRIJDAG 21 OCTOBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 p. kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0.32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per milimeter. (Bij contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHR1STEL1J K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staalcastfcft fs gfiebfmn myn beet ia tegljeospoct" Dertigste jaargang No 7948 Vijf jaar matrozenpetten op meisjeshoofden Zie pag. 4 De strijd in de Veiligheidsraad WISJINSKY AAN HET EINDE VAN ZIJN SOWJET-LATIJN Joegoslavië heeft gisteren in de eindspurt tegen Tsjechoslowakije de overwinning behaald. Dit land is door de Algemene Vergadering der Ver, Naties, waarin, zoals men weet, 59 landen vertegenwoordigd zijn, gekozen tot niet-permanent lid van de Veiligheidsraad. Hierdoor wordt de positie van Maarschalk Tito in zijn strijd tegen het Kremlin versterkt, hetgeen ook de bedoeling was van de Amerikaanse steun. Moskou heeft voor het forum der wereld een morele knock-out moeten incasseren, wat duidelijk bleek uit de heftige toon van Wisjinsky. Hij verklaarde onmiddellijk na het bekend maken van de uitslag, dat de Sowjet-Unie in geen geval Joegoslavië als lid van de Raad zal erkennen. Wisjinsky noemde deze ver kiezing een schending van het Handvest en een inbreuk op het „Gentleman's Agreement", dat tot nu toe de richtlijnen aangaf voor de wijze, waarop nieuwe leden in de Raad werden gekozen. Veiligheidsraad. En hij voegde er aan toe: „de Sowjet-Unie heeft Joegoslavië geblokkeerd en probeerde nu ook een blokkade te leggen om de Veiligheids- De uitslag van de tweede stemming was eerst beslissend. Joegoslavië ver enigde toen de vereiste meerderheid van 39 stemmei op zich tegen Tsjechoslowa kije 19. Het feit, dat Amerika wel en Engeland niet de candidatuur van Joego slavië steunde, duidt zeer zeker op een splitsing in de houding van het Brits- Amerikaanse blok tegenover essentiële politieke vraagstukken. Een soortgelijk verschil vertoont zich ook ten aanzien van de erkenning van China, waarbij de Ver. Staten veel meer een afwachtende houding aannemen. De situatie in de Veiligheidsraad is aldus: elf landen hebben er zitting, waar van vijf met een permanente zetel. Dit zijn de Ver. Staten, Rusland, Engeland, Frankrijk en China. De overige worden periodiek ingenomen door de niet-per- manenie leden- Deze niet-penmanente zetels werden bezet door Cuba. Egypte, Noorwegen, Argentinië, Canada en de Oekraïne. De laatste drie landen waren nu aan de beurt om af te treden en wel op 31 December a.s. Bij de eerste stem ming werden Ecuador en India gekozen met respectievelijk 57 en 56 stemmen. Joegoslavië verwierf toen 37 en Tsjecho slowakije 20 stemmen. Voor de derde vacante zetel was herstemming nood zakelijk. Ook Nederland stemde vóór. Na opening door de voorzitter, de Philippijn Romulo, nam Wisjinkski het woord, nogmaals de fiolen van zijn toorn uitstortend. Terwijl de stembiljetten werden uitgedeeld, liep hij naar het podium en betoogde, dat de vacante zetel aan Tsjechoslowakije moest worden toe gewezen Ofschoon Romulo het opreden van Wisjinski ongeoorloofd noemdeen luidruchtig de voorzittershamer hanteer de, bleef de Rus maar door praten. Zijn gelaat vertoonde woede en ergernis, toen bekend werd gemaakt dat toch de derde zetel aan Joegoslavië was toegevallen. Op heftige toon riep hij uit: „De Sow jet-delegatie verklaart zeer beslist, dat Joegoslavië niet mag, niet kan en niet zal worden beschouwd als een ver tegenwoordiger van de Oost-Europese landen. Het is een inbreuk op het Hand vest, waardoor de fundering voor de samenwerking in de Ver. Naties wordt ondermijnd." Aan verslaggevers, die Wisjinski om commentaar vroegen, antwoordde hij, zich zelf al op het podium te hebben uitgeput. De Joegoslavische minister van uit de houding van Rusland duidelijk Buit. Zaken, Kardelj, verklaarde, dat gebleken was, dat het Joegoslavië het recht ontzegde, lid te worden van de Ook Nederland heeft voor Joegoslavië gestemd, aldus vernam ANP-Aneta van betrouwbare zijde te Flushing Meadows. Aangezien Joegoslavië precies het ver eiste aantal van 39 stemmen heeft be haald, zou men de Nederlandse stem als doorslaggevend kunnen beschouwen, Ne derland volgde dus het voorbeeld van Amerika en Frankrijk. 