pc MAN EN PE VROUW., Hoogtepunt in het leven van de Moslem: pelgrimsreis naar Mekka NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 20 OCTOBER 1949 ARNHEM Jdfauzh, Prinses Wilhelmina ontvangt de Glorie van het land (Van een onzer verslaggevers) \AT MOET EEN KLEURRIJK LEVEN GEWEEST ZIJN in Nederland, toen \J in Friesland de vrouwen gouden kappen droegen en de mannen zwart laken met witte en blauwe kousen. Toen de Zaan haar rykdom, verdiend in houtzaag molens en walvisvangst, demonstreerde in dat prachtig damescostuum: gryze kap, geel geborduurd jak en kostbare blauwe rok. Waarbij dan het wel zware, maar uiterst charmante karbiesje gevlochten van hout en walvisbaleinen kwam. Dit zijn maar twee grepen uit de tien-' tallen costuums, die wij gisterenmiddag zagen in het Openluchtmuseum in Arn hem, Daar traden 78 mannen, vrouwen en kinderen aan uit alle Nederlandse ge westen, gestoken in de oude dracht van hun land om zioh, in een even kleurrijk als feestelijk défilé H.K.H. Prinses Wil helmina te tonen Toen Zij n.l. als Koningin de troon besteeg, in 1898, heeft het Nederlandse volk haar een collectie van 250 volkskle derdrachten geschonken. Deze collectie, die in Arnhem stond tentoongesteld, ging met alle sieraden, in- de laatste oorlog verloren. Het vijftig jarig regeringsjubi leum bood gedegenheid een nieuwe col lectie te verzamelen en aan te bieden. Het laatste is gisteren geschied. Mevrouw R. W. E. FischerCats te Amersfoort nam daartoe het initiatief en zij droeg de kostbare schat, die in het tentoon- itellingsgebouw is saamgebracht, giste ren de Prinses over. Maar zoals het met alle museumstuk ken is: hoe fraai ook gerangschikt het blijven dode dingen, als ze niet gebruikt worden. Vandaar het défilé, hierboven reeds aangestipt. Het was zó omvangrijk, zó rijk van toon, zó warm van kleur en vooral zó vol folkloristisch vreugdebe- toog, dat het ondoeijlijk is er alle facet ten van te bespreken. Groningen leverde feest-, kerk- en werkeostuums. Fries land bracht, behalve de bekende gouden oorijzers een vrouweneostuum met een grote Duitse hoed uit 1790. Een juweel van een dracht, vooral om de vele kost bare attributen, die de dames toen droe gen en nu ook vertoonden. Zo de prach tige zilveren chatelaine, de verzameling voorwerpen, die nu in de handwerkmand te vinden zijn. doch destijds aan een lange ketting gedragen werden, met sleutels en andere huishoudelijke voor werpen. Drenthe, Overijssel, Gelderland en Utrecht, brachten de costuums. zoals ze nu nog gedragen worden. Eenvoudig, rechtzinnig de Huizer vrouwencos- tuums kleurrijk, die uit Staphorst en Spakenburg. Noord-Holland gaf alles wat Kees Kes uit Marken aan schoons 'had weten te verzamelen. Mariap van Urk was er met coquet strooien hoedje voor feeste lijke gelegenheden en het fraaie Zaanse costuum hierboven genoemd. Uit Zuid-Holland waren de heer en ...evrouw G. Mos uit Scheveningen ge komen in hun fraaiste Zondagse dracht t Katwijk o m. mevrouw L. Haas- 'eillng: 50, pe- Afslag: 32 k 80. ijl* Internationale goudsmokkel op het spoor Bende maakt gebruik van vlieg tuigen en parachutes Ongeveer 9 maanden geleden viel het op op Schiphol gestationneerde Rijkspolitie op, dat er snelle kleine vliegtuigen van vreemde nationaliteit landaen, die geheimzinnige lading vervoerde. Men kreeg vooral achter docht, toen bleek, dat een van die vliegtuigen in Brussel was geland en daar, buiten bereik van de autori