KOOfiTS 5. ZATERDAG 15 OCTOBER 1949 „Het hoofd koel en de voeten warm", zegt Sir Robert Ho Tung Een rijk mens kan royaal zijn met zijn geheimen (Van een onzer verslaggevers) i „Ik heb zomer en winter een ventila- t tor naast mijn bed staan om mijn hoofd koel te houden en een paar kruiken aan mijn voeten om warm te blijven", zegt Sir Robert Ho Tung, „dat is een van mijn geheimen, waardoor mijn leven zo gelukkig is geworden", j Sir Robert straalt de levenslust uit de pientere ogen, als we in hotel Wittebrug 1 te Den Haag, waar hij tot Zondag blijft, 1 eens een praatje met hem maken, „Ik moest wel naar Den Haag komen, [want Nederland bezoeken en Den Haag Ipiet zien is hetzelfde als een China zon- ider Peiping." Intussen bezocht de krasse oude heer 1 reeds Amsterdam en Volendam en pro- beert bovendien nog één, twee, drie zich i te verdiepen in de problemen van het Nederland van vandaag en we moeten hem in een notedop vertellen van de B.T.C. en derzelve moeilijkheden. Intus- jen wuift de smalle witte hand van Sir Robert zijn hoofd steeds koelte toe met een waaier van grote kraaienveren. i Hij houdt de voeten er bij warm door een plaid over de blauwzijden rok van zijn gewaad te houden en geniet van de heerlijke herfstzon, die door de open balkondeuren naar binnenschijnt. Een zwart zijden jasje met bont gevoerd en gesloten door helgroene knoopjes be- i schermt hem tegen de Hollandse wind. die hij minder prettig vindt. Verder heeft hij maar één bezwaar tegen Nederland en dat zijn de muggen, die veel groter 1 'zijn dan in China, maar gelukkig ook i H.'.Kunt u goed muggenvangen" vraagt hij onverwacht en we antwoorden met de i demonstratie van onze manier van mug- gen vangen. r „Fout" oordeelt Sir Robert, 't geheim i ,van muggenvangen is om 't zo te doen ,en hij schept een denkbeeldige mug uit 'de lucht. „Zo van onder naar boven en I dan je hand in 't water, anders vliegt-ie weer weg". „Ik reis graag per vliegtuig, maar het geheim van prettig vliegen is om weinig i te eten. Ik drink inplaats van twee gla- zen zure melk, dan maar één". Via Parijs en Calcutta gaat de wereld- 1 reiziger weer terug naar Honkong. Reeds ginds Mei is hij op reis en hij zegt nog nimmer zo van de wereld te hebben kun- ren genieten. Reizen heeft hij zijn lange 1 leven vaak genoeg gedaan, J Last van zenuwen? Herdenking sterfdag van dr Herman Coster tijdens Boerenoorlog Aan de Leidse Universiteit en te Pretoria Het college van curatoren van ae lenaat hebben het initiatief genomen Van een plechtige herdenking van de 60ste sterfdag van dr Herman Coster, oud-alumnus der Leidse Universiteit en gtaats-procureur der Zuid-Afrikaanse republiek, gesneuveld in de slag bij. Elands-laagte op .21 October ;189l. Deze plechtigheid, die voor genodigden toe gankelijk zal zijn, zal worden gehouden op 21 October a.s. 's namiddags te 2.30 liur op het Academieplein, Rapenburg 73. Tijdens de plechtigheid zal de gezant der Zuid-Afrikaanse republiek, dr D. B. Bosman, namens oud-strijders, een krans leggen bij de gedenksteen. Op dezelfde dag vindt tevens een herdenking te Pre toria plaats waar Nederlands buitenge woon gezant. J. van den Berg. in naam der Leidse Universiteit een krans zal hechten aan het borstbeeld van dr Coster in het hooggerechtshof. fTwintig jaar geëist tegen V-man Brandon Bravo Tegen de 43-j. Mozes Brandon Bravo Uit Leiden, die als Vman voor de Sipo «en groot aantal illegale werkers, onder duikers en Joden zou hebben verraden, werd gisteren voor het A'damse B.G. 20 jaar (m.a.) geëist. Ten aanzien van verschillende getui- Ein zei verdachte, dat hij ze niet kende, jj stelde het voor alsof hij niets an ders heeft gedaan dan mensen gewaar schuwd, maar in werkelijkheid, aldus de p.f., deed hij het tegenovergestelde In het gunstigste geval heeft hij van twee walletjes gegeten. De verdediger toemde zijn cliënt een man die de stok van de Duitsers achter zich voelde die niet de opzet had, goede vaderlan ders leed te berokkenen, doch de illega liteit heeft willen helpen. De uitspraak Volgt op 28 October. De 41-j. vrouw D. Th. Emondt, v tnee Brandon samenleefde, werd wegens Verraad tot 1 j. voorw. veroordeeld. Weer premie voor woning- splitsing Met ingang van 17 Oct. kunnen aan vragen om premie voor splitsing Woningen weer in behandeling worden R" inomen. Zoals men weet heeft de rege' ng indertijd de gemeentebesturen ver kocht de na 1 Juli ingekomen aanvrager In portefeuille te houden tot 1 Jan, 1950, daar het uitgetrokken bedrag var ptillioen reeds was verbruikt. Later heeft minister In 't Veld dit doel nof f2'.