Spoorwegwerken aan en om liet Leidse station zijn in volle gang Jhr mr F. H. van Kinschot opende teVlissingen liet Medisch Centrum NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 7 OCTOBER 1949 Een plan van 20 millioen wordt werkelijkheid Dezer dagen beginnen de verkeersmoeilijkheden bij de overweg en wordt de perrontoegang verplaatst (Van een onzer verslaggevers) WANNEER IN HET SEINHUIS aan de spoorwegovergang Rijnsburgerweg do bellen rinkelen, omdat er een trein in aantocht is, haalt de overwegwachter rjjn handle op het schakelbord over en langzaam zakken dan drie rood-witte •poorbomen. De vierde, aan stadszjjde, waar eens de opgang van de luchtbrug was, is niet meer. Hier staat thans een man met een ketting, die hij dwars over de weg spant. Voetgangers en fietsers proberen hem wel te verschalken, maar hjj is even onverbiddelijk als de spoorboom, die gistermorgen werd weggehaald werkt nauw samen met de Zoals bekend, zal het hulpspoor komen te lopen op het bestaande eerste perron, waartoe de hulpbaan op het terrein van de afgebroken r\jwielloods en de vroe gere stationsuitgang, waarvan de over kapping vandaag geheel wordt afgebro ken, een flauwe bocht zal maken. Thans zjjn metselaars bezig om de niet dringend nodige toegangsdeuren van het stationsgebouw naar het eerste per ron weg te nemen en de ontstane openingen dicht te metselen. Een dezer dagen zullen de toegangs deuren, die de reizigers passeren om van verkeersagent op het Stationsplein en de overwegwachter. En dat is nodig ook. De spoorwegwerken om en nabij het Leidse station zijn immers thans in een dusdanig stadium gekomen, dat aan vér- schillende verkeersmoeilijkheden het hoofd moet worden geboden. Autobe stuurders werd reeds enige tijd geleden aangeraden om, indien mogelijk, de spoorwegovergang te vermijden. En dat dit geen sinecure is, blijkt wel hieruit, dat sinds gistermiddag de werkzaam heden zijn begonnen aan een strook grond, lang ongeveer 15 meter, gelegen voor en evenbreed als de voormalige spoorboom, in de richting van de Sta tionsweg. In deze strook grond, waarover het hulpspoor komt te lopen, moeten de lei dingen en dergelijke worden beschermd, door er betonnen kokers omheen te leg gen, en om nu het verkeer niet al te veel moeilijkheden in de weg te leggen, werd een wegverbreding van vier meter aan Stationszijde uitgevoerd. Hierover gaat het verkeer uit de richting Oegst- geest. Zo ontstaan dan tijdelijk twee ver keersstromen, links en rechts van de Strook, waaraan gewerkt wordt. Als het grondwerk in deze strook ge reed is, wordt het geheel iets opgehoogd en worden de railsstukken gelegd, ge nomen uit thans buiten gebruik gestelde spoorrails. Dit kan, omdat de hoek tus sen spoor- en tramrails gelijk blijft. Het bestaande tramspoor wordt deze week In verband met deze werkzaamheden omgetrokken, later verlegd, en na op hoging ontstaat dan een kleine oprit naai de hulpbaan. Met deze eerste strook hoopt men, ijs en weder dienende, op 19 October klaar te zijn, zodat de volgende dag met de tweede strook een aanvang kan worden gemaakt. Vermoedelijk is 1 November de datum, waarop ook deze gereed is en alle voorbe reidende werkzaamheden aan de hulpbaan zijn verricht. Dit sluit tevens in, dat het eerste fun- deringsblok, gelegen langs de huidige spoorbaan, bezijden „Zomerzorg", waar in sinds gistermiddag grote hoeveelheden beton op het vlechtwerk tussen de hei- Stukken worden gestort en waarover Vervolgens zand en grint Wordt gewor pen, tot het geheel de vereiste hoogte van de hulpbaan heeft gekregen, bijna Voor gebruik gereed ls. In de nacht van Zaterdag 29 op Zondag SO October wordt de over weg voor alle verkeer, misschien met uitzondering