teiten lading overgaf aan een auto mobilist. die terzijde van het vlieg tuig wachtte. Het onderzoek wees uit, dat men hier te doen had met een internationaal smok- kelcomplot dat zich bezig hield met gouden staven en munten, die met vlieg tuigen vervoerd werden. Ook kwam vas' te staan, dat Schiphol gebruikt werd al: transitohaven, doch dat er niets straf baars gebeurde. Men bracht het goud op geldige papieren hier, om het later elders te vervoeren Als plaats vai stemming koos men Luxemburg, wa douane-manifesten voor ontvangst afge tekend werden. Dan verdween de la ding, veelal naar Frankrijk of Tanger. Voor de Ned. politie was het de vraag: van wie en voor wie is dat goud? Voor nazi's, voor een politieke groepering of een smokkelbende? Men is daar nog niet ■chter. Het feit echter, dat de kleim vliegtuigen vlogen met vervalste logboe ken maakte achterdochtig. Eveneens de omstandigheid, dat men. uit Amsterdam met deze kostbare chartervliegtuigen goud vervoerde, terwijl de KLM slechts 55 ct per kg vraagt. De arrestatie in Parijs van een zekere heer Steinfort Crebbs, die op een Costa- Ricaans diplomatiek paspoort reisde, maakte de zaak nog ingewikkelder. Deze arrestatie geschiedde echter in Parijs en cij maakte de Franse politie attent op de ongerechtigheden die zioh voordeden. Zij zond een inspecteur naar Amster dam om met de Rijkspolitie daar de taak te onderzoeken. Het was gezien het diplomatiek karakter van de personen en goederen, vo>? de Fransen nl. moeilijk de xaak aan te pakken. Deze zaak heeft de noodzaak ternat. politieke samenwerking op lucht vaartgebied aangetoond. Te meer, waar de bende, die uit vroegere Poolse Joden bestaat, die zich in West-Europa vestig den, haar smokkelwaar per paraohute uit werpt. Het onderzoek is in volle gang. ENGELAND STEMT VOOR TSJECHO- SLOWAKIJE Het Foreign Office deelt mede, dat Groot-Brittannië vóór Tsjecho-Slowakije tal stemmen als lid van de Veiligheids raad. Ook Noorwegen zal dit doen. VRIENDENDIENST MET DE DOOD BEKOCHT De 40-j. J. B. te Maastricht, die. een dezer nachten een vriend geholpen had zonder ongelukken op zijn kamer te ko men, is bij het verlaten van de woning van een steile trap gevallen en Dinsdag VADER GEDOOD. ZOON ZWAAR GEWOND BIJ BOTSING Dezer dagen is de 38-j. timmerman W. Rozenberg uit Jubbega (Fr bij Hoorn- sterweg met zijn motor tegen een melk wagen gereden en gedood. Zijn 18-j. zoon Hendrik? die op de duo zat, werd zwaar gewond. OVER EEN PAAR WEKEN VOL DOENDE LUCIFERS Door aankoop van lucifers in Oosten rijk eri in België zal over een paar we ken de lucifersschaarste in ons land tot het verleden behoren. ROTTERDAM GAAT MUZIKANTEN OPLEIDEN Aan de Volksmuziekschool te Rotter dam zullen speciale cursussen worden, gevormd voor opleiding tot leden van de plaatselijke muziekcorpsen. Schepen varen naar Hedjaz De autobus heeft in het land van Mohammed de kameel vervangen (Van een onzer verslaggevers) Iedere aanhanger van Mohammed, de Moslem, is, Indien hy daartoe in staat is, verplicht, eenmaal in het leven een bedevaart te maken naar het heilige Mekka, de stad van Mohammed. Dat „indien hy daartoe in staat is", kan men natuurlijk heel ruim opvatten, doch geen Moslem haalt het in z'n hoofd, de kans, om naar Mekka te gaan, te laten lopen De op Indonesië varende Nederlandse scheepvaartmaatschappijen, met als één der eerste de Kon. Rotterdamsche Lloyd, begonnen reeds in de vorige eeuw de Indonesische