Mirumc £cih$<i)c (fourant Ronde Tafel zal nog wel wat langer 1 moeten blijven staan Wist U ZATERDAG 8 OCTOBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand0.32 per week. ADVERTENTIÊN: ƒ0.18 per milimeter. (By contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIOHAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stoalmtlcft Is Qfiebfeoen myn bert in tcgljenspocf Dertigste jaargang No 7937 MET POTLOOD EIS SCHETSBOEK 3 OCTOBER 1949 Zie pag. 4 Teleurstelling over langzaam tempo Alleen kans op overeenstemming kan Indonesiërs hier houden Na de zitting der centrale commissie van gisteren was de voorzitter van de week, minister Van Maarseveen, door tijdsgebrek verhinderd een persconferentie over de stand van de Ronde Tafel Conferentie te geven. Hij volstond met de boodschap, dat hij zich zorgen maakt over het tempo der conferentie in verband met het aantal onderwerpen, dat nog niet is afgehandeld. Hij noemde bijvoorbeeld het ontwerp der constitutie voor de RJ.S. (Naar men weet, is dit een zaak, die door de Indonesiërs zelf wordt besproken). De kwestie Nieuiw-Guinea is nog in het eerste stadium der besprekingen en in Indonesische kringen bestaat nogal be- Het na deze mededeling gepubliceerde communiqué was belachelijk nietszeg gend en liet alleen maar gissen, dat men met de bespreking der militaire aange legenheid niets is opgeschoten. Volgens de speciale correspondent van ANP verklaren de Nederlanders, dat de RTC niet kan opschieten, wanneer zij niet weten, hoe de voorlopige constitutie van Indonesië er uit zal zien. De Indone siërs daarentegen verklaren, dat zij hun voorlopige constitutie niet kunnen vol tooien, zolang zij niet weten, wat dc RTC beslissen zal over Nieuw-Guinea, zelfbeschikkingsrecht, nationaliteit en burgerschap. Men is aan beide kanten teleurgesteld, dat de conferentie niet vlugger verloopt en van Nederlandse zijde wil men gaar ne in de beloofde twee maanden, dus op 23 dezer, gereed zijn. Komt de conferen tie niet voor die dag ten einde, dan zijn er 3 mogelijkheden: a verlenging der conferentie, b schorsing na goedkeuring van het uniestatuut en het chanter de souvereiniteitsoverdracht en voort zetting der conferentie te Batavia, c stelling van uniestatuut en charter op een plenaire zitting, waarna de so reiniteit wordt overgedragen, terwijl alle belangrijke onderwerpen na de souverei niteitsoverdracht zullen worden be sproken. Dit laatste wordt door de Nederlan- ders afgewezen en is in strijd met de overeenkomst van 22 Juni j.l. Men denkt aan beide zijden over ver lenging, van Indonesische zijde echter alleen als er kans is op overeenstemming. Over de Unie is men nog niet uitgepraat. Zo is er nog geen eenstemmigheid over de „aanduiding" van het hoofd der unie. roering over het „optreden" der gewich tige belangen. Palar wil arbitrage republikeinse vertegenwoordiger bij de N.V., Palar, die gisteren van Am sterdam naar Amerika vertrok, verklaar de, dat de conferentie niet is vastgelopen dat het niet nodig is de zaak voor de Algemene Vergadering der V.N. te bren gen. Hij was niet pessimistisch doch meende, dat de conferentie nog niet over het moeilijkste punt heen was. De op lossing van de financiële moeilijkheden ilde hij aan een internationaal lichaam an financiers opdragen, aan de Wereld bank b.v. Het leek volgens hem alsof het financiële vraagstuk de conferentie uiteen zou doen spatten, dodh de inter nationale wereld zal geen mislukking toelaten. Voorts beweerde hij dat de kosten der verzorging van Nederlandse onderdanen na de oorlog met Japan eer milliard gulden zouden hebben