van fietsers en voet gangers, afgesloten en brengt men de tramkruisingen over. Half No vember hoopt men met het eerste I funderingsblok klaar te zijn, zodat I het hulpspoor richting Amsterdam, I op de electrificatie na, een feit is 1 geworden. Omstreeks deze tijd wordt ook café-restaurant „Zomerzorg" af gebroken. De electrificatie Aan de electrificatie van het hulp spoor, waarover reeds medio December tal worden gereden, wordt thans ge werkt. Nog wel niet in de directe om geving van het eerste funderingsblok, waarin totaal circa 900 m3 beton wordt gestort, maar aan de Zuidkant van het station. Hier zjjn vele arbeiders bezig met de ongeveer 25 meter lange en 3 ton zware bruggen,die tussen hoge, in middels aan beide zijden van de hulp- Sporen geplaatste, masten worden ge monteerd. In de vroege a.s. Maandagmorgen zullen de eerste bruggen worden be vestigd over het pas aangelegde en nog in afwerking zijnde zuidelijk verlengstuk van het eerste perron en het perron, vanwaar thans de treinen richting Utrecht vertrekken. Aan deze bruggen worden de draden gemonteerd, die in December de stroom zullen geleiden, nodig om de treinen met reizigers naar Amster dam te brengen. Zó maakt „Strykers Zeep" reclame In San Francisco, langs de zonnige Zuidzeekust van Californië, staat de fa briek van een oude en betrekkelijk kleine maatschappij: „Newell Gutradt". Deze firma maakt zeep. Scheikundigen va concurrerende grote maatschappijen zijn het er allemaal over eens, dat „Strykers Soap" goede zeep is. Dus waarom nu een vermelding van die verre maatschappij met haar onbekende, doch goede product De fabrikanten van „Strykers Zeep" voe ren, evenals alle andere firma's, adver tentiecampagnes. En dat is het bijzon dere.' Want deze advertenties wijken zeer sterk af van de in Amerika (en ook in ons land) door dik en dun gevolgde ma nier van het aanprijzen der artikelen. Voorbeelden? „In Strykers Zeep zit géén voor-de- gek-houdium, het bevat absgluut géén zottium, bedriegium of hete-lucht-ium. Het brengt géén zonneschijn, maneschijn, of wat voor schijn in Uw was. Géén ge heimzinnige grondstoffen, waarvan - U toch niets kunt begrijpen. Het is alleen zeep. Goede zeep!" Hoe U 87 keer zoveel sop kunt maken tnet Strykers Zeep? Het is doodeenvoudig Gebruikt 87 maal zoveel zeep!" „Als U wasdag nog iets anders wilt la ten zijn, dan één doorlopende hoofdpijn, draagt dan bovendien zwarte kleren. Wasdag is nu eenmaal geen pretje en de zeep verhoogt de vreugde niet (zelfs Strykers niet). Maar Strykers helpt U wel snel door de was te komen". .Drie verbazingwekkende, nieuwe ge bruiksaanwijzingen voor Strykers Zeep. 1. Was Uw echtgenoot eens met Strykers. Géén andere zeep maakt hem zo schoon en toch zo handelbaar. 2. Géén andere zeep laat het zeepsop zo erg naar zeep ruiken als Strykers. U weet wel, die door dringende geur, waar U de mannen mee wegjaagt. 3. Strykers is de enige zeep, die wordt aanbevolen (door Strykers) om andere zeep mee schoon te maken, als die vuil geworden is. de lokettenhal naar dit perron te komen, en die van de restauratielokaliteiten worden verwijderd. Ook deze „poorten" worden dichtgemetseld. De reizigers gaan dan na het kopen van een kaartje uit de hal door een inmiddels gereed gekomen gang langs de restauratie en stappen door twee brede openslaande deuren weer op het Stationsplein, dicht bij de pas verplaatste uitgangshuisjes. Wanneer de metselaars klaar zijn met het gelijk maken van de uitgehakte opening en de deuren geplaatst zijn, zal deze nieuwe toegang tot de perrons in gebruik worden gesteld. De kaartjescontroleur, die nog voor slechts enkele dagen in de stationshal de toegang tot het perron bewaakt, wordt in een van