Mohammedanen naar Mekka Het Nederlands-Indische -ARNHEM— 19 October 1949 - ope/vu/CHTMuseuM - Gouvernement ontwierp in 1898 een uit gebreide „Ordonnantie over het vervoer pelgrims met stoomschepen van Indië naar Hedjaz". Tot de eerste we reldoorlog liep het aantal bedevaartgan gers, de Hadji's" op tot 28 000, doch in 1927 werden alle records geslagen: 35 000 Hadji's voeren van Indonesië naar Mek ka. De schepen, die de bedevaartgangers boord hebben, moeten aan bepaalde voldoen. De extra-kosten voor het pelgrimsvervoer zijn dan ook zéér hoog. Wat dacht U van: teakhouten dekken met zonnetenten; vier speciale pelgrims- keukens; w.o. 1 rijstkeuken met 5 me rijstketels; een bijzonder groot aantal patrijspoorten; ongeveer 40 spe ciale pelgrims-toiletten met bijzondere ventilatie; 14 extra douche-kamers; twee pelgrim-hospitalen en een grote pelgrims apotheek. Ondanks al deze extra-kosten geschiedt het vervoer tegen zeer matige tarieven. Aan boord mag alleen gekookt worden door speciale hadji-koks en wor den de stieren op rituele wijze geslacht door de Kepala-hadji. Valt de stier, na nootv. d. Plas, die demonstreerde hoe vismand met behulp van een wrong op de hoed gedragen kan worden. Zeeland bracht o.a. een lang vergeten costuum uit Hulst. Een plaatje van groen rood en wit en goud. De kap heeft bellen in de vorm van kleine gouden wierookvaten. Een liefelijk costuum. Brabant liet de prachtige hoeden uit Meierij en Baronie uit het land van Cuyk midden Brabant zien. En Limburg tenslotte een keur van mannen- en vrou- wencostuums. En de kleren waren lang niet alles, wat er te zien was. De dames droegen de meest kostbare sieraden, fraaie kerkboeken uit oude tijden, voor- hoofdsierselen. kostbare armbanden en kappen als witte zomerwolken zo blank. Is het wonder dat H K.H., die alle cos tuums in de kamer van het Zaanse huis bekeek en met alle dragers en draagsters sprak, opgetogen was? En de trotse bezitters van al dit schoons lieten zich van alle kanten met welge- allen bekijken en zij vertelden duizend dingen over de schoonheid van hun dracht Maar de meesten van hen waren toch wel blij, dat zij het costuum niet alle da gen behoefden te dragen. Wie niet onder de indruk was? De driejarige Ina van Bon, die in Spaken burger costuum H.K.H. chrysanten mocht aanbieden. 1 waar kom jij wel vandaan?" vroeg de Prinses. van heel verzei de kleine. Zij vond de bontmantel, die de Prinses droeg het allermooist! DE WEKELIJKSE KEURING IN HAARLEM SCHRAALHANS WAS KEUKENMEESTER Zeven vaasjes met Anemone Japonica, twee met dahlia's, één met lelies en één met Gynerium argenteum. Dat was alles!Och, er was ook niet veel te verwachten. Het najaar had zich Maan dag met stortregens, gierende windvla gen en wat dies meer zij uit de lucht geworpen, alles wat buiten nog bloeit met de ondergang bedreigend. Die Anemone Japonica van Maas en1 Van Stein, Hillegom, zag er best uit! En dat zal bij de meeste vaste-plantenkwe- kers wel niet het geval zijn Een zomer als die we achter de rug hebben, is na melijk allerminst geschikt om een best gewas er van te kweken. Deze plant heeft een uitgesproken hekel aan droogte. Maar deze waren in één woor.de af! De volgende variëteiten werden ge toond1: de zachtrose Rosea Elegance, de witte Coupe d'Argent, de grootbloemige diep-rose Richard Ahrens. de stokoude witte Honorine Joubert, de beste rose Königin Charlotte, de halfdubbele witte Whirlwind en de purperrose