m; i v m t L J r- De Mr dr W. v. d. Bergh-stichting te Noordwijk is de volgende week een zilveren instelling Een voorbeeld van Christelijke naasten' liefde en barmhartigheid een stevig brokje Nederlandse activiteit Jeanne Demessieux in de Pieterskerk 1 NIEUWE LEIDSCHE COURANT I VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1949 (Van een onzer verslaggevers) De mr dr W. v. d. Bergh-stichting te Noordwyk-Binnen geniet een uitstekende reputatie. Donderdag a_s. is het al weer 25 jaar geleden, dat de toenmalige minister van O., K. en W.p dr J. Th. de Viseer de stichting opende. Sindsdien is er zeer veel ten bate van zwakzinnige kinderen en idioten gebeurd. Het werk, dat de heer J. Juch als directeur van de stichting heeft verricht, is alom in den lande bekend. Midden in zijn werk werd hU In April 1942, na verraad, door de Sicherheitspolizei gearresteerd; hy stierf in het kamp Oraniënburg op 26 Maart 1943. Dit smartelijk verscheiden was voor de stichting een zware slag. Maar het leven gaat voort. Dr C. Steketee werd tot opvolger van de heer Juch aangewezen en deze zette de menslievende arbeid voort in de lijn van mr dr W. v. d. Bergh, in leven Gerefor meerd predikant te Voorthuizen, een man van een zeer fijne geeet en hoog intel lect, die de stoot heeft gegeven tot de oprichting van de vereniging tot opvoeding en verpleging van idioten en achterlijke kinderen, waarvan deze stichting uitgaat. EIGEN INITIATIEF Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land waren in de twintiger jaren nogal op de penning. De wet schreef wel voor dat z\j te zorgen hadden voor gelegen heid tot plaatsen van idioten en achter lijke kinderen uit de provincie, liever liet men het initiatief at ticulieren over. Ondertussen moesten Zuidhollandse kinderen naar de stich tingen ,,'s Heerenloo", „Groot Emaus" en „Lozenoord", alle te Ermelo. Behalve de lastige verbinding kostte dit de ouders en familieleden van de kinderen veel reisgeld. Toen de stichtingen te Ermelo overbezet werden, stapte het bestuur naar Ged. Staten van Zuid-Holland vroeg permissie een stichting te mogen bouwen. Ged. Staten vonden het zelfsprekend opperbest en waren bereid een voorschot voor de stichtingskosten te geven, zij het tegen de normale rente. Maar waar was geschikte grond vinden? Het duurde vier jaar aleer het bestuur het oog liet vallen op de 'boer derij „Djatti Rongo", die aan de Zwarte- weg, aan de voet der duinen, te Noord- wijk-Binnen lag. Daaromheen lag 65 ha grond, hoofdzakelijk weiland. Het be stuur kocht er 33 ha van en liet het terrein in een keurig aangelegd park herscheppen. Twee paviljoenen werden gebouwd, een toegangsweg gemaakt de opening kon geschieden. Het begin was wat aarzelend. De heer Juch, onderwijzer aan de stichting ,,'s-Heerenloo". werd benoemd tot hoofd van de nieuw'te stichten school te Noord wijk en tevens belast met het waar nemen van het directoraat. Van uit Er melo bracht hij een kleine kolonie Zuid hollandse kinderen en zusters mee. Kleine paviljoenen Reeds in 1925 kwam er een groot meisjespaviljoen bij en verdere uitbrei ding was dringend noodzakelijk. Toen echter de uitbreidingsplannen, die achter schrijftafels te Ermelo waren uitgewerkt, de heer Juch bereikten, verzette hij zich er tegen. Hij wilde zijn stichting, van hij inmiddels directeur was gewor den, geen getrouwe copie van Ermelo laten worden. In kleine pavil joenen, zo betoogde hij, komt de op voeding van de patiënten veel beter tot haar recht. De zusters leren de kinderen, wan neer het getal niet zo groot is, veel beter kennen. En voorts wilde hij onderwijs en opvoediing niet ge scheiden zien. Belangrijker dan lezen en schrijven achtte hij de opvoeding tot volwaardig mens voorzover mogelijk natuurlijk van de jon gens en meisjes. En in Ermelo gaf Er werden kleine paviljoenen ge bouwd. Onderwijs en opvoeding werden in één hand gelegd, n.l. in die onderwijzer, die werd geassisteerd door enkele verpleegsters. Er verrezen zes schoolpaviljoenen, waardoor de centrale school overbodig werd en tot een