Jlieutue geitotije (fouraitt Zaak Schallenberg geeft steeds meer stof tot overdenken Wist U DINSDAG 4 OCTOBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. eD redactie Tel. 20408. Abonne- menteD TeL 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 6893Ö. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENT1ËN: 0.18 per mlllmeter (Bij contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHR1STEL1JK-N ATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staalüöstleft l« ghtHeocn myn hert ia tcyfjenspoct" Dertigste jaargang No 7933 OCTOBERFEEST IN DE SLEUTELSTAD Zie paR. 3 Wie zag dat het stoffelijk overschot gevonden werd Omstandigheden wijzen op beroving (Van een onzer verslaggevers) Een van de merkwaardigste omstandigheden in de verdwijning van de Hagenaar Schattenberg merkwaardiger dan al hetgeen er omheen gefantaseerd wordt blijft de afwezigheid van Iedere getuige. Stel U voor: op klaarlichte dag wordt er een lijk opgehaald uit een watertje, gelegen midden in een der drukste wijken van de stad. nuntiatuur geweest is en daar de effec ten. waar het om ging, zoals men weet, in ontvangst nam. Bij het verlaten van het gebouw kan hij toen overvallen en beroofd zijn. Zoals wij reeds eerder meldden geeft het sectierapport als doodsoorzaak „onderdompeling" aan. Waar dat dan gebeurd is. blijft voorlopig een open vraag. Men .kan iemand overal en overal in onderdompelen. Situatie foto's van de omgeving met het stoffelijk j hulsel erop schijnen, als wij wel zijn ingelicht., niet gemaakt te-zijn. Het wordt w e 1 tijd, dat de politie gaat spreken. Vele vensters van vele huizen bieden een uitzicht op de plaats waar de stof felijke resten aan land werden gelegd, doch er is in al die huizen niemand, die er iets van gezien heeft. Geen oploop, geen gesprekken over het vinden, geen slagersjongen, dieer bij heeft staan kijken. Niets en niemand. Wel verwarrende publicaties over allerlei vindplaatsen en enkele eigen dommen van de omgekomene, die aan de familie ter hand gesteld werden. Daaronder: een oproep om als getuige in een strafzaak te komen optreden. De analine-handtekening onder die oproep is zelfs niet gevlekt, evenmin de met inkt geschreven, datum van oproep. Het is het enige, dat de familie terug krijgt. Het nieuwe zomerpak. dat Schal lenberg droeg, zou gereinigd en dan teruggezonden worden. Het geschiedde tot nu toe niet. Toen de heer Trimbach, de vroegere compagncyi van Sch.. het stoffelijk overschot zag, bleek het geheel ontkleed te zijn. Het droeg zelfs geen Schoenen of sokken. De begrafenisonder neming vroeg later een pyjama als doodskleed. Maar de kleren werden niet afgegeven. Evenmin het opschrijfmoekje. Zodat de familie en wij met haar ons gaan afvragen: wat is er nu eigenlijk aan de hand? En: Schallenberg is toch wel uit het water aan de Groot Herto- ginnelaan opgehaald? Er is n 1. nog een mogelijkheid, die tot dusver niet genoemd is. Deze n.l.. dat Sch in de bewuste nacht op de Inter- Smokkelaar van 1 millioen bollen veroordeeld Twee maanden voorwaardelijk De bloembollenhandelaar H. de H. D. uit Beek bij Nijmegen is gisteren door de economische politierechter te Arnhem tot 2 mnd voorwaardelijk veroordeelde omdat hij tussen April 1948 en Jan- 1949 een millioen gladiolenjiollen naar Duits land heeft trachten te smokkelen. De handlangers P. en L. lyegen 10 weken gevangenisstraf en de medeplichtige N. en P. Jr. een maand voorw. Er werd tienduizenden guldens aan deze smokkel handel verdiend. De handelaar had voor de oorlog een kwekerij in Kleef (Did.), die later werd vernield. Hij had in ons land een tegoed in guldens en liet daarvoor bloembollen