bedra- en dat dit geld ten onrechte ten laste Indonesië is gebracht. (Een nuchter idee: dan mogen die Nederlandse onder danen ook de milliarden terugeisen, die j aan belasting hebben betaald. Red.) Indonesië zou volgens hem goede kan- •n op werkgelegenheid voor Nederlan ders bieden, maar concurrentie door vreemdelingen achtte Palar nuttig. Koning Gustaaf van Zweden, die met zjjn 91 jaren 's werelds oudste monarch is, kan zijn lievelingssport, het jagen, er nog maar niet aan ge ven. Op een stoel wordt hij rondge dragen tüdens de eendenjacht Joegoslavië of Tsjechoslowa- kije in de Veiligheidsraad Maar geen „handel" in candidaturen. Naar Reuter uit Lake Success ve: neemt, zou Joegoslavië bereid zijn de candidatuur voor de Veiligheidsraad in trekken, in ruil voor verzekeringen dat het land steun zal krijgen van het Westen tegen de Russisohe druk. De Sowjet-delegatie zou te kennen hebben gegeven, dat zij meer overeenstemming tussen Bulgarije en Albanië over eer lossing van 't Griekse vraagstuk zal moedigen, indienTsjechoslowakije in plaats van Joegoslavië tot de Veilig heidsraad zal worden toegelaten. Britse en Amerikaanse kringen zijn echter tegen een dergelijk „handeltje". Gesneuveld in Indonesië De Regering maakt bekend, dat tot Koninklijk Ned.-Ind. Leger. Gesneuveld 18 September: Man. soldt- 2e kl. inf. F. Sumanti. Koninklijke Landmacht: In de periode van 1 t/m 6 October geen verliezen. ACHTHOEKSRVIL Hetgeen tegenwoordig door woning- ruil tot stand wordt gebracht dwingt soms tot bewondering. Zo namen wij dezer dagen kennis van een acht- hoeksruil, die werd voorafgegaan dooi een mislukte vijfhoeksruil. Slechts twee van de acht deelnemers ken den elkaar, maar de ruil is geheel door eigen initiatief verricht. Een doortastend optreden was dikwijls ge boden. Een der partijen legde op één dag ruim 300 km af om de ontbre kende schakel, tot stand te brengen Om maar te zwijgen van de vele infor maties, besprekingen, correspondentie, telefoontjes e.d. Zonder overdrijving zijn hierover boekdelen te schrijven, verzekerde men ons. Om teleurstelling te voorkomen werd met behulp var- een rechtskundige een contract opge maakt, inhoudende een boetebepaling b\j niet-nakoming van f 500. Bij de ruil waren betrokken: 1. een textieldeskui dige in Leiden, die naar Enschede wc verhuizen: 2. een wethouder in Ei schede, die z.g. intern verhuisde; 3. et bouwkundige in Enschede, die nai Arnhem wou; 4. een vertegenwoordi ger van de V.U.G.A. te Arnhem, die naar Haarlem werd overgeplaatst; 5. de chef van de advertentieafdeling van een Haarlemse krant, die weer intern wilde verhuizen; 6. een leraar Engels M.O. uit Haarlem, die dringend be hoefte had aan ruiling met Den Haag; 7. een Haagse toonkunstenaar, die zich in Haarlem wou vestigen en 8. de derdirecteur van een Leidse appara- tenfabriek, die zijn woonplaats Haar lem wou ruilen voor Leiden en hier toe gelegenheid vond door vertrek 1! De Kominform orakelt: Azië moet vrij! China een stimulans voor revoluties. Het orgaan van de Kominform te Boe dapest spreekt: De communistische zege in China is een stimulans voor revoluties in India, Birma, Indonesië. Vietnam en andere Aziatische gebieden. In China vol trekt zich de nederlaag van het interna tionale imperialisme. De Aziatische ge bieden moeten krachtige centra worden voor de strijd om de vrijheid en onafhan kelijkheid. Ende rode Volksrepu bliek van China is hierbij een trouwe steun en toeverlaat! Zegt het voort Dr Holtrop op Amsterdamse Universiteitsdag: Hogere prijzen zonder loonsverhoging moeten worden aanvaard Anders staan we opnieuw