Jlictttue jTciiwrljc GTmirant Nederland kan niets meer van zijn goudvoorraad missen Wist U HJVRIJDAG 14 OCTOBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel, 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 p. kwartaal: 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per milimeter. (By contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Dertigste jaargang No 7942 .Staatoastlcfc Is gfjeWeoeo myn bert ia tegbenspoet" Baron Hendrik Hop een echte lekkerbek Zie pag. 4 BENELUX TE LUXEMBURG OP VIERSPRONG: België verwerpt zelfs een zekere mate van geleide economie DE GISTEREN TE LUXEMBURG BEGONNEN CONFERENTIE zal beslissend zijn voor het lot van de Benelux, aldus verklaarde de Belgische minister van Economische Zaken, Duvieusart, bij het begin van de plenaire zitting. Een vijftal problemen wordt in behandeling genomen, namelijk het geld en de buitenlandse handel, de landbouw, de belastingen, de waterwegen en havens, en tenslotte de gezamenlijke gedragslijn in de organisatie van de Europese samenwerking. Blijkens een verklaring van de Belgi sche gezant in de Luxemburgse hoofd stad is men gisteren over alle be sproken vraagstukken tot een accoord gekomen, behalve over één, en dat is waarschijnlijk de geldkwestie. Zodoende kon de Belgische minister van financiën. Paul van Zeeland, zeg gen: „We staan op een viersprong. Morgen (dat is dus vandaag) hoop ik meer te kunnen zeggen" De commissie voor belastingen kwam tot overeenstemming over specifieke rechten in verband met de Nederlandse devaluatie. Voor de andere punten is een overgangsregeling getroffen Wat het geld betreft, zijn de voor naamste moeilijkheden gelegen in het verschillende standpunt van Belgen en Nederlanders tegenover de dollar. Een lang debat ontspon zich over de bepaling, dat tekorten op de handels balans moeten gedekt worden door goud en deviezen Paul van Zeeland betoogde, dat men niet moest denken aan een van deze bepaling, doch dat me slechts moest zien als een rood waar- schuwingslicht, dat aanmaant om U Stoppen als er gevaar dreigt De Nederlandse afgevaardigden wezer er echter op, dat het zeer nadelig voo7 Nederland zou zijn als het zijn goud- opnieuw zou moeten aan spreken. voor de landbouw verklaarde de Belgische minister Orban. zioh niet te kunnen verenigen met het Nederlandse standpunt, omdat dit nog altijd een zekere mate van geleide kent >r waterwegen en havenwerken is nog niet samengesteld. Hierin komt het moeilijke waagstuk van waterweg ter sprake Cokes en eierkolen ook voor de haard Het ernstige tekort aan anthraciet maakt het noodzakelijk dat aan zinnen, die alleen een haard bezitten be- halve anthraciet ook eierkolen en cokes j worden verstrekt. De adviescommissie j voor de huisbrandvoorziening ontraadt I het stoken van uitsluitend eierkolen cokes in een haard. Het stoken v mengsels levert echter geen bezwaar, als men enkele wenken in acht neemt. Deze zijn voor het gemengd stoken van anthraciet en eierkolen: het mengsel mag voor hoogstens de helft uit eierkolen be- staan Bijvullen in kleine hoeveelheden op een goed brandend vuur, met uit schakeling van de circulatie. Als de j kolen beginnen te gloeien, kan de c latie worden gebruikt. Om doven te voorkomen, moet voor de nachtafstelling Overwegend anthraciet worden gestookt. Gemengd stoken van anthraciet en cokes: een verhouding nemen van 2 kg anthraciet tegen hoogs ens 1 kg cokes, of 3 scheppen anthraciet in een Kit tegen 2 scheppen cokes. De cokes moet even groot of kleiner zijn dan de anthraciet De haard niet te fel stoken en niet te snel temperen