Jlictiiiie iTciitsrlie (iTouranl Regering wil, ten koste van alles, voor „blij slot" zorgen FATALISME Wist U WOENSDAG 12 OCTOBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; ƒ0.32 per week. ADVERTENTIËNƒ0.18 per milimeter. (By contract belangrüke korting). Dertigste jaargang No 7940 DIRECTIE: F. DIEMER. CHR1STELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stagtuasticf: fs ahfbltoen oiyn hert ia tcgfjeQspoet" ONBEKEND WRAK ONTDEKT Zie pag. 3 R.T.C. NAAR SPOEDIG EINDE: Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, mag men aannemen, dat deze week de beslissing zal brengen over het lot van de Ronde Tafel Conferentie en de toekomst van Indonesië. Men is ten slotte in een stadium gekomen, waarin de Regering inderdaad zeggen kan: „Ik kan niet anders". Verdere voortzetting van de Ronde Tafel Conferentie is onmogelijk, mislukking eveneens." Als Hatta nog langer uit Indonesië wegblijft, dan de enkele dagen, die nog nodig zijn voor de liquidatie van de R.T.C., is het met zijn gezag gedaan. De overkomst van Sjamsoeddin uit Djokja bevestigt slechts wat de republikeinse delegatie reeds sinds de terugkomst Jahja, de eerste koerier, wist. Niet alleen winnen de extremistische groepen dage lijks aan aanhang, doch de critiek de regeringspartijen, de P.N.I. en Masjoemi is zo fel. dat zij vrijwel r komt op een desavouering van de eigen i delegatie. Slechts een plotselinge overeenstem ming op enkele hoofdpunten kan R.T C. nog redden. Erger nog is, dat de militaire toestand dusdanig slechter is geworden, dat de Regering thans aan handen en voeten gebonden is. Dit is het gevolg betreden van de weg, die leidde tot het Van Roijen-Roem-; consequent volgen van deze weg daarna In de uitvoering van dit accoord, danks talloze schendingen van republi keinse zyde. Men mag zich niet verhelen, dat de toestand van onze troepen op Java ge vaarlijk is. Nadat de TK I. door haar Infiltratie onze troepen gedwongen had tot ontruiming van een groot deel Midden-Java en concentratie onzer gar nizoenen in enkele grote plaatsen, heeft zij dusdanig in Oost-Java geïnfiltreerd, dat men daar feitelijk niet meer negara kan spreken. West-Java is thans aan de beurt. Veel erger is echter de infiltratie van de T.N.I. in de grote ste den. In Soerabaja zijn 12.000 infiltranten, ln Batavia 5000 tot 7ÓOO. Voorts worden als sterk geïnfiltreerde steden genoemd Semarang en Padang. De toestand te Bandoeng is ons onbekend, doch mag aannemen, dat dit niet vergeten zal Alles wacht slechts op een groot bloed bad, zodat 'het onbegrijpelijk is, dat de Regering niet de vrouwen en kinderen in de havensteden concentreert. Vreemd genoeg heerst er bij veel publikeinen nog steeds de angst voor derde politie-actie. Andere republikeinse kringen, met name de extremisten, heb ben juist hun hoop daarop gevestigd. Negentig procent van de T.N.I. is trou wens geïnfiltreerd door het communisme met zijn tientallen schakeringen. Het ligt, gezien de militaire toestand en het tijdgebrek, voor de hand, dat de Regering heden in haar overleg met de fractieleiders mededeling heeft gedaan van de harde feiten en verklaard, dat zy niet anders kan dan ten kos'e van alles een „biy slot" te geven aan de R.T.C. En Zes Nederlandse militairen vonden de dood Een Nederlandse planter werd vermoord Aneta seint uit Batavia, dat Maandag by het bergdorp Tretes in Oost-Java vijf Nederlandse militairen zijn gesneuveld. Een patrouille van 8 man werd namelijk overvallen door een gewapende bende van 140 man. Slechts twee der militairen wisten te ontkomen en een wordt ver mist. Reuter meldt, dat de guerillabende de geweren van de patrouille opeiste en toen dit geweigerd werd, opende zij a bout portant het vuur. Maandagmiddag is op de oliepalm- onderneming Sinumbah van de H.V.A. in het Siantarse (Sumatra) de 39-jarige planter K. W. G Catharinus op klaar lichte dag door acht lieden vermoord. Dezen