ad ministratiegebouw kon worden omge- Later is men op de gedachte gekomen, om twee paviljoenen aan elkaar te bou wen. De slaapzalen kwamen naast elkaar te liggen, zodat één nachtzuster vol doende was toezicht te houden. Vol gens dit ty zijn later alle paviljoenen gebouwd. Thans beschikt de stichting over 26 afzonderlijke verplegingsgroepen, waarbij in de schoolafdelingen zoveel mogelijk de onderwijzeres tevens hoofd van haar paviljoen is en in andere ge vallen de arbeid wordt geleid door een hoofdzuster. W ondertuin en arbeidsdorp Ondertussen bleven aanvragen, vooral van onopvoedbare kinderen, binnenstro men. Tot op die tijd werd er niets anders voor deze patiëntjes gedaan dan verple ging. De heer Juch ging de invloed van het milieu op de kinderen laten inwer ken. Deze geniale ingeving heeft geleid tot de bouw van een wintertuin, een glazen overkoepeling met bloemen, plan ten, kwinkelerende vogels en een aquarium met vissen. Op de met zand bedekte vloer kon worden gespeeld. Toen er naderhand nog ongelukkiger kinderen kwamen, werd in de winter tuin een apparatuur geplaatst, waarin de kinderen motoriek lopen werd ge leerd. Het verrijzen van de wondertuin is een groot succes en één van de be langrijkste gebeurtenissen uit de ge schiedenis van de stichting geworden. Ook andere stichtingen toonden grote belangstelling. „Ursula" te Nieuwveen (r.k.) volgde het Noordwijkse voorbeeld Maar ook aan de oudere zwakzin nigen dacht de heer Juch. Hij liet een arbeidsdorp bouwen en plaatste groepjes van vijf patiënten in één woning, waarin hij ze min of meer zelfstandig liet wonen en werken. Zo trachtte hij verantwoordelijk heidsgevoel in een zekere vrijheid aan te kweken, waardoor deze men sen toch nog bruikbaar zouden kun nen worden voor de maatschappij. Vijf-en-twintig van de besten werken thans reeds onder toezicht in de wijde omtrek van Noordwijk. Catastrophale oorlogsjaren Tot in de oorlogsjaren werd voort- gewerkt en opgebouwd. In April 1942 kwam helaas de grote catastrophe. De heer Juch werd door verraad in han den van de Sicherheitspolizei gespeeld en overleed een jaar later in Oraniënburg. Eigenlijk werd met zijn verscheiden het eerste gedeelte van de ontwikkeling der Mr dr W. v. d. Bergh-stichting afge sloten. In 1942 kwam dr Steketee naar Noord wijk, om gedurende het verdere deel van de oorlog de leiding op zich te nemen. In 1945, toen het zeker was, dat de heer Juch niet zou terugkeren, werd dr Ste ketee tot directeur benoemd. Een paar honderd patiënten moesten in 1942 wor den ontslagen. De overigen vertrokken in September van dat jaar naar Ermelo, waar ze in de reeds overbezette zuster- stichtingen werden ondergebracht. Het ging, maar het was maar zo zo. In heel snel tempo werd in Augustus 1945 naar Noordwijk teruggekeerd. De Duit sers hadden in de paviljoenen beestachtig huisgehouden, maar gelukkig was niets afgebroken, zodat restauratie gelijk was. Plannen in uitvoering en in petto Na de terugkeer stroomden de patiën ten toe. Binnen anderhalf jaar was de stichting niet alleen geheel gevuld, maar bleek het ook niet meer mogelijk aan alle zelfs niet aan alle dringende aanvragen te voldoen. Een uitbreidings plan werd ontworpen naar het idee- Juch. Er zullen vier dubbele schoolpa viljoenen. "'nats biedend aan 200 patiën- en bc "ndien een groot centraal gebouw rr"*' 650 plaatsen worden ge bouwd. In het laatste kunnen godsdienst oefeningen, vergaderingen en ontspan ningsuren worden gehouden. De funderingen zijn al gelegd. Over _jn jaar hoopt dr Steketee de nieuwe gebouwen in gebruik te kunnen nemen. Voorts is er nog een plan in petto >or de bouw van een dubbel paviljoen >or kleine kinderen volgens het idee m de wintertuin. De aanbesteding hier in kan in de komende jaren tegemoet worden gezien. De stichting heeft een prachtig ziekenhuis, dat aan alle eisen de moderne hygiëne voldoet en in 1940 in gebruik werd genomen. Een tandarts neemt elke Dinsdag en Don derdag de gebitten onderhanden. In de stichting werken 35 mannen en 208 •ouwen, waaronder 160 verpleegsters