naar een boerderij op de grens in Groes- beek vervoeren. Zijn vier kameraden, zorgden voor de rest. Nadat de recherche de zaak had ontdekt en een party in beslag genomen had, heeft Groesbeek er geruimen tijd van geprofiteerd- Men had gauw in de gaten, dat de bollen ergens op een hoop waren gegooid en heel Groesbeek had deze zomer gratis gla diolen in de tuin. Argentinië hakt zijn peso doormidden Touristen en scheepvaart profiteren Maakten we gisteren reeds Argentijnse devaluatiemaatregelen bekend, vandaag wordt gemeld, dat de koers van de peso op de vrije markt 47 procent is gede valueerd. Voor één dollar betaalt men nu 9 peso's tegen vroeger 4,8075. De dol lar is dus 84 6 pet in waarde gestegen. <Lw.z. dat de peso ongeveer 47 pet is gedaald. (Als men van rekenen houdt, is het een aaxdiig sommetje). Deze verlaging is echter alleen van belang voor de touristen en het dienst verkeer. doch niet voor uit- en invoer, t daarvoor is een ingewikkeld stelsel speciale koersen gekozen. Engeland kan dus niet juichen, omdat het nu 25 peso's- voor één pond kan kopen tegen 'roeger (voor de Britse devaluatie) 19,37. Want om vlees, graan, en andere voor- artikelen in Argentinië te krijigen. het een pond neertellen voor 9.40 peso's 'dus nog meer dan onmiddellijk de Britse devaluatie, want toen be taalde het een pond voor 13.53 peso's). Argentinië heeft de invoervergunnin gen gestaakt. Te Amsterdam is, 51 jaar oud, over leden de heer Alfred Cox, „information officer" aldaar van.de Britse ambassade. De Veluwse pluimveestapel is zo langzamerhand weer op vooroorlogs peil gekomen. Zyn de eigenaars niet terecht trots op deze geweldige gans, met een gewicht van 12 kilo en een vleugelwijdte van 2 meter? Looncontrole onder dir. generaal van de Arbeid Nieuwe afdeling met 70 ambtenaren Nu de Centrale dienst voor de Econo mische Controle (Cedec) zijn werkzaam heden heeft gestaakt en deze zijn samen gevoegd met die van de prijzencontróle- dienst, ligt het, naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, in verband met de loonpolitiek der Regering in de bedoeling binnenkort over te gaan tot oprichting van een geheel nieuwe af deling op Sociale Zaken. Deze zal op 1 Januari a s. haar beslag krijgen. Haar hoofdzaak is controle op de minimumloonregeling in de bedrijven. De afdeling komt te staan onder de di recteur-generaal van de Arbeid, ir Z. Th- Fetter. De dienst zal 70 ambtenaren om vatten, waarvan verscheidenen zullen worden gerecruteerd uit de Cedec. 15 Jaar voor Silbertanne-moordenaars Lages' medewerkers, Viebahn en Rühl, ontgaan de doodstraf ■f,Na dolle Dinsdag zijn ze dikwijls menselijk opgetreden99 Twee van Willy Lages' naaste medewerkers, de voormalige Kriminalsekretare, Emil Rühl, 45 j., en Friedrich Chrlstiaan Viebahn, 39 J., van de Amsterdamse Sipo, Zijn vanmorgen door het B.G. aldaar veroordeeld tot 15 Jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorlopige hechtenis in Nederland doorgebracht. De „jubileumgratie" lal niet van hun straf worden afgetrokken. tegen Veertien dagen geleden beide verdachten de doodstraf geëist. In de sententie overwoog het Hof, dat de billijkheid van de bijzondere rechts pleging eist, dat de hogere chefs de zwaarste verantwoording dragen en daar voor ook de zwaarste straf krijgen. Beide verdachten waren ondergeschikten.Voorts werd als gunstige omstandigheid aange merkt. dat zij na de Dolle Dinsdag ver scheidene malen menselijk zijn opgetre- Beiden werden schuldig bevonden aan Silbertanne-acties, aan het deelnemen aan executies en aan het mishandelen van ge vangenen. Zoals men weet is Willy Lages onlangs tot de doodstraf veroordeeld en