Opening van Leidens eerste Chr. B.L.O.-school geen teken van expansiezucht „Zoeken wat zwak is en oprichten wat gebogen is" NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1949 (Van een onzer verslaggevers) Gistermiddag heeft de vereniging voor Chr. Onderwijs in het schoolge bouw aan het Plantsoen haar eerste B.L.O.-school onder grote belang stelling uit velerlei kringen geopend. Men heeft deze school genoemd naar ds De Wolffgeruime tijd geledenpredikant bij de Ned. Herv. Ge meentewiens pastorale arbeid zich in de wijk van het Levendaal thans wijk 9 concentreerde. Ds De Wolff was een figuur, die gedurende zijn predikantsloopbaan alhier als 't ware dag en nacht door de straten van Leiden heeft gezwoegd om het zwakke op te zoeken en het gebogene op te richten. Het is volkomen begrijpelijk, dat zijn werk gistermiddag op waardige wijze is herdacht, en het feit, dat men deze onderwijsinrichting een naam heeft gegeven, die herinnert aan zijn intense bewogenheid met het lot van stakkers, is een blijvende posthume hulde. Hieraan zijn con sequenties verbonden, die men echter met blijdschap heeft aanvaard. En dit stemt tot optimisme en dankbaarheid. De heer A. Huigens, gekomen van komt de eer toe, dat hij pogingen Katwijk, is het hoofd van de nieuwe heeft gewaagd om deze moeilijk- school. Met hem zullen twee leerkrach- lerende kinderen >n het eigen school- ten het werk doen. Vyf en veertig kin- verband op te nemen. Maar het be- deren zijn thans ingeschreven, maar de hoorde tot de onmogelijkheden verwachting is, dat dit aantal spoedig het kader van het gewone lagere zal toenemen. De school is berekend op 100 leerlingen. Hoogstwaarschijnlijk zal vóór 31 October a.s. een vierde leer kracht worden aangesteld, speciaal voor huishoudkunde. Dit hangt echter af van de uitbreiding van het aantal kinderen. De school telt vijf lokaliteiten, die alle zeer aantrekkelijk en doelmatig zijn in gericht. De heer Huigens verzocht ons er de nadruk op te leggen, dat zijn school een interkerkelijk karakter draagt. Daad van barmhartigheid Ds M. J. Punselie, voorzitter van het bestuur der vereniging, sprak een openingsrede uit. Het is stellig niet de Intentie om de andere B.L.O.-scholen in onze stad in hun arbeid concurrentie aan te doen. Wij moeten ook de geeste lijke nuanceringen in ons volksleven er kennen. Dan werken we niet tegen, maar met elkaar! Spr. bood verontschuldigingen aan, omdat de aanwezigen waren genodigd bij een ietwat vertraagde film. Er kwam ongewenste stagnatie in het toezenden van schoolmeubilair en daardoor was het bestuur niet in staat de sohool be gin September officieel te openen. Na stilgestaan te hebben bij het werk van ds De Wolff, merkte ds Punselie op, dat de stichting van deze onderwijsinstelling in de allereerste plaats als een daad van barmhartigheid moet worden gezien tegenover een categorie van kinderen, die geestelijk minder toegerust zijn dan anderen. Zij kwamen op de lagere school in een milieu, waarin eisen werden gesteld, waaraan ze niet konden voldoen. De kinderen voelden zich in een vreemde wereld, hetgeen de oorzaak was van een dagelijks toenemende smart. Aan de heer J. Kalsbeek, hoofd van de Chr. school aan de Pasteurstraat, „Steekspel" van leraren en leerlingen H rillen meten met hun leraren. Onder overweldigende belangstelling der jeugd, geen financieel offer te groot was om haar hart op te halen aan het ongewoi „tenue" der „oudere junioren", en misschienook nog aan het spel, vond de eerste ontmoeting op de grasmat plaats. Ds M. J. Punselie bedankt als voorz. van Chr. onderwijs Zijn stempel blijft Naar wij vernemen. zal ds M. J. Punselie binnenkort de functie van voor zitter van de Vereniging voor Chr. onder wijs alhier neerleggen. In verband met enkele nog af te handelen interne zaken is thans niet te zeggen, wanneer zijn af treding als zodanig precies zal plaats vinden. Wel moet worden aangenomen, dat de opening van de Chr. B.L.O- school zijn laatste officiële en openbare handeling is geweest. Ds Punselie, die in onze stad bekend staat als