rubra. Dezelfde firma presenteerde een vaas met de decoratieve Gynerium Argen teum. Een prachtige solitair-plant met grote donzige pluimen. Jammer genoeg zijn er van deze plant meer mannelijke exemplaren in de handel dan vrouwe lijke. De eerste produceren namelijk vuilgrauwe pluimen, terwijl de vrouwe lijke met zilverachtig-witte bloeien. Tij dens de krijgsbedrijven zijn er echter een paar strenge winters geweest en die hebben het grootste deel van de vrou welijke exemplaren omgebracht. Ze zijn veel „zachter" dan de mannelijke. Hoe wel de getoonde pluimen niet grauw wa de „echte' zilverwitte bleken het v. d. Zwet, Hoofddorp, toonde warempel nog een paar dahlia's: Willy den Ouden, wier roem nog steeds niet geheel- verbleekt is, en een sport van deze variëteit. Zeer mooi donker karmozijn- Lang niet kwaad! A. J. v. d. Zwet, R'veen, stelde tenslotte de onvolprezen witte lelie White Superior ten toon Hoe de Katwijkse groep voor de dag kwam Onverwachte ontmoeting met Mariap van Urk (Van een onzer verslaggevers) De Katwijkse delegatie, die onder lei ding stond van de heer Nic. van Beelen, heeft zich van haar beste zijde laten zien. Zij bestond uit Kees Kuijt, Jacoba Kuijt, Johan de Best, Maartje de Best, Betty van Tongeren, Neeltje de Jong, Krijn Dijkdrent, Antje Dijkdrent en Lena Haasnoot. De heer C. Kuijt was in zeemanscos- tuum (zilveren knopen aan de mouwen, itte klompen), mevr. J. Kuijtde Best ..1 vissersvrouwencostuum (parelgrijze schoudermantel, tulen muts met zwart- gekopte spelden, halssnoer met gouden medaillon), de heer J. A. de Best in zee- manscostuum (zwarte trui, pet met oog kleppen, witte klompen), mevr. M. de Best-van Duyvenbode In vissersvrouwen costuum (zwarte schoudermantel, zwar- rok, zijden schort, zwart halssnoer t zilveren sluiting), mej. B. van Ton geren eveneens In vissersvrouwencos tuum (brons-groene schoudermantel, bruin jak, kanten muts en bloedkoralen halssnoer), mej. N. de Jong (jong meis je met katoenen jak en rok, blauwe schoudermantel, mutsje met bandjes, klompen), de heer K. Dijkdrent in re- derscostuum (hoge hoed), mevr. A. Het Katwijkse gezelschap maakte vóór de aanbieding der drachten ook een wandeling door de Zaanse Buurt. Het schaarse zonnetje brak even lustig door. Foto N. van der Horst. DijkdrentBerkhey in redersvrouwen- costuum (gepolisseerde muts, hoed, gou den kap, gouden naalden en zwart-zijden japon) en mevr. L. Haasnootvan der Plas, visvrouw in vol ornaat (beugel mandje en hoofdmand, strooien hoed, katoenen jak, rok en schort en zwarte schoudermantel Om even over 8 uur vertrok het ge zelschap met een Noordwijkse bus, be schikbaar gesteld door de N.L.C., naar Arnhem, waar men 11 uur aankwam. Het duurde niet lang, of ook de Kat- wjjkers waren door de schoonheid van het openluchtmuseum en de reeds aan wezige klederdrachten geheel in beslag genomen. Bijzonder hartelijk was hun ontmoe ting met de bekende Mariap van Urk, die een vrouweneostuum uit 1848 droeg. Betty van Tongeren gaf al direct aan haar vriendschap met deze nobele vrouw uitdrukking door met haar stevig gearmd te gaan lo pen. En dit ging op een wijze, die velen soms deed schaterlachen. Trouwens: in de bus al had Betty haar bruisende opgewektheid niet onder de banken gestoken. En de 77-jarige Lena deed ongedwongen Zij vertelde ons met dankbaarheid, dat haar man, die 81 is, nog steeds werkt op de „Kattikse" loggers in IJmuiden. „Allemaal toegift van God," zei ze ge