's Morgens en 's middags een uur geen radio Van 15 November tot 15 Januari. Naar wij vernemen zullen de Neder landse radiozenders in verband met de electriciteitsbesparing van 15 November tot 15 Januari van 's morgens half acht tot half negen en 's middags van half vijf tot half zes niet uitzenden. Herhalingsoefeningen voor vier compagnieën Dit jaar moeten ze nog opkomen- In 1949 komen voor herhalingsoefenin gen in werkelijke dienst de gewone dienstplichtigen van de landmacht, beho rende tot vier door de minister van Oor log aan te wijzen compagnieën. De duur van de herhalingsoefeningen bedraagt voor het administratief perso neel negen dagen (de minister is gemach tigd deze termijn te bekorten), voor de dienstplichtigen, aangewezen voor kwar tiermaken, zes dagen en voor de overige dienstplichtigen vier dagen. „Ontzettende straatgevechten" in Blokzijl De militaire oefeningen bij Blokzijl zijn gistermiddag geëindigd met een over weldigende zege voor de blauwen, de aanvallers. De roden werden totaal ver slagen. De straatgevechten in Blokzijl waren „ontzettend hevig". Met mortie ren, geweren en handgranaten den de roden zich, maar tevergeefs. Doodsklok voor de seinarmen Lichtseinen op elke anderhalve kilometer langs de rails Eerste traject met het nieuws systeem Maandag in gebruik Het nieuwe seinenstelsel, dat de Ned. Spoorwegen op den duur in het gehele land willen gaan gebruiken, zal yoor het eerst in dienst worden gesteld in de nacht van Zondag op Maandag, tussen Utrecht en Driebergen. Het zijn nog geen nieuwe, maar omgebouwde oude seinen van het thans gebruikte stelsel, waarbij overdag arm- en 's nachts licht seinen worden gegeven- Het nieuwe stelsel komt neer op het vervangen van alle huidige seinpalen door twee soorten- seinlichten: op de vrije baan een sein met één licht (dat groen, geel of rood kan zijn) en bij stations en aansluitingen een sein met drie lichten boven elkaar wit-groen, wit geel of rood). Bij stations e.d. moet na melijk met verschillende snelheden wor den gereden en de nieuwe seinen geven geen .richting, doch alleen snelheden aan. Rood is het teken om te stoppen. De nieuwe seinen staan op \^k km afstand. Ieder lichtsein geeft ooik de stand van het volgende aan, zodat het systeem van vóór- en hoofdseinpalen kan vervallen. De stralenbundels worden zo gericht dat de seinen bij elke zonnestand zich- baar zullen zijn. Als er aan een sein iets hapert wordt automatisch de onveilige toestand (rood) gegeven. De trein moet dan stoppen en de bestuurder vindt bij eik sein een telefoon, waardoor hij na dere instructies kan vragen. De N-S. krij- Het Uniestatuut krijgt slechts een armzalige inhoud Van Kroon of Koningin wordt niet gerept DE „GROENE AMSTERDAMMER" PUBLICEERT VANDAAG een aantal bij zonderheden uit het Unie-statuut. Een bijzondere medewerker heeft het ontwerp kunnen bekijken, waarvan hij de indruk had, dat het vrijwel de definitieve tekst was. Uit het ontwerp blijkt, dat het statuut nergens met zoveel woorden cal gewagen van de Kroon, de Koningin of de Koning. Het bepaalt, dat „het i vrijwillige en duurzame samenwerking tussen de Volgens deze bijzondere medewerker was er enig meningsverschil over de vraag, of men het woord „symboliseert" of „verpersoonlijkt" zou gebruiken, met *t gevolg dat men beide vermeden heeft. De bevoegdheden van het Hoofd blij- ken in hoofdzaak van formele aard te zijn. De besluiten van de ministers-con ferenties der Unie zullen, als ze door de beide parlementen zijn bekrachtigd, in deze trant worden afgekondigd, dat „het Hoofd der unie constateert, dat tussen de beide partijen overeenstemming be staat". Maar de getroffen