Jlieutue (üouranl Kabinet QUEUILLE BIEDT AURIOL ZIJN ONTSLAG AAN Hatta wil de kosten van de opstand op Nederland verhalen Wist U DONDERDAG 6 OCTOBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 22375. 'Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 p. kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0.32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per milimeter. (Bij contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEPER. CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staattrastlefc Is ghebimn myn bert ia legljenspott" Dertigste jaargang No 7935 „Bartimeüs"tehuis voor blinde kinderen Zie pag. 3 De Franse regeringscrisis Reeds Zaterdag a.s. komt het parlement in buitengewone zitting bijeen Het kabinet van Henri Queuille, dat meer dan een jaar aan het bewind was, heeft, roals gisteren vermeld, zijn ontslag aangeboden aan President Vincent Auriol. Van middag zou Auriol bekend maken of hij het ontslag al dan niet definitief aan vaardt, maar hij heeft reeds geweigerd, omdat hy Queuille als premier niet gaarne wil missen. Daarbij komt, dat drie belangrijke ministers zich in het buitenland bevinden, Schuman van Buit. Zaken en Ramadier van het ministerie van Defensie, nemen deel aan de conferentie over de Noord-Atlantische Unie in Washington, ter wijl Jules Moch, die Binnenlandse Zaken beheerst momenteel in Rome vertoeft. De Min. van Buitenl. Zaken zou van- Franse regeringscrisis, door de wijze, daag per vliegtuig uit New York naar waarop het de devaluatie van het pond Parijs vertrekken. Zulks ook in verband ten opzichte van de dollar bekend heeft hiermede, dat a.s. Zaterdag het parle- gemaakt. ment in buitengewone zitting bijeenkomt. De Figaro noemt de vroegere Minister Oorspronkelijk was het parlement op recès tot 18 October en is het „verzame len" dus vervroegd. Queuille heeft na zijn bezoek aan AurióL aan de pers medegedeeld, dat de mogelijkheid be staat. het parlement te polsen over het aangeboden ontslag. De President heeft inderdaad getracht Queuille over te halen, bij stemming over het lot van zijn ..kabinet d'affaires" te laten beslissen. Maar deze was van me ning, dat hij in het parlement geen debat zou kunnen leiden, omdat in het kabinet zelf geen overeenstemming bestaat over de kwestie van lonen en prijzen. Natuur lijk zou Auriol gaarne zien, dat Queuille een volledige uiteenzetting van de situa tie aan het parlement geeft en de ver trouwenskwestie stelt; hetgeen Queuille heeft afgewezen., Mogelijk zal hij nu, als compromis, het parlement de redenen van zijn onjslag mededelen. Het kabinet-Queuille was een coalitie-regering, bestaande uit drie Radicalen, vijf leden van de M.R.P. (Katholieken), vijf socialisten en een vertegenwoordiger van een der kleinere, partijen. Het heeft een levensduur van meer dan een jaar gehad, de langste der acht kabinetten die, na de bevrijding aan het bewind zijn geweest. Inmiddels heeft het bestuur van de radicale partij een motie van vertrou wen in de premier aanvaard, terwijl dt spcialistische party een motie van soli dariteit met de socialistische ministers heeft aangenomen, in het bijzonder met Robert Mayer, die Ar de politiek beidszaken behandelt. Het merendeel der Britse ochtendbla den geeft Engeland dc schuld Truman tekende heden wet op de wapenhulp Gaat minister^Iohnson toch naar Europa? President Truman zou vandaag de wet ondertekenen op de wapenhulp aan de landen van het Noord-Atlantisch Pact en andere vrije landen tot een bedrag van 1.314 millioen dollar. In Washington zijn thans de ministers van Defensie van Groot-Brittannië, Frankrijk. België. N e- d er land, Luxemburg, de V. S. Canada Noorwegen, Denemarken. IJsland en Italië bijeen om besprekingen te voeren over de verdediging van het Noord-At lantisch gebied. Thans duikt opnieuw het gerucht op. dat de Amerikaanse minister van Defensie Louis A. Johnson