r Meuwe £ciiwr()e (fitmranl Zuiderkruis kwam door de mist te laat in Rotterdam aan Wist U 19* MAANDAG 10 OCTOBER 1947 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 p. kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0.32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per milimeter. (By contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Dertigste jaargang No 7938 „Stanltmstlcft fs gfiebleocn myn bert ia tegfjenspoet" Geen benzine, maar ammoniak in de auto Zie pag. 3 Pas vanmorgen konden de militairen thuis worden gebracht Opnieuw hebben vandaag honderden gezinnen in den lande hun zonen verwel komd, die na jaren tropendienst terug kwamen in ons land. Maar aan de thuis komst ging een grote teleurstelling vooraf en daarvan was de mist de schuld. De hele Zondag heeft de Zuiderkruis eerst voor de Nieuwe Waterweg en daarna aan de Rotterdamse wal gelegen en pas vanmorgen begon de debarkatie. Het lag aanvankelijk in de bedoeling, dat de Zuiderkruis in de vroege Zondag ochtend zou aankomen en dat om 8 uur de ontscheping zou beginnen. Maar het werd vier uur in de middag voor het schip aan de Lloydkade meerde. Nog hoopten de jongens op debarkatie. Maar de autoriteiten vonden het raadzaam om de autobussen niet des avonds wellicht in de mist te laten rijden. „Gelijke mon niken, gelijke kappen", dacht men en men hield ook de Rotterdammers aan boord. Van te voren is aan familie en bekenden gevraagd, thuis te blijven, maar toch was de drukte op de kade de gehele dag groot. Men mopperde natuur lijk, maar men begreep wel dat het niet aanging, nog die dag de jongens thuis te brengen. Een gezelschap artisten is des avonds op eigen initiatief aan boord gegaan om de jongens bezig te houden. De autori teiten stelden dit zeer op prijs. In steden en dorpen hingen de vlag gen treurig in de mist en de versiering werd er door de regen niet mooier op. Maar des te groter was de vreugde van daag. Staatssecretaris dr W. H. Fockema Andreae heeft de jongens vanmorgen verwelkomd. Daarna werd een brief voorgelezen van de Koningin en Prins Bernhard en om acht uur begon de ont- Trein reed op ziekenauto IFf Bomen per vergissing omhoog: twee ernstig gewonden Doordat de spoorbomen blijkbaar ie vroeg omhoog gingen, is een ambulance auto van de Philipsfabrieken Zaterdag in Eindhoven door een treein meegesleurd en volkomen vernield. De inzittenden, een chauffeur en een verpleegster, wer den ernstig gewond. De overwegwachter had de bomen gesloten voor het laten voorbijgaan van een rangerende loco motief. Toen hij even later de bomen omhoog haalde en de ziekenauto de rails kruiste, kwam de electrische trein Eind hovenMaastricht in volle vaart aange reden en sleurde de auto mee. Voor het leven van de chauffeur. W. H. C Kuiten uit Eindhoven, vader van drie kinderen, wordt gevreesd De ver pleegster is de 24-j. L. Kubbinga. Opzet bij brand in 8 stro wagens bij Urk? De politie vermoedt dat er opzet in het spel is bij een brand, die gisteren in acht wagens met stro in de Noord oostpolder heeft gewoed. Het stro was eigendom van de directie van de polder en de wagens stonden in een werkkamp bij Urk. Toen de politie arriveerde, vond zij slechts de smeulende resten. De schade wordt op ruim f 10-000 geschat. Burge meester Keyzer van Urk acht het uitge sloten dat per ongeluk acht verschillende wagens in brand raken. Het politie-onder- zoek wordt gevoerd met behulp van speurhonden. Berg