SM VROOM IMSliESIlAH NIEUWE ^EIDSCHE COURANT DINSDAG 11 OCTOBER 19«» Kamer van Koophandel te Leiden richt adres tot de Tweede Kamer WETSONTWERP REORGANISATIE DER KAMERS BAART ZORG Kamers der Provincie wordt verworpen dan is er een conflict, waarbij de betref fende Kamer en haar ledenvergadering worden gedesavoueerd. Wat zal dan de bevoegdheid zijn van deze initiatief mende Kamer? Bij een informele san werking als thans, waarbij elk geval naar omstandigheden kan worden be handeld, zullen deze gevaren en bezwa ren vermeden kunnen worden. Het kantoor Leiden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zuid-Holland heeft zich terzake van het wetsontwerp reorganisatie der Kamers van Koophandel in een adres tot de Tweede Kamer gericht. Van dit wetsontwerp mag worden ver wacht, aldus ontlenen we aan het adres, dat het brengt: Rechtsherstel voor de Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland. Rechtsherstel enerzijds wat betreft de onafhankelijkheid en zelfstan digheid dezer autonome, officiële, wet telijke vertegenwoordigsters van het Ne- derl. bedrijfsleven tegenover de Rege ring, aan welke zij vrij en fier advies moeten kunnen uitbrengen, anderzijds tegenover de provinciale eenheid, welke via de provinciale samenwerking zicht gesteld wordt, van welke werking het Kantoor Leiden overigens een groot voorstander is. Ten aanzien van de zelfstandigheid der Kamers tegenover de staatsorganen kan worden opgemerkt, dat in deze tijden diep ingrijpende staatsbemoeienis Kamers zeker niet in een positie mogen worden gebracht, waarbij zij moeten zen het ongenoegen van een Departement op zich te laden, als zij ter bescherming van de haar toevertrouwde belangen tegen beslissingen en beschikkingen bepaalde staatsorganen zouden optreden. In deze gedachtengang is het nodig, dat o.m. ook de zelfstandigheid der Kamers van Koophandel als adviesorganen tegen over de overheid in vergelijking met voorheen versterkt wordt. De onafhankelijkheid der Kamers als adviesorganen is zo essentieel, dat in deze tijd van zeer grote staats macht de onafhankelijkheid der Ka mers, meer nog dan voorheen, dient te worden gewaarborgd. Zeer teleur stellend is daarom, dat de autonomie en zelfstandigheid der Kamers tegen over de regeringsinstanties door dit wetsontwerp niet alleen niet zijn versterkt, maar nagenoeg overal waar dit maar redelijkerwijs mogelijk was, zijn verzwakt. Wat de zelfstandigheid in provinciaal verband betreft, zij nu reeds opgemerkt, dat er, en niet eens door de Kamers zelve, een reglement voor de geprojec teerde provinciale eenheid moet worden opgesteld, welks inhoud, als de sugges ties van de M. v. T. worden gevolgd, een zware rem moet worden geacht voor de zelfstandige krachtsontplooiing zowel van de grote als van de kleinere Kamers in Nederland. Van het grootste belang is, dat de Ka mers van Koophandel als krachtens de wet ingestelde regionale organen, ander soortige lichamen zijn en behoren te blij ven, dan de vrije organisaties en de or ganen van de Publiekrechtelijke Be drijfsorganisaties. Deze laatste inzonder heid zijn functioneel. Het wezen der Kamers is vooral regionaal. Dit re gionale karakter behoort daarom zoveel mogelijk te worden geëerbiedigd, ook wat de samenstelling der Kamer betreft. Daarom moet dan ook bezwaar worden gemaakt tegen het feit, dat art. 4 lid 2 juist alleen op het functionele, derhalve op het bijkomstige, alle accent laat val len, met voorbijgaan van de hoofdzaak, nl. de vertegenwoordiging van de diverse streken in het district ener Kamer. De verkiezing van de leden der Kame: Is naar de mening van ons Kantoor ook als voorlopige regeling zeer onbevredi