lovig; Het onderhoud met de Prinses in de Zaanse pronkkamer was alleraange naamst. Ze moesten draaien en nog eens draaien, totdat H.K.H. de pracht der drachten goed in zich had opgenomen. Langs allerlei vragen stelde Zij Zich op de hoogte. de terugtocht aanvaard en bezoek gebracht Hans van Beelen, t in Nic. van Beelen aller bewondering kreeg. Mevr. Van Beelen schonk een bakje thee, dat zeer wel smaakte na die span nende en ook vermoeiende uren. In de bus werden de lege magen heerlijk ge vuld met Katwijkse kaaksoorten. Het viel op, dat men op de tefugreis niet zo luidruchtig was als op de heenweg. Er waren ook zoveel indrukken werken. En nog lang zal er in deze families over deze onvergetelijke dag worden gesproken. Vermelden wij nog, dat in de .tentoon stellingszaal een visserspaar uit Katwijk te zien is, dat een Zondags costuum, als 1 Voordat men werd nog 1 de woning van de kleinzoon v, aandacht 1 In Finland gearresteerde Ned. vrouw beboet De 26-jarige Amsterdamse Sylvia vai der Moer, die zoals gemeld is in een Fins goudzoekerskamp werd gearresteerd, thans veroordeeld tot een boete van 2100 Mark wegens bedrog, misleiding de autoriteitan en overtreding de bepalingen voor de aankomst en erblijf van vreemdelingen in Finland. Van oplichting waarvan melding werd gemaakt, schijnt dus geen sprake te zijn. HONDERD GULDEN BOETE VOOR TREINMACHINIST De Maastrichtse rechtbank heeft de 59- jarige treinmachinist J. G. W. uit Heerlen overeenkomstig de eis tot f 100 boete veroordeeld wegens het treinongeluk op 16 Mei j.l. te Heerlen, waarbij 31 wagons een kolentrein in elkaar schoven. De machinist had vergeten de drukmeter de reminstallatie te controleren. Weer een overval in Amsterdam In de nacht van Dinsdag op Woensdag is te A'dam een overval gepleegd. Een tot dusver onbekend gebleven lange slanke man is, door het verwijderen een ruit uit deT keukendeur, de woning van de landbouwer Hogendam aa: Lutkemeerweg binnengedrongen het doel de 53-j vrouw des huizes te beroven De onverlaat gaf de v; enige, gelukkig niet ernstige, klappen met een ijzeren staaf op het hoofd Op haar hulpgeroep nam de inbreker ijlings de benen. ILLEGALE WERKER PLEEGDE VERRAAD. De Bijz. R. v. C. verwirep gisteren het beroep van de voorm. illegale werker B. Brune. die na zijn arrestatie verrader voor de Sipo was opgetreden en deswege door het B.G. in Arnhem tot 10 jaar was veroordeeld. Verd. 28 illegale werkers varraden, van 12 de dood vonden. de messtoot, niet gelijk met de kop in de richting van Mekka, dan zal geen pelgriip één vezeltje van consumeren. Trou- ns de bemanning van zo'n pelgrims schip maakt veel meer vreemde dingen mee met de hadji's. Ze moeten immers vijf maal per dag bidden met het ge zicht naar Mekka. Er staan dan ook „bidwijzers" aan boord van eenpel grimsschip, want anders zouden de had ji's nooit precies kunnen zeggen, waar nu Mekka ligt. Ja toch, ze nemen wel eens 1 kompas mee. om zeker van hun-zaak zijn. Maar wat blijft er van de be trouwbaarheid van zo'n ding over, als rondom niets anders dan staal en ijzer is? Nooit zal echter een lid van de bemanning hen overtuigen, als hij be weert, dat zij in de richting van Kaap stad liggen te bidden, want hun kompas iver, daar geeft Mohammed zelf zijn zegen op De Kon Rotterdamsche Lloyd nam dit jaar met drie schepen, de „Kota Agoeng". de „Kota Gede" en de „Kota Baroe" aan het pelgrimsvervoer deel. De overige, voor pelgrimsvervoer in