Jliettme tTeiterlic (fouratü ^Nederlanders moeten met de eerste boot naar huis gaan" Wist U WOENSDAG 5 OCTOBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie- afdeling: Tel. 22375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 p. kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0.32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per milimeter. (By contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHR1STELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatnasticl) is ghf bitoen tnyn bert ia tcybeaspoeT Dertigste jaargang No 7934 ERGERLIJK VANDALISME Zie pagina 2 Soekarno breekt weer eens los! Binnen zes maanden na de overdracht der souvereiniteit aan Indonesië behoren alle Nederlandse troepen Indonesië te hebben verlaten, aldus heeft Soekarno giste ren verklaard in een radiotoespraak ter ere van de republikeinse legerdag, blijkens een U.P.-bericht in de Nederlandse bladen. Op het ogenblik van de overdracht behoren de Nederlandse troepen reeds samengetrokken te zijn in de havenplaatsen van Java en Sumatra, zodat zy met de eerste boot vertrekken kunnen. Verder herhaalde ir Soekarno de eis, dat de T-NI. de kern zou worden van het Indonesische leger, dat onder één commando en onder één ministerie zou komen Volgens hem had de T.N.I. ver hinderd, dat het doel van de politie actie werd bereikt. Het tweede militaire optreden van de Nederlanders wqs vol gens Soekarno een volkomen mislukking geworden. „De Nederlanders bereikten hun doel niet, noch -door hun laffe aan val op Djokja noch door de terreur, die zij daarna uitoefenden. De republikeinse troepen werden elke dag sterker de Nederlanders zwakker", beweerde hij. BEWONDERING VOOR SOEKARNO. DANK AAN HITLER. Het oud-lid van de Staten der Antillen dr Maal, die enigszins notoir geworden door zijn politieke actie in de demo cratische partij, heeft thans in een inter- te Willemstad zijn warme bewonde ring uitgesproken voor ir Soekarno, voorts drong hij aan op een douane-unie Venezuela en zeide, dat er een stand beeld moest worden opgericht voor oud gouverneur Kasteel, wiens autocratische ongenaakbare opvattingen de inspira tie gaven voor de volledige autonomie (onafhankelijkheid) van Nederland. Men moest volgens hem Hitier dankbaar zijn, omdat dank zij diens strategie Curagao een middelbare school kreeg. Totale maansverduistering op komst In de nacht van Donderdag op Vrydag In de nacht van Donderdag op Vrij dag zullen allen, die niet opzien tegen wat minder slaap, kunnen genieten van totale maansverduistering. Ten minste. wanneer de wolken geen spelbre ker zullen spelen. De verduistering zal omstreeks 2 uur aanvangen, terwijl 5.50 uur de bleke maan weer geheel zal schijnen. Van 3.20 uur tot 4.30 uur vindt de maan zich totaal in de schaduw van de aarde- Zij zal dan slechts zicht baar zijn als een wijnrode, gevlekte schijf. Bij electrisch wassen door stroom gedood Na met de electrische wasmachine de was te hebben gedaan kwam mevr. Ros te Geertruidenberg in aanraking met de blijkbaar defecte rubberverlengkabel. Zij kreeg stroom door het lichaam en is overleden, Hutspot in t Engels De viering van Leidens ontzet is zelfs in de wereldpers beschreven. Het Engelse blad „Manchester Guar dian" stuitte daarbij op de onmoge lijkheid om het woord „hutspot" in het Engels te vertalen. Daarom werd zo maar even in één korte, heldere vol zin aan de lezers uitgelegd, wat dit gerecht precies was: „Het is vlees, in een pan gekookt, dus niet in een oven gebraden". En daar konden de lezers het mee doen. We zijn bang, dat geen Engelsman het in zijn hoofd zal halen om zulke hutspot op zijn tafel te doen verschijnen. Amerika wil bestuur van Indonesië opbouwen Aandrang op welslagen van de R.TC. De Amerikaanse regering acht het fliet onredelijk, te verwachten, dat