Het 3 Octoberfeest in de laatste 25 jaren NIEUWE L2IDSCHE COURANT 2 DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1949 Een hutspot van in ons hlad gepubliceerde nieuwtjes Er wordt in deze dagen natuurlijk heel sterk over het 3 October-feest gebabbeld. En het is aan geen twijfel onderhevig, dat in al die gesprekken het „Weet je nog wel.een voorname plaats krijgt. Zal het 3 October feest van nu worden zoals het feest in3 October maakt op Leiden telkens weer diepe indruk en het is dan ook niet te verwonderen, dat de herinneringen aan voorgaande feesten zich in ons blijven vasthaken. Het gebeurt wel, dat ze vervagen, maar dan ineens, bij voorbeeld in een gezapig onder-onsje-in-het-teken-van-Z October, staan ze weer concreet voor ons. Wij zijn in onze leggers gaan snuffelen en vonden het wel eens interessant een hoeveelheid flitsen uit de 3 Octoberfeesten van de laatste 25 jaren de lezer zegt: „Ja, daar was flauw en ook vele mannen werden sterk ontroerd. Maar gelukkig viel het gebeuren mee. Het was de 12- jarige Evert Magnier uit de Janvos- sensteeg, die na het dalen van de bal lon door een paar omstanders uit zUn benarde positie werd verlost. Toen hy zich weer op de grond bevond, zette hy het op een lopen. Riddertour n ooi Z October 1926: Het zal onze stad tot blijdschap stem- Ten, dat onze burgemeester, jhr De Gijselaar, thans in zoverre is hersteld, da', hij zijn werk op het Stadhuis heeft hervat. Het 3 October-feest vieren zon der hem was haast niét mogeiyk. In verband met het gevaar voor ver drinkingen heeft de Leidse Reddings brigade op verscheidene punten red dingshaken aangebracht. 5 October 1926: Zaterdag werd om 3 uur het Lunapark opengesteld Ernstige ongeregeldheden kwamen niet voor. De politie had nog geen vergunningen uitgereikt voor de traditionele kunstenmakers en gokkers, die de weg onveilig plegen te maken. hield een wakend oogje in 't zeil. al glipte er nu en dan wel eens eentje door. In de dienst in de Pieterskerk trad ds G. H. Beekenkamp op. De kerk was mee- dan vol- Met het middaguur brak één der ho tepunten in de feestviering aan: het riddertournooi ter gelegenheid van de intocht van Jan van Beyeren na het. beleg van 1420. geen enkel ongeval gebeurd. Al leen een paar misdrijven. 4 October 1927: Ruim 2650 personen kregen haring en wittebrood. Kop van Jut Op het gokken is scherp gelet. Zes processen-verbaal werden opgemaakt. O. S. wilde op het „hoofd van Jut" slaan, maar hy sloeg mis. Hy maakte zich hierover zo ontzettend kwaad, dat hy de eigenaar van het hoofd van Jut een harde klap op het hoofd toebracht, waardoor een bloe dende wonde ontstond. De twist was spoedig afgelopen. 2 October 1928: De politie is reeds nu zeer diligent '.en aanzien van mensen met apen en mar motjes e.d. Reeds zijn twee jongens aah- gehouden, 4 October 1929: De egaal-grauwe lucht en de glim mende straatkeien voorspelden weinig 2272 personen, onder wie vele struise Leidse moeders, kwamen de vette „ha- rinkies" halen. Tal van ongure elementen zijn opge pikt. te brengen. Allicht is er iets bij ik ook bij." Jubeljaar 1924 t October 1924: Prins Hendrik is voornemens morgen avond deel te nemen aan een feestmaal tijd van he'. bestuur der 3-Oeiobervereni- ging in de Stadsgehoorzaal- „Dierenbescherming" vroeg ons aan onze lezers te willen verzoeken, in deze drukke dagen hun huisdieren goed ver zorgd thuis te willen houden. In de eer ste plaats in de straat voor dleren-van- waarde onveilig, maar bovendien ver meerderen de dieren, die niets van de drukte van dit jubelfeest begrijpen, noch besef hebben van de regelen van het verkeer, de kansen op ongevallen 4 October 1924: Het hoogtepunt van de herdenkings avond in de Pieterskerk was het zingen van drie coupletten van het Wilhelmus; het eerste door het uit 200 zangers en zangeressen bestaande koor, het tweede door mevrouw A. Noordewier-Reddin- gius en het derde door alle aanwezigen, welke zang werd begeleid door orgel, trompetten en