kolengruis verzakte: arbeider gedood In de nacht van Zaterdag op Zondag is de campagne-arbeider J. Oostman uit Groningen, die kolentremmer was aan de Fries-Groningse suikerfabriek aldaar, onder een verzakkende berg kolengruis bedolven. Twintig arbeiders begonnen hem onmiddellijk uit te graven, maar toen ze hem vonden waren de levens geesten geweken. Oostman had zijn col lega's nog voor het gevaar kunnen waar schuwen, zodat zij weg konden springen Dr Van Hasselt tijdens proeven gewond Ontploffing in zijn chemische fabriek De 72-jarige dr J. F. B. van Hasselt, de eigenaar van de naar zijn naam ge noemde chemische fabriek in Amers foort, werd Zaterdag door een ontplof fing levensgevaarlijk gewond. In een loods naast de fabriek is hij vermoedelijk met proeven bezig geweest. Er stond een drooginstallatie opgesteld, waarin ben- zoylperoxyde werd gedroogd', een zuur- etofhoudend, licht ontvlambaar bleek middel. Er stonden ook enige vaten met deze stof opgeslagen- De oorzaak van de ontploffing staat echter nog niet vast. Een lid van het personeel had schade- I lyke gassen ingeademd en hem moest Buurstof worden toegediend. Koning George is naar Londen ver trokken na een vacantie van twee maan den dn Schotland te hebben doorge- Baron Baud gaat heen als secretaris van H.M. Benoemd tot grootofficier in speciale dienst Koningin Juliana heeft m.i.v. 1 No- vember eervol ontslag verleend aan mr J. C. baron Baud als Haar particulier secretaris, onder dankbetuiging voor de i vele en belangrijke diensten, gedurende een lange reeks van jaren aan het Kon. Huis bewezen en hem benoemd tot Hr Ms grootofficier in speciale dienst. De raad-adviseur van Haar Huis is op zijn verzoek eervol ontslagen als lid en voorzitter van de raad van beroep voor het personeel der Koninklijke hofhouding en als zodanig werd benoemd baron Baud. Voorts werd baron Baud benoemd tot kanselier der Koninklijke Huisorden in de plaats van mr G. C. D. baron van Hardenbroek, aan wie op zijn verzoek i ••'wol ontslag werd verleend. scheping. De Marinierskapel zorgde voor pittige marsmuziek. Mr Fockema Andreae wees er op dat er in ons land nog niets veranderd is. „Het is er net zo vol als bij jullie op het schip en er is altijd nog een beetje ru zie. Maar ondanks tekortkomingen blijft Nederland toch altijd het land waar wij het meest van houden.' Het hele schip reageerde spontaan op het driewerf hoera op H.M. de Koningin, dat de staatssecre taris aanhief. Met het schip zijn 1564 man terugge- Nu weer 2 ton verduisterd bij verzekeringsmij Malversaties over 20 jaren door in de dienst vergrijsde employé Thans is, volgens Trouw, weer een ge val van fraude ontdekt bij een grote ver zekeringsmaatschappij in Amsterdam. De malversaties, die zich over een pe riode van bijna 20 jaar uitstrekken, zou den zijn gepleegd door een employé, die reeds 38 jaar in dienst van de maatschap pij is en die het volste zijn superieuren genoot. Door deze knoeierijen zou de maat schappij voor een bedrag van ongeveer f 200 000 zijn opgelicht. De polishouders lijden door de verduis tering geen schade, daar deze door verze kering is gedekt. Palar is weer in New York aange komen Volgens A P. zeide hij, dat de Ronde Tafel-Conferentie niet zo hard op schoot als hij wenste en dat hij de zaak voor de Algemene Vergadering van de V.N. zou brengen als de conferentie vastliep. Nieuw Amsterdam thuis met enkele gewonden en enige schade Passagiers