toch een inspectie-reis door Europa zou maken. Dit is reeds enige malen tegengesproken. I John L. Lewis gaat met mijn eigenaars praten De Amerikaanse regering is tussen beide gekomen in de mijnwerkersstaking en heeft de leider van de vakbond John L. Lewis en de mijneigenaars uitgeno digd morgen bijeen te komen, om te trachten een einde te maken aan de sta king, die reeds drie weken duurt. Intus sen wordt de staking in de staal-industrie nog steeds voortgezet. ATOOM-N.V. TUSSEN AMERIKA, CANADA EN ENGELAND? Volgens de Amerikaanse onderminis ter van Buitenlandse Zaken. James Webb, overwegen de Ver. Staten, Enge land en Canada een volledig deelgenoot schap op het gebied van de atoomenergie De driemogendhedenbesprekingen over dit onderwerp maken goede voortgang. DUIZEND MENSEN GEARRESTEERD IN PRAAG. Enkele honderden Praagse burgers zijn tijdens een grote razzia door de politie gearresteerd, aldus Ass- Press. Men schat hun aantal op 1000. De reden van de arrestatie isonbekend. Openhartig onderhoud met Franco. James A. Farley, ex-directeur van de Amerikaanse P T.T., heeft een „buiten gewoon openhartig" onderhoud van 5 kwartiers met generaal Franco gehad in het Padro Paleis te Madrid. H. W. Tilanus voorzitter Defensiecommissie In plaats van H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, die benoemd is tot lid van de Raad van State, is de heer H. W. Tilanus aangewezen als voorzitter van de uit leden der Eerste en Tweede Kamer bestaande defensiecommissie. In de vacture-Fiévez werd benoemd de heer J. J. Fens. Adviserende leden werdén schout bij nacht H. Schaper, de com mandeur A. de Booy en de kapiteins tei zee W. v. d. Donker en J. N. Sluyter. HONDERD GULDEN BOETE GEËIST TEGEN TREINMACHINIST. Voor de Maastrichtse rechtbank werd 100 boete subs. 50 d. h. geëist tegen de 47-j. machinist J. G. W. uit Heerlen gens het ongeluk op 1 Mei j.l. met kolentrein te Heerlen, waarbij 31 wagons in elkaar schoven. De O. v. J. oordeel, dat de remdruk van de locomo tief onvoldoende was geweest. Benoemd tot ridder O.N. A. Schol ten, lid van de fa Scholten en van Heek te Enschede. Financiën, Daniël Mayer, reeds als eventuele opvolger van Queuille. Inmid- groeit de arbeidsonrust, want uit verscheidene delen van Frankrijk wor den demonstraties en stakingen gemeld. WIE ER MET DE GROTE BEER TERUGKOMEN. Met de Grote Beer, die op 2 Öotober uit Tandjong Priok is vertrokken repatriëren de volgende onderdelen: 14 AAT, de hy giënische afdeling, de apotheek en veldhospitaal van de 7 December-divisie 1 AAT. Maak hotels aantrekkelijk voor Amerikanen Aldus dr Groeneveld Meyer voor Horecafcongres Daar het toerisme van Amerikanen een van de meest doeltreffende middelen is om de dollarinkomsten voor Europa te verhogen, moeten de hotels er op uit zijn, zo veel mogelijk aan Amerikaanse wensen tegemoet te komen. Hieraan her- innerde.dr W. L. Groeneveldi Meyer, direc teur van de middenstand, nog eens op de algemene ledenvergadering, die de Horecaf gisteren in Hilversum heeft ge houden. Dr Groeneveld Meyer hoopte dat de hotels zo kunnen worden ver bouwd en van moderne badkamers zul len worden voorzien, dat de Amerikanen er zich thuis zullen voelen. Wellicht is het mogelijk, dat in de grote steden de hotels door samenwer king een inrichting tot stand kunnen brengen om 's nachts de kleren op te persen en het linnengoed te wassen. Er zijn ook kleinere wensen, zoals het verstrekken van ijswater of zeep. Om het belang van de horecabedrij ven de onderstrepen, noemde dr Groene veld Meyer de omzetten: in 1940 en 1945 nog geen 200 millioen gulden, in 1946 ruim 400 millioen. in 1947 en 1948 resp. 486 en 498 millioen. Het congres werd door het gemeente bestuur van Hilversum ontvangen. Van daag stonden excursies op het pro gramma. Koningin bezocht onverwacht opleidingsschip De Koningin bracht gistermiddag om streeks half twee. tot grote