vroegen hem in de tuinen vuur voor een sigaret, waaraan een onderne- mingswachter, die hem vergezelde, ge volg gaf Plotseling werd deze het ge weer uit de hand gerukt. Beiden vlucht ten toen. maar de heer Catharinus werd in de nek getroffen. Intussen heeft minister Van Maarse- veen de voorzitter der Tweeed Kamer een overzicht aangeboden betreffende de jpractische „uitvoering" van de staking der vijandelijkheden. En in Djokja be treurt de sultan het, dat Nederlandse troepen hebben geschoten op T.N.I. benden Ook Chinese ambassade in Engeland onrustig I Volgens A.P. hebben ook twee Chinese ttip'.omaten in Engeland hun ontslag ge nomen. Deze volgen- dus blijkbaar het Parijse voorbeeld. Beiden gaan terug haar China. De reden is nog niet bekend. MINSTENS VEERTIG DODEN BIJ TREINRAMP IN ARGENTINIë Bij een treinbotsing in de buurt van puenos Aires (Argentinië) zijn veertig mensen om het leven gekomen, terwijl londerd gewonden in ziekenhuizen moes- jen worden opgenomen. De oorzaak van Ie ramp wordt toegeschreven aan een put van de wisselwachter en de snel- leid van de electrische trein, die 7 mi- juten over tyd was en op een goe derentrein botste. Men vreest, dat het iantal slachtoffers nog groter zal zijn. HRIGENT WIENER SANGERKNABEN GEVERBALISEERD. Tegen de 22-j. pas benoemde dirigent lan de Wiener Sangerknaben. die in Winterswijk een jongen (een ander be- »oht spreekt van twee jongens) van het [oor zou hebben geslagen, is na een on- przoek proces-verbaal opgemaakt we- pn« vermoedelijke mishandeling. een dergelijk „ze krijgen elkaar" is al leen te bereiken, wanneer men zich vrij wel bepaalt tot het reeds bekende wate rige Uniestatuut en het charter van de souvereiniteitsoverdracht. De toestanden in die delen van Java, waar de TN.I- oppermachtig is, zijn on beschrijfelijk De bevolking wordt ge brandschat. Grote „vrijwillige bijdrage" worden opgelegd per huis, zonder te re kenen met het aantal en de welstand der bewoners, van verkopen op de pasar wordt 20 procent geheven. Voortdurend wordt de bevolking gedwongen, karbou wen te leveren. De geschiedenis van Saidja en Adinda herhaalt zich duizend voudig. maar veel erger dan in de dagen Multatuli. Steeds groter delen van de bevolking stromen naar de vechtende en stropende benden, want wie eenmaal lid is, wordt zelf niet meer belast, doch kan anderen afpersen. De toestand lijkt zodoende meer en meer op het begin van de yzeren eeuw, toen ieder liever lijf eigene of horige werd, dan onbeschermd alleen te blijven staan. Is op Java de zaak hopeloos verknoeid, grote dele van Oost-Indonesië, niet alleen Ambon, Menado en Timor, maar ook op Soemba en in Zuid Celebes, in Sumatra, enz. zou onmiddellijk een tegen actie tegen de republiek ontstaan, als er enige fut uitging van onze Rege ring. Hatta verliest gezag in Indonesië, waar T.N.I. militaire anarchie gebracht heeft Magazijn schipperde met punten De economische politierechter te Am sterdam kreeg gisteren een zeer inge wikkelde zaak te behandelen. Een der grootste kledingmagazijnen van de hoofd stad was gedagvaard wegens het onge oorloofd afleveren van stoffen e.d. bij 600.000 punten gemoeid waren afgeven van stoffen aan personeel zondei dat punten werden gevraagd (60.000 pun ten) en een slechte puntenadministratie waardoor 53.000 punten verdwenen den zijn. Op drieërlei wijze kon het geldelijk voordeel worden berekend, waardoor de uitkomsten f262000, f156 000 en f77.000 bedroegen. De officier wilde het laags' bedrag aanhouden. Er is geen sprake va bewuste zwarte handel, maar de officier achtte de handelingen in strijd met de en vroeg f75.000 boete of 4 mnd. hechtenis voor de verantwoordelijke di- De verdediger zei, dat de N V. direct was opgehouden toen er een waarsohu- wing kwam; voorts betoogde dat de handelingen niet straf baar zijn omdat de „afleveringen" intern waren geschied, dat het personeel ontving voor zijn