NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 ZATERDAG 8 OCTOBER 1943 Kan een raadslid zitting hebben in de twee „woningcommissies" Raad van Voorschoten meent van wel In de raadsvergadering te Voorscho ten van gisteravond (de heer Griffioen was met kennisgeving afwezig) werd de heer Viveen geïnstalleerd als raadslid. De heer Buwalda kwam met het ver zoek, bedoeld voor de pers, om achter de namen der leden van de A.R. en C.H. niet meer de initialen van dde partijen te zetten, doch hierachter te vermelden: Prot.-Chr. Fractie. Voorschoten werd buitengewoon lid van de Ver. tot bescherming van dieren tegen een jaarlijkse contributie van 125. De heer Bolle zag gaarne, dat aan de drie personen die bezig zijn aan het her stel van het archief, hetzelfde (en wel het hogere) salaris toegekend werd, maar de raad kon zich er mee vereni gen, dat aan de leiding iets meer werd uitbetaald. Het crediet in zijn geheel werd z.hs. toegestaan. De leden en plaatsvervangende leden van de dlvemse commissies, wier namen reeds vermeld werden, werden zoals door B. en W. voorgesteld gekozen. Al leen wenste de heer Fortander geen zit ting meer te nemen in de z.g. rekenings- cosrsimjissie. Na verschillende stemmingen, zelfs tussen tegencandidaten en een lo ting, werd toch de heer Fortanier be noemd, die echter deze benoeming niet aanvaardde. Hierover zal dus op een volgende vergadering opnieuw moeten worden gestemd. In de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs werd de heer A. W. C. van Dongen her- Mevr. RomijnOostveen, die candidaat gesteld was voor het lidmaatschap van advies inzake de vor- lid is van de woningcommassie, bracht ter sprake in hoeverre deze functies ver enigbaar zijn. Volgens haar was dit wel het geval. Dit was ook volgens de heer Viveen zo, omdat de woning com missie advies uitbrengt aan B. en W. en B. en W. deze zaak doorgeven aan de vorde- ringscommissiedie de zaak weer terug- geelt aan B. en W., die uiteindelijk een beslissing neimen. De heer Buwalda ech ter was hier uit principe op tegen. De vorderingscommissie moet de zaak ob jectief bezien en op generlei wijze beïn vloed worden. Ja, ook elke schijn van beïnvloeding moet worden voorkomen. Mevr. Romijn legde zich neer bij de be slissing van de raad, die haar met 7 van de 11 uitgebrachte geldige stemmen koos. Het soc.-econ. rapport. Het voorstel, om f 7000 beschikbaar te stellen voor het uitbrengen van een so ciaal-economisch rapport, vond eerst be- strijdung van de heren Sirks en Van der Huist. Zij vonden het bedrag wel wat hoog voor iets, waarvoor men nog niets in handen krijgt en waarvan tevoren niet gezegd kan worden, dat het zijn geld zal opbrengen, wat door de adviseurs zelf erkend wordt. De heren Viveen en Bu walda spraken hun Ingenomenheid met dit voorstel uit. Vooral nu de problemen van zodanige ingewikkeldheid zijn, dat van een gewoon mens met een dagtaak niet verlangd kan worden, daarnaast vol ledig op d? hoogte :e zijn met het alge meen bestuursbeleid. Het is daarom ge wenst dat vakmensen richtlijnen geven Met algemene stemmen werd het voor stel van B. en W. aangenomen. De kleuterschool krijgt het z.g. schiet- lokaal in bruikleen en aan „Gezondheids zorg" werd een subsidie toegekend. In de oude openbare lagere school zal op voorstel van B. en W. een gasverwar- mmgsimstallatie worden aangebracht. Is het. gebouw dit echter nog wel waard? De directeur van openbare werken vond het ten volle verantwoord. Met dat ad- ging de raad accoord. Voor répara - aan „Klein Lengenhorst" werd de bedrijfsbegroting met f200 verhoogd. Bij de rondvraag vroeg de heer Lam- X) naar de geruchten, dde er lopen over de verkoop van huizen in het Burg. Ver- nèdepark. Het bleek dat er pogingen n aangewend, deze