Él Restauratie der Ned. Herv. kerk te Leiderdorp brengt moeilijkheden mee NIEUWE LEEDSCHE COURANT 6 ZATERDAG 15 OCTOBER 194! En de klok, ze keerde weer Zal de toren worden afgebroken en opnieuw een dakruiter gebouwd? (Van onze correspondent) LEIDERDORP IS ZEER OUD. In oude stukken vindt men deze plaats reeds ver meld in het jaar 994 onder de naam van Lietdorp. Van de vroegste tijden af moet er een parochiekerk hebben gestaan, die, volgens oude aantekeningen, de moeder kerk was van de St. Pancraskerk te Leiden. Volgens andere aantekeningen be hoorde deze kerk echter onder de Bisschoppelijke kapel van St. Michael te Utrecht. Tijdens het beleg van Leiden werd deze kerk geheel verwoest. In verband met de restauratie van de Ned. Herv. kerk hadden we een onder houd met de heer P. van der Sterre, architect van het architectenbureau Dekker en Van der Sterre te Leider dorp, onder wiens toezicht de restauratie door de heer M. van der Velden aldaar wordt uitgevoerd. Deze vertelde ons, dat er reeds in 1600 plannen tot herbouw waren, die echter op niets zijn uitgelopen. Eerst in 1617 werd machtiging tot herbouw verleend. Ook toen stagneerde deze, waarna in 1620 opnieuw machtiging werd verkre gen. Dit jaartal vindt men ook terug in de knopen van het houten gewelf. Deze kenk heeft nadien echter ver- 'schillende gedaanteverwisselingen onder gaan. De huidige consistorie is ook van later datum. Daaronder liggen de fun damenten van een kleiner en smaller gebouwtje, waarvan ook tekenen zjjn terug te vinden boven het plafond der consistorie. De oorspronkelijke kerk had een dakruiter, zoals op de liggende foto Is te zien. Het toegangsportaal aan de voorzijde werd gebouwd in 1781, toen tegen de westgevel een orgel werd ge plaatst. Dit orgel, dat thans nog ln gebruik ls, werd gemaakt door Johannes Mitte- reither uit Leiden. In het begin der veer tiger jaren werd het in de oorspronke lijke kleuren hersteld. De verf werd er voorzichtig afgehaald, waarna de oude weer onbeschadigd te voorschijn kwam. Het orgel is voorzien van de alliantie wapens Van Tol én Van Leeuwen. Toen het orgel geplaatst werd, was het nodig het raam achter het orgel dicht te met selen en een ingangsportaal te bouwen voor de opgang naar de galerij. Achter het orgel werd een schot geplaatst met geschilderde gordijnen. Buiten de waard gerekend In 1846 werd aan Matthjjs Kop, aan nemer te Leiderdorp, voor de som van 2963 hef bouwen van een toren ge gund. Deze werd gebouwd boven het toen bestaande ingangsportaal, waarbil het portaal tevens onherkenbaar moest worden veranderd. Deze toren is e^n echt kind van zijn tijd geworden, terwyl elke styi er aan ontbreekt. Volgens de heer Van der Sterre heeft men getracht de Gothische stijl na te bootsen. De klok uit de dakruiter verhuisde naar de toren. Deze klok heeft een hele geschiedenis doorgemaakt. In de oorlogs jaren werd zU door handlangers van de bezettende macht weggevoerd. Men had echter buiten de waard gerekend. Tij dens het transport per schip werd het klokkenschip nabij Urk in de grond ge boord en na de bevrijding keerde de klok terug naar Leiderdorp. Thans roept ze weer met welluidende klanken de leven den ter kerke en begeleidt ze als van ouds met doffe klanken de doden ten grave. De tand des tijds Is echter de kerk van Leiderdorp niet voorbij gegaan. Plan nen werden gemaakt om het dak aan de Noordzijde te vernieuwen. In overleg met het Rijksbureau voor Monumenten zorg werd besloten, dit restauratiewerk in historisch verantwoorde vorm tot een goed einde te brengen, waardoor het werk uitgebreider is geworden dan aan vankelijk de bedoeling was. De boven het dak uitstekende gedeelten van de topgevels worden in de oude vorm terug gebracht, terwijl de