Jlicuuie geitectje (fimrant Op 1 November wordt Ronde Tafel- Conferentie afgebroken HATTA WIL NAAR HUIS Wist U ZAlfctüJAG 15 OCTOBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710 Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand0.32 per week. ADVERTENTIËNƒ0.18 per milimeter. (By contract belangrüke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Dertigste jaargang No 7943 „5taatoas[lc!j Is ghebteoen tnyn bert in tcgfjenspoct" En de klok, ze keerde weer. Zie pag. 6 HET EINDE IS IN ZICHT Republiek verzoekt beleefd om onze militaire uitrusting DE RONDE TAFEL CONFERENTIE ZAL OP 1 NOVEMBER EINDIGEN biykens een gisteravond na afloop van de vergadering der centrale commissie door de secretaris-generaal uitgegeven communiqué, hetwelk verklaarde: „Be sloten werd, dat op Vrydag 21 October a.s. alle commissies en subcommissies een gespecificeerd verslag zullen uitbrengen aan de centrale commissie in het licht van het door alle commissies na te streven doel om de conferentie op 1 November «.s. te beëindigen." In de financieel-economische commis- der R.T.C. hebben de beide Indone sische delegaties een gemeenschappelük aide mémoire ingediend met de volgen de voorstellen: De Indonesiërs zün be reid voor 3400 millioen aan schulden over te nemen, waarvan 3000 millioen Inwendige schuld en 400 millioen bui tenlandse leningen. Nederland moet de eisen van een tingarantie en van r< I vering van een bepaalde hoeveelheid gels uit de opbrengst van de Indonesische uitvoer laten vallen en tevens beloven dat het de militaire uitrusting van zyn troepen aan de nieuwe regering zal over dragen. Volgens de speciale correspondent van i A.N.P. was de financiële commissie een parig van mening, dat de regeling van bepaalde „details" niet op de conferentie behoeft te geschieden. De delegaties zul len daarom nagaan, welke punten later kunnen worden afgehandeld. (Als wü de republiek onze militaire uitrusting verschaffen, zal het republiek niet moeilyk zyn de Indone sische militairen en volksstammen, die ons in lange jaren van burgeroorlog trouw gebleven zün, te onderwerpen. Red.). Militaire afspraken. Blykens het weekverslag van de R.T.C. Is in de militaire besprekingen itemming verkregen op de volgende pun ten: Indonesië wordt als I antwoordelijk voor in- en uitwendige veiligheid Nederlandse strijdkrachten worden ir i afwachting van hun vertrek niet vooi operaties gebruikt, tenzy Indonesië daar om verzoekt en Nederland toestemt. (Dit laatste is dringend nodig, niet alleen ter 1 wille van de levens onzer soldaten, ook om te voorkomen, dat onze troepen Invoer van Ned. groenten in Frankrijk stopgezet Sinds eind Augustus werd 35.000 t< geleverd Naar de Nieuwe Leidsche C verneemt is de invoer van Nederlandse groenten in Frankrijk tengevolge van d< politieke verwikkelingen aldaar stopge zet Ook de grote invoer van groenten ui andere landen heeft by deze beslissing een rol gespeeld Zoals men weet werd in het laatst Augustus met Frankrijk een oven komst gesloten voor de levering 15.000 ton groenten, voornamelijk kool, peen. uien, knolselderij en kroten Daar na werden nieuwe besprekingen gevoerd welke leidden tot een algehele vrijge ving van Ned. groenten Tot op dit ogen blik zijn in totaal n-iet minder dan 35.000 ton groenten aan Frankrijk gele verd. Zodra er een nieuwe Franse rege ring is gevormd, zullen van Nederlandse Zijde stappen worden gedaan om tot eer nieuwe regeling te komen. Elf Amerikaanse communisten leiders: schuldig! Kosten: anderhalf millioen dollar Elf communistische leiders in de Ver Staten zyn gisteren schuldig bevonden aan samenzwering, teneinde hun leer gang te doen