£ millioen aangevraagd, In verband waarmede de behandeling Hu wordt hervat. De wederopenstelling heeft alleen betrekking op woning splitsing, alsmede op verbouwing tot woningen van oorspronkelijk voor indere doeleinden bestemde gebouwen. Aanvragen om toewijzing van premie Voor woning verbetering, voor deze niet uiterlijk 31 Dec. 1948 bij de gemeentebesturen zijn. ingediend, kun- Tien niet in behandeling worden geno' pen. toe gaan, waar hij zin in had. „Het is r een sprookje, dat ik de rijkste man de wereld ben", zegt hy. „zelfs nog eens de rijkste man van China, maar ik ben een gelukkig man en dat zegt Kindje verkouden? 1-1 Twee nieuwe scheepshellingen in IJmuiden Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp tot wijziging van de begro- van het staatsvissershavenbedrijf te IJmuiden. Van de gevorderde onderdelen der oorspronkelijke scheepshellingen is belangrijk deel weer ter beschik king van het bedrijf gekomen. De moge lijkheid bestaat nu om met deze onder delen twee scheepshellingen te bouw ar. een capaciteit van res-p 700 en on Hiervoor is ƒ900.000 nodig, welk bedrag thans suppletoir wordt aange vraagd. Ook wordt nog ƒ338 000 ge vraagd voor herstel van oorlogsschade •an dit havenbedrijf. Salzburger Marionettentheater in ons land Het SalzbUTger Marionetten Theater al een tournee door ons land maken. Opgevoerd worden o.a. Mozart's opera's Anna Parlova: De stervende zwaan; Mozart in Schönibrunn, etc. Voor de middelbare en hogere scholen hoopt matinée's te geven o.a met „Dr Johannes Faust". In Den Haag komt de groep op 29 Nov., 6 en 8 Dec. in Pulchri Studio en in Leiden op 20 Nov. in de Schouwburg. Verdubbeling aantal verkopers van tabaksartikelen Het aantal verkooppunten van tabak, sigaren en sigaretten is volgens de vak groep detailhandel in tabak en tabak artikelen na de distributie ongeveer dubbeld. Tijdens de distributie werden deze artikelen verkocht in ca 10 000 ge specialiseerde zaken en in 13 000 gemeng de bedrijven. De lagere omzetten irn de tabakswinkels worden door de vakgroep toegeschreven aan de uitbreiding aantal verkooppunten (café's e Zoals gemeld is hebben de 3 landelijke organisaties van sigarenwinkeliers thans een actie op touw gezet om slechts hun artikelen te betrekken van die fabrikan ten. die niet aan cafés' e.d. verkopen. JAARVERGADERING VAN DE KLM Op de jaarvergadering van de KLM zijn de jaarstukken en het dividend goed gekeurd. Dr ir M. H. Damme is afge treden als lid van dé raad van bestuur, i gekozen tot commissaris. De heer L. Neher volgt hem op. De heer Plesman verklaarde op persconferentie, dat de inkomsten f 191 millioen zouden hebben bedragen als de twee politieactie er niet geweest waren, De' devaluaties zullen verhoging dér ta- -n noodzakelijk maken op de Atlan tische route. LANGE WEG ,,1'm sorry", zegt Amerika, „Wij worden heus bevrijd „Van ons vooroordeel jegens U „En 't Indië-beleid. De oud-Minister Anderson Schreef openhartig neer. Dat hij zijn mening corrigeert Aangaande ons beheer. De wegen naar gerechtigheid Zijn moeilijk vaak en lang, Maar deze lengte maakte mij Uiteindelijk toch bang. En dat de weg wel moeilijk bleek Hoeft allerminst betoogd: De tranen om de Franeker Zijn nauwelijks gedroogd 't Bekende kalfje en de put Zijn altijd nog in trek, Maar 't beestje staat in dit geval Er in tot aan zijn nek. Wanneer het straks verdronken is, Is 't voor ons land te laat, En heeft het dempen van de put Slechts bitter weinig baat. Wie zal het nog te elfder uur Onttrekken aan de put? Of is door zelfgenoegzaamheid De wereld ingedut? Gré Kempen-Sterkenburg. V.N-TOEZICHTHOUDER OP LIBYE Door de V.N.