lelijke brede goten zullen worden vervangen door koperen gootjes. De inwendige houtconstructie van het kerkgebouw zal, naar tijdens de uitvoe ring van het werk is gebleken, een ge deeltelijke vernieuwing moeten onder gaan. Ook is geconstateerd, dat de fun dering van de toren wel was berekend op een ingangsportaal, doch niet op een toren. Het gevolg is. dat de toren steeds aan het gebouw trekt, zodat ook wat dat betreft voorzieningen nodig blijken. Het is nog niet met zekerheid bekend, welke oplossing voor de toren de beste moet worden genoemd. Zal de restaura tie historisch verantwoord zijn-, dan zal de toren moeten worden afgebroken en zal opnieuw een dakruiter moeten wor den aangebracht. Wanneer daartoe wordt besloten, is de staande foto wellicht één der laatste an de huidige toren. Het verdwijnen an de toren moet niet als een verlies •orden beschouwd. Het herpluatsen van en dakruiter veeleer als winst. wmm. De kerk te Leiderdorp van voren gezien. De gravure toont, dat de kerk c spronkeljjk een dakruiter had. De Prot.-Chr. raadsfractie te Woubrugge ontevreden over houding K.V.P.-leden De weg van het politiek overleg verlaten de voorzitter had geopend kreeg de heer Den Hertog (Prot. Chr.) het woord tot het afleggen van de volgende verklaring: De Prot. Chr. raadsfractie is va vatting dat elk lid en elke fracti leden van de gemeenteraad recht hebben invloed uit te oefenen in het college van ;n W. De politieke gewoonte brengt -, dat in dit college de sterkste fracties de gemeenteraad vertegenwoordigd zullen zijn. Dit heeft tot gevolg, dat in elk geval degenen, d-ie van deze algemene goede politieke gewoonte willen afwijken, voordat de verkiezing van wethouders plaats heeft, met de andere fracties leg behoren te plegen. De Prot. Ghr. fractie mooht verwachten, dat ook de R. K. fractie met betrekking tot de wetlhoudersverkiezing een loyale houdiing zou innemen. De R.K. fractie heeft zonder enig overleg of mededeling de Prot. Chr. fractie de verkiezing het enige lid van de raad voor de groep „Gemeentebelang" bewerkstelligd, welk lid overigens thans niet in bespre king is. De Prot. Ohr. fractie heeft tot haar leedwezen moeten constateren, dat de R.K. fractie, de weg van het politiek oveirleg verlatend, aan de genoemde woonte een einde -heeft gemaakt en daar- tot uitdrukking heeft gebracht in df leden van de Prot. Chr. fractie geen ver trouwen te stellen, met welke omstandig heden deze leden steeds rekening zuLlen moeten houden. Het valt deze leden moei- aan de onlangs gekozen wethouders hun vert-rouwem te schenken, doch van zelfsprekend zullen bij bij de behandeling der zaken de nodige objectiviteit betrach ten. De -heer Van der Eng (R.K.) deelde hierop mede. dat de samenwerking met de gewezen wethouder niet van die aard was, dat hiermee door de R.K. kon wor den voortgegaan. De 'heer Den Hertog kwam bij de R.K. niet in aanmerking, daar deze tot dezelfde partij behoort, de heer De Boer. het nieuiwe raadslid, heeft reeds plannen de gemeente te verlaten, dus kwam de heer Sch-raverus in aan merking voor wethouder. De voorzitter maa-kte bekend, dat wet houder Bank, in -geval van ziekte van burgemeester of afwezigheid om ande reden. als loco-burgemeester zal fun- _,^ren Op een schrijven van C. A. Lan- genslag inzake de straatverlichting aan de Woudschedij-k werd besloten tijdens de 4 wintermaanden deze wat langer te laten branden. De heer Den Hertog vroeg ook de lantaarns te Woubruge langer te laten branden, vooral ten behoeve van de pas sagiers van de laatste bus. Ook voor de morgenuren zag spr. gaarne enige ver- üch'ing. Deze zaak zal nader worden be- Indertijd zijn stemmen opgegaan om de Ikstuintjes van „Nieuw Leven" te doen veranderen in een kinderspeelplaats. Dit