5 MAANDAG 19 SEPTEMBER 1949 „Wat denkt U ran de devaluatie en haar gevolgen Alle consequenties zijn nog niet te overzien Wy hebben verschillende vooraanstaande en minder vooraanstaande Nederlanders de vraag gesteld: „Wat denkt U van een eventuele Nederlandse devaluatie en wat sullen de gevolgen zyn voor ons volk?" Hieronder treffen onze lezers de antwoor den aan. Antwoorden, die over het algemeen getuigen van een inzicht in de nood zakelijkheid van de getroffen maatregel, al is men over de gevolgen er van nog niet zeker, omdat alle consequenties nog niet zyn te overzien. H. W. TILANUS, voorzitter van de Tweede Kamerfractie der C.-H.U.: „Het is een moeilijk vraagstuk, omdat een en ander nauw zal samenhangen met de politiek op het gebied van lonen en prij zen. Ik hoop, dat de gevolgen niet al te diep in het volksleven zullen insnijden. De omstandigheden zijn anders dan in 1936: toen moest de Regering hals over kop allerlei wetsontwerpen indienen om de gevolgen van de devaluatie op te vangen. Ik herinner me dit nog goed. omdat ik toen als lid van de Commissie van Rapporteurs erg hard heb moeten werken om alles op tijd klaar te krij gen. De machtigingswetten van toen gel den nu nog .zodat de Regering thans on middellijk alles kan reguleren." J. SCHOUTEN, voorzitter van de A.R. Tweede Kamer-fractie: „In de laatste tijd is van vele zijden ge zegd, dat devaluatie niet het geneesmid del is voor de kwalen, waarmee het grootste gedeelte van de wereld worstelt. Bij die opvatting sluit ik mij aan. Zij geldt mijns inziens ook voor Nederland. Verder is de betekenis en zijn de gevol gen van een devaluatie niet te bepalen, zolang niet bekend is welk Regeringsbe leid intern en extern zal worden gevolgd. De redevoering van Sir Stafford Cripps heeft naar mijn mening op dit punt geen helderheid gebracht. Onze regering heeft, naar zij liet mededelen, de zaak nog in beraad, zodat ook te dien aanzien op schorting van een definitief oordeel nood zakelijk is. Prof dr H. J. WITTEVEEN, hoogleraar aan de Economische Hogeschool te Rot terdam: „De devaluatie van het pond, waartoe na lange strijd thans eindelijk is besloten, kan worden gezien als een belangrijke en noodzakelijke stap in de richting van een vrijer handelsverkeer. Men kan niet verwachten dat met deze stap onmiddellijk het doel van een even wichtige betalingsbalans bij een vrij handelsverkeer kan worden bereikt. Wel mag men stellen, dat deze devaluatie, waardoor de prijzen in de wereld economie meer in overeenstemming wor den gebracht met de werkelijke schaarste- verhouding, een onmisbare voorwaarde is waardoor deze ontwikkeling van hei handelsverkeer in de richting van het gewenste evenwicht mogelijk wordt." Mr J. A. DE WILDE, oud-minister van Financiën. voor de A.-R. lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal: „Het is uitermate moeilijk, het effect Van een devaluatie te bezien, want niemand, ook minister Lieftinck niet, weet wat het uiteindelijke resultaat zal Zijn. Ik verwacht, dat de gevolgen niet zo bar groot zullen zijn: alleen de invoer uit de dollargebieden zal duurder wor den. De ingevoerde goederen uit Enge land en de andere landen, die mee de valueren, zullen voorlopig wel niet in prijs stijgen. De prijsstijging zal zich niet onmiddellijk doen gevoelen, doch slechts over enige tijd. De devaluatie is een van de middelen om de uitvoer naar Amerika te stimuleren. Als zodanig is het een steun aan de plannen van minis ter Van den Brink. Ik hoop, dat deze steun inderdaad gevolgen heeft. Overi gens toont dit devaluatie-besluit, hoe enorm afhankelijk geheel West-Europa, Engeland incluis, is geworden van Ame rika. Engeland heeft zonder meer bak zeil moeten halen. Welke Invloed het feit, dat België niet devalueert, op de Benelux zal hebben, kan ik nog niet overzien. Over het algemeen zou ik wil len zeggen, dat de maatregelen zullen moeten uitlopen op een loslaten van all deviezenbepalingen. Nu bepaalt de Reg< ring feitelijk de koers, maar er zal wes een tijd moeten komen, dat deze zich zelf vindt. te gaan, nu Engeland het deed. Dit eenmaal het gevolg van de inter nationale verhoudingen. Anders zou de export stop komen te staan. Op den duur is prijsstijging te verwachten. Het hangt echter van de Regeringspolitiek lonen en prijzen af, hoe