Jlictuue jTciiisrhc OTourant Dagelijks extraatjes wat minder duurder menu op tafel belast; Wist U Nieuw legerplan voor eer» bescheiden veldleger DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1949 BUREAUX: Hoge woerd 103. Dir. en redactie Tel 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd Tel. 23375. Postrekening 68936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN: f 0.18 per millmeter betangrflke korting). OrRECTLE: ff DIEMER. CHRISTEL1J K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Dertigste jaargang No 7924 „Stantuasticf) Is gficbleueo nyo bert in Icgbeospoct" Wat U nu aan loonbelasting gaat betalen Zie pag. 3 Huurverhoging -|- belastingverlaging Fiscus drukt iets lichter op kleine en middelbare inkomens De In de millioenennota aangekondigde maatregelen op het gebied van belasting heffing zijn in de vorm van zes wetsontwerpen gisteren by de Tweede Kamer Ingediend. Daar deze ontwerpen reeds gereed waren vóór de devaluatie, overweegt de Regering de vraag, of, en in hoeverre ze gewijzigd moeten worden. De wets ontwerpen bevatten verlaging van loon- en inkomstenbelasting, verhoging van de Omzetbelasting met een half procent, verhoging van Zegel- en Registratierechten, wijziging van de Personele Belasting en heffing van 100 extra-opcenten in die belasting. De bedoeling van de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting is de druk die op de gezinne met kleine inkomens komt te drukken door de huurverhoging, de hogere omzetbelasting en de prijsstij ging van de levensmiddelen doordat de Subsidie op die goederen wordt verlaagd, te verlichten. Ht ingediende ontwerp verhoogte het belastingvrije minimum dat nu f 1000 bedraagt tot f1240 (tenminste voor ge huwden). Ohgehuwden betalen in het vervolg geen belasting zolang ze geen f810 per jaar verdienen (nu is dat f750). Minderjarige kinderen, die nog bij hun ouders inwonen betalen nu belasting als ze een salaris hebben van f510. De kin deraftrek voor het eerste kind wordt van f 240 gebracht op f 300. Deze belas tingverlaging komt de schatkist op f 150 millioen te staan. (Vergelijkende staten, waarin aangegeven hoe de belastinghef fing nu is, en hoe zij zal worden, als de voorstellen worden aangenomen, vin den de lezers elders in ons blad). De omzetbelasting. Bij de verhoging van de Omzetbelas ting. die van 3 op 3»£ procent wordt ge bracht; heeft men eveneens aandacht geschonken aan de gezinnen met kin deren en met kleine of middelbare in komens. Verhoging van de levensmidde- lenprijzen zou hen in de eerste plaats treffen. Daarom wil men vlees, vis. mar garine-, bak- en braadvet en peulvruch ten geheel vrijstellen van omzetbelas ting. Voor boter en kaas zal de belas ting verminderd worden. Aardappelen, brood, fruit en melk zijn reeds vrij. Het ijsje zal ook minder zwaar belast worden, ar voor chocolade, suikerwerken, dranken, bisouits, koekje en gebak en vleesconserven zal men meer moeten betalen. Personele belasting. De wijziging van de Personele Belast- ting is allereerst bedoeld om deze vijftig jaar oude wet te verbeteren. Zoals we reeds meldden zullen de vrijgestelde huurbedragen worden verhoogd, zodat de lage huren ook na de huurverhoging niet in de personele belasting zullen vallen. De bepaling dat gemeubileerde kamers, die alleen daenden om te worden ver huurd. maar voor 2/3 van de huurwaarde werden aangeslagen zal vervallen. Bij de huidige womngschaarste kan worden aangenomen dat deze kamers of percelen het gehele jaar verhuurd zijn. De honderd extra opcenten op de gron De honderd extra opcenten op de grondslag huurwaarde komen in de plaats van de aanvankelijk aangekondigde