regelingen zullen worden gepubliceerd in de Staatscouran ten van beide landen. De andere met zoveel woorden om schreven taak van het Hoofd der unie is, dat de leden van het arbitragehof der unie hun eed (of belofte) zullen afleg gen „in zijn (haar) tegenwoordigheid" en in naam van het Hoofd hun uitspraken zullen doen. Het statuut zal worden gelijk gesteld met een pact tussen souvereine staten en vermoedelijk worden gedeponeerd bij de Verenigde Volken. De conferenties der ministers zullen tweemaal per jaar worden gehouden of vaker, als de verdrags-partners het no dig achten. Tenzij anders wordt overeengekomen, zullen zij bestaan uit drie ministers van elke partij. Het eerste „contact" tussen de parlementen zal aoht maanden nadat het parlement van de Verenigde Staten van Indonesië tot stand is gekomen, plaats vinden. Het arbitragehof zal uit zes leden be staan, drie van elke partij. De leden zul len er tien jaar zitting in hebben, doch op 65-jarige leeftijd moeten aftreden. Voorzitter zal om de beurt een Neder lander en een Indonesiër zijn, ieder tel kens voor een jaar. Als de stemmen sta ken, kan het hof de president van het Hof van Internationale Justitie of een ander internationaal orgaan verzoeken, iemand van andere nationaliteit aan te Nederland i Indonesië zullen hoge uitwisselen. De functie van deze personen is in het statuut wat vaag aangeduid, maar de Indonesiërs hebben de indruk, dat ze zo ongeveer ambassadeurs zullen zijn. Men hoopt, dat de souvereiniteit in de loop van December zal worden overge dragen. Het desbetreffende document is vrijwel gereed, met als voornaamste uitzondering de omschrijving van het gebied waar het om gaat. Dat heeft na tuurlijk betrekking op de kwestie van Nieuw-Guinea, waarin men op het dode punt is gekomen. Volgens het blad hebben de Neder landers de kwestie van Nieuw-Guinea technisch en wetenschappelijk stand punt willen bekijken, maar de Indone siërs hebben vierkant geweigerd daar aan mee te doen. Volgens hen is het lou ter en alleen een politieke taak. Zij blij ven bij hun opvatting dat hun souverei niteit toekomt over geheel het voorma lige Nederlands-Indië. „ZE9TIG-DAGEN-KAARTEN" VOOR KAMPEERWAGENS Voor kampeerwagens (caravans) mogen voortaan zgn. „zestig-dagen-kaarten" van de motorrijtuigenbelasting worden afge geven. De wagens moeten zijn voorzien van een ingeslagen nummer van minstens vier cijfers, dat op het betreffende be lastingdocument moet worden vermeld. Tot nu toe kon de belasting voor kam peerwagens, evenals voor gewone auto's, slechts voldaan worden d.m.v. de drie maands-kaarten. FRUIT LOS GELADEN NAAR DUITSLAND? Het bestuur van de ondervakgroep ex port van groenten en fruit zal trachten in overleg met Duitsland gedaan te krij gen, dat alle soorten fruit, die onbeperkt in Duitsland mogen worden ingevoerd, los geladen mogen worden. Dit wegens een tekort aan kisten en wagons en te bate van een gunstige prijsvaststellln; gen hiermee een van de modernste be veiligingssystemen ter wereld. De auto matische werking bespaart zovee! geld, men er de aarschaffingskosten mee denkt te dekken. seinen zullen in licentie worden vervaardigd door een daardoor opge richte Spoorweg-sein-industrie, waarin de Amerikaanse General Railway Sig nal Cy en Philips elk voor 50 pet aan delen hebben. Amerikaanse doctorsbul voor Prinses Wilhelmina Dr E. N. van Kleffens heeft gisteren na mens Prinses Wilhelmina de doctorsbul van het Smith College te Northampton (V.St.) in ontvangst genomen. H.K.H. is nl, zoals gemeld, benoemd tot doctor ho- causa in de rechten aan deze uni versiteit. Bij de plechtigheid prees de promotor Haar als „eenmaal de recht vaardige en krachtige souverein van Haar land". De plechtigheid vond plaats in het ka- ïr van de viering van het 75-j. bestaan an het College. Echtpaar Boesman: Honderdvijftig ballon- tochten Morgen hopen de Haagse ballonvaar- ders mevr. Boesman en de heren Boes man en De Vos hun honderdvijftigste tocht te