dit zal worden gevoeld. Zij staat voor het grote probleem, hoe de compensaties moeten worden gevonden, waardoor niet de kleine man alleen de lasten krijgt te dragen. In deze omstandigheden is het bijv. de vraag, of het nog wel gewenst is, dat de aangekondigde verhoging van de omzetbelasting doorgaat Ik verwacht niet zoveel van de devaluatie als middel de export naar Amerika te stimule- doch laten we er het beste van hopen. Naar buiten is het een middel, dat Nederland helpt, maar naar binnen zal het toch wel enige pijn en moeite veroorzaken, wanneer men bedenkt, dat verhoging van het prijspeil met 5 a 10 pet. in de loop der komende maanden toch wel is te verwachten." Zowel de heer J. SCHIPPER, secreta- s van het Christelijk Nationaal Vak verbond als de heer H. OOSTERHUIS, voorzitter van het N.V.V. zagen er geen in. een persoonlijke mening mee te delen. De vakbeweging was met de Re gering in overleg over het beleid t.av. lonen en prijzen Daar is nu de deva luatie tussengekomen en voor de stand punten kunnen worden bepaald zal een en ander moeten worden bestudeerd. De KOFFIE-JUFFROUW in de cafe taria: Devaluatie? Nou dat ken d'r nog bij. Maar de koffie kost vandaag nog tien cent De TIMMERMAN aan de toog: Nou krijgen we zeker ook de derde loon- ronde? Maar wat schiet je d'r mee op? Straks worden de lonen misschien hoger de goederen duurder. Zijn we weer n ver. Een gewoon mens begrijpt er toch niets van. De MELKBOER: Mijn een zorg. Uitge kleed wor je toch! Een BAKKERSBAAS: Ik verwacht dat weinig verandering zal komen. Ove rigens hangt dat helemaal van de rege ringsmaatregelen af. Als wij de tarwe uit Amerika duurder moeten betalen, zal de Regering wel met subsidiëringen voor de dag moeten komen. Maar we weten nog Een groot MELKHANDELAAR: Wij weten nog niets. Alles hangt van de Re gering af en die heeft haar maatregelen natuurlijk al genomen. Alleen, wij ten het nog niet. In Namen deden de leden van de Ronde Tafel Conferentie nieuwe krachten op voor de volgende ronde in de Ridderzaal. Dit zyn de heren Van Maarse- veen en Van Royen, die als z|j over de „overbrugging" van de geschillen gaan spreken, blijkbaar het liefst een passende omgeving uitzoeken Het was gezellig te Namen, maar verder weet men weinig Er zou een oplossing zijn gevonden voor de Unie-organen De centrale commissie van de Ronde Tafel Conferentie is gisteren reeds In Nederland teruggekeerd. De speciale correspondent van A.N.P. verneemt, dat de besprekingen, die zich hoofdzakelijk op het terrein van de Unie hebben bewogen, een bevredigend verloop hebben gehad. Het resultaat zal verder door deskundigen worden uitgewerkt en in de staatkundige commissie worden besproken. Ook het resultaat schijnt niet onbevredigend te zqn en men zou een oplossing hebben gevonden inzake de aard der Unie-organen. het terras dat et de Maas. Hiern; A.P. meldt nog een menigte van bij zonderheden. Zo zou Vrijdagavond de eerste formele bijeenkomst een uur ge duurd hebben, maar geen beslissing heb ben gebracht, terwijl de verstandhouding vriendelijk was. Zaterdagmorgen zag men de gedelegeer den in kleine groepen door het park wan delen. Dr Drees deelde aan verslaggevers mede, dat er niets zou worden bekend gemaakt voordat men in Den Haag terug was .Voor de pers geleek de bijeenkomst een ballet met sultan Hamid II als prima ballerina in een wit overhemd, donker rode pullover en flanellen broek. De ge delegeerden hingen in kleine groepjes rond in de lounge, de bar en het park. soms spraken zij ernstig, soms geamu seerd. Mappen of documenten kwamen niet te voorschijn, kopjes, glazen, siga rettenkokers en camera's waren de enige lichtbare gereedschappen. Van zenuw achtigheid en luidruchtige discussies was geen sprake. Om 12 uur was het middag maal aan een grote vierkante tafel. Aan ine eind zat dr Drees, aan het andere de sultan zonder jas of das. Hierna ge bruikte men koffie aan kleine tafeltjes op In September 1936 werd óók een devaluatie afgekondigd VERSCHILLEN TUSSEN TOEN EN NU te de regering bekend, dat zij, gedwon gen door de monetaire maatregelen, die Zwitserland had genomen, verplicht was een monetaire politiek te gaan voeren, niet gericht op wettelijke devaluatie, doch op natuurlijke depreciatie. De heer Colijn maakte de maatregelen in een