gend. Als de leden door coöptatie geko zen worden en het bedrijfsleven in het district niet in staat geacht wordt door middel van zijn organisaties deze taak te volbrengen, is dit in verreweg de meeste gevallen een ietwat moeilijk te verdragen geringschatting van deze oi ganisaties. Het aanzien van de Kamei van Koophandel zou bovendien door ee dergelijke coöptatie wel zeer spoedig sterk dalen. Als de Kamers van Koop handel daarentegen door de vrije organi saties worden gekozen, hierbij aanslui tend aan wat in de praktijk vóór de log reeds geschiedde, dan zullen deze organisaties, waarvan vele door de Duitse maatregelen murw geslagen zijn. weer sneller haar oude kracht en invloed herwinnen. In art. 7, 8 en 9 wordt het bestuur der Kamer geregeld. Hier wordt helaas niet, zoals de M. v. T. zou doen verwachten, de naam ..Bureau der Kamer", welke voorheen in de Reglementen van Orde der Kamers voorkwam en in grote mate i" den lande ingang heeft gevonden, in de wet genoemd. Het zou wel zeer wen selijk zijn en in de lijn van de historische ontwikkeling liggen, als deze zo in geburgerde naam thans in de wet zou worden opgenomen. Op grond van dit Reglement van Orde was voorheen de secretaris, ofschoon geen lid der Kamer wel lid van het Bureau, iets wat nim mer tot bezwaren aanleiding heeft ge geven. Het is wel zeer in strijd met de autonomie der Kamers, dat dit thans in het wetsontwerp uitdrukkelijk wordt verboden. Er is daarom geen enkele reden om ook hier haar autonomie aan te tasten en de Kamers van Koophandel de vrijheid te ontnemen deze aangelegen heid zelf te regelen. Een bij uitstek ernstig bezwaar bestaat tegen art. 17, dat, via een gedwongen samenwerking met de andere Kamers in de betreffende provincie, de deur open stelt voor alle mogelijke onzelfstandig heid én aantasting van de autonomie dei afzonderlijke Kamers. Ter voorkoming van misverstand worde opgemerkt, dat gaarne ingestemd wordt met zelfs zeer vergaande samen werking in provinciaal verband, en niet minder ook met samenwerking in nog groter verband. Ons Kantoor doelt hier bij op de zeer vele malen, dat. dank zij het werk van de Vereniging van Kamers van Koophandel, door alle Kamers van Koophandel of nagenoeg alle een eens luidende mening aan de betrokken in stantie kon worden kenbaar gemaakt. Dit alles geschiedde echter op basis var. vrijwilligheid. Op deze basis zijn de goede resultaten verkregen, die thans aanwijsbaar zijn en het zal goed zijn deze te handhaven, mede om conflicten te voorkomen. Indien nl. door verschil van mentaliteit of door belangentegen stelling een door een bepaalde Kamer reeds aangenomen voorstel in de voor zittersvergadering van de „Verenigde" Met voldoening heeft het Kantoor Leiden dan ook kennis genomen van de verklaringen, gegeven van de zijde van het Departement, dat het de bedoeling is, dat de zelfstan digheid der Kamers niet wordt aan getast. Het onderhavige adres van het Kantoor Leiden is daarom ook niet anders dan een poging om dit duidelijk in de wet uit te laten ko- In het systeem van het ontwerp past echter niet, dat thans wordt voorgeschre ven, dat een reglement voor die samen werking, door de Minister goed te keu ren, niet door de samenwerkende Kamers zelve mag worden vastgésteld, maar dat de voorzitters, na overleg met hun Ka- daartoe door de wet verplicht wor den. De autonomie der Kamers, om zelf haar inwendige dienst te regelen, wordt op ernstige wijze aangetast. Het be treft hier een hoogst opvallende afwij king, niet alleen van het systeem van dit wetsontwerp, (dat nl. steeds de Kamer zelf of haar Bureau laat optreden) ook van het in Nederland van oudsher geldende