maakten angstige uren door in zware storm DE NIEUW AMSTERDAM heeft, naar eerst thans bekend is geworden, verleden week Maandag en Dinsdag met een zware storm te kampen gehad. Ruiten op het promenadedek en enige patrijspoorten werden verbrijzeld. Verschillende passagiers liepen verwondingen op. Het schip is gistermiddag met een etmaal ver traging in Rotterdam aangekomen. Passagiers, die in Southampton scheepten, vertelden aan Ass. Press verhaal van de 14 uren, dat het schip stil heeft moeten liggen. Het Amerikaan se Congreslid A. A. Ribicoff werd door de salon geslingerd en liep een hoofd wonde op, welke moest worden ge hecht. Verder zou er een aantal passa giers zijn gewand, dat al naar gelang de verschillende verhalen varieert van 20 tot 100. De sdheepskapper brak een hand. Anderen kregen builen en schrammen. Een der opvarenden ver telde. dat de dekplaten van de patrijs poorten in haar hut weggerukt werden en het water binnenstroomde. Een enor me golf smeet het schip op zij. Het was een verschikkelijke sohok. Stoelen en tafels met aardewerk en a'l werden om ver gesmeten. In de eetsalon werd alles naar één kant geslingerd. De bemanning heeft dag en nacht werkt om de schade te herstellen en meubilair vast te sjorren. De passagiers hebben uit erkentelijkheid 500 dollar voor haar ingezameld. In Le Havre zijin de directeuren H. W de Monchy en H. Reuchlin aan boord ge gaan. maar dit had niets met het ge- Wolkenkrabber-zig-zag veilig genoeg De „wolkenkrabber-zig-zag". waarmee cp de Haagse kermis een dodelijk on geluk gebeurde, mag thans in Nijmegen in gebruik worden genomen. Haagse technici hebben het apparaat in orde be vonden en boven op de zig-zag zullen e controleurs staan, die terstond door druk op een knop de gehele machine stop kunnen zetttn. PROJECTIEL „Meneer, ik heb in m'n voortuintje een gevaarlijk buisje gevonden", ver telde een zenuwachtige vrouwenstem de Delftse politie telefonisch. Her mandad liet er geen gras over groeien en stuurde onmiddellijk een agent naar het bedreigde huis aan het J. C. Markenplein om het projectiel te de monteren. Onbewogen als de politie mensen kunnen zijn, stelde de agent rustig een onderzoek in. En we had den zijn gezicht wel eens willen zien, toen bleek dat de helse machine niets anders was daneen buisje lippen stift. Moordaanslag door familietwist Rotterdammer ernstig gewond; dader gearresteerd. Zaterdagavond is in de Zwarte Paar denstraat te Rotterdam een moordaanslag gepleegd op de 48-j. classificeerder J. y. S. De dader, de 47-j. havenarbeider H J Sch., is gearresteerd en heeft bekend zoon van het slachtoffer was vijf weken geleden getrouwd met de dochter van de dader. Er werd een baby ver wacht. ten aanzien waarvan de echt genoot tegenover zijn familie volhield, dat het niet zijn naam zou moeten dragen. onenigheid tussen de wederzijdse schoonouders hierover was zo hoog ge stegen, dat de vader van de dochter, na zich eerst wat moed ingedronken te hebben, bij de vader van de zoon aanbelde. Toen deze de deur opende, stak de dronken man hem met een mes in het onder lichaam. De dader nam de vlucht en hield de toestromende buren terug met bedreigingen. Hij kon echter later wor den gearresteerd. Het slachtoffer moest nog des avonds worden geopereerd, maar kon gistermor gen door de officier van justitie worden gehoord. Selden Chapin op 13 October naar Nederland De nieuwbenoemde ambassadeur der Ver. Staten in Nederland, Selden