radio-rede bekend. De effecten beurs was Maandag 28 en Dinsdag 29 September gesloten en op laatstgenoem de dag trad de Regering met een verkla ring voor de Tw.eede Kamer. Er werd een uitvoerverbod voor goud afgekon digd en maatregelen tot het voorkomen van prijsopdrijving. Eéi» daarvan was een wijziging in de landbouwpolitiek, die er op gericht was te voorkomen dat de prijzen van de eerste levensmiddelen als H J. HOFSTRA, financiëel expert, lid aardappelen en brood zouden stijgen, van de Tweede Kamer voor de P.v.d.A.: De eerste dag noteerde het pond in de „Het was onvermijdelijk, tot devaluatie wisselkoersen f 8,90 tot f9,20, de dollar Op Maandag 28 September 1936 maak- f 1,7914 tot f 1,81, de Franse franc f9,20 de Belgische f30,25. Zwitserland no teerde f42 en de gouden tientjes kost ten f 11 tot f 11,50. Ons blad constateerde destijds: „Het prijsgeven van de gouden standaard is met grote kalmte opgenomen. De beza digde en geruststellende rede van dr Co- lijn drukte alle ongerustheid de kop in. Dat laatste was dan ook wel een scherp contrast met de aankondiging van de de valuatie thans, op een week na dertien jaar later. Tóen de minister-president, die voor de radio de ingrijpende maat regelen bekend maakte, een diepe zorg voor de belangen van de kleine man en een bescherming in de eerste plaats van zijn eerste levensbehoeften: aardappelen Tóen: zo snel mogelijk een regerings verklaring voor de Kamer met In ijltempo werd Defensie-Raad gevormd voor het Noord-Atlantisch gebied Ver. Staten, Engeland en Frankrijk hebben de leiding in de militaire Pact-Commissie Te Washington werden inzake de verdediging van het Noord-Atlantisch gebied belangrijke besluiten genomen. Er is een commissie ingesteld, welke tot taak heeft de militaire maatregelen te nemen voor de verenigde defensie van het territorium, dat onder het Pact ressorteert. In die commissie zullen de ministers van Defensie der twaalf aangesloten landen zitting hebben. Europa, Noord-Europa, de Middel- De Amerikaanse minister van Defen- - - 8ie, Louis Johnson, vertegenwoordigt de Ver. Staten in die groep. Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten zullen als leden van de „permanente groep" deze militaire commissie een belangrijke rol spelen in de unificatie der totale Wes telijke verdediging. De eerste voorzitter van de „Atlantische Raad" wordt Dean Acheson, maar de Raad zal telkenjare van voorzitter wisselen. Voor zover het Atlantische bondgenootschap een hoofd kwartier nodig heeft, zal dit in Wash ington gevestigd zijn en in deze stad zal dan ook de zetel van de „Permanente groep" gehuisvest worden. Men heeft hieraan met „full speed" gewerkt, als men nagaat, dat de belangrijke over eenkomst binnen een uur tot stand kwam. Een der ministers die de con ferentie bijwoonde, merkte op: „wat wij ln een uur tijds bereikt hebben, zou, Indien de Sowjet-Unie aanwezig geweest ware, jaren hebben gekost." Er zal nu zo spoedig mogelijk door de Raad een studie gemaakt worden van de militaire productie en voorraden der Pactlanden, waarbij ook Inbegrepen zijn de economi sche en financiële factoren. Minstens éénmaal per maand zal men bijeen komen óf in West-Europa óf in de Ver. Staten, ongeveer op het tijdstip waarop de Assemblée der Ver. Naties vergadert. De ministers hebben besloten tot het Oprichten van vier soorten organen: 3. Een permanente groep, bestaande uit de stafchefs van Amerika, Engeland en Frankrijk; als een soort dagelijks bureau. ontschuldiging van de premier, dat hij eerst voor de radio en daarna pas voor de volksvertegenwoordiging sprak. Thans: géén radiorede van de minis ter-president, maar een simpele medede ling van het feit door het hoofd van de Regeringsvoorlichtingsdienst. Om van een verklaring voor de kamer maar niet te spreken... En een herinnering aan de woorden van Cripps: dat in Engeland het brood duurder wordt.. SCHRIFTELIJK of MONDELING? Alvorens te beslissen moet U beslist eens prospectus aanvragen bij: R E S A HILVERSUM (bekende schriftelijke cursus) Het kan U een jaar studie schelen (Advertentie) wijd uitzicht bood op begon men het land schap en elkander te fotograferen. Hierna werd minder dan een uur vergaderd. Na afloop slenterde men door de tu: kelen maakten een flinke wandeling. Zon dag werd de formele