bazuinen. H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Hendrik arriveerden gistermorgen te 10 minuten over 8 aan het station. Bij het Boerhaave-ziekenhuis werd door een pa tiëntje, de jongejuffrouw Louise van den Berg, aan H.M. een bouquet theerozen aangeboden. Vele nieuwsgierigen waren op de daken geklommen Heel Leiden was enthousiast; we hoorden de leuze; „Weg met de socialen, Oranje boven, leve de Willenden!" (De verslaggever tekende hierbij aan: „Dit moest toch wel op eer laag-bij-de- weesjongen 1800 mensen vergissing berusten; grond"). Veel belangstelling het binnenkomen V£ met de hutspot. In de Pieterskerk 1 bijeen. Aan het einde der godsdienst oefening deed zich nog een incident voor Een vrouw stond op en hield de volgende toespraak tot de Konin gin: „Koningin Wilhelmina der Ne derlanden. niet gij zijt het, die re geert, maar God, de Koning der koningen. Want de volken bedenken ijdelheidEr ontstond opschud ding, die evenwel door dr Riemens onmiddellijk werd bedwongen. „Er is verschil tussen ontroering en opge wondenheid. De Heer geve onze zwakke zuster herstel", aldus de pre dikant. Hiermee was het incident af gelopen. Toen het openluchtspel „De vrede var RUswijk" begon, hield "de zware regen- Af et Pottum de lucht in. 2 October 1925: Naar wij vernemen, zijn door de ge neeskundige dienst voorzorgsmaatregelen getroffen. 5 October 1925: Enige processen-verbaal zijn opgemaak' tegen personen, die op oneerlijke manier aan geld trachtten te komen, o.a. door zakkenrollen- Hulde aan onze wakkere politiel Juffrouw A. R- is op de Breestraa' flauw gevallen, terwijl zij op de optocht stond te wachten. De E.H D. bracht haar spoedig weer bij. Zaterdagmiddag 3 October zou (wyien) de luchtvriarder Pottum van af het terrein aan de Lammermarkt met zyn ballon opstygen. Tot hun diepe ontzetting zagen de toeschou wers, dat aan het touw, dat onder de ballon hing, zich een jongen be vond, die nu door de lucht werd meegevoerd. Vele vrouwen vielen ling in het Waaggebouw bereikte de 3200! 3 October 1936: De herfst schonk een stralende dag. Zulk een taptoe hebben we nooit ge had. De deelname was enorm! De burgemeester, mr A. v. d. Sande Bakhuyzen, deelde tijdens het schenken van de ere-wijn mee. dat de heer W. van der Laan benoemd was tot lid van de gemeenteraad. Op straat wemelde het van kermis- klanken. Naar donkere tijden 2 October 1937: De maatregel, dat alleen erkende ver enigingen in de taptoe mochten mee lopen, had de gelederen niet merkbaar gedund, In de vroegte stond er nog een hel dere lucht over de stad gekoepeld, maar tegen negen uur kwam een dichte mist bank huizen en torens in helderwitte watten verpakken. Een record-aantal gegadigden voor haring en wittebrood: ruim 4200! Hossend en deinend, gestoten en ge duwd, eksterogen niet tellend, zingend en joelend bewoog de feestvierende me nigte zich door de vrolijke straten. Een jongen kreeg een klap van een zweefmolen. Uit de roezemoezige ker mispret belandde hij in de enge stilte van het Academisch Ziekenhuis- 3 October 1938: 't Weer speelde de feesten parten, maar t publiek nam de regen op de koop toe. 3 October 1939: In verband met de donkere tydsom- standigheden heeft het bestuur van de 3 October-vereniging het niet geoorloofd geacht de straten met feestgedruis te doen vullen. 3 October 1940: Deze dag, die anders zo luisterrijk wordt gevierd, is heden uitsluitend her dacht met een plechtige dienst in de Pie terskerk, waarin ds M. Ottevanger sprak n.a.v. Psalm 78:4. „Leiden... alle reizi gers overstappen!" Spoorwegwerken aan het Leidse station brengen vele veranderingen Naar men ons mededeelde, zullen met ingang van heden. Donderdag 29 Septem ber. de treinen, komende uit de richting Dordrecht en Amsterdam, niet verder lopen dan tot Leiden. Men moet overstappen voor de richting Den Haag Haarlem. Het tweede perron komt hierdoor te vervallen. Ook de uitgang en ingang «orden ver plaatst naar de postloods van het eerste perron. Hedennacht is men