huizen aan de bewoners te verkopen. Dit moest eerst bloc geschieden, waardoor de pogin- waren gestrand. Er is nu echter een nieuwe regeling, die nog onderzocht moet worden. De heer Van der Hulst wilde graag weten, wat er aan de hand is im de wo- mngcommissie met de benoeming van vier nieuwe leden. Deze vraag werd ech ter door de voorzitter afgehamerd en de heer v. d. Hulst kreeg de mededeling, dat in een officieuze zitting hierover nader gesproken zou worden. Men zag nog gaarne een regeling getroffen voor de woonwagens aan de Molenlaan. Dit geval had reeds de aandacht van B en W. Kunst en Letteren HOHE MESSE In aansluiting aan wat wij gisteravond meldden, kunnen wij nog het volgende bekendmaken omtrent de medewerken den aan deze uitzonderlijke uitvoering. Als vocaal koor treedt op de Ned. Bachvereniging te Naarden. het koor, dat o.a. ook de bekende uitvoeringen van de Mattheus-Passion aldaar geeft. De solisten zijn Mea Naberman, sopraan, Annie Hermes, alt. Jan Schipper, tenor en Guus Hoekman, bas; allen zonder uitzondering solisten wier stem voor de sfeer van Bach bijzonder geschikt is. Als instrumentaal koor werken mede ruim 40 leden van het Concertgebouw orkest, waarvan solistisch optreden Jan Keessen. viool, Hubert Barwahser, fluit, Jaap Stotijn en Leo van der Lek, hobo d' amore. Jan Bos corno da caccia, en Marinus Komst, trompet. Het kerkorgel wordt bespeeld door Albert de Klerk, terwijl dr Anthon van der Horst de algehele leiding heeft. Wanneer wij deze lijst van uitvoe- rendn overzien, moeten wij wel tot de conclusie komen, dat Leiden inderdaad een muziekgebeurtenis te wachten staat, als in onze stad nog nooit heeft plaats gevonden. Wij vernemen nog. dat leerlingen van middelbare en ULO-scholen in de gele genheid zijn gesteld, de generale repe titie op Maandag 10 October mee te Sport en Wedstrijden Om het pers. kampioenschap L.S.B. 1950 Voorronden beginnen op 2 Nov. a.s. Op 2 Nov. a.s. beginnen in „Amicitia" de voorronden om het persoonlijk kam pioenschap van de L.S.B. Ie, 2e en 3e klasse In elke klasse worden drie zes kampen gespeeld- De bovenste twee van iedere le klasse groep spelen, met de kampioen 1949. A. A. Jdema, om het kam pioenschap 1950. In de 2e en 3e klasse spelen de twee hoogstgeplaatste spelers uit elke groep om de titel van hun klasse. Het rooster voor de voorronden ziet er als volgt uit: de Woeonsdagen 2/11: le ronde; 9/11: 2e ronde; 16/11: 3e ronde; 23/11: afgebr. partijen; 30/11: 4e ronde; 7/12: 5e ronde; 14/12: afgebroken partijen. wordt gespeeld van 19.30—23 30 uur en in bijzondere gevallen van 1923 uur. De finales worden begin 1950 gespeeld. Wedstrijdleider is weer de heer Jac. Galjaard, 3 Octoberstraat 3. tel. 24321. bij ie men zich tot 20 Oct. kan opgeven AFVALWEDSTRIJD L S B 1949 De jonge veelbelovende LSG-er Th. v d. Oord is er gisteravond in geslaagd, de geroutineerde F. Teleng (Vrienden schaar) een nederlaag toe te brengen. Hij plaats ïzch daardoor in de finale van de afvalwedstrijd met Jerry Bey en ii Paardekooper (beiden Fhilidor) en de aar van de partij tussen F v. d. Bosoh (Caïssa) en dr P. Vermeit (Voor schoten) DAMMEN RDC 3-KWZ 2 4—16 KWZ 2 behaalde een fraaie 416 zege op RDC 3. De ged. uitslag is C Junge- rius (RDC 3)—Jac v. d. Plas (KWZ 2) 02; C. van RossumA. v d. Plas 02; R. HeemskerkL Dubbelaar 02; P v Egmond Gzn—A. Kuit 02; W. Heems kerk Pzn—A Herbert 0—2; A. v d. Eykel J. van Rijn 11; J. C. Hogewoning T. Guyt 1—1; D Schoneveld (res.)A. Hellenberg (res.) 20; C Schaddee van Doorn (res.)W. v. d. Plas (res.) 02; Jo Star (res W. Berkley (res.) 02. RDC 4—KWZ 3 13—7 RDC 4 behaalde een keurige 137 overwinning op KWZ 3. De ged uitslag is: T. Bouman (RDC) (res.)