en 'snachts ook overwegend anbhraciet gebruiken. Stapel Amerikaanse atoom bommen groeit En nog meer „redenen tot juichen- Dr Broek Ohisholm, directeur-generaal van de Wereldgezondheidsorganisatie, heeft te Lake Success verklaard, dat de bacteriologische wapens op het ogen blik zo volmaakt zijn, dat het overgrote deel van de mensheid een nieuwe oor log. waarin deze wapens zouden worden gebruikt, niet zou overleven. Intussen heeft de Amerikaanse atoomcommissie verklaard, dat de Ver. Staten steeds groter vorderingen maken op het gebied der atoomenergie en dat de voorraad atoombommen steeds groeit. En moeten wij nu werkelijk enthousiast worden o deze formidabele staaltjes van het ir selijk vernuft UITSLAGEN NTWIN-LOTERIJ i de N: Pandit Nehroe toegejuicht in Amerikaans Congres „India kan en zal niet neutraal blijven" Pandit Nehroe, de premier van India, heeft onder luide toejuichingen in het Amerikaanse Congres te Washington de verzekering gegeven, dat zijn land „niet neutraal kan en zal zijn", als de vrijheid en het recht worden bedreigd en aggres- sie plaats heeft. Nehroe. die, zoals be kend is, een bezoek van een maand aan de Verenigde Staten brengt, sprak, zowel in Huis als Senaat, en ontving beide ma len een enthousiaste ovatie. Hij herinner- ce er aan, hoe Mahatma Gandhi, de va der van India, de juiste wijze van han delen had geleerd. ..Een handelwijze, die vredelievend en toch doeltreffend is en die als resultaten niet alleen onze vrij heid opleverde, maar ook vriendschap met degenen, waarmee wij kort geleden nog in conflict waren", aldus Nehroe. Na zijn toespraak had de premier een onderhoud van 1 uur en 20 minuten mot Dean Acheson. de minister van Buiten landse Zaken. Daarna hebben Nehroe en Acheson nog 45 minuten met president Truman geconfereerd. I, ge- radiorede, het depar- r dr A. A De tien-millioenste Neder lander is er waarschijnlijk al Midden volgende maand officiële aankondiging. Naar de Nieuwe Leidsche Crt- verneemt, houdt men er in officiële be volkingskringen rekening mee, dat er thans reeds tien millioen Nederlanders is evenwel niet mogelijk, dat reeds met zekerheid vast te stellen, doch in het midden van de maand November ziet de officiële aankondiging van dit feit tegemoet Dit zal. naar wij verder schieden door middel van t die de secretaris-generaal v tement van Sociale Zaken van Rhijn zal uitspfeken. Het is ten enenmale onmogelijk een bepaalde persoon als tien millioenste Ne derlander aan te wijzen. Dat zal dan ook niet geschieden. Het feit wordt slechts aan de hang van binnengekomen gegevens officieel1 geconstateerd. IN CAPELLE MOORD MET VOOR BEDACHTEN RADE? De schippersknecht C. van L. te Ca- pelle aan de IJssel, die na zijn vrouw te hebben vermoord zich bij de Rotter damse politie meldde, heeft bekend dat hij het mes, waarmee de misdaad werd gepleegd, te voren bij zich heeft ge stoken. Hij zal daarom vermoedelijk te recht staan wegens moord met voorbe dachten rade. In Augustus weer 2600 nieuwe huizen Er zjjn thans 40.000 woningen in aanbouw In Augustus zijn 2607 nieuwe woningen gereed gekomen, althans volgens de voorlopige cijfers van het C.B.S. In do eerste acht maanden van dit jaar zij'i thans 25.350 huizen voltooid. Het aantal woningen in Augustus i? als volgt over de provincies en grote steden verdeeld. Tussen haakjes vindt de definitieve cijfers over Juli: Gro ningen 48 (71 Friesland 79 (54); Drente 109 (206); Overijssel (excL N.O.