met de voor bereidende werkzaamheden begonnen Er Is ook een overweg op het eerste perron gemaakt voor belde richtingen. Uitdeling haring en wittebrood aan invaliden Naar wy vernemen, zal de uitdeling haring en wittebrood op 3 October Leidse invaliden, welke wordt gehouden in de studentensociëteit „Minerva" aan d< Breestraat, geschieden door vier Katwijk ouwen in klederdracht. De uitdeling, die hiermee een nieuw en zeer aantrek- keiyk aspect krijgt, begint om 1 uur. RAAD OP 24 OCTOBER De eerstvolgende zitting van Leidens raad zal worden gehouden op Maandag 24 October. Eén-dags-liefde De Alkmaarse 8 October-feesten De geschiedenis van Leiden is n want aan die van Alkmaar, by welke plaats immers de Victorie op het Spaan se geweld begon. Alkmaar zal op 8 Oc tober a.s. herdenken, dat het 376 jaar ge leden werd bevrijd. Werpen wij een blik in het programma, dat het bestuur dor 8 Ootober-verenigiivg voor deze dag heeft samengesteld, dan zien wij, dat er grote overeenkomst bestaat tussen het Alk maarse en het Leidse feest. De dag begint met reveille door een der muziekkorpsen. Voorts: carillonbespe ling (Waagtoren); kinderhulde door schoolkinderen voor het huis van de bur gemeester, waarna tactatie; militaire mars door de stad van in Alkmaar gelegerde detachementen; herdenking voor militai ren "bij het Victoriabeeld in het Victoria- park; grote herdenking met kranslegging bij het beeld, waarbij feestrede van de voorzitter der 8 October-vereniging, mr C. J. de Lange; 's middags korte-baan- draverijen; optocht van sprookjesfiguren; avondconcert in de grote kerk, georgani seerd door de mannenzangver. „Orpheus". en groots vuurwerk, geleverd door Kat uit Leiden, terwijl er op 7 October in de grote of St. Laurenskerk een kerkelijke herdenking is. Alkmaar heeft voor 8 October uitgeno digd het bestuur van de 3 Octobervereni- ging, dat van de Groningse ontzetvereni ging en Leidse studenten. Naar Leiden worden uit Alkmaar afgevaardigd Lange en de heren P. Cloeck en J. Köster, bestuursleden. HAAGSE GERECHTSHOF De ambtenaar T. A. uit Roelofarends- veen was door de rechtbank veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf van wege een verduistering welke hy had gepleegd In hoger beroep vorderde de proc. generaal bevestiging van h nis. Het Hof heeft arrest gewezen en ver dachte thans veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. VrUgesproken Het is raar gegaan met de strafzaak tegen de hulsvrouw N. B. uit Leiden. Ze was door de reohtbanJc veroordeeld tot drie maanden gevajigensstraf omdat ze van een kostganger een vloerkleed ten geschenke had gekregen, dat stal afkomstig was. hetgeen verdachte zou hebben geweten. In hoger beroep, vond de proc. generaal de opgelegde straf voor heling veel te laag en eiste zes maanden gevangenisstraf. Het Hof beeft het tenlaste gelegde niet bewezen geacht en verdachte vrijgesproken. 4 October 1930: Het bloemencorso is schitterend ge- Er8 zijn 70.000 inwoners in Leiden er deze mensen hebben zeker samen 70.00C feeststokken gekocht. Toen de avond gekomen was, laaide eerst recht het feest op en het zette de stad Leiden in vuur en vlam. Na het vuurwerk vervulden vele Jonge mensen de laatste taak van de op deze «lag aangeknoopte „liefde"; zy brachten hun meisje thuis en ga ven haar een 3 Octobcr-zoentje, dat over 't algemeen zeer onschuldig is en geen verbindende kracht heeft, maar slechts het gelukkig besluit vormt van een bloeiende één-dags- liefdc. (Ja warempel, dat schreef in 1930 de toen zo degeiyke N.L.C.) Op de Nieuwe Beestenmarkt geraak- n enkele Brabanders slaags. Bewuste loosheid en bloedneuzen waren er he! gevolg van. Het Academisch Ziekenhuis ontfermde zich ten slotte ook nog over mej. M. B. die op de Breestraat over een bananen schil was gevallen en daarbij haar neus been brak. 5 October 1931: Het onderwerp van de optocht Herdenkingsdienst Chr. Geref. J. V. Spreuken 22:6 Bouwen aan het altaar Gods het diepste motief voor het J.Y.