de Ronde- Tafel-Conferentie een gunstig resultaat zal opleveren, aldus verklaart het bul letin van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Indien de ferentie slaagt, zal Amerika er streven, de Indonesiërs te helpen by de verkrijging van een samenhangend en doelmatig bestuur. Ook zijn de V.S. dan bereid, indien hun dit wordt verzocht, de Indonesiërs tech nische hulp te verlenen, voorzover dit met de eisen van de begroting in over eenstemming is te brengen. ..Het is duidelijk, dat de Indonesiërs er goed aan zullen doen, een zo volle dig mogelijk gebruik te maken van dt bekwaamheid der Nederlanders op tech nisch terrein en in bestuursaangelegen heden". De Nederlanders hebben de beschik king over duizenden hoogst bekwame ervaren personen, die een nieuwe souve- reine regering van Indonesië zullen kun nen bijstaan- Gebruik van hun diensten zou niet slechts ten voordeel strekken van het Indonesische volk, doch tevens heilzaam zijn voor de Nederlandse be langen in dit eilandenrijk", aldus de vt Nederland biedt 500 millioen Ruiten, visgraten en parapluies A N P. verneemt, dat Nederland bij de onderhandelingen- ter R T C. de Indone siërs de volgende financiële tegemoet komingen heeft aangeboden: 1 Vermindering van Indonesiës vlot tende schuld met 25 procent of 500 mil lioen. 2. Verlichting van rente en aflos sing voor de eerste twee jaren, 3 voort- zetting van de bestaande credietregeiing In Noordwijk komen de masten van Scheveningeii-radio Binnen zes maanden na overdracht moeten zij weg zijn Invoering heffing op kaas export te wachten De Centrale Controledienst heeft dezer dagen een onderzoek ingesteld te Bode graven naar de verkoop van kaas door de producenten tegen een hogere prijs, dan officieel is toegestaan volgens de. in verband met de devaluatie afgekon digde, prijsstop. Dit is iets anders, dan de bewering, die wij gisteren op gezag van- het A.N P. hebben vermeld, als zou den alle kaasboeren te Bodegraven zijn geverbaliseerd voor zover zij een hogere prijs rpaakten dan f 2 03. Er is ook geen sprake van, dat de CCD een zelfde richt lijn elders in de lande zou volgen. Waar het om gaat is het tegengaan van prijs stijging in het algemeen en als een kaas boer voor 17 September j.l. een hogere prijs dan f 2.03 heeft kunnen maken, dan is hij zeer wel gerechtigd om die zelfde hogere prijs ook nu voor zijn product te vragen Voor jonge kaas be staat n.l- alleen een maximum prijs in de tussenhandel en niet voor de produ cent. Intussen heeft de prijs van kaas een stijgende tendens vertoond, doordat er meer kaas naar het buitenland kon worden geëxporteerd. Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt overweegt het bedrijfschap voor zuivel thans ten spoedigste een heffing op de kaasexport -in te voeren Deze regeling zal reeds deze week haar beslag krijgen. Een vonk zette gemorste benzine in werkplaats in vlam In Deventer ploften machines door brandende vloeren Tapijtfabrikant verzweeg twee ton winst De in Antwerpen woonachtige tapijtfa brikant H. de S., directeur van een tapijt- fabriek in Berda, is gearresteerd toen hij onze grens wilde passeren. Het is geble ken, dat de aangehoudene sedert 1946 tapijten heeft verkocht met bijbetaling van een „zwa.rt" bedrag boven de fac- tuurwaarde. Bijna twee ton werd op deze wijze buiten de boekhouding gehouden. Hem wordt voorts deviezensmokkel en be- lastingontduiikng ten laste gelegd. Radio-Horstermeerpolder een nieuw teken van Hollands glorie r leverantie van goederen. j Volgend jaar komt het radio-ontvang- Met extra schip 1500 burgers cent™m in de Hostermeerpolderin de K plaats van „Nora", het station Noord- uit Batavia jwijk-radio. Het nieuwe centrum wordt 0 met ultra-moderne apparatuur uitgerust, Asturias op 7 Oct. m Rotterdam hoofdrakdijk mel korte5„l,.