vinden, dat het plicht noodzaak is de Amerikaanse regering op gewelddadige wijze omver te werpen te vernietigen. Na een proces, dat 9 maanden duurde en anderhalf millioen dollar kostte, kwam de jury tot de clusie: schuldig! De maximumstraf, die de communisten kunnen krijgen, is tien Jaar gevangenisstraf of een boete van 10 000 dollar. ZIJ KOMEN NA JAREN UIT DE TROPEN WEEROM Donderdagmorgen is de „Waterman" met ruim 1500 militairen, voornamelyk van de K.L. uit Priok naar Nederland vertrokken. Gisterochtend gooide men de tros los van het Britse schip „Empire Brent" met 900 Nederlandse militairen. Soekarno wordt president van de R.I.S. Wat het presidentschap van de RIS •angaat, geloof ik niet, dat er een andere naam genoemd wordt, dan die van ir 8oekarno, zeide de republikeinse mi nister van voorlichting, mr Samsoedin- hedenmorgen op een persconferentie in bet Kurhaus te Scheveningen. Sinds enige dagen is zijn hoop sterker igeworden. dat de zaken op de Ronde Tafel-Conferentie tot een oplossing zul len worden gebracht en hij heeft grote hoop, dat in de loop of tegen het eind van de volgende week iets bereikt zal Worden, dat zowel in Nederland als In donesië optimisme zal veroorzaken. We tyn op het ogenblik weer goed op weg. Voegde hij hieraan toe, en verklaarde te Verwachten dat dan het uniestatuut zal iereed zyn. Nadat over Nieuw-Guinea de zaken vorige week tot stilstand wa ren gekomen, zijn thans de besprekin gen weer op gang. I Inzake het schuldenvraagstuk wordt mans een commissie benoemd van een 'Nederlander, een Indonesiër en een lid der Unci. Deze zal wellicht volgende week de grote richtlijnen vaststellen, Welke weliswaar niet bindend doch zeer (gezaghebbend zullen zijn. Spreker vertelde voorts, dat er weer (overeenstemming bestond tussen de de legatie en Djokja en dat ratificatie van het uniestatuut door het republikeins parlement verzekerd was. gebruikt worden tegen elementen, die al- tyd trouw het Nederlands gezag hebben verdedigd. Red.). Zorg gedragen wordt, dat de bezetting van gebiedsdelen ordelijk wordt overge dragen Overdracht van K.N.l.L.-materieel zal in onderling Qverleg geschieden. De verkregen rechten. In de economische besprekingen is het standpunt der Indonesiërs, dat onder danen van beide landen niet ongunstiger zullen worden behandeld dan onderdanen van derde landen. Indonesië zal voorts in principe alle concessies, wettelijke rechten en vergun ningen, welke door de N.I. regering zyn verleend, erkennen, voorzover deze in tussen niet veranderd, ingetrokken of vervallen zijn. Rechten verleend na 1942 zullen echter nader worden onderzocht. Churchill viel Labour aan Op de slotzitting van het jaarlijkse congres van de Britse Conservatieve Party te Londen heeft Winston Chur chill, als partyvoorzitter, een gehoor 10000 mensen toegesproken, en Labour-regering ervan beschuldigd, dat zij het land „onnodig in onzekerheid" laat over de mogelijkheid van algemene ver kiezingen vóór Kerstmis. Hoewel de Con servatieven de regering tydens de nog resterende zittingsperiode zullen nen, zuilen zy ook géén gelegenheid voorbij laten gaan, aldus Churchill, het volk „het aangerichte kwaad" prenten en het er van te overtuigen, dat dit slechts een voorproefje is van wa volledig socialisme zal brengen. Wil Sir Stafford Cripps aftreden? In sommige economische kringen t Londen doet het gerucht de ronde, da Sir Stafford Cripps nog voor het einde van dit jaar als minister van Financiën zal aftreden. Toen de beslissing inzake de devaluatie van het Pond Sterling moest worden genomen, had Cripps van collega's de belofte gekregen, dat spoedig tot nieuwe verkiezingen worden