-polder) 165 (208); Gelderland 521 (428); Utrecht 168 (137); Noord-Holland (excl. Amster dam) 196 (182); Zuig-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam), 190 <391); Zeeland (255); Noord-Brabant 322 4532); Lim burg 299 (400); Amsterdam 27 <63); Dea Haag 82 (98); Rotterdam 188 (181); N.O.v polder 14 (50); Nederland 2607 (3256). Voorts werd in Augustus, begonnen aar 3916 woningen (in Juli-aan 4301 stuks» Opnieuw werd dus aan meer "huizen be gonnen dan er klaar kwamen, waardoor het aantal in uitvoering zijnde woningen steeg, en wel met 1306 tot 40.024 op 1 September. De eerste minister van India, Pandit Nehru, bracht dezer dagen een bezoek aan president Truman in Washington. Ook mevr. Pandit, ambassatrice van India in de Verenigde Staten bevond zich Jn gezelschap van Truman, _toen deze haar broer op het vliegveld verwelkomde. OP HET KANTJE AF: Premier Moch kreeg in Assemblée slechts één stem meerderheid Jullie bent een troep schooiers", schreeuwde Herriot tot de communisten JULES MOCH, de 56-jarige socialistische minister van Binnenlandse Zaken uit het Franse kabinet-Queuille, is hedenmorgen vroeg met kleinste meerderheid, die, sinds de grondwet van 1946, by de verkiezing van een minister-president werd behaald, door de Nationale Vergadering officieel benoemd tot dertiende premier van Frankrijk na de bevrijding. Na een zitting, die de gehele nacht duurde, werden op Moch 311 stemmen uitgebracht, hetgeen juist één stem meer is, dan de meerderheid, die de grondwet eist. het gebouw een politie-cordon gelegd tegen mogelijke communistische demonstraties. De communisten zijn n.l. gekant tegen Moch, die als m' het vorige kabinet ook hoofd de politie was en als zodanig de door hen geleide stakingen de kop indrukte. De proteststaking, die zij voor gister middag hadden uitgeroepen, is echter niet doorgegaan. In politieke kringen te Parijs worden gróte moeilijkheden verwacht voor Moch bij de vorming van zijn kabinet, omdat zijn meerderheid in de Nat. Vergadering slechts zo klein was. Dertien uur lang heeft het debat ge duurd, en voordat de candidatuur van Moch in een benoeming was omgezet, werden nog twee uur zoekgebraoht meti het tellen der stemmen en overleg in de wandelgangen, of deze stemmen nu gel dig waren of niet. Het debat tussen aan hangers der coalitie en communisten liep zo hoog en ging zo fel toe, dat de stem van Edouard Herriot. de voorzitter der Nationale Vergadering, nauwelijks ge hoord kon worden. De communisten sloegen met de vuist op stoelen en les senaars en schreeuwden zo hard ze kon den. Het kwam zelfs zo ver. dat Herriot de zitting verdaagde en de pere- viel op nr 672.972. Een jaar gratis leven tot een bedrag van f 3600 mag r,r 215.471. De derde prijs een hoender park tot een waarde van f 2000 kreeg nr 923.003. Leemhuis c.s. niet vóór 1951 weer naar Den Bosch Hangende cassatie geen afhandeling Naar de Nieuwe Leidsche Crt. Verneemt, zal de zaak Leemhuis. Vietor en Pegels, waarschijnlijk niet voor 1951 opnieuw in Den Bosch dienen. Hangende het cassatieberoep tegen de. deze week bekend gemaakte tussentijdse uitspraak over de 12 punten, is voort zetting van de zaak op 30 November a-s- nl. voorbarig. De verdediging is er dan ook van overtuigd dat de behandeling op die, reeds aangekondigde datum, niet zal doorgaan. Binnen twee maanden moeten de ver- digers hun cassatiemiddelen indienen. In de loop van 1950 volgt dan behandeling en uitspraak voor de Bijz. Raad van Cassatie. Deze zal de zaak wel weer naar Den Bosch terugwijzen ter afwikkeling, zodat 1951 een zeer voorzichtige schat ting is voor de voortzetting der behan deling. NED. ONDERZEEBOTEN OEFENEN MET BRITSE VLOOT. De onderzeeboten Dolfijn en Zeehond