„»tvangcra. De langegolf-ontvangers hebben hun tas korr. r, Vrijdagmorgen om 7 uur luOO .-d gehad. Het duinterrein in Koord- h3STS5 uur. Aan boord bevinden zich o.m. 633 a«'arft?urv maar Sl°,1'" evacués 300 kinderen en 43 zuigelingenn|d«eTf0,j£ SftSSJSS het schip ook 130 Indonesische studenten bevinden, die in Nederland komen stu- Zal de Franse regering aftreden? Na een bijzondere zitting van het Franse kabinet heeft Mitterand ver klaard, dat de Franse regering praktisch reeds is afgetreden. In een desbetreffend communiqué word: bekend gemaakt, dat de premier Queuille wegens het aanhou dende meningsverschil in de regering over de loon- en prijspolitiek besloten heeft zijn pogingen om het probleem door verhoging van de abnormaal lage lonen op te lossen, te staken. Queuille zal de gevolgen van de situatie vanmiddag met president Auriol bespreken. VOOR 1 MILLIOEN POND STERLING CHOCOLA NAAR ENGELAND. Engeland heeft toegestemd in een ex tra-import van Ned. chocoladewerken ter waarde van 1.000.000 pond sterling. Het voor 1949 vastgestelde bedrag was reeds enkele maanden geleden verbruikt. Hildo Krop maakt Churchill-monument Naar de „Nieuwe Leidsche Crt" verneemt heeft het landelijk comité tot oprichting van een Churchill-monument aan een der markantste figuren der Ne derlandse beeldhouwkunst, n.l aan de Amsterdamse beeldhouwer Hildo Krop opdracht verleend tot het vervaardigen van het gedenkteken. Zoals wij reeds berichtten, zal het Churchill-monument een hoogte krijgen van 12 meter en waarschijnlijk op het Hofplein te Rótterdam worden opgericht Dat voor dit monumentale beeld aan een beeldhouwer met zo grote reputatie op dracht werd verleend zal ongetwijfeld mede te danken zijn aan de kunstken ner, de heer D G. van Beuningen. die voor de vervaardiging van dit nationale monument het initiatief heeft genomen. Doodstraf geëist tegen lid van Kommando Feldmeijer Voor het B.G te A'dam werd gisteren de doodstraf geëist tegen de. voortvluch tige Heinrich Boere uit Maastricht, lid van het beruchte Kommando Feldmeijer Hij heef; deelgenomen aan vier Silber- tanne-acties. waarbij o.m. de heren T. de Groot en F W. Kusters, resp. te V o o schoten en Wassenaar werden éeodgeschoten. plassen in Nederhorst- Den Berg (N-H). Vóór de oorlog had men al gedacht aan ?n terrein bij het Haagse Zuiderpark. Uitgestrekte rietvelden, grasgewassen t allerlei moerasplanten dat is de flora in de omgievimg van het nieuwe station Uit die woestenij steken meer dan honderd palen omhoog van 15, 18 en meter lengte. Bijna alle staan in groe- r> van vier. Deze „ruitèn" dragen elk i antenne, voor gerichte ontvangst. Er zijn al twee „ruiten" in gebruik voor ontvangst uit Cairo. Zo staan er 88 paien, groepen van vier. Er komen er nog acht bij. Zestien andere palen vormen met el kaar een rechthoek; ze lijken op graten en zijn bestemd om gesprekken berichten uit Noord-Amerika op van-gen-. Voorts liggen proefnemingen met pa- rapluieantennes in de bedoeling De pa- rapluie is een antenne, die door eér mast gedragen wordt. Te midden van dit mastbos verrijst het station, dat over enige tijd onder de kap komt. Daar komt volgend jaar het hart het binnenkomende radioverkeer. Dat hart is zeer gevoelig en wordt be schermd tegen allerlei invloeden van bu-iten af, vooral tegen het water. i ontvangapparatuur is gro tendeels in eigen P T T-laboratoria ge bouwd naar aanwijzingen van Neder landse technici. Een nieuw teken var. Hollands glorie! Het station Noordwijk zal worden be stemd om er de zendmasten van Sche veningen-radio op te richten. Deze staan thans ten Zuiden van het Verversings kanaal in Scheveningen. De naam „Sche eningen-radio hoopt men te kunnen handhaven, omdat die een begrip is ge worden Ook in IJmuiden c in IJmuiden heerst radio-bedrij vigheid. Eindelijk