—N. N. 2—0; A. van DelftN. N. 20; D van Star- kenburgW. v d Holst 2—0; Kr Leeu wenburgD. Barnhoorn 02; M. van Duin (res)N Haasnoot 02; J. P v d BergB van Rijn 11; G Krom houtC. Schaap 02; Joh. Schoneveld N. N 20; J KromhoutB. Vooys 20, T van Delft (res.)G. Ouwehand 2—0 RDC-NIEUWS Voor de bordenwedstrijd werden de volgende partijen gespeeld: le kl.: F. A. VerkuilJoh Kromhout 20; A. Brink- D. v. d Mey 20; Joh. KromhoutA v P van Egmond Jzn 20; F. A. Verkuil— d. Mey 11; 2e kl.: H. RavensbergenH Verkuil 2—0; H. VoorbergenJ. Glas bergen 11. ROTTERDAM. 7 October Geslaagd doet econ wetensch: T A v d Spil. Den Haag en J H W Hoogwater, Den Haag. Zal de industrialisatie te Leiderdorp in zo grote omvang aannemen, dat e: 0 arbeiderswoningen nodig zullen zijn. terwijl er slechts 310 middenstandswu- ningen moeten worden gebouwd? Gelet op de uitkomsten der volkstel- ng zou men meer geneigd zijn van Lei derdorp meer en meer een forensendorp te maken Hoe het ook z(j, gelet op het feit dat 50 pet der bevolking jonger is dan 26 jaar. lan de woningbouw de grootst mo gelijke aandacht moeten worden besteed. Particuliere bouw en bouw door woning bouwverenigingen zal moeten worden gestimuleerd en het bouwcontingent zal hoog mogelijk moeten worden opge voerd. Leiderdorp neemt in dit opzicht uitzonderlijke plaats in. Het lande lijk karakter der gemeente is in de loop der Jaren vrijwel geheel verdwenen. Dc ambachtsheerlijkheid van vroeger is een forensen-oord geworden. Dat deze ont wikkeling bijzondere eisen stelt aan het gemeentebestuur behoeft wel geen be toog. Daarover kunnen de vroede vade ren meepraten. „Leiderdorp ziel in de toekomst Het uitbreidingsplan getoetst aan de uitkomsten der volkstelling Leiderdorp ziet in de toekomst", schreven we een maand geleden naar aanleiding ■an het plan tot herziening van het uitbreidingsplan. Dat dit niet overdreven was. blijkt thans wel zonneklaar uit de cijfers der laatste volkstelling, waarvan thans alle gegevens bekend zijn geworden. Aan deze cijfers ontlenen we de vol gende interessante bijzonderheden Se dert de volkstelling van 1931 steeg he' zielental van 2390 tot 4549 op 31 Mei 1947 Hoewel in de oorlogsjaren een stilstand de bevolkingsaanwas was ingetreden, telt Leiderdorp thans reeds meer dan 4700 zielen. Gesplitst naar de voornaamste kerk genootschappen geven de cijfers het vol gende beeld: Ned Hervormd van 896 tot 1850, van 37% pet tot 41 pet. meer 3% pet: Geref. Kerken van 1028 tot 1356. van 43 pet tot 30 pet, minder 13 pet; Rooms- Katholiek van 259 tot 788. van 11 pet tot :t. meer 6 pet: andere kerkgen. van 95 tot 239. van 4 pet tot 5 pet. meer 1 pet; geen kerkgen. van 109 tot 316. van 4% pet tot 7 pet. meer 2% pet; totaal van 2390 tot 4549. Aan deze cijfers moet worden toegevoegd, dat 107 personen, behorende tot de Geref. Gem., werden meegeteld bij rubriek „Andere kerkgenootschap pen". Dat de gemeente Leiderdorp een „jeug- ge" gemeente is, blijkt uit de indeling lar geboortejaar. Immers 50 pet der be volking is jonger dan 26 jaar. Dat Leider dorp ook een gezond oord is, blijkt wel daar uit, dat 4 pet der bevolking ouder wordt dan 70 jaar en 1 pet der bevol king ouder dan 80 jaar. Ook de indeling naar geboorteplaats en beroepsklasse geven interessante bijzonderheden. Slechts 42 pet der bevolking blijkt Leiderdorper van geboorte te zijn. De overige 58 pet is „geïmporteerd". De leuze: „Vestigt U te Leiderdorp!" uit de dertiger ja ren heeft bepaald weerklank gevon den. Immers, sedert Augustus 1939 vestigden zich 1994 personen van bui ten de gemeente. Het aantal werkende personen bedroeg 1947 1556. waarvan er slechts 830 ir de gemeente werkzaam zijn; dit is 53 pet. Niet minder dan 47 pet werkt dus buiten gemeente, in totaal 726 werknemers. Leiderdorp is daardoor steeds meer en een forensen-oord geworden. Var. deze forensen zijn er 107 in overheids dienst. 