overgegaan. Daar deze belofte niet VW>rdt ingelost, zou toy het logisch vinden om heen te gaan. WAPENHULP IS AL WEER GOEDGEKEURD commissie voor de toewijzingen het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft de wapenleveringen aan buitenland tot 'n bedrag van 1.314.010.000 dollar gisteren goedgekeurd. Ernstige beschuldiging tegen de heer Lovink H.V.K. zou Nieuw-Guinea willen ruilen voor handelsvoordelen OP DE VERGADERING VAN DE GROTER NEDERLAND ACTIE in de Haagse Dierentuin heeft dr W. Feuilietau de Bruyn verklaard, over inlichtingen te beschikken, dat een bepaald deel van het Nederlandse ondernemerdom in Indonesië aandrang uitoefent by de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon om Nieuw- Guinea op te geven in ruil voor economische voordelen op Java. De H.V.K. zou zich met dit plan verenigd hebben en hy zou er by de Nederlandse regering op aangedrongen hebben, hiermede accoord te gaan. college heeft. Dr Feuilietau de Bruyn hield zyn rede na afloop van de vergadering Gem. Actie van Nederlandse Vrouwen de Nederlandse Nieuw-Guinea Vj;ou.-. wenbond, waarop kolonel J. W. Sluyter, commandant van de U-brigade, eei zing gaf over de prachtige mannen dier brigade. Hy wees er op, dat zyn jongens van welke politieke richting, hetzelfde hadden ervaren, zodat hy zyn rede i goed kon houden op een protestantse. R.-K. of communistische vergadering. De heer J. Verboom, oud-lid van h Injecties voor straf toegediend Tweede rechtzaak over mishandelingen in Westerbork na de bevryding. Voor de Asser rechtbank is opnieuw ;n geval van mishandeling, gepleegd in het kamp Westerbork, behandeld. Gis teren werd tegen de 44-j. mevr. Fritzina Hermine C, B., weduwe van dokter Ten "estijds te Assen en thans leerling- verpleegster te Utrecht, f 100 boete of weken hechtenis en een maand voorw. Een groep geïnterneerden, die aan longziekte leed, moest naar het door- liohtingslokaal. Bij het verlaten van de zaal namen enkele peukjes sigaretten weg en ook een stukje luchtzeep ver dween. De diefstal werd ontdekt, ieder- werd ondervraagd en de 24-j. E. Kriz bekende, enkele peukjes te hebben ge stolen. De groep werd van drie maal tijden uitgesloten, daar de dader va zeepdiefstal zich niet wilde melden. De gedetineerde B Krab nam hierom de schuld op zich. Enkele dagen later, toen het voedselrantsoen verhoogd was, kre gen Kriz en Krab een injectie met apo- morphine, die gebruikt wordt indien men een patiënt wil laten braken. Voor longlijders wordt deze injectie echter afgeraden. Kriz verklaarde dat zy de injectie van mevr. B hadden gekregen als strafmaatregel. Mevr. B. ontkende echter, de injectie te hebben gegeven. De uitspraak volgt op 28 October. Het Midden-Java-accoord is verworpen Volgens Aneta maakt de Unci bekend, dat de republikeinen de voorgestelde af bakening van patrouilleterreinen verwor pen hebben. De regeling hield in, dat Ponorogo. Pa- tjitan, Wonogiri, Poerworedjo en Wono- sobo, alsmede de districten Moentilan en Salam patrouilleterrein van de TJÏ.I. zouden worden. De residenties Temang- goen en Magelang, met uitzondering van Moentilan en Salam zouden terrein der Nederlanders worden, terwyl de rest van de residenties Madioen en Solo, de resi denties Keboemen en het gehele gebied Poerwokerto door beide partijen ge zamenlijk gepatrouilleerd zouden worden. De Unci wil nu een militaire subcom- issie de patrouilleterreinen laten af bakenen. Volgens A.P. is de ontruiming van Pa- tjitan, Wonogiri, Poerworedjo, Wonosobo, Moentilan en Salam reeds begonnen. Tweehonderd Oceaanvluchten voor Wilkin De K.L.M.