voorbeeldige hou ding in bezettingstijd (er was stof onder gedoken en dat kon geheim worden ge houden) en dat de berekening van de ixtra-winst op een wankele basis rustte. Dc schriftelijke uitspraak volgt op 18 October. Nieuwe sensatie: bestuurbaar Sowjet-projectiel Een nieuw sensatiebericht in de reeks rer atoombommen en raketten, verklaring va-n de Amerikaanse kapitein Sides aan het Congres, dat Rusland waarschijnlijk over bestuurbare projec tielen beschikt, dit op hoogten, boven de 13.000 meter gelegen, bommenwerpers kunnen vernietigen Dit zou een verbe tering van een Duitse uitvinding zijn. FRANKRIJKS KABINETSFORMATEUR JULES MOCH- op hoop van zegen PRINSES PHOGRAFIA arriveerde in de hoofdstad Velen rekten gisteren by het Cen traal Station in Amsterdam de halzen, toen een schone dame, die zich zoveel mogelijk verstopte achter een grote hoed en een bril met dikke randen, en die omringd werd door enige re chercheurs en belegerd door een groepje persfotografen, naar buiten kwam en snel in de richting van Victoriahotel verdween. „Wie zou z\jn?" Allerlei veronderstellingen u den gemompeld„een filmster... „Greta Garbo!" Men verdrong zich een glimp van deze kennelijk belang rijke persoonlijkheid op te vangen Tenslotte gaf een bloemenventer d< oplossing: „Dat is de Prinses vai Parma". Niemand, die ooit van d> prinses van Parma had gehoord, doch het moest wel waar zijn, blijkens de ontvangst die haar ten deel viel. De rechercheurs hadden de grootste moeite de persfotografen op een af stand te houden. Toch gelukte het hun enkele plaatjes te maken, evenals in het Victoriahotel, waar Hare Hoog heid werd ontvangen door het ge meentebestuur en bloemen ontving va een klein meisje. Wij vernemen nadei dat het hier niet betrof de Prinses va: Parma, doch prinses Phografia ui Nixigeria, dieals object diende voor een vijftal fotojournalisten, die het practische deel van het examei moesten afleggen, dat gisteren en eer gisteren in Amsterdam werd gehou den. Rechercheurs en gemeentebestuur waren maar namaak, oftewel bestuurs leden wan de fted. yer. v. Fotojourna listen, die hei' de examencandidaten zo lastig mogelijk moesten maken. Deze legden een proeve van bekwaam heid af in de moeilijke omstandighe- verkeren. i persfotograaf kan ko H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard werden tydens hun bezoek aan Overijssel overal spontaan toegejuicht. Ook de Urkers waren naar Zwolle gekomen; Alie de Boer biedt bloemen aan. Vele Overijsselse gemeenten kregen voor 't eerst Koninklijk bezoek Er zijn in Zwolle nog nooit zoveel mensen op de been geweest als gisteren Pandit Nehroe te Washington De premier van India, Panddt Nehroe I gisteren In Truma-ns eigen vliegtuig „In. jspendence" te Washington aangekomen, raar de president hem verwelkomde jok Dean Acheson en nog vier ministers teren aanwezig. Gisteren en vandaag hebben Koningin Juliana en Prins Bernhard Overijssel be zocht. Het is gisteren in Zwolle een feest geworden, dat de bewoners heugi Men zegt. dat er nog nooit zoveel de stad op de been zijn geweest als gisteren. Het vorstelijk paar werd de grens van de provincie, in Zwoller- kerspel. verwelkomd. Zij stapten over open rode landauer, getrokken door vier zwarte paarden. Het bezoek aan Zwolle begon met een rijtoer. Een der aardigste ogenblikken was een intermezzo in de tuin van het Binnen gasthuis, waar twee oudjes het konin klijk paar bloemen aanboden- Langs de route stonden uitgebreide deputaties. Staphorst en Urk en de kleder drachten hadden de bijzondere belang stelling van Koningin en Prins. In het provinciehuis hield de Commis- der Koningin- cie en sloegen een grote lichtstoet gade. Na afloop reden zij door een volkswyk. de Bollebieste. Zij brachten de naoht door in de villa van de Commissaris der Koningin Prins Bernhard heeft gisteren incog nito het R K. ziekenhuis in Zwolle be- zooht. Hij had er een gesprek met