aan de vooravond van een ramp Aanvaardt ons volk geen stijging: der prijzen zonder compensatie door loonsver hoging, dan zullen wij opnieuw voor de ramp staan, welke eind 1947 door de Marshall-hulp werd afgewend. Dan zal door uitputting der buitenlandse reserves de normale voorziening in onze levensbehoeften en grondstoffen ophouden. Ont wrichting en werkloosheid zullen het gevolg zijn, aldus verklaarde de president van de Nederiandsche Bank, dr M. W. Holtrop, in een rede op de derde universi teitsdag der stedelijke universiteit te Amsterdam. Als gunstige verschijnselen noemde hij, dat de bedrijvigheid het peil van 1938 ruim overtreft, terwijl het herstel voort gaat en de buitenlandse handel toe neemt. Voorts zijn er de bevredigende arbeidsverhoudingen, het nationaal in komen. dat per hoofd even groot is als in 1938, de sluitende begroting, de con stante geldsomloop en het verbruik dat per hoofd reeds 96 procent is van dat Somber is echter, dat 11 procent van het nationale inkomen gebruikt wordt voor aflossing van schulden en credie- ten aan Indonesië. In 2% jaar heeft Ne derland f 1200 millioen aan buitenlands bezit geliquideerd, voor f 1700 millioen nieuwe buitenlandse schuld aangegaan, voor f600 millioen zijn goud- en dollar- Koningin legde eerste steen voor het Curacao-paviljoen te Laren [li „Het zou mij niet verwonderen9 als dit initiatief navolging zou vinden99 De Koningin heeft gisteren de eerste steen gelegd voor het nieuwe Curacao-pavil- Joen, van het Nederlands Studentensanatorium te Laren. Een grote menigte, waar onder vele autoriteiten, had zich verzameld om de Landsvrouwe te begroeten. zij al tentamens of examens in het sana torium hadden gedaan. Op elke kamer waar zij binnen ging vroeg zij of er zich onder de studenten ook Leidenaars be vonden. Zo men weet, heeft de Vorstin daar ook zelf gestudeerd. Het bezoek van de Koningin, die de thee in het sanatorium gebruikte, duur- drie kwartier. Binnenkort einde van kaas- en vleesdistributie Zo waren er minister Rutten, een ver tegenwoordiger van de gouverneur van Curasao, de rectores-magnifici en vele hoogleraren van de universiteiten, bur gemeesters e.d. Het terrein was rondom versierd met scheepsvlaggen. Om drie uur kwam de Koningin aan, in gezel schap van mej. mr H. A. Sneller. Nadat H. M enige ogenblikken in het sanatorium had vertoefd, begaf het ge selschap zich naar de plaats waar de eerste steen zou worden gelegd. Wende- lina Beelaerts van Blokland en A'oje Heringa kinderen van twee bestuurs leden van de stichting boden bloemen aan en het muziekcorps speelde het Wil helmus. Prof. dr G. C. Heringa hield een toe spraak over de grote betekenis van d< sociale verzorging der studenten. Vervol gens nam H. M. het woord. Ook Zij sprak over de verzorging van hen, die door de tuberculose getroffen zijn. „Het zou mij niet verwonderen, indien het initiatief van het Nederlands Studenten sanatorium in andere kringen navolging zou vinden." Na haar toespraak legde Koningin Juliana de steen. Het Io Vivat besloot de plechtigheid. De Koningin begaf zich weer naar het hoofdgebouw, maakte een rondgang langs de patiëntenkamers en onderhield zich met alle zieken. Zij informeerde naa vorderingen van 'hun studie en vroeg of Stookt Stalin vuurtje voor Spaanse burgeroorlog? Deserteurs van de Russische volkspoli- tie in de Sowjetzone van Duitsland be weerden. dat Rusland bezig is de bur geroorlog in Spanje weer aan te wak keren. Geheime eenheden der volkspoli- tie zouden het land van Franco worden binnengesmokkeld, voorzien van wapens. aangesproken, en voor f900 millioen aan E.C.A.