verrassing van de gehele bemanning, een onverwacht bezoek aan het in Dordrecht gelegen op leidingsschip Hollands Glorie van het dep. van Onderwijs. Zij werd door de commandant, A. F. Oomkens, voorgelicht en rondgeleid. Drie kwartier lang volgde de Koningin de lessen met belangstelling. Zij informeerde bij de jongens, die voor de binnen en grote vaart hun eerste op leiding ontvangen, naar détails. De adspirant-matrozen gaven een de monstratie van roeien in de grote sloep en bij het afscheid brachten de jongens de gebruikelijke scheepsjoel uit. ENVELOPPE MET ƒ1000 BLEEF OP HET BUREAU LIGGEN Blijkens een advertentie van het de partement van Economische Zaken te Batavia in de „Javaibode" heeft iemand bij een bezoek aan de afdeling midden- stamdezaken een enveloppe met 11000 achtergelaten. Hoewel er sterke veri dens bestaan, wie deze poging tot koping heeft gedaan, as het bewijs niet te leveren. Men zal dus het geld liefdadige doeleinden bestemmen. Botsing bij Oudewater vijf wagons ontspoord Geen persoonlijke ongelukken; geruime tijd vertraging. Twee goederentreinen zijn vannacht om kwart over twee op het emplacement van het station Oudewater op elkaar ge botst. Vy wagons ontspoorden. Er zdjn geen persoonlijke ongelukken gebeurd. De stoomlocomotief van de ene trein reed via het spoor waarop de andere trein (met eleotrische locomotief) zich bevond, naar een ander spoor. Dge ma chinist van laatstgenoemde locomotief, die juist uit Utrecht binnenreed, zag deze rangeerbeweging blijkbaar te laat, want hij kon zijn trein niet tijdig meer tot stilstand brengen! Vanmorgen vroeg moest het verkeer UtrechtDen Haag/ Rotterdam over Amsterdam geleid wor den of via Woerden en Leiden. Reizigers ui Limburg en N.-Brabant werd verzocht via Dordrecht te reizen. Gedurende enige tijd werd een busdienst ingelegd tussen Gouda en Woerden, dooh toen om half tien één spoor vrij kwam, kon een pendeldienst worden onderhouden. Enige vertraging in de treinenloop was het ge volg. Teleurgesteld soldaat wilde meisje neerschieten Vier jaar voor de Krijgsraad geëist. Tegen de 22-jarige soldaat van de LSK, A. M. B. uit Dordrecht, werd gistermid dag voor de Krijgsraad te R'dam 4 jaar gev.straf (m.a.) en 'Ontslag uit de dienst geëist, daar hij zou hebben getracht het 18-jarige meisje H. de V. met een pistool schot te doden. De soldaat was teleurge steld door haar afwijzende houding, maar beweerde niet op haar te hebben ge schoten. Hij had zo maar het pistool eens willen proberen. De verdediger zei, dat de soldaat als gevolg van een minder waardigheidscomplex door dit schot de aandacht op zich had willen vestigen. Uitspraak op 12 October. PRINSES WIL HELMIN A OPENT BEGRAAFPLAATS LOENEN. De centrale begraafplaats der oorlogs gravenstichting in Yoenen (Vel.) zal op 18 October door Prinses Wilhelmina worden geopend. Zij zal ook de gedenk plaat in de kapel, waarop de namen der gevallen Engelandvaarders zijn vermeld, onthullen. Pas op met electrisch hand gereedschap Doordat het metalen omhulsel van electrische handboormachines e.d. onder spanning kwam te staan, zijn herhaal delijk dodelijke ongelukken gebeurd. Deze kunnen gemakkelijk worden voor komen, wanneer men het metaal d.m.v een draad, liefst soepel koperdraad, met de aarde verbindt. Nadere inlichtingen verstrekt de electrotechnische adviseur van de arbeidsinspectie, N..Uitleg 24, Dén Haag. NIEUW-GUINEA ONDER HET MES. Vanmiddag om 5 uur komt de subcom missie der Ronde Tafel-conferentie in zake Nieuw-Guinea bijeen. BRUTAAL ALS DE BEUL Hij bespringt Nederland met vordering van meer dan anderhalf milliard De financiële moeilijkheden, waarop de besprekingen op de Hoge Vuurse vast gelopen zyn, is, dat Indonesië niet erkennen wil, dat het per saldo f 2 milliard aan Nederland verschuldigd is, doch dat het Nederland in plaats daarvan f 1700 mil- wil laten betalen. Deze gevolgtrekking