rechtsbestel; niet de lagere corporaties zelf, maar daarentegen wel de voorzitters dier corporaties zou den hier zelfstandige beslissingsbevoegd heid ontvangen. Deze zouden in een door hen opgesteld reglement vast moeten leggen hoeveel zeggenschap zij, gehoord de Kamers, aan deze zouden ontnemen en zich zelf zouden toekennen. Geheel los van de vraag of en eventueel in hoe verre de voorzitters van deze bevoegd heid gebruik zullen maken, moet deze rechtsfiguur als zodanig beslist worden afgewezen. Een dergelijke bephling her innert al te zeer aan het bovengenoemd besluit van 25 November 1941. Gezien het recht van de Minister om het Reglement goed te keuren en de be voegdheid om, via artikel 29 eerste zin snede, zelf de samenwerking te regelen, zou bovendien aan de Kamers vanweg- of in overleg met het Departement een modelreglement, met een inhoud als m de M. v. T. wordt aanbevolen, kunnen rorden aangeboden waarbij, terwille van de uniformiteit, bij meerderheid van stemmen regelingen zullen worden aan vaard, die een vergaande onzelfstandig heid der Kamers voorgoed zouden vast leggen. In dat geval zou de situatie voor de Kamers nog veel ongunstiger worden dan de zwevende toestand wa Kamers en de Kantoren thans verkeren. Bovendien zou dan de kans om ooit wee zelfstandig te worden, waarschijnlijk voc altoos zijn verdwenen. Als de traditionele zelfstandigheid der Kamers van Koophandel niet in de Wetstekst zelve zal worden ge waarborgd zullen de afzonderlijke Kamers van Koophandel, als regio nale vertegenwoordigsters van het bedrijfsleven, zowel de grote als de kleinere, voor een zeer belangrijk deel een mislukking worden, althans bij de uitvoering van haar taak zeer worden belemmerd. Na nog enkele bezwaren te hebben ge noemd, verzoekt de Kamer te bevorde- i, dat het wetsontwerp naar haar zicht wordt gewijzigd. Onjuiste geruchten te Benthuizen over verduistering van gelden Van een in 1945 gehouden inzameling ten bate van „Nederland helpt Indië" Naar wij uit officiële bron vernemen, is na een nauwkeurig justitieel onder zoek, omtrent de In Benthuizen gelanceerde geruchten, dat de In 1945 aldaar ingezamelde gelden ten bate van de Stichting „Nederland helpt Indië" zouden zijn verduisterd, gebleken, dat deze geruchten elke grond van waarheid missen. CHR. FILMACTIE Donderdagavond 8 uur in „DE BURCHT" de beroemde film DE BEWAARSCHOOL Kaarten voor leden ft 0.75 dagelijks bij Fa Kouwenhoven. ÏDoezastraat 37 en 's avonds aan de zaal. Eind 1945 is te Benthuizen een inzame ling ten bate van de Stichting „Neder land helpt Indië" gehouden. Tevens be stond toen de mogelijkheid om uit een geblokkeerd tegoed een bedrag af te zon deren. In totaal werd op de spaarbank de Coöperatieve Boerenleenbank een bedrag bijgeschreven van f 1460 ten i'an de Stichting „Nederland helpt Indië", uit een geblokkeerd tegoed diverse ingezetenen. Het trok de verwondering van de kas- er van deze bank, dat dit tegoed nim- er werd opgevraagd. Dit werd aanlei ding om een nader onderzoek in te stel- n daarbij kwam vast te staan, dat naast deze overboekingen nog een zienlijk bedrag aan vrij geld moest zijn ingezameld. Bij de administratie va genoemde Stichting bleek niets van afdracht dezer gelden. In welke richting ook gezocht werd, nergens viel te ont dekken, waar de gelden gebleven wan De burgemeester heeft hierop de za in handen van de Justitie gesteld, die tenslotte in geslaagd is klaarheid in deze zaak te brengen. Gebleken is, dat op het bijkantoor de Amsterdamse Bank te Leiden twee girostortingen hebben plaats gevonden van gelden, afkomstig uit Benthuizen, ten bedrage van f 1420,50 en een ten be drage van f 62,50 