i leerling-verpleegsters. Naast de min of meer intensieve ar- beidsoDvoeding der patiënten is ook tijd ingeruimd voor ontsoanning, zoals film voorstellingen. muziekuitvoeringen voor de minst begaafden, dammen, schaken ook voetballen voor de meer begaaf den. In de zomermaanden wordt er bo- endien veel aan wandelen gedaan. Reeds tweemaal nam de wandelclub deel aan de avondvierdaagse te Leiden en er was geen enkele uitvaller (ster). Wat de patiënten ook graag doen is: lar de kerk gaan. Van de preek be- grijnen ze waarschijnlijk slechts een ge- e, maar als het op het zingen van Psalmen aankomt, kan menig bezoeker, de dienst meemaakt, zijn ontroering nauwelijks hans. Boekjes komen er niet ian te pas. Er wordt zegenriik werk erricht on de stichting. De herdenkings- 'lechtigheid van a.s. Donderdag Is dus alleszins op zijn plaats. Na afloop van de officiële biieenkomst recinieert het bestuur van dit tehuis van Christelijke naastenliefde en barmhartigheid. Contactavond van de band Nederland-Indonesië De afdeling Leiden van de band Ne derlandIndonesië organiseerde gister avond in de Evang. Luth kerk een con- tactavond. Een uitgebreide groep had aan de oproep om deze avond toch vooral bij te wonen gevolg gegeven. Het met grote zorg samengestelde programma was het dan ook ten volle waard. De heer C. M. Seugling heette namens het bestuur van de band de aanwezigen har telijk welkom en zei. dat het bestuur heeft gemeend van zijn gewoonte enigs te moeten afwijken en ook in deze sfeer een avond te beleggen. Ds A. M. Brouwer te Leiden, die twee jaar onder de militairen in Indonesië heeft gewerkt, gaf in een causerie een interessant beeld van het leven onzer mannen aldaar. Dit" beeld werd nog verscherpt door de lichtbeelden, die hij vertoonde. Men maakte ook kennis met het Indische landschap in al zijn unieke pracht en bekoorlijkheid. Aan deze bijeenkomst verleenden medewerking de heer Piet Uiterlinden, organist der Hooglandse kerk, en mej. N. Binnenkamp te Hilver sum (van de Ned. Radio-Unie), alt. Uiterlinden speelde werken van Bach, Clérambault en Handel en mej. Binnen kamp zong liederen van Cath. van Ren- nes, Mozart en Valerius. Het was een avond met zeer goed gehalte. Bloemschikkers en -binders kregen loon naar werken De diploma's werden gisteravond uitgereikt. In de feestelijk aangeklede Hortus Bo tanicus ontvingen de leerlingen, die de cursus bloemschikken en -binden van de samenwerkende tuinbouwverenigingen met succes hadden gevolgd, gisteravond loon naar werken. Des middags hadden zij hun ..meesterstuk" vervaardigd daarna had een deskundige jury dit waarde beoordeeld. Bij afwezigheid van de voorzitter de cursuscommissie, de heer Joh. Jonker Sr.. opende de secretaris, de heer J. H. Smit. de samenkomst. Hij bracht de dir. van de Hortus dank voor de geno ten gastvrijheid en de heer W. Bos, de leraar, voor de gegeven leiding. De heer Kievit, vertegenwoordiger de rijkstuinbouwconsulent, maakte volgens de uitslag bekend. Deze was volgt: G. Hogervorst, Oegstgeest; P. i Bosch, Rijnsburg en W. de Koning, Lei den: diploma met zeer veel vrucht; H. Schipper, B. van Haarlem. Joh. Eradus, d. Voort, A. van As, allen te Lei den; W. P. Ravensbergen, Katwijk den Rijn; B. van Leeuwen, Zoeterwoude van Egmond, .Voorschoten, diploma met veel vrucht, en P. van Ammerlaan, Leiden; P. Zuiderdam, Leiderdorp en G van Tuyl, Voorschoten, diploma met vrucht. Namens de leerlingen bood de heer P. m Ammerlaan de leraar een geschenk m. De heer Bos dankte hier hartelijk >or en was erkentelijk voor de sam werking en het genoten vertrouwen. LEIDSE NIWIN-FILM: Algemene vergadering wikt, minister beschikt Sanering blijft tóch zij het in mildere vorm NA Overdracht aan het landelijk Uitvin-comité 'ADAT OM 7 UUR het publiek in de gelegenheid was gesteld de Leidse Niwin- film te zien, vulde de grote Burchtzaal zich gisteravond om 9 uur met hen, die door het Leidse comité waren uitgenodigd om van de officiële overdracht aan het landelijk Niwin-comité getuige te zijn. Onder hen waren de wadi-negara