hoopt men daar bin nenkort de eerste spade in de grond te steken voor het nieuwe ontvangstation Scheveningen-radio op het Slui eiland Zo men weet is dit station thans _evestigd in een oude school Als alles meeloopt, zal het lage betonnen gebouw eind 1950 in gebruik kunnen worden ge en We herinneren er aan, dat Sche- ngen-radio straks een groter aantal golflengten tpt haar beschikking krijgt, •aardoor om. de duplex-telefonie kan worden toegepast. Behalve in Noord- Friesland wil men ook bij Vlissingen extra-zender bouwen voor enkele „dode plekken", die van Scheveningen uit tdus straks van Noordwijk uit) niet te bereiken zijn. T^par wij nader over de reorganisatie jn Scheveningen-Radio vernemen, ?t in de bedoeling de zenders, die op het ogenblik nog te Scheveningen in ge bruik zijn, voor het einde van het vol gend jaar over te brengen. Wat er me het braakliggende terrein zal gebeuren 's nog niet bekend De gemeente 's-Gra- enhage heeft onlangs geklaagd over de storingen, die de zenders veroorzaken. Dat Scheveningen-Radiio ook tijdens de verbouwing en overplaatsing in de lucht ;al blijven spreekt vanzelf. Slechts een grapje Trygve Lie, de secretaris-generaal dei Ver. Naties heeft verklaard, dat het be richt in de „New York Times" over een algemene vergadering der V.N. in 1953 te Moskou slechts een grapje van minister Wisjinsky was. Hij was boos op het blad hij -balde zijn vuist, sloeg er mee op tafel en zei. dat nooit enig officieel voor stel daarover aan hem was gedaan. Geen politiek, alleen studie De geallieerde hoge commissie voor West-Duitsland heeft de ondertekening van een handelsovereenkomst voor i wisseling van goederen tot een bedrag 600 millioen Mark tussen de Oostelijke Westelijke zones van Duitsland voor uur uitgesteld. Er is geen politieke ach tergrond. het verdrag moet alleen wat der bestudeerd worden. HERFSTMODE 1949 AAN HET STRAND „Het dooit nog steeds" DRIE GROTE BRANDEN Drie branden hebben gisteren en van morgen grote schade aangericht in De venter (een grote fabriek), Amstelveen (een carrosserie-bouwerij) en Houwerzijl (boerderij en arbeiderswoning). Vanmorgen vroeg ontdekte men brand in een groot fabrieksgebouw van Multi color te Deventer, waar kleunstaalkaar ten worden gemaakt. De brandweer dacht eerst, dat het er niet ernstig uit zag, omdat er alleen rook te zien was, toen de deuren werden geopend stond men voor een vuurzee. Nauwelijks iden enkele bescheiden en meubelen ui-t het kantoor worden gered. Celluloid, verf en papier trokken het v-uur als het naar de bovenverdiepingen. Zelfs de Apeldoomse brandweer werd te hulp geroepen om de belendende percelen te beveiligen. Zware machines zakten op die bovenverdieping door de zolders heen het blussingswerk was uiterst ge vaarlijk. De schade is -buitengewoon groot, maar al'les was verzekerd. De fa briek is totaal verwoest. Er werkten doorgaans 30 arbeiders. Gistermiddag is de carrosseriebouwerij Zijlstra te Amstelveen uitgebrand, 's Mor- gens was in de werkplaats benzine ge morst en die had men met zaagsel be dekt Maar 's middags viel er een vonk op uit een electrisch apparaat en in een Oógwenk ontstónd een vlammenzee. Vijf auto's konden naar buiten worden ge reden. Twee woningen boven de werk plaats en een loods bleven gespaard. Opnieuw is de Groningse landbouw door een boerderijbra-nd getroffen. Dit maal was het de hoeve van B. W. Sie- 5 te Houwerzijl, die met de woning Circusvoorstelling in gevangenis Een aantal medewerkers van het circus Strassburger, dat op het ogenblik in Leeuwarden voorstellingen geeft, heeft gisteren op de binnenplaats van de ge vangenis aldaar een voorstelling gege ven voor gedetineerden. Vrouwelijke ar- tisten mochten niet deelnemen aan de voorstelling. De gevangenen toonden na afloop hun dankbaarheid met