kreeg weer de aandacht, en wel door dat per 1 Jan. as. de huur van de tuin tjes eindigt. De heer Angenent achtte dit geschikte plaats, een speelplaats zou 3r opleveren voor het aangrenzende plantsoen. De heren Angenent en Boer zagen lie er, dat een en ander uiting van het par ticuliere initiatief was. De voorzitter achtte het gewenst de betreffende per- i er van in kennis te stellen, dat met de omstandigheid, dat huring na 1 Jan. iet mogelijk is, rekening moet wor den gehouden. Dit geldt ook voor het weiland, verpacht aan N. Disseldorp. aan gezien het in het bouwplan voor Hoog- made ligt. Het bedrag ingevolge art. 55ter der l.o.- wet 1920 over 1948 werd vastgesteld op 1804. Het vermenigvuldigingscijfer werd wederom vastgesteld op 2. Wel moest dit door stemming worden bepaald, daar vooral van de zijde van de heer Angenent het cijfer 1 werd aanbevolen. In de ad viescommissie voor de woonruimte zitten thans de heren E. Boer, J. van der Nagel, D. Stoof. J. Dijkstra en Jac. v. d. Boon, :ns Woubrugge. en J. Zwetsloot. W. d. Post, S. J. v. d. Meer, D. Kwaker- naak en A. C. Lieverse, namens Hoog- made. Tevens werd besloten de woningen Bateweg 1 en Boddens Hosangweg 54 weer voor een jaar te verhuren. Het volgende punt was de riolering Schoolstraat. Aan de firma Akerboom werd het werk gegund. Op een verzoek van de bewoners van de Schoolstraat om de bomen te doen verwijderen deelde de voorzitter mee. dat hiertoe was besloten. Deze straat had al de bijnaam van Don- kersteeg. Het punt alarmeringsinstallatie ten bate van de brandweer werd bij ge brek aan voldoende gegevens verschoven tot de volgende vergadering. Bij de rondvraag vroeg de heer Zwet sloot, of het mogelijk is, dat de bussen wat minder roet spuiten. Vooral de uit laat aan de zijkant werd genoemd. De burgemeester zal zich in verbinding stel len met de onderneming. De heer Den Hertog vroeg nog, of de straten, die werkzaamheden van de P.T.T. mo worden beschadigd, nog niet kunnen den opgeknapt. Ook dit krijgt de dacht. Abbenes 55 jaar gehuwd Het echtpaar C. Vreeken en VreekenBoele, Lisserweg 7 Haar lemmermeer. post Abbenes, hoopt op 24 October 55 jaar gehuwd te zijn. Alphen aan den Rijt Goed afgelopen Op het kruispunt Pieter Doelmanstr.— Julianastraat had gistermorgen een on geval plaats, dat goed afliep. Uit de rich ting Leiden kwam een bestelauto, waar van de bestuurder het stopteken kreeg van de verkeersagent. De invalide pe- troleumventer Van O., wonende School straat, kreeg een teken, dat hjj, met zijn carrier uit laatstgenoemde straat komende, door mocht rijden. Van de be stelauto raakte de reminrichting onklaar en hierdoor werd de driewieler omver gereden. Van O. werd er afgeslingerd, maar doordat de auto na de botsing tot stilstand kwam, bleef hü vrijwel onge deerd. Slechts zijn voertuig werd be schadigd. Hazerswoude Nieuwe R.K. school De nieuwe R.K. meisjesschool aan de Rijndijk is Donderdag plechtig ingewijd Hillegom Opnieuw een aanrijding Gistermiddag had op de Weeresteyn- straat, ter hoogte van de Van Tetzstraat, een aanrijding plaats. Een vrachtauto wilde laatstgenoemde straat indraaien er liet een personenauto passeren. Tegelij kertijd wilde een derde auto tussen bei de wagens doorglippen, waardoor de vrachtwagen geraakt en beschadigd werd. De auto, die deze aanrijding ver oorzaakte, reed door, doch het nummei kon worden genoteerd. De politie speur de de wagen op in de Prins Bernhard- straat. De eigenaar kwam echter niet opdagen. De politie nam maatregelen, waardoor de eigenaar wel verplicht werd te komen. De bestuurders van beide auto's kwamen tot onderlinge regeling, Installatie Steun Wettig Gezag In een Donderdagavond gehouden bij eenkomst is de plaatselijke commissie Steun