van Sumatra-Timoer, dr Mansoer en echtgenote, wethouder S. Menken als vertegen- oordiger van het gemeentebestuur, de directeur van de Lakenhal, drs E. Pelinck, de voorzitter van de ver. Oud-Leiden, de heer E. Bicker Caarten, en afgevaar digden van de P.T.T. en van de politie. De voorzitter van het Leridse comité, rector L. P. M. Vester, opende de avond een korte uiteenzetting van opzet doel, waarna de heer Herman Kleibrink de ongekleurde film van Leiden draaide De gekleurde werd slechts provisorisch gemonteerd, omdat het kleurenprocedé jor de tropen minder geschikt bleek. Inderdaad is de heer Kleibrink er islaagd een totaalbeeld te geven v. Ledden en Leids leven. Niet alleen de draad van het „verhaal" (héél simpel overigens) houdt het geheel bijeen, maar is wel degelijk sprake van visie. Een soepele camera, poëtisch inzicht, gevoel voor verhoudingen en rhythme, dat alles kenmerkt het werk van de be gaafde amateur-filmer, die Herman Kledbrink is. Het kenmerkt ook deze er gecritiseerd moet worden, dan zouden wij willen opmerken, dat statische beelden, waarin alleen wordt voldaan aan het verlangen naar duidelijk overzicht, en waarin geen wolkje zeilt en geen vogel vliegt, beter hadden kunnen wegblijven. Het mag prettig zijn voor de jongens ovi panorama's van Leiden te zien, mac bestaan betere ansichtkaarten. Ook de belichting is niet overal goed Een te sterke filter bij zeer licht rweer schijnt het euvel te zijn ge weest. Maar ge geniet van zo'n straat- tafreeltje, gezien door een étalage-rui Het Pieterskerkorgel heeft prach tige klankkwaliteiten, maar het is niet gemakkelijk te bespelen. De toetsen hebben een enigszins afwij kende breedte en de aanslag is tame lijk zwaar. Er is mannelijke kracht voor nodig om met gekoppelde ma nualen te spelen. Wij hebben ons daarom met enige zorg afgevraagd, of de tengere Frangaise, die uiter aard slechts enkele uren tijd had om met het orgel vertrouwd te raken, zich gisteravond niet gehandicapt zou voelen. Doch deze zorg is overbodig gebleken. Jeanne Demessieux past zich direct aan de eigenaardigheden van een orgel aan. Zü heeft heel weinig tijd nodig, heeft het Pieterskerkorgel rijk geschakeerd laten klinken, als men na een voorbereiding van slechts enkele uren niet voor mo gelijk zou hebben gehouden. Z\j opende het concert met de fantasie en fuga in g Bach. Naar onze smaak zij de fantasie met haar romantische harmo niek (en harmonische ver wisselingen!) te streng, te veel als een praeludium op. Maar dat doet niets af aan haar technisch volmaakte, intens muzikale weergave. De fuga werd virtuoos ge speeld, met een volmaakte technische precisie, met de uiterste doorzichtigheid en lapidair rhythme. Wij mogen wel zeggen, dat wjj onafgebroken geboeid en met stijgende bewondering de jonge organiste hebben geluisterd. In het diepzinnige koraal „Nun komm der Heiden Heiland" Bach, in de fantasie van Mozart, de dialoog van Clé rambault en het tweede ko raal van Franck toonde Jeanne Demessieux zich een groot organiste en een groot kunstenares. In het Allegro uit de 6de symphonie van Widor en het Scherzando Dupré bovendien een virtuoze, die het schijnbaar onmogelijke weet te reali- Is het bij snelle stac catopassages in het pedaal reeds moeilijk het lichaam in evenwicht te houden, dit wordt bijna onmogelijk bij e hoge orgelklank. De organiste speelde deze wer ken echter met een aeld- zaam virtuoos gemak; niemand kon iets merken van de zeldzame moeilijkheden, die overwonnen moesten worden. Interessant was de kennismaking met een werkje van Messiaen en met twee koraalvoorspelen van de concertgeefster. De avond werd besloten met een impro visatie op een thema van Leo Mens. Dit thema was bedoeld als een muzikale her innering en hulde aan Cornelis Schuyt, die omstreeks 1600 als stadsorganist in Leiden werkzaam was. In dit thema werd een toespeling op de naam Schuyt gemaakt, terwijl er ook een motief uit een canon van Schuyt op de tekst „Be- waert Heer Holland en zalight Leyden" in verwerkt was. Jeanne Demessieux heeft dit thema