kreeg de derde Kriminalsekretar F. K. F. Viermann 7 jaar. iWie betaalt de politieacties? Op dit punt zit de conferentie vast. Gelijk wij reeds eerder meldden, be treft de grote moeilijkheid bij de finan ciële besprekingen ter Ronde Tafel-Con ferentie de Indonesische schulden, welke ha 1942 zijn aangegaan. Uit een bericht van de speciale cor respondent van A.N.P. blijkt thans, dat oe besprekingen op de Hoge Vuurse' daarop vastliepen. Over de schulden van voor 1942 en latere uitgaven, die geen verband houden met militaire acties, zal gemakkelijk overeenstemming tot stand komen. Maar de republiek weigert niet alleen de schulden over te nemen, die gemaakt zijn voor de beide politieacties, doch ook die voor distributie van rijst en dergelijke in het vroegere republi keinse gebied, aldus de correspondent. TELEVISIE IN DIENST DER KERK De directeur van de Protestantse Ra dio Commissie in de Ver. Staten heeft verklaard, dat in de komende vijf jaar er meer en meer gebruik zal worden ge maakt van televisie bij het uitzenden van godsdienstige plechtigheden- Limburgse jongen al twee weken zoek Ouders namen helderziende in de arm Sedert veertien dagen wordt in Pan- ningen (L.) het 13-j. zoontje van de fa milie L. vermist. Nadat alle opspormgs- pogingen niet tot het gewenste resultaat hadden geleid, wendden de ouders zich ?en helderziende in Eindhoven, die vertelde, dat de jongen zich iin abnor male toestand op een bepaalde afstand Noordelijke richting van de woning i bevinden. Honderden dorpsgenoten, leden van een ruïterolub, hebben het opgegeven terrein afgezocht, waarbij ook versch illende stromij ten onderstboven werden gehaald, maar er is nog steeds geen spoor van de 'knaap ontdekt. Ambonse militairen willen band met Nederland Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt, heeft de delegatie van de Ver eniging de Grote Oost, de Persatoean Ti- Besar, welke de band tussen Ne derland en Ambon en Timor behouden een telegram ontvangen namens alle Ambonse Militairen op Ambon, waarin verklaard wordt, dat zij alleen deze ver eniging als hun vertegenwoordiging er kennen. De Kesatoean Militer Maloekoe (Ver eniging van Molukse Militairen) te Ma kassar en de Ambonnese militairen Oost-Java hebben dergelijke telegram- gezonden. j vernemen, dat de Ambonse mili tairen het een onbillijkheid vinden, dat hun toekomstige nationaliteit door burgers beslist wordt, zonder dat zij als kinderen van het land gelegenheid krij gen om zidh uit te spreken. VANDENBERG GEOPEREERD Op de Amerikaanse senator Arthur Hendrick Vandenberg is een operatie uitgevoerd, die meer dan zes uur duurde en waarbij de helft van de linkerlong is weggenomen. In 1953 vergadering der V.N. in Moskou? De „New-York Times" meldt, dat de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Wisjinsky, er in heeft toegestemd de algemene vergadering der Verenigde Naties in 1953 te Moskou te ontvangen. Wat zal er in de tussenliggende vier jaar gebeuren? Te Soerabaja is de 80-jarLge oud regent. R. A. Nitiadiningrat in zijn wo ning van f 200.000 beroofd. Record leeuwen-werpen99 Het circus vam Jos Mullens, dat gis teren zijn tenten in Schagen opsloeg, is in het avonduur uitgebreid met vier jonge leeuwen, twee jongens en twee meisjes. De laatste hebben de namen „Fanny" genoemd naar Fanny Blankers-Koen en „Char lotte" naar Charlotte Kohier gekregen. Gedurende de tournée van dit circus zijn totaal elf leeuwtjes ge boren, waarschijnlijk een circusrecord „leeuwen-werpen". Tweemaal 's jaars aardbeien smullen Steenwjjkerwold geeft het voorbeeld Het ziet er naar uit, dat we in d toekomst tweemaal per jaar aardbeien kunnen eten. Op de