varen in de eerste helft van November uit voor oefeningen met Britse oorlogs bodems. De luchtverdedigingskruiser Jacob van Heemskerck, die deelnam aan oefeningen met Britse en Noorse eenheden, wordt morgenochtend in Den Helder terugver wacht. juich en applaus van de afgevaardigden der coalitie verliet Jules Moch de kamer, terwijl de communisten hun (schreeuwe rige) stem verhieven. Boven dit gejoel uit, klonk de stem van voorzitter Her riot. die zei: „Jullie bent een troep schooiers." Wat gaat het nieuwe kabinet doen? Dit stormachtige debat was gistermid dag begonnen met een redevoering van Jules Moch, waarin hij zijn beginselpro gramma bekend maakte: „Frankrijk wenst geregeerd te worden. De gewone man wenst, dat orde regeert en dat het gezag uitgeoefend wordt binnen het kader van de democratie", zo begon hij zijn rede. Aangaande het loon- en prijs vraagstuk. verklaarde hij. dat een sim pele verhoging van de lonen de franc de ondergang, Frankrijk naar ruïnering en de republiek naar het avon tuur zou leiden. De beste wijze om de be langen van de onfortuinlijkste massa de arbeidende klasse te verdedigen bestond niet slechts in de verhoging der lonen, maar in het bandhaven en het verhogen van de koopkracht Zijn nieu- kabinet zal stappen doen ter verla ging van de prijzen. Verder zal getracht worden om tot terugkeer naar vrije col lectieve onderhandeling tussen vakver enigingen en werkgevers over de ar beidsvoorwaarden te komen, zonder tus senkomst der regering. Moch heeft, zoals reeds gemeld is, een plan ontworpen om aan arbeiders, die minder dan 15.000 francs per maand verdienen een spe ciale uitkering van 3000 francs per maand toe te kennen. Naar schatting zou den hiervan 2.850.000 arbeiders profite- Op de staatsuitgaven zal aanzienlijk bezuinigd worden, de ambtenaren zullen harder moeten werken en ook de gena tionaliseerde bedrijven zullen ganisatie ondergaan. De buitenlandse politiek zal dezelfde zijn als die van het Kabinet-Queuille. Tijdens de zitting de Assemblée MR GASTMANN GEZANT IN' PERU EN BOLIVIA Mr L. A. Gastman n is benoemd tot Ned gezant bij de republieken Peru en livia. Prins Bernhard onder de aanwezigen In de hal van het hoofdkantoor K.L.M. aan de Raamweg in Den Haag prijkt thans het borstbeeld van dr A. Plesman, vervaardigd door Marian Gobius gistermiddag door mevrouw Plesman, tegenwoordigheid van de leden van de Raad van Bestuur en de Raad van Com- irissen, ow. Prins Bernhard, onthuld. De heer F. H. Fentener van Vlissingen gewaagde van het grote werk, dat dr Plesman niet alleen voor de K.L.M., voor de luchtvaart in het algemeen oor ons vaderland heeft gedaan. In zijn dankwoord richtte dr Plowman zich tot de leden van de Raad van Bestuur Commissarissen en gaf de verzekering, dat hun samenwerking en vertrouwen hem een stimulans waren om voort gaan. Na de onthulling werd de film "0 jaren K.L.M." gedraaid. Op verzoek is eervol ontslag ver leend aam mr F. A. J.Deelen als subs. O. te Breda en aan mr B. H. Everdin- gen, id. te Arnhem. In verband met de opening der St. Michielsrechtszittingen werd in de West- minster-Abdij te Londen een speciale dienst gehouden voor rechters. Het ogenblik, waarop zy de kerk verlaten. Verdwijnen de zeventienhonderd millioen van het toneel? Indonesiërs willen weer hulp van buitenlandse scheidsrechters ingelichte bron verneemt, hebben de Indonesische delegaties Dinsdag gemeenschappelijk aide mémoire overgelegd betreffende de regeling der schulden. Zij zouden daarin het voorstel doen om een bepaald bedrag aan schulden door Indonesië te doen overnemen. Dit