contrapuntisch interessant en met een boeiende climax bewerkt. Voor de zo veelste maal heeft zij bewezen, dat haar improvisatorische gaven even groot zijn als haar virtuoze. De kerk was vrij goed bezet, maar nog niet zoals in Rotterdam, waar enkele honderden mensen teleurgesteld moes ten worden. Wij twijfelen er echter niet aan, dat een volgend optreden van deze organiste in Leiden een overweldigend succes zal worden. HENNIE SCHOUTEN. Ij 'ti- De 27-jarige Parijse organiste Jeanne De messieux voor het orgel der Pieterskerk. Foto N. van der Horst of van de kletsende vrouwtjes op het hofje, badend in zachte zomerschijn. De overweg-misère is met begrip voor beeldrhythme weergegeven en ge vraagt u af, waarom ge niet eerder hebt ge merkt, hoe harmonisch Leiden op vele punten is. In de pauze werden de heer Kiel- brink, zijn helper Ed. Bakker, de filmster van de avond. To v. d. Berg, en mevr. Klerbrinlk gehuldigd namens de Niwin. De directeur van de lande lijke organisatie, >hr Six, sprak bovendien nog een woord van waar dering tot het Leidse comité Hy noemde de film een stevig brokje Nederlandse activiteit. „Wat Leiden hier brengt, is het Nederlandse volk, zoals het is." „Dat moge een onuit gesproken steun zijn voor ons allen," aldus jhr Six, die zijn volle mede werking toezegde. De voorzitter van het Leidse comité deelde mede. dat dr Mansoer de 1 had uitgesproken de film óók voor Indonesiërs te draaien, opdat deze de kennismaking met Nederland her- niewuen. Na de pauze draaide de onafgemaakte kleurenfilm, die eveneens van de poëti sche zin en het gevoel voor toon van de heer Kleibrink getuigde. HAAGS GERECHTSHOF Er kon niete af Naar de mening van de adv generaal kon er van de boete welke de kweker D. v d. V te Sassenheim was opgelegd, niets af. De rechter had f 600 boete of 2 mnd. hechtenis en bovendien twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk gegeven, omdat verdachte 18 A 35 cA teveel bollen had geteeld Volgens verdachte had de zoon die in Engeland was een vergunning, doch daar geloofde de president van het Hof niet veel van. Bovendien was verdachte reeds eerder voor een dergelijke overtreding gewaarschuwd. De adv. generaal zag dan ook geen re den wijziging in de opgelegde straf te brengen en vorderde bevestiging. Gehuwde ambtenaressen kunnen i.p.v. tot 1 Jan. tot 1 Juli 1950 in rijks dienst blijven. De gezant van Griekenland te Den Haag, de heer Lely, is per K.L.M. naar Amerika vertrokken wegens benoeming tot lid van de Griekse delegatie der UNO. De prijzen van diverse metaalwaren zijn thans vrij. Bollen vak-perikelen (Van onze speciale medewerker) De geschiedenis herhaalt zich! In een vergadering, waarvan de anti saneerders hun kinds-kinderen nog wilde •halen zullen vertellen, ging twee jaar geleden Grootebroek's voorstel „wèg met de sanering" er door. En alles wat anti saneerder was joelde en juichte toen, alsof het B.V.S. meteen al een roemloze dood was gestorven. Maar jawel! In het Haagje deden alsof de neuzen hevig bloedden. Of de .Vereniging tot behoud van het bloem bollenvak in Nederland" (de anti-sai ders) hoog of laag sprong, het baatte niets. Want wat er ook verdween, de meringsmaatregelen niet! Verleden jaar is over die kwestie nog ;ns een keertje gestemd. Het hoofdbe stuur had toen namelijk voorgesteld de maatregelen op tc doeken, Toen wist echter zelf niet wat men wilde. Nóch het voorstel van het hoofdbestuur, nóch dat de afdeling Lisse om de sanerings maatregelen in een gematigde vorm te behouden hadden een schijn van een Deze zomer kreeg het vak echter zulke ontstellend hoge surplusheffingen voor geschoteld, dat er wekenlang een slechte stemming heerste. Dat psychologische moment nam de afdeling Grootebroek Ze timmerde weer een voorstel in elkaar, dat steun vond. Men heeft het breeduit in deze kolommen kunnen le- En hoewel de heer Murk hoopte, dat minister Mansholt aan de „smeek bede" van het vak gehoor zou geven, is éér niet gebeurd. Zo konden de vak bladen deze B V.S.