de huisjes bij de postloods gestationneerd. De stationsrestauratie men dus in het vervolg ook zonder spoor- of perronkaartje betreden. Wanneer alle toegangswegen tot het oude eerste perron zijn dichtgemetseld en de reizigers dus via loket, Stations plein, ingang tevens uitgang nabij het postlokaal, het perrpr^emplacement be treden en de lectuurkiosk is verplaatst het inmiddels gereedgekomen hulp perron, dan wordt een aanvang gemaakt het uitgraven van het oude 1ste perron en vervolgens de rails voor de hulpsporen gelegd. Als begin Januari de treinen richting Den Haag over het tweede hulpspoor Hoe vreemd het ook lijkt, een dezer dagen betreedt de reiziger het Leidse station door de brede ingang en na een kaartje te hebben gekocht, moet hij om op het perron te komen, door de hier nog in aanbouw zijnde deur (links) weer op het Stationsplein stappen, om vervolgens langs de uitgang het perron te bereiken Een fraaie overzichtsopname van het eerste funderingsblok, waarin vandaag grote hoeveelheden beton zijn gestort. Hierover komt ook het hulpspoor te lopen. Arbeiders leggen de laatste hand aan het vlechtwerk Zo juist is de trein uit Den Haag binnengelopen aan het nog in aanbouw zijnde hulpperron, dat ligt in het verlengde van het eerste perron. De reizigers begeven zich over de rails en wisselstukken van het geprojecteerde hulpspoor, dat over het eerste perron vlak langs het stationsgebouw zal lopen, naar de uitgang rijden en de hulpbaan dus volledig wordt bereden, wordt niet alleen het tweede perron, waarvan thans de treinen rich ting Den Haag vertrekken, buiten ge bruik gesteld, maar zal tevens de lucht brug, die nu gedeeltelijk gesloopt en geslote nog slechts ingang en uitgang is van en voor het tweede perron van de Rijnsburgerweg af, worden afgebroken. Dan zullen dus zowel het eerste als het tweede perron verplaatst zijn naar het hulpperron, dat nu alleen wordt ge bruikt door reizigers van Den Haag en Haarlem. t nieuwe perron begint op ongeveer 100 meter ten Zuiden van het stations gebouw, loopt tot aan de spoorwegover gang Pesthuislaan en wordt op het ogen blik gedeeltelijk van een overkapping zien. Banken zullen er met de tijd ook komen. Een electrische verlichting reeds aangebracht, evenals een grote stationsklok. Reizigers voor de treinen richting Den Haag moeten echter nog naar het tweede perron en komen daar door de rails, de treinen richting Amsterdam, nabij het begin van het nieuwe hulpper- over te steken. Een baanwachter houdt daar een oogje in 't zeil. die het station willen verlaten, en om op het Stationsplein te komen, van de nieuwe uitgang achter het station, nabij de postlokaliteiten, gebruik maken. Zodra één dezer dagen deze uit gang ook ingang wordt, zuilen deze post- lokalen worden verplaatst naar het Sta- De bruggen, die deze week aan de stalen masten ten Zuiden i station, bezijden dè hulpsporen geplaatst, worden bevestigd e koperdraden worden gehangen, die de electrische stroom vo zullen geleiden Aan de spoorwegovergang aan het Stationsplein is een spoorboom weggehaald. Arbeiders zyn bezig de rijweg te verbreden. Vandaag zijn namelijk op deze plaats werkzaamheden begonnen, die nauw verband houden met de komende hulpbaan tionsplein, omdat de regelmatig in- en uitrijdende postauto's een gevaar zouden kunnen opleveren voor de reizigers. Bij alle verkeersperikelen, die de spoorwegwerken nu eenmaal met zich brengen, zijn voor reizigers en publiek aangename en minder prettige gevolgen Wanneer er vroeger een trein kwam uit de richting Den Haag. moesten voor dat deze trein het station binnenliep de spoorbomen aan de overweg Rijns burgerweg gesloten zijn, omdat met een eventueel weigeren van de remmen