veiling van Steen- wijkerwold werden gisteren namelijk op nieuw aardbeien aangevoerd. Na de eer ste pluk in Mei en Juni zijn de planten enige tijd in het donker onder glas ver der gekweekt iri de kassen van de G.. A. van Swieten tuinbouwschool te Frede- riksoord. Toen zij later wederom aar zonlicht werden blootgesteld, gingen de plantjes opnieuw bloeien. De tweede aardbeienoogst bracht f 2.44f 2.60 kilo op. Volgens deskundigen zal deze methode in de toekomst voor de tuinders belangrijk zijn. VRETERPER DUIVEN De duivenhouders van Ureterp wil den zelf ook wel eens uitvliegen. Of het ze even goed bekomen is als hun vogels? Bij het vertrek was iedereen vol goede moed. Al de leden van „De Snip" werden keurig „geringd", op de late avond in een gesloten vrachtauto het duistere Friese land ingereden e% kort na middernacht midden in een met bomen omzoomd weiland „ge lost". Daar stonden ze: vriezewedood- danvriezewedood. Een kleine groep had de juiste koers toch gevonden, maar ontdekte een hindernis in haar weg in de vorm van een bruggetje, dat er anders wel, maar nu niet was. Toen wist men echter van geen wij ken meer en ging het door de sloot. Om kwart voor een was de winnaar binnen, van boven nat bezweet, onder de gordel nog natter, nadruipend van de sloot-zonder-brug. Tegen tweeën werd voor de laatste maal „geklokt". Niet dat allen binnen waren, maar men nam aan, dat de rest de zons opgang wel in de Olterterper bossen zou afwachten, of anders rechtstreeks naar huis was gegaan. Roekoe zeiden de duiven, moet je de baas zien. Droogte bederft het Theems-water Opstijgend gas tast schepen aan. De langdurige droogte veroorzaakt schade aan schepen in de Londense ha- Er komt geen vers water meer van de bovenloop van de Theems. Met het bedorven water stijgt een gas op, dat de verf en de tuigage der schepen aan tast. Schepen, die keurig in de verf de haven binnen lopen, zien er na een week haveloos uit Dertig doden bij over- stromingen rond Napels Een hevige storm, die gepaard ging let zware regens heeft in Midden-Italië, rond Napels, grote overstromingen ver oorzaakt, die tot dusver aan ongeveer 30 ;en het leven hebben gekost Vooral het 20.000 inwoners tellende Benevento, op 65 km ten N. van Napels,, werd ernstig door het water getroffen. De plaats werd geheel van de buitenwereld afgesneden. Huizen stortten in en mensen verdron ken. In Capua aan de Volturno kwam de vloed zo snel op, dat een bioscoop nog maar net leeg was, toen de muren en het plafond instortten. De Italiaanse regering besloot om 50 millioen lire beschikbaar te stellen, opdat onmiddellijk hulp kan worden verleend aan de duizenden dak lozen in het geteisterde gebied van dui zend vierkante mijl. Ook vele boerderijen werden zwaar getroffen. De te velde staande gewassen zijn door het geweld van het water vernield. De totale schade wordt op 5 millioen gulden geraamd. De Paus gaf opdracht «m voedsel en genees middelen uit de voorraad van het Vati- caan te zenden. Op sommige plaatsen zijn de verbindingen geheel verbroken. Men is thans bezig levensmiddelen naar de geïsoleerde streek te brengen. Blanke sabels, bloed en builen op de derde October in Den Haag Traditionele studentenontmoeting ontaardde in onverkwikkelijke vechtpartijen (Van een onzer verslaggevers) .Leidsc.cn Delftse „groenen", «üe tradi tie-getrouw op de 3e October naar Den Haag -trekken, teneinde daar de boel op ;elten .te zetten, hebben gisteravond mèt de politie en vele, op relletjes beluste, opgeschoten jongens, gezorgd voor onver kwikkelijke tonelen. Ieder jaar kwamen de Leidse en Delftse studenten naar Den Haag, om een oude „vete" uit te vechten, strijd, die in vroeger jaren al heel gauw ontaardde in een gezamenlijk offen sief t>gen de politie en een sportieve ver broedering voor het politiebureau. Gister avond echter is er hard en veel gesla gen, voor het eerst met de blanke sabel. Ditmaal trokken de studenten niet naar de Passage, doch naar 't Gevers Deynoot- plein in Schevenrngen „om het vorig jaar te voorkomen". Om kwart over acht arriveerden de Delftse groenen per speciale H.TM.