-sub-commissie voor de Italiaanse koloniën is besloten om een nissaris der Verenigde Naties in Libye te benoemen ,die toezioht moet houden op de overdracht van de onaf hankelijkheid. "GLOBE SNIPPERS. In de omgeving van Canada's grootste ad. Montreal, heeft men de laatste dagen proeven genomen met een asphalt- wegdek, waarin rubber verwerkt is. En u niet zou denken, dit nieuwe pro- s een Nederlandse vinding. Het wegdek wordt door deze bewerking bestand tegen water en vorst. En dat is het vorst- en sneeuwrijke Canada wel nodig. Nog een bericht uit Canada: l.i de provincie Ontario zijn de bewoners (die wakker waren) in de nacht van Donderdag op Vrijdag opgeschrikt door een ongewoon lichtverschijnsel in de lucht, dat beschreven wordt als een blauw-witte gloed, die deed denken aan een reusachtige vergrote flits van een kortsluiting. Men heeft nog niet kunnen r.agaan, of dit verschijnsel door mensen handen veroorzaakt werd. De atoom energie-fabriek bij Ottawa weet van niets. De Italiaanse politie is nog steeds in een felle strijd gewikkeld om de Siciliaanse bandietenkoning Salva- tore Giuliano in handen te krijgen- Gis teren werd één van Giuliano's assisten ten, een zekere Cuccinella, gearresteerd. Hij was de tiende, die de laatste drie dagen door de Carabinieri gevangen werd genomen. Een groep Franse intellec tuelen heeft een beroep gedaan op de communistische Hongaarse regering om de zaak tegen de ter dood veroordeelde Laszlo Rajk nogmaals te onderzoeken, omdat zij vinden, dat het geleverde be wijsmateriaal maar zeer zwak is. Lord Vansittard, de Britse politicus, zal Dins- in het Hogerhuis om onmiddellijke sluiting van de .Hongaarse legatie te Lon den verzoeken, met het oog op de maat regelen, die de Hongaarse regering te Boedapest tegen de Britse legatie heeft genomen. In het regenrijke Guatemala Midden-Amerika) hebben hevige over- tromingen plaats gevonden. Men vreest, dat 35 mensen om het leven gekomen zijn. Door het water is het gehele ver keer in Midden-Amerika lamgelegd. Hervormde Kerkorde aanvaard met 39 stemmen voor en 3 tegen Oecumenische diensten toepassing van de ban positie van de vicarus het seminarie komt er De nieuwe kerkorde van de Ned. Herv. Kerk is gisteren op de Generale Synode, tezamen met alle 20 ordinantiën, in stemming gebracht. Alle adviseurs stemden voor. Voorts waren 39 leden voor, 3 tegen en 3 leden waren afwezig. Hiermee is het gehele complex van kerkorde en ordinantiën in eerste lezing aanvaard. herderlijke toespraak te houden. Deze ieuw type kerkelijke die- speciale opleiding ontvan- Kolonel Kist over de taak van de Kon. Marechaussee Samenwerking met andere politie-organen nodig (Van een onzer verslaggevers. De kolonel W. Kist heeft gisteravond in de grote zaal van het Kon. Instituut van Ingenieurs te Den Haag een lezing gehouden over de geschiedenis en de taak van het wapen der Kon. Mare chaussee De avond 9tond onder auspiciën van de Kon. Ned. Ver. „Ons Leger" en werd bijgewoond o.a door de commandant der marechaussée. gen- maj. ir M. Tans, en de secr.-gen van het departement van Justitie, mr J. C. Tenkink. Uitvoerig schetste de kolonel het ont staan en de ontwikkeling van het wapen, dat bij het Besluit van de Souvereine Vorst in 1814 werd opgericht en, zoals bekend, op 26 October 135 jaar bestaat. Discipline en betrouwbaarheid waren door deze jaren heen de bases van haar bestaan. Spr wees op de specifieke taak van het wapen, dat de eigenschappen van een burgerlijk en militair politie- orgaan in zich draagt. De aloude taak van de marechaussée bestaat uit het verlenen van' bijstand aan de burgerlijke politie-organen, de grensbewaking, militair-politieel toezicht én de bëïchér- ming van de Koningin en de leden het Koninklijk Huis Een innige sar Parij zenaar, die Den Haag prefereerde boven Amsterdam LIFTEND DOOR WEST- EN NOORD-EUROPA Benelux wordt met uitstel bedreigd Er is één groot struikelblok op de weg naar de oplossing BLIJKENS EEN UITLATING VAN PROF. KEESING, een van de Nederlandse afgevaardigden ter Benelux-conferentie te Luxemburg, is het zeer wel moge lijk, dat de Benelux-economische Unie wordt uitgesteld, omdat men het niet