reke ning moest worden gehouden. Binnen kort worden deze bomen eerst dan neer gelaten, als de trein naar Amsterdam op het punt staat te vertrekken. Dit scheelt de wachtenden voor de spoorbomen drie minuten per rein en dus zes minuen per uur minder oponthoud. Direct nadat de treinen over de hulp baan rijden Januari 1950 zal worden begonnen, alle overbodige rails van de bestaande spoorbaan te verwijderen en dan vangt het grote werk van het ver hogen over 4!j km aan. Ook met de bouw van de viaducten zal dan begonnen wor den. Jn Mei van het komende jaar wor den de tramsporen van de N.Z.H. op het Stationsplein omgelegd. Hierover wordt thans tussen „spoor en tram" overleg ge pleegd. Eerst als deze tramsporen en wis sels zijn verplaatst, kan met de bouw van het nieuwe station worden begonnen. Voor het echter zover is, moet nog heel wat werk verzet en moeten nog heel wat zweetdruppeltjes gelaten worden. Portrettententoonstelling Leids Kunst-Centrum VOGELS VAN DIVERSE GROOTTE EN PLUMAGE Als we het Leids Kunst-Centrum mogen vergelijken met een volière, waarin vogels van diverse pluimage zijn binnen gevlogen, dan houdt die vergelijking tevens in, dat deze gevederde vrienden verschillen in grootte. Het bonte gezelschap, dat zich bij de eerste tentoonstelling om de voederbak der publieke belangstelling verdrong, was te uitgebreid om dat in details uit te wer. ken. Maar nu er selectie heeft plaats ge had en men in een tweede tentoonstel ling alleen met portretten komt, zijn de verschillen duidelijker zichtbaar. Rond de grote vogels: Lode Sengers, Walter Bosch, Will Tweehuysen en Roelandse zijn enige nieuwelingen en een schare kleinere, maar daarom niet minder aan trekkelijke volièrebewoners neergestre ken. De beide neuwelingen. de heren H. A. Bal en Jaap Wijnsouw. slaan daaronder geen slecht figuur. Kinderportretten zijn niet de gemak kelijkste kant van de portretkunst en naast het olieverfje van Walter Bosch' oudste dochtertje Madeleintje valt „Jantje" van Jaap Wijnsouw op door de juiste manier van behandelen. Dat is het noemen waard. De Noortlwijkse schilder Bal is een man van moderne allure, geest en durf. Zijn vrouwenportretten zijn in zeer gladde manier of pointillerend geschilderd, maar de kleur is in beide gevallen een weinig triviaal. Zijn rood bv. zou goedkoop zijn, als het niet geplaatst was tegen juist die even gewaagde kleur groen. Het best leek ons de op het eerste gezicht afstotende vrouwenkop, die bij nadere beschouwing zóveel karakter blijkt te bezitten, dat de bezoeker er steeds weer gefascineerd te rugkeert. Een eveneens niet onaanzienlijke nieu weling is de Bodengraafse schilder Cor Veelenturf. Van hem is een aantal knappe portretstudies aanwezig, waarvan die achter glas tegen de achterwand van de Boerhaavezaal het wel het beste doen. Ook de heer Clavan is op deze exposi tie voor het eerst uitgekomen, maar waar hij slechts door één tekening is vertegen woordigd, lijkt het ons beter tot een vol gend maal te wachten met het uitspreken van een oordeel. Van de oude bekenden zagen wij W. Beekman, L. H. van Gisteren, C. v. d. Kaay, L. H. Koekoek. J. v. d. Post, L. G. Verstoep, Han Werz en J. van Zonneveld. Enkelen van hen werden bij gelegenheid van de eerste tentoonstelling afgewezen; dat de huidige jury. bestaande uit prof. dr H. v. d. Waal, Lode Sengers en Mein- Actie „Leiden helpt Vlissingen" is thans afgesloten Geest van medeleven en saamhorigheid Het is genoegzaam bekend, dat het eiland Walcheren, de tuin van onze provincie Zeeland, zijn tol voor de vrijheid in de laatste oorlog wel heeft betaald. De vrucht bare akkers, z\j werden een prooi van het blinde water. De profundis! Maar de stoere boer, die