Jlieume jTriitórije GTmiranl Sowjet-vogelaar lijmt argeloze Duitse politieke sijsjes Wist U DINSDAG 11 OCTOBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 p. kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0.32 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per milimeter. (Bü contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7939 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leideti en Omstreken V$taatva*ttc!> Is gfiebtevea tnyn bert la tcgljeaspoef Kamer v. Koophandel rieht adres tot Tweede Kamer Zie pagina 2 HET FABRIKAAT VAN MOSKOU Oostelijke satelliet-staat wordt vandaag officieel erkend t JET FABRIKAAT VAN MOSKOU, de Oostduitse Democratische Republiek, zal aJL vandaag door de Russen van een officieel stempel worden voorzien. In de Volkskamer zal ambassadeur Semeonow het Sowjet-product aanprijzen als „er kend" en het enige ware. Dit alles is natuurlijk koren op de molen van de com munisten, die te Berlijn een massa-demonstratie hebben georganiseerd, waarbij rode vaandels en vlaggen zullen worden meegedragen. De volkspolitie zal met speciale brigades de orde handhaven. De Russische vogelaar verstaat op perfecte wiize de kunst, om argeloze politieke sijsjes te lijmen. Zo heeft de Russische mili taire gouverneur in Duitsland, generaal Tsjoeikof, reeds medegedeeld, dat het militaire bestuur in Oost-Duitsland zal worden afgeschaft en vervangen door een Russische „Commissie van Toezicht". Politieke Oostduitse kopstukken als Diekman en Otto Grotewohl schreeuw de daken, dat zij nu de „demo cratische staat" gaan opbouwen en de broederhand zal worden uitgestoken naar de regeringen van alle landen ter wereld. Uit andere confidenties blijkt, dat de nieuwe Oostduitse Democratische Republiek wordt ingedeeld bij de Kom- lnform-landen. Het kabinet van premier Grotewohl, dat uit achttien man bestaat, is thans gereed. De belangrijkste posten komen in handen van de Socialistische Eenheids partij, terwijl zelfs een aantal sleutel- posten bezet wordt door communisten, die hun opleiding in de Sowjet-Unie heb ben ontvangen. Wilhelm Pieck wordt nu Staats-President; hij, de communistische strijder in hart en nieren. Zijn verkiezing geschiedt door 34 afgevaardigden van de parlementen der zgn. Oostduitse deel staten en de 330 leden van de Volks kamer. Protest der „Westelijke Geallieerden". De drie Geallieerde Hoge Commissa rissen te Frankfort hebben inmiddels krachtig geprotesteerd tegen de schep ping van de Oostduitse Republiek, om dat deze geen wettelijke basis heeft en geen enkel recht bezit, Oost-Duitsland te vertegenwoordigen. Nog veel minder heeft zij het recht, uit naam van geheel Duitsland te spreken. Het feit, dat de verkiezingen in Oost-Duitsland met een Jaar zijn uitgesteld, betekent slechts, dat hetzelfde patroon gevolgd zal worden als ln de andere, satelliet-staten. De Hoge Commissarissen hebben er de nadruk opgelegd, dat het volk van de Westelijke sectoren van Berlijn zich niet ongerust behoeft te maken, want dat de Geallieerde mogendheden zullen voort gaan hun democratische missies te ver vullen. Het zijn de Sowjets. die geweigerd hebben om samen te werken, ten einde tot een gemeenschappelijke politiek ten opzichte van Duitsland te komen. Vol gens Ass. Press zijn de grote Westelijke mogendheden voornemens West-Duits- land toe te laten tot bepaalde inter nationale organen. Op het verlanglijstje van kanselier Adenauer staat o.a., dat Duitsland een zetel begeert in de Europese Raad, wan» daaruit vloeit voort, dat de internatio nale vraagstukken betreffende Duitsland beter in de „Europese sfeer" van Straats burg besproken kunnen worden. Nu de