-leven Wv Behalve aan hoog- en vérspringen, zaklopen, baiwerpen en hardlopen, hield de Geref. jeugd gistermiddag ook races met bandenwagens, waarby snelheid en behendigheid twee voorname factoren zyn. Hier ziet men twee meiskes, die elk een stevige boy hebben te vervoeren, elkaar bekampen. Foto Kok v. d. Mey. Geref. jeugd hield zeer prettige wedstrijden Het N. B. L. O.-terrein was gistermiddag haar domein GISTERMIDDAG Was het N.B.L.O.-terrein aan de Zoeterwoudse Singel het domein van de Leidse Geref. jeugdverenigingen. De jeugd, die het winter- erk gaat inzetten, hield allerlei wedstrüden, zoals hardlopen, hoogspringen, spriet- lopen boven een zeil met water, dat de brandweer er gaarne ingespoten had en natuuriyk ook een spelletje voetbal tot slot van de middag. 1. A. Stikvoort; 2. H. Baan; baiwerpen: 1. H. Verra; 2. Chr. Sdmons. Groep III (jongens): hardlopen: 1. E. Pierhagen; 2. K. Janssen; hoogspringen: 1. K. Groenewegen; 2. J. Burgers; vér- springen: 1 H. v. d. Horst; 2. J. Burgers; zaklopen: 1. D. de Heeten; 2. K. Janssen; baiwerpen: 1. H. v. d. Horst; 2. J. v. d. Meeberg. Groep IV (meisjes): hardlopen: 1. K. Baan; 2 I. Bosscher; hoogspringen: 1. M v. d. Mey; 2. M. de Die; verspringen: 1. M de Die; 2. M. v. d. Mey; zaklopen: 1. M. v. d. Mey; 2. R, Baan: baiwerpen: 1. M, de Die; 2. M. de Heeten. Groep V (meisjes): hardlopen: 1. C. Veerman; 2. A. de Hoogen; hoogspringen: 1. C. Vermeer; 2. N, Dregmans; vér- springen: 1. C. Veerman; 2. N. Dreg- ins; zaklopen: 1. S. de Koning; 2. H d. Heeberg; baiwerpen: 1. C. Veerman: 2. H. v. d. Heeberg. Het sprietlopen was in het. programma. O ja, toen het zeil 3g niet was aangebracht, ging het ge makkelijk genoeg. Maar daarna deed .vater zyn lokkende stem horen en menig jongen en meisje kon de verlei ding niet weerstaan om even een duik nemen, vanzelfsprekend tot grote hilariteit van de overige makkers van 12—16 jaar. Vanwege de plaatsruimte kunnen we helaas niet alle nummers bespreken, ir we willen nog wel iets zeggen over voetbalwedstrijd. De leiders hebben de jongeren geklopt. En nog wel met 31. Maar Uw sportredacteur, die on voorbereid het spel moest leiden en he laas niiet steeds aller goedkeuring kon wegdragen, heeft geconstateerd, dat de leiders enorm hard voor de overwinning hebben moeten vechten. Sam van Eg- mond moest er zyn doel voor verlaten om de leiders de leiding te bezorgen De jeugd gooide zich daarna met verdub belde energie in het strijdgewoel. De kleine Joop Burgers zwoegde voor twee. maar met schieten waren de jongens niet gelukkig. Het slot van het liedje was. dat de leiders met de volle winst gingen stryken. Zelfs een verlenging van 10 min. vermocht de jongens geen beter resultaat te brengen. Dit is echter zeker, dat de jeugd de leiders en leidsters, t.w. mevr. D. Ha genbeek—«Van Weeren, mej. Maas en de heren S. J. van Egmond, B. de Wit, J. Parmentier. T. Rakers. J. Heemskerk en K. v. d. Mey zeer dankbaar waren voor het genotene en dat het sportgebeuren van deze middag nog lang besproken zal worden. Tenslotte vermelden we nog de uitslagen van de wedstrijden. Groep I (jongens): hardlopen: 1. Joh Boelee: 2. F. de Rooy. hoogspringen: 1 J. Boelee; 2. A. v. d. Mey; vérspringen: Joh Boelee: 2 A. v. d. Mey: baiwerpen: 1. J. Boelee; 2. A. v. <L Mey. Groep II (Jongens): hardlopen: 1. H. Verra: 2 A. Stikvoort; hoogspringen: 1. Chr. Simons; 2. H. Verra; vérspringen: 1. H. Verra; 2. Chr. Simons; zaklopen: Wie er van onze militairen met de „Zuiderkruis" thuisvaren Vermoedelijke aankomst 10 October te Rotterdam Compeer, Hoge 4 October 1932: Het middagfeest was iets zeer bijzon ders in verband met het zilveren jubi leum van de electriciteitsfabrieken. De optocht „Plus en Min" was geheel gewijd aan de ontwikkeling en de toepassing tn de electriciteit. De stad was weer vol van alle moge- iyke straatartlsten- Ook hun echter de regen niet gunstig. 