Jïicuwe gtihs(tft(ifourant Twee rovers liepen spaarbank binnen en fietsten weg met ƒ8000 Wist IJ DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1949 BUREAUX: Hoge woerd 103. Dir. eD redactie Tel 20408. Abonne menten TeL 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 68030. ABONNEMENTEN: 4.15 p. Kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN0.18 per mtllmeter (BjJ contract belangrijke korting). HOOFDREDACTEUR: Dr E. DEEMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DEEMER CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Dertigste jaargang No 7930 ^Stantoastlcf) Is ghebleeen mya (urt in Uyfjeaspoct* Het 3 Octoberfeest in de laatste 25 jaren Zie pagina 2 Terivijl de kinderen wachtten. Overblufte employé's aan Amsterdamse Ceintuurbaan opgesloten De reeks overvallen, waarop de onderwereld ons de laatste maanden vergast, is voortgezet met een wel uiterst brutale overval op het bijkantoor Ceintuurbaan van de Spaarbank voor de Stad Amsterdam. Om kwart over vjjf stapten twee mannen naar binnen, gooiden de deur dicht, sloten de beide employé's in de kelder en gingen er'vandoor met bijna achtduizend gulden. In het kantoor werd die middag een »,jeugdzittin>g" gehouden. Tot half zes konden kinderen hun spaargeld afgeven- Omstreeks kwart over vijf, toen er geen publiek in het gebouw was en de twee bedienden bijna gereed waren met het opmaken van de kas. stapten twee man nen naar binnen. Ze kwamen met vuur wapens in de hand op de employé's af. „Kalm aan heren, dan zal u niets ge beuren. Steekt u uw handen maar in de lucht en gaat u maar met uw gezicht tegen de muur staan." De bedreigden gaven aan dit op kalme toon gegeven bevel gehoor. De grootste en oudste der rovers drukte de buitendeur in het slot en de jongste klom over de afrastering tussen het bureau van de kassiers en de Ihal voor het publiek. De oudste zei. doe lende op zijn kameraad: „Hij heeft een mes bij zich, waar hij erg handig mee is. eodat ik u aanraad te doen wat wij zeg gen. Waar is het geld?" Een van de employé's antwoordde: „Jullie treffen het niet, want ik heb juist vandaag een groot bedrag naar hel hoofdkantoor gebracht!" De rovers rommelden wat op de les- Benaars. namen wat klein geld weg er gelastten toen een der bedienden de brandkast te openen, waar zij zelf geen raad mee wisten. De brandkast werd ge opend en de overvallers namen wat rol letjes pasmunt weg. Op dit ogenblik viel het op dat een der rovers een masker voor had gedaan. In een lade van een bureau vonden de dieven nog een aan zienlijk bedrag aan bankbiljetten. Zij be valen vervolgens de bankbedienden de handen te laten zakken en naar de kolenkelder te gaan. De deur ging op tlot en een der rovers riep nog: „Jullie wachten tien minuten met alarm te maken." De mannen verlieten het gebouw door de voordeur, het geld in een tas van een der kassiers („We brengen hem op ere woord retour", hadden ze beloofd), K.L.M.-gedenkpenning voor alle leden van het personeel Op 6 October zal op Schiphol eeD K.L.M.-convairliner landen met als pas sagiers de piloot, die het eerste lijn- toestel van Londen naar Schiphol brachi op 17 Mei 1920 en zijn passagier mr H. Rhodes- Dr A. Plesman zal hen ontvan gen, zoals hij op die historische dag hen vol vreugde begroette. Vermoedelijk zal mr Shaw een brief meebrengen van de Lord Mayor van Londen voor de burge meester van Amsterdam. De Engelse gasten zullen 7 en 8 October in ons land verblijven om op 9 October weer terug Aan alle leden van het personeel van de K.L.M. wordt een gedenkpenning ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan van de Maatschappij aangeboden. De penning is geslagen bij Begeer in Utrecht naar een ontwerp van de beeldhouwer Maarten Pauw. „Op naar de apen en naar de tropen" „Op naar de apen en naar de tropen". Deze