huur belasting. We schreven daarover eergiste ren reeds. Zegelrechten De Zegelrechten dateren over het alge meen nog van 1917. De Regering stelt thans verdubbeling van deze rechten voor, o.a. voor het formaatzegel, dat gebruikt wordt bij officiële sollicitaties, schuldbe kentenissen e.d. Het aantal vrijstellingen zal echter worden uitgebreid. Het alom bekende kwitantiezegel wordt van een dubbeltje op vijftien cent gebracht. Duur der dus, maar het behoeft pas geplakt te worden op kwitanties van 20 gulden en hoger Huurzegels blijven gel ijk De wijziging va<n de Registratiewet Hoogst ernstige toestand in Indonesië De groepen die bij Nederland willen blijven, denken aan verzet Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, is de toestand In de Mina- hassa, Ambon en Timor hoogst ernstig. De stromingen, die niet onder Indonesië willen komen, zullen nog een laatste middel proberen om op de Ronde Tafel Conferentie gehoord te worden. Zij wij zen erop, dat zij Nederlands onderdaan zijn en dat een Nederlands onderdaan niet tegen zijn wil een andere nationali teit kan worden opgedrongen. Zal dit laatste beroep niet baten, dan staat een gewapend optreden voor d deur. TFBUGKEER BATALJON STOOTTROEPEN IN DEN BOSCH Terwijl gisteren het reg. Stoottroe pen in de garnizoensstad Den Bosch zijn eerste lustrum vierde, is hier tevens de ontvangst geschied van het laatste batal jon Oorlogsvrijwilligers, dat uit Indone sië terugkeerde: het 9e reg. met aanvul lingsdetachementen. De manschappen werden toegesproken door kol. C. Wal raven, gen. maj. J. A. Sitsen, burgemees ter Loeff en de oud-commandant der Stoottroepen J. de Groot. Melktekort te Leiden opgeheven Daar het bedrijfsschap voor Zuivel de geblokkeerde melkpoeder heeft vrij ge geven. kunnen de Leidse melkhandelaren Ver normaal afleveren. brengt een verhoging van het recht we gens openbare verkopingen van roerende goederen bij opbod, afslag en inschrijving. Het wordt verhoogd van 1 op 3 procent. Gratis registratie van onderhandse ak- n is afgelopen. Voortaan zal men vijftig cent moeten betalen. Overdracht van on roerende goederen blijft gelijk. Republikeinen zijn het niet eens over Namen Hatta's woorden lieten dit doorschemeren. In Nederlandse delegatiekringen maakt men uit het persgesprek, dat Moh. Hatt; Dinsdag in het perscentrum van d< Ronde Tafel-conferentie gaf, op, dat de republikeinse delegatie niet alle punten aanvaardt van de afspraken, die er Zon dag te Namen zijn gemaakt. Van Neder landse zijde merkt men op, dat, als een deel van die afspraken ongedaan wordt gemaakt, de hele zaak opnieuw in behandeling moet komen. De republikeinse delegatie gaf boven dien nog een „verduidelijking" uit van Hatta's verklaringen. Zijn uitspraak over positie en functie van de Kroon moet namelijk als volgt worden gelezen: „Men is het over de positie van het Hoofd van dc Unie over het algemeen eens gewor den. Besprekingen over de formulerin gen, welke daarop betrekking hebben, zijn nog gaande". De opmerkelijkste ver andering is, dat de „functie" van het Hoofd der Unie niet genoemd wordt. De zitting van het Hof, dat te Hamburg de vroegere Duitse veldmaarschalk Erich von Manstein berecht, is tot 5 October verdaagd. Door de directeur van het Rode Kruis, de heer A. van Emden, werd gister middag officieel de eerste prijs van de Doolhof-prijsvraag, een Cabriolet-auto, aan de gelukkige winnaar, de heer F. Versluis uit Hoek van Holland, over handigd. De heer Versluis neemt het contactsleuteltje in ontvangst. Vrijspraak voor twee soldaten, die inenting weigerden Principiële uitspraak van de Arnhemse krijgsraad :ee soldaten, die weigerden