ondernemen. Deze wordt door de 40 jaar bestaande middenstandsvereni ging Samenwerking te Maassluis geor ganiseerd. Men wil twee passagiers en een aan tal postduiven meenemen. Elk uur zal een duif worden gelost met de positie van de ballon bij zich. Sibajak met 1000 emigranten naar Kaapstad De Sibajak van de Kon. Rott. Lloyd zal Dinsdag a.s. in dienst van de rege ring met ongeveer duizend emigranten aan boord de reis van Rotterdam naar Kaapstad beginnen. Behalve Nederlan ders zijn 200 Duitsers, 50 Engelsen, 50 Zwitsers en Scandiraaviërs aan boord. De De Duitsers komen met een speciale trein op de Lloydkade aan. Van Kaap stad af zal de Sibajak in ballast naar Batavia varen om er omstreeks 5 De cember 1700 demobilisanten aan boord te nemen. Oud-illegalen: Verbied Schreieders boek De nationale federatieve raad van het voormalige verzet heeft de Regering telegrafisch verzocht de verkoop en publicatie van de mémoires van Jo seph Schreieder te verbieden. Publicatie zou smartelijke wonden doen openrijten. De raad stelt het als een uitdaging dat Schreieder zijn mémoires juist in Nederland op de markt wil bren gen. Uitdrukkelijk vestigt het telegram er de aandacht op, dat publicatie en ver koop van het boek doorkruising betekent van de arbeid der parlementaire enquête- Wij meldden reeds, dat de Ned. Boek verkopersbond zijn leden heeft geadvi seerd voor het boek geen reclame te maken. Zeshonderd oudjes in een eigen dorp Zeshonderd alleenstaande ouden van dagen, die niet meer voor zichzelf kun nen zorgen, zullen hun thuis krijgen in een dorp, dat aan de rand van Dordrecht zal worden gebouwd. Het wordt een complex van kleine woningen van één verdieping. In een flattoren van tien ver diepingen komen logeerkamers en restau ratiezalen. Dordrecht krijgt hiermee de primeur voor Nederland. Ramp van de Nijmegen te wijten aan „samen loop van omstandigheden" Het Engelse rapport thans gepubliceerd Het Engelse Hof heeft, precies een jaar nadat het KLM-toestel Nijmegen bij Prestwick verging, zijn conclusie gepu bliceerd over de ramp. Het verklaart, meldt de Volkskrant, dat zowel het vlieg tuig met zijn instrumenten als de be manning voor hun taak berekend waren. Een samenloop van omstandigheden heeft tot gevolg gehad, dat Parmentier enigszins de richting kwijt raakte. Hij wilde nl. een bocht maken om tegen de wind in te landen. In de dichte mist raakte de Constellation iets verder var het veld verwijderd dan strikt noodzake lijk was en vloog tegen de electrische hoogspanningskabels. Als omstandigheden waardoor dit beuren kon, worden genoemd: het ont breken van een cijferstaatje voor het ge bruik van de chronometer, enige foutjes in de landingskaart, waardoor de hoogte van een punt in de nabijheid van de hoogspanningsdraden te laag was aange geven. Bovendien heeft de gronddienst gefaald bij het doorgeven van het v bericht. De gezagvoerder meende „grond- zicht" te zullen hebben en maakte geen gebruik van zijn instrumenten. Hij had aanwijzing gekregen op baan 32 te lan- Acht bronzen beelden van vroegere Pruisische vorsten hebben na een om zwerving van jaren weer een tehuis gevonden in het museum van Wiesbaden. Frederik Wilhelm H ligt met zijn neus op de grond in de tuin van het mnseum geduldig te wachten, tot hij op meer waardige wijze ten toon gesteld zal worden Johan Ariks is in Nederland aangekomen Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, is Johan Ariks, leider van de Irianen, in Nederland aangekomen De heer Ariks is naar Nederland ge komen om te' worden gehoord op de Ronde Tafel-Conferentie. Als eenvoudig schoolmeester heeft hij zich opgewerkt tot leider van de bevolking van Nieuw- Guinea, welke in haar grote meerderheid de band met Nederland wil behouden niet onder Indonesië wil komen. >e naam Irianen is nieuw en weinig bekend. Vroeger sprak men steeds van Papoea's, doch daar deze naam „slaven" betekent, wil de bevolking deze niet tr aanvaarden. „Irian" betekent: Uit oprijzen, of