dr A. ten Cate„ een bekend ruiter, die er thans verpleegd wordt. De Prins werd echter al spoedig herkend en toen hij het zie kenhuis verliet, deden de moeder-overste verpleegsters hem uitgeleide. Vandaag géén kranten in Italië In Italië verschenen vandaag zo goed als géén kranten. De typografen hebben hun staking voor hoger loon doorgezet, omdat de werkgevers hun looneisen niet wilden inwilligen. De staking zal 48 uur duren. DOODSTRAF GEëlST VOOR MAN VAN VUGHTSE BUNKERDRAMA. De doodstraf werd gisteren voo. Bossche B.G geëist tegen de Hauptschar- führer Friedrich Meyerhoff, die verant woordelijk is gesteld voor het bunker drama in Vught. Zeventig vrouwen wer den in Januari 1944 in een bunkercel op gesloten; tien kwamen er door verstik king om het leven. Uitspraak op 25 October. MR VAN KLEFFENS KRIJGT AMERIKAANS EREDOCTORAAT. Morgen zal het Hope-College te Hol land (Michigan) aan een officieel diner het eredoctoraat in de rechten verlenen E. N. van Kleffens, onze ambas sadeur in Washington. VERZINSEL VAN MOSKOU Radio-Vaticaan heeft het bericht tegen gesproken, dat de Amerikaanse k ram ten- koning, William Randolph Hearst, de hoogste pa-uselijike onderscheiding heeft ontvangen. Dit nieuws is uit de ikoker van Moskou gekomen. Zoveelste Soivjet-Heilstaat „Wilhelm de Derde'"' heerser over Pieckistan Tronende in een auto, geëscorteerd door motorpolitie WEET GIJ, LEZER, WAAR „WILHELM UI" over Pieckistan heerst? Dat is in Oost-Duitsland, waar de 73-jarige communist Wilhelm Pieck gisteren ge kozen werd tot Eerste President van de nieuwe Democratische Republiek. Het Berlynse blad „Der Kurier" kwam op de geniale gedachte dit gebied voortaan Pieckistan te noemen, terwijl „Der Abend" de nieuwe heerser „Wilhelm III" ge doopt heeft. In een gezamenlijke vergadering van de Volkskamer en de Staats- karaer, opgeluisterd door de tegenwoordigheid van de Sowjet-ambassadeur Se- werd hiervan de mensheid kond gedaan. De afgevaardigden staken hun hand op ten teken van instemming, w Wilhelm Pieck onmiddellijk beëdigd l De plechtigheid vond plaats het hoofdkwartier van Göring's vo malige luobtmaoht. gelegen in Sowjetsector van Berlijn. „Weg met het militarisme", moet de communistische monarch wel gedacht hebben, toen de erewacht van de Volkspolitie het geweer presenteerde. toen Pieck naar buiten n. Voor het gebouw en in de omge- van de Friedrichstrasse tot de Lust- garten, stonden dikke rijen menst onder de menigte bevonden zich honder den leden van de „vrije Duitse jeugt met blauwe hemden aan, aangenaam contrasterend met het rood van vlaggen vaandels. Pieck legde de volgende eed af: „Ik zweer, dat ik mijn kracht dienst zal stellen van het welzijn v het Duitse volk. de grondwet verdedi- en nauwgezet mijn plichten vullen". Het is niet belangrijk. aldus Pieck in zijn officiële toespraak, of de twee Westelijke regeringen elkaar dan niet erkennen Het doel is: geza menlijk op te komen voor de eenheid an Duitsland. Vervolgens deed hij een krachtig be roep op de West-Duitse regering, zich het Westen te bevrijden Het Oost-Duitse regering, die opkomt het gehele Duitse volk. Een andere nun-ist, Dieckmann, die op de zitterszetel zat. gaf uit naam van Duitse vol'k uitdrukking aan diepge meende gevoelens van erkentelijkheid- tegenover de Sowjet-Unie. Al klonk ditmaal geen ..Sieg Heil", het gehé Huis rees op als een man en applaudis seerde versoheidene minuten De nieuw president ..Wilhelm III" vertoonde zich n open auto. geëscorteerd door acht politiemannen op motoren. Inmiddeh Noorse communisten ver loren zeven van de elf zetels Volgens de laatste, vriiwel officiële telling van de stemmen bij de Noorse verkiezingen, hebben n de elf zetels, die narlepient bezaten, verloren. De socia listische partij is van 76 zetels op 87 ge komen. De conservatieven verloren 4 zetels en krijgen er thans 21. De boeren partij won er 3 en zal er 13 hebben. De liberalen