maakt men door Nederland voor de kosten van de door Soekarno c.s. ontketende revolutie te laten opdraaien. is de slotsom uit een mededeling Nederlandse zijde aan de speciale correspondent van A.N.P. over de bere keningen van Nederlandse en van Indo nesische zijde. Volgens de eerst? is er in de eerste plaats een uitwendige schuld van f3300 millioen, waarvan f 400 millioen aan Amerika en Canada benevens f900 mil lioen aan oude obligaties. Hierover be staat geen meningsverschil. Resteert dus f2000 millioen Indonesische schuld aan Nederland waarvan Nederland f 500 mil lioen zal laten vallen, terwijl over het overschot de eerste jaren wel rente, aar geen aflossing zal worden betaald. In de tweede plaats is er f3000 mil lioen inwendige schuld, die dus volgens Nederland ten laste van Indonesië zelf De redenering der Indonesiërs is ge heel anders: In de eerste plaats is de uitwendige schuld volgens hen veel kleiner, name lijk f 1840 millioen. Dit resultaat berei ken zij door alle militaire schulden van het totaal af te trekken. Trekt men nu ook de f 400 millioen en f900 millioen hiervan af, dan resteert er een schuld aan Nederland van slechts f540 millioen. Hierbij blijft het echter met, want de Indonesiërs stellen ook de inwendige schuld van f3000 millioen aan de orde en beweren dat daarvan f 2240 millioen ten laste van Nederland komen, daar zij van militaire aard zijn. Nederland zou dus volgens hen aan Nederland f2240 millioen minus f540 mil lioen dus pro resto f 1700 millioen ver schuldigd zijn Van Nederlandse zijde neemt men dit niet. Men weigert de militaire uitgaven afzonderlijk in het geding te brengen en verlangt, dat Indonesië een bepaald deel zijn inkomsten zal reserveren (waar- weer een deel in buitenlandse de en) en dat het in geval van wanbe taling de tininkomsten als zekerheid zal De 54-j. expeditieknecht B. Rassberg uit R'dam is gisteren aldaar door een auto aangereden en aan de verwondingen overleden. Joegoslavië erkent de Roden in China Zuid-Korea negeert „Sowjet-gewrocht" Maarsohalk Tito heeft namens Joego slavië het communistische bewind ir China erkend. Noord-Korea heeft even eens diplomatieke betrekkingen met d< rode regering aangeknoopt, maar Zuid- Korea zal de nieuwe Chinese volksrepu bliek niet erkennen, als zijnde een wrocht" van de Sowjet-Unie. De Chii zaakgelastigde in Moskou heeft reeds zijn koffertje gepakt. Nederland zal Joegoslavië als lid Veiligheidsraad steunen De Nederlandse delegatie te Lake Suc cess. zal naar A.N.P.-Aneta uit Neder landse legatie-kringen aldaar verneemt waarschijnlijk bij de verkiezing var nieuwe leden in de Veiligheidsraad zijn stem op Joegoslavië uitbrengen, tenzij de toestand aldaar zich plotseling zou gen of de andere mogendheden, die Joegoslavië zijn, van besluit veranderen. Rusland fabriceert nieuwe ontwapeningsvoorstellen Lake Success verwacht „iets opzienbarends" Reuter meldt uit Lake Success, dat Rusland -nieuwe ontwapenings-voorstel len" m de maak heeft en dat deze as. Dinsdag in de Veiligheidsraad zullen worden ingediend. Dit beweert Malik al thans, de Russische onderminister van Buit. Zaken. Naar verluidt, zou het Wes- ren „iets opzienbarends" verwachten. Als het maar geen Russische atoombom zakformaat! Red.) Geen hoger goudprijs in Amerika Reuter seint uit Washington, dat de Amerikaanse minister van financiën, Snyder, opnieuw verklaard heeft, tegen stander te zijn van verhoging van de goudprijs. Nieuwe bonnen voor werkkleding De bonnen voor werkkleding H 19 en L 19 zijn tot nader order geldig voor het kopen van werkkleding. De bonnen H 13 Lm. H 18 en L 13 t.m. L 18 blijven voorlopig geldig- VOLGENDE WEEK TREKKING NIWIN-LOTERIJ De loten van de tweede NIWIN-lotery zijn uitverkocht. Op 13 October zal ten overstaan van notaris Abma in Amster dam de trekking plaats hebben. SOU7JET-IDYLLE Duitse Volksraad bombardeert zich tot Tweede