zou dus betekenen, dat de Indonesiërs niet langer.vasthouden aan de gedachte, dat zij een vordering van 1700 millioen gulden op Nederland hebben, ofschoon zy het beginsel handhaven. Voorts stellen de Indonesiërs voor om als men over het genoemde bedrag niet tot overeenstemming kan komen, de zaak in handen te geven van een' onzijdig buitenlands lichaam, welks be slissing bindend zal zijn. Aan Nederlandse zijde is de gedachte geopperd om het vraagstuk snel tot een oplossing te brengen door een com missie. bestaande uit dr Hirschfeid. Djoeanda en Cochran. Deze voorstellen vormden het voor naamste onderwerp van bespreking in de plenaire zitting van de financieel- economische commissie van heden morgen- Een door Cochran Zaterdag informeel voorgelegd plan, om het bedrag der schulden vast te stellen op 4 milliard, is van Nederlandse zijde van de hand ge- De gewichtige belangen. Het horen der gewichtige belangen door de daarvoor aangewezen subcom- Agrarische exporteurs mogen extra devaluatiewinst zelf houden Maar voor sommige levensmiddelen komt een exportheffing De voordelen, die eventueel voort vloeien uit de agrarische export naar landen met niet of minder gedevalueer de valuta's zullen door de regering niet worden „afgeroomd". Hiermee hoopt zü de uitvoer naar de gebieden met harde valuta te stimuleren. Een uitzondering vormen echter sommige in ons land nog schaarse, agrarische producten. Daar de prijzen van verschilende le vensmiddelen ondanks de prijtsstij gingen DAT het Zweedse ms Avanti (10.034 ton) op weg naar Antwerpen bij Wals oorden aan de grond liep en op eigen kracht weer vlot kwam. DAT de Kon. bond van gem. zang koren Zaterdag het jaarlijks congres in Hengelo houdt t.g.v. het gouden jubi leum van Crescendo aldaar. DAT de prov. planologische dienst in Noord-Brabant in een rapport over de ontwikkelingsmogelijkheden van hei Land van Heusden en Altena wijst op de noodzaak van verkaveling. DAT de Britse delegatie, die de orga- .satie en efficiency in het bouwbedrijf ons land bestudeert, gisteren een ont vangst op de ambassade werd bereid, waarbij ook min. Joekes en min- In 't Veld aanwezig waren. DAT in Zwolle een laboratorium is ge opend van het Ned. Landbouw-kalk- bureau. DAT de viering van het eerste lustrum der bevrijding van Overloon op 16 Oct. met een herdenking op de Britse mil. begraafplaats gepaard zal gaan. DAT de werkloosheid in Friesland September daalde van 11.5 tot 9,3 per 1000 van de mannelijke beroepsbevol king, dank zij de werkgelegenheid i: oogst in Drente en Groningen. DAT na de Prot. en de R.-K. bond thans ook de Ned. Ver. van spoor- tramwegpersoneel in een vergadering te Utrecht besloot de besprekingen ove salarisherziening op te schorten. DAT in 1948 in Friesland. Groningen i Drente 57 boerderijen afbrandden door het spelen van kinderen met vuur (schade f 233 000) en dit jaar tot dusver hierdoor al voor f400.000 schade is aan gericht. DAT de R-v-B. voor de perszuivering s uitspraak vernietigde waarbij A. J. Hagens te Breda het certificaat van geen bezwaar is geweigerd, en hem dit als nog werd verleend. DAT op de Friese boekenweek. 411 Nov., de novelle Trou als premieboekje beschikbaar wordt gesteld en men kan meedingen in een prijsvraag, door de auteur te raden. DAT 82 j. oud in Den Haag is over leden W. B. Dresselhuys, oprichter en tot 1946 dir. van de Ver. Holl. Sigaren fabrieken, alsmede oud-voorz. van het verbond van sigarenfabrikanten en de begrafenis Maandag in Culemborg ge schiedt. DAT het echtpaar A. de Vroet Leeuwenburgh te Oud-Beyerland op 23 Oct. 65 jaar is getrouwd. DAT ir S. L. Louwes, dir.