zich te laten inenten, zijn gisteren door de krijgsraad te Arnhem vrijgesproken. Op grond van een ministeriële beschikking is het geen dienstbelang, dat soldaten tegen hun geweten in worden ingeënt. Het bevel daartoe is dus geen dienst bevel. zodat dienstweigering niet wettig wertuigend bewezen is. Deze zeer belangrijke en principiële uitspraak kan begin zijn van de oplossing van een reeks moeilijkheden, waarin velen zich door hun geloofsovertuiging bevinden. De beide soldaten waren gelegerd in Oldebroek en weigerden de inenting in Augustus. Zij vertrekken beide dezer dagen naar Indonesië. Daar wachten hen vele moeilijkheden. Zij zullen geïsoleerd worden gehouden van de troep en men vraagt zich af, hoe zij terug zullen keren, want alle landen, die op de route worden aangedaan, weigeren aan schepen, waar op zich niet-ingeënte passagiers bevin den. landingsvergunningen te geven De auditeur-militair had een andere opvatting van het begrip „dienstbevel" is een bevel, zei hij. waaraan drie voorwaarden zijn verbonden: het militair dienstbelang, een meerdere moet het bevel geven en dit moet een bevoegde eerdere zijn Hij eiste een maand voor waardelijk met een proeftijd van een Verdediger was mr B. W. F. Paauwe uit Den Haag. Het meeste bloed blijft kleven aan de handen" Doodstraf geëist tegen Viebahn en Ruhl Tegen de Kriminalsekretare Emile Ruhl en Friedrich Chr. Viebahn is gistermiddag voor het Amsterdamse B.G. de doodstraf geëist. Na het proces tegen hun chef, Willv Lages. is er over deze beide zaken niet heel veel meer te schrijven. Wel kwa- tn op de beide procesdagen andere misdaden ter sprake, andere mishande lingen, andere moorden, ook Silbertanne- acties. Maar zij waren de twee „rechten- handen van Lages", zoals de advocaat fiscaal, mr M. H. Gelinck, het uitdrukte Viebahn mag dan een eerlijk man zijn (Ruhl was sluw als geen ander), doch uit de mishandelingen blijkt beider ire aard. „Mr Van Rij heeft in het proces-La- ges gezegd: Waar Lages in Nederland gin, liet hij een bloedig spoor achter. Ik wil daaraan toevoegen: Bij het nalaten een bloedig spoor blijf het meeste bloed kleven aan de handen en die han- van Lages waren Viebahn en Ruhl," zeide mr Gelinck. De uitspraak zal op 4 October, om half tien. volgen. Vrijdag vonniswijzing in het proces Rajk Na de eis in het „proces Rajk" tegen de acht beklaagden, hebben de verdedi gers in hun pleidooien vooral gewezen op de „vrije, eerlijke en algehele beken tenissen" en drongen zij aan op clemen- Vandaag mogen de beklaagden een laatste woord spreken en Vrijdagochtend zullen de vonnissen worden uitgespro- Eerste vuurproef voor Trumans wapenprogram President Trumans program voor wa- pem®teun aan Europa heeft gisteren zijn eerste grote vuurproef in de Senaat dergaan, waarbij een krachtige actie gon om de voorgestelde wapensteun de landen van het Noord-Atlantisch Pact, ten bedrage van 1 milliard dollar, te hal veren. Vandaag zou het ontwerp in stem ming komen. JEUGD-GEMEENTERAAD In verschillende plaatsen kent men reeds het Jeugdparlement: een debating club zou men het wel kunnen noemen, waar jongeren van onderscheidene poli tieke overtuiging hun mening naar voren brengen. Zaltbommel doet het anders. Burgemeester Buissink krijgt het daar wat drukker, want straks moet hij voor een jeugdgemeenteraad presideren. In deze raad hebben zitting S leden uit de jeugdgroep der P.vjI.A., 2 uit die van de KVP, 2 VVD, 1 A-R en 1 CH. over eenkomstig de verhoudingen in de echte raad. Twee van deze elf zijn wethouder. De leeftijd varieert vin 16 tot 25 jaar. en als regel zal de raad tuee of drie we- officiële raad bijeenkomen, het t October, iad? C t klei beetje; 't is werkelijk menens: de jeugd raad zal de agenda van de grote raad be handelen. De jeugdleden krijgen alle raadsstukken thuisvoor zover wette lijk mogelijk natuurlijk en de kos ten komen op de echte gemeentebegro ting. 