Wettig Gezag geïnstalleerd ir tegenwoordigheid van de districtscom mandant kol. J. C. A. Meijer en mr J L. J. A. van Mechelen, secretaris var de gewestelijke commissie. De plaatse lijke commissie bestaat uit de heren jhr mr dr O. F. A. H. van Nispen tot Pan- nerden, voorzitter: W. A. Out, secreta ris: W. F. van Dam, J. van de Vecht, G. Lamars, J. Valkenburg en D. var mond, leden. Het ligt in het voornemen binnenkort een propaganda-avond t leggen. De Kaag Verbetering bij de brandweer Binnen korte tijd zal de brandspuit, ie nu in de scheepsloods van de heer Van Lent is ondergebracht, een standplaats bezitten. De heer D. Nieuwkoop bouwt namelijk een garage, waar straks ook ruimte zal zijn de Kaaigse brandiweerapparatuur. mag als een belangrijke vooruitgang worden aangemerkt, daar men dan alles bij elkaar heeft en weet, waar me geval van brand terecht kan. Onvergetelijke thuiskomst Ia een verblijf van bijna drie jaar de tropen arriveerde met de „Zui derkruis" onze dorpsgenoot J. Tulen in land. De buren hadden gezorgd voor erepoort en 's avonds werd de terug gekeerde binnengehaald met muziek van een geluidswagen. De heer Jac. Biemond sprak via de microfoon de saamge- stroomde menigte toe en feliciteerde de heer J. Tulen met zijn terugkeer. Ook ouders en verdere familie kregen harte lijke woorden. De repatriant ontving 'n blijvend aandenken en de ouders genie- nog van een heerlijke taart. Aloordivijk De Zondagsdienst wordt waarge en door dokter Coenraad-s Neder- Donors gaven vijfmaal bloed Uitreiking Landsteiner-penningen in brons Gisteravond ls in de kerkzaal var Academisch Ziekenhuis vanwege bloedtransfusiedienst van de afd. Leiden van het Ned. Rode Kruis aan 35 donors die vijf maal hun bloed vrijwillig beschik baar stelden, de Landstelner-penning in brons uitgereikt. De voorzitter van de afdeling, prof. dr I. J. Gaillard zed, in 'n kort woord dat deze oijeenkomst hem zowel tot droefheid als tot blijdschap stemde. Droefheid, omdat het afstaan van bloed wijst op ernstige dingen in het mensenleven, maar vreugde over het feit, dat velen zich steeds be reid verklaren 'hun bloed voor medemen sen te geven. Aan de volgende personen werd de penning uitgereikt: Zr H. J. M. v. d. Male, mevr. D. JansenWesselink, A. F. J. Messehaert, mevr. J. W. PhilLppov. d. Steen, J. P. A. van Berge Henegouwen, Wezel, D. Rietveld, G. J. Bouw- C. Koreman, A. v. d. Nat, mej. C. Elswilder, mej. J. Elswilder, M. van Vreedendaal. G. Rietveld, mevr. E. I. M. VerkuylenSiikkelman, mej. J. M Streef, land. G. W. J. M. Raymakers, W. v. d. Steen, J. M. v. d. Weyden, F. van Om-men, SLECTENHORST Lezers schrijven ons: De middenstand en de reclame Met stijgende verwondering las ik het artikel „Zal de middenstand ontwa- voor het te laat is?" (NLC van Don- dendag). Want vindt u het werkelijk ver wonderlijk, dat de 25 pet georganiseerde iddenstanders geen reclame willen be kostigen voor de 75 pet met-georgani seerde? Gezien de kromme sprongen, die worden gemaakt fsukkeroorlogen enz.) kan ik mij voorstellen, dat een buiten staander zich hierover verwondert, maar logisch, neen dat vind ik het niet. Een -groot bezwaar is m.i. ook, dat de middenstand niet voldoende gespeciali seerd ds, om gezamenlijk reclame te fcun- maken. Als voorbeeld dienen de eta lages van de An dezelfde NLC adverte rende speciale herenmodezaken. Als u deze bekijkt, zult ai zien dat verscheidene deze zaken ook damesmantels enz. zijn gaan verkopen. Vertrouwende, dat u het onlogische van een en ander kunt inzien en een milder oordeel kunt vellen ver de georganiseerde middenstand. G. J. VAN KAMP. Korevaarstraat 1 J, G. Jollie, mej. M. E. C. Koekenbb mej. C. M. J. Koekenbier. H. K. F. Kat- zenstein. A, Kalff. W. M. Bijn-sdorp, P. C. M. v. d. Geer, W. G. Linscheer