en andere opschriften stonden op de treinwagons, die de aflossingsdetachemen ten brachten, welke gisteren met de „Vo- lendam" naar de Oost zijn vertrokken. De inscheping werd opgeluisterd met mu ziek van het trompettercorps van de huzaren van Boreel. Over plm. 27 dagen hoopt men Batavia te bereiken. Uitzendingsschema onzer troepen slechts voorlopig Daar de in de oorlogsbegroting-1950 door de Nederlandse Regering bekend gemaakte plannen voor uitzending van troepen naar Indonesië bij de republi keinen ongerustheid hebben gewekt, deelt men van gezaghebbende Neder landse zijde in Den Haag mede, dat hier voor geen enkele grond bestaat, daar in de begroting nog niet gerekend is met mogelijke resultaten van de Ronde Tafel- Conferentie. Daarna kan de begroting nog altijd worden herzien. "VERZOENINGSCOMMISSIE VOOR DE BALKAN IN DE MAAK Griekse doodvonnissen opgeschort In de politieke Commissie der V. N. te Lake Sucess, heeft de Australische afge vaardigde voorgesteld, dat de Assemblée wederom een „Verzoenings-commissie" voor de Griekse kwestie zou benoemen en alle besprekingen over deze aangele genheid enige weken zouden worden uit gesteld, in afwachting van een uit te brengen rapport. Hij stelde voor, dat deze commissie zou bestaan uit Carlos Romulo, voorzitter van de Assemblée; Trygve Lie, Secretaris-Generaal der V. N, alsmede LesteT Pearson, afgevaordlgde van Cana da, en Sarper van Turkije. Dit voorstel vond steun bij Amerika en Engeland. Griekenland verklaarde, dat zijn regering bereid was aan verzoeningspogingen mede te werken, doch dat zijn land niet het slachtoffer wenste te worden van een in ternationaal complot. De Griekse Tegering heeft de uitvoe ring van doodvonnissen, die over opstan delingen werden uitgesproken, opgeschort, zulks in verband met de besprekingen over een gratie-wet door een parlemen taire commissie Politie-agenten kregen genoeg van Oostelijke zone. Uit de Oostelijke zone vluchten steeds meer politie-agenten naar West-Duitsland, Sinds de laatste dagen is het aantal weer toegenomen. stapten op de fietsen die ze tegen de muur hadden gezet en verdwenen, nage staard door een aantal kinderen, die voor de gesloten deur hadden staan wachten met hun spaargeld in de hand. De employé's wisten door een raam van de kelder in de tuin te komen en kwamen via een schutting bij de buren binnen. Onmiddellijk werd de politie gebeld en drie minuten later was onderzoek in volle gang. Zonder su werd de omgeving afgezocht. Bij nader onderzoek bleek, in totaal f7817,93 te zyn gestolen. De signalementen luiden: de oudste is tussen de 25 en 30 jaar oud, pijn. 1.75, normaal postuur, bleek gelaat, ongescho ren. Hij droeg een veel gebruikt grijs costuum en had een grijze slappe vilten hoed met brede rand op. Zijn makker was niet ouder dan 20 jaar. 1.70 m. lang. tenger, met een tanige bleke gelaats kleur, blond. Ook hij had een grijs pak aan. Hij droeg verder een khaki-leger- overhemd zonder das en eveneens een grijze hoed met slappe brede rand. Hij sprak met een Limburgs of Brabants accent. Twee Ned. straaljagers maakten noodlanding Motorpech bij Leeuwarden, brandstof- gebrek boven Volendam Twee Meteor-straaljagers, die gister middag van het vliegveld Leeuwarden waren opgestegen, hebben beide noodlanding moeten maken. Het ene t stel kreeg tijdens de start motorpech raakte bij de landing op een naburig ter rein in brand. Een grote vuurstraal spoot uit de motoren. De brandweerlie den van het vliegveld waren de situatie spoedig meester en de piloot kwam ei ongedeerd af. De materiële schade is echter aanzienlijk. Het andere vliegtuig kreeg boven Vo lendam met brandstofgebrek te kam pen. De piloot was door het mistige weer de weg kwijt geraakt. Hij voerde op een weiland een perfecte noodlanding uit. De schade is gering. Fokker