vergadering van 15 uitgesteld omdat de meeste gede legeerden bezienswaardigheden in de om geving bezochten of in kleine groepjes besprekingen hielden. Dr Drees vertrok de ochtend per auto naar Nederland. Eerste speciale zeesleper voor Marine 3 Oct. klaar Opnemingsvaartuigen voor hydrografie volgend jaar van stapel De „Orkaan", de eerste zeesleepboot, die speciaal voor de Kon. Marine i bouwd, zal vermoedelijk 3 October den opgeleverd. Het schip is thans i timmering bij de scheepswerf van de ge broeders Fikkers te Foxhol en heeft machinevermogen van 1200 PK. De twee ophemingsvaartuigen voor de afd. Hydrografie van de Marinestaf in de In donesische wateren zullen waarschijnlijk resp. omstreeks 1 Juni bij P. Smit jr te Rotterdam en 1 Sept. 1950 bij Gusto te Schiedam van stapel glijden. De schepen hebben een standaard verplaatsing 1275 ton en worden uitgerust met twee Stork-dieselmotoren van 1000 PK elk. De grootste lengte is 71.40 meter, de breedte 10.98 en de diepgang 3.60. Voor nemingsvaartuig, dat in de Ned. wateren de oorlog verloren gegane „Eilerts de Haan" zal vervangen, wordt over om streeks veertien dagen bij J. en K. Smit' scheepswerven te Kinderdijk de eerste kielplaat gelegd. Dit schip krijgt standaardwaterverplaatsing van 368 ton moet vóór' 1 Augustus 1950 worden opgeleverd. Begin volgend jaar wordt op de Rijks werf te Willemsoord begonnen met de bouw van de lichtschepen 10 en 11, die vrijwel gelijk zullen zijn aan de „Ter- schellingerbank". Door het licht, ca 800.000 kaars sterk, dat zich 16 meter boven de waterspiegel bevindt, zal het lichtschip op een afstand van zijn waar te nemen. De schepen krijgen voorts een radiobaken (mistsignaal), diotelefonie voor verbinding met de wal en een bemanning van 11 koppen. BERUCHT INBREKER GEVAT, DANK ZIJ SNELLE ALARMERING Iemand in Assendelft hoorde op nacht aan de ramen van het huis ir •reien. Direct belde hij de politie op enkele uren later kon men in de wacht kamer van het station Krommenie berucht inbreker, de 30-j. H. S., resteren. Hij zat onder de modder lag zogenaamd te slapen. S. heeft al 17 inbraken bekend, waarvan zes de vorige week gepleegd. Op 18 Augustus uit de gevangenis ontslagen- Ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum der Algemene spaarbank va de verbruikscoöperaties te 's-Gravenhagi alsmede ter gelegenheid van het afscheid van de directeur der A.S.V., de heer R- van Sluis, wordt Donderdagmiddag receptie gehouden in het Parkhotel Amsterdam. "GLOBE" .SNIPPERS. weet zo langzamerhand wel wie Stachanof is. Hij is immers de Rus, die het hardst werkt en daarbij het meest presteert. Stachanof wordt ten voorbeeld gesteld aan alle arbeiders van het Rus sische groot-proletariaat. In Charkov in de Oekraine is zelfs reeds een fabriek, actie heeft ingezet om de Sta- chanof-normen (dus veel en hard werk) op alle arbeiders toe te passen. De Oekrainse regering steunt deze actie ganser harte. Een dokter uit Tu rijn kwam Zaterdagavond vry ontdaan bij de politie. Uit zijn auto waren twee flesjes gestolen. En daarin waren niet minder dan een millioen (naar schat- natuurlijk) diphterie-bacillen ver zameld- De dief is nu gewaarschuwd voor de dodelijke inhoud van de flesjes. Men heeft hem zelfs gevraagd ze terug te brengen in het belang van de volksge zondheid. Tsjechoslowakije's (rode) premier, Zapotocky, maakte aan zijn volk bekend, dat brood, tarwebloem en bloem- producten van de bon gaan- De prijs van het brood blijft onveranderd, maar bloem gebak worden duurder. De 22-ja- rige machinist John H. Bohne, uit Athaca de staat New York. op zijn jeug dige leeftijd reeds vader van twee kin deren is door de kantonrechter van zijn woonplaats, wegens het autorijden met een ingetrokken rijvergunning, ver oordeeld, om 30 weken lang elke Zon de gevangenis te komen door brengen. De Franpaise Juliette Figue- te Palermo tot Miss Europa ge kozen. De show werd onderbroken door onweersbui De schoonheidskoningin dreigden te verregenen. In het parlement van 's werelds kleinste repu bliek, San Marino, dat als een eiland in Italië ligt, kan het nog niet eens vrede zijn- Zaterdag ontstond een enorm tu mult. toen een Christen-Democraat er in gloedvolle en warme bewoordingen de communisten, die in de meerderheid 'an beschuldigde een Christen democratisch