ten gunste van d< beid der genoemde Stichting, en wel op 18 December 1945 en 23 Januari 1946 Het betrokken bankkantoor heeft deze gelden op zijn beurt gestort op rekening van het comité Leiden van de Stichting Nederland helpt Indië," welk comité deze gelden, tegelijk met andere gelden, der een specificatie heeft overgemaakt aan de Stichting „Nederland helpt Indië." Zodoende waren de ingezamelde gelden te Benthuizen bij de ingezamelde gelden te Leiden vermeld, waardoor de ver ring ontstaan is. 20 Tariefsverlaging Stadsritten 60 cent AANSLAG Buitenritten 20 cent per Km. ONS DEVIES De beste Service - de laagste prijzen en uitsluitend nieuwe Chevrolets. Telefoon 22444 Kringvergadering van „Unitas" te Utrecht Het instituut der ondernemingsraden. De Ned. Chr. bond van werknemer in de textiel- en kledingbedrijven „Unitas" hield te Utrecht een kringver gadering, waarheen ook Leidenaars wa- getogen. De heer R. Slok, bondspen- gmeester, sprak over de wettelijke ondernemingsraden. Hij behandelde hier bij de ontwikkeling, de belangrijkste be palingen van het ontwerp en zijn wachtingen t.o.v. deze raden. Er is reden om dankbaar te zijn, dat de ondernemingsraden wettelijk worden geregeld. Hierin ligt, aldus de heer Slok, niet alleen de erkenning, dat de arbeider recht heeft om zijn stem in de onderne- te laten horen, maar ook: dat hij geroepen is in bepaalde gevallen mee te beslissen. Te lang zijn de arbeiders als recht-loze mensen beschouwd. Het werk der raden zal echter op niets uitlopen, als niet de goede wil van de belangheb benden voorzit. De vakbeweging wacht een belangrijke taak. Ook en vooral zij, die straks geroe- worden verantwoordelijkheid in de ondernemingsraad te dragen, zullen er goed aan doen zich zo veel mogelijk te bekwamen, opdat daardoor de invloed der vakbeweging des te groter zij. Zo en zal het Instituut ondernemings raden heilzaam werken. C. W. OOSTVEEN EN JOHS. V. D. LIN DEN VOLBRACHTEN DE RODE KRUIS-MARS Onze stadgenoten, de heren C. W. Oost- ?en en Johs. v. d. Linden namen Zater dag j.l. met succes deel aan de Rode "ruis-mars in Den Haag. Beiden ontvin- ;n een medaille. MODERNE KUNST VAN BALI Op Zaterdag 15 October zal in het Rijksmuseum voor volkenkunde een ten toonstelling worden geopend, die als titel heeft; „Moderne kunst van Ball". Begrijpelijk is, dat, waar het in de ge meente bekend was geworden, dat ver moedelijk de ingezamelde gelden ten bate van de genoemde Stichting niet waren afgedragen, allerlei geruchten ontstonden. Het ingesteld justitieel on derzoek heeft thans uitgewezen, dat zij ongegrond waren. Spoorwegwerken rond liet Leidse station De uitgang werd vanmorgen ook ingang. Vanmorgen is de toegang tot het le perron van het Leidse station afgesloten metselaars zijn aan het werk gegaan ook deze toegang tot het perron dicht te metselen. Zoals reeds gemeld werd, wordt thans van de nieuwe perron- toegang nl. via loketten, nieuwe gang (met deuren naar wachtkamers 2e en 3e klasse). Stationsplein en uitgang tevens ingang gebruik gemaakt. Sinds gisteren zijn bezijden de over weg van het toekomstige hulpspoor (einde oude le perron) spoorbomen ge plaatst, terwijl tevens begonnen werd met de afbraak van het oude le perron. Arbeiders waren vanmorgen met pneu matische boren bezig het perrondek (Zuidzijde) open te breken, terwijl voorts de overkapping van dit perron nabij de luchtibru-g onder slopershanden is gekomen. Ook het goederenkantoor is overgebracht naar het pas ingerichte lokaal nabij de uitgang-ingang. DE BAND NEDERLAND—INDONESIë. AFD. LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze vereniging gaat deze maand een feestavond organiseren ter gelegenheid van het 4-jarig bestaan der afd. Er erecomité gevormd, bestaande .uit bur gemeester Van Kinschot, de wethouders Van Schaik, Menken en Van der Kwaak, kapitein ter zee Engelbronner, garn. commandant luit.