SII hoogtepunt van Noors vliegfeest Dezer dagen werden bij Oslo interna tionale vliegdemonstraties gehouden, waaraan ook werd deelgenomen door de invlieger van de Fokker-fabrieken, G. Sonderman, met een Fokker S 11-lesvlieg- uig. De Noorse pers was unaniem vol lof jver Sondermans demonstraties, die het hoogtepunt vormden van het vliegfeest. verkoopprijzen voor soorten roggebrood zijn van heden af vrij gelaten. Diit was al het geval met verpakt verduurzaamd roggebrood. Twee gemaskerde mannen pleegden gistermiddag een brutale roofoverval op het bijkantoor van de Spaarbank voor de Stad Amsterdam aan de Ceintuur baan. Het gebouw trok, na de overval, uiteraard veel belangstelling. De daders viel een buit van ruim 8000.in handen. Met 1 Juli wordt verkeer van rechts in ere hersteld Geen acht, maar vermoedelijk drie soorten rijbewijzen in ons land De verkeersregel „rechts gaat voor by kruising van wegen van dezelfde waar- zal eerlang opnieuw zijn intrede doen in ons land. De regel „snelverkeer gaat voor langzaam verkeer" vervalt dan op alle wegen, behalve op voorrangs- vegen. Ddt is een van de belangrijkste wijzi gingen, die de onlangs in Genève gepa rafeerde internationale conventie voor het wegverkeer voor Nederland zal bren gen. Deze conventie zal vermoedelijk op 1 Juli a.s. in werking treden. Voor ons land zijn er verder weinig veranderingen. Het Nederlandse nationale rijbewijs van Drie arrestanten vluchtten uit gerechtsgebouw Drie Tilburgse dieven. die voor de rechter-commissaris te Breda zouden worden voorgeleid, wisten uit een door agent bewaakte wachtkamer te ont snappen. via een omhoog geschoven ongeveer vier meter boven de be gane grond. Eén van hen kon spoedig worden gegrepen, doch de twee anderen genieten nog van hun vrijheid. Twee millioen toeristen naar Elten ;t in April bij Nederland gekomes Duitse stadje Elten heeft voldoende gele genheid gehad, met de nieuwe landge noten kennis te maken. Men schat het aantal toeristen op ruim twee millioen. Ongeveer twintigduizend autobussen kwa- naar Elten. De toegangswegen heb ben door het drukke verkeer erg gele den, doch zullen zo spoedig mogelijk wor den hersteld. IN DEN HOEK GEEN KAMPEERDERS IN BADPAK. De wijkraad van Hoek van Holland heeft besloten, dat op het kampeerterrein aldaar personen boven 12 jaar voortaan hun badpak een badmantel of jas moeten dragen. Tête a tête voorgesteld van Truman met Stalin Lagerhuis-ledeen dienen een motoe in. In het Britse Lagerhuis werd door veertig Parlementsleden een motie inge diend. waarin voorgesteld wordt, dat President Truman en maarsohalk Stalin zullen bijeenkomen, om een einde aan de wedloop om de atoombom te maken. Het voorstel werd ingediend tijdens de spoedzitting van het Parlement, over de devaluatie van het pond sterling. nieuw model zal ook als internationaal rijbewijs gelden. Er zullen ook Ned. soor ten-rijbewijzen worden ingesteld. Dit rijbewijs vertoont vakken, waarin de verkregen toestemming voor het bestu ren van bepaalde categorieën tuigen zal worden aangetekend. Een tegorie A werd ingesteld voor motor rijwielen met of zonder zijspan, invali- demvagens en driewielers tot 400 kg ge wicht. Categorie B mag passagiersvoer tuigen tot 8 zitplaatsen met een gewicht tot 3500 kg besturen, categorie C is het rijbewijs voor vrachtauto's, zwaarder dan 3500 kg, categorie D voor autobussen en E voor motorvoertuigen met andere dan lichtere trailers. C. D en E worden in Nederland waarschijnlijk samengevoegd. De acht soorten rijbewijzen, die bij de ontworpen Wegenverkeersbeschikking 1949 zouden worden ingesteld, zijn hier mee van de baan. Voor rijwielen met hulpmotoren Is in de conventie vastgesteld, dat deze met een cylinderinhoud tot 50 cm3 en een snelheid tot 30 km niet onder de groep motorrijwielen zullen val len. De vergadering, die door de Ver. Na ties was uitgeschreven, werd geleid door mr J. J. Oyevaar, directeur-generaal van Scheepvaart. Te Bobotsari (Oost-Java) werden zes, tot dusverre vermiste, Nederlandse mili taire gevangenen uitgewisseld tegen negen-en-dertig gevangen genomen T.NJ.