een hard werker, is nu 73 jaar en ziet zich - gesteld zijn 4L' antwoordelijk werk, dat hij verrichtte, een jongen kracht over t< dragen. Op het Christelijk onderwijs heef; figuur van grote 1 allure getoond, I We mogen wel zeggen, dat hij dit onderwijs de kinderen datgene te geven, wat zij behoefden. Het is geen tomeloze expansie-zucht, dat wij nu een aparte school openen, aklus spr. Ook hebben wij deze school niet geëntameerd uit een serieuze lust onze scholen te com pleteren. Wij hebben alleen mede dogen met het minder-begaafde kind en de nood dwong ons. Dan mogen wij ook de betekenis van dit onderwijs ten opzichte van de ge meenschap niet uit het oog verlie zen. Wy brengen de gemeenschap grote schade toe, wanneer wy de minder-begaafden waarlozen, De heer A. Huigens. In zyn installatietoespraak tot de heer Huigens sprak ds Punselie er zijn blijd schap over uit, dat de leiding van de school in zeer bekwame handen komt. Dit werk eist veel tact, bijzondere ken- s en een diepe teerheid des harten. De voorzitter richtte zich ook tot het verdere personeel, terwijl hij de heren C. D. van Glnkel, hoofd ener Chr. B.L.O.- school, en M. H. de Reede, penning meester van de vereniging, in 't bijzon der dankte voor hun onvermoeid wer ken in het belang der nieuwe school. De heer Huigens uitte z'yn dank voor al het medeleven en toonde zich bewust te zijn van zijn grote verantwoordelijk heid. Ten opzichte van zijn personeel koestert hij de beste verwachtingen. Hij deed nog een beroep op de collega's- hoofden om hem by te staan. Onder hen, die de opening bijwoon den, zagen wy de heer W. Broere, ver tegenwoordiger van de hoofdinspecteur van het B.L.O., dr H. Schilp, directeur van de Chr. Kweekschool te Leiden en inspecteur van het Chr. Nationaal On derwijs, dr J. Bazuin, schoolarts, de heer W. de Koning, ambtenaar voor de na zorg, mr P. A. van Toorenburg, secre taris van de sociale raad, de heer M. den Haan, hoofd van de gemeentelijke B.L.O.-school, vertegenwoordigsters van de R.K. B.L.O.-scholerr, dr C. R. Zijer- veld, directeur van de gemeentelijke ge neeskundige en gezondheidsdienst, de heer H. A. Vriend, chef van de afdeling onderwijs en bij deze plechtigheid ver tegenwoordiger van het gemeentebe stuur, ds J. de Wit. scriba van de ker- keraad der Ned. Herv. Gemeente, ds D. Kuilman, em.-pred. bij de Leidse Herv. Gemeente, ds J. P. Honnef, Ned. Herv. predikant te Leiderdorp, de heer A. Kranendonk, inspecteur van het Chr. Volksonderwijs, en hoofden van scholen uit Leiden en omgeving. Velen brach ten gelukwensen uit en zegden hun steun toe. i de leerlingen der Gebrek aan plaatsruimte belet o-ns deze spannende wedstrijd uitvoerig te verslaan. Verbeten en met de wil „om te wierpen de scholieren zich op ,leer". Maar ook de tegenpartij speelde op volle toeren en gaf nu en dan verbluffende staaltjes van voetbal te In het bijzonder bewonderden wc river „team-work" in het samenspel van behoedzaam schuivende wiskundeleraren voortvarende talencollega's, ander hoe technisch juist ook vermocht echter niet steeds het gevaar te bezweren, dat de meer lossere „Benjamins" telkens te duchten gaven. Hun kleine voorsprong vóór de rust bleek dan ook welverdiend. In de pauze schenen de „heren" /er geconfereerd te hebben om dagelijkse welwillendheid jegens hun pupillen te laten varen; met de gym nastiekleraar (een „zoon" van de dappere burgervader van 1574?) als keeper wer- anvallen hoe langer hoe fana- Wel schoot het leer een enkele maa precies naast de doelpaal, maar toch ge lukte het een der „senioren" op schitte rende wijze revanche te nemen: zijn kei harde kogel was onhoudbaar (evenals het „geachte" publiek!). Ook op dit ter rein der „schone kunsten" bleek hij een meester „van het zuiverste water". Niettemin 'blééf de zege aan de jeugd, die (met een wel wat geflatteerde stand) hartelijk gecomplimenteerd werd door de aanvoerder der verliezers. Een waardevolle krans tooide weldra de borst, een dito dekte de slapen van jeugdige aanvoerder, die de fijnzinni; geste had beide aan de tegenpartij „door te