gerichte. „Kota"-schepen gingen in de oorlog onder. Tijdens de laatste maanden kwamen er echter twee nieuwe, prach tige pelgrimsschepen van elk 12.000 toe de Kon. Rotterdamsche Lloyd ge reed en werden onder de namen „Lang- koeas" en „Blitar" in de vaart gebracht. Elk dezer schepen kan ongeveer 1400 pel grims vervoeren; de Kota-schepen ech- elk bijna 1200 Het leven van dt hadji's is inmiddels ook al gemoderni seerd en onderworpen aan de eisen van de tijd. Eenmaal in Djeddah aangekomen, gaat tegenwoordig alles per autobus Mekka, doch vroeger werden voor reis kamelen gebruikt. Natuurlijk heeft de autobus grote veranderingen gebracht, al was het alleen al. dat de van Djeddah. de haven, naar Mekka, uur duurt en vroeger 2 dagen. Vroeger duurde dan ook de tocht door het land van Mohammed 4 maanden tegenwoordig ongeveer 2Vt. Eten moeten de hadji's zelf meenemen en dat brengt tegenwoordig ook al moeilijkheden. Wanthet is een deviezenkwestie ge worden! Het aantal hadji's wordt dan ook van overheidswege beperkt. Zo kon- den in 1948 en 1949 telkens ongeveer 8500 „hadji's" de reis naar de Hedjaz onder nemen. Rauwe rijst mogen ze ook maai beperkt meenemen, maar daar hebben de pelgrims al wat op gevonden, want „Wij leven vrij.in Tsjecho- slowakije De burgers bespionneren elkaar Een nieuwe „vondst" van de Tsjecho- slowaakse regering: de burgers moeten elkaar gaan bespionneren. Er moet ge let worden op hen, die te veel woon ruimte hebben, op sjacheraars etc., maar vooral op degenen, die het huidige re gime niet aanhangen. De heren van Praag moeten kunnen bouwen op een „net van vertrouwden", dat over de ge dragingen der burgers rapport uitbrengt. Inmiddels heeft het Tsjechoslowaakse kabinet bekend gemaakt, dat van alle priesters geëist zal worden, dat zij na 1 November de eed van trouw aan het volksdemocratische regime afleggen- Doen zij zulks niet, dan krijgen zij geen De heer L. Neher te Den Haag is prof dr G. Holst te Aalst opgevolgd als gewoon lid van de Ned. organisatie voor toegepast natüurwetenschappelijk on derzoek ten behoeve van de rijksverde diging. ..hadji's, tijdens één van hun 6 gebedsuren aan boord van c pelgrimsschip gekookte rijst komt niet in de deviezen- bepalingen voor. Hoe ze de rijst zo lang goed houden.tja, een „bijsmaakje" zal er wel aan te pas komen, maar zó nauw kijkt de pelgrim niet! Er komen veel gevallen van uitputting voor in de Hedjaz, doch de pelgrims achten het een eer, in het land van Mohammed te ster ven op hun lange, ceremonie-rijke reis en de anderen zijn daar, in de meest-let- terlijke zin van het woord, niets „rouwig" Ds J. C. Brussaard van Oegstgeest op 24 Oct. 40 jaar in het ambt EEN LEVEN VAN WERKZAAMHEID (Van onze correspondent) men veertig jaar lang arbeid heeft verricht voor een en dezelfde werkgever, is het de moeite waard dankbaar op deze periode terug te zien. Hoeveel te meer dankensstof is er niet, wanneer men zijn veertig-jarig jubileum mag vieren als dienstknecht des Heren. Door Gods goedheid mag dit feit Maandag 24 October a.s. herdacht worden door dominus Johannes Cornelis Brussaard, Gereformeerd predikant te Oegstgeest, terwijl hü tevens dezer dagen veertig jaar in de echt was erbonden. Twee belangrijke havens in handen der Roden Thans wordt bevestigd, dat de commu nistische Chinese legers behalve Amoy, ook Swatow, dus de twee grootste natio nalistische havens in Zuid-Oost-China hebben veroverd. Uit Washington wordt