-tram op het plein, waar de Leidenaren gereed stonden, om hen een heirleger gillende „keukenmei- Tito spreekt het leger toe: Wij zullen ons land verdedigen tot de laatste ademtocht" Te Moskou werd Rajk voor het proces murw gemaakt Het is „uit" met de politieke liefde tussen Tito en Stalin, en zoal$ dat gebruikelijk is, krygt Tito nu zyn cadeautjes terug. Een der Kominformlanden, Hongarije, is daarmee begonnen: 28 Hongaarse politici, onder wie de communistische vice- premier, Rakosl, en verschillende ministers hebben hun Joegoslavische onderschei dingen aan Maarschalk Tito teruggezonden. Alis motief hiervoor geldt, dat bij het proces Rajk gebleken is, dat Tito en zijn medewerkers de „huurlingen van het imperialisme" zijn. Maar Tito trekt zich daar weinig van aan en, zoals wij gisteren reeds in een deel onzer edities hebben vermeld, houdt ook hij troepenmanoeuvres. Hij verklaarde: „Wij zijn gereed om ons land te verdedigen tot de laatste ademtocht, wanneer het aangevallen wordt. Het is de moeite waard te leven; het is ook de moeite waard te sterven, zoals het behoort." In een rede, die hij gisteren voor leger-autoriteiten gehouden heeft, richtte hij de beschuldiging tot de Sowjet--leiders, dat zij geheimzinnige en gruwelijke methoden gebruiken om po litieke gevangenen tot bekentenissen te dwingen. Hij legde er de nadruk op, dat Joegoslavië een uitzonderlijke positie bekleedt op het kruispunt tussen Oost en West. Wanneer de Sowjet-Unie gelijk heeft, aldus Tito, dan zullen we met haar meegaan. Is echter haar standpunt schijnheilig, dan zullen wij het bij de juiste naam noemen. Niemand heeft het recht, een klein volk in gevaar te bren- DAT de jaarverg. van de Ver. tot be vordering van de geestelijke volksgezond heid op Geref. grondslag Zaterdag in Pays Bas te Utrecht wordt gehouden en dr L. van Loon uit Den Haag. alsmede prof. dr J. Waterink over „Het neuro tische kind" zullen spreken. DAT voor het Groningse ,-BG." 20 werd geëist tegen de 31-j. cand.-notaris H. Bouman, de laatste SD-helper uit het Scholtenhuis, die terecht stond. DAT de bouwmij Vitesse te Veenen- daal met f412.800 laagste imschrijfster was bij de aanbesteding van de bouw van 26 woningen in het uitbreidings plan De Halve Maan te Utrecht en de aan-nemingmij Van Boxtel te Vught hoogste met f510.800. DAT de inspecteur geneesk. dienst generaal-majoor dr J. T. Wilkens Don derdag in Ede 35 res.-officieren var zondheid zal beëdigen. DAT mr dr G. L. van Oosten Slinge- land erf mr H. M. B. ter Haar Romeny gisteren werden geïnstalleerd resp. als pres. en vice-pres. der R'damse recht- DAT de thans gesloten poppententoon- stelling in Den Bosch, die vervolgens naar België gaat, ruim 20.000 bezoekers trok, onder wie de 250.000ste sinds het begin van de tournée. DAT dr J. G. M. Delfgaauw evenals prof. v. Muiswinkel in een prae-advies voor het a s. congres van de Kath. Mid denstandsbond het opnemen van éér middenstandstoporgaan in de PBO nood zakelijk acht DAT o.a. min. Mansholt zal spreken p een op 5 Nov. te houden studiebijeen komst in de volkshogeschool Geerlings- hof te Valkenburg (L.) over het platte- DAT 'n dezer dagen opgerichte Stich- ng sociaal-cultureel werk Velsen