18 bij het onderwijs, 46 bij het verkeer. 85 in de handel. 47 in de bouw nijverheid. 22 in de grafische vakken en in voedings- en genotmiddelenbedrij- ;n werkzaam. Wanneer we deze cijfers toetsen aan het plan tot herziening van het uitbrei dingsplan, dan komt onwillekeurig de vraag naar boven, of er niet te veel aan dacht wordt besteed aan de belangen der industrialisatie. Immers in het uitbrei dingsplan is in het Zijlkwartier eer. nieuw groot industrieterrein geprojec teerd en in verband daarmede de bouw van 75 middenstandswoningen en 100 ar beiderswoningen, terwijl voor de dorps kern de capaciteit is begroot op 235 mid denstands- en 700 arbeiderswoningen. GEEN LANGOREN, TOCH WAT VERDIEND In het gehucht De Zilic veelom streden tussen Hillegom en Noordwij- kerhout plegen allerlei wonderlijke dingen te geschieden. Soms jagen hele straten achter schalkse varkens, andere malen zet een guitige ZiIkenaar de boel op stelten. Een zekere Van der B. trachtte dezer dagen 's avonds zijn bijverdienste wat op te voeren door het zetten van wild strikken. Misschien ook is hij zelf een groot liefhebber van langorenvlees. Van der B kent de neiging van sommige jachtopzieners, om het zet ten van wildstrikken een wrede en onoirbare sport te vinden. Met andere woorden: hij was op zijn hoede. Des te groter was zijn schrik, toen hij verdacht dichtbij wat geritsel plus een heel lelijk woord hoorde Hij dook onder in een del en wachtte af. Er gebeurde niets. De Zilkenaar zou het nog eens proberen. Weer dat lelijke woord. Weer verder niets. Omdat jachtopzieners er voor plegen te zorgen, dat er verder wèl iets ge beurt, greep Van der B. moed. Hij toog op onderzoek. Het bleek, dat een werkelijke papegaai voor jachtopzie ner had. gespeeld. Van der B. liet de strikken de strik ken en toog met kopjekrauw naar het durp. De papegaai had het lelijke woord geleerd van een onlangs gere patrieerde militair, die zijn troetelkind navenant begroette en de strikkenzet- ter beloonde. Vier straffen voor corruptie 3e ex-rechercheur der A'damse politie J. de H. werd gisteren door de recht bank aldaar conform de eis tot 6 mnd veroordeeld, daar hij van een man, wiens auto teruggevonden was, een beloning had aangenomen. De 42-j. ex-ambtenaai het Rijksbureau voor huiden en leder F A P uit A'dam. had twee bedragen resp. ƒ200 en ƒ300 aangenomen wegens het met voorrang behandelen van aanvragen en kreeg 2 mnd. gev.straf 9 mnd.) Zijn weldoener kreeg 1000 boete (els 3 mnd. voorw en ƒ1000 boete) De schoenfabrikant H. J. M. H.. die deze ambtenaar vier paar schoenen had gegeven, om grotere toewijzingen le krijgen, kreeg ƒ500 boete (geëist was bovendien 3 mnd. voorw HAAGSE RECHTBANK Inbraak in goudsmidswinkels De chauffeur D H en de koopman P. S. beiden uit Haarlem hebben zich voor de rechtbank te verantwoorden gehad we gens inbraak in een goudsmidswinkel te Katwijk en Rijnsburg. Tegen H. werd 1% jaar en tegen S 2% jaair gevangenis straf geëist: beide verdachten hebben nog plm vijf. jaar tegoed. De rechtbank heeft H. veroordeeld tot negen maanden S. tot een jaar gevangenisstraf. Letsel door schuld De chef-verkoper H. C. P. uit Schoon hoven heeft zich voor de rechtbank verantwoorden gehad wegens veroor van lichamelijk letsel door schuld tijdens een aanrijding welke plaats vond te Voorschoten. De rechtbank heeft verdachte ve: deeld tot f 200 boete of 50 dagen hech tenis. Beschadig de polders niet De Diepenhoek, de Sever, de Ade ei het Grote- en Kleine Kerkgat hebben veel te lijden gehad van het te snel va- met motorvaartuigen, speciaal ple- ziervaarders. Het Hoogheemraadschap van Rijnland, waaronder deze polders ressorteren, verzocht daarom de r mum-snelheden in acht te willen ne ook daar waar aan riebbeschoeiing schade kunnen worden toegebraoht. In 100 jaar Donderdag zijn in Kampen aa den 120 ju bilarissen bij het personeel van de email- lefabrieken, v.h. Berk en Zn wegens 25- of 40-jarige dienst resp. gouden horloges of gouden dasspelden uitgereikt. De voorzit ter van de fabriekskern, de heer Drenth, herinnerde er aan, dat de fabriek binnen kort 100 jaar bestaat en dat er nog nim mer een arbeidsconflict is uitgebroken. Een Amerikaans lid der E.C.A.