weekblad „eigenmachtig onwettig" in beslag genomen te heb ben. Een afgevaardigde sprong zelfs op tafel, om aan allen te laten zien. dat hij revolver zwaaide. Hij schoot niet- De zaal werd door de politie ont ruimd. Prins Josias von Waldeck-Pyr- mont, voormalig SS-generaal en com mandant van het kamp Buchenwald, is tot vijf jaar dwangarbeid en verbeurd verklaring van 70 pet van zijn bezittin gen veroordeeld. Stereofonische geluids weergave Zaterdagmiddag heeft de N.V. A.E.G. te Amsterdam ons, in de Stadsschouw burg aldaar, laten horen, welke moge lijkheden de, door haar uitgebrachte, magnetofoon bezit. een toestel, dat de gramofoon- plaat, vooral in radiouitzendingen, vol komen gaat vervangen. Bij de gramo- foon maakt men gebruik van wasplaten, waarop eenmaal een uitzending kan worden opgenomen. De magnetofoon brengt evenwel het geluid, gemagneti seerd, op een van synthetisch materiaal vervaardigde band. Men kan die opname ontmagnetiseren, en dan is de band voor een nieuwe opname geschikt. Voor ons was de weergave belangrijk. _ie is buitengewoon. Te meer, waar men. bij het opnemen, gebruik heeft gemaakt de mogelijkheid het geluid stereos copisch, dat wil zegge» uit de richting aar het komt, op te nemen. Daar- wordt de illusie gewekt, dat men tegenover de uitvoerenden zit. Vooral de piano- en orgelopnamen waren te waarderen. In Cairo heeft zich een zware ont ploffing voorgedaan. De oorzaak is onbe kend. Verschillende grote branden zijn waargenomen. „Maak een eind aan het laatdunkend spreken over de Kerk'* Dr Emmen sprak voor Herv. mannen in Rotterdam (Van een onzer verslaggevers.) I weinig werkkrachten, om de Herv. Kerk „WU kunnen onze taak als Christenen te ..bewerken". Eer. enorme krachts- de wereld alleen vervullen, als de inspanning zal van alle kerkleden ge- Kerk een hechte gemeenschap alle leden gezanten besloot dr E. Emmen uit Den Haag, scriba van de Gen. Synode der Ned. Hervormde Kerk. Zaterdag in Rot terdam een rede over „De huidige situatie in onze Hervormde Kerk"- Hu hield de rede op de drukbezochte Zuidhollandse toogdag van de Herv. Mannenorganisatie „In Dienst der Kerk". Voor alles is nodig, aldus dr Emmen, dat er een eind komt aan de laatdun kende wijze, waarop vele Hervormden de Kerk spreken. Ieder kerklid moet zich overtuigen van de grote be tekenis van het onlangs door de Synode uitgegeven geschrift „Fundamenten en perspectieven". De eigenlijke nood der Herv. Kerk is immers, dat zij geen ware kerkelijke gemeenschap van Christus belijders is. Daarom moet de vraag van het belijden der Kerk nog vóór de vraag in de Kerkorde gesteld worden. De Kerk zal zelf de verantwoordelijk heid op zich moeten nemen van veie zaken, die nu nog door verenigingen en particulieren worden behartigd. Als Ned Herv Kerk zullen wij apostolïsch-confes- sioneel openstaan naar de wereld. De Synode zal ook het vraagstuk van het Rooms-Katholicisme in studie nemen. De uitslag van de volkstelling is dr Emmen meegevallen. Er zijn veel te Rijkseenheid" protesteerde ook in Amsterdam Bloemen aan het Van Heutszmonument. Vijfduizend personen bezochten Zater dagmiddag een protestsamenkomt van ..Rijkseenheid" in de Amsterdamse Apollohal. De vijf sprekers, prof. Ger- brandy. de heer Weiter. generaal Win kelman, admiraal Helfrich en dr Feuil- Ietau de Bruyn. hielden korte toespraken, die in hoofdzaak gelijk waren aan die. welke zij op 20 Augustus j.l. in de Haag se Dierentuin hebben ge-houden. Voor de hal was een brandende gas vlam opgericht en in de hal zelf stond een groot wit kruis Aan een wand hin gen borden met de verlieslijden. Na af loop werden bloemen gelegd bij het Van Heutszmonument op het Olympiaplein. Goed nieuivs voor bakkers In Jutphaas (U.) is een industrie ver rezen. die vloeistofovens voor bakke rijen zal vervaardigen. Volgens deskun digen betekent de nieuwe uitvinding een belangrijke verbetering. Door verhitting van een bepaalde vloeistof ontstaat een warmte van 400 a 500 graden, welke via spiralen met een temperatuur van 275 gr in de oven wordt afgegeven. De toe- vnpr van de vloeistof wordt geregeld afsluiter, evenals de tempera- Herv. mannenorganisatie moet de Kerk verontrusten. De voorzitter der organisatie, de heer J. L. J. Prikkel uit Haarlem, sprak even- tns over de practiscbe