Kamer Nieuwe regering neemt zelf „Buit. Zaken" in handen Gisteren zyn in het Ministerie van Propaganda van Goebbels in Oost-Berlyn, voor aanstaande politici uit de Sowjet-zone, leden van het presidium van de Duitse Volksraad en het „blok van Democratische Partijen" bijeengekomen, om de defini tieve plannen voor de proclamatie van een Oost-Duitse regering op te stellen. Besloten werd, dat de Volksraad Vrijdag bijeengeroepen zal worden en zich zal uitroepen tot „voorlopige Tweede Kamer", in antwoord op de vorming van de West-Duitse regering. Er zal dan een „constitutionele regering van de Duitse democratische republiek gevormd worden, overeenkomstig de, ar tikelen van de in Mei jl. door de Volks raad aanvaarde grondwet. In een communiqué worden de Wes telijke geallieerden ervan beschuldigd, door hun politiek een „ernstige nationale noodtoestand" geschapen te hebben. De voor geheel Duitsland bestemde grondwet voorziet in een „Volkskamer" van 400 vrij en geheim gekozen afgevaar digden en een Eerste Kamer, bestaande uit vertegenwoordigers der staten in de verhouding van één afgevaardigde op iedere 400.000 inwoners. De Tweede Kamer zou de eerste rech ten hebben in verband met wetgeving De grondwet voorziet tevens in de ver kiezing van een President door beide Otto Nuschke, voorzitter van de Chris ten-Democratische party in Oost Duits land en medevoorzitter van de Volksraad, heeft medegedeeld, dat de provinciale verkiezingen, die deze maand zullen wor den gehouden, voor onbepaalde tijd zyn uitgesteld met het oog op de uitroeping van de nieuwe regering. De verkiezingen zouden later gehouden worden volgens de kieswet van de. door de Volksraad goedgekeurde 'grondwet. Hij zeide, dat de ministeries van de komende regering ge controleerd zopden worden door het par lement en dat de buitenlandse politiek onder de v-eran t woordelijkheid der ve regering zou vallen en niet onder de controle van een vreemde mogend heid/' - Het wemelt intussen van resoluties, be treffende de politiek, die de nieuwe re gering moet volgen. Alles komt hierop dat de Duitse Volksraad de natio nale belangen zal veilig stellen tegen dedictatoriale politiek der Westelijke mogendheden! Wie lacht d3ar? Zijn vrouw bijna van het leven beroofd Bedrjjfsongeluk bracht arbeider in overspannen toestand. De 51-j. arbeider M. S. te Tilburg heeft gisteren vermoedelijk in een vlaag van ïzin, getracht zijn vrouw van het leven te beroven. Hij bracht haar een snede in de hals toe, maar de vrouw wist tan het mes te ontnemen en uit huis te vluchten. Bij de buren zakte ze be wusteloos ineen, doch haar toestand is niet levensgevaarlijk. De dader werd des middags bij een park zwervende en in overspannen toestand, aangetroffen. Een bedrijfsongeluk. waarbij hij twee vinger toppen van de linkerhand verloor, schijnt nadelige invloed op zijn geestesgesteld heid te hebben gehad. Hij moet al eerder gedreigd hebben zichzelf en zijn vrouw het leven te benemen. Clement Attlee, bracht een bezoek aan de basis van de Royal air Force in Norfolk, waar hij enige bommen werpers van de Amerikaanse Lucht macht inspecteerde. Lachend kykt Attlee uit de cockpit DAT mr J. C. van Panthaleon baron an Eek, plv. rechter te Haarlem, is be noemd tot rechter in R'daip. DAT mr H. de Bie op verzoek eervol ontslagen als lid-voorzitter van het college van regenten over de gevange nissen te R'dam en van dat over de bijz. strafgevangenis voor jonge vrou wen aldaar. DAT mr D. S. baron van Slingelandt, beëdigd klerk ten parkette te Arnhem, is benoamd tot ambtenaar van het O.M. bij de kantongerechten aldaar. DAT men in Heiligerlee is gereed ge komen met het gieten van het carillon voor de St. Martin Church te New York en Staf Nees uit Mechelen het Maandag voor 't eerst zal bespelen. DAT het nieuwe bijgebouw van internaat bij de zeevaartschool Abel Tasman te Delfzijl op ,20 October, tegelijk met de viering van het 25-j. bestaan het internaat, wordt geopend. DAT de jaarlijkse algemene verede- lingsdagen van het instituut voor de edeling van tuinbouwgewassen ditmaal op 12 en 13 October in Wageningen Arnhem worden gehouden. DAT de A'damse raad f 72.000 voteerde ior het meubileren en stofferen van lo- caliteiten op Schiphol en accoord ging met een voorstel aan de regering om B. en W. te machtigen een tapvergunning aan het R.A.I.