't Is geen spel. Want de jeugdraad zal voorstellen bij de raad indienen, opdat deze kan profiteren van de wellicht fris sere ideeën der jongeren. Verder hoopt men bij de jeugd meer belangstelling voor sociale en staatkundige problemen te kweken. Een tip voor burgemeester De Ranitz van Utrecht en burgemeester Wate allen. die de burger villen bevorderen? Uit postagentschap te Velsen f 400 geroofd Jongeman sloeg invalide houdster in het gezicht Een jongeman sloeg gistermiddag om half vier de invalide houdster van het postagentschap te Driehuis-Velsen met een hard voorwerp in het gezicht, maakte zich meester van de zegelkas (rond 400 gulden) en verdween op de fiets. De houdster van dit agentschap, dat sinds 1 Augustus jl. in een oude boerde rij aan de grote weg naar IJmuiden is gevestigd, is de 27-jarige mej. R. Axis, die slecht ter been is. Zij vertelde, dat een naar schatting 24-jarige jongeman plotseling voor het loket stond en haar met een voorwerp een pijp of een re volver of zo in het gelaat sloeg. De schrik was erger dan de gevolgen: en kele blauwe plekken en een verbrijzelde bril. Zij was even versuft door de klap, maar waarschuwde spoedig de politie. Naar aanleiding van hetgeen mej. Aris zich wist te herinneren en van de verhalen van enkele omwonenden, die de dader te voren hebben zien rondscharre len, werd een signalement opgesteld. De jongeman is lang, heeft donker haar, draagt een sportshirt (wit, verschoten khaki of blauw), beige plusfours en een bril met donker montuur. Geen auto, toch tevreden De familie F. Versluis uit Hoek van Holland won de hoofdprijs in de Dool- hofpuzzle van het Rode Kruis. Gisteren, is die prijs, een Skoda-auto, overgedra gen. De heer Versluis, die grondwerker is, kan de wagen vanwege de kosten niet houden, maar het geld, dat de auto bij verkoop zal opbrengen, is zeer welkom. Het leven wordt goedkoper bij onze Zuiderburen Grote hoeveelheden voedsel worden ingeklaard en brood is er nog genoeg men de Belgische minister van Landbouw geloven mag, dan kan België tevreden zyn met de huidige stand van zaken. België heeft weliswaar ten opzichte de dollar gedevalueerd (en dat moest wel omdat bijna iedereen het deed), r het devalueerde veel minder dan de andere landen, zodat men eigenlijk beter een revaluatie kan spreken, aldus de minister. Hij bedoelt daarmede een waardevermeerdering van het geld instede van een waardevermindering. Dit maakt de toestand voor de Bel gische exporteurs wel minder prettig, die zullen hun prijzen moeten ver lagen, als zij willen concurreren tegen landen met gedevalueerd geld, maar de grote massa van het Belgische volk, de verbruikers namelijk, kunnen zich in de handen wrijven. Immers 80 procent van ivoer komt uit landen met gede valueerd geld en een groot aantal arti kelen wordt dus g'oedkoper. Daar heb je In de eêrste plaats allerlei allernood zakelijkste dingen, zoals grondstoffen de textielnijverheid (vooral wol), hout, ertsen, leder, cacao, veevoeder Het koren daarentegen moet ge kocht worden in landen, waar het geld duurder is, maar geen nood, want Bel gië had dit jaar een overvloedige oogst heeft bovendien nog zoveel voorraden zijn schuren, dat de broodprijs gelijk kan blijven. Intussen kan België enkele maanden rustig rondkijken, waar het goedkoop nieuw koren kopen kan. Met de benzine staat het niet veel anders. De autoritjes worden dus niet duurder. Grote