geven"; een taart een „stille" hulde van een der meisjes uit de examenklasse Ds M. J. Punselie band zonder onderbreking een bewonderenswaardige activiteit aan de dag legde- Hoe heeft men mogen profiteren van zijn kostelijke adviezen en heldere inzichten, waarin steeds de intense liefde voor de Chr. school het hoofdelement was. Hij heeft het voorzitterschap van deze vereniging nooit als een honoraire functie be schouwd. Dit edele standpunt had zijn consequenties, die ds Punselie in geloof, ijver en toewijding aanvaardde. Het zal niet meevallen voor de vereniging van deze man-uit-één-stuk afscheid te moeten nemen. Maar zijn stempel wordt niet weggenomen! De Leidsche Chr. Oranje Vereeniging organiseert op MAANDAG 3 OCTOBER FEESTAVOND in „De Burcht". Aanvang 7.30 uur. Medewerking van de Timdelerclub Zang. muziek volksdansen en opvoe ring van het blyspel in 1 bedrijf „De mooiste dag in m'n leven". Toeganskaarten voor leden f 1. en voor niet leden a f 1.50 dagelijks bij de fa Kouwenhoven, Doezastraat 37, Leiden. Alphens middenstand toont zich ook in de thans gehouden tentoonstelling zeer vooruitstrevend. Mevrouw Schokking verrichtte de symbolische handeling der opening door het lint door te knippen. Foto Laros. In een enorme tent exposeert de midden stand van Alphen aan den Rijn Talrijke snufjes, smaakvol verzorgde artikelen en producten op 2000 m2 (Van één onzer verslaggevers) Een charmant meiske van omstreeks achttien jaar, dat voor een stand met zoetgeurende parfums tot kopen nodigde, spoot onze revers met een lieftallig ge baar nat, zodat we ons enigszins bezorgd afvroegen, hoe dit aangenaam rieken thuis te moeten verklaren. Even aantrekkelyk als dit juffertje-ln-'t-groen is de tentoonstelling van de Alpheuse middenstand, ondergebracht in een reusachtige tent op het Sint Jorisplein. Alphen aan den Rijn De oliebollen-actie loopt gesmeerd 3e actie van de 4 plaatselijke CJMV's: „Voor tien luttele centen, een oliebol krenten", ten dienste van het lande lijk CJMV-werk voor de jongens in In donesië loopt gesmeerd. Karrevrachten oliebollen worden langs de huizen ver kocht; ook bij de kraam aan de dr Lo- vinklaan wordt menige oliebol „meege pikt". De fa Lambregt Jansen liet op de eerste verkoopmiddag 200 stuks aanruk ken ten nutte van het personeel. Het kan niet anders, de eerste dag bewees het reeds: deze actie wordt een groot Ontheffing winkelsluiting Gedurende de tentoonstellingsdagei dus tot en met Zaterdag, is door B. en V ontheffing verleend van de winkelslu: tingsbepalingen in die zin dat de winkels avonds tot 11 uur geopend mogen zijn, Gunning Bij onderhandse aanbesteding is de bouw van een lakfabriek met kantoor gebouwen en bovenwoning voor reke ning van de fa Scheerder gegund aa aannemers C. M. Deerenberg en j J. P. van Wijk. Oegstgeest Woningbouwvereniging „Buitenlust" De woningbouwvereniging „Buiten- lust" hield haar jaarvergadering. He*. >rstel lening t.b.v. warmwatervoorzie ning van de nieuwbouw werd aangeno men. De heren P. Vogelenzang, G. G. Koppers en H. Korenhof werden herko zen als bestuurslid en de heren B. ten Haken, A. J. van der Voort en K- den Hollander als lid van de raad van com- Hazerswoude In Canada overleden. Onze oud-plaatsgenoot, de heer M. K. van Vliet, die vier maanden geleden naar Canada emigreerde, is daar tenge volge van een ernstig ongeval i leden. Hillegom Kippen- en konijnenfokkers Morgen 8 uur, zal in de zaal ve heer Rutten 'n vergadering plaats hebben van de kippen- konijnenfokkers. De heer Hamaker uit Haarlem, keurmeester, zal de erfelijkheidsleer behandelen en t de verschillende kruisingen van konijnen. De heer Engel zal dit laatste doen kippen. ter gezamenlijke „vertering" onder de spelers aangeboden was een welkome verrassing, waarna de „ridderslag" de goal-maker een einde maakte aan deze interessante ontmoeting. De scheidsrechter leidde de volgens insiders op hoog peil staande wedstrijd voortreffelijk. C. d. K. met echtgenote reeds vroeg in Leiden Het bestuur van de 3-Octobervereniging heeft bericht ontvangen, dat de Commis- der