en B. Broers, allen te Leiden. J. Th. Juffer mans te Oegstgeest, mej. H. W. M, de Leode te Rotterdam. E. J. Kerkhoven te Ter Aar, G. P. Heemskerk te Rijnsburg. mej. M. Persant Snoep te Leiderdorp en mej. A. Kuynders te Voorburg. VERENIGING TOT BEVORDERING VAN HET ONDERWIJS IN HANDEN ARBEID Dezer dagen werd tot oprichting van en afdeling Leiden van bovenstaande ereniging besloten. De heer Van der Klein, een bij uitstek deskundige, hield ccn leerzame dele over „Van techniek tot activiteit". Het aantal belangstellenden had groter moeten zijn. Namens het hoofdbestuur was de heer Steenhof uit Den Haag aanwezig. Mededeling werd gedaan van de verdere plannen. O.a. zal t de opleidingscursussen voor kar- klei en hout, ook -nog een leercur- worden georganiseerd. Jeugdleiders of zij die dit willen worden, zijn van harte welkom. A.s. Maandag kan men ch om 7 uuir nog voor deze cursus imelden aan het adres der sohool voor V.G.L.O. Oude Vest 35 (ingang Caecilia- traat). Het bestuur werd als volgt sa mengesteld: J. G. Wilterdink. voorzitter; P. T. Klink hamer, secretaris. Plantsoen 31a; L. Noort, pemringmeester, Oegstgeest: J. B. Blan- kensleun, Leiderdorp; F. van Kan. HAAGSE POLITIERECHTER Het was lelijk )at is een lelijk geval, zeg," vond de Officier, toen hij het verhaal van de arbeider A. G. van B. te Alphen aan den Rijn had aangehoord. Dat deze jon geman steenkolen had weggenomen was erg, maar dat hij het des avonds laat het donker deed, nam de Officier hem g meer kwalijk. En bovendien was ver dachte tweemaal er op uit gegaan. Om dat alles, vond de Officier, dat een week gevangenisstraf opgelegd moest worden. De politierechter liet het blanco straf blad gelden, toen hij veroordeelde tot 20 boete of 10 dagen hechtenis, en voorwaardelijk een maand gevangenis straf met drie jaar proeftijd. Burenruzie De chauffeur P. A. v. d. S. te Hazers- voude had het met z'n buren te kwaad n na een ruzie volgde mishandeling, •oor welk feit hij terecht moest staan. De Officier vond dat een vervelend ge val, omdat er altijd wel twee partijen zijn die schuld hebben, en daarom wilde hij volstaan met het opleggen van 25 boete of 10 dagen hechtenis. De rechter veroordeelde conform die eis. Katwijk Politie-voetbal. Dinsdagmiddag wordt op het Quick Boys-terrein een voetbalwedstrijd ge speeld tussen het Katwijkse politie- elftal en een dito elftal uit Zandvoort. Heller étalage-verlichting. Op Maandag 24 en Dinsdag 25 October zal de commissie voor de étalageverlich ting in. „Casa- Cara" te Katwijk aan Zee zitting houden. Middenstanders kunnen een verklaring afhalen, waarbij zij op Zaterdagavonden hun étalages heller mogen verlichten. Dezelfde commissie zal te Katwijk aan den Rijn zitting hebben, in café H. Fennes, op Woensdag en Donderdagavond 26 en 27 October-! De zittingen beginnen om 8 uur. Katwijk aan den Rijn Missie-college weer voor de paters c.s. Het missie-college aan de Overrijn zal in- December weer ter beschikking van de paters en- hun jongens komen. Na de oorlog vertoefden jeugdige politieke delinquenten in het gebouw, maar hun aantal werd de laatste tijd zeer gering. De nog overgeblevenen zullen elders worden ondergebracht. Katwijk aan Zee Hoog en laag water Zondag 16 Oct: hoogwater 9.34 en 22.17 _jr; laa-gwater 4.44 en 17.16 uur. Maan dag 17 Oct.: hoogwater 11.11 en 23.50, laagwater 6.22 en 18.57 uur. Lisse Zondagsdienst De medische dienst wordt morgen waargenomen door dokter J. M. van Dyk. De heren L. Persoon Jr en M. van Steyn slaagden voor het slagersvakdi- ploma. i- De najaarsschouw van de Lisser- broek-, Meer- en Duinpolder wordt 27 October gehouden, van de Roversbroek polder 31 October. De stichting „Zonnegloren" heeft niet