communisten in Oost-Duitsland de lakens uitdelen, is het interessant, na te gaan, welke de houding zal zijn van de Westelijke broeders, die deel uitma ken van het Westduitse Parlement en dus ook gebonden zijn aan de grondwet van Bonn. Er kunnen moeilijkheden ont staan als Moskou inderdaad zijn bezet tingstroepen zou terugtrekken en de Westelijke mogendheden daaraan geen gevolg kunnen geven. Ook bestaat de mogelijkheid, dat Moskou met Oost- Duitsland een apart vredesverdrag af sluit. Het Kremlin zal geen enkel middel onbeproefd laten, om het Duitse volk in zijn geheel in het gevlij te komen en de „koude oorlog" om Duitsland zal der halve weer een verscherpt karakter gaan emen. In middels vluchten vele Oostduitsers naar Zweden. Nazi-beest in Tsjechoslowakije onder rode gedaante „Priesters, Iaat U niet omkopen door een Judaspenning" WAT GEBEURT ER TOCH IN TSJECHOSLOWAKIJE Heeft het nazi-wezen met de zo vinnige sadistische stekels kameleontische eigenschappen en toont beest zich thans onder rode gedaante? Tot deze erkenning moet men wel kernen, als men nagaat op welk een wrede wijze de zuiveringen en razzia's worden voortgezet. „Gelooft gy, rode broeder, in Stalin, Gottwald Co.? Zo niet, dan is hier de poort der gevangenis." Oostenrijkse kabinet zou vandaag aftreden Washington prjjst de rijpheid der kiezers Naar Reuter uit Wenen meldt, ver wacht men, dat het Oostenrijkse kabinet vandaag zal aftreden. Alsdan zal de Bondspresident Karl Renner aan de kan selier, Leopold Figl, verzoeken een nieu we regering te vormen. In een verkla ring van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken wordt het Oosten rijkse volk geprezen wegens zijn houding bij de algemene verkiezingen, welke van politieke rijpheid getuigt. Ondanks de aanwezigheid van buitenlandse bezet tingstroepen, heeft men vrijelijk uiting gegeven aan zijn politieke overtuiging. TRUMAN VRAAGT OM DE DOLLARS VOOR MILITAIRE HULP. President Truman heeft het Ameri kaanse Congres om 1.314.010.000 dollar verzocht om de wet tot militaire hulp aan bevriende landen, die, zoals bekend is, de vorige week werd aanvaard, thans ten uitvoer te leggen Roofoverval op A'damse spaarbank opgehelderd Beide verdachten bekennen De roofoverval op de spaarbank aan de Ceintuurbaan te Amsterdam is thans volledig opgehelderd. De twee gearres teerde broers M., de 23-jarige glazen wasser en de 19-jarige schilder, hebben n.l. alles bekend. Het bleken volslagen amateurs op het gebied van roof en de politie is er dan ook zeker van, dat ze niet b\j andere roofovervallen betrokken zijn geweest. De oudste had een bedrijfje willen beginnen en was naar de bewuste spaarbank gegaan om geld te lenen, het geen echter niet lukte. Toen was het plan tot de roofoveral gerijpt. De dag voor de overval hadden zij hun plan reeds willen volvoeren, maar de deur werd toen juist voor hun neus gesloten. Tijdens de overval had de oudste een echt pistool bij zich, de jongste een on schuldig wapen, dat bü toneelvoorstel lingen wordt gebruikt. Zy hebben de kassiers wat sigaretten en tabak meegegeven toen deze in de kelder werden opgesloten. Tegen een vrouwelyke klant, die hef tig protesteerde, dat de bank reeds voor half zes was gesloten, zeide een der da ders bij het verlaten van het gebouw. „Wy zün ook wel eens jarig." Thuis hebben zü het geld verdeeld. Ze hebben zich verraden door links en rechts in kopen te doen. Een belangrük deel van het geld is echter teruggevonden. Prinses Elizabeth en haar baby, Prins Charles, gefotografeerd toen zy dezer dagen uit Schotland in Londen teniglunrdea. Nederlandse SS-man pleegt revolver-aanslag in Rome Beroofde hy zichzelf van