eens worden over de bepaling, dat tekorten op de onderlinge betalingsbalansen der Benelux-landen met goud of dollars moeten worden aangezuiverd. Er liep gistermiddag een trekker in de Haagse binnenstad, die nog al bekijks had. Niet vanwege zijn kilo's zware rug tas. of de witte muts met pluim, die hij droeg, maar om het opschrift, dat de achterzijde van zijn rug-bagage sierde. Een geel bord met in zwarte letters: „Frans student-Zweden-Frankrijk". We hebben hem aangeschoten. Het was Michel Korenfeld uit Parijs, Elzasser van De Belgische premier Eyskens gaf dc bemoedigende verklaring, dat wanneer dit struikelblok eenmaal uit de weg ge ruimd zou zijn, niets meer de overeen komst in de weg staat. Maar prof. Keesing zeide, dat Neder land tegen de bovengenoemde goudclau sule is. Hij verzekerde weliswaar, dat het beginsel van de Benelux niet be dreigd wordt, doch voegde er aan toe: is zeer goed mogelijk dat geen vol komen overeenstemming bij de bespre kingen te Luxemburg wordt verkregen. In dat geval zal het tempo der totstand-1 brenging van de Benelux vertraagd moe ten worden. Ook een uitspraak van prof. Lieftinck wijst in die richting, nl. dat de confe rentie veel beter een paar maanden later had kunnen beginnen, omdat men dan de gevolgen van de devaluatie zou kun- voorzien. De Belgische minister Lie- baert stemde hiermede in. Desniettemin zijn er resultaten. Er is nl. een gemengde commissie tot stand gekomen voor havens en waterwegen, benevens een landbouwaccoord, waarbij een hermetische landbouwpolitiek nood zakelijk wordt genoemd, terwijl Luxem burg een eigen status krijgt. Met ingang 1 Januari a.s. zal het landbouwpro- tocol van 9 Mei 1947 langzamerhand ver zacht worden. Er is een accoord getrof fen voor de volledige unificatie van de invoerrechten en accijnzen. Nader meldt Belga, dat België niet af ziet van de goudclausule, doch bereid is, Nederland een aanvullend crediet te verlenen van 300 millioen francs, waar- 100 millioen aflosbaar in Franse 4krachtigepijnslillende middelen in 1 tablet Wanneer hevige pijnen U het leven moeilijk maken, neem dan eens CHEFARINE „4". Elk tablet bevat 4 geneesmiddelen, die stuk voor stuk wereldberoemd zijn geworden als bestrijders van rheumatiek, menstru atie-, zenuw-, hoofd-, kiespijn enz. Chefariite „4" £j£jgQ2u2Z!Z&il^HL .TEGtb PUN EN EN GRIEP 20 tAB LETTEN i OJi. Opnieuw zat Schiphol dicht Schiphol was gisteravond en vannacht door de mist zo goed als onbereikbaar. Alle vluchten van deze nacht werden ge annuleerd of uitgesteld. De machine, die gisteravond uit Brussel zou binnenkomen, is daar blijven staan. Twee lijnvluchten naar Londen en Parijs gingen niet door, het toestel van de British European Air ways kwam wel uit Hamburg aan. maai vloog niet door naar Londen. Het KLM- toestel naar New York is normaal ver trokken. Om tien uur was er 30 meter zicht. TSJECHOSLOWAAKSE KERKWET AANGENOMEN. De Tsjechoslowaakse Nationale Verga dering heeft met algemene stemmen bij handopsteken twee wetten aangenomen, volgens welke de kerken door de staat worden „genationaliseerd". Vaticaan benoemt bisschop in Tsjecho- Slowakije. Enige uren na het aannemen van h wetsontwerp betreffende het overnemi der kerken door de staat, heeft radio- Vaticaan de benoeming bekend gemaakt van mgr Tomasek tot hulpbisschop Olomouc. francs.- In ruil daarvoor zou Nederland aanvullende lijst van goederen uit België moeten vrijlaten, o.a. textiel en metaal, waardoor het totaal der vrijge stelde goederen 45 procent zou bedragen an de lijst van douanetarieven. Nederland heeft een belangrijk memo randum ingediend voor de periode tus- i de voorunie en de volledige ec sche unie. Het memorandum is geba seerd op een hoger Belgisch exportvolume dan België opgaf en zal na de confe rentie van Luxemburg bestudeerd De Antillen zijn ontevreden Zy willen een geheel andere interim- De Staten van de Nederlandse Antillen zijn het volkomen oneens met de door de Nederlandse regering voorgestelde inte rim-regeling en zij hebben een advies uitgebracht, dat daarvan belangrijk af wijkt. dat de verhouding met Ne derland geheel los moet worden