-hulp genoten. Om het gat in zijn betalingsbalans te stoppen moet het de productie uitbrei den en investeringen verminderen. Alleen door vermeerdering van in komsten „weg te belasten" en besparin gen te beleggen in overheidsschulden kan men de betalingsbalans verbeteren, aldus de heer Holtrop. Vermindering der investeringen is ter onmogelijk, deze moeten 12 pet. het nationale inkomen omvatten, gezien de uitbreiding van de bevolking. Vermindering van verbruik kan alleen bereikt worden door prijsstijging. Het aandeel der loon- en salaristrek kers in het nationaal inkomen is sedert 1938 van 46.9 tot 55.8 pet. in 1947 geste gen, aldus spr., die meende dat de grote massa van het volk dus het verbruik kan verlagen. Hij wees er echter op dat het netto reële inkomen van beambten sterk ge- Overvloedige oogst in N.O.-polder Alle graan kon niet in de scharen De oogst in de Noordoostpolder is jaar zeer gunstig verlopen. Bij een de magazijnen in Luttelgeest werd zoveel graan aangevoerd, dat alles onmogelijk in de schuren kon worden geborgen. Het overige (10.000 zakken) moest in tenten worden opgeslagen. Ook de aardappel en bietenoogst verloopt gunstig. Amerikaanse amokmaker ontoerekenbaar Howard Unruh, de 28-jarige Ameri kaanse oud-strijder, die een maand gele den in Camden (New-Jersey) amok maakte en dertien mensen van het leven beroofde, is gisteren ontoerekenbaar ver klaard. Hij zal dus niet wegens moord terecht behoeven te staan. Tarieven stucadoors I6V2 pet omhoog Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt, heeft het college van rijksbe middelaars zyn goedkeuring gehecht aar verhoging van de tarieven voor stu; cadoors in de volkswoningbouw met 16',£ procent. Hiermee vervalt' de onlangs gepubli ceerde voorlopige verhoging met 7 pet. is een belangrijke verbetering, die veel onderhandelen tot stand is geko- n. Tijdmetingen hebben uitgejwezen dat de tot nog toe bestaande tarieven te laag waren. Daar de aard van de utili- teits- en andere werken onderling te veel verschilt, kan alleen voor de volks woningbouw een uniforme regeling den getroffen. Voor elk werk apart kan tariefsverhoging worden aangevraagd. Vijf kinderen ziek door bedorven Vijf kinderen vertonen in Zuilen moedelijk door het eten van ondeugde lijke kaas ernstige vergiftigingsverschijn selen. De politie heeft de klanten van een bepaalde kruidenier gewaarschuwd, de gekochte kaas niet te nuttigen. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat bij de betreffende handelaar één kaas bedorven moet zijn geweest. Vreed ge noeg hebben zich bij geen enkele vol wassene vergiftigingsverschijnselen voor gedaan. De kinderen, die van 2 tot 6 jaar oud zijn, werden naar het stads- en acad. ziekenhuis van Utrecht overge bracht en maken het redelijk. Het restant van de kaas is voor nader onderzoek in beslag genomen. Rapport Franeker gereed ANP meldt uit New Delhi, dat de re gering van India aan Nederland een af sdhrift heeft gestuurd van het rapport ,over het onderzoek naar de ramp v: Franeker. De Nederlandse regering had namelijk verklaard dat zy vóór dè publicatie het rapport wilde zien. Daarom verwacht men, dat de publi catie pas in de eerste week van Novem ber a s. zal geschieden. Slachtoffer van tramongeluk overleden De 51-jarige M. Witte uit Rotterdam, die ernstig werd gewond bij de tram botsing tussen Heenvliert en Zwartewaal, is gisteren overleden. De enorme schade was pas in de loop van de dag hersteld. Exemplaren van „Mein Kampf" waren gestolen Over het in beslag nemen van 2500 exemplaren van „Mein Kampf" by eer boekhandelaar in