-publicatie bevatten; „Het Bedrijfschap voor sierteelt producten deelt mede. dat de minister zijn goedkeuring zal hechten aan een verordening „Teelt hoofdsoorten bloembollen" voor het teeltjaar 1949- 1950, waarin opgenomen: le. een geplitst teeltrecht voor tul pen en narcissen van dezelfde groot te als het teeltrecht op 31 Juli 1949 (dus na terugboeking van de tijde lijke overschrijvingen 1948-1949). 2e. een surplusfonds voor tulpen en narcissen met dien verstande, dat voor nader door het bestuur van het BV.S. te bepalen variëteiten een af zonderlijk korting- en heffingspercen tage zal worden vastgesteld. Dit laatste houdt in. dat het surplus van deze nader vast te stellen varië- Sowjet-Unie houdt Nederlanders gevangen Op vragen van het Tweede Kamerlid Goedhart (P.v.d.A.) heeft minister Drees geantwoord, dat de meeste Nederlanders de Sowjet-Unie tegen hun wil in con centratiekampen worden vastgehouden. Onze ambassade te Moskou dringt er voortdurend op aan, dat de Sowjet-rege- ring deze zal repatriëren. Op de bekendmaking der Nederlandse Regering aan Sow jet-burgers, die naar hun vaderland wensen te repatriëren, in Juni als advertentie geplaatst, heeft slechts één persoon gereageerd door om inlichtingen te vragen. De heer J. Veerman te Noordwijk gaat afscheid nemen 45 Jaar directeur van het gasbedrijf Vrijdag 30 Sept. zal op het raadhuis te Noordwijk officieel afscheid worden genomen van de heer J. Veerman, die na diensttijd wan 45 jaar als directeur het gas- en waterleidingbedrijf per 1 October as. zijn functie neerlegt, Met ingang van dezelfde datum treedt dan als technisch directeur der bedrijven op de heer Joh. Melse uit Middelburg. De heer Veerman, die op 4 Mei 1870 geboren werd, is wel eens schertsend genoemd: de oudste gas-directeur van Europa. En inderdaad, op 79-jarige leef tijd nog aan het hoofd te staan van een groot bedrijf, zal wel een unicum zijn. Men zou de heer Veerman echter niet xir zo oud verslijten, zo vitaal en kras deze ambtenaar nog. De heer Veerman werd geboren in Wapenveld, gemeente Heerde, en bracht zijn jeugd door in Apeldoorn. Na ach tereenvolgens werkzaam geweest te zijn Assen, Den Haag en Schagen, werd in 1904 benoemd tot bedrijfsleider de gasfabriek te Noordwijk, die in 3 was opgericht n 1936 ging de heer Veerman met pensioen. Er werd evenwel geen nieuwe directeur benoemd, maar dezelfde func- :is bleef aan het bedrijf verbon den als adviseur. Practisch veranderde er dus niets, alleen de titel werd ver- In 1920 werd de heer Veerman tevens directeur van het in dat jaar gestichte waterleidingbedrijf. Beide functies heeft de heer Veerman tot heden vervuld. Groot waren de veranderingen, die tij dens de bestuursperiode van de heer Veerman plaats vonden. Van een heel klein bedrijfje in 1904, groeide het gas teiten wordt uitbetaald onder aftrek van een kortingspercentage, dat nodig is om de oversohotten van deze varië teiten te financieren. Met het bovenstaande wordt be oogd die variëteiten, die geacht wor den in hoofdzaak het surplus te vor men, administratief in een afzonder lijk fonds onder te brengen, dat ge financierd wordt uit kortingen op die variëteiten. Er zullen dus voor vroege tulpen, late tulpen en narcis sen twee afzonderlijke surplusfond- sen worden ingesteld met afzonder lijke heffingen en kortingen. Het stelsel van vergoeding voor niet veroorzaakt surplus de z.g. vrijwillige inkrimping zal voor dit teeltjaar niet worden ingesteld". Met andere woorden: de beslissing van de algemene vergadering heeft men rustig naast zich neergelegd! In duplo. Er komt nu dus een surplus-fonds in duplo: één voor ras-zuivere surplus-soor- ten en één voor die variëteiten, die „door onvoorziene omstandigheden" geen baas hebben kunnen vinden. Het is namelijk feit, dat jaar in jaar uit bepaalde ten het leeuwenaandeel van het surplus uitmaakten. De minister heeft waarschijn' lijk gemeend, dit euvel te moeten weg werken. Zo zullen vermoedelijk Barti- gon( met de nodige sports) plus nog paar andere soorten in een aparte groep worden onder gebracht. De uitvoering hiervan zal niet bepaald