en de Chr. Volkspartij behou den het oude aantal zetels, nl. 20 De laatste districten kunnan deze cijfers oe enigszins wijzigen. Minister-president Gerhardsen hield >n radio-rede. waarin hij zei, dat de te urmen nieuwe regering niet zal afwij- ;n van de tot dusver door Noorwegen gevoerde politiek. Er zal een oplossing gezocht worden voor de nationalisatie 'an de banken en de verzekeringsmaat schappijen. Selden Chapin nam afscheid van Truman Selden Ghapin, de nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Nederland, heeft voor zijn vertrek naar ons land een beleefd heidsbezoek gebracht aan president Tru- Na afloop hiervan, verklaarde Cha pin, dat de president verrassend veel weet n de toestanden in Nederl. en Indone- Morgen vertrekt de ambassadeur, zo als gemeld is. met de „Veendaan" uit New York. vergezeld van zijn 21-jarige doch ter Helen, die tijdelijk als gastvrouw van de ambassade zal optreden. BOKSEN KOSTTE DIT JAAR NEGEN AMERIKANEN HET LEVEN. De 26-jarige Amerikaanse negerbokser Talmadge Bussey, is gisteravond Detroit overleden aan een bloeduitstor ting in de hersens, die hij had opge lopen in zijn partij tegen Luther Rawlings. Het boksen heeft sinds 1 Ja- Amerika negen mensen hel leven gekost. heeft generaal Kotikof. de Sowjet-Russi- sche commandant van Berlijn, er de Westelijke commandanten van beschul digd, dat zij het zyn, die weigeren samen te werken, om het leven te Berlyn weer. normaal te maken. De Weste lijken hadden er onlangs de Sowjeis aansprakelijk voor gesteld, dat zij de boel in het honderd sturen omdat de Russen de aanwijzingen van de Parijse conferentie niet naar letter en geest nakomen. Gelijkgeschakeld kabinet. Grotewohl. de Eerste Minister-Presi dent van de Oost-Duitse republiek, heeft de samenstelling van zyn nieuwe kabinet bekend gemaakt. Als plv. ministers- presidenten werden Walter Ulbricht iSED), Otto Nuschke (CDU) en prof. Hermann Kastner iLDPj benoemd. De verdeling der achttien minister-porte feuilles onder de verschillende partijen is als volgt: Socialistische Eenheids- Partij (SED) 8, Christelijk Democrati- sohe Unie (CDU) 4; Liberaal-Democrati sche Partij iLDP) 3; Nationaal-Democra. tische Partij (kleine nazi's) 1; Boeren partij 1; en 1 partijloos. Nieuw demobilisatiecentrum in Amersfoort Naar de Nieuwe Leidsche C het kamp Appelweg de Laan 1914 te Amersfoort binnenkort een nieuw demobilisatiecentrum repatriërende militairen worden richt, daar het tegenwoordige centrum te Huis ter Heide, bij Zeist, de toevloed door de voorgenomen versnelde demo bilisatie niet meer zal kunnen verwer ken. Momenteel is in het kamp Appel weg nog de mijnenschool gevestigd. Het kamp zal, evenals dat te Huis ter Heide. Boskamp worden genoemd, Beurzen voor kinderen van journalisten „Franeker" Geschenk van Ned. instanties in de Ver. Staten. Aan twaalf kinderen van by de ramp met de „Franeker" omgekomen Ameri kaanse journalisten is op initiatief van officiële Nederlandse instanties in de Ver Staten een studiebeurs voor vier of vyf jaar studie aan een Amerikaanse universiteit aangeboden, zo meldt De Volkskrant Het blijkt, dat de betrokken gezinnen hiervan zonder uitzondering gaarne gebruik zullen maken. Met de schenking is 50.000 dollar gemoeid. Arnhemse brug „al" 30 c verschoven Gistermiddag is als proef begonnen et het verrollen van de verkeersbrug •er de Rijn te Arnhem, 's Avonds was de brug 30 centimeter verschoven, de 6.70 meter. Vanmorgen ging men der. U vraagt zich natuurlijk af voer dit bezoek, dat vele gemeenten gelat, die nooit of zeer lang geleden ko ninklijk bezoek hebben gehad. In het stadhuis bood de burgemeester at reusachtige taart aan waarop vele Zwolse gebouwen in marsepein uitge beeld waren. Aan deze taart, waarin v werkt 10 pond suiker. 