-gen. van de voedselvoorziening, overwerkt is en ge ruime tijd rust moet houden. DAT de Haarlemse rechtbank de 22-j. vrouw W. C. T. van R., die haar twee zoontjes in de steek liet om er met een man vandoor te gaan, tot 6 mnd. gev. straf (m.a.) veroordeelde (eis: 8 mnd.). DAT naar schatting wekelijks 100 koeien naar België worden gesmokkeld, terwijl de smokkelhandel in jenever en boter floreert en men een nieuw offen sief verwacht van dezelfde kopstukken die in 1946 pantserauto's gebruikten. (door de devaluatie) van buitenlandse grondstoffen ongewijzigd zullen blijven, :t op de import van deze producten belangrijke subsidie worden verleend. Een zelfde subsidie kan echter niet wor- verstrekt bij de verwerking van deze grondstoffen (granen, veevoeder, suiker voor de export. Dan moet doorbe rekening van de werkelijke kostprijs schieden. De bedoelde grondstoffen v den echter in het algemeen reeds aar fabrieken geleverd tegen gesubsidieerde prijs. Dus moet bij de export van derge lijke producten een heffing worden toe gepast, die slechts een compensatie "an de subsidie beoogt. Zoals voor de hand ligt wordt bij de uitvoer van de overeenkomstige binnen landse grondstoffen of producten eer lijke heffing toegepast. Tegenover de eventuele export van deze artikelen moet immens een verhoogde import wor den gesteld, welke uiteraard weer met subsidie gepaard gaat Of met andere woorden: zijn er in het algemeen geen heffingen om de valuatie- •inst af te romen, het streven naar waar borging van de binnenlandse voorziening bescherming van het eigen prijspeil heeft er voor sommige levensmiddelen toe geleid, dat heffingen kunnen worden toe gepast op enkele uitgesproken schaarse artikelen, zoals sommige zuivelproducten. aarbij van uitbreiding van de export voorshands geen sprake kan zijn. Kantons buitenwijken reeds in rode handen? Voorhoeden van de communistische troepen zijn Kanton, de grote stad in het Zuiden bij Hongkong, tot 15 km gena derd. Volgens onbevestigde berichten, zouden zij vanmorgen de buitenwijken van de stad zijn binnengetrokken. Het toch al zwakke nationalistische verzet is gebroken en de regeringstroepen ver laten in groten getale de stad. De Burgen* «steh Crezeeschool, de gemeentelijke technische school te Rid derkerk, is genoemd naar de onlangs plotseling overleden burgemeester, voor heen van De Lier, is gisteren officieel ge- ie vindt thans voortgang. Vanavond hoopt men de politieke organisaties uit Djambi, Boven-Palembang, Indragiri Sumatra's Westkust te horen. Voorts wordt vernomen, dat de Indo- Bsiërs begin volgende week gereed zullen zijn met de nieuwe staatsregeling van Indonesië. Het door de culturele commissie reed gemaakte cultureel accoord, aan de centrale commissie wordt v< gelegd, bepaalt, dat de culturele san: werking in handen zal komen van nissie van zeven Nederlanders zeven Indonesiërs, die jaarlijks rapport zullen uitbrengen aan hun regeringen. Teruggave van kunstvoorwerpen. Tevens wordt bepaald, dat voorwerpen van culturele waarde, die niet door eigendomsoverdracht in bezit zyn ge komen van de Nederlandse of de Neder lands-Indische regering, zullen worden teruggegeven. (Niet zo lang geleden meldden reeds, dat de Regering van schillende musea lijsten van dergelijke voorwerpen heeft opgevraagd, waarbij door „roof verkregen voorwerpen speciaal moesten worden vermeld. Red) Terugtocht onzer troepen op Midden-Java Wonosobo, Moentilan en Patjitan worden ontruimd Een A.P.