mogelijkhedea jor de organisatie. De C-J.M.V. „Margriet" uit Delfshaven voerde een lekespel op Deze winter worden drie regionale ver gaderingen gehouden, in Den Haag, Leiden en Rotterdam, waar ds M A. Krop van Groningen zal spreken over: „Onze verhouding tot de Gerefor- .meerden". Beroepingstcerk Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Ouder kerk a. d. IJssel G. Spilt te Klaaswaal; te Goes (toez) H. M. Strating 's Heer- Abtskerke: te Garderen (toez.) J. T. Doornénbal te Oene: te Nieuwpoort cand. C. Timmer te Harderwijk. Beroepen: te Amsterdam-Sloten (3e pred. pi.) A A. Wildschut, pred. in alg. dienst voor het arbeidersjeugdwerk, wo nende te Amsterdam. Aangenomen: naar Leiden (vac.-D. Kuilman) P. Kloek te Windesheim (O). Bedankt: voor de benoeming tot diaco- nessenhuispred. te Leiden G. F. Callen- bach te Oegstgeest. Geref. Kerken. Beroepen: te Bedum Y. Feenstra te Augustinusga-Surhuizum: te Hoogvliet H. L- van Aller te Geersdijk. Geref. Kerken (Art. 31 K. O.). Beroe pen: te Driebergen cand. W. C. Raven te Eindhoven- Chr. Geref. Kerken. Beroepen: te Gro ningen J. H. Velema te Bunschoten. Vrye Evang. Gemeenten. Beroepen: te Mirinertsga A. J Buurman, cand. te Apel- Oud-Geref. Gemeenten. Beroepen te Apeldoorn J. J. LJsselstein te Gouda. BENOEMINGEN CHR. ONDERWIJS ot hoofd: Amstelveen (Wühelmlnasch.), B L. Oostdam. aldaar onderwijzer (es)Sittard (hoofd A- •ling) mej. S. v Dijk te Brussel. Staphors Land te tuur van de oven. Bakker Van Leeuwen die de eerste uit Jutphaas. gebruik heeft ge- enthousiast. De kosten van de brandstof zijn met tweederde afgenomen en hij kans 's morgens een uurtje langer uitslapen. Vele landen hebben al octrooi aangevraagd. TSJECHISCHE GEZANT Dr MARTINIC GEARRIVEERD De nieuwe Tsjechoslowaakse gezant, dr Martinic, is Zaterdagmiddag in Den Haag gearriveerd. Dr Martinic was, na zijn 9tudie in de rechten te Praag en Parijs, werkzaam als advocaat en bekleedde daarna een functie bij de rechterlijke macht. In zijn jeugd is hij filmcriticus journalist geweest Voorts is hij een kend vertaler van Franse poëzie. Het proces Rajk een slecht gebrouwen potje van Moskou en Boedapest Ook Churchill wordt tot spion in Oost-Europa gebomhardeerd By de voortzetting Van het „verraadproces" te Boedapest, heeft de tweede be klaagde, de 40-jarige Palffy, zijn bekentenis gestaafd met een uiteenzetting, waar van de waarde zeer twijfelachtig is. Wy hebben hier reeds een en ander over medegedeeld. Als hoofd van het Hongaarse leger speelde hy ook de rol van spion. Hy en zyn mede-beklaagden hadden een staatsgreep willen doen met de hulp van Joegoslavië en tal van Hongaarse regeringskopstukken willen vermoorden. Joegoslavische delegatie in Boedapest Lazar Brankow, verklaarde zich slechts „gedeeltelijk schuldig" te achten. Volgens Drie speciale stoottroepen, elk twaalf leden, hadden de drie ste ministers moeten arresteren, terwijl tien betrouwbare bataljons de belang rijke openbare gebouwen moesten be zetten. De troepen aan de grenzen met Tsjecho-Slowakije en Roemenië had Palffy versterkt, maar aan de Joegosla vische en Oostenrijkse grenzen had hij de bewaking opzettelijk verzwakt in het belang der „infiltratie". Indien de staats greep gelukt was, zou Hongarije nadruk gelegd hebben op de verhoudingen met Belgrado en slechts een soort loyaliteit bewaren tegenover Moskou. De derde beklaagde, de 37-jarige kanselier van de Kiezen J. Z. J. Hazebroek Delen „Kleur ogen?" „Ja.... ik zit daar zo naar te kij ken neem me niet kwalijk! hoor.... maar ik zou werkelijk niet kunnen zeggen, welke kleur jouw ogen hebben." „Ach malle!" „Het is niet grijs, 't is niet blauw". „Wat doet het er toe.." vindt de juffrouw. „Nee, het doet er niet toe. Ze zijn mooi, dat is de hoofdzaak! Heus. je hebt mooie ogen De juffrouw bloost een beetje. Ondanks haar rimpels kan ze nog blozen als een jong meisje. „Zo'n aanstellerig schepsel!" denkt Bep bijna vijandig, als ze de dampende kopjes op tafel zet. Alleen de juffrouw zegt: dank u. Wim ijiet, die heeft alweer wat an ders „Is er genoeg suiker in je thee, waarde collega?" „O ja...." „Zeg dat niet te gauw. Een dame kan nooit genoeg suiker gebruiken. Anders loopt ze gevaar dat ze ver bittert, of verzuurt..o Zul je zorgen dat je zoet blijft?" „Och, waarom?" „Ja, ja. je weet maar