10 pond boter, n en 16 kg marsepein, heeft n weken druk werk gehad. Voor de prinsesjes waren er doosjes blauwvin gers (boterkoekjes). Op het Grote Kerk plein boden 5000 schoolkinderen een zanghulde aan. Als beloning kregen de kinderen op voorspraak van de Koningin vandaag de gehele dag vrij. Des avonds werd opnieuw een rijtoer gehouden. Koningin en Prins werden in hotel Wientjes verwelkomd in aanwezig heid van vele genodigden uit de provin- DAT het radiotelefoonverkeer met Soe rabaja thans plaats heeft op Dinsdag Vrydag van 2 tot 4 uur n-m. Ned. tijd. DAT de heer Bartels te Maastricht rede. Hij dankte met f61.400 laagste inschrijver wa Oud-strijders uit Boerenoorlog haalden herinneringen op Oud-stryders uit de Boerenoorlog zyn isteren in Krasnapolsky te Amsterdam bijeengekomen om het feit te herdenken dat 50 jaar geleden in Zuid-Afrika de strijd begon tegen de Britten. Ondanks hun verloren of gegrijsde ha- n bleek hun energie nog ongebroken werden veel herinneringen opgehaald, ook door een verpleegster. De byeen- komst werd georganiseerd door de Ned - Z. Afrikaanse vereniging, die ook een lunch aanbood. de aanbesteding van de bouw eerste deel van een open zwembad aldaar en het R'dams beton- en grondbedrijf hoogste met f75.200. DAT er op 1 October 1.289 776 radio's waren aangegeven, d.w-z. 11.747 meer dan op 1 September, op welke datum er 523.687 personen radiodistributie hadden. 2284 meer dan op 1 Augustus. DAT in September in de R'damse haven 980 zeeschepen binnen kwamen (1.370.000 ton) tegen 746 in Sept. 1948 (1088 000 ton). DAT minister Mansholt op de „bolle' tongersdei". de Friese boerendag. die op 3 Nov. in Bolsward wordt gehouden, op een vergadering van enkele bonden zal spreken. DAT het ..Janna-kindertehuis" te Am sterdam, waar kinderen van ongehuwde, gescheiden en verlaten moeders worden restauratie morgen officieel zal worden heropend. DAT door lekkage in een gasstel giste- n een der grootste pensions te Schoorl, bewoond door de fam. J. Ridder, met de gehele inboedel afbrandde en de schade 40 mille bedraagt. DAT de bond van directrices en ad- junct-dir. van ziekeninrichtingen etc. gisteren met een receptie in A'dam het 50-j. bestaan vierde. DAT het nieuwe Koningin Juliana- ziekenhuis te Hengelo (kosten f 6 mil- lioen) 232 bedden krijgt. DAT enige landen, w.o. Nederland, legen 1 Jan. a.s. een carnet de marchan- dise hebben ingevoerd, waardoor het transitoverkeer tussen deze landen in gesloten „geplombeerde" wagens zal kunnen geschieden. DAT voor het „B.G." te Leeuwarden, wegens verraad, 8 j. werd geëist tegen de ex-predikant en oud-burg. van Sneek, J. R. J. Schut en de verrader Heeres, chauffeur-monteur te Lemmer, tot 12 j werd veroordeeld. DAT 85 j. oud in Rotterdam is over leden de oprichter van de fa. Klevenberg en Co. aldaar, E. C. Klevenberg. DAT in Eede (W.-Zeeuws Vlaanderen), waar men geheel van de vlasindustrie leeft en waar in 1944 vrijwel alle bedrij- werden verwoest, gisteren een ve warmwaterroterij feestelijk is geopend. DAT het dagblad Econ. Voorlichting in 1 Jan. af weer als weekblad zal ver schijnen. terwijl twee maal in de week ïn bulletin zal verschijnen. DAT een vrachtwagen met bietenloof uit de N.O.-Polder op een hoge brug oor Sondel moest uitwijken en in het ater dook, doch de vier inzittenden erden gered. DAT de twee binnenhavens van Vlis- singen dit najaar weer geheel bruikbaar zullen zyn. DAT in het Huis Van Looy te Haar- m tot 23 October een tentoonstelling wordt gehouden van de ver. De Hol landse Molen. DAT de vijfjaarlijkse prijs van f1000 in de Mij der Ned. Letterkunde, welke dit jaar niet werd uitgereikt, alsnog kan worden toegekend, indien de commissie geschied- en oudheidkunde vóór 15 Maart aj. een voordracht indient DAT K. J. Derks S J. te Nijmegen. K. Feijlbrief (J. v Oudshoorn) te Den Haag. ds J Jac. Thomson. Baarn, dr M. C. Botha. Kaapstad, dr T. J. Haarhoff, Johannesburg. P. Ribbink, Kaapstad, dr H. B. Thorn en dr W. Wilcocks te Stel- lenbosch benoemd zijn tot lid vai Mij van Ned. Letterkunde. DAT