het leven? De 27-jarige Hendrik Mensink, een uit Denekamp afkomstige voormalige SS-er. die uit een Nederlandse gevangenis ont snapte en naar Italië uitweek, heeft in een vi'lla te Rome een revolver-aanslag gepleegd op de 18-jarige zoon des hui zes, Bernard Bourges. een lid van een Franse familie, waarvan de leden even eens als politieke vluchtelingen in de Italiaanse hoofdstad vertoeven, en die vroegere vrienden van hem waren. Bernard Bourges beantwoordde de scho ten van Mensink en er ontstond een kort, doch hevig vuurgevecht: De Frans man werd in het been getroffen. Toen de politie de villa was binnengedrongen, vond zij de Nederlander dood met een kogel door het hoofd. Volgens de vader van Bernard benam hij zichzelf het leven. Komen er werkelijk snel ver kiezingen in Engeland? Lord Beaverbrook heeft eigen program van isolatie Verschillende Britse dagbladen gaven als hun mening te kennen, dat er moge lijk in de loop van de volgende maand reeds algemene verkiezingen in Engeland zullen worden gehouden, in plaats van in het voorjaar van 1950. Lord Beaverbrook. de Britse conservatieve krantenmagnaat heeft twee dagen voor het begin van de verkiezingsconferentie der Tories in zijn blad „Daily Express" (oplage vier mil- lioen) een „eigen partijprogram" bekend gemaakt. Dit programma is gebaseerd op Groot-Brittannië en zijn Imperium en wordt als zéér isolationistisch geken- Socialisten behouden meerderheid in Noorwegen Communisten verliezen helft van aanhang Hoewel de definitieve uitslag van de Zondag in Noorwegen gehouden algemene verkiezingen pas hedenavond wordt ver- wadht, wordt aangenomen, dat de Socia listische Partij haar absolute meerderheid in het „Storting" (het Noorse parlement) zal behouden. Volgens de laatste uitslagen heeft de communistische partij ongeveer de helft van haar aanhangers verloren. De Christelijke Volkspartij boekte in de getelde districten winst. Er werden 97.000 stemmen behaald, tegen 65.000 bij vorige verkiezingen. President Truman zal op 24 October te New York de eerste steen leggen voor het hoofdkwartier der Ver. Naties. Hij zal-ook een redevoering houden. Na de geestelyken en de zakenlieden worden nu ook vele officieren aan een verhoor onderworpen of zü aanhangers van de zuivere, rode leer. Het ver bond van de zgn. Katholieke Actie, dat Moskou erkent en niet Rome, heeft een aantal geestelüken overgehaald om hun handtekening te plaatsen onder een ver klaring, waarin de controle op de kerken door de communistische regering wordt goedgekeurd. Het hoogste kerkelyk ge zag heeft echter verklaard, dat instem ming met het betreffende wetsontwerp verraad betekent. een kerkelüke waarschuwing heet „U heeft mü beloofd, dat U zich niet door een Judaspenning zult laten omkopen en gü zult Uw belofte gestand hlüven." Intussen werden opnieuw een 40-tal vooraanstaande geestelyken gear resteerd, en ook de gelovigen, van wie verwacht, dat zü zich tegen de .ve wet zullen verzetten, worden ge molesteerd en in hechtenis genomen. De kleine, Grieks orthodoxe kerk, waarvan de patriarch in Moskou zetelt, (Stalin In Duitsland zullen alle kerk klokken luiden In West-Duitsland zullen Vrüdag a.s. de klokken van alle Protestantse kerken luiden, het verkeer„zal worden stopge- tüdens het klokgebeier en de gehele week zullen gebeden worden gehouden de Duitse krügsgevangenen, die nog werden vrygelaten. Dit moet een protest zün tegen het vasthouden van 250.000 Duitsers, die in de laatste wereld oorlog streden. Hiervan bevinden zich in Rusland naar schatting 225.000 gevange- De overigen verblüven in de Wes- telüke landen, wegens misdnjven tegen de menselykheid. Amsterdam