-Constellation Utrecht, die gisteravond van Schiphol naar New York vertrok, werd bestuurd door een van de 15 Amerikaanse vliegers, die in Neder landse dienst zyn, Wayne Wendell Wil kin. Als hij zijn machine in New York it, zal hy zyn 200ste oceaanvlucht hebben volbracht. Wilkin is 31 jaar oud vliegt sinds 1940. In zyn vrije tijd stu deert hy economie en handelsweten schappen en zijn collega's noemen hem tdan ook de student-piloot gedelegeerden van de Volks- op de nood der Indische Ne derlanders en waarschuwde, dat het nog steeds niet te laat was de politiek van Indonesië te veranderen. Adenauer vergaderde met Hoge Commissarissen Gisteren hebben de drie geallieerde Hoge Commissarissen tweemaal infor meel vergaderd te Bonn met dr Konrad Adenauer, de kanselier van West-Duits- land. Er werden een aantal ontwerpen voor een nauwere verbintenis tussen West-Berlyn en West-<Duitsland bestu- Nu de dagen korten is men er in Heemstede toe over gegaan, de ach terspatborden van de rywielen gratis wit te schilderen. Tip voor de andere politiecorpsen! tie als oppenbevelhebber van het Zuid- Afrikaanse leger te velde ontheven. Hij behoudt zyn rang en is thans op de pen- sioenlyst geplaatst. Caféhouder door vuistslagen gedood De dader, een dronken kok, gearresteerd. Gisteravond omstreeks negen uur 52-j. caféhouder R., van het café Mexico City. in de Warmoesstraat, te Amster dam, door de 24-j. kok G. doodgeslagen. De kok kon onmiddellijk worden gear resteerd- De kok in de buurt bekend als „Haagse Appie" kwam dronken het café binnen met een vriend, die vaak harmonica speelt en ook gisteravond zyn instrument by zich had. De caféhouder had geen muziekvergunning en verzocht de gasten niet te spelen. Dit verzoek was de heren niet welgevallig. ..Appie' was bovendien al in een bijzonder slecht humeur omdat de buffetjuffrouw, met wie hy zeer goed bevriend was geweest, niet langer prijs stelde op zijn attenties. De caféhouder ging naar buiten om hulp van de politie te halen. Op straat een burger op zich, naar het bureau te gaan en de caféhouder ging weer naar binnen. Toen pakte de kok hem vast. gooide hem in een hoek en bewerkte hem met de vuisten zodanig dat R. middellijk overleed. De gewaarschuwde agenten kwamen net te laat. Ze konden niet anders doen dan G. arresteren De dader staat in de buurt niet en- gunstig bekend en de politie kende hem niet. Tot diep in de nacht stonden groepjes buurtbewoners het gebeurde te bespreken. Blinde honden herkregen gezichtsvermogen Injectie ook geschikt voor mensenogen? De biochemicus Van Leeuwen uit Soest heeft een stof vervaardigd, waar mee sinds enige maanden in Amsterdam honden worden ingespoten, wier ge zichtsvermogen geheel of gedeeltelijk is verdwenen door glaucoom of cataract (staar). In vrijwel alle gevallen kregen de dieren het gezichtsvermogen geheel terug. Een dierenarts verklaarde aan het A.N.P.. dat hij en zijn collega's aanvan- kelyk sceptisch stonden tegenover de nieuwe therapie, maar dat de behande ling tot verbluffende resultaten heeft ge- leid. Geen enkel schadelijk gevolg werd bij de honden geconstateerd. De heer Van Soest is van mening dat zijn vinding ook voor het menselijk oog heilzame uitwerking zal hebben. Grote snelheid bij mist: één dode, 2 gewonden Gistermiddag reed een vrachtauto by Wieringerwerf ondanks de dichte mist met vrij hoge snelheid en botste tegen een langs de kant van de weg geparkeer de melktankwagen. De inzittenden van de vrachtauto moesten met behulp van snijbranders uit de ingedeukte cabine worden gehaald. Een van hen, de 51-j. D Dam uit Abbekerk, werd gedood, de beide andere inzittenden, de 49-j. H. Dam en de 24-j. Th. Dam, eveneens uit Abbe kerk, werden zwaar gewond. Kleine wijziging De hoofdstraat van 't thans half-Duitse, half-Poolse stadje Guben aan de Neisse, de geboorteplaats van Wilhelm Pieck, de Oost-Duitse president, welke Adolf Hitler- strasse heette, is nu herdoopt in Wilhelm Pieckstrasse. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De datum, waarop de post op de bus moet zijn, is achter het schip vermeld: naar Indonesië, de Poly- dorus, 17 October; naar Curasao, de Delft, 19 October en naar Suriname, de Hersilia, 26 October. „In Djokja is ook een tafel nodig. Ingenieur gedood bij ontploffing in Delftse hogeschool Tijdens experimenten met Philips' heteluchtmotor Gistermiddag omstreeks half vyf heeft ch in het gebouw voor werktuig- scheepsbouwkunde van de Technische Hogeschool aan de Nieuwe Laan te Delft hevige ontploffing voorgedaan, waar- ir H. M. Meier Mattern, werkzaan by Philips en gedetacheerd te Hilver- werd gedood en drie technici wer den gewond. De Philipsfabrieken delen mee, dat de ingenieur en zijn assistenten proeven :n met een physisch-technische meet opstelling. ten einde verscheidene ver schijnselen ten behoeve van de hete luchtmotor te bestuderen. Door tot toe onverklaarbare oorzaak is een onder deel van deze meetopstelling geëxplo deerd. Er werd al maanden lang mee ge- experimenteerd. Ir Meier Mattern werd door rondvlie gende stukken zo aan het hoofd gewond, dat hy kort nadien in het Oude en Nieuwe Gasthuis te Delft is overleden de drie assistenten werd de 25-j. monteur J. van G., uit Dordrecht, ern- aan een arm gewond. Een andere technicus kreeg een hoofdwond, doch hij kon huiswaarts keren en de derde kwam met lichte verwondingen af. Opgeschrokken door de dreunende slag snelden van alle kanten employé's Val van Kanton kwam na een Rode opmars van 2700 km Bandieten beroofden Chinese vluchtelingen van hun kostbaarheden Vry geruisloos, ongeveer op_ dezelfde anier als de machtsoverneming van Sjanghai op 25 Mei jj. (waarover op pag. meer) zyn de communistische legers van Mao Tse Toeng gisteravond Kanton bin nengetrokken. Alle verbindingen tussen Kanton en Hongkong zijn door de communisten verbroken. Het Britse riviervaartuig „FatShan", dat het laatste schip is, dat gisteren Kanton verliet, is vandaag vol komen bezet met passagiers, te Hongkong aangekomen. Onder de uitgewekenen wa- slechts 18 vreemdelingen, voorname lijk Britten. Voor het vertrek uit Kan ton leverden opgewonden Chinezen ver woed slag om aan boord te komen. In lange rijen vluchtten de Nationalis tische troepen de stad uit. Op pakpaarden DAT enkele Amerik. ..reisfilms" over Nederland drie jaar lang in de hele we reld zullen worden vertoond. DAT enige ingezetenen het gemeente bestuur van Bolsward na een concert de reizende beiaard spontaan een carillonklok aanboden en men zal trach ten het klokkespel compleet te krygen. DAT minister Mansholt op 25 October op de alg. verg. van de Alg. boeren- en tuindersbond in Arnhem zal spreken .,De plichten en rechten van de Ned. Landbouw". DAT een KLM-DC 6 Maandag een schildery van Matthieu Wiegman naar Palestina zal brengen voor het stedelijk useum van Tel Aviv. DAT voor de ouden van dagen, wier tehuis in Domburg door brand werd verwoest, ruim f 14 000 is ingezameld, waarmee de oudjes volledig geholpen zyn. DAT het voormalige SS-opleidingskamp Avegoor, na de bevryding internerings kamp, volgend jaar als vacantie- en her stellingsoord van het NVV zal worden geopend. DAT een 70 ton zware ketel, die naar het destructiebedrijf aan de Bovendijk te R'dam zou worden vervoerd, gisteren de sloot langs de Hofweg terecht kwam toen de weg in verzakking kwam de auto kantelde. DAT in Oldebroek de eerste steen is gelegd voor een verstuivingspoeder- fabriek van de coöp. stoomzuivelfabrieK Kamperveen. DAT de gem. Hoogezand-Sappemeer en de particuliere gasfabriek Hoogezand resp. prof. dr L. J. M. Beel te Nijme gen en prof mr R. P. Cleveringa te Lel den hebben aangewezen als arbiter in het gerezen geschil. DAT in Breda een stichting zal wor den gevormd om over twee jaar het 700-J. bestaan van de stad te vieren. DAT het jonge-boerencentrum van de Alg. boeren- en tuindersbond en de Ned. Chr. (R.