4 October 1933: Het aantal haring- en wittebroodeters bedroeg 3000. Ruim 440 personen namen aan de his torische optocht deel. Tijdens de optocht liep van staiiekarossen de band van een wiel; het wiel brak en de wagen moest uitvallen. De inzittenden, vier „Leidse burgemees ters", waren genoodzaakt uit te slappen Van de schok waren *U kenneiyk ge schrokken. 4 October 1934: Een nieuwigheid op het programma waren de kanowedstryden in de Oude Singel „De Elf Provinciën''* De lulsterryke optocht „De Elf Pro vinciën" was fantastisch. Er waren twaalf groepen. 't Was een zware dag voor de politie. Enerverend werk! Kleine kinderen, die in het gedrang hun ouders waren kwytgeraakt, werden op 't politiebureau verzameld. Het aantal Lunaparkbezoekers bedroeg 100.000 De spoorwegen vervoerden 18.500 per sonen naar Leiden en de trams 45.500. 4 October 1935: Het aantal gegadigden voor de uitde- Met het troepentransportschjp „Zui derkruis", dat 17 September uit de ha- an Tandjong Priok vertrok en dat vermoedelijk op 10 October in de haven van Rotterdam zal arriveren, komen de volgende militairen uit Indonesië naar huis. Sold. I J- P. A. de Bruin, Oranjegracht 123; Sold. P van Egmond. Groenoord- straat 1; Sold. I L. M. van Heugten, Lo- rentzkade 22; Sold. I H. Vink, Ryndyk- straat 93; T. Korp. ZM C. A Meiman, Julianastraat 20; Wadhtm. A. M. Im- m-ink, Nieuwsteeg 17; Sold. G. J. Koppers Oude Vest 86; Sold I P. Kuisen, Ver verstraat 14C; Sold. C. de Nie, 3 Oclo- berstraat 9A; Sold, J. Robbers, Oude Rijn 46; Sold J. Slagewyn, Uiterstegracht 180; Mam II ZM H, F. W. J. Sch-reuder, Vondellaan 26; Kok HT R. F. Brouwer, Haarlemmerstraat 70. Alphen aan den Ryn Kapt. W. J, Wieringa. Stevinstraat 8; Marn- n ZM. G Timmer. Oranjestraat 62; Marn II ZM. I. de Vries, Torenstraat II ZM. M. H Morsweg 108, Oude Wetering Sold. M. de Boer, Veerstraat 6. Roelof arendsveen Sold J, T Huygsloot, Noordeinde 177; Marn. II ZM. C E. van Ruiten, Witte Singel 24A. Rijnsburg; Sold. I J. den Haan, Katwijkerweg 5; Sold. A Heemskerk, Langevaart 3. Sassenhelm Sold. T. J. J. Homan, Fl. Schouten- straat 11; Marn. II ZM. H. de Boer, Mo lenstraat 6. Sold. I C. P H. Akerboom, Langeraar A 122; T.K.M. ZM. J, 'H. Sassen, Kerk- pad A 27 Valkenburg Korp. A. Bakker, Hoofdstraat 15. De stukken van 's konings tafel deden Daniël Jeruzalem niet vergeten AT IS DE ZIN VAN HET SAMENKOMEN de jongellngsverenlglng? Want dit ons hen, die deze vereniging hebben opgericht en ook aan hen, die thans deel haar uitmaken. Zo ving ds J. H. Velema van Bunschoten gisteravond zyn red® voor de Jubilerende Chr. Geref. J.V., die deze week veertig jaar bestaat. tnd Gods Woord, dus de zin te vragen zyn wy verplicht Ds Velema wees aan de hand van Richteren 6 op Gideon, die wordt geroe pen als reformator van Israels volks leven in een tijd, dat de Midianieten het volk onderdrukken. In sombere tijden stuurt de Heere zyn, engel uit, niet naar profeet of naar een ambtsdrager, r naar een schuchtere jongeling, die clandestien bezig is de tarwe te dorsen. Met de belofte des Heeren gaat Gideon en hij bouwt als antwoord op Gods wel daden een altaar, dat hij „De Heere is vrede" noemt Door het oprichten van dit altaar wordt hij een bouwer Gods. maar hy wordt ook een houwer Gods. want het altaar van Baal, de aanklacht tegen Gideons God, breekt hij af. Spr. vervolgde: Hier liggen de lUnen voor het leven van de Kerk van alle tijden, ook voor het leven van deze J V. Net als Gideon moet de jongeling bouwen aan het altaar. Dit is het diepste motief voor het J V.-leven. Voor de Kerk, het land en het volk is het van het rykste gebeuren, wanneer de jeugd luistert naar het Woord van God en in deze zondige wereld, waarin talloze altaren s deze afbreekt. Bouwer en houwer moet de J V.