Koningin, vergezeld van zijne echtgenote, de feesten met zijne tegen woordigheid zal vereren. Het ligt in de bedoeling van de Commissaris, om 's mor gens om 8 uur reeds aanwezig te zijn bij de koraalmuziek en 's middags, tot de pauze van de optocht, in een bestuursrij- tuig mede te rijden, in verband met de bijzondere betekenis van de feestviering dit jaar. Daarna zal de Commissaris der Koningin van af het balcon van de woning van de burgemeester (Witte Sin gel 32) de optocht aanschouwen. GEREF. VROUWENVERENIGING IN MORS- EN HAAGWEGKWARTIER. In een onder leiding van mevrouw De Die uit Leiden, provinciaal bestuurster, staande geanimeerde vergadering is gisteravond een Geref. Vrouwenvereni ging voor het Mors- en het Haagweg- kwartier opgericht Er gaven zich reeds 26 leden op. Presidente is mevrouw H. Veenstra-Oegema, Morsweg 4, terwyl de andere bestuursfuncties nog zullen wor den verdeeld. De eerste vergadering vindt plaats op Dinsdag 11 October. ONGELUK OP DE APOTHEKERSDIJK Op de Apothekersdijk vond gisteravond omstreeks 6 uur een aanrijding plaats tussen een personenauto, bestuurd door L. S. en de 35-jarige wielrijder S. S. uit de Spilsteeg. De wielrijder werd, door dat twee meisjes de weg overstaken, ge dwongen naar rechts uit te wijken. Hij kwam door deze manoeuvre met zijn voorwiel tegen het achterwiel va wielrijdster terecht. S. verloor zijn wicht en viel tegen de passerende auto aan. Met een linkerbeenbreuk werd hij naar het Acad. ziekenhuis overgebracht. Ds L. RIJKSEN BEROEPEN Ds L. Rijksen, predikant bij de Geref. Gemeente te Leiden, is beroepen te Yerseke, een oppervlakte van 2000 m2 geven 50 standhouders een uitstekende in druk van de kracht en de eensgezindheid van de Alphense middenstanders. Stand na stand keurig en smaakvol opgebouwd met producten, waaraan de uiterste zorg is besteed. Terwijl een strijkje zacht sle pende walsen speelt, die boven het geroe zemoes uitlkinken, zijn we door de tent gewandeld en hebben een en ander be zichtigd, een praatje makend met die en gene. Wilt U een Smyrnatapijt hebben? In een half jaar, een paar uurtjes per avond kno pen en U loopt in Uw huiskamer als op rozen, zo verklaart de standhoudster, die Smyrnawol verkoopt en knoopt. Even verderop maakt een fotohandelaar zijn stand bezienswaardig door 't draaien van films, o.m. van de Laura-rit. Op een „vliegend tapijt", opgehangen voor een volgende stand, zit in eenzame en medite rende pose een Oosterling. Manufactuners, de gezamenlijke zelf standige Alphense kruideniers, een land- bouwhuis met alle mogelijke machines. Een „koe" wordt er zelfs machinaal ge molken. Een glimmend gelakte luxe auto vormt de reclame van een lakspuiterij. Zeer bijzonder is de „onzichtbare" kin derstoel, die aan een tafel bevestigd, in een geschoven onder deze tafel verdwijnt. Het kopen van een bepaald soort zeep wordt zeer suggestief aanbevolen door dikke, hoge schuimkolom. Een bak ker liet ons proeven van zijn koek er tegelijkertijd op de Alphense stroop wafels. Mmmm! Allemaal artikelen, te veel om op te noemen. Aan deze tentoonstelling is ook de Won- dertuin van Philips verbonden. Een sprookjesachtig gezicht, die lichtgevende exotische bloemen. Een stand van de Wel en oliebollenkraam van Alphens C.J.M.V. spreken voor zichzelf, 't Is eer kijkje eneen koopje waard! Onder grote belangstelling is gistermid dag deze expositie, die tot 1 October duurt, officieel geopend. Naast het college i W., tal van raadsleden en hoofden gemeentelijke diensten w verschillende kerkelijke formaties door predikant en geestelijke vertegenwoor- De voorzitter van het tentoonstellings comité de heer C. A. Bos schetste de totstandkoming van deze expositie er tevens op de moeilijke omstandig heden, waarin de middenstand zich thans bevindt. Spr. uitte de verwachting, dat door deze tentoonstelling temeer bewe- zal worden, dat de middenstand de verlangens van de burgerij kan bevredi gen. Vervolgens sprak de voorzitter plaatselijke R.K. middenstandsvereniging, de heer C. Y. Ponsioen, die er zijn blijd schap over uitsprak, dat