hier woont, zou geen Zeeuwse boer zijn geweest, als hij zich niet bad vastgeklampt aan de schone spreuk van deze provincie: „Luctor et Emergo" ,Jk worstel en kom boven!" Hij zou worstelen en niet bij de pakken gaan neerzitten. De bewoners van Walcheren hebben en vele artsen. Spr. wees op de noodzaak de tanden op elkaar gezet, de handen van preventief en sociaal medisch werk alles samengebracht in één geboyw. Dit plan bestond al lang. Door de verwoes ting werd het echter opzij geschoven. Maar dank zij Leiden en Leidschendam werd het spoedig weer op tafel ge bracht. Het resultaat is geweest, dat een dubbele villa kon worden aangekocht en grondig gerestaureerd. Voor een en ander was f 120 000 nodig. De adopterende plaatsen wisten een bedrag van f50.000 bijeen te brengen, terwijl het fonds nood- gestoken en zij zijn bo- gekomen. Na veel strijd en offer, een niet-Zeeuw Walcheren bezoekt, dan wordt hem dat al spoedig verteld. Trouwens: geeft hij zijn ogen de kost, hij zal zicht krijgen op de intense ijver liefde, waarmee men hier het land r voren stuwt en op hetgeen in en kele jaren in het kader van de weder opbouw werd gewrocht. In deze heropbouw heeft Vlissingen :n belangrijk aandeel. Er waren 6210 huizen in deze stad en slechts één woning bleef onbeschadigd. 1500 Woningen wer den radicaal vernield, in 1600 huizen klotste het water (een groot deel bleek later hierdoor onherstelbaar) en de overige liepen zware of minder zware beschadigingen op. Men zal vragen, hoe Vlissingen er thans voor staat. Optimisme is niet mis plaatst. Honderden nieuwe huizen zijn ontstaan, verder: twee nieuwe kerken, •ijf scholen, straten, hotels en pensions. En ook de haven-installaties kregen de volle aandacht. Er wordt koortsachtig gewerkt! Grote behoefte. verheugend feit, dat er niet uitsluitend aan wederopbouw wordt ge dacht. De plechtigheid, die gistermorgen te Vlissingen plaats had en waarbij de burgemeester van Leiden, jhr mr F. H. Kinschot, op officiële wijze het Me disch Centrum opende, was daarvan een duidelijk bewijs. De Leidenaars zullen zich zeker nog herinneren, dat na de bevrijding in onze grote actie werd gevoerd onder het motto: „Leiden helpt Vlissingen". Collecten en inzamelingen van andere aard werden op grote schaal georgani seerd en kon kon het gebeuren, dat ver scheidene schepen met Leidse goederen de geteisterde Scheldestad steven- m de nood aldaar althans enigszins te lenigen. Aanvankelijk ging dit alles uit van de buurtvereniging van de Steenstraat en omgeving, die daarbij krachtig werd ge steund door wijlen wethouder M. Ver- wey- En zijn taak nam het tegenwoordige gemeentebestuur met blijdschap over. Van de collecten bleef een bedrag van f40.000 over. Na overleg bestemde men de inrichting van een Medisch Centrum, waaraan Vlissingen grote be hoefte had. Ook de .plaats Leidschendam adopteerde de Schelde stad en zond f 10.000 voor dit sympathieke doel naar ;t intussen tot stand gekomen comité. Veel tijd moest voorbijgaan, eer het •ntrum kon worden geopend. De voor bereidingen waren dan ook niet klein. Maar gisteren brak het lang verbeide ogenblik aan en het spreekt vanzelf, dat de Sleutelstad zich goed liet vertegen woordigen. De burgemeester was er, ver gezeld van de heer S. Menken, wethou- sociale zaken, de heer A. J. Jongeleen, wethouder van openbare wer ken, en mr J Bool, gemeente-secretaris. Ook het dagelijks bestuur van het Leidse comité, bestaande uit de heren J. P. v. d Blom, W. C. Kerkhof en J. van Meizen, merkten wij onder de aanwezigen op. Hechte banden. Dokter G. Sissingh, voorzitter van de stichting medisch centrum, welwelkomde de gasten, o.w. mr A. J. van Weel, lid Ged. Staten van Zeeland, B. en