het zingen van enige liederen door het koor. Vooral het soldatenkoor uit de opera Faust maakte op het internationale circus gezelschap indruk. Een dag te voren wa ren de clowns voor patiënten van het Park-herstellingsoord opgetreden. GEEN INTERESSE VOOR WAGENINGSE AUTOMARKT. De automarkt te Wageningen zal m.i.v. Duitsland klaagt aan. De Federale Duitse regering heeft thans bü de -geallieerde Hoge Commissie gepro testeerd tegen de jongste Nederlandse grenscorrectie in het gebied van Kleef (Noord-Rijnland-Westfalen), waarbij Ne derland een strook land van 1 kilometer lengte kreeg toegewezen. (In 1940 onze Oosterbuur een strook langs de Noordzee van 33.000 vierkante kilometer Die strook heette Nederland. Ze eigenden zich -het vrije vruchtgebruik tot 1945 toe. En protesten hielpen niet.) de arbeider Kits een prooi der vlam- werd. De gehele nacht woedde het r. Koren en klaver branden nog. De oorzaak is vermoedelijk klaverbroei, ook kortsluiting is mogelijk, vooral daar het vuur aan verschillende kanten tegelijk begonnen is. De schade zal on geveer twee ton bedragen. De eigenaar vertoeft in Frankrijk. Verlenging kinderbijslag voor eerste en tweede kind De wet, waarbij ook voor het eerste en tweede kind bijslag wordt verleend, zal op 1 Januari a.s. aflopen. Het ligt echter in de bedoeling de werkingsduur van wet te verlengen, daar in de spanningen tusen lonen en prijzen, welke bij de werkingtreding van de wet golden, nog geen wijziging zijn gekomen. KIND GEDOOD TOEN MOEDER FIETS OP SLOT ZETTE Tijdens het moment, waarop de moeder haar fiets op slot zette, is de 2-j. Anneke Nijs uit Alkmaar de weg opgelopen door een vrachtauto overreden er Attlee en Cliurchil spreken over atoombom De Britse premier Attlee en de conser- itieve oppositieleider Churchill zullen kort na 18 October, wanneer het parle ment weer van reces terug is, een per soonlijk onderhoud over de defensie heb- waarbij zij de jongste ontwikkelin- •an de atoombom zullen bespreken. Melkslijters protesteren tegen verlies van tien gulden per week Minister Mansholt wil met ingang van Maandag winstmarges verlagen DAT de president van de weeskamer te Batavia, A. J. J. Bloem, benoemd is tot officier O.N. DAT de nationale tentoonstelling Mijl paal 1950 te Arnhem op 5 Mei wordt geopend en drie maanden zal duren. DAT de gepensionneerde leden van het Concertgebouworkest bij B. en W. van A'dam een motie indienden, waarin zij de precaire fin. toestand dezer leden uiteen-zetten. DAT in Friesland een man en een rouw zijn gearresteerd, die o.m. in Bols- ard en Sneek winkeliers oplichtten. DAT L. G. Pikkaart en M. Leendertse Bruinisse octrooi hebben aangevraagd d een nieuwe uitvoeringsvorm van een zinkstuk voor oeververdediging. DAT binnenkort 28 wederopbouwkam- ;n buiten gebruikt zullen worden gesteld, aar ze reeds thans onvoldoende of in het geheel niet meer zijn bezet. DAT de Kamper emaillefabrieken v/h Berk een kleine fabriek in Oldebroek laten bouwen. DAT het econ. techn. instituut vooi Gelderland op verzoek van de gemeente raad in Wageningen een sociografisch onderzoek zal instellen, waa worden beslist of vestiging van industrie moet worden bevorderd. DAT voor het A'damse B.G. 5 j. werd geëist tegen de A'damse SD-helper F. Otten. DAT 80 Rijks-, prov. en gemeente ambtenaren in Lage Vuursche o.l.v. prof dr G. A. van Poelje de studiedagen van het Inst. voor Bestuurswetenschappen bijwoonden. DAT B. C. v. d. Valk te Utrecht met lim vier ton laagste inschrijver was bij aanbesteding van de bouw van drio huizenblokken aan de Alex. Numankade !daar en IJsselstein te Gouda hoogste met f 467.000. DAT de bijz. strafkamer te Roermond r ex-dir. van het G A.B. te Venlo. M. H. Stessen, wegens het laten deporteren Nederlanders naar Duitsland, tot jaar veroordeelde. DAT in Roermond wegens verraad v« Joodse kinderen 8 j. werd geëist tegen de Gulpen afkomstige L. Nahon, die al eerder wegens diefstal ten nadele van de illegaliteit is veroordeeld. DAT M. Nijenhuis te Ruinen (PvdA) is gekozen tot gedeputeerde van Drente (vac.