-K) boerenbond binnenkort wordt overgeplaatst van De Steeg naar Berg en Dal. DAT de Asser rechtbank de landarbei der Aiko V., uit Gasselternijeveen en de landarbeider Hendrik v. d. L.. uit Grolloo wegens hulp aan een onderdui kend soldaat resp. tot 6 mnd. en 6 mnd. waarvan 3 voorw. veroordeelde. DAT de maisteelt in ons land in ver gelijking met het vorig jaar is achteruit gegaan van 4722 ha tot 4499 ha. DAT tot 13 Nov op een tentoonstelling in het Centraal Museum te Utrecht het werk te zien is van leden der Ver. tot bevordering der Grafische Kunst. DAT de rechtbank te Assen .de 40-j Meppeler caféhouder R. G L. tot 2 mnd. veroordeelde, daar hij in benevelde toe stand in Assen een dodelijke aanrijding vervoerden zy lichte uitrustingsstukken. Koelies droegen aan bamboe-dragers in hundeLs de particuliere bezittingen der soldaten, die er vermoeid en terneergesla gen uitzagen. Bandieten, die ndet tot de vechtende groepen behoorden, hebben in de stad Sumtajun, die aan de grens van het ge bied is gelegen, dat onder het Britse ge zag wan Hongkong staat, alle Chinese vluchtelingen uit Kanton aangehouden en hen van hun kostbaarheden beroofd De buit wend in vrachtauto's vol ver voerd naar Kowloon, waar de geroofde goederen openlijk in de Chinese wijken van deze stad tegenover Hongkong wer den verkocht. In de omgeving van Hong kong is het rustig. De Chinese Nationa listische troepen, die naby de grens van de Britse kroonkolonie waren gelegerd, zijn weggetrokken en hun plaats is nog niet door comunisten ingenomen. De val van Kanton besluit (voorlopig) -n opmars in rechte lijn van 2700 km door het Rode Leger. Deze „zegetocht" begon op 19 October 1948 met de ver overing van Tsjangtsjoeng in het Noor den. gevolgd door Moekden (30 October 1948) en Peking op 22 Januari j.l., terwijl Nanking en Sjanghai resp. op 23 April 25 Med door de communisten onder de voet werden gelopen. DOE ALSOF HET EEN GEWONE FIETS IS. De KNAC raadt bestuurders van rij wielen met hulpmotor aan, zolang de regel ..Snel verkeer gaat voor langzaam verkeer" by kruispunten e.d. van kracht blijft, zich ook bij de voorrang te gedra gen als fietsers en dus snelverkeer voor rang te verlenen. het laboratorium toe om hulp te bieden- Zij troffen by een uit zyn voegen ge rukte muur tussen versplinterde resten van de box. waarin de luchtmotor proef- draaide, de gewonden aan. De plaats des onheils is onder bewaking gesteld. Het stoffelijk overschot van ingenieur is in beslag genomen. Het derzoek wordt bemoeilijkt doordat de meetapparatuur gedeeltelijk versplinterd is. Men vraagt zich af of het ongeluk is te wyten aan een constructiefout van de meetopstelling of hieraan, dat mei motor op een te hoog toerental heeft laten draaien. Ir Meier Mattern, die 54 jaar oud was, erd in 1947 belast met de supervisie 'er de ontwikkeling van de hetelucht motor. Juist nu de eerste hoopgevende resultaten van de proeven verschenen, heeft een experiment hem het leven ge kost. De teraardebestelling zal Woensdag ir Hilversum geschieden. Gesneuveld in Indonesië De Regering maakt bekend, dat tot Koninkiyk Ned. Ind- Leger: Overleden 26 Sept. aan zyn op 22 JSept bekomen verwonding: Men, sold. 2e lel. inf. O- Anbwo. Gesneuveld 27 Sept.: Soldt. 