-leden. De overdracht van: J. Bos uit Hazerswoude; Tesselaar uit Heer- Hugowaard; A. F. Burghoute uit Grave; Bartels uit Tienraay; K. Drinkwaard uit Hendrik-Ido-Ambacht en J. H. Dekker uit IJmuiden. Duitse devaluatie nog niet definitief Het parlement oefent ernstige critlek uit. In de West-Duitse Bondsdag is heftige critiek geoefend op het-besluit der geal lieerde hoge commissarissen om de West mark met 20.67 procent te devalueren. Men meent, dat de maatregel niet in het belang van Duitsland en tevens niet de mocratisch is, terwijl het nog de vraag is of de geallieerden bevoegd waren om het besluit te nemen. Adenauer stemde in verklaring voor de pers met deze critiek in en voert vandaag nieuwe be sprekingen met de geallieerden, waarbij de critiek in de Bondsdag zyn positie be langrijk zal versterken. Naar zijn mening is de zaak nog niet definitief. De Duitse regering had om een devaluatie van 22,5 procent verzocht DOODSTRAF VOOR TWEE LEDEN VAN COLONNE HENNEICKE Het A'damse B.G veroordeelde van morgen de Amsterdammers H. C. Sastruebe en H. Klinkenbijl, leden van de beruchte colonne Henneicke, conform de eis tot de doodstraf. De A'damse vrouw M. Baerts, die met Branca Simons en de gefusilleerde Ans van Dijk samenwerkte, kreeg 6 jaar (eis 10 jaar). regering aan. In het Hogerhuis leed de regering een nederlaag van 93 tegen 24 stemmen, maar in het Lagerhuis zijn 393 Labour- De atoombom, Cripps in zijn hemd en Churchills renpaard Britse regering leed nederlaag in het Hogerhuis Vjjf kwartier lang heeft Winston Churchill in het Britse Lagerhuis zyn aanvallen gericht op de minister van Financiën, sir Stafford Cripps. Hy diende een amen dement in op de door Cripps voorgestelde motie van vertrouwen en de inhoud dit amendement is wel af te leiden uit Churchills opmerkingen, dat de regering een voortdurend financieel wanbeheer heeft gevoerd en dat de atoom bom en de financiële crisis een somber uur voor Engeland hebben ingeluid. noemde het de hoogste tijd, dat en de communist Gallacher vielen de Engeland een beter parlement kreeg. Over al onze moeilijkheden, zeide hy, hangt de schaduw van de atoombom, welke de Russen om onbegrijpelijke redenen in handen gekregen hebben, nog voordat de Engelsen die hadden. Ge lukkig zijn zij de Amerikanen niet voor geweest, voegde hy er aan toe. Hij ver weet de regering, dat zij in „vier vette jaren" 16 milliard pond sterling had uit gegeven (175 millioen gulden) of vier maal zo veel als in de rijke jaren voor de oorlog. Het regeringsapparaat verbruikt 40 procent van 't nationaal inkomen, zeide hy, de belastingen zyn de hoogste ter wereld, de reserves zijn uitgeput en men staat voor een bankroet. Nog nooit moest land zo gesteund worden als Enge- onder de socialisten, verklaarde n een aanval op de socialisatiepoli- tiek. Men moest, volgens Churchill, het pond vry laten, evenals „wij het in 1931 hebben ged=H\ de laatste maal, dat we de socialistische financiële wanorde hebben moeten opruimen." Ohurchill vroeg zich af hoe ee ter met zijn-kennis en de roep kreukbaarheid het met zijn geweten kon overeenbrengen om rond te draaien als een eekhoorn in zyn kooi en al zijn vroegere verklaringen te vergeten. ..Neen", schreeuwden de Labourleden. toen Churchill zeide: „Hij staat jammer lijk te kyk met zijn verzwakte reputa tie" en er aan herinnerde, dat Cripps reeds negen maal ontkend heeft, dat hij devalueren zou. „De ijdele waan van het socialisme is principiëel in strijd met de menselijke natuur", en kan slechts in de onversneden