-commis- sie zeide getroffen te zijn door de ar beidsverhoudingen in het bedrijf. Aan dr P. J. A. Idenburg is op ver zoek eervol ontslag uit 's Lands dienst verleend onder dankbetuiging voor dt zeer vele en gewichtige diensten gedu rende lange tijd onder moeilijke omstan digheden den Lande bewezen. staking KraaiJenoord 1 Voor het Stoplicht PAEDAGOGE. In de trein vermaant moeder Pietje es naar buiten te kijken, waar de schaopies zijn en de koeie. Da's beter dan die gekke boekies verslinde" zegt moeder. Het auditorium wendtde blik ken naar de vermaande jongeling en speurt in zijn handen de oorzaak uan moeders wóórd en zorg: een stukge- bladerde, zwart gekeken beeldroman over Dlck Bos' onvolprezen avonturen. Moeder is nog niet uitgepraat: „Moord en doodslag lere ze van die dinge en griezelug, dat ze zijn, griezelug, ment je ijst ervan!" Op dat moment werd de driejarige Mientje onhandelbaar. Die zat op moe. ders schoot, ging draaien, knoeien met het onontbeerlijke teoekie en ont vluchtingspogingen aan wenden. Ziehier het beeldrijk moederlijk vermaan: „Mientje zit stil meid. An ders zet ik je bij tante Koos in de kel der als we ankomme. Tante Koos heb een heel diepe kelder. Met een spin erin. Een dikke spin. En die vreet je op. Levend!" Mientje zweeg ontzet. Het vooruit zicht in tante Koos d'r kelder lokte haar niet aan. Maar Pietje zei: „Toe moeder, ga et door OP STOPPER. Hechter banden tussen Ankara en Tel Aviv Turkije heeft besloten diplomatieke be trekkingen met l3raël aan te knopen. Binnenkort zal een Turkse gezant te Tel Avlv worden benoemd. HOOFDREDACTEUR V. BALLUSECK UNO-GEDELEGEERDE. Volgens een radiobericht uit Lake Suc cess kan na de huidige UNO-vergadering de benoeming worden verwacht van de heer D. J. von Balluseck hoofdredacteur het Algemeen Hendelsblad, tot per- ent vertegenwoordiger van Nederland bij de UNO. MARKT- EN VI8SERIJBERICHTEN LEIDEN, 7 Oct. Groenten veiling: Witte kool 4.50—5 20, rode kool 6.90—9.50. savoye kool 6 209.60, groene kool 5.107.60, prei 8—13, kroten 5—30, gek. kroten 5—13, uien 5.90—13.20, peen 6—16, spruiten 8—18, andij vie 58, sla 1414. druiven 5478. snijbo nen 23—86. stokbonen 38-63, pronkbonen 12—15, stambonen 26—54, witlof 32—58, pos telein 8—15, spinazie 4—30, komkommers 6— 38, bloemkool 846, meloenen 28—41. sla 1.60—15.30, knolselderie 8—13, peterselie 150 —2 10, radijs 0.601 30, selderie 2—3, bleek- selderie 1418, peen 817. RIJNSBURG, 7 Oct. Groentenveillng: Bloemkool 1 21—39. idem II 10—27, idem III 814, sla 1.03.50, selderie 12-20, peterselie 80—1.70. bospeen 14—20. radijs 1.901.70, groene kool 5—6 30, rode kool 5 50—8 10. eigenheimers 58, kroten 5—7.50. herenbo nen 48—54 KATWIJK A/D RIJN. 7 Oct. Groen tenveillng: Bloemkool IA 55—63. Idem I 32 55. Idem II 825. idem III 88. alles per 100 stuks: rode kool 6.20—8 30. gele kool 7208.10. andijvie 6.10—6.80. prinsessebonen 35—47. waspeen I 6—19. idem II 10—16, ker vel 2—2, groene kool 590—6.80, tomaten 24 30. kroten 5 506.75, sla 2 50—4, breekpee® 190—8.10, aardappelen eigenheimers 7 50— 8 80, uien 8 90—13 10, alles per 100 kg bo». peen 14— 23, peterselie 2—210, selderie 2— 2.80, alles per 100 bos.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 4