-kol Horssen, luit.-kol. Scheffer, rector L. P. M. Vester, ir J. J C. van Hoek en mr H R. Goudsmit. Het bekende variétégezelschap van kapitein Van Ewijk, hoopt naar Leiden te komen De opbrengst van deze avond komt ten goede aan de Kerstpakkettenactie. Na dere mededelingen volgen. Beroepbaarstelling Ds J. W. Starrenburg, predikant bij de Prot Kerk in Indonesië en wonende Rodenburgerstraat 65, Leiden, heeft zich by de Ned. Herv. Kerk beroepbaar gesteld- Bazar Diaconessenhuis Door ernstige omstandigheden zal de bazar van het Diaconessenhuis, die op 19 en 20 October zou plaats hebben, worden uitgesteld. Leidse Chr. besturenbond vergaderde Gisteravond kwam de Leidse Chr. Besturenbond in het gebouw voor Chr. sociale belangen bijeen ter bespreking van het werk in de komende winter. De vergadering werd ook bijgewoond door de heer W. C. van Beek te Den Haag, districtsbestuurder. In dit seizoen na Nieuwjaar zal nieuwe C.N.V.-film worden gedraaid de Stadsgehoorzaal. Op de dag vertoning zal er ook een kindermiddag zijn. Nadat de heer Veerman, secretaris, enige mededelingen had gedaan, sprak heer Van der Keur over de werk zaamheden der propaganda-i Hij vroeg om aller medewerking legde er de nadruk op, dat de leidende figuren van het C.NV. overtuigd moeten kunnen zijn van de activiteit der leden. Uit zijn stimulerende toespraak bleek wel, dat de propaganda- enthousiast genoeg is. De dames en heren van de Christel. Gymnastiekvereniging „Jahn" hebben gisteravond in het clublokaal aar Oude Vest de onderlinge wedstrijden ge houden. De voorzitter, de heer J. Brück- en aan in welke geest deze wedstrijden dienen te worden gehouden en toen gingen ongevee dames en 20 heren aan de slag. Er werd over het algemeen goed gewerkt. Het toestelwerk van de heren is nog wel )or verbetering vatbaar. Wim van Polanen had de „N. L. C.- Trouw"-beker te verdedigen en hy deed et succes. Daar hij het kleinood nu de derde, achtereenvolgende maal kwam het definitief in zijn bezit. Bij de dames zegevierde mej. T. Bontje, die daardoor voor een jaar de „Stelter d. Zwart"-beker mee naar huis mocht men. Zowel by de dames als by de heren kwamen er vier boven de 75 pCt. het vereiste aantal punten; zy kre gen eerste prijzen. Het was voor de jury, bestaande uit de heren C. A. de Bruyn, J. Pommer, A. Taverne en F. Th. M. Zilverentant Sr, een dankbare taak de prestaties te mo- Naar de uitdrukking van de gezichten te zien, is het doel van de onderlinge wedstrijden van „Jahn": het kweken van saamhorigheid, uitstekend geslaagd. We geloven tenminste niet, dat één der leden mej. T. Bontje, de „Stelter v. d. Zwart"-beker en de heer VV. van Polanen de „N.L.C.-Trouw"-beker, die hy zojuist uit handen van de ere-voorzltter, de heer M, J. Dool, ontvangt, misgunt. Foto N. van der Horst. De onderlinge ivedstrijden van „Jahn" Wim van Polanen won definitief de „N.L.C.- Trouw"-beker En mej. T. Bontje zegevierde bij de dames ker, 2914 pnt., 2e prijs; 6. M. Pret, 29 pnt., 2e prijs; 7. C. de Knegt, 2814 pnt., 2e prijs; 8. B. Korswagen, 28 pnt., 2e prijs; 9. M. Wagemans, 28 pnt., 2e prijs; 10. J. Maas, 27?4 pnt., 3e prijs; 11. H. Maas, 2614 pnt., 3e prijs; 12. H. Jonker, 26 pnt., 3e prijs en 13. G. Kapaan, 26 pnt., 3e pry's. Ds J. Swijnenburg neemt naar Nijverdal aan In de vac- van ds IV. Glashouwer. gen beoordelen. De ere-voorzitter, de heer M. J. Dool, reikte met enkele hartelijke woorden de prijzen uit. De volledige uitslag was: Heren: 1. W. van Polanen („N.L.C.