W. Vlissingen, de heer J. Banning, Foto's N. v. d- Horst hoofdinspecteur van de volksgezondheid, en de heer Van der Blom. voorzitter van het comité „Leiden helpt Vlissin gen", die vooral de grote steun van wij len de heer Verwey memoreerde. Tij dens de bezichtiging van het gebouw zaken wij ook nog: mej. A. R. Smit, namens de VVSL, en de heer P. D- Vreede, vertegenwoordiger van het LSC. Gezien de preventieve functie van dit centrum, heeft men in het gebouw ondergebracht aen afdeling tbc-bestrjj- ding, een Röntgenkamer, consultatie bureau* voor zuigelingen, de school- artsendienst, de schooltandartsendienst en het magazijn van het „Groene Kruis". Deze afdelingen zjjn niet onophoudelijk in gebruik, zodat ook andere takken van gezondheidszorg er kunnen function- neren. Wij noemen: het geven van moe dercursussen, het centraal bureau voor rheumatiek-bestrijding, voor- en nazorg van psychiatrische patiënten, bureau voor moeilijke kinderen, het „Rode Kruis"- werk en andere Kruis-verenigingen. Het gebouw is doeltreffend ingericht. Er is frisheid en helderheid en de Leidenaar. die het ziet, zal reeds bij de eerste oog opslag erkehnen, dat zijn adoptiegave besteed is op een wijze, die alle lof ver dient. gebieden f 11.500 leverde. Een wel zeer belangrijke steun kreeg men van de af deling Leiden en omstreken van de Kon. Ned. Mij. tot bevordering van de Ge neeskunst; zij schonk het gehele instru mentarium. De burgemeester van Leiden sprak /er de hechte band tussen Leiden en Vlissingen. Met grote en warme belang stelling heeft de Leidse burgerij achter dit adoptieplan gestaan. Met de wens, dat dit centrum veel en belangrijk werk zal doen, verklaarde hij het gebouw voor geopend. Tevens onthulde hij een gedenkbord waarop onder de wapens van Leiden, Vlissingen en Leidschendam het vol gende te lezen valt: Voorkomen is beter dan genezen. Dit Medisch Centrum is gesticht kunnen worden, dank zij de grote vrijgevigheid van de burgerden van Leiden en Leidschendam, die daar toe werden aangezet door de na de bevrijding van het Vaderland ge vormde comité's „Leiden helpt Vlis singen" en „Leidschendam helpt Vlissingen." De instrumenten werden geschonken door de afdeling Leiden en omstre ken van de Kon. Ned. Mij. tot bevor dering van de geneeskunst. Het ge bouw werd geopend door de burge meester van Leiden, jhr mr F. H. van Kinschot, op 6 October 1949. Moge de geest van medeleven en saamhorigheid, die uit dit alles spreekt, steeds vaardig zijn over allen, die in dit gebouw werken. Doeltreffend ingericht. Verscheidene aanwezigen voerden nog het woord, o-w. mr dr B. Kolff. burge meester van .Vlissingen, mr .Van Weel Boven: Twee gerestaureerde en uit stekend ingerichte villa's vormen thans het Medisch Centrum te Vlis singen; onder: De colleges van B. en W., de comitéleden en hun dames verenigden zich broederlijk voor het Medisch Centrum. dert Zaalberg, hen thans toeliet, moge een aansporing zijn om op de ingeslagen moeilijke weg voort te gaan. Zonder iemand tekort te willen doen noemen wij als voor ons het meest frapperende uit deze groep: het meisjeskopje van Han Werz, dat sterk en ingetogen van kleur is, de knappe tekening „Vrijheid" van J. v. d. Berg en het zelfportret van J. van Zonneveld. De beeldhouwer Verstoep was deze keer niet gelukkig met zijn inzending. Wij herinneren ons van de eerste tentoon stelling zijn houtsculpturen en konden de thans geëxposeerde gipsmodellen daar naast niet goed begrijpen. Er is deze keer trouwens héél weinig op het gebied van sculptuur te bewonderen. Rest ons de vier „grote vogels" te be spreken. Van Walter Bosch drie majestueuze portretten in prachtige grijzen. Van Twee. huysen drie van kleurenrijkdom fonke