-gebouw te verlenen. DAT de drie erkende vakverenigingen van spoorwegpersoneel in een vergade ring het beleid van de personeelsraad der N.S. goedkeurden. DAT voor de R.V.C. tot verwerping werd geconcludeerd van de beroepen de tot resp. 15 en 12 jaar veroordeelde Utrechtse ex-politiemannen J. Smoren- burg en J. G. van Cleef, die Joden ar resteerden. DAT op enkele lijnen van de Brabantse buurtspoorwegen en autobusdiensten (de BBA.) conductrices zijn ontslagen on bezuinigingsredenen. DAT het terecht staan van andere per sonen i.v.m. de gisteren gemelde ver duistering van oorlogsbuit door de le lt. F van H. uit Enschede niet uitgesloten moet worden geacht. DAT de Friese demobilisatieraad schillende cursussen zal beleggen gerepatrieerde militairen. DAT na Amsterdam ook in Nijmegen een opleiding is begonnen van practijk- assistenten voor doktoren, waarna Gro ningen en Den Haag zullen volgen. DAT de grote vaste brug bij De Kooy (onder Den Helder) waarover het ver keer met Friesland grotendeels plaats heeft, gereed is gekomen. DAT het indexcijfer van groothandels- prijzen van Juli op Augustus een daling van 0,3 pet onderging. DAT ook in Alkmaar plannen bestaan om industrieflats te gaan bouwen. DAT Ned., Belgische en Duitse politie autoriteiten periodiek bijeen zullen komen om gegevens van grote misdrij ven uit te wisselen, daar er nog al eens misdadigers over de grenzen slippen. DAT een comité van ex-onderduikers uit dankbaarheid voor de gastvrijheid Za terdag a.s. een gedenkraam zal aanbieden voor het gemeentehuis van Varsseveld. DAT voor de jaarlijkse dodenherden king en de onthulling van het herden kingsmonument van het regiment stoot troepen in Beneden-Leeuwen op 9 Octo ber extra-bussen rijden. DAT het eerste driedaagse, congres na de oorlog van het internat, mijnwer- kersverbond gisteren in Kras te A'dam is begonnen. DAT mgr drs J. Damen is benoemd tot toegevoegd kerkelijk gezantschapsraad aan de Ned. legatie bij het Vaticaan en mgr dr B. Eras tot honorair kerkelijk ge- i zantschapsraad. Het Leidse kinderkoor „De Sleutel tjes", zong gistermiddag voor de microfoon van de N.CJI.V. En met veel succes. Op de foto: het koor en linfcs de dirigent Henk Franke (in witte jas). (Foto N. v. d. Horst) (V)ele (V)ragen (D)ringen Eindelijk is het zover, dat ook da V.V.D. tot een buitengewone verga dering over Indonesië heeft besloten. De aandrang daartoe uit partykringen was dafi ook wel bijzonder groot. Voor men sen, aan wie destijds is gevraagd of zo er ook niet genoeg van hadden en of z« niet vonden dat het roer moest worden omgegooid, behoeft dat niet te verbazen. De zaak schijnt goed te worden voor bereid en dat vergt een tamelijk inge wikkelde procedure. Eerst wordt er op Zaterdag a.s. te Utrecht een ledenbijeen komst gehouden, waar enkele uiteenzet tingen zullen worden geboden. Het daar besprokene zal dan aan de plaatselijke afdelingen worden doorgegeven en aldus geprepareerd zullen de afdelingen af gevaardigden kiezen voor de buiten gewone vergadering, die op 29 October te Amsterdam is gedateerd. We hebben zo het gevoel dat dé létters V.V.D. in deze weken betekenen: Vele Vragen Dringen. TELEFOONTJES Nog een aardig gevalletje uit het jongste rapport van de Algemene Rekenkamer, om te laten zien. hoe graag en hoe gemakkelijk eigenlijk ieder een van de grote boom plukt. Op een afdeling van het Departement van Onderwijs werden maatregelen ge troffen om in het