gemakkelijk gaan- Misschien wordt er mee bereikt, dat kwekerij nu gaat telen, wat de handel vraagt. De opheffing van de vrijwillige in- krimp is dan eindelijk een feit. Zij, dii toevallig in het bezit waren van een flink teeltbewijs en dat nooit gebruikten zgn. slapende teeltbewijzen zullen wel minder mooi gekeken hebben, omdat u op hun vingers kunnen uitrekenen, dat e volgend jaar de gebruikelijke chèque iet zullen ontvangen. Hoewel door deze nieuwe bepalingen en stelletje stenen des aanstoods zijn ver wijderd, is het vak wel allerduidelijkst gedemonstreerd, dat de algemene vereni ging, wat het bepalen der maatregelen be. treft, geen enkele vinger in de pap heeft. De beslissingen van een algemene verga dering worden gewoon „en bagatelle" ge- men. Men beweert, dat op het moment diverse afdelingen het anti-saneerders zwaard al weer gewet wordt Maar v zal het geven? In Den Haag zal er tc alleen maar om gegrinnikt worden... (Dit artikel moest door devaluatie millioenennota, nadat Zaterdag reeds 't kort de beschikking van de minister was gemeld, tot onze spijt enkele dagen overstaan. Wat die devaluatie betreft: exportkringen is men uiterst voorachtig gestemd, met name ten aanzien van Amerika.) De natuur in huis In „Den Burcht" vergaderde gister avond de Leidse aquarium- en terrarium vereniging „De Natuurvriend" onder oorzitterschap van de heer Zwart. Dr Lodewijks hield een interessante lezing het onderwerp: „De natuur in huis", nens is afgedwaald van de natuur, aldus spr. Vele dieren zijn nog onbekend. Uit het feit dat men weinig gelegenheid heeft om naar buiten te gaan. is de be hoefte ontstaan om de natuur in huis te halen. Spr. wees er voorts op, dat tal aquaria onnatuurlijk worden ingericht, ook het kweken van vissen laat veel te Waardevolle adviezen den door hem gegeven. Hierna werd de prachtige kleurenfilm „Jaargetijden' toond, die een beeld gaf van de natuur in de zomer, de herfst en de winter. In de kascommissie namen zitting de heren Henneveld, Bredevelt en De Roo- de. De heer Gijzen werd tot bestuurslid gekozen in de vac. Van Dijk. De te hou den feestavond t.g.v. het vierde lustrum leverde enige stof tot critiek. Tot lid de feestcommissie wei-den benoemd de heren Bredevelt, Brouwer, Henneveld, Larrewyn, De Roode, Stouten en Ver lint. PROMOTIES TE LEIDEN Gepromoveerd tot doctor in de God geleerdheid. op proefschrift getiteld „Inquiry into the hebrew text and the ancient versions of Zechariah IX-XIV" (cum laude) de heer T. Jansma te Haar- bedrijf in de dertiger jaren tot een flink uit de kluiten gewassen apparaat. In de oorlog begon het verval De Noordwijkse gasfabriek deelde het lot van alle soortgelijke bedrijven, in 1944 moest de gaslevering gestaakt worden. Na de bevrijding werd het bedrijf wel iswaar zo spoedig mogelijk weer in dienst gesteld, maar al ras bleek toen, dat het stopzetten der productie ook nog andere gevolgen had. Eén der kamer ovens begaf het en ook andere gebreken openbaarden zich. Het bleek toen niet mogelijk om de fabriek binnen redelijke tjjd afdoende te restaureren, wegens ma- teriaalschaarste enz. Het gevolg was. dat de gemeenteraad, zij het node. besloot de gasproductie stop te zetten, en een contract van langere diuur met Leiden aan te gaan. voor de levering van gas via een persleiding. Alle productie-apparaten werden ver- kocht of gesloopt, de kamerovens, de lem. Gepromoveerd tot doctoruTde"let- machines. de schoorsteen, dit alles ver dween Alleen de gebouwen en de gas houders bleven. Dat dit voor de heer Veerman een hard gelag was. behoeft geen nader be toog. Zijn levnswerk verdween met de machines en wat er overbleef was slechts surrogaat Als men een bedrijf vanaf het prille begin heeft opgebouwd, en op gevor derde leeftijd wordt dit weer afgebroken, gaat dat niet in de kleren zitten. Met onverflauwde ijver bleef de heer Veer man echter zijn niet gemakkelijke taak vervullen En nu de tijd van scheiden daar is, rest ons te hopen, dat de heer Veerman nog verscheidene jaren van de welver diende rust mag genieten. teren