heeft een rijdende tandarts En straks ook nog een dryvende In Amsterdam is gisteren een rijdende tandheelkundige polikliniek in gebruik genomen. Deze zg. dental-car is de 25e polikliniek op dit gebied voor zieken fonds-verzekerden in Amsterdam en werd door het bestuur van de A'damse ver. tot bevordering der tandheelk. ver zorging aan de aangesloten tandartsen overgedragen. Onder de sprekers was ook een vertegenwoordiger van het dep. van Sociale Zaken. De wagen zal vooral ope reren in Amsterdam-Noord, waar de af standen groot zyn. Er bestaan plannen om t.z.t. ook een grote dryvende poli kliniek te maken. De wagen is redelijk ruim Er is een wachtkamer van 2 bü 2. een behandel kamer van 3 bij 2 en een administratie ruimte van weer 2 by 2 meter. De wagen kan aan gas. waterleiding en electrisch licht worden aangesloten en doet niet onder voor een vaste kliniek. is dat niet Red.) heeft zich merk waardig genoeg, met de wet der con trole op de kerken in Tsjechoslowaküe accoord verklaard. Het hoofd van die kerk zou volgens A.P. hebben gezegd, dat'slechts imperialistische oorlogshitsers :et tegen die wet voorschreven, on der het mom voor de godsdienstvry'heid te vechten. Het Franse persbureau A.F.P. publiceerde het bericht als zou de Russische ambassadeur te Praag, Si- lin, wegens ziekte Tsjechoslowaküe ver laten hebben en in Moskouverpleegd TIEN FRANSE TOESTELLEN DAAL DEN BIJ MADRID Tien toestellen van de Franse lucht macht zijn gisteren by Madrid geland, toen één der machines motorpech kreeg. De vliegtuigen maakten deel uit van een eskader van 58, dat van Cognac op weg was naar Marokko. Tariefsverlagingen worden van kracht. Australië, Canada, Frankrijk, de Libanon, Engeland, Amerika, Haïti en Nederland hebben te Annecy een proto col ondertekend, waardoor de onlangs aldaar overeengekomen tariefsverlagin- van kracht geworden zijn. W OLGA-DONA UWELLEN „Zon mond in Moskou„daar is de grens, maarschalk„...maar daar zijn onze tanks Verhoogde P.T.T.-tarieven gaan 17 October in De tarieven, welke de P TT. in ver band met de devaluatie voor het buiten land heeft verhoogd, gaan op 17 Oct. in. In aansluiting op hetgeen we gisteren reeds in een deel van de vorige editie meldden, kan nog worden medegedeeld, dat de verhoging van 20 pet. betrekking heeft op pakketpost-, telegraaf-, tele foon- en radio-verkeer met het buiten land. Voorlopig zal het normale interna tionale briefpostverkeer. inclusief druk werken. monsters enzniet aan prijsver hoging worden onderworpen. Het luchtpostvërkeer met Indonesië zal. zoals gemeld, geen verhoging onder gaan. doch dat met Suriname en de Antillen zal evenals het andere inter continentale luchtverkeer wel een ver hoging met 40 pet. ondergaan. Voor het binnenland zullen de kosten van aanleg van telefoon en van enkele nevenzaken verhoogd worden, doch deze plannen bestonden reeds voor de devaluatie BIJNA 50 VOORSTELLINGEN VAN HANS KAART. Hans Kaart en de zijnen zyn in één maand tijds reeds 47 keer voor militairen in Indonesië opgetreden, waarbij de ge hele Oosthoek van Java werd bezocht. Straks geen slippende auto's meer? Een Arnhemse firma is van plan op grote schaal een apparaat te fabrice ren, waardoor het slipgevaar voor auto's vrijwel zou worden opgeheven. Het bestaat uit é'en paar zar.dreser- voirs, aangebracht onder de spatbor den van auto of bus. Door het over halen van een handje gaat een straal tje zand precies voor de wielen spui ten. Men zou dan op gladde wegen een snelheid van 50 km kunnen hand haven. De firma wil in alle provincies werkplaatsen inrichten voor de toe passing van haar vinding "n elke tankgelegen'heid voorzien van een