groeien. De naam kozen als zinnebeeld van het opgroeien der bevolking uit de primitiviteit tot hogere ontwikkeling. Het hoofdbestuur der Christelijke Staatkundige Partij in Indonesië meldt ons, dat het een telegram heeft gezon den aan de Nederlandse regering en <3c voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer, waarin het zich geheel stelt achter de Iriaanse (Papoease) politieke leidier Ariks inzake de status van Nieuw- Guinea rechtstreeks onder de Kroon en buiten de Repoeblik Indonesia Serikat, zonder dat er sprake zal zijn van een condominium. De C.SP. verzoekt de regering met de meeste aandrang, de door haar gegeven beloften gestand te doen en van Nieuw-Guinea niet dn de steek te laten. Hierbij wordlt mede gelet op de mogelijkheid van een volksplanting van Indische Nederlanders. WITTE MIEREN-AANVAL OP VATICAAN AFGESLAGEN Op het Vaticaan heeft met gegronde hoop, dat de aanval der witte mieren afgeslagen. In Italië zelf neemt de witte-mierenplaag ernstige vormen aan. De insecten zijn, via schepen uit de voormalige koloniën het land .binnenge- Republiek krijgt de wapens terug Aneta seint uit Soerabaja, dat de plaat selijke gemengde commissie voor de uit voering van de staking van het vuren besloten heeft, dat de gearresteerde in filtranten weer zullen worden bevrijd dat de wapenen zullen worden terug gegeven. den, doch bemerkte, dat hij daarbij de sterke wind opzij had, terwijl een landing bij voorkeur met tegenwind wordt uit gevoerd. Daarom verkoos Parmentier baan 26, waarvoor hij de fatale bocht moest maken. De landingskaarten van de K.L.M. werden indertijd door de Ameri kaanse luchtmacht ook gebruikt, doch de Engelsen ontdekten er enige fouten in. Het is echter de vraag of Parmentier deze kaarteg op dat ogenblik wel geraad pleegd heeft, de tweede piloot van de Nijmegen was nJ. afkomstig uit de om geving van Prestwick. Het Engelse rap port is de conclusie van het vooronder zoek, dat plaats heeft in het land waar een ongeluk gebeurt. De Raad van Lucht vaart kan na ontvangst van dit rapport en bestudering daarvan overgaan tot een openbaar onderzoek. De publicatie van de belangrijkste punten van het rapport in een paar kranten heeft in Londen veel opzien ge> baard- Het rapport zou pas medio No vember worden gepubliceerd. De enige copie van het rapport, dat het Britse dep. van burgerluchtvaart heeft verlaten, is het exemplaar (een fotocopie), dat aan de Nederlandse regering is gezonden. Het Britse dep. zal wellicht een onder zoek instellen naar het lek, waardoor deze ontijdige publicatie mogelijk is ge worden. Al in het groen-groen knollenland Konijnen gaan met de oogst strijken Er zyn boeren in Gelderland, die geen stoppelknollen kunnen oogsten omdat ze reeds door de konijnen zijn geconsu meerd en die geen wintergraan meer zaaien, omdat het weggegooid geld zou zijn. Dit deelde de voorzitter van de Gel derse Maatschappij van Landbouw, de heer G. van der Ley, mede op een bij eenkomst in Zutfen. Er zijn streken op de Veluwe, waar de herten en de wilde zwijnen de landbouwers nopen, grote kosten te maken voor de afrastering van de meest bedreigde percelen. In bos- en heidestreken vormt vooral de enorme uitbreiding van de wilde-konijnenstand ïn zeer reële bedreiging. De Gelderse maatschappij zal met kracht strijden tegen toestanden, waarbij landbouwbelangen zonder meer onder geschikt worden gemaakt aan de jacht. Zij wordt daarbij gesteund door andere organisaties, zoals de Ver. tot behoud van natuurmonumenten. De landbouwers vragen introductie in e nieuwe jachtwet van het principe van schadevergoeding. Groningen blijft normaal melk drinken Het bericht over de heffing van 35 ct per kg kaas is voor de Groningse melk- consumptiebedrijven aanleiding geweest om bekend te maken, dat de tegen Maan dag a.s. aangekondigde rantsoenering van melk (60 pet minder) niet doorgaat. De Franse Assemblée geeft haar fiat aan Mayer als premier De„Klerk van de bank van Rothschild" wil