vorm van het communisme worden opgelegd", zeide de tieve leider tenslotte. Ook de liberale leider, Clement Davis. Ik maak geen devaluatieicinst! Op het hoogtepunt van het debat, toen Churchill zijn verwijten afvuur de en dreigde met een financiële ramp. schreeuwden de socialisten: „Verkoop je renpaard". Churchill, die nooit te vangen is, antwoordde, dat hy best meer geld voor het dier krijgen kon, dan hij er voor gegeven had. maar dat hij geen devaluatie winsten wilde maken. leden op een totaal van 604 zodat daar de kansen der regering niet zo slecht staan. Wat de besprekingen buiten het parle ment met haar eigen aanhang betreft, heeft de regering een els van een alge meen minimum-loon afgeweten. Ook kolenboer als dagelijkse leverancier Primeur in de Residentie Na de kolendistributie zal Den Haag de primeur krijgen, dat. evenals de sla ger en de bakker, ook dagelijks een ko lenboer aan de deur komt. De kolenbe- zorger zal er een wit jasje bij kunnen dragen, want het afleveren geschiedt zonder stof of vieze vegen. Deze methode van stofvrije kolenser- vice wordt geïntroduceerd door de heer R. Herweyer. Valkenboslaan 77, Den Haag. die een silo uitvond, waaronder een hoeveelheid kolen automatisch wordt afgemeten. Een dergelijke silo. welke diverse soorten kolen kan bergen, wordt op een wagen gemonteerd. Dit ventsysteem brengt mede. dat alu minium kitten worden bijgeleverd. Hier voor wordt een kleine vergoeding in re kening gebracht, welke echter voordeli ger uitkomt dan het gebruik van papie- De uitvinder, die op dit systeem octrooi heeft aangevraagd, heeft de eerste een kleine serie kolenwagens, op de Da- mesbeurs in het Haagse Houtrust toongesteld. Er zijn plannen om systeem ook in andere steden in te Bankwerker te Rotterdam geëlectrocuteerd Door electrische stroom is de 30-jarige Amersfoortse bankwerker K. Westra gis teren op het terrein van de B.P.M. aar de Vondelingenstraat te Rotterdam ge dood. De man liet een electrische boor- tol, waarmee hij gaten in oen tank maak te, uit zyn handen vallen. Toen hij de stekker weer in het contact stak, kreeg hij de stroom door het lichaam, vermot delijik doordat de aardleiding defect w; Amerikaanse wapenhulp door Congres goedgekeurd Slechts Trumans naam ontbreekt, nog... Het Amerikaanse Congres (Huis ei naat) heeft gisteravond het tot 1.314.010.000 dollar besnoeide program van Truman wapenhulp aan de bevriende landen West-Europa goedgekeurd. Niet al leen de Europese Staten zullen van deze hulp profiteren, maar ook landen als Per- zië. Korea, de Fhilippynen, China en Tur kije. terwijl Griekenland eveneens als niet bij het Atlantisch Pact behorend land deel van de militaire hulp zal ont vangen. Sleohts de handtekening van pre sident Truman ontbreekt nog. om de wet formeel van kracht te doen worden. Zoals bekend is, zullen de landen van het Pact n 1 milliard dollar uit het fonds krij gen. De atoom-explosie in de S. U. was niet vreemd aan dè-goedkeuring van hel plan door de Amerik-, Congres-l«deo. RUSSISCHE ONWIL Vier-Mogendheden-besprekingen te Berlijn gestaakt Stadsbestuur, op zwart zaad, kan geen pensioenen uitbetalen President Truman heeft aan het militaire hoofdkwartier in West-Duitsland te kennen gegeven, dat de „ongeëvenaarde verstandhouding", welke tussen over winnaars en overwonnenen tydens het militaire bestuur was gegroeid, de wereld vrede versterkt heeft. HU prees de houding by de blokkade van Berlyn en de functionnering van de luchtbrug. Ondanks dit Amerikaanse optimisme, zijn er toch weer moeiiykheden ontstaan, want de Mer-Mogendheden-onderhandelingen te Berlyn zyn stopgezet. West-Berlijn op zwart zaad te zitten. Duizenden West-Berlynse pensioentrek kers. onder wie weduwen en oorlogs invaliden moesten gisterochtend met lege handen worden teruggestuurd van de