prof. dr Th. Weevers, die 25 j. lahg de natuurbescherming heeft gediend, is onderscheiden met de ridder orde in de Ned. Leeuw. DAT voor het rooien van stobben var geveld hakhout en voor het vellen var hakhout vergunning bij het staatsbosbe heer moet worden aangevraagd. DAT het Deense ms Lalandia (4913 ton) op weg van Antwerpen naar R'dam bij Terneuzen aan de grond- is gevar DAT het Ned. oorlogsgravencomité op 5 November een klaproosdag houdt. DAT de telefoonverbinding Amster dam-Hengelo (O.) op 17 October volle dig automatisch wordt. DAT in A'dam is opgericht de stich ting persdienst wereldfederalisten. DAT het bedrijfsleven gedurende de afwezigheid van de dir. van de exportbe vordering. L. Smit. normaal kan door gaan met wensen en suggesties ter ken- brengen van het door hem gevorm de bureau. Bezuidenhout 62 Den Haag. DAT de 30-j. accountant K. W. W. uit Schiedam door de R'damse rechtbank tot 1 j. gev. straf ma. werd veroordeeld wegens verduistering van f 10.000 ten nadele van cliënten. DAT de 41-j. R'damse procuratiehou der H.C.V., die zich door het uitschrij ven van gefingeerde kasbewijzen en schaderekeningen f 27 000 toeëigende. door de rechtbank aldaar tot 1 j. m a waarvan 6 mnd. voorw. werd veroor deeld. WAT DIT IS:... een taart, die door Fietje Lindeboom op het stadhuis van Zwolle aangeboden werd aan H.M. de Koningin WAT HIER IN ZITde post voor Soekarno en Susanto Tirtoprodio, in Djokja gebracht door de republi keinse koerier van de Ronde Tafel Conferentie in Den Haag, mr Nazin Pamuntjah. Pack op j/our troubles Er is een gezegde: wanneer men geen argumenten meer heeft, komt men met de Voorzienigheid aandragen. Hieraan moesten wij denken, toen wy dezer dagen in het R. K. dagblad „De Tijd" een hoofdartikel lazen, gewijd aan ae crisis ter Ronde Tafel-Conferentie, nu deze in tijdnood is geraakt De schryver meent, dat om tot een goede oplossing te geraken de werkelijkheid veel meer onder ogen moet worden gezien. Hij wil daarvoor, dat Nederland openlijk en spectaculair en zonder enige dubbelzin» nigheid aan Indonesië en aan de buiten wereld bewijst, dat het de souvereiniteit en niets minder aan Indonesië geeft. Het charter van souvereiniteitsoverdracht moet worden vastgesteld, gepaard aan het Uniestatuut en Nederland moet on omwonden met datum en plaats aan kondigen het begin van de terugtrekking zijner strijdkrachten. In het artikel wordt er verder op ge wezen. dat het met deze hoofdzaken eerst in orde moet komen en dat niet aan bepaalde wensen-van-de-tweede orde moet worden vastgehouden. Dit geeft risico's, maarHalsstarrigheid. het ogenblik missen, de werkelijkheid te laat erkennen, het zyn ondeugden, die onze politiek in dit drama jarenlang ont sierd hebben en die risico's in zich ber gen, die nog groter en gevaarlijker zyn dan een politiek, die de risico's manmoe- cig aanvaardt" En dan komt de passage, die ons het meest heeft geërgerd. Het blad schrijft: ..Het Nederlandse volk is een christelijk volk- Wy moeten bedenken, dat onze trek naar gelijkhebberij een vorm kan zijn van intellectualistische hoogmoed, die onder omstandigheden afmetingen kan aannemen van een onchristelijke ondeugd. Wij moeten ons openstellen voor de feiten en tijdig uit de gebeurte nissen de lering trekken, die er door de Voorzienigheid in geopenbaard wordt. In de gebeurtenissen, in de loop der his- maakt Zy haar bedoelingen duide lijk. Het kan zijn, dat al onze overwe gingen, opvattingen, gedachtenconstruc- s en redeneringen niet kloppen met werkelijkheid der Voorzienigheid, die de enige Werkelijkheid is. Wij hebben jaar tijd gehad om te ondervinden, dat het steeds anders is gegaan dan wij gedacht hadden. Kunnen wij dan eindelijk leren, dat wij als christelijk volk vertrouwen in de Voorzienigheid moeten stellen en dat het niet onze eigen uitgedachte zekerheden en garanties zul len zijn, die dit, ons land. zullen bewaren