drastisch bezuinigen DE FRANSE NATIONALE VERGADERING heeft de benoeming van René Mayer tot minister-president met 341 tegen 183 stemmen bekrachtigd. De drie grote partijen, welke van de coalitie-regering deel zullen uitmaken, besloten Mayer te steunen en deze partijen zijn dus de socialisten, de radicaal-socialisten en de M.R.P. Na de pogingen van zijn voorganger, Jules Moch, zal Mayer dus proberen de drie weken oude kabinetscrisis tot een oplossing te brengen. op collectieve basis tussen werkgevers en werknemers; beperking van het stakingsrecht van ambtenaren en drasti- In tegenstelling tot de wilde tonelen, welke zich precies een week geleden de Nationale Vergadering afspeelden, bij de bekrachtiging der benoeming van Jules Moch, verliep de zitting gisteravond vrij ordelijk en rustig. Alleen de com munist Duolos, deed een felle aanval op Réne Mayer, die hij betitelde als „de klerk van de bank van Rothschild". Toch zijn politieke waarnemers te Parijs niet al te optimistisch over Mayers kan sen en houden zij rekening met de moge lijkheid, dat ook hij evenals Moch zijn op dracht zal moeten teruggeven, omdat men het over de programma-punten voor een nieuwe regering niet eens wordt. Mayer zelf heeft dit program als volgt omschreven: financiële stabilisatie; we derinvoering van vrije onderhandelingen DAT de kunsthistoricus Bernard Ver hoeven benoemd is tot directeur van de /an Eijckacademie, de kath. academie hoger onderwijs in beeldende en toegepaste kunst te Maastricht. DAT dezer dagen te R'dam de eerste „aal is geslagen voor een complex van 79 woningen, hetwelk bij voltooiing de gemeenten Rotterdam en Schiedam tot jn aaneengébouwd gebied zal imaken. DAT te Almelo vier A'damse inbrekers zijn gearresteerd, die met een gestolen jeep naar Apeldoorn waren gegaan om ;n aantal kraken te plegen. DAT de douane te Sluiskil de 37-jarlge chauffeuT-monteur W. K. uit Terneuzen heeft aangehouden, die 13.000 m Franse kant ter waarde van meer dan ƒ10.000, listig verborgen in een auto, ons land wilde binnensmokkelen. DAT dr ir Z. Y. van der Meer, ddr.-gen. jor de Wederopbouw, mr M. Veneklaas opvolgt als lid van de hoofdcommissie oor de industrialisatie. DAT de 59-j. Rink Dublinga, die als leier en schipper 12 tochten in een roei- reddingboot maakte, gisteren op Schier monnikoog is overleden. DAT het Haarlemse gemeenteraadslid Jac. Klerk (WD), tevens hoofdbestuurs an de Ned. aannemers- en patroons bond voor de bouwbedrijven en van de Ver. tot veredeling van het ambacht, ls overleden. DAT sedert gisteren ook Groenlo gas uit Duitsland betrekt. DAT de verhoogde koffieprijs (ƒ2,20 per pond), op 24 Oct. ,7an Ikradht wordt. DAT het voorlopig comité voor „Op voeding tot democratie" op 26 October in Haarlem een definitief nationaa1 werkverband wil stichten. DAT de directie van Werkspoor is uit gebreid met ir G. Leverland. DAT gisteren in Dinteloord het 4500 m3 grote koelhuis van de Coöp. aan- en verkoopver. West-Noord-Brabant in gebruik is genomen. DAT in Delfzijl het 25-j. bestaan van het internaat van de zeevaartschool Abel Tasman werd gevierd en tevens een nieuw bijgebouw werd geopend. DAT de nieuwe rondweg om Raalte, tussen Zwolle en Almelo, bijna gereed is. DAT de vakbonden van fabrieksarbei ders binnenkort met hun leden zullen vergaderen over de ontstemming, die het verstrekken van een devaluatie-toeslag aan Belgische grensarbeiders heeft ver- DAT voor het Arnhemse hof bevesti ging werd geëist van het vonnis, waarbij de 48-j. garagehouder F. D. uit Ootmar- sum tot 2 mnd. gev.straf was veroor deeld wegens het vervalsen van nationa- liteitsbewijzen van gesloopte auto's. DAT het vierde internat, bodemkun- dige congres eind Juli 1950 in Amsterdam zal worden gehouden. DAT B. en W. van Enschede voorstel len voor f 56.500 een nieuw carillon van 43 klokken aan te schaffen voor de Ned. Herv. kerk, terwijl een particulier reeds f 10.000 heeft DAT de Enschedese raad om een cre- diet van f 192,600 is gevraagd voor de aanleg van gas- en waterleiding en de bouw van een regulateurstation in het bouwplan De Velve. DAT men In Holwerd een gedenksteen wil aanbrengen in het huis waar de Friese volksschrijver Waling Dijkstra heeft gewoond. DAT de gemeenteraad van Standdaar- buiten (N.