de gehele Al phense middenstand hier aanwezig Is. Daarna was het woord aan de adjunct- secretaris van de Kamer van Koophandel Leiden, mr A. G. de Blécourt. die de bewering weerlegde als zou de K. niet voldoende aandacht hebben v middenstand. De directeur van het Centraal Midden standskantoor Haarlem noemde deze ten- Met „Ars et Labor" in „Den Burcht" Op 19 October massaal concert in de Stadsgehoorzaal „Ars et Labor", de bekende mandoline vereniging uit wijik 8 der Ned. Herv. Gemeente, gaf gisteravond in Den Burcht een concert en een toneeluitvoering. Onder de talrijke aanwezigen waren de ere-leden, mevrouw P. C- van Iterson en de heren J. W. Harting en B. de Kier, die door de voorzitter, de heer J. v. d. Mark, speciaal welkom werden geheten, met de afgevaardigden van andere ver enigingen, benevens tien gasten van de Kon. Ned- Marine. In het openingswoord werd medegedeeld, dat 19 October in de Gehoorzaal een massaal concert zal wor den gegeven door „Sempre Avanti". „Kunst en Genoegen", „Ars et Labor" en de Zoeterwoudse mandolinevereni- ging, het geheel onder leiding van de heer W. van Iterson, dirigent van „Ars et Labor". Verder wordt aan deze avond' medewerking verleend door een Haags kwintet en een mannenkoor uit Den Haag. Voor de pauze speelde men vyf num mers. waarvan het tweede (Armor. Fantaisie de concert van Henry Bert) het grootste succes was. De heer Van Iterson weet het gezelschap te stimu leren, zodat er over het geheel uitste kend gespeeld werd. Na de pauze werd een toneelstuk op gevoerd van Kees Spierings en R Feenstra: „Achter de wolken schijnt tooh de zon". Het werd vrij vlot gespeeld, al stond men wel eens op gespannen voet met de tekst- Iedereen deed z'n best en het geheel oogstte dan ook veel bijval. Vooral mej. Coby Brugmans, als de jarige vrouw des huizes, en de heer J M. de Coster, als haar man. speelden goed, al was de laatste te jong in z'n Tussen het tweede en derde bedrijf sprak ds P. W. Spruyt als ere-voorzitter kort propagandawoord, waarin hy de jongeren, die zich alleen op hun dage lijks werk concentreren, opwekte bij Ars et Labor de nodige ontspanning te I\'ogmaals: mej. JV. de Rave Gisteravond hield de afdeling Leiden 'an de Ned. Christen-vrouwenbond De Harmonie" haar eerste vergadering n het nieuwe seizoen. Tijdens deze bijeenkomst, waarin ook het winterpro- gramma werd ontvouwd, is de presi dente, mej. N- de Rave, gehuldigd verband met haar zilveren jubilé aan „Prinses Beatrix"-9chool. Mej. Hellen- doorn maakte zich de tolk der vergade ring, toen zij mej. De Rave in een harte lijke speech complimenteerde. Het be stuur en de overige leden hebben veel waardering voor het feit, dat mej. De Rave zich naast haar drukke schoolwerk •nog zo uitstekend geeft aan de vrou bond. Drie geschenken werden overhan digd en Psalm 134:3 werd toegezongen. Mej. De Rave dankte ontroerd. toonstelling de beste, die hij de laatste maanden in Nederland had gezien. Vervolgens hield burgemeester mr Schokking de officiële openingsrede. Spr. verheugd, dat de middenstanders toonden levensmoed en levensblijdschap bezitten, maar bovendien een behoorlijke dosis energie aan de dag legden. Hier door is het organiser-en van een derge lijke expositie volkomen verantwoord, aldus spr., die met een wens tot welsla gen de tentoonstelling opende. Na het spelen van het Wilhelmus door een salon orkestje o.l.v. G. van Mild en het door knippen van het lint door mevr. Schok king werd het geëxposeerde door de ge nodigden in ogenschouw genomen. Het tentoonstellingsbezoek was gisteren reeds bevredigend. Uiteraard valt de drukte, door de grotere ruimte dan rig jaar, minder op. Maar men was reeds tamelijk ver op weg naar de 2000 bezoe kers. Tal van prijzen werden reeds uitge geven. De lof over het geëxposeerde algemeen. De Alphense middenstanders maken een goede beurt. Wel wordt het algemeen als een bezwaar gevoeld, dat de entreeprijs hoger is dan vorig jaar 25 op 40 cent). Daartegenover staat, ïen hiervoor ook veel meer geboden krijgt. De schoolkinderen worden voor dubbeltje