Indonesië zullen behoeden voor de Dit artikelgedeelte gaf ons de aanhef de pen. Want wat er thans staat te gebeuren, nl. de algehele liquidatie van de band tussen Nederland en Indië is niet iets anders dan wat wij hadden kunnen verwachten na de jarenlange scharrel-politiek. Integendeel, het is er de yzeren consequentie van. De yzeren consequentie van een pacteren met de revolutie. Men kan verschil van opvat ting hebben over het antwoord ep de vraag of, nadat Nederlandse Regeringen met de revolutie hebben gepacteerd de lijn nog zodanig omgebogen kan worden, dat er nog werkelijk iets goeds uit al de ellende voortkomt. Maar een beroep op de leiding der Voorzienigheid in het wereldgebeuren, redenerende van het standpunt uit: het gaat toch anders dan wy het ons hadden voorgesteld, achten wij beneden elk peil. Natuurlijk is er de leiding der Voorzienigheid. Maar ook „De Tijd" moge bedenken, dat het telkens weer by onze handen afbreken van het geen wij. van onze menselijke redenerin gen uit, meenden het beste te zijn voor Nederland en Indië beide, er op wijst, dat juist die redeneringen niet klopten op de enige Werkelijkheid. Dat dit niet het geval was is herhaalde malen ën in het parlement èn in de pers betoogd. Toen heeft i niet WIE ZIJ ZIJNde 86-jarige Sir Robert Ho Tung, de rijkste man ter wereld, die ..vóór zyn dood nop alle landen ter wereld wil zien" en rhans in Amsterdam logeert. Zijn secreta resse leest de krant voor VLIEG 'S NACHTS NAAR KOPENHAGEN. De K L M. zal op 20 October op haar lijn AmsterdamKopenhagen v.v. spe ciale goedkope nachttarieven invoeren. Het naahtretour zal bijna f74 goedkoper zijn dan een normaal biljet. De goed kope biljetten zyn 23 dagen geldig. Vijf maal per week wordt een nachtvlucht op deze route uitgevoerd. llen luisteren. Nu de brokken. En nu wil „De Tijd" de Voorzienigheid voor het karretje spannen, dat wij met open ogen in de modder hebben laten rijden. Omdat de weg. die het karretje werd opgestuurd ondeugdelijk was. Blind vertrouwen op de Voorzienigheid een christelijke deugd. Maar niet zon der gebruik te maken van de duidelijke wegen, die diezelfde Voorzienigheid ons openbaart- Anders belanden wij bjj het standpunt: na ons de zondvloed en die komt dan nog voor rekening van de Dit roomse fatalisme Streng optreden tegen dronken chauffeurs ,Met wit krijt moest aan de balk van de rechtbank worden geschreven, hoe mensen die dronken aan het stuur heb ben gezeten en ongelukken maakten, worden behandeld", aldus de officier voor de Arnhemse rechtbank tijdens de behandeling van de zaak tegen de kolen handelaar H. P. uit Berg en Dal, die in Ubbergen dronken achter het stuur had gezeten en twee kinderen had doodgere den. De officier oefende critiek op het feit. dat hy niet meer dan de maximum straf van 9 maanden mocht eisen. In 1935 is al een nieuwe verkeerswet ontworpen, maar nu, 15 jaar later, is zy er nog steeds niet. Vier jaar gevangenisstraf noemde hij eigenlijk nog te weinig. Hij eiste 9 maanden, plus intrekking van het rijbewijs voor een jaar, f200 boete en 3 mnd voorw. met 3 j. proef tijd. gedurende welke periode verdachte geen sterke drank mag drinken, noch een auto besturen. Uitspraak over 14 dagen. De gewezen Arnhemse S D.-agent A. J. v. d. Eist werd vanmorgen door het „B.G." te Arnhem wegens arrestaties en mishandelingen veroordeeld tot II jaar WEERBERICHT Rustig droog weer Tot morgenavond verwacht De Biltt fn de naoht en ochtend weinig wind met plaatselijk mist en voornamelijk m het binnenland kouder dan de afgelopen nacht. Overdag droog en aanhoudend sa ebt -weer met enkele overdrijvende wol kenvelden afgewisseld met flinke opkla ringen. Zwakke tot matige Zuid-Westelijke wind. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Donderdag 13 October. Zon op 70<X onder 17 52 uur; Maan qp 2036, 14.12 acts, 16 October hJL

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1