Chapin, zan met de „Veendam" op 13 October uit New York vertrekken. De heer Chapin ot een Aneta-correspondent: „Het is geen overdrijving, als ik vertel, dat ik verheugd ben naar Nederland te gaan". REDDINGSMAATSCHAPPIJ HOUDT RECEPTIE IN DEN HAAG. Op 15 November wordt t.g.v. het 125- jarig bestaan van de Noord-Zuidhollandst- Reddings Mij een receptie gehouden in de Ridderzaal te Den Haag. beurde uitstaande. Zij verklaarden, dat het n:et zo erg was ails A. P. heeft doen voorkomen. Vier uur lang heeft het schip Zondag voor Hoek van Holland gelegen. Om vier uur meerde het in Rotterdam. Ondanks de tegenslag zal Neeriands grootste schip morgen weer afvaren naar New York. Ex-koning Umberto van Italië en zyn vrouw zyn, nadat zij drie jaar ge scheiden hebben geleefd, weer ver enigd. Men ziet hen hier, wandelend by een kasteel in Genève. ABDOELLAH BLAAST HOOG VAN DE TOREN. Koning Abdoellah van het Hasjemie- tisch Koninkrijk van de Jordaan, heeft te Jericho verklaard, dat -Jeruzalem slechts zal worden geïnternationaliseerd over zijn lijk. „Niemand zal mij Jeruza lem ontnemen, tenzij men mij het leven beneemt", zei hij. Hollandse avonturiers trekken er op uit In e t Lemster aak r r Australië. Na drie mislukte pogingen in 1947 heb ben de 44-j. Koger S. v. d. Stadt en de 32-j. Amsterdammer J. Zuur de beschik king gekregen over een 9 m lange Lem ster aak. vroeger eigendom van de wa- terpolitie te Sneek. Hiermee willen do beide vrijgezellen ongeveer een jaar lang de zeeën doorklieven. Overigens houden zij er rekening mee, dat de 4 pk motor niet in staat zal zijn het schip doo*- zwaar weer te loodsen. „Desnoods gooier, we het sleepanker uit", vertelden ze. Var. der Stadt wil wel eens weten hoe zijn lichaam op klimaatveranderingen rea geert. Na zijn tocht zal hij zich volledig aan de natuurgeneeswijze wijden. Zijn compagnon maakte al enkele reizen ais scheepstimmerman.. Zij hebben voor en kele industrieën een- vertegenwoordiging verworven. De tocht gaat via de Middel landse Zee (als de tocht van haven tot haven niet verantwoord is. gaat men via RijnSaóneRhöne) naar Zuid-Afrika en Australië. Nog deze maand hopen d< avonturiers te vertrekken. Derde gearresteerde in zaak Visser bevindt zich in Haagse Huis van Bewaring Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, bevindt de derde gearresteerde de deviezenzaak, waarbij ook mr W A. J. Visser en drs Bos betrokken zijn, d. K. (alias P.) zich niet, zoals oor spronkelijk gemeld, in de Stichting Rhijn- geest te Oegstgeest, doch in de straf gevangenis te Den Haag. Koningin en Prinsesje logeerden op Het Loo Koningin Juliana heeft met de prinses jes Beatrix. Irene en Marijke het week einde doorgebracht bij Prinses Wilhel- op het paleis Het Loo. Gisterochtend woonden de Koningin en Prinses Wilhel- i in Apeldoorn de kerkdienst bij van de Baptistengemeente, waarin de plaatse lijke predikant, ds R. de Haan. voorging, met haar gasten een rit in een open auto door de omgeving. Auriol ondergaat ernstige kaakoperatie Wordt Jules Moch kabinets formateur? De President van Frankrijk, Vincent Auiniol, werd Zaterdag 'in een Par ijs e kliniek opgenomen, voor een ernstige kaakoperabie. De President verliet Zijn paleis, kort nadat hij de socialistische minister van Binnenlandse Zaken, Jules Moch, verzocht had met de middenpar tijen een compromis te bewerkstelligen, teneinde een andere regering te vormen. Tijdens de lopende politieke