nooit beweert Wim, de mogelijkheid open stellend, dat de juffrouw nog eens een man vindt.... ,,'t Is de reinste flirtpartij," denkt Bep geërgerd. „Bah! wat een misse lijk gedoe!.. Heeft Wim tegen haar- zèlf ooit iets gezegd over d'r ogen? Nee, nooit!.... Vindt hij haar soms niet de moeite waard? Te boers? Te lelijk soms?" Zonder dat, Bep er erg in heeft, wordt ze werkelijk afgunstig. i die avond, vóór ze in bed stapt, bekijkt ze zich eerst een hele poos een spiegel. Ze ziet een nogal gewoon, maar fris gezicht. Een paar grote, bruine ogen, boven jukbeen deren, die haar nu eigenlijk te breed lijkenMaar gaat het eigen lijk niet om de totale indruk? Wat voor indruk maakt zij, met dit ge zicht? Ze weet het niet. In elk geval kan ze zich absoluut et voorstellen, wat een man in een meisjesgezicht verwacht. Zijzelf vindt die onderwijzeres lelijk, erg lelijk zelfs.... toch zat Wim haar aldoor complimentjes te maken Nee. laat ze hier maar niet verder over denken. Het heeft trouwens geen zin óók. En, nadat ze eerst nog i naar de twee onschuldig sla pende kleintjes heeft gekeken, stapt ze moedeloos in het ledikant De Maandag wordt een lange dag, zowel voor Bep als voor Wim. Bep moet niet alleen klaar ma ken wat ze zelf nodig heeft als ze morgen op reis gaat, ze moet óók zorgen, dat hier in huis alles draait Janny, het dochtertje van de buur vrouw, zal weer op de kinderen komen passen. Maar de kleren voor de kinderen moeten gereed gelegd, het eten moet gekookt, en dan, het was goed wil Bep vanavond nog strijken weg bergen.. Ze zal zorgen dat Janny in geen enkele kast hoeft te wezen, dan kan Wim de sleutels in z'n zak steken. Want Bep kent de be moeizucht van haar buren nu. zijn allerlei dingen die ze met Wim zou willen bepraten. Maar hij zit in de voorkamer hard te werken; onafgebroken schrijft hij voort, tot tien uur., tot elf uur... Het wordt half twaalf.dan einde lijk komt hij bleek, vermoeid, maar triomfantelijk bij haar in de achter kamer. „Klaar!" roept hy haar toe. „M'n verhaal is af!" „Ja? Gefeliciteerd hoor," zegt ze eenvoudig. Méér weet ze niet zo gauw te zeggen, want ze is werkelijk moe op dit late uur van deze drukke dag. Ze staat te tollen op haar benen Maar meer kón ze ook eigenlijk niet zeggen, overlegt Bep, als ze de volgen de morgen reeds bijtyds in de trein zit. Het verhaal is klaar. Het is echter pas recht een felicitatie waard, wan neer het een boek is geworden. Ze gunt hem van harte succes, doch ze kan niet nalaten te twijfelen. Ze vond het begin, dat hij haar voorlas, werkelyk niet mooi. „Maar wat gaat het my eigenlyk aan?" prevelt ze, zich zo gemakkelijk mogelijk in een hoek van de overigens nog lege coupé nestelend. Ze ziet daar buiten het dorp verder en al verder verdwijnen, totdat tenslotte ook zelfs de oude kerktoren aan haar oog wordt onttrokken. Nu volgt er enkel vlak weiland, waarin rustige koeien grazen, en waarboven zich vogels verheffen. Dit is net al een beetje een afscheid. Of liever het is een voorproefje van het afscheid, dat haar te wachten staat. Nog enkele weken misschien, en dan zal ze haar vertrouwde omgeving op een dergelijke wijze voorgóéd ver laten. Het zal haar smarten, doch met een ook zal het haar bevrijden. Ginds zal ze zich waarschijnlijk vol opoffe ring aan mensen kunnen wijden, die niet argwanend zoeken naar baatzuch tige nevenmotieven in haar hart, maar die aanvaarden wat ze to geven heeft, dankbaar, en zonder vragen.. Ze heeft nog veel te regelen, vóór ze heen kan gaan van het dorp. De foto van Frits Dijkers, die, om haar zwager te tarten, nog steeds te gen de muur van haar kamertje hangt, moet ze nu beslist aan Frits terug geven, evenals de broche dié ze eens van hem kreeg. Wil ze Frits nog een laatste keer spreken bij die gelegenheid? „Het heeft misschien z'n nut als ik het doe," denkt ze. „Frits moet goed weten dat hij geen reden had om aan me te twij felen, toen ik voor een poosje mijn zwager ging helpen. Even later verwerpt ze deze gedach te weer. Waarom een oude wond open halen? Laat Frits maar rustig geloven dat hy in z'n recht stond, en gelukkig worden met dat andere kind, Leentje Sparnaay. (Wordt vervolgd) hem had Tlto gezegd: „De situatie in Hongarije is niet stabiel en wy kunnen daar goed werk doen." Voorts karak teriseerde hij