o.m. ;n centraal „volkshuis" wil gaan bou- en. ten dienste van alle verenigin gen e.d. DAT de drie Iraanse journalisten, die ns land bezoeken, gisteren in Delft /aren en lunchten in 't Prinsenhof, •aar prof. ir W. Schermerhorn tafelpre sident was. DAT de Vlissingse burgemeester en sn afgevaardigde van de K.v.K. in Zeeland morgen bij minister Spitzen een audiëntie hebben over het uitstellen van het herstel der Vlissingse sluizen. DAT men door de lage waterstand in het Twente-kanaal tussen Delden en Hengelo in een berm een bom van 200 kg. ontdekte. DAT de afd. 's-Hertogenbosch eo. van de Kon. Ned. Mij tot Bevordering der Geneeskunst in Den Bosch het 80-j. be staan heeft gevierd. DAT ook de afd. Nijmegen van de Kabh. Arb. Beweging overweegt, om evenals in Limburg, fruit aan te kopen teneinde de arbeidende bevolking goed koop fruit te léveren. DAT de Vereniging van Vrienden van het Gooi-reservaat geen kudde schapen voor de Gooise heide zal aankopen, daar de exploitatie niet winstgevend is. DAT de PEN-centrale te Velsen ii 150 kilovolt-lijn VelsenVoorburg, die aansluit op het koppelnet naar Limburg. België en Duitsland, is ingeschakeld. gen. Het is beter op het slagveld in eerlijke strijd voor waarheid en recht te vallen, dan als slaven de nek te bui gen. terwijl de beginselen van het Marxisme teniet worden gedaan! Omtrent het te Boedapest gevoerde proces tegen de vroegere Hongaarse mi nister van Buitenlandse Zaken, Rajk, verklaarde Tito: „Deze zaak is op touw gezet, omdat men in Boedapest de meest corrupte lieden, die de belangen van hun land voor een buitenlandse mogend heid hebben verraden, aantreft. Een an dere reden is, dat het Hongaarse volk zeer ontevreden en om vele redenen de Sowjet-Unie slecht gezind is. Dit maakte het noodzakelijk de gevoelens der Hon garen tegen Joegoslavië op te zetten." Rajk ging in 1948, zogenaamd voor herstel van gezondheid naar Moskou en later, na zijn arrestatie, heeft men hem in Rusland murw gemaakt voor het pro ces te Boedapest. Inmiddels heeft Bul garije de, in Augustus 1947. met Joegosla vië geslotën, grensconventie opgezegd. Aan de grens tussen Joegoslavië en het vrije gebied van Triëst zijn schoten ge lost, naar men vermoedt, door Joego slavische wachtposten. Twee Britse sol daten zijn gewond en naar een ziekenhuis overgebracht; hun toestand was echter „niet ernstig." De Britse autoriteiten heb ben een onderzoek ingesteld. Tito kan (nog) Albanië's geld drukken Albanië ziet zich gedwongen om nieuwe bankbiljetten uit te geven omdat de Joegoslavische regering de cliché's en de machines heeft, waarmee de tegenwoor dige werden gedrukt. De andere biljetten zullen worden ingetrokken. „Het feit, dat de cliohé's in handen zijn van de misdadigeTrotskisten van Belgrado is een bedreiging Van onze munt", aldus de officjële bekendmaking. Ernstige knoeierij op liet Groningse slachthuis Slagers kregen maanden lang tc weinig. Een politie-onderzoek heeft uitge maakt dat reefis het gehele jaar lang een aantal Groningse slagers iedere periode met het toegewezen vlees werd benadeeld. Van deze fraude profiteerden een grossier en een combinatie-leider. Zes slagers bevoordeelden zich boven dien met het vlees dat aan hun collega': werd onthouden. Tegen alle verdachten is proces-ver baal opgemaakt; dë grossier en de com binatie-leider zijn gearresteerd. Het on ,derzoek wordt voortgezet. dein" en rotjes tegemoet te sturen. „Nee" had de wnd.burgemeester gezegd „dit jaar moet er radicaal een eind gemaaid worden aan die herrie". En daarom melden politieagenten, in allerijl per overvalwagen uit de stad gearriveerd, mei de blanke sabel er op los. In hun