besprekin gen kreeg Auriol koorts tot boven de 40 graden en bleek hij aan een algemene infectie te lijden. Officiële woordvoerers te Parijs verklaarden, dat Auriol zou af treden, indien zijn gezondheidstoestand na de operatie niet verbeterde. De poli tieke situatie zou dan nog verwarder wor den. Jules Modh, die een „informatieve" opdracht kreeg, wil trachten aan de on tevredenheid onder de arbeiders tege moet te 'komen, zonder inflatie te ver oorzaken, waardoor de stabiliteit der va luta zou worden ondermijnd. Vandaag zal bekend worden, of hij de taak van kabinetsformateur op zich kan nemen. De sooiale onrust houdt aan, want uit de belangrijke kolen, en fabrieksgebieden Noord-Frankrijk worden stakingen gemeld. Zaterdagmiddag is de 67-jarige pas- >or van Spekholzerheide op zijn fiets x>r r- vrachtauto aangereden en ge- Pandit Nehroe, de premier van In- üa, is op doorreis naar de Ver. Staten e Londen aangekomen. Praagse gearresteerden belanden in steenkool- of uraniummijnen Gottwald en zijn profeet bij Moskou in ongenade DE RAZZIA's TE PRAAG, waarvan wij Zaterdag melding maakten, worden nog steeds voortgezet. Het blijkt in Tsjechoslowakije niet geraden te zyn, het prikkelwoord „Tito" op zyn lippen te nemen. Ook de campagne van de regering tegen de Katholieke kerk neemt nog steeds In hevigheid toe. Behalve door hen te arresteren, tracht de regering nog op andere wljie druk uit te oefenen op de zakenlieden, teneinde hen er toe te brengen, hun bedrijfjes te liquideren. Met vreemde praktijken proberen rode satelliet-regeringen de middenstand op zeep te brengen. nenlandse Zaken bij Moskou in ongenade zijn gevallen. Het is te mooi om waar te zijn en het bericht van het Engelse blad wordt door de heren van Praag Zo vertelde een kleine winkelier, dat hem, nadat hij zijn belastingen had be taald en daarvoor een quitantie had ont vangen, een nieuwe aanslag van 206.000 Kronen werd overhandigd. Deze afper sing noodzaakte hem zyn winkel te slui ten en ergens als arbeider in een fabriek of myn te gaan werken. Volgens een ander verhaal, werd een bakker in zijn winkel gearresteerd en nam de politie en passant zijn kas mee. Een groot deel der gearresteerden be landt in de mijnen, waar een tekort aan personeel is en zo zjjn er velen naar de arbeidskampen te Procescnice en Lesa- nyy, op 40 km ten Zuiden van Praag overgebracht, om vandaar te arriveren by de Tsjechische steenkolenmijnen of de, door de Russen geëxploiteerde ura niummijnen. Gearresteerde doktoren zouden de gevangenen moeten keuren voor welk soort werk deze geschikt zyn. Volgens de „Observer" zouden Zapo- tocky, de minister-president, Gottwald, de President van Tsjechoslowakije en ook de ministers van Buiten- en Bin- Vijftig Duitse zwarte handelaren vallen Zwitser aan Te München hebben vijftig zwarte han delaren een Zwitser aangevallen, die trachtte de straat van de zwarte handel, de Mühlstrasse, te fotograferen. Hij werd bewusteloos geslagen en paspoort, acten- tas en toestel werden afgenomen. De po litie greep niet in, „ten einde niet in strijd met de Amerikaanse jurisdictie als bezetter te handelen". De Zwitser ont ving later zijn eigendommen terug, be halve de films met de zwarte-handelaren. voorlopig tegengesproken. Gerrit de Stotteraar maakte dankbaar gebruik van de mist Beruchte kruimeldief voor de vierde maal ontsnapt GERRIT DE STOTTERAAR, die meer dan zestig insluipingen en inbraken heeft gepleegd, tweemaal