gemaakt de oplossing inzake de Nederlands- Indonesische Unie. zodat een interim- regeling feitelijk onnodig is- Ook als voorlopige stap naar het einddoel ach ten zij de regeling weinig geslaagd en zij zijn teleurgesteld, dat zij afwijkt van het algemeen bevredigend geachte rap port-Van Poelje. Zij verlangen ingrij pende wijzigingen en achten het beter, dat de regering met een geheel nieuw ontwerp komt, waarbij de vertegenwoor diger der Antillen in Nederland wordt ingeschakeld. Zij stellen voor, dat het kabinet tot stand komt in overleg me' de Staten, en hebben bezwaar tegen be noeming van de procureur-generaal er de advocaat-generaal door de Kroon er tegen toezicht op vestiging en uitzetting van Nederlanders. Gelijkstelling vai onderwijs willen zij als vaststaand genomen zien. Uitzending van dienst plichtigen buiten de Antillen achten zij ongewenst. Zij menen, dat in het hui dige ontwerp de Nederlandse regering de volle macht in eigen handen houdt en dat deze nog steeds kan ingrijpen inwendige belangen. De nog niet genationaliseerde Britse ijzer- en staalfabrieken hebben tember jl. een record-productie bereikt, jaargemiddel- Hoe de schepen reilen en zeilen Aagtekerk 14 te P. Said: Abbedijk 14 te RIo de Janeiro; Abinda 11 te Penang; Agathi 10 v. Iloilo n. Pladjoe; Alblasserdijk 14 v Corpus Chrlsti n. Houston: Aicinous 13 ti Soerabaja: Aldebaran p 14 Kp Verdi: Al Pladjoe n Bangkok; Aide Swet min 3 v. R'dat Alet 15 t Natal; Alkald 15 te I Almdijk p. 14 Keywest; Alnati tevideo: Alphard p. 14 Bonavi op 100 mijl O werking met andere poiitie-instanties is een goed^ functionnering van hef wapen strikt noodzakelijk. Op het ogen blik leeft de marechaussée nog in af wachting van een wettelijke beschik king. Het wapen draait nog niet op volle toeren en er is een groot gebrek kader. Maar het heeft in het verleden •zen meer moeilijkheden te kunnen doorstaan. Voor het algehele herstel het echter wenselijk, dat de militaire burgerlijke autoriteiten de Kon. Mare chaussée naar waarde zullen schatten haar oprechtheid zullen waarderen haar bovendien zullen steunen met al hetgeen zij nodig heeft voor de uitvoe ring van haar taak. De Synode zal alle instanties, die zich bezig houden met de verzorging van geesteszieken, de Alg. Diaconale Raad. de Raad voor Kerk en Ziekenzorg voorop, verzoeken veel aandacht te be steden aan de verbetering van de levens voorwaarden der verplegenden. De Synode keurde de regeling van de erhouding tussen de Raad van Kerk en Kerken en de Oecumenische Raad goed. De Raad van Kerk en Kerken zal vooral aandacht besteden aan de verhouding de kerken van eenzelfde belijde- binnen- en buitenland, de Oecu menische Raad houdt contact ook met alle overige kerken. De Synode be paalde dat een oecumenische dienst geen kerkdienst is in de zin van de betref fende ordinantie. De middagzitting was gewijd aan de bespreking van de vraag of als laatste middel de ban aanvaard kan worden- Zeven leden meenden dat de ban niet aanvaardbaar was- De meerderheid wenste wel de handhaving van de uit- jluiting uit de gemeenschap der Kerk het woord ban zal vermeden worden lieerde uitvoerig over de vraag of direct reeds een of meerdere formulieren in het Dienstboek der Kerk verplicht moeten worden gesteld, dan wel of de gemeente vrij gelaten kan worden in de formuleringen. Tenslotte werd met 22 tegen 21 stemmen aanvaard dat de uitsluiting zal geschieden met ge bruik van een der daartoe bestemde for mulieren. Gisteravond werd eerst beslist over de positie van de vicaris als bijstand van het pastoraat. De vraag of de vicaris de sacramenten zal kunnen bedienen, werd 24 tegen 17 stemmen bevestigeid beantwoord. Het verschil tussen vicaris predikant zal gelegen zijn in het feit. dat de vicaris, omdat hij niet in het ambt maar in de bediening staat, aange steld wordt in overleg met de Raad voor de Herderlijke Zorg. dat zijn aanstelling bepaalde tijd gebonden is en dat hij niet de verkondiging des Woords ïaar wel bevoegd is een 9 moehuiverig Misschien verboden van een griep Doe er iets tegen: neem een 'AKKERTJEV—X In korte tijd voelt U zich weer AKKERTJES