antislip-zandservice. E zouoden in personenauto's twee ononderbroken kunnen werken, autobussen zelfs langer. Liefst een paar jaar in voorarrest Een merkwaardige zaak komt weder op de voorgrond, doordat mr Duursma, die door het Hoog Militair Gerechtshof te Batavia wegens collaboratie met de vüand tot 18 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, thans een request gericht heeft aan H.M. de Koningin en de Sta- ten-Generaal. Mr Duursma was tot de capitllatie van 1942 landrechter te Padang. Als agent van de Nederlandse geheime dienst te Londen bracht hü later een voor an deren bezwarend rapport uit. Kort na de Japanse capitulatie werd hü gearresteerd en bracht enige jaren door in voor arrest. Hierop sprak de tüdelüke krügs- raad te Batavia hem vry, doch het Hoog Militair Gerechtshof veroordeelde hem. Na zyn veroordeling begon hü een actie voor rechtsherstel en zag zün straf tot 10 jaar verminderd. Thans is hü ziek en vraagt rechtsherstel met bestraffing van de lieden, die tot zyn veroordeling hebben meegewerkt. EEN „SINT-HELENA" VOOR ANTI- TITO-COMMUNISTEN Joegoslavië heeft een concentratie kamp ingericht voor anti-Tito-commu- nisten op het eilandje Golli in de Adriatische Zee. DAT gisteren in Kras te A'dam een oorlogsmonument van Hildo Krop aan het bestuur van de Ned. Bioscoopbond wero overgedragen DAT Maandagavond as. om kwart voor acht tussen C. Boudewijn, voorz. van de Ned. fruittelersorganisa'.ie en de ryks- tuinbouwconsulent ir J. D. Gerritsen voor Hilversum I een discussie zal worden gehouden over de toekomst van de fruit teelt. DAT het econ. technologisch instituut voor Friesland een adresboek voor de Friese industrie zal uitgeven. DAT de Arnhemse raad zich verenigde met een voorstel om van de rijksver zekeringsbank f2 millioen te lenen tegen 3% pet ter financiering van nieuwe gemeentelijke projecten. DAT de afd- Eindhoven van het Rode Kruis deze maand 40 j. bestaat en Zater dag recipieert, terwijl 30 R.K.-eolonnes uit het hele land wedstrüden zullen houden. DAT op een ccngres van 17 prov. en regionale organisaties voor natuurbe scherming en landso'hapsverzorging te Otterloo vertegenwoordiging werd be pleit in de betreffende commissies der planologische diensten. Dat W. D. Muller m.i.v. 1 October op zijn verzoek eervol is ontslagen als post directeur te Utrecht. DAT het juridisoh econ- verkeerstech nisch college (Ned. Juristenver. en d( K.N.A.C) minister Spitzen heeft ge vraagd, de beheerders van rükswegen te verzoeken de plaatsing der verkeers tekens langs de wegen aan wettelijke voorschriften te toetsen. DAT men is begonnen met de verbe tering van de overgangen naar de ge scheiden rijbanen bij het viaduct te Overschie. waardoor de veiligheid aan- merkelyk zal worden verbeterd. DAT het productie-indexcijfer over Augustus (1938 100) 121 was tegen 125 in Juli, hoewel het aantal arbeidsdagen Hè meer bedroeg en de gem. dagpro ductie 114 was, d.w.z. lager dan ooit dit jaar DAT Johannes v. d. Maden en Eliza beth 't Jonk te Melissant (Goeree) van daag 60 jaar getrouwd zyn. DAT het Ned.-Belgische accoord over de ziekengeldverzekering, de verzeke ring voor geneesk. verzorging en uit kering by overlyden, alsmede de invali diteitsverzekering in de St. Crt. van gis teren is opgenomen. DAT voor het A'damse B. G. 20 jaar werd geëist tegen de 55-j. oud-politie- commandant van Bussum, E. J Woerts. die o m. 27 Joden arresteerde, van wie 25 niet terugkeerden DAT de R. v B. voor de perszuive ring G. A. H. Leenen te Antwerpen, die voor 20 jaar ontzet was, niet ontvanke lijk heeft verklaard in zijn beroep, daar het te laat is ingesteld. Engelse schepen ingeschakeld voor repatriëring