-er zyn. In deze liturgische dienst was tweede spreker ds M W, Nieuwenhuyze van Den Haag, die de jongelingsvereni ging vergeleek met een oefenschool, wapensmidse om de tijdgeesten te strijden. Spr. las een gedeelte uit Daniël 1 en 3 en zeide, dat Daniël en zyn vrienden jonge mensen waren, die trouw bleven aan hun beginsel Zy hebben net als wij thans gestaan in bruisende leven, in een wereld, waa twee machten met elkaar in botsing waren: Babel en Jeruzalem. Nebucadnezar trachtte het volk van God gelijk te schakelen, door de Jongelingen hovelingen te maken, die de taal en zeden van Babel moesten aannemen. Hij wilde hen Israëls God uit Jeruzalem laten vergeten. Het wereldleven In Babel en het wereld leven in onze tUd is voor de jonge mensen zeer aantrekkelijk, maar de stukken van 's konings tafel konden Hervormde Wijk 7 had avond in „Prediker" Wijk 7 der Ned Herv Gemeente hield gisteravond in „Prediker" een wijk- avond. Nadat jongeren de volle zaal iets hadden laten zien van het werk op hun cluibs, sprak ds J. Swynenburg n a.v. een gedeelte van Paulus' brief aan de Gala- tiërs. In het wy-kwerk gaat het om Jezus Christus, aldus spr In alle gebrekkig heid is dit niet verzwegen. Wy staan in brandende tyd en hebben de taak laam van Jezus te noemen. Het gaat de verloochening van onszelf en om het Hem toebehoren Ds Swijnenburg waarschuwde tegen hooghartigheid ten aanzien van hen. die met de Kerk zo goed als of helemaal niets meer te maken willen hebben- God roept ons allen op wakker te worden en te zien op het Koninkrijk, dat Hij heeft gesticht. Ds Swynenburg vertelde voorts nog een en ander over het wijkwerk. Er wordt overleg gepleegd om ook in de Mareikerk een avondgebed te houden als voorbereiding op de Zondag Een eigen gebouw heeft wijk 7 -nog niet. Elk leeg komend gebouw is nog niet goed Boven dien moet het in het centrum van de wijk liggen En het is in verband met de toekomstige wijziging der wijkgren- zen niet precies te zeggen waar het centrum zal liggen. Voor een gebouw is een krachtig bouwfonds nodig. Ds Swijnenburg wekte dan ook op dit fonds, dat reeds ƒ10.000 heeft. te blijven steunen- Werelddierendag: 1 October De Werelddierendag (4 October, de sterfdag van Franciscus van Assisü zal te Leiden in verband met de 3e October reeds a.s. Zaterdag 1 October worden ge houden. De A-nti-vivisectie-stichting heeft die dag een kraam aan de Stationsweg. De afdeling Leiden van de Ned. vere ging tot bescherming van dieren hoopt Zaterdag een collecte te houden, de opbrengst zal worden besteed nieuw te bouwen Leids asyl voo: dieren, 's Avonds zal een groep va personen met de taptoe meelopen paganda te maken voor dit moe De afdeling Leiden hoopt, dat iedereen naar vermogen zal medewerken. Het feit, dat dierenbescherming in ons land bezig is, een krachtige volksbeweging tl den, vervult de afdeling met hoop. n twaalf omj>™- Wilt IJ genezing door 43. Hazerswoude Mmr. G- den Braver, Rijndijk A147 Marn II ZM. A. van Vliet, Dorpsstraat A 71. Hillcgom T- Sergt. Z.M, L. Balkenende, v. Vliet- straat 48 Korp. SD. J. N. Tulen, Huigsloterdyk 13. Katwyk Marn. II ZM. P van der Spek, te Brit- tenstraat 47; Hofm. II J. Marei. Dwars straat 19 Koudekerk Marn. II ZM. M. Cok, Dorpsstraat A35; Veldpred. Maj. J. Wolven, Dorpsstraat A67. Leiderdorp Sergt. W. A Zaagman. Koningstraat 52; Korp. W. E. Oosterom. Zyidijk 12; Marn II ZM. F. van Tilburg. Hoofdstraat 58; Marn. II ZM. P. C. Vooys, Acacia laan 35. Str. II A. J. Strobbe, Dorpstraat 474. Llsse Sold. D Eigenbrood. Narcissenstraat 12; Sold. N G. Hoekstra, Julianastraat 134; Kapt. C P. Schravendeel, Zwanen- dreef 26; Marn. Ill ZM. L Broek-huizen, Julianastraat 71. Noordwijk Mam. II ZM J. Vink. Nic Barnhoorn- weg 18; Ma-tr II J. Lindhout. Piet Hein- straat 52; Kok I J. Chr. J. v d. Plas. Kat- wijksestraat 32. Oegstgeest Sold. I W. H. Vink, Rynsburgerweg 50; arbeidsvreugde bevorderen Wie denkt, dat patiënten in ziekenhuizen niets uitvoeren, vergist zich. De vereniging voor Maatschappelijk Werk in de Ziekenhuizen verricht prachtige arbeid. Zij wees zuster A. G. Ballintin aan als hoofd van de arbeidstherapie en deze heeft reeds veel bereikt. Rheuma's, lijders aan t.b.c. en patiënten uit de interne afdelingen werken en knutselen voor zover de dokter dit toestaat en de resultaten van hun