-telegram uit Batavia meldt, dat het Nederlandse leger begonnen zich terug te trekken uit de landstreken ten Noord-westen van Djokja. De garni zoenen uit de steden Wonosobo, Poerwo- redjo, Salam cn Moentilan zyn reeds ver trokken. Ook Ponogiri en Patjitan aan de Zuidkust worden ontruimd. Aneta geeft de volgende lezing ai gebeurtenis: „Ter voorlopige afbakening van gebieden in Midden-Java zijn thans troepenverplaatsingen aan de orde Wonosobo, het Poerworedjose, het Sa- lamse en het Moentilanse". In Batavia werden volgens Reuter het eerst in het openbaar manifesten de Dar oei Islam aangeplakt, waarii bevolking wordt aangespoord mee doen met de revolutie tot vestiging een godvrezende Islamietische staat. BOORMACHINE DEFECT: MONTEUR GEËLECTROCUTEERD. De 32-j. monteur H.. uit Leeuwarden, kreeg electrische stroom door zich heen toen hy in de coöp. zuivelfabriek Oldeterp bezig was met een electrische boormachine. Hij was vrijwel op slag dood. H. was juist na een periode van werkloosheid voor het eerst weer aan het werk. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter. Stalin feliciteert Pieck en Grotewohl Generalissimus Josef Stalin heeft Wil helm Pieck, de president van de com munistische Oost-Duitse republiek en Otto Grotewohl, de minister-president, van harte gelukgewenst met de „stich ting van de Duitse democratische repu bliek." Aam de Stichting tot bouw van een Prot. Chr. ziekenhuis in Rotterdam-Zuid is 1.3 ha grond aan het Zuidplein toege wezen. Duur betaald Wanneer men reden heeft om te vre- en dat een bepaalde legende zal wor den gevormd, doet men beter die legende alle levenskans te ontnemen nog voordat ze is uitgesproken. Daarom willen wij naar wij hopen, voor het laatst ook op deze plaats nog eens uitdrukkelijk vermelden, dat de s'emming, welke deze week in de Tweede Kamer heeft plaats gehad over de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie, niet anders dan een vals en verwrongen beeld geeft. Zij geef: dit althans voor wat betreft de sympa thieën voor de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie. Zij geeft een minder vals beeld als het gaat over de vraag de eerbied voor de Grondwet, onze hoogste staatswet dus. Het resultaat van de stemming was dat de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie op een uiterst smalle parle- Lre basis is komen te rusten Wan* het stellig niet zo. dat de sym pathie van de voorstanders, die tevens tegenstemmers zijn. voor deze bedrijfs organisatie staat of valt met deze wet, blijft al evenzeer een feit dat de bedrijfsorganisatie als zodanig nog moeilijke jaren tegemoet gaat, waarin zü het werkelijk van de steun en medewer king van veruit het grootste deel der bevolking zal moeten hebben De instem ming met de wet had daartoe een krach tige stimulans kunnen zijn geweest. In plaats daarvan zal nu het wantrou wen van anderen, die de bedryfsorgani- met enige bezorgdheid tegemoet zien, worden gevoed. Dat heeft de be drijfsorganisatie zelve niet verdiend en daaraan heeft zy allerminst behoefte. Na de jongste kabinetsformatie had ien trouwens anders mogen verwachten Toen is immers reeds welbewust ge streefd naar een verbreding van de basis waarop de regering steunt. En deze kabinetsformatie met haar bredere basis was er het internationale verschijnsel, dat het socialisme bezig Is jn invloed te verliezen en dat weer ordt uitgezien naar gouvernementele richtingen buiten het socialisme. Alte- maal redenen om het betoog kracht bij te zetten, dat de bedrijfsorganisatie immers een gebouw voor tientallen van jaren een zo breed mogelijk funda ment krijgen moest. Nu is het helaas an ders gelopen. Hoe