gemeld, dat de Britse regering er Ame rika en de andere Westelijke mogend heden van verzekerd heeft, op het ogen blik geen de facto erkenning van de communistische regering van plan .e zijn. (De facto-erkenning betekent, nen er mede accoord gaat. dat het huidige regime in feite de regering van het land is. Maar de jure betekent de officiële, volledige en diplomatieke er kenning.) AMMERKAANS MEISJE VIEL VAN DE EIFFELTOREN. Patricia Hunter, een 27-jarig meisje lit New York, is van het tweede plat form van de Eiffeltoren gevallen, een hoogte van 126 meter. Zij raakte in haar val het eerste platform. Het polshorloge het ongelukkige meisje liep nog. toen de politie het zwaarverminkte lijk wegdroeg. n: Betty van Tongeren en Jariap van Urk, staande op de heu vel van het Marker huisje. Foto N. van der Horst. Amerikaanse bezettings troepen blijven In Bcrljjn zullen Westelijken niet wijken De Amerikaanse Hoge Commissaris, John McCloy. heeft te Frankfort klaard. dat de Amer. troepen in Duitsland zullen blijven, zolang als de vrede veiligheid van Europa dit vereisen. Het noodzakelijk, zeide hij, West-Duits- land te versterken en er moet een ge zonde wisselwerking plaats vinden tus- en de Duitse en de Amerikaanse poli- ek Het was hem onbekend, dat even tueel de Amerikaanse troepen zouden worden teruggetrokken, en de Westelijke Geallieerden zullen in West-Berlijn blij- Is Matthew Fox in Batavia Volgens een Aneta-telegram uit Bata via meldt het Federalistische blad „Warta Indonesia", dat Matthew Fox met de „Oranje" is aangekomen onder de naam „Mark". De correspondent van Aneta ontdekte, dat met de boot eveneens aankwamen M. Lury en Cecil Marks, resp. de beheer der en inspecteur van de Oosterse afde ling en de toekomstige beheerder var de afdeling Batavia van de Universal International Films Incorporated Lury zeide: „Ofschoon er enig verband moge bestaan tussen Fox en de Universal, be staat er geen zakelijke betrekking. Hij verklaarde, dat hun enige werk i. distributie van films. De Universal mengt zich niet in andere aangelegenheden. Marks zeide niets van de zaak-Fox af Geboren op 26 Juli 1884 te Dordrecht, als zóón van een onderwijzer aan de Chr. Lagere School aldaar, en na het onder wijs aan deze school te hebben gevolgd, werd de jubilaris leerling aan het Sted. Gymnasium in deze stad, waar hij op 17-jarige leeftijd zijn eindexamen deed In 1902 werd ds Brussaard ingeschreven als-student in de faculteit der theologie en die der letteren aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam. Reeds spoedig nam hy in het studentenleven een vooraan staande plaats in en was lid en later voorzitter van de oratorische vereniging Jumbo. Na in 1908 candidaatsexamen in de theologie te hebben gedaan, werd in 1909 het doctoraal examen in deze facul- it cum laude afgelegd. In hetzelfde jaar deed de jubilaris als jong predikant zijn intrede in zijn eerste gemeente: Tienhoven, na bevestigd te zijn door zyn schoonvader, ds A. Knoll, destijds predikant te Nieuw Loosdrecht. Meppel was zijn tweede gemeente, waar ds Brussaard in 1912 zijn intrede deed als opvolger van prof. Ridderbos. Sleoh! korte tijd werd hier het ambtelijk werk verricht naast ds Noordewier. die in overleed. Tot 1918 stond ds Brussaard als enig Geref predikant in deze Drentse stad. in welk jaar hy een beroep kreeg uit Bloemendaal en dit aannam. Op 24 Februari werd ds Brussaard aldaar be vestigd door prof dr