hoeveelheden van allerlei voed- selwaren worden ingeklaard, o.a. zijn sinds het begin der maand invoervergun ningen afgegeven voor 2370 ton boter, en de Nederlandse boter daalde van 82 tot 77,50 francs. Bovendien zijn er nog HOEVER ZIJ TUIMELDEN Engeland: 1 p.st Nieuw Zeeland: 1 p.st. Zuid-Afrika: 1 p.st. Eire: 1 p.st Egypte: 1 pond Australië: 1 p.st Irak: 1 dinar 2.80 dollar 2.80 dollar 2.80 dollar 2,80 dollar 2.80 dollar 2.24 dollar 2.80 dollar 2.80 dollar De hierna volgende landen hebben een andere wijze v Nederland: 1 dollar Indonesië België Luxemburg Griekenland Frankrijk Finland Zweden Noorwegen Denemarken IJsland Malakka Portugal 3.80 gulden 3.80 gulden 50 francs 50 francs X)0 drachmen 150 francs 131 mark 5.18 kroon 7.14 kroon 6,92 kroon 4.7 ropü 4.7 ropij 3.077 dollar 28,75 escudos 30.5 12.5 12,5 pet. 35 pet. 6 pet. 30 pet. 30 pet. 30 pet 30 pet 30 pet. 30 pet. 30 pet. 30 pet. 30 pet. 15 pet. vergunningen afgegeven voor 12.000 stuks levend slachtvee, 6000 tons rund vlees en 1280 varkensvlees. De angst voor prijsstijgingen wordt bovendien nog verzacht doordat de Bel gische regering de prijzen van oude voor raden importgoederen handhaaft Om de Europese handel te bevorderen worden de artikelen waarvan invoer vrijgelaten is, met 15 procent verhoogd. Zwitserland staat er anders voor, daar heerst pessimisme. Vroeger voerde het land touristen in, en nu kan het wel touristen uitvoeren, want men vreest, dat er niemand meer komt Geneefse bankiers verwachten, dat er toch wel devaluatie moet zijn, daar anders de hotelbedden leeg blijven. In het naburige Italië verklaarde de regering, dat men daar voor het ogen blik niet devalueert. De waardevermindering van de Por- tugeese escudo valt mee. inplaats van 20 wordt deze 15 procent en de dollar noteert 28,75 escudo's tegen vroeger 24,95. Het pond sterling doet 80,50 tegen vroeger 100. Irak is het 24ste land dat zijn geld verlaagt en wel in dezelfde verhouding als het pond sterling. De dinar noteert thans 1,80 dollar tegen vroeger 4,03. Duitsland verkeert in afwachting. Men rekent op 20 procent devaluatie en de volkswagenfabriek te Brunswijk wil 33 procent, want dan verkopen z\j haar auto's beter. De Duitse regering heeft geheime voorstellen aan de geallieerden overhandigd en voorlopig blijft het dus afwachten. Intussen worden er thans besprekin gen gevoerd om nu men A(devaluatie) gezegd heeft, ook B (vrijmaking van de Europese handel) te zeggen. Een Ame rikaanse hoogwaardigheidsbekleder te Parijs verklaarde, dat er nu pogingen worden gedaan om een muntunie te sluiten tussen Italië, Frankrijk en Bel gië, waarbij geleidelijk de andere Euro pese landen en ook Engeland zich moe ten aansluiten, terwijl de Franse minis ter van Financiën, Petsche, er op wees. dat de onderhandelingen over vrijhandel tussen Frankrijk, Nederland en België goed op dreef waren, en lelijk in de war zijn gestuurd door de Britse devaluatie. Tevens heeft de Amerikaanse minister in Financiën in de commissie voor buitenlandse zaken van de senaat een wetsontwerp ingediend, met het doel Engeland in staat te stellen een groot aantal aankopen, die het in Amerika deed, thans in Europa te verrichten. Kapt. t.z. C. W. Slot. tot voor kort werkzaam op de Marinestaf, is m.i.v. 12 September j.l. belast met het bevel van Hr Ms vliegkampschip „Karei Door- Minister Schokking toont aan. dat deze begroting geen beeld kan geven omtrent de vastgestelde lijnen, waarlangs het be leid zich in een komende periode zal be wegen. Van het Indonesische conflict kan de oplossing wel worden verhoopt, maar niet met stelligheid voorzien. En voor West-Europa bestaat nog