arbeid vervult zuster Ballintin met trots, zoals men op de foto ziet. Zij had een vriendelijk verzoek aan onze lezers(essen), namelijk om wol, garen, triplex, verf en wat er al niet meer voor het werk nodig is en anders misschien toch onpebruikt blijft liggen of weggegooid wordt, aan de patiënten af te staan. Heeft U wat over, bezorgt U het dan bij dokter G. A. de Jager, Burggravenlaan 1, dokter J. H. Teeuwen, Hooigracht 61 of mevrouw Borgerhoff Mulder, Louise de Colignylaan 13, Oegstgeest. Ongetwijfeld zult U willen meewerken aan het doel van de vereniging: de genezing door arbeidsvreugde te bevorderen. Foto N. van der Horst. bad haar Gods der Kwaak, tweede voorzitter de wyk. nog enige persoonlijke woorden tot de predikant en zyn echtgenote. K. en Oin October In Oct. biedt „Kunst en Ontspanning" ..■eer een uitgebreid programma: Zater dag 8. Engelse film „Kinderen voor de rechter" met een inleidend woord prof. mr J. M. van Bemmelen; Maandag 10. toneelgroep" '„Comedia" ill „"Je hebt aangeraakt"; Dinsdag 11, Ned. Bach- vereniging met „Hohe Messe"; Woens dag 12. herhaling opvoering „Comedia"; Donderdag 13, Franse film „La vie Vrijdag 14, lezing „Telepathie helderziendheid" door dr W. H. C. Ten- haeff; Zaterdag 15, excursie brandweer kazerne; Donderdag 20, Leidse Kunst kring. Chopinconcert; Vrijdag 21, volg le-zing dr Temhaeff; Zaterdag 22. le- ing „Met de camera onder water" door P N. Windmeyer; Woensdag 26. concert Rotterdams Philh. Orkest; Donderdag 27, Engelse film „Beware of pity"; Vrijdag 8, derde lezing dr Tenhaeff. Goethe-herdenking door K. en O. Goebhe was een wereldburger en zijrt werk wereldlitteratuur. Het spreekt dan ook vanzelf, dat de wereld Goethe her denkt. Ook door K. en O. is het feit her dacht, dat Johann Wolfgang Goethe tdoor zijn verblijf aan het hof te Weimar: n Goethe) 200 jaar geleden werd geboren. In de collegezaal van het Prenten kabinet werd door drs J. H Drewes gisteravond een lezing gehouden over grote dichter, wiens naam thans zo verbonden is met „Faust", maar n de tijd, dat de Faust verscheen, veel bekender was als de schrijver van „Götz von Berlich-ingen" en de roman ,Das Leiden des jun-gen Werther". In zijn lezing ging de heer Drewes de verschillende stromingen na, die invloed hebben gehad op het werk van Goethe- Lichtbeelden, declamatie door leerlingen uit de hoogste klassen van het gym nasium en een kleine tentoonstelling werkten mede' om de persoon werk nader tot ons te brengen. Waarom de lezing in het Duits werd gehouden, i ons niet duidelijk geworden. Generale repetitie Koraal- muziek In het Waaggebouw werd gisteravond de generale repetitie voor de koraal- muziek op 3 October gehouden. Namens het bestuur der 3 October-verenigin; was de heer W. van der Laan aan wezig De grote belangstelling stelde hij zeer op prijs. De koraalmuziek is een mooiste nummers van het programma zal, zoals bekend is. dit jaar ook door de Commissaris van de Koningin. A Kesper. worden bijgewoond. De heer Van der Laan bracht ten slotte dank aan de heer Leo Mens en aan de Chr, muziekvereniging „Concordia". BUURTVERENIGING „HAAGWEG- KWARTIER." De actieve buurtvereniging „Haag- wegkwartier" heeft een groot winter- programma opgesteld. Zo zullen nen- en vrouwenavonden worden gehou den. filmavonden en excursies plaats hebben. Voorts is er een grote schaak- en damclub en ook is onder de bekwame leiding van de heer Lepelaar een athle tiekclub opgericht. Een Pr«t. Lectuurraad is opgericht met het doel te zorgen voor plattelands lectuur. Distributievaria Op 3 October zijn de kantoren van d< distributiedienst te Leiden en in de agentschappen gesloten. Te Kat wordt zitting gehouden op Donderdag 6 Oct. te Hazerswoude niet op Donderdag 6, maar op Zaterdag van half 9 tot half 11. 