uit een politiebureau en eenmaal uit het Amsterdamse Huls van Bewaring ontsnapte, heeft Zaterdagavond de mist benut om ook uit de Utrechtse strafgevangenis te vluchten. armste der armen bonkaarten te stelen Hoe het ditmaal gebeurd is, staat nog niet vast. Het is niet uitgesloten, dat hu' hulp van buiten heeft gekregen. Zoals gebruikelijk is. zat Zaterdagavond 'n tal gevangenen, onder meer de Amster dammer Gerrit Cornells Blom. alias de Stotteraar, in de recreatiezaal te schaken en te dammen. Deze zaal ligt buiten het eigenlijke gebouw, maar binnen de ring muur. Uit die zaal is Gerrit ontsnapt. Ook uit het Amsterdamse Huis van Bewaring kwam hij over een muur, maar toen lagen er lege vaten tegen aan en maakte hij van tegels een trapje. Het politieapparaat kwam onmiddel lijk in beweging, en bezoaht de adres sen. waar de inbreker wel kwam, maar tot nog toe zonder resultaat Het gevaar bestaat, zo verklaarde Amsterdamse rechercheur die al vele malen jacht op de inbreker heeft ge maakt. dat deze misdadiger min of meer populair gaat worden. Zeer ten on rechte evenwel. Hij behoort tot die on sociale wezens, die trachten te leven van de kleine man. Zijn werkmethode was in te sluipen in huizen, waarvan de be woners even weg waren en de deur open hadden gelaten. Soms gebruikte hij loper, maar nooit „zette hij een grote kraak". Hij schaamde zich niet bij de Vlak vóórdat Hatta naar Nederland vertrok, had hy nog een onderhoud met John Lie, de hoofdfiguur van een uitgebreide organisatie van wapen smokkelaars, die zich uitstrekt van de Philippynen tot India. (Foto uit „Life"). Door de spanning overleed de voor zitter van de East Fife Footballclub Za terdag, enkele seconden nadat zijn elftal in de halve finale om de beker va Schotse League voor het eerst een i winning op Glasgow behaalde. Dat België, Zwitserland, Polen Joego slavië. Hongarije en Tsjechoslowakije. zich reeds met collectieve inzendingen hebben opgegeven voor de Utrechtse voorjaarsbeurs. DAT een delegatie van de Utrechtse jaarbeurs vandaag naar Spanje vertrok voor het congres van de unie van inter nat. jaarbeurzen in Valencia en Barce- DAT de onderdir. van de prov. Gel derse electriciteitsmij, A. J. M. Kruis- sink, Vrijdag a.s. met pensioen gaat DAT de Arnhemse postfanfare het 40-j. bestaan Zaterdag heeft gevierd met een landelijk concours, een receptie, en een feestavond, en de Apeldoornse collega's haar een serenade brachten. DAT burgemeester Van Veen van En schede Donderdag naar Memphis (V. St.) vertrekt, welke stad Enschedé heeft geadopteerd. DAT de 46-j. oud-burg. van Sneek, J. R. J. Schut die vele inwoners aan de Duitsers heeft verraden, morgen in Leeu warden terecht zal staan. DAT het genealogisch werkverband van de Fryske Akademy zijn werkzaam heden (o.m. het verzamelen van oude grafschriften) heeft hervat DAT ex-onderduikers Zaterdag vyf glas-in-lood-ramen voor het gemeente huis van Varsseveld hebben aangeboden als dank voor de gastvrijheid. DAT de sleepboot Zwarte Zee zandzuiger op sleeptouw heeft genomen voor Suez. DAT men voor de door de gem. A'dam uitgeloofde H. N. Werkmanprijs-1949, voor het typografisch best verzorgde boek. tijdschrift of handelsdrukwerk tussen 1 Oct 1948 en 1 Oct. 1949 vóór 1 Dec. a.s. kan inzenden bij het raadhuis. DAT de Ned. Aardoliemij ook proef boringen gaat verrichten tussen Oost- aan en Zaandam. DAT de nieuw benoemde zaakgelastig- e van Columbia, de heer Hernan