in de gelegenheid gesteld klasseverband de wondertuin te bezoe- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Herman A. O. zn v. F. J. M. L. De Tollenaere en A. G. Blonk; Egbert .S zn v. N. Spaargaren en J. A. C. Koert; Paschalis zn v. L. Kikkert en G. A. Smolders; Johanna E. dr v. J. v. d. Hoeven en L. A. Lamberts; Centime dr v. A. F. J. Kamphues en C. van Nieu- wenburg; Petrus W. zn v. A. Bakker en J. M. Metscher. OVERLEDEN: J. Chrispijn, wed. van P. Kranenveld, 88 jaar. WIJDINGSAVOND CHR. GEREF. J. V De Chr. Geref. J.V. bestaat, zoals be kend, 40 jaar. Ter gelegenheid hiervan zal hedenavond in het kerkgebouw aan de Steenschuur een wijdingsdienst wor den gehouden, waarin spreken ds J. H. Velema van Bunschoten en ds M. W. Nieuwenhuyze van Den Haag- Katwijk aan Zee Hoog en laag water. Donderdag 29 Sept.: hoog water 8.06 en 20.38, laag water 3.42 en 16.03 uur. Koudekerk aan den Rijn Morgenavond hoopt mej. Biersteker in de lokalen achter de Geref. kerk te spreken over haar ervaringen op Zen- di-nigsterrein. Leiderdorp Bedankt voor de P.v.d.A. Naar wy vernemen heeft de heer J. Vermeulen, lijsttrekker voor de P. v. d. A., bedankt als lid van deze party en dientengevolge ook als raadslid. De heer Vermeulen is directeur van een aarde werkfabriek en stamt uit een oud-socia listisch geslacht. Het ligt niet in zyn be doeling, zich bij een andere politieke party aan te sluiten. Concert in „Endegeest". In de concertzaal van .Endegeest" erd een concert gegeven door het mannenkoor „Kunst na Arbeid", o.l.v. de heer J. J. v. d. Bos, met medewer king van mevr. v. d. Heiden-Brakel (piano) en het „Leids kamerorkest" o.l.v. de heer J. A. Verver. Het eerste en laatste deel van de avond werden verzorgd door het mannenkoor en het middendeel vóór en nè de pauze door het kamerorkest. Zowel het een als het ander genoot grote aandacht. Het koor zong a capella, behalve het laatste nummer, „Landerkenning" van Grieg. dat op de vleugel door mevr. v. d. Heiden werd begeleid. Het programma bevattte een zevental nummers en mocht de gave vertolking daarvan een ge weldig succes oogsten. De baritonsoli werden prachtig gezongen door de heer Biesjot. Mevr. v. d. Heiden is voor haar uitstekende begeleiding door een pa tiëntje met een bloemstuk geëerd. Bij zondere waardering mocht het kamer orkest ontvangen voor zijn overtuigend samenspel. In de koffiekamer heeft de heer De Nie beide gezelschappen har telijk denk betuigd namens de directie der stichtingen. Rijnsburg Kleinhandelaren in bloemen en planten Gisteravond was er een samenkomst van de vereniging van kleinhandelaren in bloemen en planten „Rijnsburg en om streken". De voorzitter, de heer J. Schild, heette welkom. Reglement en statuten werden vastgesteld en de Kon. goedkeu ring hiervan zal voor de tijd van 29 jaar en 11 maanden worden aangevraagd. Meegedeeld werd, dat de adspirant-leden zonder meer kunnen deelnemen aan d® bindcursus. De vergadering verklaarde zdch ver volgens accoord met de door het be stuur gedane stappen betreffende het eindigen van de Zaterdagavondmarkt te Leiden om zeven uur. Voor de bindcursus hebben zich be reids 32 personen aangemeld, zodat twee avonden per week cursus gegeven zal worden. Het ligt in het voornemen van het bestuur in de loop van de winter eén of tweemaal een avond te organi seren onder het motto: „Wie weet hoe ik heet?" Dit heeft testing van kennis en behandeling van kamerplanten en besheesters tot doel. Gedemobiliseerde soldaten wordt aangeraden zich met het bestuur in verbinding te stellen, als een erkenning gevraagd wordt. Bij de rond vraag werd nog uitgebreid van gedach ten gewisseld over het vraagstuk der er kenning van jonge mensen. Het bestuur zal al het mogelijke doen om gunsti ger voorwaarden te krijgen. Met aller hulp zal de Ned. Herv. kerk van De Kaag worden opgeknapt Gistermiddag werd de bazar geopend I (Van één onzer verslaggevers) Het Ned. Herv. kerkje van De Kaag, met een scheepje boven op de torenspits en dat omstreeks 1850 door liefdegaven kon worden gebouwd, heeft heel hard verbetering