minder dan 510 ingezameld. „Het Hoogeland" geeft Woensdag een mooie filmavond in de zaal van „Hobaho". Voor gedemobiliseerden wordt een avond georganiseerd op Woensdag 26 October. Ook de ouders, vrouwen en ver loofden worden uitgenodigd. Vanavond geeft „W.I.K." de eerste toneeluitvoering in „Rehoboth". „Trou moet Blijcken" verleent muzikale mede werking. Bij een botsing op de Jannetjesbrug tussen een vrachtauto en een paard-en- wagen sloeg het paard op hol. Het voer tuig werd vernield, de inzittenden kwa men er met de schrik af. Sensationele laatste ronde van afvalwedstri Jerry Bey en Tli. v. d. Oord Jr moeten drie beslissings partijen spelen De laatste finale-ronde van de afval- school) en Vrijdag bij P.T.T. (B( wedstrijd droeg een opwindend karakter. ImaiM) gespeeld. Th. v. d. Oord Jr i Jerry Bey (Plhilidbr)die aan remise te- tweemaal v1' gen F v. d. Bosch (Caïssa) voldoende had, vergalopeerde zich in het eindspel /""/ir/DF/V TtRUIDSPA A en ir A. H. J. Paardekooper (Philidor) HJUKjLV BMJllJZr/IA ging wederom op pion-rust in, die zijn ne derlaag tegen Th. v. d. Oord Jr (L.S.G.) tengevolge had. Hierdoor kwam de LSG-er gelijk met Bey en werden drie besLis9ingspartijen noodzakelijk -De Sioiliaanse partij was '.roef in deze laatste ronde F. v. d. Bosch speelde tegen Bey fel op winst, zonder veel sue echter. Op de 21-ste zet bracht Bey t kwaliteitsoffer, waarop zijn tegenstander inging. Het bleek van Bey een goed be- 1 rekende combinatie te zijn. die hem twee pionnen voordeel bracht. Maar eerzuchtig als hij is. speelde hij verder op winst, deed 2 zwakke zetten en verloor alsnog. Een uitstekende prestatie van V. d. Bosch, die derde werd. Ir Paardekooper had het tegen V. d. Oord Jr niet 'gemakkelijk, maar hij kwam toch bevredigend te staan. Totdat hij op de 25ste een combinatie van de L.S.G. verkeerd berekende. Dit kostte hem i stuk en de partij. De beslissingspartijen worden Dinsdag bij L.S.G. Woensdag bij Caïssa (muziek- Noordwijkerhout De Zondagsdienst wordt waargeno men door dokter Van Praag. Rijnsburg Herv. Zondagsschool. De Herv. Zondagsschool houdt Maan dag 'ne kerk. Voorschoten Medische dienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter H. Olthuis, Leidseweg 179, tel. 527. Aanrijding by Haagse Schouw Een \v ielrijdster uit Wassenaar werd bij de Haagse Schouw aangereden door een motorrijwiel. Zij liep enige snijwon- den en een lichte hersenschudding op. Woubrugge Komen en gaan Tot hoofd van de Chr. Nat. school werd benoemd de heer Kamminga uit Dlepenhelm. De heer T. Gerkema, onder- wyzer aan deze school, werd benoemd aan de Chr. school te Nykerk. Het monument In het Bosch van Wykerslooth te Oegstgeest ter herdenking van de tijdens de bezetting gevallenen is vanmiddag onthuld. Het ontwerp is van ir J. Jonkman te Oegstgeest en het monument is gebouwd door het bouwbureau „Proper" aldaar. Het beeld in het midden, een verzetstrijder voorstellend, is vervaardigd door de heer H. Zweeris te Amsterdam. Foto N. van der Horst. Oegstgeest DOKTER EN APOTHEEK De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de dokters V. d. Vliet de Vries. Rijnsburgerweg 144, tel. 22331, en J. J. LanenBaron, A. van Buuren- laan 1, tel. 21610, de apothekersdienst door de Oegstgeester apotheek Raadhuis park 8, tel. 26274. Boekenactie P.I.T. mité 1 het De door het plaatselijk Prot. Interkerkelijk Thuisfront gehou den boekenactie heeft ongeveer 20C boeken opgeleverd, waaronder vele goede. Het comité is de gevers dank baar. De kisten met deze lectuur, waar onder een grote hoeveelheid tijdschrif ten, zijn reeds opgezonden naar Centraal Bureau in Den Haag. Telefoon politie en brandweer. Nu de politie haar intrek heeft ge- omen in de verbouwde oude gemeente school aan