1 zijn vrienden niet aftrek- Gods Woord. En in de toe komst zal het dilemma, waarvoor zij werden gesteld aanbidding van het gouden beeld (staatsalmacht) ook aan deze eeuw worden voorgelegd. Maar evenals God de jongelingen zegende voor hun beginselvastheid, evenzo zal Hij de biddende jongeling van thans schenken wat hij nodig heeft om zijn beginsel trouw te bewaren. Ds Nieuwenhuyze. die bondsvoorzitter i, feliciteerde de jubilerende J.V- het begin van zijn rede e zegen toe. Ds A. M- BROUWER. LEGER- PREDIKANT. NAAR BERLIKUM Ds A. M. Brouwer, legerpredikamt, wonende te Leiden, heeft het beroep van c!e Ned. Herv. Gemeente van Berlicum (Noord-Brabant) aangenomen. Ds Brouwer werd in 1903 geboren. Hij was candidaat in Gelderland (1935), hulpprediker te Nijehaske en predikant te Engelen en Vledder. terwijl hij op 13 October 1946 zijn werk als predikant in algemene dienst voor het leger begon. In Leiden heeft ds Brouwer vooral be kendheid gekregen door zijn spreekbeur- ZIJ KENNEN DE TUIN- EN PLANT- MATERIALEN. In de school aan de Boom-markt werd de eindles gehouden van de cursus in materialenkennis van „Tuinbouw en Plantkunde". De heer Joh. Jonker Sr opende deze les. waarna de leraar, d® heer Vermande, de leerlingen nog enig® vragen stelde over het meegebrachte materiaal. Daarna maakte de heer Kievit, vertegenwoordiger van de rijks- tuinbouwconsulent te Naaldwijk, de uit slag bekend. Deze luidt als volgt: J. Buurman en A. Wetselaar, beiden t® Leiden, met zeer veel vrucht; D. van Egmond en C. W. J. v. d. Voort, beiden te Voorschoten, met weel vrucht; P J. Beyer, J Koome, J. A. de Jong, allen t® Leiden, J. Hesseling te Lisse en W. P- Ravensbergen te Katwijk a. d. Rijn, allen met vrucht. VOOR DE LEIDSE TUCHTRECHTER. O, o, die prijzen toch. Twee Leidse loodgieters hielden er geen goede boekhouding op na Dit kwam hen op resp. f30 en f40 te staan. Voort® waren er enige winkeliers, die voor een pakje margarine één cent te veel vroe gen. Zo verdienden ze ten onrechte resp. f 93 en f 62. De tuchtrechter veroordeeld® hen tot resp. f70 en f 100 boete. Ook drogisten uit Leiden e.o. moesten voor komen: boetes van f 1020. ELECTRISCH VERWARMDE MATRASSEN Door H.H. Doktoren aanbevolen tegen Rheuma en Ischias, etc. Gegarandeerd brandvrij Inlichtingen en demonstratie verstrekt HASSELMAN a PANDER BREESTRAAT 146 II BOTERMARKT 21-22 TELEFOON 26662 \l E i d ei Lid Financierings Instituut DS G. KOERS CONSULENT DER EVANG. LUTH. GEMEENTE Ds G Koers, Evang. Luth. predikant te Woerden, heeft het verzoek van dm kerkeraad van de Evang. Luth. Gemeent® alhier, om in de vacature van ds J. Ph. Makkink als tweede consulent op te tre den, ingewilligd. NAJAARS-ZENDINGSWEEK. De najaars-Zendingsweek zal dit jaar van 613 November worden gehouden. De voorjaars- en Pinkstercollecten lever den reeds een vooruitgang van 50 procent op. Als de najaarscollecte ook zo goed is, dan haalt de Zending de vier ton extra. BURGERLIJKE STAND Geboren: Hendrik C. d. van N. Lens en A. H. Dool; Leonardus J. z. van J. Meyer en M. G. Faneman; Sonja J. d. van E. H. G. Wouters en N. van der Bent; Nicolaas z. van N. Oudshoorn en C. de Lange; Margaretha M. Th. d. van C. T. van Dorp en M. M. van Ulden; Lucia G. M. d. van J. J. M. Noordman en B. W. I. Schrynemakers; Michael A. M. z. van W. Wyrwas en H. C. M. Stra- ver; Wilhelmina d. van N. Kluivers en J. J. van Oosten; Adriana W. J. d. van W. P. C. Knuttel en A. M. J. Holtappel', Hendrikus H. B. z. van H. H. B. Ra vensbergen en J. van Tongeren; Dirkje d. van J. van der WeiJden en H. A. Janovsky. Gehuwd: D. W. Pimm en M. A. van Schalk; P. J. de Nobel en W. C. Luiten; D. Betf en L. W. Smit; S. Boek kooi en E. Neuteboom; A. C. Eradus en M. J. van Erkel; J. Heemskerk en E. Anes; J. Klein en M. Wolters; P. Onderwater en A. M. Turk; J. I. Over- beek en M. Lamers; P. van Rossen en B. E. Zandvliet; J. Schouten en A. van den Bos; H. Stouten en D. van den Es- senburg; P. J. de Leeuw en A. van Pelt. Overleden: W. B. C. Nieuwenhujjs vr. 91 jaar; L. H. de Bruyn man 79 jaar; C. J. M. Kraaneveld wed. van P. Wak kaar 85 jaar; L. Oostveen man 87 jaar; J. A. van Kuyeren man 74 jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2