Breda, waarover wé gisteren in een deel onzer edities bericht ten, wordt ook gemeld dat de gearres teerde handelaar Van R. de boeken kort r.a de bevrijding heeft gekocht voor lage prijs en dat later is gebleken, dat zij van een gestolen voorraad afkomstig waren. De eigenaar van de Amsterdamse uitgeverij, die onlangs uit een detine- ringskamp is ontslagen, ontdekte een en ander. Een deel van zijn boeken is in Breda terecht gekomen. Er stonden enige exemplaren in de etalage. Blaffende honden. Oost-Duitse Republiek is uitgeroepen en Grotewohl wordt eerste minister Een eigen (lijdens)-weg voor 20 millioen Sowjet- onderhorigen ingeslagen TJET NA-OORLOGSE DUITSLAND is thans een hopeloos gespleten land gewor den met twee regeringen en twee hoofdsteden. Reagerend op de vorming van een Westduitse regering te Bonn, riepen de Russen in de Oostelijke sector van Berlijn een eigen regering in het leven, die voor de 20 millioen Duitsers in de Russische zone zal optreden. Dit bewind beweert nu het gehele land te vertegen woordigen, zonder echter ooit van de kiezers hierv an het bewijs gekregen te heb ben. Door de Russische sector van Berlijn als haar zetel te kiezen, heeft de rode regering getracht op de Duitse, nationalistische geest te speculeren en politieke winst te maken. Een uit twintig punten bestaand manifest werd aangenomen, waaruit duidelijk blijkt, dat Oost-Duitsland voortaan nauw verbonden zal zijn met het Kominform-blok. Voorts werd een constitutie, geba- melde Tweede Kamer werd Johannes seerd op de communistische leer kracht verklaard en een regering ge vormd, bestaande uit een premier, drie vice-premiers en veertien ministers. Dit alles werd in één middag bereikt door de Volksraad, waarin 400 leden zitting heb ben. De Raad benoemde zichzelf tot Tweede Kamer met wetgevende macht en maakte bekend, dat het Russische militaire bestuur a.s. Dinsdag een bijzon dere verklaring zal afleggen in antwoord op het verzoek van Duitsland om zelf bestuur en souvereiniteit. Tot voorzitter van de, hier boven ver- Hippopotamus „Toen ik voor 't eerst door Blijdorp hipte verlangde ik al naar Egypte wij zeggen nog dit is geen stijl geef ons die goeie ouwe Nijl" Naar wij vernemen is. in verband met de moeilijkheden, die rezen bij de uit- van kaas als gevolg van de te lage kaasprijzen een vierde van de gehele voorraad geblokkeerd voor ex port. Deze maatregel is deze week van kracht geworden. Zowel producenten als handelaars moeten dus Vvan hun pro ductie c.q. aankopen voor uitvoer ter beschikking houden. In aansluiting op het bovenstaande irnemen wij nog, dat er een verplichte levering voor een deel der kaasproduc tie is ingevoerd. Deze dient te geschieden bij het com merciële lichaam van de Bedrijfschap of het In- en Verkoopbureau voor Zuivel producten, tegen een, door het Bedrijf schap vast te stellen prijs. Een uitzondering wordt slechts toege staan voor hen, d'ie kunnen aantonen, dat zij de kaas langs de gewone weg ter beschikking van de consument stellen tegen de normale prijs. Omtrent het opheffen van de kaas distributie waarmee samenhangt het verdwijnen van de vleesrantsoenering vernemen wjj nog. dat men haar in de loop van de komende week verwacht. Er zal nJ. over beslist worden, zodra minister Mansholt van z(jn reis na België en Luxemburg is teruggekeerd. DAT het Initiabiefcomité Amsterdam en de V.V.V. aldaar B. en W. van de hoofdstad verzoeken de unieke verlich ting der grachten 's zomers b.v. twes avonden per week gedeeltelijk te ont steken. DAT de jaarlijkse bijdragen krachten» de financieringsregeling woningbouw 1948 