-wylen P. J. Duinkerken). DAT gisteren de middenstands- en dustrietentoonstelling Mercurius 1949 Heusden is geopend en tot 8 October duurt. DAT 2 jongelui in Oud-Gastel en één jongeman in Steebergen werden gearres teerd wegens een serie inbraken in verij scheidene Brabantse dorpen. DAT het conflict tussen het Drentse landbouwgenootschap en de Stichting d. Landbouw in Drente is opgelost het D.L.G. weer in stichtingsverband Sneed chirurg hakenkruis H. W. TilanUS 6a jaar in buik van patiënt? Wat er waar is van de brochure- v. d. Vaart Smit Veel stof is er de laatste maanden op gewaaid door de brochure, die de ex- predikant en politieke delinquent dr H. 7. d. Vaart Smit heeft geschreven „Kamptoestanden 1944—''45—'48". men over dit boekje ook moge oor delen, dat de schrijver (af en toe?) schromelijk overdrijft bleek gisteren voor ae politierechter te Zwolle. Op bladzijde an de brochure staat te lezen: „Wat :t u bijvoorbeeld van de arts A. K„ die in het hospitaal te Volienhove de "out Waanders, toen deze met het oog ën operatie onder narcose gebracht bij deze -gelegenheid tevens een hakenkruis in de buik sneed?" betreffende arts, niet A. K., maar J. Zwarteveen. stond thans terecht we gens mishandeling. Het bleek dat de bakkersknecht H. Waanders, die in 1945 N.O.-Poldier opgesloten zat, blinde darmontsteking had gekregen en in Vol ienhove werd geopereerd. Na afloop onl •er de vraag of de snede ook wijze toegebracht had kunnen worden Schertsend zei dokter Zwarte- „Ja, dat kan ook zo." En met een hij de vorm van een Schijnbaar is daarbij een schram op de huid gekomen. Waan- een litteken daarvan te hebben. In een gesloten zitting toonde het betreffende lichaamsgedeelte Toen de zitting viel op te maken d te zien was geweest. De Officier kon het grapje van de arts niet waarderen, maar vrijspraak en dat was ook de con clusie van de politierechter. Amerikanen kwamen ons land beroven Ex-Amsterdammers waren de onder wereld nog niet vergeten. Naar eerst thans bekend is gemaakt, is Vrijdag j.l. bij het vertrek van de Volen- dam naar Amerika een smokkelend echt paar dat tevens diefstal had gepleegd, ge grepen. Het waren vroegere Amster dammers, die in Amerika een slijterij hadden en tot Amerikanen waren genatu raliseerd. Ze stuurden veel geschenkzen dingen naar ons l^nd, niet vanwege de liefdadigheid, maar om er geld mee te verdienen. Ze kwamen drie maanden met vacantie in de hoofdstad en leidden er goed leventje. De recherche ontdekte dat zij diamanten verhandelden en in contact stonden met de ondérwereld. Op de ochtend van het vertrek waren enkele antieke voorwerpen verdwenen uit het huis, waar zij hun intrek hadden geno- Toen ze aan. boord van de Volendam wilden stappen, hield de politie het tweetal aan. De acht koffers bleken veel voorwerpen te bevatten van diefstal en zwarte handel afkomstig. -Voor tiendui zenden guldens zou op deze manier naar Amerika zijn gebracht. Als bijzonderheid zij nog gemeld, dat onder de matras van hun bed in het huis de Weesperzyde een afscheidsbrief werd gevonden, waarin gezegd werd. dat de voorwerpen waren geleend. n een bie- het 4-j. zoontje van J. Houdijk uit Waddinxveen Goude overleden. door J. Schouten De heer Tilanus is, zo staat in „Par lement en Kiezer", geboren 5 Octobee 1884. Da' wil dus zeggen, dat hij van daag, 5 October 1949, de 65-jarige leeftijd heeft bereikt. Aan dit feit zal door zijn familie en geestverwanten ongetwijfeld bijzonders aandacht worden gegeven. Ook wij mo gen daaraan niet voorbijgaan. Wij willen dit ook niet en voegen