W (Van e onzer verslaggevers) maakte hij de doortocht in één ruk. trok Kopenhagen, stak over naar Zwe den, was in Göteborg de gast vai Franse consul, wandelde en lifte Oslo, Bergen en Drontheim, ging dwars het Scandinavisch schiereiland Stockholm en zakte daarop geleidelijk af het Westen. Gisteren was hij dus in Den Haag. Etalages kijken en muse: zoeken. Hij vond het hier in Nederland aardige mensen. Zweden was erg duur geweest en Amsterdam vuil. Geef mij Haag maar, zei hij. Dat deed goed, niet vanwege Amsterdam, maai Den Haag. Maandag gaat hij op weg naar Parijs i de volgende week Woensdag of Don derdag hoopt hij er. al liftend, te zl Behalve veel herinneringen hield hij in zijn reis een rode baard over. Die knipt hij alleen maar bij van tijd tot tijd. Anders zou hij er, na al die jaren, over gestruikeld zijn herkomst en op en fop een Fransman. Student in de kunst van het etaleren aan Paryse Academie voor beeldende kunsten. Op 12 Juli j.l. verliet hij Frankrijk. Lif tende ging hij eerst naar Luxemburg, toen naar Brussel, langs de Belgische zee kust naar Antwerpen en ons land door. Hij zag toen Rotterdam, Den Haag en Utrecht, poogde in Amsterdam een ver gunning te krijgen om door Duitsland te reizen, maar moest -weer terug naar de Haagse Parkweg, waar het hem in -enkele uren lukte de gevraagde vergunning los te krijgen. Alleen daarom al verdient hij een vermelding in deze kolommen. Met een naar Denemarken rijdende camion, •at 14 te N. York: Amstelland 14 Santos es: Amstelven 14 te Calcutta: Andijk 14 Sclllies: Appingedam 13 te G> lea 16 te Melbourne verw Arendskerk te Sydney: Ariadne 14 te Pirreus: Atlai 14 Holtenau; Aversdijk 15 v. R'dam n icchus 13 v. Rto Blitar 15 v. Mac mersdljk 14 v B dendijk 14 v. A Celebes 14 te Suez Trlnldai Hongkong: CoriUa sso R'dam 14 Ader adlla 14 v. Durbai- 1 14 v. Rio de Jar Glbra ;s 14 te Liverpool: Kelber- raltar: Kota Agoeng p. 14 Baroe p. 14 Suez. MARKT- EN VISSERIJBERICHTEN IJMUIDEN. 15 October. 2 Stoomtraw! f 33800. IJm. 99 t 14800. IJm. 54 f 12170. Ki vissers: IJm. 230 f 1220. IJm. 249 f 380. I. 213 f 400. Kw. 92 f 930. WR. 67 t 1870, HB. 125 1760. Aanvoer 6650 kisten w.o. 5320 vei Bij de stemming over de Kerkorde maakten verscheidene leden gebruik de gelegenheid om hun stem te mot Ds J J. C. Karres, Apeldoorn, dankbaar een gerestaureerde Kerk zich te zien oprijzen. Ds J. de Lange. Nunspeet deelde mede dat hij met diep leed in het hart tegen zal moeten stem men, omdat artikel 10 volgens hem niet de waarborgen biedt voor het zuiver be lijden der Kerk. Nochtans zal hij mee blijven werken Ds D. Sakker. Huizum. memoreerde hoe hij gestreden heeft tegen de voorgestelde reorganisatie. de kerkorde wilde hij aanvaarden omdat hij door alles de rode draad van het apostolaat heeft gezien, al heeft hij op enkele onderdelen ernstige bezwa ren. Ook ds J. Klein Wassink, ds H. W. te Winkel en ds mr C. F. M. Boender legden verklaringen af. Ten slotte behandelde de Synode in tweede lezing de reglementswijziging, beogende de instelling van een semina rie voor theologische studenten aan het einde van hun studie. Met algemene stemmen werd besloten tot invoering het seminarie. De datum van invoering zal nader worden vastgesteld- Beroppingswerk Ned. Herv. Kerk: Beroepen: te Eemmel- oord (N.OP.) C. Fortuin te Benkel-Ro- denrijis; te Nijkerk J. v. d. Heuvel te Schoonhoven; te Gelselaar H. S. Was sink, legerpr. te Enschede; te Hippolytus- hoef A. Schouten, pred. Prot. Kerk-in In donesië. wonende te Leidien; te Beilen P. Verdaan te Wijnjeterp. Aangenomen: naar Bergeyk M. J. Pop te Davos (Zw.) Bedankt: voor Hoedekenskerke (toez.) F. Brouwer, cand. hulppred. te O. en W. Graftdij-k. Beroepbaar: W. L. Jens, pred. Prot. Kerk in Indonesië, thans res.-leger.-pred., Irenestraat 24, Breda. Beroepen: te Ommen (2e pred. pl.) P. A. Lefeber te Alphen a. d. Rijn. Bedankt: vqor Arnhem (vac. A. Th Stegen ga) P. Moerenhout te Maarseri: voor Rijssen (2e pred. pl.) J. v. Vliet te Hellouw. Geref. Kerken. Beroepen: te Amers foort (3e pred. pl.) G Brouwer te Harlin- gen. Bedankt: voor Hoogvliet H. L. van Al ler te Geersdiyk. Chr. Gercf. Kerken. Tweetal: te Kam pen J. H. Velema te Bunschoten Toorman te Deventer. Geref. Gemeenten. Tweetal: te Nijkerk L. Rijk9en te Leiden en Chr. v. Dam te Werkendam. Doopsgez. Broederschap. Beroepen: te Groningen (vac.