de Geversstraat bij de Leidse Buurt, is ook het telefoonnummer, onder men de dienaren van Hermandad kan bereiken, veranderd. Het luidt thans: 20360. onder welk nummer ook de brandweer is te bereiken Gemeenteraadsvergadering. De gemeenteraad zal Woensdag samen komen in „Het Witte Huis" om 7 uur. Naast de aanbieding der begroting voor 1950, stellen B. en W. de raad voor, een medaille der gemeente in te stellen. Voorts staat op de agenda- een voorstel tot verbetering van de Kwaaklaan en vernieuwing van de Leebrug, terwijl een crediet wordt gevraagd' van ƒ3560 voor verbetering der straatverlichting. Het ligt nl. in de bedoeling de lantaarn van de Geversstraat en Leidsestraatweg te vervangen door booglampen en de be staande verlichting over te brengen naar enkele slecht-verliohte straten. „Kunst en Genoegen". Woensdagavond zal de toneelvereni ging „Kunst en Genoegen" hei seizoer openen met het toneelstuk „Boeren- strijd:", dat opgevoerd zal worden in he Patronaatsgebouw Toneeluitvoering. Zaterdagavond om 7 uur zal in d; recreatiezaal van „Endegeest" een toneel uitvoering worden gegeven voor patiën ten en verplegend personeel. Voorts ii er een filmavond op Woensdag 23 Nov. Vuilnisauto's. De gemeente besloot tot aankoop var twee nieuwe vuilnisauto's ter vervanging van de tien jaar oude wagen-s, die ge heel versleten zijn. Ned. Herv. Gemeente Tot ouderlingen werden gekozen de heren J. A. Mulder (vac.-H. IJ'dens we gens ziekte) en dr J. D. Verli-nde (we gens uitbreiding van het aantal). Uitvoering „Bel Canto" Voriig jaar werd de Chr. gemengde zangvereniging „Debora" opgenomen in Geref. kerkkoor. Onder de naam „Bel Canto" kwam toen een nieuw koor te voorschijn, dat as. Dinsdag in de Pau- luskerk een uitvoering hoopt te geven Uitgevoerd zullen worden werken van Pa les trina, Mozart, Mendelssohn Bar- tholdy en Andriessen. Het belooft een ooiie avond te worden. Zoeterivoude S.V. „Zoeterwoude" Gisteravond speelde de Schaakvereni ging „Zoeterwoude" een vriendschappe- lyke wedstryd tegen de pas opgerichte S.V. „Zoetermeer". De wedstrijd, die in zeer prettige sfeer verliep, eindigde een grote overwinning (llJ/£4tt) van „Zoeterwoude". te Alphen aan den Ri Aanstaande Woensdag herdenkt echtpaar D. Verkade en J. Verkaó d. Breggen zijn gouden echt vereng Dit feest zullen zij vieren met hum kinderen en ook de meeste der 14 kinderen zullen van de partij mogen De bruid is 73 jaar oud, haar bruidj doet het met 72 jaren, beiden zijd goed gezond en de baas is dagelijks actie ter drukkerij en ze "T> pak van de firma N. Samson N.V. vormen-transporteur is. Dat we deze' juist van-daag plaatsen, is omdat kade vandaag 60 jaa-r geleden, aar werk ging. Bijna 50 daarvan was dienst der firma Stokhuijzen's v-ruq sapfabriek. Sedert dit bed-rijf verdr. is hij nu ongeveer 10 jaar in acte van de firma N. Samsom N.V. was de firma Samsom. Het zal dit echtpaar, wonende Hortensiastraat, stellig in die dagen aan belangstelling omtbreken.. „Gerrit" liet gevangei achter Het staat nu vrijwel vast hoe G de Stotteraar heeft kunnen ontsnaj Hij heeft Zaterdagavond de recreati van de Utrechtse gevangenis vei door op de een of andere wijze vi: gesloten deur te ontsnappen. Hij in een boom en ontdeed zioh van gevangenispak. Dit werd later door bewaker gevonden. Hij moet onder gevangenispak een overall hebben gehad. Die worden namelijk im d< vangenis vervaardigd en de laatste waren er vier zoek. Een werd ten vonden iin de strozak van een at gevangene. Gerrit Blom heeft vermoedelijk bruik gemaakt van zijn ongewone a tische gaven en net zo lang op een gezwiept tot hij de sprong op of de muur kon wagen. De recherche zocht tot nog toe ti geefs naar de uitbreker. Goudse bioscopen draa weer De Goudse bioscopen gaan morgei een sluiting van ongeveer IVz mi weer open. De exploitanten volgen mee het advies, dat het hoofdbestuur de Ned. Bioscoopbond heeft geg n.a.v. de verklaring van minister lames, over een wijziging van het fingspercentage der vermakelij'kb belasting. MARKT- EN VISSERIJBERICHTE KATV IK AAN ZEE. 15 October. A Prijzen v h. 24—30.50: steurh. 