- Trouw"-beker) 26 pnt.; 2. Jac. Groene- -eg, 22% pnt., le prijs; 3. D. Bontje, 2% pnt., le prijs; 4. G. S. de Knegt, 2% pnt., le prijs: 5. S. van Wesel, 21% pnt., 2e prijs; 6. W. Wagemans, 21 pnt., 2e prijs; 7. F. Zilverentant Jr, 2014 pnt., 3e prijs; 8. P. van Huis, 20 pnt., 3e pr.; 9. F. Mieremet, 19P4' pnt., 3e prijs. Dames: 1. T. Éontje (,,Stelter-v. d. Zwarf'-beker) 3314 pnt„ le prijs; 2. J. Zilverentant, 3114 pnt., le prijs; 3. H. van Ommen, 3114 pnt., le prijs; 4. A. de Bree, 3014 pnt., le prijs; 5. N. Jon- GEMEENTE LEIDEN Officiële Publicaties AFSLUITING CAECILIASTRAAT Burgemeester en Wethouders van L den brengen ter openbare kennis, dat met ingang van 10 October tot nader aankondiging de Caeciliastraat is geslo ten voor motorrijtuigen op meer dar twee wielen en bespannen wagens, ko mende van de Turfmarkt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. J. BOOL, Secretaris. STREMMING VERKEER Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat met ingang van 17 October a.s. tot na der aankondiging de Prinsessekade er de Bostelbrug in de richting Kort Ra penburg zullen zijn gesloten voor alk motorrijtuigen op twee en meer wielen, bespannen wagens, handwagens, rij- trekdieren en vee. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. J. BOOL, Secretaris. Lelden, 11 October 1949. Zeer grote belangstelling voor ds D. M. Vermet Ds D. Kuilman en ds J. de Wit onder de bezoekers Naar wij vernemen, heeft ds J. Swij nenburg het beroep, dat de Ned. Herv. Gemeente van Nyverdal (Overysel) in de vacature van ds W. Glashouwer op hem uitbracht, aangenomen. Niet alleen wyk 7, waarin ds Swijnen burg werkzaam is, maar heel de Leidse Hervormde Gemeente, die reeds kampen heeft met enige vacatures, zal dit berioht met teleurstelling kennis en. Het is nog niet bekend, wanr ds Swijnenburg Leiden zal verlaten. Ds Swijnenburg werd in 1912 gebo- n en was candldaat in Groningen (1935). Op 6 December 1936 werd hij in ambt bevestigd te Nigtevegt, in 1943 vertrok hij naar Sloten (N.H.), ter wijl hij zich op 26 Mei 1946 aan Leiden erbor.d. SPREEKUUR BURGEMEESTER De Burgemeester van Leiden zal mor gen geen spreekuur houden. SPREEKUUR WETHOUDER VAN ONDERWIJS De wethouder van onderwijs, de heer J. C. van Schaik, is verhinderd morgen spreekuur te houden. D. M- Vermet, die, gelijk bekend is, herdacht, dat hij vóór 40 jaar predikant werd, heeft zich gisteren in een over weldigende belangstelling mogen heugen. Van 's morgens tot 's avonds laat heeft als het ware de deur r-" open gestaan, vertelde hy i. Niet alleen Kunst en Letteren Ds. D. AL Vermet zoekers, ook vloeiden hem gesohenken, waaronder tal van bloemstuk ken, rykelyx toe. Zeer veel waardering had hij voor het be zoek van afge- aardigden der Ned. Herv. Ge meenten van Herwijnen en Klaaswaal, die hij het eerst mocht dienen. Verder kwa- hem o.a. complimenteren: ds D Kuilman van wijk 5 der Leidse Her vormde Gemeente, waarvan ds Vermet thans hulpprediker is, ds J. de Wit van Leiden, die voorheen in Leidschendam stond, ds A. Hoekert en ds J. Roodenburg Voorburg, ds H. van Koningsveld. Geref. predikant te Leidschendam, ds A. Bosman. Herv. em.