vervolg onnodig ge bruik van de diensttelefoon zoveel mo gelijk te verhinderen. Er werd een scherpere controle ingevoerd en voortaan kon men buiten de centrale om niet lan ger interlocaal verbinding krijgen. Wat was het gevolg? Dat het maand- gemiddelde van de telefoonrekening voor deze afdeling van f 1900 op f 375 kwam. De Rekenkamer vond dit resultaat zo opmerkelijk, dat zij voor alle departe menten tot soortgelijke maatregelen ad viseerde. En minister Lieftinck zou mi nister Lieftinck niet zijn geweest wan neer hij dit advies niet prompt had door gegeven. Er zat wat in dacht hij. En wij zijn het met hem eens. Twee-en-twintig Hollandse jongens op weg naar Zuid-Afrika Zoekers naar het goud met een goede toekomst goede karaktereigenschappen en phy- sieke kracht. Jan Herman van Laar uit Hardenberg, landarbeider tot nu toe ver telde ons. hoe wel het afscheid van ouders en de zes broers en zusters zwaar was gevallen, maar de toekomst lachta hem desondanks toe. Adrianus Jacobus Heusdens uit Rotterdam ging al even welgemoed met een „Groet ze allemaal in Rotterdam nog eens", de douane langs. Even later verhief zich het toestel van de South Africain Airways in de lucht, om 22 Hollandse jongens naar het goud te brengen. Naar we vernemen, zal in November wederom de gelegenheid worden open- (Van een onzer verslaggevers) 'wee en twintig robuste Hollandse jongens stonden gisteravond in de ver trekhal van Schiphol gereed om hun vaderland voor goed te verlaten. Het is de groep geselecteerde arbeiders, die zich aanmeldden na de oproep enige maan den geleden door Zuid-Afrika om jonge ;en, die naast een stevige corpus, flinke dosis energie en onderne mingsgeest bezaten. Voor hen ligt een goede toekomst, want na een opleiding lVz jaar kunnen zij ploegbaas zijn ;n der Zuid-Afrikaanse goudmijnen Zij verdienen dan 63 per maand Nu beginnen ze met 8, na een half jaar wordt dat 15 at als zakgeld bedoeld i: We spraken eens met de jongelui, wier leeftijden variëren tussen de 19 en 23 jaar; één was nauwelijks achttien, doch tzonderlijk jong. Ze komen uit verschillende delen van ons land cn waren of door advertenties, of door de arbeidsbeurs op de gedachte gekomen zich aan te melden. De heer A. Pienaar koos uit de reflectanten de meest ge schikte types, waarna dezen aan een zeer zware medische keuring werden onderworpen. Zelfs jongens, die voor de militaire dienst waren goedgekeurd, moesten afvallen. Noch vakkennis, noch schoolse ontwikkeling waren fac'oren die meetelden. Het ging louter om de jaar 19, gesteld voor deze emigratie. Geref. Kerken niet bij de Wereldraad De Generale Synode der Geref. Kerken heeft gisteravond met grote meerderheid van stemmen besloten, haar afwijzende houding tegenover de Wereldraad van Kerken te handhaven. Ook by de andere internationale organisaties, I.C.C.C. en N.A.E., zal men zich nog niet aansluiten. Wel worden waarnemers gezonden naar ergaderingen van deze beide organi- Kamerlid H. J. de Dreu burge meester van Assen Het Eerste Kamerlid H. J. de Dreu, tevens burgemeester van Havelte (P. v. A.) is benoemd tot burgemeester van Assen, als opvolger van mr J. Bothenius Lohman. Hij is 56 jaar oud cn sinds 20 Mei 1946 burgemeester. Voor de oorlog is hij voornamelijk bekend geworden als secretaris en voorzitter van de Indische soc.-dem. partij. Aneta meldt, dat Oost-Indonesiè mobiele corpsen staatspolitie zal oprich ten. saties. het verslag verwijzei WEERBERICHT Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt; Vannacht en morgenochtend weer op vele plaatsen mist en weinig wind. Mor gen overdag: wolkenvelden afgewisseld door enkele opklaringen. Overwegend droog weer. Zwakke wind uit Zuidelijke richtingen. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Vrijdag 7 October: Zon op 6.50, onder 18.05. Maan op 18.09, onder 7 04 uur. V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1