en wijsbegeerte, op proefschrift ge titeld „Loetoeng Kasaroeng", een mytho logisch verhaal uit West Java, de heer F. S. Eringa te Leiden. LANDELIJK COMITÉ VAN ACTIE TEGEN HUURVERHOGING STAAKT ACTIVITEIT Het landelijk comité van actie tegen de huurverhoging, Huygensstraat 26. Den Haag heeft thans besloten zich bij de af gekondigde huurverhoging van 15 pCt neer te leggen. Het comité acht deze ver hoging billijk. Het comité had geprotes teerd tegen een verhoging van 25 k 30 pet en meent dat, nu een compromis be reikt is, de actie niet langer behoeft te worden voortgezet. Het interieur van de „Wintertuin" I der Mr dr W. van den Bergh-stich- I ting te Noordwijk-Binnen. In de I afgebeelde „molen" hebben reeds I heel wat kinderen leren lopen. I Foto N. d. Horst. Verraad en chantage Twee Noordwijkse kinderen zouden het slachtoffer worden....» Voor de bijzondere strafkamer van de Leeuwarder rechtbank heeft een man terechtgestaan, die met de meest weer zinwekkende vormen van verraad zijn landgenoten in de bezettingstijd in ge vaar bracht. Zo hielp hij als pseudo- illegale werker twee kinderen van ir Meyer te Noordwijk onder te duiken, om-dat ze van Joodsen bloede waren, al dus „Het Vrije Volk". In September 1942 richtte hy een brief aan ir Meyer van de volgende inhoud: „Mijnheer, Wanneer u niet zorg draagt, dat u ein de dezer maand vijf en twintig honderd gulden te mijner beschikking heeft, ben ik genoodzaakt uw beide kinderen en de tussenpersoon naar Duitsland te laten zenden. Ik geef u tevens in overweging met niemand over deze kwestie te spre ken, aangezien ik de kinderen dan direct op transport laat zetten. Reeds eerder meende een Joodse familie aan het ver zoek niet te behoeven voldoen met het gevolg dat zij de kleren reeds uit Duits land hebben ontvangen. Het geld geliev» u in gesloten couvert in briefjes van hon derd gulden en vijftig gulden klaar te leggen. Ik zal u t.z.t. laten weten waar u het moet laten bezorgen. U gelieve dit schrijven en het volgende bij het cou vert in te sluiten. Natuurlijk behoef ik u niet te zeggen, dat u ook deze kwestie niet bespreekt met uw familieleden, dan wel de heer De Clerq. aangezien ik vol ledig met uw leefwijze op de hoogte word gehouden en ik dan genoodzaakt word deze zaak direct in handen der be treffende instanties te geven. Hoogachtend wg. onleesbaar." In een tweede brief beval hij ir Meyer het geld op Zaterdag 26 September af te geven aan de portier van hotel-restau rant Brinikmann te Haarlem. Er volgde een derde brief waarin hij de afkoopsom verhoogde tot vijf duizend gulden. Deze poging tot afpersing geluk te echter niet, omdat ir Mever niets van zich liet horen Zijn kinderen hadden in tussen een veilig heenkomen gevonden. De man die deze poging tot verraad en chantage deed, was een levensverzeke ringsagent uit Leeuwarden Tegen hem eiste de officier van Justitie acht jaar met ontzetting uit de kiesrechten voor het leven. Mr dr W. Hugenholtz te Parijs onderscheiden Parijs door de Franse regering onder scheiden met het Croix d'Honneur Fran- Brittanique, zulks voor diensten aan Frankrijk bewezen. HAAGSE POLITIERECHTER De schipper C. M. S. uit Leimuiden had zich nijdig gemaakt op de brugwachter R. hoewel naar de mening van de Offi cier. de brugwachter er helemaal geen aanleiding toe had gegeven De schipper had erop geslagen, voor welke mishandeling hij zich nu te ver antwoorden had, doch verstek liet gaan. De Officier eiste f 25 boete of 5 dagen hechtenis, waar de rechter het mee eens MINISTER STIKKER NOG DEZE WEEK NAAR HUIST Minister Stikker, die in Washington vertoeft, waar hij de vergadering van de Atlantische Raad heeft bijgewoond, keert volgens De Tel eind dezer week naar Nederland terug voor de R.T.C. en teven» voor besprekingen over de loon- en prijs politiek. De 32-j. neger stoker M. A. uit Li verpool, die zijn collega G. L in R'dan» door messteken van het leven beroofd* door de R'damse rechtbank tot een jaa» gev. straf veroordeeld (ei» 6 jaar).

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3