dat zo gekomen is? Nogmaals. Men zoeke de oorzaak niet in de wijze waarop in dit wetsontwerp de gedachte der publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie als zodanig is neergelegd Zeker, daar tegen kunnen op bepaalde punten be- ■en worden aangevoerd. Dat kunnen hun standpunt de protestant-confes sionele groepen en dat kunnen ook de socialisten doen. Met andere woorden: het ontwerp ls ?n compromis geworden. Er is gewerkt met tientallen van amendementen, die door de regering werden overgeno- soms tegen de zin dec regering ver worpen of soms werden gesplitst en dan deel aangenomen en voor de rest verworpen. De overzichtelijkheid ls daardoor niet bevorderd en in de practijk zal men itellig nog op tal van punten stuiten, die wijziging en verbetering behoeven. Maar elk geval, het resultaat is een com promis, en wel een dat voor bijkans eder acceptabel was. Hier was in wette lijke formuleringen een basis gelegd, waarmede men, naar mocht worden aan genomen. aan de slag kon. Wat nu echter voor vele voorstanders in bedrijfsorganisatie de wet toch niet aanvaardbaar heeft gemaakt is helaas een punt, dat met de verwezenlijking de publiekrechtelijke bedrijfsorga- itie als zodanig slechts zijdelings ver band hield. Het ging over de vraag, of 1de instelling van bedrijfschappen /et nodig zou zijn dan wel dat men daarvoor kon volstaan met een algemene maatregel van bestuur. De Grondwet eist het eerste, maar de K.V.P. kwam op grond van een tamelijk opvallende uitleg tot een andere con clusie- Moeten wij een deel van de R.K. pers geloven, dan schuilt achter dit alles voor de K.V.P. de vrees, dat het getij voor de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie het verlopen is en dat men haar daarom minder dan ooit wil overleveren het risico van een parlementaire pro cedure. Daarom gaf men de voorkeur de instelling bü algemene maat regel van bestuur. Het is onze overtuiging. dat deze vlottere procedure voor de instelling der bedrijfschappen veel te duur is be taald. nog afgezien van het feit dat men in het parlement zeker niet blind is voor de snelle steun, welke de bedrijfs organisatie onder omstandigheden kan behoeven en die het parlement tot een hoog 'empo van wetgevende arbeid kan brengen. Daarvoor had de Rooms-rode meer derheid de Grondwet niet behoeven te schenden. En daarvoor had de bedrijfs organisatie niet een basis behoeven te krijgen, die in parlementaire zin benau wend smal ls. Eens temeer schijnt jammer genoeg de politiek in de slechte zin des woords het te hebben gewonnen van een ge zonde opbouw van het sociale leven. En de staatssecretaris, die het ontwerp te verdedigen had, is niet gebleken van zodanig formaat te zijn, dat hij dit gevaar heeft kunnen keren. JONGETJE TE PAPENDRECHT DOOR AUTOBUS DOODGEREDEN Het 8-jarige zoontje van de heer E. v. d. Griend te Papemdrecht werd gister avond door een autobus tegen de grond geslagen. Met verbrijzelde benen is het kind naar een ziekenhuis in Dordrecht vervoerd, waar het later is overleden. WEERBERICHT Geleidelijk ander weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vannacht op slechts enkele plaatsen mist. Overdag geleidelijk toenemende bewol king voornamelijk in de hogere niveau's. maar nog droog weer. Aanvankelijk zwakke, later matige en langs de kust nu en dan vrij krachtige Zuid-Ooste lijke wind. Iets minder hoge tempera turen (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN. Zaterdag, 15 October. Zon op 7.04, onder 17.47; maan op 23.00, onder 15-39 uuxv

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1