postkantoren, waar zij hun geld kwamen halen. De Gemeentelijke dienst voor So ciale voorzieningen deelde hen mede. dat de pensioenen niet konden worden uit betaald, omdat het stadsbestuur het geld nog niet heeft. De zakken zijn leeg en als de federale regering of de Westelijke bezettingsmogendheden niet bijspringen, kunnen de pensioenen zelfs niet gedeel telijk worden betaald. Er is een bedrag mede gemoeid van 13 14 millioen Duit se Mark. De Westelijke Geallieerde danten hebben hun Russische collega. Generaal-Majoor Kotikof, doen dat zij de 'besprekingen met hem kunnen voortzetten, zolang de Sowjet- autoriteiten in gebreke blijven, de eenkomsten na te komen. De Westelijke commandanten hebben dienaangaande instructies ontvangen van de Geallieerde Hoge Commissarissen. Het heeft blijk baar geen nut de besprekingen voort te zetten, aangezien de Russen de over komst over de Berlijnse spoorwegen t zijn nagekomen en toch represaille maatregelen troffen tegen een groot tal West-Berlynse spoorwegarbeiders, die staking waren gegaan. In verband hiermede, hébben de commandanten de West-Berlijnse magistraat gelast, de aan vullende betalingen van 40 procent ii Westerse Marken ten behoeve van d< spoorwegarbeiders te staken. Zy wenser geen gewoonte van te maken, Sowjet- verplichtingen over te nemen en trou de fondsen, waaruit de gelden af komstig waren, zijn thans in handen der West-Duitse regering. Men hoopt natuur lijk, dat dit besluit geen hernieuwing van de spoorwegstaking ten gevolge zal Inmiddels schijnt het stadsbestuur, DAT het zevenjarig zoontje van de fam. Van Hemert uit Hurwenen bij Zaltbom- mel door een vrachtauto werd doodge reden, toen het kind onverwacht de weg overstak. DAT B. en W. van Bergen op Zoom voorstellen, een zwarte lijst in te voeren personen, die meermalen wegens openbare dronkenschap zijn geverbali- DAT het besproeien door het gewas met kleine vliegtuigen (zoals met een toestel Prins Bernhard geschiedde) heeft voldaan, naar het dep. van Landbouw c.a. meedeelt. DAT de fa. Meyerink te Winterswijk, ie reeds enige tijd een afdeling in Dinxperlo heeft, daar thans 10.000 m2 bouwgrond heeft aangekocht voor een katoenweverij. DAT de coöp. zuivelfabrieken van Win terswijk, Aalten, Beltrum en Lichten voorde voor f700 000 in Winterswijk een kaasfabriek zullen laten bouwen, die per dag 5000 kg. zal leveren. DAT bij 's Heer Arendskerke een mi litaire auto uit Alphen a.d. Rijn over de kop sloeg, waardoor een inzittende, af komstig uit Haarlem, werd gedood en een ander een schedelbasisfractuur kreeg. DAT men in Waalwijk een oudheid kamer wil inrichten, die alles zal her bergen wat het oude schoenmakers- en looiersbedryf omvat. DAT de 47-j. mevr. Meye te Sittard werd gedood en de 45-j. bakker v. d. Oudera uit Geleen ernstig gewond, toen een personenauto in Sittard een stil staande bakkerswagen ramde. DAT een meerderheid in de R.-K. fractie van de Haaksbergense gemeente raad het aftreden heeft geëist van twee R.-K. wethouders, die waren gekozen met steun van de andere partijen i-p.v. twee andere fractiegenoten. DAT jhr J. Vos de Wael. secr. van de landdrost te Elten, in de loop van October zijn functie van burgemeester van Ossen- drecht zal hervatten. DAT de brug in de Ryksweg Gorin- chem—Utrecht te Arkel van 28 Sept. t/m 12 Oct. 's nachts van 23 tot 5 uur zal zyn afgesloten. DAT de Ned. Landbouwgemeenschap van 30 Sept. tot 1 Oct. op de volkshoge school Geerlingshof te Valkenburg een studieconferentie houdt over de Benelux. DAT er plannen bestaan in Z.W. Bra bant een regionale bosbrandweer in het leven te roepen. DAT voor het Arnhemse „B-G."' 13 j. werd geëist tegen, A. J. v. d. Eist, die als Rijksrechercheur aldaar vele illegale werkers en Joden heeft gearresteerd. DAT van 5 tot 7 Oct. in „Kras" te A'dam een congres wordt gehouden van de internat, mijnwerkersbond. DAT B. en W. van Maastricht hebben voorgesteld een voïkscredietbank op te richten voor een deel van Z.