onzekerheid over de mate waarin en de wijze waarop samengewerkt kan worden. De wijzigingen van organisatorische aard. die op 1 Mei jj. werden uitgevoerd (aanstelling van twee Staatssecretarissen en wijzigingen in de hogere legerleiding) zijn nuttig gebleken voor het doel, het ge hele militaire apparaat in de hand te hou den. In 1950 wil men geraken tot één de partement van Rijksverdediging. Aan de verantwoordelijkheid jegens de nabestaanden van hen, die als militair 't le lieten zal moeten worden voldaan en zij die door militaire plichten in gezond heid of bestaansmogelijkheid zijn ge schaad, zullen door de Regering moeten worden geholpen. Europa vraagt de aandacht Al mag een vermindering van de mili taire inspanning in Indonesië worden ver vacht. daarnaast is een stijging van de lasten in Europa waarschijnlijk. Aller eerst wil men militaire formaties schep- die in internationaal verband tot doeltreffende afweer in staat geacht kun- worten. Nieuwe strijdmiddelen zul len slechts in beperkte mate kunnen wor den aanvaard De vervaardiging in eigen nijverheid van voor de defensie noodza kelijk materieel zal worden bevordert. t bondgenootschappelijk overleg heeft geleid tot een algemeen denkbeeld omtrent wat nodig is om West-Europa tegen een bedreiging te verdedigen. Ne derland zal een gedeelte moeten vormen het geallieerde front, in de eerste plaats bestemd voor dekking van eigen gebied op de grond en in de lucht. De uitzending van troepeneenheden lar Indonesië wordt beperkt tot wat >or aflossing onontbeerlijk is. DAT generaal De Lattre de Tassigny a zijn bezoek aan ons land bij de Franse ambassadeur, J, Ricière. lunchte (in aan wezigheid van o.a. min. Schokking) en lar Brussel is vertrokken. DAT de A'damse gem. raad een crediet in f 1.137.000 voteerde voor het bouw rijp maken van terreinen bij het voorm. Weesperpoortstation en f745 000 voor de bouw van 46 dubbele woningen aan de Ranonkelkade en de Heimansweg. DAT de kapt. t.z. van de Ld. H. L. ten Cate, die onlangs uit de Oost repa trieerde, wegens langdurige dienst op verzoek per 1 Oct. eervol is ontslagen en de tijd. kapt. Lz. L. H. Quant, tot voor kort marinecommandant te Soerabaja, zal worden benoemd tot voorz. der doel matigheidsinspectie ten departemente DAT de exploitatie van de Zaterdag geëindigde dienst VlissingenFolkstone wat het aantal passagiers betreft is i gevallen DAT B. Burger, gem. secr. van 'sHeer Arendskerke, in gelijke functie is noemd te Goes (vac.-wylen J. I. van Bal- legoyen de Jong). DAT J. M. Bikibergen is benoemd tot Ned. consul te Cleveland (ressort: de staat Ohio). DAT 21 van de 50 houtsjouwers en be stekzoekers van de Groninger houthan- ;1 v.h. W. Kunst in staking zijn gegaan n hoger loon DAT uit het IJ te A'dam het lijk is opgehaald van dc Eng matroos W. G. Forster. die er op 8 Sept. verdronk en uit het Noordhollands Kanaal dat van de 11-j. C. de W., die sinds enkele uren werd vermist DAT het wederopbouwplan van En schede. hetwelk reeds in 1946 werd ge publiceerd en waarvoor acht millioen nodig is, thans door de Regering is goed gekeurd. DAT de nat. rundveetentoonstelling in Den Bosch. tg-v. het 75-j. bestaan van het Ned. Rundveestamboek, gisteravond is geopend- DAT in de Langstraat dit jaar wegens de geringe belangstelling geen fokveedag wordt gehouden. DAT in Groningen een tweedaags con gres is gehouden van de bedrijfsgroep Steen, Cement. Glas en Fijn-keramische Industrie DAT voor het Bossche gerechtshof gens deviezenfraude in hoger beroep 2 mnd. gev straf zonder aftrek werd ge- eist tegen de v.m. dir. van een steenfa briek te Hilvarenbeek J. v. d. P. (recht- bankvonnis: f 10.000 subs. 