2e kl. inf. Apandi en Men. korpl. inf. J. Kikis. Gesneuveld 29 Sept.: Amb. soldt 2e kl. K. Lapalonga. Amb. soldt. 2e kL L. Pattiasina; allen afkomstig uit Indo- Koninklyke Landmacht: Gesneuveld: Soldt. Ie klasse H. de Vries, uit Vroomshoop (gem. Den Vliegende schotel boven Walcheren? De heer I. Flipse te Middelburg zag, toen hij zich op de weg van Oost-Sou burg naar Middelburg bevond, hoog in de lucht een helderwit ovaal voorwerp, dat zich voortbewoog van Zuid naar Noord- Het ding maakte een geluid alsof een bombardementsvliegtuig met afge zette motoren gierend naar beneden kwam. De heer Flipse kon het vry lang volgen, daar de lucht bijna onbewolkt was. Ook enige straatmakers ontdekten het vreemde voorwerp. In Souburg hoor de men wel het geluid, maar men niets. Vader sprong zijn kind na en moest zelf gered worden Jongetje van 7 jaar in 's-Gravenzande verdronken Een 7-jarig zoontje van de heer Klem te 's-Gravenzande raakte gistermiddag by het ouderlijk huis aan de Boerenwoning de haven. Hoewel hy niet kon zwem- sn sprong de vader, die door de kin deren was gewaarchuwd, het jongetje zonder te aarzelen na. Ook de Rijksveld wachter Slotboom begaf zich gekleed te wateT. Hij bracht eerst de vader in veilig heid en dook daarna verscheidene ma im het kind te vinden. Na tien mi nuten was het jongetje aan de wal, doch dokter kan toen slechts de dood con stateren. Moeilijkheden op de weg van Jules Moch In Franse parlementaire kringen ge looft men, dat de nieuwe premier Jules Moch bij de vorming van zijn kabinet in het bijzonder moeilijkheden zal on dervinden by de bezetting van het de partement van Binnenlandse Zaken Moch zou deze portefeuille zelf willen behouden, terwyl de Radicalen haar op eisen als prijs voor hun steun aan d® nieuwe regering. De Korenschoof besloot, dit jaar geen dividend uit te keren. Gaaf gezin In het byzonder in de komende dagen zal in vele plaatsen van Nederland speciale aandacht worden ge schonken aan het gezin. Naast vader dag, moederdag, dierendag is er ook een gezinsweek. Van deze instelling mag ge zegd worden, dat zy in een behoefte voorziet. wy willen ons op deze plaats niet ver diepen in lyrische ontboezemingen over de waarde van een gezond gezinsleven. Het is ook voldoende, wanneer wy in de dagen die komen gaan, op nuchtere wyze worden bepaald bij de grote be tekenis, welke een goed gezinsleven heeft voor heel ons volk en voor iedereen. Het is gelukkig in Nederland zo. dat de waarde van dat gezinsleven nog wel wordt beseft. Toch zyn er ook hier rat ten, die maar al te gaarne aan de vor- tels knagen. Er zyn ook hier gev ~en die op de loer liggen. Men denke an de uitermate zorglyke toestanden op woninggebied, die voor velen, jonge-en en ouderen, het gezinsleven maken ;ot een bijkans onbereikbaar ideaal. Wie in de komende dagen gaat spre ken of denken over het gezinsleven, ver gete niet de vrouwen en moeders. Een gezinsweek is by uitstek haar week. On langs lazen we een aardige opmerking: wie een man opvoedt, brengt een enkele mens groot, maar wie een vrouw op voedt, voedt een gezin op. Inderdaad. Dit is iets wat paedagogen in allerlei schakering by voortduur voor de geest Mogen de komende dagen, die wy voor heel ons volk van grote betekenis ach ten, onder Gods zegen voor het gezins leven goede dagen worden. Zaalafdrijving Het zydelings verbod van de Re- gering aan het Nationaal Jonge ren Verbond om voor een openbare by- eenkomst over Indonesië de Kurzaal te gebruiken, omdat in het Kurhaus Indo nesische leden van de Ronde Tafel Con ferentie logeren, moet