-Limburg. iet Maastricht als centrum. DAT de houtprijzen voor het eerst sinds de oorlog een daling vertonen, doch de voorraadvorming bij de groot handel een normaal seizoen verschijn sel is. DAT de Comm. der Koningin in Drente op 25 October de nieuwe schaapskooi bij Ruinen zal openen, waar kudde van 140 dieren is ge huisvest,. DAT het bureau van de A.R. Tweede Kamerfractie is samengesteld uit J. Schouten, voorz.; mr A. B. Roos jen. 2e voorz. en mr J. Terpstra, secr. (Swee- linckplein 72, Den Haag). DAT van 20 tot 30 April in het RAl- gebouw te A'dam een tentoonstelling van personenauto's wordt gehouden en er vóór of er na een expositie van bedrijfs- automobielen. DAT de oud-luit. ter zee W. A. J. v d. Hurk, ex-directeur van de A'damse gem. Telefoondienst, in Laren is overleden. DAT min, Joekes gisteren de reorga nisatie-commissie voor de geestelijke volksgezondheid heeft geïnstalleerd, dr P. Muntendam voorzitter is- De republikeinse gouverneur van Midden-Sumatra vertrekt binnenkort naar Den Haag voor bijwoning der R T.C. eigen belastinggeld Nuttig rapport De Algemene Rekenkamer weet in haar rapporten dikwijls nuttige opmerkingen te maken over de financiële zijde van het Regeringsbeleid. Het Rege ringsbeleid geeft daartoe dan ook meer malen aanleiding In het thans verschenen verslag van haar werkzaamheden over 1948 komt de Rekenkamer tot de conclusie, dat het be- grotingsrecht van het parlement door be paalde gedragingen binnen de Regering aanmerkelijk inboet aan betekenis. De Rekenkamer had in 1947 een ge- dachtenwisseling geopend over het on derwerp: overschrijding van begrotings- credieten. Oeze gedachtenwisseling heeft in 1948 nog niet tot een bevredigende op lossing geleid. In 1947 waren de begrotingscredieten veelvuldig overschreden, hetgeen de mi nister van Financiën toeschreef aan de omstandigheid, dat bij het opstellen van de begroting voor 1947 geen voldoende betrouwbaar vergelijkingsmateriaal uit 1945 en 1946 aanwezig was en aan het feit, dat in 1947 tal van onvoorziene pro blemen aan de orde kwamen. De minister van Financiën had de voorgenomen overschrijdingen van de be groting niet aan de Rekenkamer meege deeld. De comptabiliteitswet zegt. dat de ministerraad na aanvankelijke weigering van de minister van Financiën tot de verlangde overschrijding kan besluiten. Zulk een geval van weigering door de minister van Financiën had zich niet voorgedaan. Blijkbaar, aldus merkt het verslag op. had de minister dus aan stonds tot alle overschrijdingen zijn me dewerking verleendMaar de Reken kamer moet dan wel vaststellen, dat het begrotingsrecht van het parlement in de practijk aanzienlijk te wensen overlaat. En de conclusie van de Rekenkamer is, dat voor voorgenomen overschrijdingen van de begroting een procedure zou moe ten worden gevolgd, waardoor op korte termijn alle voorgenomen wijzigingen ter kennis van de Tweede Kamer worden gebracht, maar vooral ook dat daarbij alle inoidentele veranderingen in haar onderlinge samenhang en in haar betrek king tot de voorhanden middelen worden gesignaleerd. Op deze wijze kan een grotere planmatigheid in de uitvoering van de begroting worden gebracht Van dit alles weet minister Lieftinck thans te melden, dat hierover met de Re kenkamer overleg wordt gepleegd. Het schijnt ons toe. dat haar opmerkingen de opmerkzaamheid verdienen en van de Regering e n van parlement. Niet opw ekkend De Rekenkamer is wel een bij uit stek nuttige instelling, al is zij door de aard van haar werk vaak ge doemd achter de feiten aan te komen en moet zij zich dikwijls beperken tot critiek op hetgeen niet meer te achter halen is. Maar ook van deze criii.ek ach