6 mind). DAT minister Mansholt morgen de ieuwe fabrieksinstallatie van de N V. Destructor te Son in gebruik zal stellen. DAT gedeelten van de landgoederen Ekeby te Voorst. Heriks te Winterswijk. Schouwenburg te Doornspijk, Dennen burg te Driebergen, Oirschotse Heide. Hoef aan de Pan en de Eindhoutse Hoef te Oirschot. Wargashuyse te Vught, Het Sidebroek te Enschede en Zandber- te Zeist wettelijk zijn aangemerkt als landgoederen. DAT het oud-Tweede Kamerlid E J M. Stumpel (R.K.) te Hoorn, drukker-1 uitgever van het Nw. Noordholl. Dbl-, Zaterdag 70 jaar wordt. DAT schout-bij-nacht H. Schaper Za terdag op Gilze-Rijen 24 vliegbrevetten zal uitreiken aan marinevliegers en 9 brevetten van vakbekwaamheid aan vliegtuigtelegrafisten. DAT de 25-j. machinist L. G. van de staatsmijn Maurits tussen een ontspoorde mijnwagen en de zijwand van een steen gang bekneld raakte en later is over- DAT de grensbewaking, die na de grenscorrectie werd uitgebreid met per soneel van de Kon. Maréchaussée, op normale sterkte is teruggebracht en over gedragen aan da douane-ambtenaren. Minister Schokking teil: Eén dep. van Rijksverdediging - minder soldaten naar Indonesië - eerste oefening van één jaar Het ligt in het voornemen, in 1950 de terugkeer van de 7 December-divisie te voltooien en daarna de tweede divisie te repatriëren. Bij elke divisie behoren zes bewakingsbataljons, die gelijk met de divisie waren uitgezonden. Bovendien wil men de zgn. Se divisie (lichting 1947) in de loop van 1950 naar Nederland terug voeren. De gemiddelde sterkte van de KX. in Indonesië zal volgend jaar 68.300 man bedragen en de eindsterkte 46.300 man. Deze mededelingen doet minister Schokking in de thans ingediende begroting van Oorlog. HUP, HOLLAND! In Den Haag werd gisteren balwedstrijd gespeeld tussen parle mentaire persmensen en Kamerleden. In de rust moedigt freule Wttewaall van Stoetwegen de spelers aan, want na de pauze moest de strijd verbeten verder gaan. Hier zijn mr Donker, de heer De Ruiter en drs Nederhorst in de aanval, doch niemand kon er iets aan veranderen, dat Aangezien 1950 het eerste jaar zal zijn van de reeks, welke nodig is voor de uitvoering van een afgerond plan van le gervorming, zad in 1950 de vredesorgani satie voor het eerst een meer duurzaam karakter kunnen verkrijgen. Het nieuwe plan Het legerplan 1950, dat de minister nader ontwikkelt, omvat de over een aantal jaren verdeelde vorming van een bescheiden veldleger, bestaande uit enkele divisies, met de nodige leger corpstroepen en reserves, benevens van de troepen bestemd voor inwendige vei ligheid. de verdediging der gebieden buiten het operatiegebied en de bescher ming tegen overvallen uit de lucht. Het der dienstplichtigen, behalve offi cieren en onderofficieren, krijgt een eer ste oefening van één jaar. 51.000 man in Nederland De lichting, die in het raam van dit legerplan jaarlijks in het algemeen in twee ploegen zal worden opgeroepen, voor de KL. rond 39.000 man. Het totaal aantal in opleiding te nemen dienstplichtigen in 1950 bedraagt echter ten naaste bij slechts 22.000 man. De overgang van de huidige toestand op die van het legerplan 1950 vraagt en kele voorzieningen. Zo zal in het voor jaar. behoudens voor de drie opleidings eenheden die elk een bataljon infante- opleiden voor uitzending naar Indo- geen lichtingsploeg onder de wa penen worden geroepen. De gemiddelde sterkte van het in Nederland verbljj- ende deel der KL., met uitzondering an de Luchtstrijdkrachten, zal in 1950 maximaal 51.000 bedragen. Herhalingsoefening Uit Indonesië teruggekeerde eenheden zullen voor mobilisatie gereed moeten orden gemaakt door middel