Tobar, ons land is gearriveerd. DAT de dir. van de Egyptische poste rijen. de heer Anouar Bakir, dezer dagen in ons land zou aankomen. DAT van het pootaardappelareaal (33.000) dit jaar sleohts 11 pet is afge keurd tegen 27 pet in 1948. DAT op 28 Oct. by de infanterie-ka- ;rne de commando-verwisseling van 't garderegiment Jagers plaats heeft i.vm. de pensionnering van de huidige com mandant lt-koL jhr J. van Such telen. of voorwerpen van geringe waarde. Zelfs oude mensen waren voor deze kruimel dief niet veilig. „Gerrit is geen sportieve vent", zegt de politie. Na zijn vorige ont vluchting duurde het geruime tijd voor men hem in de Van der Vennestraat in Den Haag weer wist te vinden. In Utrecht zat hij zijn vier jaar gevangenisstraf uit. Hij moest er nog ruim drie jaar zitten. Geen herhaling Na de roofoverval op het post agentschap Driehuis-Veisen hebben enige ingezetenen van deze plaats gel den bijeengebracht en daarvoor een alarminstallatie gekocht. Zaterdag werd deze aan de kantoorhoudster aangeboden. Voor rovers betekent dit: 20 goed als geen kans meer. Communistische raadsleden krijgen proces-verbaal Tegen de A'damse communistische raadsleden J. Brandenburg en L. Seegers is proces-verbaal opgemaakt i.v.m. hun optreden in de zitting van de gemeente raad op 13 Juli j.l. De voorzitter had de heer Seegers wegens ordeverstoring ge last, de zaal te verlaten, maar hij moest door de politie worden verwijderd. We gens het „wederrechtelijk zich bevinden in een lokaal voor openbare dienst" is p.-v. opgemaakt. De heer Brandenburg wordt bedreiging met geweld tegen eeu ambtenaar in functie ten laste gelegd. De Zuid Hollandse Jacht Vereni ging hield Zaterdagmiddag een jachtrit in de omgeving van Den Haag. Het gezelschap waadt door Ook daarom Reeds Zaterdag wezen wij er op. dat de behandeling van het wetsontwerp op de Publiekrechtelijke Bedrijfsorgani satie in de Tweede Kamer tot dusver op enkele belangrijke punten onbevredigend is geweest. Dit geldt in het bijzonder het meerderheidsbesluit, in strijd met de Grondwet genomen, dat voor bedrijf schappen een algemene maatregel van bestuur voldoende is en dat daarvoor een afzonderlijke wet niet noodzakelijk is. Het onbevredigende schuilt in dit meer derheidsbesluit zelf reeds, maar ook in ae wijze waarop het tot stand kwam. Wat was één van de opmerkelijke ver schijnselen daarbij? Dat de P.v.d.A. er in alle talen het zwijgen toedeed. Zonder meer stemde zij er mee in, dat bedrijf schappen met een algemene maatregel van bestuur in het leven kunnen worden geroepen. Dit nu was zonderling. Het was daar om zonderling, omdat het beginselpro gram van de P.v.d.A. uitdrukkelijk zegt, dat bedrijfschappen bij de wet behoren te worden ingesteld. Misschien is de P.v.dA van mening geworden, dat dit standpunt onjuist is gebleken en dat zij daarop dus moest terugkomen. Maar dan had het voor de hand gelegen, dat men van de over wegingen. welke tot het nieuwe stand punt hadden geleid, mededeling had ge daan. Hier gebeurde echter niet van. Dit nu getuigt van gebrek aan respect voor de kiezers en daarom ook van ge brek aan respect voor de democratie. Het getuigt al evenzeer van gebrek aan inzicht in de betekenis van de zaak welke op het spel stond. Ook daarom zijn wij van oordeel, dat de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie tot dusverre niet de parlementaire be handeling heeft gekregen welke zij be hoort te hebben. De