uit Indonesië Donderdag reeds zouden 950 militairen uit Batavia vertrekken Dat het de regering ernst is met de voorgenomen snelle repatriëring van militairen, blykt wel uit de overeen komst, die met Engeland is aangegaan, waardoor de negen Britse schepen, die emigranten naar Australië brengen, op de terugreis militairen uit Indonesië naar ons land zullen vervoeren. Het Engelse schip Asturias, dat on langs in Rotterdam aankwam met Ne derlandse burgers, was het eerste schip, dat de reis op grond van deze optie regeling maakte. In het vervolg zullen echter, aldus het Algem. Dagblad, vrij wel uitsluitend militairen worden ver voerd, eventueel met hun gezinnen, zo als bü het K.N.I.L. voorkomt. Het eerste schip, dat militairen zal vervoeren, zal de Empire Brent zür., die op het ogen blik in Batavia vertoeft. Hier zullen 950 Met Rotterdamse stadsverwarming gisteren begonnen Met de centrale stadsverwarming in Rotterdam is gisteren een bescheiden begin gemaakt door de aansluiting van het flatgebouw Pax aan de Groenendaal. Deze winter zullen meer gebouwen vol gen en daarna wordt het buizennet be langrijk uitgebreid. Het stadsnet zal t.z.t. een besparing van 30.000 ton aan brand stof per jaar opleveren. Ook in Den Haag is de mogelijkheid van een der gelijk systeem bestudeerd, doch het bleek daar niet uitvoerbaar In de straten is geen plaats om naast kabels en wa terleidingbuizen ook nog verwarmings buizen aan te leggen. Er zyn echter, zoals gemeld, wel andere steden, die het Rot terdamse voorbeeld willen volgen. VOORLOPIG DRINKEN DE ZEEUWEN NOG VOLLE MELK. Het bestuur van het Bedrijfschap Zuivel heeft nog geen beslissing genomen om ook in Zeeland de standaardisatie var melk in te voeren. Eerst wanneer dit i; geschied zullen de ministers Mansholt er Joekes hieromtrent hun standpunt bepa len. Aldus werd medegedeeld op vragen van het Tweede Kamerlid Den Hartog (V.VD.). Meesterwerk van Rembrandt in Rijksmuseum Van heden af zal gedurende enkele weken in het Rijksmuseum te Amsterdam het late schildery van Rembrandt, de ..Familiegroep", uit het Herzog Anton Ulrichmuseum te Brunswijk te zien zijn. Het stuk is in Amsterdam ontdaan van een dikke laag gele vernis. T.z.t. gaat het doek naar Duitsland terug. ..VOICE" NOG ALTIJD DOOR RUS LAND GESTOORD. Russische stoorzenders maken nog al tijd 70 a 80 procent van de programma'; van de „Stem van Amerika" ongeniet baar. De zenders zullen echter nog i worden verbeterd. Minister Schokking legde in Washing ton een krans op het graf van de onbekende soldaat. Oplichter testte adspirant- personeel voor 25 Te Alkmaar is de 29-jarige ex-politieke delinquent A. F. uit Leeuwarden gearres teerd, die voorgaf personeel voor een ac countantskantoor te willen werven. De candidaten zouden in een café te Alk maar door hem worden getest, waar voor f 25 moest worden gestort. Toen de eerste juffrouw haar f 25 had betaald, verscheen echter de politie, die te weten gekomen, dat het gehele geval een we oplichterstruc betrof. militairen aan boord gaan. Het schip zou Donderdag naar Amsterdam vertrekken. Het is niet zeker, of de regering van alle negen schepen gebruik zal kunnen maken: de voorbereidingen voor het „vullen" van een schip kosten veel tyd Mochten de Kon. Rott. Lloyd en de My Nederland het vervoer van burgers niet meer kunnen verwerken, dan zullen de optieschepen ook hiervoor worden ge bruikt. De Sibajak vertrekt aan het eind van deze maand met emigranten naar Zuid- Afrika en haalt op de terugreis soldaten uit de Oost, de Kota Inten, die steeds landverhuizers naar Canada heeft ver voerd. is eveneens volledig voor troepen transport ingeschakeld, hetgeen