-pred. te Rijswijk, Th. Struys, van het marine-centrum Voorschoten, en vertegenwoordigers het Ned. Bijbelgenootschap en de d. ver. van geheelonthouders. Ook de schriftelijke gelukwensen waren talrijk. Met grote dankbaarheid zal ds Vermet op deze dag terugzien. „Je hebt me aangeraakt Eerste abonnementsvoor- stelling van K. en O. Tennessee Williams en Donald Wind- ham hebben zich geworpen op de no velle „You touched me" van D H. Law rence en deze bewerkt tot er een ro mantische comedie, zoals het programma het stuk aanduidt, uit te voorschijn Johan de Meester onder wiens regia het gisteravond door „Comedia" opge voerd werd, weet er zelf niet goed uit te komen wat nu Tennessee Williams en wat Lawrence is, toch blijft de geest waarin laatstgenoemde schrijft vrij goed bewaard. Daarom kunnen wij in dit stuk geen comedie zien. Komische situa ties of gezegden maken een stuk niet tot een blijspel. Het gegeven van het stuk moet komisch zijn, dan kunnen we een comedie krijgen. Waar gaat het in dit stuk om? Om levensbevrediging en levensontplooiing. Al is het stuk wel wat verward, aan het slot springen de twee wegen, die Lawrence aanwijst, wel zeer duidelijk naar voren, nl. de weg der natuur waar bij het sexuele bij L. bijna alle accent krijgt, en die door Matilda gekozen wordt: de religie, voor Lawrence eigen lijk de weg der on-natuur, die door tante Emmie ingeslagen wordt. De per- i, die de natuur tot achtergrond krijgen, worden natuurlijke, gewone (Oom Cornelius, Hadrian en Phoebe), de anderen worden onnatuur- (dominee Melton, tante Emmie). Tussen deze twee richtingen beweegt zich het leven van Matilda. Uiterlijk behoort ze bij haar tante en aan die uiterlijke vorm klampt ze zich zo lang mogelijk vast. Zolang ze dat doet, is ze ook onnatuurlijk, en een gewoon mens ordt ze pas, wanneer ze kiest voor Hadrian. Hier liggen nu ook onze bezwaren te gen het stuk. We geloven niet in deze probleemstelling, in dit of of. Voor Christen is het niet natuur of ge nade, maar natuur en genade. Lawrence trekt de boel scheef en dan ziet men carricaturen. Comedia speelde met een sterke be zetting, waardoor toch de zwakte van het stuk niet werd weggespeeld. Na het derde tafereel kwam er een beetje gang sterk toneel werd het niet, hoe de spelers hun best ook deden. Jules Verstraete als Oom Cornelius, de Cap tain en Mimi Boesnach als de allerver velendste tante, die men zich voor kan stellen, waren de besten. Ellen Vogel, de rol van de onwezenlijke Matilda, maakte er niets groots van, maar bleef onwezenlijk. En dat is ook al een pre statie. FINALE AFVALWED5TRIJD L.S.B. 1949. Jerry Bey (Philidor) heeft in de lt ronde van de afvalwedstrijd de volle winst binnengehaald. Hij dwong Th. v. d. Oord (LS.G.) de dame voor toren en paard te geven. De rest was slechts een kwestie van tijd. Ir A. H. J. Paardekoo- per (Philidor) kon het tegen F. v. d. Bosch (Caïssa) niet verder brengen dan Morgenavond wordt in de muziekschool m het Rapenburg de tweede ronde ge speeld. De afdeling Leiden van het genoot schap Nederland1Engeland heeft Vrij dagavond, 8 uur, een lezing in „De Doe- door de heer T. Hamerton overt „Some landmarks in the modern Theatre". Maakt Uw voeten fit. MARKT- EN VISSERIJBERICHTEN LEIDEN, 10 Oct. Groentenvelllng: Witte >ol 4 20, rode kool 3 50—8 40, savoye kool 5.50—7 70. groene kool 5 60—10.50, rapen 5. i 820. kroten 56 70, gekookte kroten 14—18, uien 2 90—12.60. peen 5 50—16. sprui- 15 cent, andijvie 58 20. stoofsla 21. drui- 52—74, snijbonen 27—84, stok bonen 38— pronkbonen 12—27, stambonen 2268. witlof 3759. postelein 1019, spinazie 634, tomaten 12—36. komkommers 17—27. bloem kool 9—49, meloenen 15—36, sla 1.50—15 70. knolselderij 8—11. peterselie 1—1.40, radijs 0.70150, selderij 2-2.90, bleekselderij 16— 16, peen 614. j gla^bewerkinq -GL45 snsuand model „KutjT onn vervaardigd van uniwol ma korte a biai <0 7 oajaaraimen, /19." r-iji-Ho-r (jebr Duliaarl LEIDEN V NAPM^TPAAT 3 TEL <jE<jLEPEN QIAS VERZILVERD QLAS AUTO QtAS GEHARD QlaS lï#l LEIDEN CETOL Kachelpasta: zó ruartis er geen, geen één l Grote tube 20 a

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2