-H. Bremer) W I. Flei scher te Meppel; te Twisk-Abbekerk-Me- demblik mej. da T. Siccama te Hoofddorp die dfi-t beroep ook aannam. Op 20 October zat ter herdenking de stichtingsdag der Vrije Universiteit te Am sterdam. een bijeenkomst van de sei worden gehouden, waarin de rector-mai ficus. prof. dr G. Ch. Aalders zal spreke Met het troepenschip Grote Beer k- o.a. huiswaarts de legerpredikant kapt. H. C. Kranendonk, predikant te Wouds (Fr.) Eind Maart J.l. onderging hij. na auo-ongeluk. een ernstige operatie in kassar. HU hoopt in het vaderland volledig herstel te vinden. PROF. DE ROOS EN PROF. VAN DIJK AANVAARDDEN HUN AMBT Twee Jonge hoogleraren is de Vrije Uni versiteit gisteren rijker geworc R. van Dijk. tot voor kort lect ne prof. dr F. de Roos. voorheen economisch adviseur van de bankiersfirma R. Mees Zoonen te Rotterdam, hielden hun inaugurele oraties. Prof. Van Dijk sprak over „Sociolo gie als wetenschap" cn prof. De Roos over „Enkele dynamische aspecten van het vraag stuk van de betrekkingen tussen sparen en k mvöl LEZEN 2' dat walvi's nu ook, ccn mzrk-ar. tikcl gaac wondon. Al dte ö\oftzn v-orden n.l. gekenmerkt Om achter hun merkwaardighe den te komen. Het kenmerk van de Franse ka. binetten was tot dusver gemak- kcljkc wegwandel baarheid. Ite (pueuitte is nu dus óók gaan kuieren. Praag toonde weer een ander kenmerk Aan do (rotte) vruch-I ten kent men ook daar ae to talitaire boom. Boze week spe-\ claliseerdc men or zich in razzias. Ons kon merkend spoor vervolgend belandden wc deze week in Bzr- lündat Wilhelm IE uan Pjiacki- stan begroette als heerser, kenmerk: Moskou. 6n dat laatste- is nu eens niet het kenmerk van de ammoriiak- auto.djo in Leidscndam is gaan rydenkwam regelrecht uit een twintigjarig Nederlands brein. Maar ja, wie weet waarde geschiedenisboeken Nederland nog eens zullen laten liggen...„.y Ê5 V WAT WENST UIT DE AETHER? Radioprogramma voor vanavoDd HILVERSUM I 7.30 VPRO. By bellezing. 7.45 VARA Voor ed. in Duitsl. 8 00 Nieuws. 8.05 Actual. 8.12 VARA-Varia. 8.15 Weense muziek. 8 45 Gev. programma. 9.45 Soc. commentaar. 10.00 uur ..De LijmkR", hoorspel. 10.45 Strijkkwartet. 11.00 Nieuws. 11.15 Re- artage. 11.35—12.00 Gram. HILVERSUM U 7.00 Nieuws. 7.15 Actualiteiten. 7.25 Zang i orgel. 7.50 Commentaar uit de Benelux. 8.00 Nieuws. 8 05 De gewone man zegt er het 8.12 Gram. 8.15 Lichtbaken. 8.40 Septet en solist. 9.00 Gev. programma. 9.45 Puzzle. 9.55 Amusementsmuziek. 10.30 Wij luiden de Zondag in. 11.00 Nieuws. 11.15— 12.00 Residentie-orkest en soliste. Wat de radio Zondag brengt HILVERSUM I (301 m). VARA 8.00 uur Nieuws. 8.15 Gram. 8.30 Platteland. 8.40 Gr. 9.10 Sportemededelingen. 9.15 Verzoekpro gramma. 9.45 „Geestelijk leven", causerie. 10,00 Trio. 10.25 Literair overzicht, 10.50 Po pulaire muziek. 11.15 Cabaret. AVRO. 12.00 Orkestconcert. 12.30 Voor de Jeugd. 12.40 Ned. liedjes. 1.00 Nieuws. 1.15 Mededelingen irkest en soliste. 1.50 i". 2.00 Gram. lein vrouwenkoor hoorspel. 4.10 Dans- .30 Sportrevue. VARA 5 00 V 5.20 „De avonturen van Ome >.40 Orgel-ensemble. 16.00 Sport. )f gra „Even afrekenen he: Boekbespreking. 2.30 wenkoor. Keesje". 16.15 Nieuws en Sportuitslagen. 16.30 Vooi de Ned. strijdkrachten. 7.00 Luisterclub. 7.3C Bijbelvertelling. 8.00 Nieuws. 8 05 Actualitei ten 8.15 „Uit het vergeetboek". 8 45 Cabaret 9.25 Omroeporkest en solist. 10.05 Hersen gymnastiek. 10.30 Metropole-orkest. 11.00 Nieuws 11.15—12. HILVERSUM II (416 ml. KRO 8 00 Nieuws en weerber. 8.15 gram. 8.25 Hoogmis. NCRV. 9.30 Nieuws en waterstanden. 9.45 Gram. 10.00 Geref. kerkdienst. 11.30 Gewijde muziek. KRO 12.15 Apologie. 12.35 Gram. 12.40 Amu sementsorkest. 12.55 Zonnewijzer. 1.00 Nws. mededelingen en kath. nieuws. 1.20 Amuse mentsorkest. 1.45 „Uit het boek der boeken" 200 Vocaal kwartet. 2.30 Concertgebouw orkest en solist. 3.30 Kath. causerie. 3.55 Orgelconcert. 4.15 Reportage. 