ook voor de Johan van Oldenbarnevelt geldt. WEER 600 VALSE BANKJES VAN HONDERD GEVONDEN. I.v.m. de onlangs ontdekte handel in valse honderd-gulden-biljetten zyn in Luik opnieuw drie arrestaties verricht. Vermoedelijk zyn de biljetten in Frank rijk vervaardigd. In Luik werden op nieuw 600 bankjes gevonden. In Gouda gratis naar de bioscoop? De directies van de drie Goudse bios- open- die thans vanwege het conflict om □e vermakelijkheidsbelasting hun deuren gesloten houden, hebben door middel van strooibiljetten bekend gemaakt dat zij morgen een voorstelling zullen geven, geen toegangsprys nodig zal zyn, alleen een plaatsbewijs. Burgemeester James verklaarde desge vraagd, dat hy daarvoor graag toestem ming zou geven. Hy verheugde er zich dat het drama een klucht geworden zoals hij zei. en dat de bioscoopdi- blijkbaar nog goed bij ka» zyn. 8 Yi Jaar voor Schmitz. die Hannie Schaft doodschoot Vanmorgen heeft het A'damse B G de )-j. Kriminal-sekretaer M. H W. Schmitz tot 8tè jaar met aftrek (doch zonder de jubileumgratie1 veroordeeld. Schmitz werkte by de SD in Amster dam en was leider van vele executie pelotons. o.a- van het peloton, dat Han- ie Schaft heeft doodgeschoten. Ook erd hem het mishandelen van gevan genen zwaar aangerekend. De eis luidde 10 jaar. Laat de Telegraaf-vlaggen maar waaien Verbod zou ongewenste weerstanden hebben opgewekt. De vlaggenversiering aan het „Tele- graaf'-gebouw t.g.v. het wederverschij- nen van dit blad is geschied met toe stemming van de bewindvoerder De Re gering beoogt slechts de technische ver zorging van de zg gastbladen in dat be- dryf te verzekeren Deze verzorging werd d«"-or de vlaggenversiering niet in gpvaar gebracht, terwyl by een eventueel vlag- verboo wellicht weerstanden zouden zyp opgewekt, welke de technische verzor ging der zg. gastbladen wel ongunstig zouden hebben beïnvloed. Aldus weid medegedeeld op vragen van het Tweede Kamerlid Roosjen (AR) Minister Rutten voegde er aan toe. dat uit het feit, dat de Staat over >4 van de boedel beschikt, niet geconcludeerd mag worden, dat al les wat er in of aan het „Telegraaf-ge bouw gebeurt, 's ministers instemming zou moeten wegdragen. Dr Van Hasselt aan zijn wonden bezweken De 72-j. scheikundige ingenieur, dr J. F- B. van Hasselt, die Zaterdag bij proef nemingen in zyn chemische fabriek te Amersfoort zwaar lichamelyk letsel op liep, is in de afgelopen nacht aan de bekomen verwondingen bezweken. Republikeinen willen vóór November terugkeren We kunnen gemakkelijk in veertien dagen klaar zijn, zegt Sjamsoeddin Naar een republikeins woordvoerder aan de speciale correspondent van A.N.P. mededeelde, moet het als vaststaand worden aangenomen, dat de Indonesische leiders in ieder geval nog deze maand naar Djokja zullen terugkeren. Sjamsoeddin, die Zaterdag uit Djokja overdracht," zeide hü. Men kan volgens aankwam, verzekerde, dat zowel bü de republikeinen te Djokja als bü die in Den Haag eenstemmig de mening heerst, dat de Ronde Tafel Conferentie binnen de gestelde tüd (d.w.z. 23 October a.s.) moet eindigen. Na de gesprekken, die hü in Den Haag gevoerd had, Is hü tot de slotsom ge komen, dat er volkomen overeenstem ming bestaat tussen de republikeinen in Den Haag en die te Djokja. Volgens zün mening kan de conferen tie spoedig genoeg voltooid zün, als de „Nederlanders zich weten te beperken tot de beginselen en de nadere uitwer king aan de toekomst overlaten. „Indien er een basis van vertrouwen is, dan is het geen risico, de uitwerking uit te stellen tot na de souvereiniteits- Fractieleiders worden ingelicht over de R.T.C. Naar het A.N.P. verneemt, zal er mor gen voormiddag een