van het interieur nodig. Dat is trouwens al jaren het geval, maar hoe gaat het, daar is geld, veel geld voor nodig en dat ligt nu eenmaal niet voor het oprapen. Lang en breed werd er beraadslaagd en de oplossing werd gevonden in het organiseren van een bazar. Een bazar, die veel moest opbrengen en waaraan ijverig maandenlang werd gewerkt. Gistermiddag was het dan zover. Het verenigingslokaal achter het kerkge bouw werd „sjiek" aangekleed en ds C. W. Corts, de plaatselijke predikant, kon de opening verrichten. Hij liet zingen Ps. 75 1 en ging voor in gebed. De vele aanwezigen heette hij zeer hartelijk wel kom op deze feestelijke dag, waarnaar reeds een paar jaar was uitgezien. Een bazar organiseren hoort feitelijk niet tot GEMEENTE LEIDEN Officiële Publicaties INZAMELING HUISVUIL Op Maandag 3 October a.s. zal geen huisvuil worden ingezameld. Men ge lieve op dae dag geen emmers aan de openbare straat te plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die percelen, welke ge woonlijk op Maandag worden bediend, ïu plaats vinden op Dinsdag 4 Oc- De Directeur Gem. Relniglngs- en Ontsmettingsdlenst. SLUITINGSUUR VERGUNNINGS- EN VERLOFSLOCALITE1TEN OP 3 OCTOBER 1949 De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat door hem ont heffing is verleend van het sluitingsuur oor vergunnings- en verlofslocaliteiten de nacht van 3 op 4 October a.s uur 's nachts. Leiden, 28 September 1949. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. De wekelijkse keuring in Haarlem Niet veel nieuws onder de zon. (Van onze medewerker.) Het dahlia-seizoen sterft langzaam weg. Van week tot week wordt het sortiment kleiner ondanks het mooie weer. Veel nieuws komt er uiteraard de keurings zaal niet meer binnen. Zo bracht L. A. Hoek, Den Haag, de best houdbare dahlia van dit seizoen: de witte Purity-met- wisselbeker Naast grootheden zoals Aristocrat, Favorita en de typisch licht lila s.c. Soeur Marie-Thérèse, stelde de fa Bruidegom, Baarn, de enorm grote dec- Joseph B. Lankree (get. v. verd.) ten toon. De donker-geraniumrode kleur „trok". J van Oosten, Hillegom, toonde zijn favoriet: Little Johnny. De witte Thea en de dec. donker citroengele 15 D. deden het ook best! N. J- van Oosten, Den Haag. bracht de fraaie kleinbloemige Morgenrood, die zo sterk opvalt door de tintelende oranjekleur. Apart van kleur was de karmijnpurperen s.c. Mysterie, terwijl de bekende Corona natuurlijk ook niet ontbrak. Van Jac. Boon, Boven- karspel, was de welriekende Acidanthera bic. murielae weer aanwezig. J- Spijker N.V., Hillegom, was er voor de zoveelste maal met een collectie Astilben, terwijl tevens enkele vazen Aster Novi Bel'gii, verwerkt met Soli- dago, aanwezig waren. Maas en Van Stein, Hillegom, sleepte met een grote collectie Aster Amellus en A. Novi Belgii een gouden medaille in de wacht. laatstgenoemde groep waren de „oudjes" Ebta en Climax vast niet de minste! Rudbeckia Sullivanti Goldsturm, goudgeel met pik-zwart centrum, kreeg het get. v verd., evenals Aster Nova Angliae Harrington Pink. De kieui zuiver rose, komt onder de asters niet voor. Maar de groeiwijze op het veld is wat wild. Zo schijnt er tooh niets maakt te zijn.... Valkenburgs raad handelde kleine zaken af Gisteravond kwam de raad van Val- wordt kenburg in voltallige vergadering bij-' o.l.v. burg. A. C. de Wilde. De ge meenterekening 1946 werd aangeboden. Deze sluit met een tekort van 14.018,51. Een verzoek van de Vereniging tot be scherming van dieren, om buitengewoon lid te worden tegen een contributie van 50 werd afgewezen. Enkele artikelen van de algemene po litieverordening werden herzien. Als ge neeskundige, belast met de kosteloze vaccinatie, werd met algemene stemmen benoemd dokter H. M. Hueting te Kat wijk. De heren A. van Delft, J. v. Dyk en J. Oosterlee werden herbenoemd als lid der adviescommissie woonruimtewet 1947, terwijl in de plaats van de heer S. M. Poot, die inmiddels wethouder is geworden, de heer G. van Leeuwen werd aangewezen. Bij de rondvraag kwamen nog enkele kleine punten in behandeling. Zo vroeg