van een korte herhalingsoefening in 1950 Een aantal onderdelen ter gezamenlijke sterk an 18.000 man zal in drie groepen 6.000 elk gedurende 20 dagen (ka ïn officieren) en 16 dagen (de man schappen) worden geoefend. Voorts zul- ,-oor een aantal kleinere onderdelen mobilisatie-oefeningen van enige dagen worden gehouden. Nat. Reserve De minister deelt ook nog mede, dat de vorming der Nationale Reserve gesta dig voortgaat. Het voornemen is, om uit de vrijwilligers der Nationale Reserve, t infanterie-eenheden, eenheden lichte luchtdoelartillerie te vormen. Ook wordt de mogelijkheid overwogen, nog andere specialistische formaties als en afvoertroepen. pontonniers, spoorwegtroepen, verbindingstroepen enz. uit vrijwilligers der Nationale Reserve te ten. De kosten der Nationale Re- zijn geraamd op een gemiddelde sterkte aan vrijwilligers van 12.500 man. Binnenscheepvaart te Antwerpen stilgelegd Uit protest tegen „bevoorrechting" van Nederlandse schepen Te Antwerpen is gisteren een staking in de binnenscheepvaart uitgebroken. De schippers verzetten zich tegen de vrije keuze van schepen door de bevrachters oeren daarbij aan, dat te Antwerpen veel te veel Nederlandse schepen worden geladen, terwijl de Belgische schepen bij hun terugreis uit Rotterdam niet in zulk gunstige positie verkeren. De be vrachters van hun kant beweren, dat zij schepen kiezen volgens de wensen van hun opdrachtgevers. Nederlandse schip pers verklaren, dat voor verschillende goederen, o m. graan, slechts één schip op de honderd onder Nederlandse vlag vaart. SchipholIsraël van 17 Oct. af Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt, zal de KLM op 17 Oct een aanvang maken met één maal per week een vlucht naar Israël uit te voeren. De route wordt afgelegd in 9 uur met een DC 3 Men zal des Maandags van Schip hol vertrekken en Dinsdag de retour vlucht te Lydda aanvangen. Zal Truman staalstaking opnieuw afwenden? President Truman heeft gisteren ver zocht om een „bestand" van zes dagen in de dreigende staking van één millioen Amerikaanse staalarbeiders, die in de nacht van Vrijdag op Zaterdag zou be ginnen. Hy vroeg werkgevers en vak bonden eveneens de onderhandelingen voort te zetten, waarbij regeringsbemid delaars ter beschikking zouden staan. U. S. Steel Corporation heeft het verzoek van de president reeds ingewilligd. Zoals bekend is. wist de president enige weken geleden op dezelfde marter de staking, althans voor enige tijd, af te wenden. Selden Chapin thans benoemd Thans is de officiële benoeming afge komen van de heer Selden Chapin. voorheen gezant te Boedapest, tot Ameri kaans ambassadeur in Den Haag. De heer Chapin is 50 jaar en bekleedde diploma tieke functies in China, Rome, Latijns Amerika.Algiers en Parijs. Zijn naam werd genoemd in getuigenissen tydens het proces-Mindszenty. Chapin ontkende in deze zaak betrokken te zijn geweest. Na zyn terugkeer uit Hongarije is hij raadgever geweest van minister Acheson De nieuwe Amerikaanse gezante in Luxemburg, Perle Mesta, heeft gisteren haar geloofsbrieven aan de groothertogin overhandigd. WEERBERICHT Veel beicolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Over het algemeen veel bewolking, maar op slechts enkele plaatsen, voornamelijk m de Zuidelijke helft van het land, wat lichte regen of motregen. In het Noor den van het land in de nanacht en och tend nog hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Weinig verandering van temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Vrijdag 23 September: zon op 6.26, onder 18.38; maan op 7.34 onder 1859 uur. 29 September E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1