niet meer op het dep. van Weder opbouw c.a., maar door de prov. direc ties worden berekend. DAT G. Benes, president-commissarl» an de N.V. vJh Fa. Wed, J. G. Bene» Hoogezand, 76 jaar oud, aldaar overleden. DAT in Didam op 47-j. leeftijd over leed dr J. W. F, A. v. d. Berg de Bruyn, die vandaag in Haarlem is begraven. DAT de strijdhond FryslSn Frij rapport 'heeft laten samenstellen i de vraag, in hoeverre Friesland' econo misch van het rijk afhankelijk is. DAT in het Wildhoefplantsoen' te Bloe- mendaal een oorlogsmonument is huid. DAT de Boveta op 21. 22 en 24 October in Tiel de grootste Ned. fruittentoon- stelling van dit jaar belooft te worden* DAT een aantal Limburgse oud- Buohenwalders de jaarlijkse herdenking van hun bevrijding ditmaal in Sittard hielden. DAT de A'damse vertegenwoordigers J. J. D. en W. J. de B. wegens het ver handelen van ca. 40 000 vleesbonnen en -coupures door de bijz. econ. politie rechter elk tot 4 mnd. werden veroor deeld en de koper, de eigenaar van een broodjeswinkel F. H. F., tot één maand. DAT de uitgestelde tentoonstelling van het Brabantse edel-ambaoht van 12 t m 20 November in Den Bosch zal worden gehouden. DAT wethouder M. G. W. van Soest- bergen. loco-burg. van Den Bosch, 54 J oud aldaar is overleden. DAT de muizenplaag zich van de N.O.- Polder met grote snelheid' uitbreidt ovei heel Z.W. Friesland en er soms nesten met 22 jongen worden gevonden. DAT in tegenwoordigheid van de Comm. der Koningin het gerestaureerde raadhuis van Dinteloord in gebruik is genomen. DAT minister In 't Veld met enkele deskundigen gisteren Bruinisse heeft be zocht en men zeer tevreden was over di wederopbouw. DAT de RAF.-Central Band haar :rste tournée op het vasteland van Europa deze maand in ons land maakt an t.b.v. het Van Weerden Poelmanfond» in tien plaatsen zal concerteren. DAT generaal Kruis op IS October het vrijwilligers-opleidingscentrum in de Willem de Zwijgerkazerne te Wezep zal openen. DAT in A'dam is opgericht de stich ting Trustibeheer (bestuurder H. S. v. d- Werff) om de ontwikkeling van het ver mogensbeheer onder bewind en trus* verband te bevorderen. DAT het Noorse ms. Ingrid (10.000 ton) op de Westerschelde machineschade op liep en vermoedelijk in Vlissingen zal worden gerepareerd. DAT Maandag in de hogere P.T-T-- sohool te Wassenaar de commission executive et de liaison van de Wereld postvereniging bijeen komt, ter bespre king van de herziening van de akten der vereniging. DAT in A'dam een Ned. afd. van de Internationale democratische Juristenor ganisatie is opgericht met als voorzitter mr dr Benno J. Stokvis en als secreta resse mej mr C. F. S E. Enthoven, bei den te A'dam. Dieckmann. lid van de liberaal-democra tische partij gekozen. Dieckmann klaarde, dat de onder communistische leiding staande. Socialistische Eenheids partij, SE.D,, die de sterkste partij in d< Kamer is, Otto Grotewohl candidaat stelt voor de functie van minister-president der Oostelijke regering. Grotewohl zal nog tijdens het weekeinde een regering vormen, die hij dan as. Woensdag aan de Kamer zal presenteren. Met de algemene verkiezingen maakt men blijkbaar niet veel -haast, want Pieck, de voorzitter van de SED hield een rede. waarin hij aankondigde, dat eerst 't vol gende jaar October de verkiezingen zul len worden gehouden. „Over democratie gesprokenMet algemene stemmen werd een manifest goedgekeurd, de eisen van het nationale front" zijn opgenomen als: opheffing van de West- Duitse staat, nietigverklaring van hel Ruhr-statuut en terugtrekking der bezet tingstroepen. Verder natuurlijk: Weg met het