de heer Joh. v. d. Mejj aan B. en W., stappen te doen om by de veerpont een goede verlichting te krygen aan de kant van Oegstgeest. B. en W. zullen zich met Oegstgeest in verbinding stellen. De heer Postmus zou graag parkeerborden geplaatst willen zien de Burg. Lotsystr. De heer Th. v. d. Mey informeerde of het niet mogelijk is, dat er met de eigenaar van de veerpont gesproken grotere pont. Herhaal de malen immers komt het voor bakfietsen en twee-wielige handwa gens vervoerd moeten worden. De bur gemeester betwijfelde, of dit pogen wel iets uit zal halen, omdat het alleen maar een voetveer is. Weth. Ouwersloot deelde mede, dat de bocht in de weg bij de zgn. Punt za. worden weggehaald. Wel is deze boch' er indertijd op voorstel van de K.N.A.C. aangebracht, maar het blykt in de prac- tyk, dat hier toch een lelijk verkeers obstakel ontstaan is. Vervolgens wilde spr. een korte ver klaring afleggen in verband met de contra-memorie, die in de vorige raads zitting is voorgelezen en waarover toen geen discussie mocht worden gehouden. Namens de gehele commissie verklaarde spr., dat de scherp gestelde toon van deze memorie de commissie onaange naam heeft getroffen. Ook wordt de commissie daarin van onwaarheden be schuldigd. Spr. zei, dat de conclusies van het rapport volkomen gehandhaafd ble ven. Ondanks dit feit zal de commissie deze zaak niet meer in de raad brengen. De voorz. had graag een schriftelijke verklaring gehad, waarop hy dan nog maals een antwoord had kunnen geven. De heer Oywersloot bleef echter op zyn standpunt staan. Hierna volgde sluiting. het terrein van de kerk, vervolgde spr., leven nu eenmaal niet in een ideële wereld. De wegen, die naar ons doel leidden, gingen wel eens over kron kelpaden, maar we zijn zeer dankbaar dat God ons mensen gaf, die de zaak hebben doorgezet. We hadden gedacht deze bazar bescheiden op ts zetten, doch steeds weer bereidde men ons van alle kanten nieuwe verrassingen. Giften bereikten ons van kanten, waar- an we het niet verwachtten, ook van de zijde van niet-Hervormden. Het is hier geen paradijs in De Kaag, aldus spr., zijn allen, die kleine geschil len niet hebben willen laten prevaleren, :er dankbaar. In het bijzonder heeft de vrouwenver eniging de grote stoot tot de bazar ge geven. En als ik, aldus spr., bij uitzon dering een naam wil noemen, dan is het wel die van mevr. C. Witvliet-Schrier, de grote stuwkracht. Zeer hartelijke dank b cht ds Corts tenslotte aan de niet-ge- meenteleden: Rooms-Katholieken, Gere formeerden en Chr. Gereformeerden, die allen aan het welslagen van deze bazar hebben meegewerkt. Met de wens. dat alles ordelijk mag verlopen, opende spr. de bazar. Direct daarop was het in de zaal een al bedrijvigheid. Een jonge dame tip pelde rond onder een parapluie. waaraan honderden lootjes waren bevestigd; ds Corts sloeg aan het sjoelen, kennelijk met lemen, om een gooi te doen naar de fraaie sprei, die voor hem of haar is, die de hoogste serie maak. Enfin, het lieve leven was aan de gang. en zal ook vandaag nog aan de gang zijn. ,,'t Gaat het opknappen van de kerk, maar met als hoofddoel: de prediking van Gods Woord". Rijnsatenvoude De raad vergadert De raad komt morgen, half 8, bijeen. Er is een voorstel van B. en W. tot het aan gaan van een kasgeldlening van f 20.000 en een voorstel tot verzekering der ge meentegelden. Verder willen B. ei graag een wandelpad zien aangelegd langs het Brasemermeer. Ook wordt het schrij ven van Ged. Staten inzake jaarwedde- regeling secretarissen behandeld. Verbetering Dorpsstraat Met de verbetering van de Dorpsstraat is men deze week begonnen. V oorhout Kisten-diefstal Van een stuk land nabij de Noordwij-; kerhoek werd ten nadele van de tuinder J. J. uit Katwijk een aantal groentenkis- ten ontvreemd. De politie stelde eei derzoek in. Leimuiden Nieuwe schoeiing Bildcrdam De schoeiing te Bilderdam is thans gereed gekomen. Deze buurtschap heeft, nu de oude schoeiing door een nn (betonnen) is vervangen, een fraaier zien gekregen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2