ook onzerzyds een ernstig protest oproepen. Het is met dit verbod net als met andere dingen welke de Regering de laatste tyd heeft gedaan: het is in strijd met de grondwet en het ls al evenmin aanvaardbaar uit een oogpunt van be leid. De grondwet erkent uitdrukkeiyk het recht van vereniging en vergadering en evenals by vrijheid van drukpers heeft de overheid hier vrywel uitsluitend een repressieve taak. Dit blykt zelfs uit de zonderlinge aankondiging van wat de Regering van plan was, indien aan het N.J.V. de zaalhuur niet was opgezegd. Dan zou namelyk de Regering het ge hele Kurhaus met inbegrip van de Kur zaal hebben gevorderd. Dit nu zou zyn geworden een zuivere vorm van gebruik van overheidsmacht voor een doel, waar voor die macht niet is gegeven. In het staatsrecht noemt men dat met een Franse term „detournement de pouvoir", in gewoon Nederlands: machtsmisbruik. Over de vraag van het beleid kunnen we kort zyn. Dezelfde Regering die van oordeel ls dat de vergadering van het N.J.V. in de Kurzaal onhoffelijk zou zyn jegens de Indonesische gasten, gaat merkwaardigerwijze mede uit van de on- hoffeiyke gedachte dat diezelfde gasten in deze vergadering de orde wel eens zouden kunnen verstoren. Buitendien weet ieder, die van de situatie ter plaat se enigermate op de hoogte is. dat Kur haus en Kurzaal twee afzonderiyke be grippen zyn. En dat -de inrichting van het gebouw niet van dien aard is, dat logeergasten last hebben van hetgeen in 1e Kurzaal gebeurt. Het komt ons voor, dat de Regering met haar verbod dit heeft willen suggereren en daarom de naam van het Kurhaus geen goed heeft gedaan. Het belangrykste biyft voor ons het grondwettelyk bezwaar. Een aantal In donesische gasten werkt op het ogenblik in Den Haag aan een grondwet voor de Ver. Staten van Indonesië. Ze hebben deze week helaas van de zyde onzer Regering enkele voorbeelden voorgezet gekregen van de wyze waarop 'n grond wet ook niet kan worden nageleefd. Controle op beperking van stroomverbruik Wordt door het bedrijfsleven zelf uitgeoefend. Zoals bekend is, zal men zich ook deze winter weer moeten beperken in het stroomverbruik, vooral tussen 7 en 9 uur en van 16 tot 18 uur. Het bedrijfsleven zal zelf de controle ter hand nemen op de naleving van de bepalingen voor de etalage- en reclameverlichting, die in de spitsuren ditmaal voor de helft mag branden. Daartoe zal een landelijke com missie worden gevormd, waarin de mid denstandsbonden en de grootste bedrij ven vertegenwoordigd zullen zyn. Ook komt er een groot aantal plaatselijke controlecommissies. Elke winkelier die van de regeling gebruik wil maken, zal zich jegens het electricHeitsbedrijf schriftelijk moeten verbinden om gedu rende de spitsuren niet meer dan de helft van zijn verlichting te branden. Minister Teulings heeft de gemeente besturen verzocht, in de beperking van het stroomverbruik voor te gaan door de grootste zuinigheid in acht te nemen m de gemeentelijke bureaux e.d. De Minahasaraad heeft twee zijner republikeinse leden aangewezen om naar de R.T.C. te gaan. De leden van de Twapro, de hoofdenbond en een derde partij hadden tevoren de zaal verlaten. Veranderlijke betvolking Tot morgenavond verwacht De Biltt Zwaar bewolkt met opklaringen en op slechts enkele plaatsen enige lichte regen. Matige, langs de kust af en toe vrij kradv- tige wind hoofdzakelijk tussen Zuid en Zuidwest. Overdag iets minder zacht. (Opgemaakt te 10 uur). Zondag. 16 October. Zon op 7.06, onder 1745; maan op onder 16.06 uu». Maandag. 17 October. Zon op 7.07, onde* 17.43; maan op 0.26, onder 16 24 uur» 21 Oct N-M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1