21.10- Kw 25. 136 k„ Kw. 18, 105 k., Kw. 127, ijle h 19 50. Vangstberichten: Kw. 67. 40 k.. 38, 10 49, 5, 39. 2, 27 36. 33. 10. 97, 5. 147 100 n n. halen. 138, 30, 73, 4, 14, 15, 9. 25, 7, 2, 2, 17. 140, 17, 54, 40, IJm. 268, 2 k„ Kw 7 k„ 85, 2, 44, 30, 42, 12, 50, 40, 168, 8. 1,1 65, 8. 22 2, 159 2. 122, 3 65 85 uit 20 n| 19, 130 nog 10 netten halen. 70, 1. Geen vangst: Kw. 144 86 83. 48. 41, 3 IJm. 283. IJm. 75, IJm. 74. Kw. 170. 13 n 161. Vlaard en Kat 15 k. RIJNSBURG. 14 Oct. Groentenva Bloemkool 8—2: radijs 4.70—5: peterselil 2.20; selderij 3.10—3.50; bospeen 19: li 1.30—2: kroten 5—6.25; rode kol 5.5W gToene kool 7 50—9.20; gele kool 5—6.20: bonen 48—54: prei 6—8.30; andijvie i eigenheimers 5 50—6. KATWIJK a. d. RIJN, 14 Oct. Groe; veiling: Bloemkool Ia 42—46: Idem I 2) Idem II 11—26. Idem III 9—10. knolsei 15—15, alles per 100 stuks: waspeen I 1 Idem II 3—10. breekpeen 6.70—7.70. prins bonen 36—61, snijbonen 35—35. groene 5 40—7 60. rode kool 5.50—8 10, gele kool 6.60. Chinese kool 4—1. andijvie 5.10- kervel 2 10—2.10. uien 8.40—12.50. tomati —28. kroten 5 25—5.50. aardappelen eige ,ers 6 206 40. sla 2.70—2 70. alles per 10 idijs 3 60—3 60. selderel 2—2, bospeen I lies per 100 bos. LEIDEN. 14 Oct. Groen-tenveiling. doI 4—4.10: rode kool 5.50—640; savoyi 406.20: groene kool 5 608 40; prei 1 roten 5—5.60; gek. kroten 7—13; uien I :.20: peen 5—14: spruiten 12—23: an< 5—11.30; sla 20—24: druiven 50—82: sr 30—95; stokbonen 45—77; pronkb 12—26: stambonen 20—65: witlof 21 lein 13—23: spinazie 5.40: tomaten 44: komkommers 6—27: bloemkool 1 Denen 1143: sla 2—13.70: knolsei 2; peterselie 1—1.20; radijs 1—1.40; :i 220—3.10; bleekselderie 10—14; 6—16. ROELOFARENDSVEEN. 14 Oct. I anten wit 0.07—0.17. idem lila 0.06—0.1 „el 0 080 16, idem amber 0.08—0.19, Pi Ö.10—0 33. Alston 0.08-0 28. Twello 1 12—0.30. Blanche -0 19. Castitie 0 16- Stella 0.160 47. Whiti 032—0.61 -0.23. Huri -0.41, Douglas 0.14- Chili 0.18—0.32. Pr i brons 0 26—0 48. S| glori- ■0.30. Hai 036. Douglas 0.20—0.37. Aster Dahlia's 0.07—0 33. Bouvardia 0 2 ROELOFARENDSVEEN. 14 Oct - G! ,nd. Tor 0 73—1 05 per ten A 18 00—35 Idem B C 16.00—24.00. Iderr 7.00. Idem bonk 16.00—21 00. K: -18 70. Idem II 1.50—7.80. Andijvii 00. Bloi -la I ;ool 6.00—39 00 per 100. Uier 00. Kassnijbonen 7.209.10. Idem .20—2.30. Pronkbenen 1 20—1.65. Dubb. S onen 4 10—5.60 per 10 kg. TER AAR. 14 October. Groentenve iassnijbonen 7 60—9.80; Idem stek 1.50- lijbonen 120-4 80: stokprinsen 4- lem B 3 50—3 70: stamprlnsen 4 70- lem B 2 70—4.30. spekbonen 1.70—3.50: ronkers 1 20—2.10. alles per 10 kg. Ton 0 24—0 39. idem B 0 25—0.44. idem C I 24. idem CC 0 16—0.18. Idem bonken t 0.29, idem kriel 016: spinazie 0 060 21; o 05—0.07; groene kool 0 05—0.11; ,1 0.06-0.07; sav.kool 0.09; Chln. kool —0.06; witte kool O.W0.06: waspeen uien 0.06—0.12; idem nep. 0.02—0.05; 0,05—0 07; prei 0.04—0.11: postelein witlof 1 0.35—0.62, idem 2 0.18; aai pelen 0 03—0.05; spruiten stek 0.07. allei kg. Bloemkool 1 0 24—0.38. idem 2 0.15- 0 08—0.13, idem stek "02—0 05; 1 -s 0.07—0.18. idem stek 0 "1—0 02 1 0.08—0.12. idem 2 0 02—0 06: meloenen —0.22. alles per stuk. Bospeen 0.06—0.12; derlj 0.010 06 per bos: augurken grof 4 25 kg; appelen: conference 0 30. allir pippin 0 28: cox oranje pippin 0.34; stoofp 013, alles per kg; druiven 0.47—0.48 kg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 6