Atlantisch Pact. de oorlogsstokers dienst van het Amerikaanse imperialisme etc., etc. Het is alles het oude liedje Russisch garnizoen uit Berlijn Uit Duitse bron verluidt, dat het ge hele Sowjet-Russische garnizoen van Oost-Berlijn in de loop van de volgende week zal worden teruggetrokken. Reeds wordt een aanvang gemaakt met de ont ruiming van het gebouw, waarin de Rus sische centrale Kommandantura was on dergebracht. Men blaast de Sowjet-trom- pet: Het historische uur is aangebroken en een eigen (lijdens)-weg wordt in geslagen! Een van de eervolste taken van de nieuwe Duitse regering zal zijn, de Oder-Neisse-grens als de vredesgrens te erkennen. De gebieden, die len waren afgestaan, worden dus niet teruggeëist. Vanzelfsprekend komt het Westen te gen dit alles in het geweer. Adenauer, de Bondskanselier, zei met nadruk, dat de nieuwe Oost-Duitse Republiek geen wet telijke basis heeft. Prof. Reuter, de bur gemeester van West-Berlijn, ensceneert protest-demonstraties, want Berlijn moet binnen de West-Duitse republiek blijven, vrye verkiezingen en een democratisch Duitsland in een vreedzaam Europa. Uiterst rechtse partijen willen als volkslied van de Bondsrepubliek het „Deutschland über alles" herstellen. Het nationaal bewustzijn vertoont een hausse! De Westelijke pers te Berlijn noemt de vorming van de Oostelijke republiek schandelijke vertoning, holle de mocratie, Moskou's Quislingregering. Alles lykt hier meer op een terechtstel ling dan op het historisch begin van een nieuw tijdperk. Auriol op zoek naar een kabinets formateur President Auriol polst nog steeds, i een 'kabinetsformateur werd nog niet aangewezen. Er zijn echter tekenen, dat de druk van de zijde der georganiseerde arbeiders bij de onderhandelingen over een nieuwe regering is toegenomen. Het anti-communistische vakverbond ..Force Ouvrière", heeft geweigerd een gemeen schappelijke actie voor het verkrijgen hogere lonen te voeren met de CGT. (Algemeen vakverbond). Hierin hebben de communisten de meerderheid. Het Katholieke vakverbond gaat met de CGT samen. Niet onbedenkelijk Voor staatssecretaris Van der Grin ten, die gisteren in de Tweede Kamer het wetsontwerp op de Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie had te verdedigen, willen wij hopen, dat ook hij weinig bevredigd zal zijn over de gang van zaken. Indien dat werkelijk het geval is, moge hij tevens bedenken, dat het gemakkelijk anders en beter had gekund en dat hij het grotendeels aan zich zelf heeft te danken dat het is ge gaan zoals het is gegaan. De gang van zaken was ook daarom onbevredigend omdat de argumentatie de staatssecretaris er somtijds een van een merkwaardige, ja zelfs be denkelijke soort. i een gegeven ogenblik was de vraag de orde. of de grondwet het voor schrijft. dat er een wet nodig is voor de instelling van bedrijfschappen. De min derheid is van oordeel, dat de taal der grondwet in dit opzicht afdoende dui delijk is en dat dit inderdaad het geval is. Mocht het beter zijn, dat deze belem mering uit de weg wordt geruimd (het tussen in het geheel niet een belem mering) dan dan moet men de hand niet gaan lichten met de Grondwet door deze geforceerde interpretatie of uitleg te geven. Maar dan moet men de Grondwet vijzïgen. Zulk een behandeling is men toch wel aan de Grondwet verplicht Wat zei nu de staatssecretaris? Dat Regering en parlement zelf mogen uit maken. of een wet in strijd is met de Grondwet. Komen zij tot dc conclusie dat dit niet het géval is. dan is daar mede de minderheid van haar gewetens bezwaren bevrijd en kan ook zij met de wet instemmen. Behoeft