instruc- stond, dat de studenten precies als bur gers behandeld moesten worden. - De studenten werden van het Kurhaus- bordes, waar zij zich genesteld hadden, verdreven en daarna zette zich een zeer onsportieve strijd in de omliggende stra ten voort. De studenten, van wie er ver- sohillenden door een sabelhouw waren gewond en naar het ziekenhuis gebracht moesten worden, werden verbitterd het harde optreden van de politie. Drie studenten werden gearresteerd, doch zij werdén niet, zoals in vroeger jaren, on der het zingen van „Io Vivat" vrijgela De „Commandant te velde", gekleed in het uniform van het Leidse studenten- - eerbaarheidscorps „Pro Patria". kwam onderhandelen over de vrijlating gevangenen werd toegevoegd: „Het verstoren van de openbare orde vormt géén grond voor discussie e: gearresteerden zullen naar het Hoofd bureau worden overgebracht." De denten wilden daarop, uit protest tegen het „gebrek aan begrip bij de politie" het „Io Vivat" aanheffen, doch vóórdat het zover kwam, werden zij uiteenge dreven. De „onderhandelaar" werd later neergeslagen op het Gevers Deynoot- plein en was zo het laatste slachtoffer van de ongeregeldheden. Op het strand en op de boulevard ging het ook hard tegen hard. In de omgeving van het Buitenhof het eveneens verre van rustig. Hier ren het uitsluitend opgeschoten jon gens, diie relletjes uitlokten en de zaak waren van gebroken ruiten. Eerst was het hier kalmer, nadat de politie verschillende charges had uit gevoerd en rake klappen had uitgedeeld. Tot tweemaal toe werd het publiek per microfoon aangespoord, het Buitenhof te verlaten. Al met al is deze derde Octo ber, met sabels, bloed, builen en brokken ;n héél onverkwikkelijke geworden. Daar is Den Haag niet op gesteld! De politie deelde ons mede, dat slechts één gewonde te betreuren vie een 19-jarige student, die de omgeving van het Gevers Deynoot- plein een lichte hersenschudding opliep de Zuidwal moest worden op genomen. Minister Mansholt: MEER FRUIT ETEN Een vergroting van het verbruik vers fruit in het binnenland en een ruiming van de export schijnen Mansholt de belangrijkste middelen de Nederlandse fruitteelt op een gezonde te plaatsen. Daarnaast kunnen spreiding van de aanvoer van fruit, kwa liteitsverbetering en een uitbreiding de bewaarcapaciteit tot een verbetering van de fruitpositie bijdragen. De ter volgt met belangstelling de stappen, welke de tuinbouworganisaties op bied zullen nemen. Aldus werd medege deeld op vragen van het Tweede Kamer lid Borst (CPN) betreffende de moei lijkheden by de afzet van fruit. Koning Frederik en koningin Ingrid van Denemarken zullen op 16 October Engeland bezoeken als gasten van Koning George. Keizer Hirohito ichrijft een boek „Zeekoeien van de baai van Sagami" Keizer Hirohito van Japan heeft boek gepubliceerd waervan de titel luidt: „Zeekoeien van de baai van Sagami" Dit is een werk over het leven bij de WEERBERICHT Rustig weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: In de nacht en op vele plaatsen mist. Overigens weinig bewolking en droog weer. Zwakke tot matige wind hoofdza kelijk tussen Oost en Zuid. Weinig andering in temperatuur, iOpgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Woensdag 5 October. Zon op 6.46, onder 18.10; Maan op 17.51, onder 4.43 7 Oct. V-M. Voor haar dapper verzet beloonde I de Prins van Oranje Leiden met I een universiteit. In de historische I optocht van gistermiddag werd de I academie op uiterst-verzorgde wijze I verzinnebeeld. Studenten Het is gisteren in Den Haag wel hard toegegaan, toen de Leidse en Delftse studenten in de residentie hun jaarlijkse „ontmoeting" van de derde