teraf kan toch een sterke preventieve werking uitgaan. Hoe zou het zijn. in dien niet, zij het ook achteraf, rapporten, de Rekenkamer werden gepubli- Ook thans weer brengt het rapport, dit maal over 1948, enkele trieste gevallen sprake. Zo lezen wij in het rapport een diplomaat, die een jaar verlof buiten Nederland kreeg en voor die periode van een jaar kreeg hij een ver blijfsvergunning van meer dan f21.000. Na het verlofjaar zou deze diplomaat dan nog enige tijd ter beschikking worden gehouden met een toelage van ..maxi maal" f35.per dag. waarop dan pen sionnering zou volgen. Buitenlandse Zaken moet erkennen, dat het zo gegaan is met als enige restrictie, dat de diplomaat geen dagtoelage krijgt, maar alleen het trac- tement van een ambtenaar ter beschik king. Terecht merkt de Rekenkamer hier bij op. dat hier wel zeer vrijgevig werd gehandeld. Maar gedane zaken nemen geen keer Een ander, helaas soortgelijk geval was, ut van een diplomatiek ambtenaar, die overgeplaatst zou worden en deswege werd teruggeroepen uit zijn standplaats. Hij werd echter niet op de nieuwe post geplaatst, maar moest een half jaar later het vroegere land. waar hij werkzaam was geweest, terugkeren. Heel die verandering was blijkbaar niet vol doende voorbereid, maar intussen was wel geheel onnodig aan verhuiskosten bedrag van f 17.815.54 uitgegeven. Men behoeft niet onbillijk te zijn om hier met de Rekenkamer te spreken van :en ontoelaatbare verspilling". Ja het is geen opwekkende literatuur, welke de Rekenkamer biedt. Maar wij willen hopen, dat het hier uitzonde ringen betreft En die hoop is des te intenser waar het hierbij gaat om ons De Ronde Tafel wordt weer opgebouwd in de Ridderzaal Morgen wordt aankondiging van Uniestatuut verwacht In de Ridderzaal is men weer druk bezig, de grote Ronde (of beter ovale) Tafel op te zetten voor de plenaire zitting, die volgens de verwachting in conferentie kringen Woensdag 5 October a,s. zal byeen komen ter behandeling van het Unie- statuut, dat waarschijnlijk 26 artikelen zal omvatten. De besprekingen in de culturele com missie vorderen goed. Geen der delegaties heeft bezwaren tegen een culturele raad. Het statuut wordt geformuleerd door de heren Blom, Anak Agoeng Gde Agoeng Soepomo, en zal waarschijnlijk mor- t na de zitting van de centrale com missie worden bekend gemaakt. Veel zal natuurlijk afhangen van de be sprekingen. die Zondag worden gevoerd het financiële vraagstuk, daar het oorspronkelijk het plan was de staatkun dige en financiële resultaten tegelijker tijd op de plenaire zitting af te handelen. A.N.P. meldt, dat het charter van de souvereiniteitsoverdracht dezer dagen in de subcommissies zal ter sprake komen. De Bijeenkomst Federaal Overleg en Ne derland hebben reeds een ontwerp opge steld. dat als mondeling in te dienen plan il worden bestudeerd. Voorts hebben de Indonesiërs de con stitutie van de R.I.S. (Repoeblik Indo- Serikat) by na gereed. BEZOEK KON. PAAR AAN OVERIJSSEL. Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen op 11 Oct. om 3 uur aan de grens van de gemeente Zwolle bij de IJssel- brug aankomen voor het officiële be zoek aan Overijssel. Bij de formulering van het culturele coord heeft men de overeenkomsten met België, Frankrijk en Engeland tot voor beeld genomen. Er zijn regelingen voor uitwisseling van diploma's, wctenschappe- lyke krachten en studenten. Gisteravond heeft vice-admiraal Pinke te Batavia een druk bezochte afscheidsreceptie gehouden. WEERBERICHT Rustig herfsttceer Tot morgenavond verwacht De Bilt: In de nacht en ochtend op vele plaatsen mist of laag hangende bewolking. Later op de dag plaatselijk opklaringen. Zwak ke en af en toe matige wind uit OosteL richtingen. Weinig verandering van tem peratuur. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1