4.30 Ves pers. IKOR 5.00 Kerkzangdienst. 5 45 Oecum. studlodienst. NCRV 6.30 Arnh. Ork.ver. en solist. 7.00 Ned. kamerkoor. 7.15 „Kent gij uw Bijbel?" 7.30 Nieuws. KRO 7.45 Actuali teiten. 7.52 Boekbespreking. 8.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 8.12 Belg.-Nederl. Programma. 10.00 Cabaret. 10.10 Puzzle. 10.35 Gram. 10.45 Avondgebed en lit. kalender. 11.00 Nieuws. 11.15 Arnh. orkestver., gem. koor en solisten. Wat de radio Maandag brengt HILVERSUM I (301.5 m). VARA 7.00 uur Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8 15 Gram. 8.40 Orgelspel. 9.00 Gram. VPRO 10.00 Voor iden van dagen. 10.05 Morgenwijding. VARA 10.20 Gram. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Voor de zieken. 11.25 Mezzosopraan en 11.40 Voordracht. 12.00 Orgelspel. 12.30 Mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 38 Pianoduo. 12.55 Kalender. 1.00 Nieuws. 1.15 Omroeporkest. 1.45 Gram. 2.30 Lezing 2.45 Gra 3.10 .Idylle", hoorspel. 4.05 „Othello", opera. 5.00 7oor de Jeugd. 5.30 Gram. 5.45 Het rijk over- ;ee. 6.00 Nieuws. 6.15 VARA-Varia. 6.20 Gr. 7.45 Landbouwrubriek. 8.00 Nieuws. 8 05 Actualiteiten. 8.15 Sextet. 8 45 Cabaret. 9.20 ïram. 9.45 „Een aangrijpend boekwerk". :auserie. 10.00 Radio Philh. orkest en solist. i.00 Nieuws. 11.15 Gram. 11.20—12.00 Het 5pa-orkest en soliste. II (416 m). NCRV 7.00 uur 7.15 Gewijde muziek. 7.45 een •or de dag. 8 00 Nieuws en weerber. 8.10 Sportuitslagen. 8.20 Gram. 9.15 Voor de en. 9.30 Waterstanden. 9.35 Famlliecom- tie. 10.10 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 m. 11.20 Voordracht. 11.40 Fluit en io. 12.10 Gram. 12.30 Mededelingen. 12.33 -r en solist. 1.00 Nieuws. 1.15 Mandollne- ilek. 1.45 Gram. 2.00 Schoolradio. 2.35 m. 3.00 Kamerorkest en soliste. 4.00 Bij bellezing. 4.45 Gram. 5.00 Voor de kinderen. 5.15 Orgelspel. 5.45 Gram. 5.55 Concertgeb.- Sportpraatje. 6.30 Gram. 6.45 Boekbespreking. 7.00 Nieuws. 7.15 Engelse les. 7.30 Gram. 40 Radiokrant 8.00 Nieuws. 8.05 „Jephta". ratorium. 9.35 Intern, evangelisch commen- lar. 9.45 ..Jephta", oratorium vervolg I. 10.45 vondoverdenklng. 11.00 Nieuws. 11.15—12.00 Strijkorkest en soliste. RADIO-CENTRALES ZONDAG. Programma 3 8.00 BBC Schots Variété-orkest. 9.10 John iac Arthur-orkest. 10.30 Orkest en solisten 1.00 Verzoekprogr. 2.15 Orkest. 3.00 BBC ymph, orkest. 6.00 Carrol Gibbons en ork 30 Lichte gram. 8.00 Omroeporkest en sol 9.00 Relais slotconc. 4e int. Chopin-coucours. ii.00 Orkest. 11.30 Gram. Programma 4 8.05 Lichte gram. 10.00 Caslnoprogr. 11.30 Zang. 12.00 Vlaamse liedjes. 1.15 Prairielied jes 2.00 Gram 7.30 Billy Ternent en orkest. 8.30 Community singing. 9.00 Palm Court- orkest. 11.05 Licht gram. Programma 3. I Gram. 8.05 Morgenconcert. 10.00 Orgel. 10.30 Militair orkest. 12.00 Weense muziek. 3.00 Orkest met zang. 3.30 Dansork. 4.30 Gram. 8.00 Klokgelui, daarna amusementsork8.30 st en koren. 9 45 Gram. 10.15 Gevar. gram.muziek. Programma 4. 8.10 Ochtendconcert. 10.00 Le ménage en lusique 12 30 BBC Welsh ork 1.15 Dansork 00 Sted. ork v. Aarhus. 4.00 Groot Amu- imentsork. 6 00 Militair orkest. 7.00 Om- >epork. 10.20 Nat Temple en ork. 11.20 Het Spa-orkeat. Liggen laten was het parool van de Amsterdamse, I politiedie de zon beter dan de -Haagse koddebeiersjin het water kon zien schürxzn toen Calvinistische en Roomse stu denten om een vat bier vochten. Amsterdam kan zich dat veroorloven. Ze hebben daar, minder(kies)pijn aan studenten-J oorlogendan de Residentie j I waar nog altyd gécn gcmOtorf-J secrde tandarts door dc stra-1 ten rudt ,om; al voortgaand I gebitten te restaureren. Gn nu we het toch over restau-\ reren hebben wat zouden we 1 graag de R.T.C. vertaald hebben met Restaureert Toch Coöpe ratie Maar helaas het blgkt meer en meer ('s) Ruks lanen- de Couragie te beduiden, W''n,mv> wat ongc.Wü(te!d uitloopt op scan f?eaks Tragische Conflicten. „TJedt Tenminste Constitutie" roepen niet zonder beven J itarel Links t*. -Hendrik Srevon; Al wat Uw huid ia tientallen gevallen voor haar ge nezing, zuiverheid, gezondheid eo verbeterin^^odi^^eeft^^^^^^oL

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 5