bijeenkomst plaats hebben van minister Van Maarseveen met de fractieleiders uit de Eerste en de Tweede Kamer der Staten-Generaal en met de „Commissie van Negen." De minister zal hierbye een uiteenzet ting geven over de stand van zaken ter Ronde Tafel-conferentie, zulks overeen komstig een vroeger aan het parlement gedane toezegging. Amerikanen veranderen van gedachten Volgens een Aneta-telegram uit New York blijkt uit brieven van Amerikaanse senatoren, onder wie Fullbright, Foster Dulles, Ives en Andersen, en van leden van het Huis van Afgevaardigden aan „Knickerbocker Magazine", dat de me ning van een aantal vooraanstaande po litieke figuren in de Verenigde Staten gewijzigd is na het lezen van het boekje „Last Testimony Dit boekje bevat na melijk artikelen van de onlangs by de ramp der „Franeker" om het leven geko men Amerikaanse journalisten. De democratische oud-minister senator Clinton Anderson schrijft- „Het boekje leerde me begrijpen wat de Nederlan ders in Indonesië gedaan hebben en cor rigeerde sommige van mijn vorige in drukken." KOK VAN DE „NOORDAM" IN HET KANAAL VERDRONKEN? Een kok van de „Noordam", die op weg is van Rotterdam near New York, wordt vermist sedert Zaterdagavond. Het schip naderde toen het Kanaal. Zon dag hebben schepen op de Noordzee en het Kanaal zonder resultaat uitgekeken Van Vollenhoven's onder de hamer. Gisteravond werd in Frascati te Am sterdam totaal f800.000 geboden op de 23 percelen van het fabriekscomplex van Van Vollenhoven's Bierbrouwerij. Maan dagavond volgt de verkoop bij afslj; Op 24 dezer worden de machine» geveil totaal 2700 hem gemakkelük in 14 dagen gereed zün met het Unie-statuut en het charter van de souvereiniteitsoverdracht. Zeven soldaten worden het slachtoffer Zondag zijn drie aanvallen gedaan op militaire auto's in het Cheribonse, aldus meldt Aneta, waarbij zeven manschap pen van het K. L. zijn gesneuveld of ontvoerd. Twee militairen worden vermist na een aanval op een jeep 15 km ten Zui den van Cheribón. Een jeep met 5 mili tairen werd nl. aangehouden door een in burger gekleed persoon en vervol eens besprongen door 20 gewapende lieden, die o.a. uitgerust waren met 2 breneuns en andere automatische wapens. Drie militairen konden ontkomen, doch twee zyn verdwenen. Zes km. ten Noorden van Koeningan werd een militaire vrachtauto aangetrof fen. die geheel doorzeefd was van ko gelgaten. en verlaten. De drie inzittende militairen zyn gesneuveld of ontvoerd. Tenslotte is een militaire jeep met drie militairen uit Cheribon op weg naar Koeningan vermist. De toestand in Soerabaja is ongunstig Trein reed op twee trekbommen. Aneta seint uit Batavia, dat drie mill- Soerabaja zyn ar de toe; wordt geacht. De trein SoerabajaMadioen is cyi twee en wellicht wel op drie trekbommen ge reden. Zes Chinezen en twee Indone siërs verloren het leven, twee personen zyn zwaar gewond en de schade is groot FRANCO IS HEUS EEN VRIENDELIJKE MAN. Owen Brewster, de Amerikaanse repu blikeinse Senator, die op een reis door Europa o.a. Spanje bezocht heeft en daar een onderhoud had met generaal Franco, verklaarde bij zijn terugkeer in New York, dat de „Caudillo" hem heel wat vriendelyker toescheen, dan hy gedacht had WEERBERICHT Zacht tieer Tot morgenavond verwacht De Biltt Vannacht in het binnenland weinig wind en op enkele plaatsen nevel of mist. Ove rigens tamelyk veel bewolking met hier en daar enige lidhte regen of motregen en meest matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Voornamelijk in de nacht en ochtend iets zachter. (Opgemaakt t« ZON EN MAAN Woensdag 12 October. Zon op 6.5^

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1