ons gaarne bij hen, die hem van harte gelukwensen. De heer Tilanus mag op een zeer werk zaam leven terugzien. Hij heeft zich op vele gebieden bewogen en zijn aandeel in de arbeid voor staat en maatschappij is voortdurend belangrijker geworden. Deze paar regels, waartoe wij ons hier moeten beperken, over zijn verleden, wij zen tevens op zijn betekenis voor het heden Want de werkzaamheid van de heer Tilanus is niet van de verleden tyd. zij is. in volle zin, van de tegenwoordige tijd. Hij staat midden in hetTiedendaagse leven, met name in dat op politiek ge bied. Hij volgt de zaken met intense belang stelling, hij is er steeds serieus mee be zig. Zijn woorden en handelingen leggen daarvan getuigenis af. Hij is in de Kamer van Honderd veel meer dan een van de honderd. Hij geeft daar zijn eigen geluid, heeft daarin zijn eigen plaats en zijn eigen positie. Die plaats en positie zijn als het ware het resultaat van zijn veel jarige arbeid voor de publieke zaak. Er zijn mensen, die menen dat verschil in inzicht in belangrijke zaken in da weg moet staan aan wederzijdse waar dering. Dit is onjuist. De heer Tilanus en ik konden in het voorjaar van 1948 weg blij- veel leed Minister Mansholt i< ingang van Maandag de ronsumptiemelk zodanig dit voor de gemiddelde slijter Westen van het land neerkomt op een lindering van inkomen van ongeveer tien gulden per week een gisteren te Utrecht gehouden vergadering van de R.K. bond van han delaren in melkproducten is tegen deze voorgenomen maatregel ernstig gepro testeerd Algemeen was men van oor- Wat dacht U? Een krasse grysaard van om en nabij de tachtig? Mis! Gerrit van Leeuwen in Hilversum wordt op 9 October 101 jaar! Dage- lijks kunt U hem nog in z|jn tuintje aan de Kometenstraat aantreffen Officier verduisterde halve ton oorlogsbuit Binnenkort zal zich voor de Krijgs raad hebben te verantwoorden de res. eerste lt F. van H. uit Enschede, die be schuldigd wordt f 50 000 oorlogsbuit in eigen zak te hebben gestoken. Verd. was vroeger meteropnemer. maar werd op grond van zijn verdiensten voor de ver zetsbeweging na de bevrijding tot res.- officier benoemd Hij fungeerde als hoofd het gewestelijk kantoor Enschede het dep. van Oorlog. el, dat bij doorvoering van dit plan ge op een zeer groot deel van de bona fide verlagen, dat1 melkhandel te gronde zal gaan, vooral omdat de melkomzetten sinds 1948 in het algemeen met ongeveer 11 a 12 pet. zijn gedaald, hetgeen de slijter eveneens reeds op een verlies van f 10 per week is komen te staan. De verlaging der winstmarges houdt in.d dat de melkhandel van volgende week af in plaats van 5.1 cent 4tfc cent per liter winst mag maken. Dit geldt voor het belangrijke district I. dat o.m. Zuid-Holland omvat. In het Oosten zal de winstmarge eoh-ter worden verhoogd van 3.55 tot 3.75 cent per liter. Besloten werd tot een landelijke actie tegen de verlaging over te gaan. De or ganiserende organisatie zal zich voorts met een schriftelijk protest tot minister Mansholt richten en om een onderhoud met de minister vragen. Ook van de zijde der samenwerkende transportarbei- dersbonden zullen stappen in die richting worden gedaan. 't Viel nogal mee met de melk- schaarste Het is in de week van 18 tot en met 24 September nogal meegevallen met de plotselinge melkschaarste in de grote steden van het Westen, zo deelt Mansholt mee in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Borst (comm.) over deze kwestie. Den Haag had het meest te lijden, maar in Amsterdam, Rot terdam en Utrecht hebben zich vrijwel geen moeilijkheden voorgedaan. De mi nister ziet geen aanleiding, verder maat regelen te nemen, nu de betrokkenen tot overeenstemming zijn gekomen. Staat van beleg in Paraguay In de Zuid-Amerik. staat Paraguay is gisteren de staat van beleg afgekondigd, precies