het betoog, dat door zulk een redenering de verontwaardiging hevig en hoog oplaaide? Waar blijft men dan met de eigen verantwoordelijkheden der Kamerleden, zoals deze ook uitkomt in de door hen afgelegde eed? Nee. een hoogtijdag in ons politieke leven was het gisteren bepaald niet. Geen hoogtijdag Voor wat het eerste deel der open- bare behandeling betreft, dat op gisteren viel. heeft de bespreking van het omvangrijke wetsontwerp op de Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorganisatie in de Tweede Kamer op enkele belangrijke punten niet tot bevredigende resultaten geleid. Dit is stellig te betreuren. Het is daar om te betreuren, omdat de P.B.O., pro duct van langzame groei, het in de ko mende tijd nog meer dan ooit van aller steun en medewerking zal moeten heb- Nu waren er op enkele punten ver schillen in inzicht. Maar ook over de be tekenis van die verschillen werd ver schillend geoordeeld. De meerderheid vond die verschillen maar erg onbelang rijk. Prof. Romme, die toch van dit on derwerp het zijne wel afweet, sprak bij een van deze punten het onomwonden uit, dat hij het principiële onderscheid niet kon ontdekken. Hoezeer te betreuren was het daarom, dat de meerderheid zich door de argumen ten van de minderheid niet liet overtui gen. En waar deze punten voor de min derheid wel van betekenis waren, daar zat er voor haar niets anders op dan tegen te stemmen Ditmaal ging het nog om wetsartike len. Straks echter komt ook de wet zelf onder de hamer en het laat zich aanzien, dat diezelfde minderheid dan ook tegen de wet zal moeten stemmen, waarin de punten welke zy onjuist aoht, zijn bly- ven liggen. Het allermeest is dit te betreuren, om dat het is gisteren nog eens duidelijk gebleken ook de minderheid met de gedachte van Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie instemt. Het stelt wel zeer teleur, wanneer men jaar en dag deze idee heeft voorgestaan en verde digd. en dan toch tegen het wetsontwerp, waarin dit idee moet zijn neergelegd, moet stemmen. Alleen en uitsluitend om dat een politieke meerderheid met de gewetensbezwaren van een minderheid geen rekening wenst te houden, gewe tensbezwaren die de gedachte van Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorganisatie zelf volkomen onverlet laten. Omdat het zo is gegaan, daarom kon de dag van gisteren voor ons geen hoog tijdag zijn in het parlementaire leven van ons land. maar was het voor de Regering en haar volgelingen een dag van gemiste kansen. Ook Amerikaanse ambassadeurs van het Westen vergaderen Behalve de zeven Amerikaanse am bassadeurs uit Oost-Europese landen, die op 24 en 25 Oct. te Londen bijeenkomen. de „IJzeren Gordijn-conferentie, zullen ook de Amerikaanse diplomatieke vertegenwoordigers bij de West-Euro- pese landen een vergadering houden en wel in Parijs. Ook daar zal de te voe ren politiek t.o.v. Rusland het onderwerp van gesprek zijn. terwijl ook de alge mene politiek in Europa zal worden be sproken. WEERBERICHT Plaatselijk enkele regenbuien Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vannacht nog hier en daar mist. Overi gens geleidelijk toenemende bewolking. Morgen overdag meest zwaar bewolkt met plaatselijk enkele regenbuien. Meest zwakke wind aanvankelijk uit richtin gen tussen Oost en Zuid. later uit uiteen lopende richtingen. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Zondag 9 October. Zon op 6.53. onder 18.01: Maan qp 18.32. onder 9.27 uur. Maandag 10 October. Zon op 6.55, onder 17.58; Maan op 18.49, onder 10 42 15 October L-K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1