October zouden hebben. De politie heeft blijkbaar geen pardon gekend en is dadelijk met de blanke sabel opgetre den. Onze overtuiging is, dat het hier men met een zwaar woord zou kunnen noemen een botsing van twee werelden. De studentenmaatschappij is een maatschappij met eigen wetten en gebruiken. En daarnaast en daaromheen de maatsc.happy zelf, de ..kille" maat schappij zelf van de burgerij- Zo was het al in de dagen van de „Camera Obscura" en nog veel eerder, en zo is het vandaag nog. Van vele studentengebruiken zouden wij het betreuren, indien zij verloren gingen. Het moderne leven is waarlijk al uniform geno^. Maar aan de andere kant is het ook zo. dat de maatschappij rondom het studentenleven dat studen tenleven niet onbewogen en onberoerd mag laten. Studenten leven tenslotte ook tar zeer betrekkelijk op een eilandje. ze zullen verstandig doen. hieraan het bijzonder te denken, in tijden, die ar heel velen onder ons volk uitermate zorgvol zijn. s daarmede dan willen zeggen dat de politie gisteravond in Den Haag te hardhandig is opgetreden? Naar indruk is dat stellig wel het geval geweest. De maatschappij was hier heel wat ..killer" dan nodig was. Wil men excessen in de studentenwereld ont gaan, dan moet men oppassen zelf niet sen te vervallen. Dit is een plicht, die wel eens moeilyk en niet altijd dankbaar is, maar die by uitstek rust op de schouders van de dragers vaa het gezag. Geslaagd slagen Het schy'nt wel, dat de Ronde Tafel- Conferentie, het koste wat het kost. zal moeten slagen. Zelfs waar verschil van mening bestaat tussen de delegaties, wordt dit nog zo uitgelegd als bewijs van onderlinge overeenstemming. Men is het dan hierover eens, dat men het niet eens is. Een typisch voorbeeld hiervan boden de mededelingen welke na het verblijf gedurende het jongste weekend op de „Hoge Vuurse" werden verstrekt Dit verblijf, zo vernamen we, heeft aan zijn doel beantwoord, want de standpunten der delegaties zijn duidelijk uiteengezet Daarbij is wel gebleken dat er op een bepaald punt ernstig verschil van mening bestaat, maar het weekend heeft niettemin aan zijn bedoelingen beant woord. Nu vermoeden wij zo, dat de delega ties het wel wisten, dat ze op dit punt van mening verschilden en ook waaruit dat verschil bestaat en dat daarvoor deze ontmoeting niet nodig was. Op deze wijze kan men met alles sla gen. Behalve dan met het slagen zelf. Lintjesregen Er is op het ogenblik een merk waardige lintjesregen aan de gang. Nu Tito bij Stalin in ongenade is geval len, beijveren allerlei communistische lieden in allerlei landen zich de onder scheidingen, welke zij in „kameraad schappelijke" dagen van Tito hebben ontvangen, aan hem terug te zenden. Ook de „Nederlandse jeugdbrigade" heeft dat gedaan. De ..Nederlandse jeugd, brigade" is een communistische jongeren organisatie. die in 1947 Tito heeft ge holpen bij het aanleggen van een spoor weg en daarom bepaalde eerbewijzen kreeg. Van die verleende hulp hebben deze communistische jongeren nu erg veel spijt. Het is onze spoorweg niet meer, zeggen ze. Onze indruk is. dat ze daarmee wel ens gelijk kunnen hebben. Want toen Tito nog een der leiders van de Koniin- form was. van de communistische in ternationale, was die spoorweg, daar in Joegoslavië, ook van de Kominform. Dat is nu anders. Niet zo heel erg duidelijk, tenzij mis schien voor jonge communisten, is, waar om deze spoorweg nu plotseling een weg van de oorlog" is geworden. Het lijkt ons voor vredelievende lieden nogal krijgszuchtige taal. Doch Tito blijft maar zitten. Met zijn spoorweg. En met zijn onderscheidingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1