verkiezingen in Oostenrijk Regeringscoalitie van Volkspartij en O socialisten weer ingehuurd Communistisch offensief „totalitair" afgeslagen NDANKS DE FELLE VERKIEZINGSCAMPAGNES, is er in Oostenryk giste- rfj rustig gestemd. Het ging om het kiezen van de tweede regering na de oorlog. Te oordelen naar de nog niet officiële en dus gedeeltelijke uitslagen, was het hoofdzakelijk een nek-aan-nek-race tussen de Volkspartij en de Socialisten. Men kan nu alvast zeggen, dat Oostenrijk niet communistisch wordt en de keurige coalitie-regering van Volksparty en Socialisten zal voortduren. By deze verkie zingen was de stemgerechtigde leeftijd verlaagd van 24 op 21 jaar, terwyl aan 750.000 ex-nazi's amnestie verleend werd, en mocht deze groep dus meestemmen. Het aantal stemgerechtigden steeg van bijna S.500.000 In 1945 op 4.S56.000 in 1949. Het was koud en nevelig, toen vroeg in de morgen de leden van de regering en de politieke kopstukken hun stem uit brachten. Sinds Zaterdagavond waren de Amerikaanse militairen in hun kwartie ren geconsigneerd. Alhoewel de verkie zingen in het algemeen een rustig ver loop hadden, hebben zich toch hier er daar nog incidenten voorgedaan. Com munisten bestormden het hoofdkwartier van de socialistische partij te St. Poel ten. in het hartje van de Sowjet-sector. Hierbij werden 3 socialisten vrij ernstig gewond. In Braunau, Hitiers geboorte plaats bracht een communistische arbe-i der met een mes een bestuurder van de Volkspartij een lichte verwonding toe. In dit Braunau gaven een vyfde van de kiezers hun voorkeur te kennen voor de [neo-nazi's- Volgens de zo juist ontvangen uitsla gen. hebben de beide regeringspartijen, dus de Volkspartij en de Socialistische Partij, de meerderheid behouden, aange zien zij tezamen 144 van de 165 zetels ir het parlement verkregen. De zetel-verde- ling is als volgt: 1949 1945 Volkspartij 77 85 Socialisten 67 76 Bond van Onafhankelijken ..16 Linkse Blok5 4 De kleine achteruitgang der twee grootste partijen moet derhalve worden toegeschreven aan de oprichting van de Bond van Onafhankelijken. waarin vele -nazi's zyn opgenomen. De volkspartij d in elk der vier kiesdistricten. (Britse. Franse. Amerikaanse en Russische zone) de leiding- Te Wenen staan de Socialisten aan de top. Het linkse blok heeft een mi nimale winst geboekt. ochtendbladen zijn het er over eens. dat het met zoveel fanfare aangekondigde, communistische offensief werd afgesla gen. Stalin krijgt weer staal Meer dan 300.000 ton van West naar Oost. A. P. meldt uit Frankfort, dat Zater dag een handelsverdrag van reusachtige omvang getekend is tussen Oost- en West-Duitsland. Men zal voor totaal van eemaal 75 millioen dollar <600 mil- lioen mark) aan goederen uitwisselen 335.000 ton ijzer en staal, werktuig machines, chemische producten, rubber, textiel en optische artikelen. Westen krijgt landbouwvoort- brengselen. mijnhout, minerale oliën, che mische producten en bruinkolen. A. P. WEERBERICHT Bijna nergens mist meer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Koudere nacht met bijna nergens mist meer. Morgen overdag enkele overdrij vende wolkenvelden en overwegend droog weer. Zwakke, later meest matige Zuid-Oostelijke wind. Iets lagere mid dag temperaturen. (Opgemaakt te 10 u. ZON EN MAAN. Dinsdag 11 October: Zon op 6.57. onder 17 56; maan op 19.12, onder 11.57 uur. de Weensel5 October L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1