-Br.) in een motie aan de Tweede Kamer het wetsontwerp op de materiële oorlogsschade onaanvaardbaar acht. DAT mr J. F. Hoeffelman wegens zijn benoeming tot adv.-generaal bij het A'damse hof afscheid nam als adv.-gen. te Leeuwarden. DAT thans alle 60.000 inwoners van Heerlen op t.b.c. worden onderzocht. DAT Zondag, de vijfde verjaardag van de bevrijding van het dorp, in Woens- drecht een oorlogsmonument wordt ont huld. DAT van de 121 gemeenten in Noord- Holland er in 1948 slechts 40 een vesti gingsoverschot hadden. DAT het Utrechtse B.G. de Utrechtse V-man R. van Meerten en de R'damsc V-man J. Miranda, wiens zaak door de R.v.C. was verwezen, beiden tot 10 jaar veroordeelde en de ex-landwachtcomm. H. J. Wolhoff uit Maartensdijk tot 20 DAT de Utrechtenaar J. Jansen, die kampbewaker te Ommen was en 11 jaar tegen zich hoorde eisen, door het Utrechtse B.G. tot 5 j. werd veroordeeld Wegens ernstige psychische stoornissen. sohe bezuinigingen van de staatsuit gaven. Op het gebied der buitenlandse politiek wil Mayer streven naar Frans- Duitse harmonie en internationale tróle van de atoom-energie. Deze „boodschappen-motor" zal het glanspunt vormen op de r(jwiel- en motortentoonstelling, die In Londen wordt gehouden. Verklaring van Prinses Elizabeth aangevallen Het Britse comité voor hervorming der huwelijkswetgeving heeft prinses Eliza beth in het openbaar berispt voor haar uitlating, dat echtscheidingen één der ergste euvelen zijn van de hedendaagse maatschappij. Mrs R. S. W. Pollardt, vc zitter van het comité van sociologen rechtskundigen, dat het verkrijgen echtscheidingen gemakkelijker wil i ken, deelde dn een verklaring aan de pers dat het comité de opmerkingen van de prinses betreurt. Het is vrij ongewoon, in het openbaar critiek wordt ge leverd op een lid van de koninklijke familie. Van Buckingham Palace kwam geen commentaar. Uitzichten In de brede stroom van literatuur en lectuur, welke nu weer van de persen komt, verschijnt ook thans nu en dan een boek of boekje, dat oprijst uit het geheel en dat dan ook verdient uit dat geheel te worden opgeheven in de be langstelling, welke het ten deel valt. Zulk boekje is de publicatie van een toe spraak, door prof. dr M. van Rhijn, de Utrechtse theoloog, gehouden op de Utreohtse Universiteitsdag in het voor jaar van dit jaar. De titel „Zon der gerechtigheid ver licht ons" (uitgave H. J Paris te Am sterdam) is tegelijk de zinspreuk der Universiteit. Het is een oud woord, zo oud dat de oorsprong niet meer is na te gaan. Maar al is er onzekerheid over de oorsprong, dit staat wel vast. dat da wereld zelden of nooit zulk een behoef te heeft gehad aan het licht, dat alleen de Zon der gerechtigheid bieden kan, als juist nu. De tijd waarin wij leven is er een, waarin schier alle waarden tot in de wortel schijnen te worden gerelativeerd of betrekkelijk gemaakt en daarom ont-worteld. Van het cultuur-optimisme. dat vooral in de vorige eeuw zijn blij moedige discipelen bij duizenden trok, is niets meer overgebleven. In plaats daarvan is gekomen de twijfel en de teleurstelling. Voor millioenen gaapt nog sleohts de grote leegte van het leven. Men behoeft er de moderne litera.urn- maar op na te slaan om te zien hoe de moderne mens zijn bestaan rekt zonder toekomstverwachting. Omdat alles betrekkelijk wordt ge maakt, zijn er ook niet langer zeker heden. Voor deze drang om alles rela tief te maken zijn en waarlijk geen gren zen meer. Het geldt de cultuur, de ge schiedenis, de ziel en ook de religie. Wat hiervan het gevolg is? Wel, geen ander dan dat zoals prof. Van Rhyn het in dit boekje scherp formuleert het relatieve absoluut wordt gemaakt, dat de materie en de uitwendige dingen