W. Geesink. m< beroemd geworden preek over „Duiven- oprechtheid en slangen-voorzichtigheid' terwijl de thans jubilerende pastor zijn intrede deed met een predikatie 1 Cor. 2 9: „De wijsheid Gods". Radio-Bloemendaal In deze gemeente, waar ds Brussaard 30 jaar stond, heeft hü alom in den lande grote bekendheid verworven, niet in het minst door zyn preken via Radio-Bloe mendaal. ..Getroffen door het Evangelie van Christus", aldus zei ds Brussard bij het koperen jubileum van dit radiosta tion. „en bovendien gedreven door medelijdende zorg voor de zieken en 1 warme liefde voor het weggedrevene het verlorene, vatte wijlen mr J. H. Mon- n Maart 1924 het zonderling klin kende plan op. om door middel van de nog vrij nieuwe uitvinding, de bood schap der genade te doen uitgaan to' hen, die er óf lichamelijk van verstoken n, óf geestelijk zich er van afge wend en voor toegesloten hadden". Tot 1943 mochten deze radiopreken door de aether worden verspreid, toe bezetter 'ds Brussaard ter verantwoor ding riep, omdat hij gepreekt had de komende ondergang van het Duitse Rijk. De gehele installatie werd door de „Germaanse volksgenoten" geroofd. Door deze uitzendingen kreeg ds Brussaard uiteraard veel contact met luisteraars verschillende richting, aan wie gratis tal van gedrukte preken werden toege zonden. Onder leiding van de jubilaris, die voorstander genoemd mag worden de opvatting „kleine" kerk. werd in 1926 de kerk van Santpoort en in 1942 die var Overveen als zelfstandige kerk gelnsti tueerd. Naast herder en leraar was d: Brussaard in zijn Bloemendaalse periode af 1922 ook leraar aan het Lyceum te Haarlem in Godsdienstleer en He breeuws- Naar Oegstgeest Op 21 September 1947 verbond ds Brus saard zich aan de kerk van Oegstgeest. na door zijn zoon ds A. J. R. Brussaard van Bruchterveld te zijn bevestigd. Vooral op het terrein der evangelisatie heeft de jubilaris in zijn huidige ge meente zegenrijk werk verrichj. Naast catechisatie leidt ds Brussaard een Bijbel- kring. die bezocht wordt door niet-Gere- formeerden. terwijl hy voorts een werk zaam aandeel heeft in het jeugdleven. Ook in groter verband bekleedt de ju bilaris vele Juncties. We noemen: depu- taat voor radiokerkdiensten, deputaat voor de mogelijkheid van oecumenische samenwerking en eenheid en voorzitter van het Geref. studieverband voor oecu menische vragen. Naast de talrijke hoofd- en andere ar tikelen. die van zyn hand in „Woord en Geest" verschenen schreef ds Brussaard enkele brochures, waarvan in 1917 de brochure „Hoog belang van Chr. zieken verpleging en ziekenhuizen", die thans wel weer actueel genoemd zou kunnen worden Voorts zag in 1919 het geschrift ..Geref beschouwing over Schriftgezag" het licht, terwijl zijn laatste werk in brochurevorm als opschrift droeg „De Heilige Geest en de genademiddelen". Tenslotte verscheen in 1940 een bundel meditaties onder de titel ..De Wapenrus ting Gods", terwijl in de loop der jaren vele preken van zyn hand werden uit gegeven. Het ligt in het voornemen van ds Brussaard om Zondag 23 October a s. een gedachtenis-predikatie te houden. Voorts benoemde de kerkeraad een commissie onder voorziferschap van ds Jac .Eringa die tot taak heeft de herdenkingsdienst voor te bereiden Deze zal gehouden worden op de jubileumdag 24 October in de kerk aan de Mauritslaan. om 8 uur, na afloop waarvan ds en mevr. Brussaard zullen recipiëren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3