drie weken en drie dagen, nadat Frederico Chavez president werd in op volging van Felipe Molas Lopez, die op aandringen van zijn eigen partij, de Colo- •ado's aftrad. De maatregel is genomen. >m aan de politieke anarchie, die in het land heerst, paal en perk te stellen. VERPLEEGSTER GAF LYSOL IN PLAATS VAN HOESTDRANK De. 30-j. verpleegster G. S. uit Vee- nendaal, die in een ziekenhuis te Rhenen bejaarde patiënt bij vergissing lysol had toegediend in plaats drank, waardoor de gedaan. Hoe teleurstellend en betreu renswaardig dit uiteengaan ook was en is, het doet niets af aan mijn waardering voor zijn persoon en zijn arbeid. Geve onze God hem 'n blijde dag en nog een aantal ja-ren, waarin hij zijn werk met frisse kracht kan voortzetten- Leid» Hij de dingen zo, dat er van toenemend» samenwerking mag worden gesproken. IN HAARVUISTJE In 1946 schafte de Overheid zeven auto's aan voor het gebruik door da rechtbanken. De Algemene Reken kamer vond dit eigenlijk helemaal niet nodig, maar de minister van Justitie dacht er anders over en de auto's kwa- Hoe werd nu de practijk? Dat de zeven auto's voor allerlei andere diensten wer den gebruikt dan voor de rechtbanken. Voor enkele rechtbanken bleven niet dan zeven ritten per maand over. En daarvoor waren nu enkele tienduizen den guldens aan deviezen besteed. Nu zijn de zeven auto's afgeschaft. De rechtbanken konden op andere wijze orden geholpen. En in zyn begroting ;-er 1949 kon de minister van Justitie langs zijn neus weg mededelen: „Ten ge volge van een inkrimping van het aan tal bij de rechtbanken in gebruik zijnde auto's kon een bepaald bedrag met f 25.000 worden verminderd". Wij vermoeden zo, dat de Rekenkamer, dit lezende, in haar vuistje heeft ge lachen. Zij kan. zo zegt zij nu. zich van nentaar op deze mededeling van ds minister onthouden. Ja, reken maar. dat zij dat kan. Het is niet altijd leuk. gelijk te kry- gen, maar soms is het dat wel degelijk. Waar de slagen vallen Er is grote bezorgdheid onder da melkslijters nu minister Mansholt van plan is de winstmarge voor de melk- detaillisten aanziendijk te verlagen. Wij begrijpen deze bezorgdheid en vragen ons af, of dit plan niet heel erg lichtvaardig is gesmeed. De minister zal er goed aan doen, de gevolgen welke de uitvoering van dit plan voor zeer vele kleine han delaars hebben moet, ernstig te over wegen. De kleine handelaars plegen vaak in het hoekje te zitten waar de slagen val len. Ze gaan prat op hun zelfstandigheid, en terecht, maar mede daardoor missen ze voor een groot deel de bescherming en veelal ook de financiële voordelen van een flink doorgevoerde sociale wetge ving. Men denke, om bij dit ene voor beeld te blyven, maar aan de kinderby- slag. Het behoeft niet te verwonderen, dat de melkslyters nu de hoofden bijeen heb ben gestoken en gekomen zijn tot een krachtig protest. Het verheugt ons, dat men het dreigend verlies in inkomsten niet wil „goedmaken" geheel of ten dele door salarisverlaging van het per soneel. dat bij de slyters in dienst is. D« arbeiders moeten er niet voor opdraaien. Toch zullen ook zij het slachtoffer wor den. wanneer de slijters het leven niet n te rekken. JT arm overdag Tot morgenavond verwacht De Bilt: In de nacht en ochtend: Op vele plaatsen mist en weinig wind Morgen overdag: nu en en dan overdrijvende wolkenvel den. maar droog weer. Voor de tijd van het jaar hoge middagtemperaturen en zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuid een hoest-1westelijke wind. -Opgemaakt te 10 uur), overleden. ZON EN MAAN. werd door de Utrechtse reohtbank tot f 60 Donderdag 6 October: Zon op 6 48, boete of 30 dagen hechtenis veroordeeld, onder 18 88; Maan op 17 59. onder 5 54 (Eis: f 100 boete). juur. 7 October V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1