een absoluut karakter krijgen. Nog an ders gezegd: Op het ogenblik waarop de mens de wetten en normen, welke God voor het leven heeft gegeven, gaat rela tiveren (hetgeen hier gelijk is aan op heffen), op dat ogenblik verabsoluteert ïens zichzelf, wordt de massa verab soluteerd en de staat, de partij, de kunst, de techniek, de sport Tegenover de relativering van het ab soluut waardevolle, die dus overgaat en moet overgaan in een verabsolutering van het slechts relatieve, staat dan het wegtrekken van het Christendom uit het leven. Wat prof. Van Rhijn hiervan met an aanhalingen te zeggen heeft ls werkelijk aangrijpend genoeg. Met het verdwijnen van het christelijke bewust zijn is Europa aan zijn eigen bestaan gaan twijfelen. Er is hier en daar stellig nog enig gloed en licht. Maar het is als met de sterrenwereld. Van sommige sterren ont vangen we nog het schijnsel, ook al zijn die sterren misschien reeds lang geleden, uiteengevallen. Eens zal ook dat licbi ophouden tot ons te komen. Welke oplossing? Welke andere dan dat de wereld zich weer keert tot Chris tus? Dit geldt voor het persoonlijke leven. >r het gezin, ook voor het sociale leven de internationale politiek. We moeten er op zoek naar de zekerheden, naar de diepere basis, naar de zedelijke grond slagen. Prof. Van Rhyn vertelt in dit verband, oe aan een diner van de Volkenbond te Genève twee mannen naast elkander zaten. De een. een diplomaat, had tot opdracht gekregen twee naties te ver en. Maar onder het tafelgesprek bleek, dat hij zelf juist gescheiden was en in groot ongenoegen leefde met ver scheidene familieleden- Geen wonder, dat zijn tafelbuurman betwijfelde, of deze diplomaat wel de aangewezene was om twee volken te laten zien, hoe zij het met elkaar eens konden worden. zo niet het beeld van het leven? Dat leven is te bezet en te haastig dan dat >ns bezinning laat en een behoorlijk ogenblik voor de vraag die de belangrijk ste moet zijn, de vraag naar God. Maar zonder het verborgen leven met God ver liezen wij ook het uitwendige leven. Door dit alles te zeggen moest dit boekje van prof. Van Rhijn een somber boekje worden voorzover het te tekenen had de aangrijpende nood van de mo derne mens in de moderne tijd, maar een boekje vol uitzichten, waar het vaak dikwijls over het gebrekkige christendom heen heenwijst naar Christus. Scholen en verenigingen herdenken 4 jaar V.N. Maandag radiorede van minister Stikker Maandag a.s. wordt in de gehele we reld het vierjarig bestaan van de orga nisatie der Verenigde Naties herdacht. In ons land is de „dag der V.N." voor bereid door de ver. voor internat, rechts orde en de inlichtingendienst voor de V. N. Minister Stikker spreekt des avonds om kwart over acht over Hilversum I en zowel vandaag, morgen als Maandag zal de omroep aaindaoht aan de V. N. besteden. Minister Rutten heeft de hoof den van alle scholen, behalve de lagere, verzocht in de lessen de V. N. te laten bespreken. In Metropole te Den Haag wordt Maan dag voor H.B.S.-eirs en Ulo-leerlingen een filmvoorstelling gegeven. De chef vlieger van de K.L.M., A. Viruly, zal spreken. Des avonds is er in Pulchri een samenkomst van de ver. voor internat, rechtsorde. Tenslotte is ook aan alle jeugdvereni gingen gevraagd, aandacht te schenken aan de herdenking. Op Zondag 6 Nov. toch rijden In tegenstelling tot hetgeen wij dezer dagen meldden, heeft de regering thans toch voor Zondag 6 November het Zon- dagsrij verbod opgeheven. WEERBERICHT Nu en dan buien Tot morgenavond verwacht De Bilt; Wisselende bewolking met vooral in ds kustprovincies nu en dan buien, som mige met onweer en hier en daar met hagel. Iets kouder, voornamelijk des nachts, in het binnenland. Matige, in de kustgebieden tijdelijk krachtige wind tussen Zuidwest en West (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN. Zaterdag 22 October: zon op 7.16, onder 17.32; maan op 8.04, onder 17.33 uur. 28 Oct. E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1