lende een weinig abstraherende dito's. Sengers in drie technieken: de ets waarin hij een meester is het impres sionistische en het naar Willink neigende olieverfportret. En dan de nestor van dit gezelschap, de 61-jarige Roelandse, zich vernieuwend met bewonderenswaardige geestkrachtén succes. Een tentoonstelling, die de leden van het Leids Kunst-Centrum naar opbouw en inhoud eer aandoet. En hen moge aan sporen tot steeds hoger prestaties. C. Th. R. Een prettige vaeantie Kosten1 verkoudheid Wilt U met vaeantie gaan en hebt U geen geld? Schrijf dan eens naar het Harvard-ziekenhuis te Salesbury bij Londen. U kunt daar een gratis vaeantie doorbrengen en zelfs geld toekrijgen, mits U er in toestemt, dat men U een lichte verkoudheid bezorgt. Er zijn nog plaatsen voor de maanden November en December. In dit ziekenhuis worden onderzoekin gen gedaan om te Weten te komen, waar door een doodgewone verkoudheid ont staat, hoe zij kan worden genezen en hoe zij kan worden voorkomen- Daarom biedt men een vaeantie met zakgeld toe aan mensen, die het er voor over hebben, om wat te snotteren, te niezen en een klein beetje koorts te hebben. Het on gemak van een tamme, lichte verkoud heid en het op kaart laten brengen van de verschijnselen door weetgierige ge leerden, heeft tal van vrijwilligers niet afgeschrikt, want in ongeveer drie jaar hebben meer dan 1500 personen zich als proefkonijn beschikbaar gesteüi en wat zij hebben bijgedragen tot de kennis van de gewone verkoudheid heeft reeds vele dikke dossiers gevuld. „We zouden ook chimpansé's kunnen gebruiken, maar die zjjn duurder in aanschaffing en onder houd dan de menselijke vrijwilligers", was de gezellige toelichting van een functionaris van het ministerie van Volksgezondheid. Natuurlijk moeten de verkouden vacantiegamgers zich aan da regels van het huis houden, maar die zijn vrij aanvaardbaar. Alleen contact met de buitenwereld is verboden De man, die het extra lekkere eten rondbrengt, (de mensen zijn immers ziek) belt aan de kamer van de patiënt en maakt, dat hij weg komt. Pas 60 tellen later mag de deur worden geopend, om de maaltijd van de deurmat te halen. Vooral voor Pasgetrouwden is het Harvard-ziekenhuis ideaal. Ze kunnen er een soort huwe lijksreis van maken. Alléén, bruid en bruidegom zijn wat verkouden. Maar dat is meestal zo in een huwelijk, zegt men immers in de volksmond VISSERIJGOLFJES De logger Arie KW 155, die bijna een jaar in de IJmuidense vissershaven met kapotte motor werkloos heeft gele gen, maakt een kans binnenkort weer te kunnen uitvaren. Het schip krijgt hoogst waarschijnlijk, een nieuwe motor. Goed weer, goede vangst. De vleet- visserij heeft de afgelopen nachten ten Zuiden van het „Zand" bijzonder goede vangsten gemaakt. Sommige loggere haalden 18 k 19 last haring scheep. „Zee burg" uit Vlaardingen is met 47 last ha ring thuisstomend en de schipper moest zelfs steurharing in de krebben opber gen. De KW 78 (Excelsior) maakte een schot van 19 last Lezers schrijven ons HUTSPOT OF KLAPSTUK? Naar aanleiding van het bericht „Huts- >t in t Engels" (N.L.C. 5-10) zou ik larne het volgende opmerken. Ik weet niet, wat er in de Manchester Guardian heeft gestaan, maar dat men in 't Engels .hutspot" niet vertalen kan, is onjuist. Tegenover het Nederlandse woord huts pot staan de vier Engelse woorden hotch potch, hotchpot, hodge-podge en mish mash. Het recept is ongeveer hetzelfde als het Nederlandse, alleen worden er veel erwten en schapenvlees in verwerkt. Het lijkt mij toe, dat de Manchester Guar dian het moet hebben gehad over de be reiding van klapstuk. J. R. C. VAN ANDEL. Oegstgeest, Dorpsstraat 38.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3