Rajk als de chef, die ieder geheim wilde prijsgeven. Talloze Hon garen, die thans nog niet terecht ston den, zouden volgens hem nog wel met proces worden verrast. Maar ook Winston Churchill zou hebben aangezet tot spionnage in Oost-Europa. Brankow betoogde, dat alle geheime inlichtingen, an Zuidslavische agenten verkregen werden, doorgezonden waren naar de Amerikaanse legatie in Boedapest. Niet zonder sarcasme heeft de Joegoslavische minister van Mijnwezen in het partij orgaan van Tito verklaard, dat het pro ces tegen Laszlo Rajk „een slecht ge brouwen potje" is van de departemen ten van Buitenlandse Zaken te Moskou en Boedapest. Trouwens Tito heeft in interview verklaard, dat hij de zgn. „be kentenissen" In het proces Rajk zal aan vechten met alle hem ter beschikking staande documenten. Het mooiste is nog, dat'de Iswestia Rajk een Duitser noemt, die onder een valse naam de Hongaar uithangt! DOODSTRAF GEEIST TEGEN SS-COMMANDANT HELLE Voor het Amsterdams B.G. is Zaterdag de doodstraf geëist tegen de 53-j. commandant van het SS-wachtbataljon Nordwest, P. A. Helle uit München. Hij gaf in Utrecht en Gelderland bevelen tot afrestaties, plundering en mishande ling. Tegen een van zijn ondergeschik ten de Amsterdammer M. P. Abramsz, werd 9 jaar (m.a.) geëist. Uitspraken op 1 October. Russisch leger breidt zich nog steeds uit Volgens twee commissies uit de Ame rikaanse senaat, heef» Rusland meei 5 millioen man onder de wapenen. In een desbetreffend rapport wordt Rus land er van beschuldigd, een welover wogen politiek te volgen om zijn mili taire macht te vergroten. De troepen t< velde verkeren thans in betere conditie dan op enig ander tydstip sinds de log, aldus het rapport. De Kon. Liedertafel „Grino" Groningen zal volgend jaar medewerken aan het muneldeaLvai in Edinburgh. (hoofd T. Scherpenzeel), me) M. VAN DIT EN DAT, VAN ALLES WAT Met devaluatie beginnen vandaag alle ranten van de wereld onze rubriek begint de week met antiek; dat deva lueert niet. U weet misschien, dat de Nieuwe Spiegelstraat in Amsterdam met haar zestien antiquiteitenwinkel» internationale vermaardheid heeft gekregen. Dat is mede te danken aan A. Messel. Hij vierde vandaag driedub bel feest: 50 jaar geleden begon hy z'n zaak; 40 jaar geleden vestigde hij zich de beroemde straat en vandaag is hy jaar geworden. Dèt is solide. Meer betrouwbaar tenminste dan de 33-j. ex- J. van F. Die werd uit het kamp Valkenburg ontslagen en nam en passant een koffer met sieraden van zijn mede-gedetineerden mee. De vreugd de valueerde snel, want de politie greep in. De natuur kan het er best by uithou den. Stel u voor, in Landsmeer staat een pereboom voor de derde maal van 't jaar bloei, terwyl er nog peren hangen van de eerste bloei. En dat, terwijl er zoveel fruit is. Zuiniger op de centen, lezers. Voorkom een bekeuring door uw achter licht (en uw voorlicht) danig te con troleren. Zuinig ook met uw huis. Van morgen brandden een woonhuis, een winkel, mitsgaders de inventaris daar- an in Krommenie af. van de sigaren winkelier Palmboom. Oorzaak: defecte gaskachel. Verzekering dekt de schade. De devaluatie heeft zich zelfs uitge strekt tot aardappels en varkens. Een der bekendste Ned. stichtingen stuurde ons nl. een bericht met het opschrift: „Aardappelen en varkens: twee woor den, één begrip!" Om van devaluatie van taal niet te spreken. „Laten de boe- dit goed verstaan!" besluit het be richt. Slaat dat op de titel? Alleen het volgende bericht heeft niets met deva luatie uit te staan: In de nacht van Za terdag op Zondag werd de Vlissingse po litie gealarmeerd. Omwoners hadden gehoord, dat een ruit van het distri butiekantoor werd ingeslagen. De po litie er op af. Er was een kat door een ruit gesprongen. Het dier wist aan een arrestatie te ontkomen. Radioprogramma voor vanavond HILVERSUM I 19.— Nieuws. 19.15 Boekbespreking. 1930 dualiteiten. 19 45 Landbouwrubrlek. 20 Nieuws. 20.05 Proloog. 20.15 Gram. 21.— Cau- r Israël. 21.30 Verzoekprogr. 22 19 Strijkkwartet. 22 45 Avondoverdenking. 23— ieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM n 19.— Gram. 1920 Causerie over Staatspen- onnering. 19 35 Mannenrangverenlglng. 30.- ieuws. 20 05 Actualiteiten. 2015 Sextet. 1.50 „De Ducdalf". 2120 Cabaret. 21.40 Rede oor Koos Vorrink. 23.— Nieuws. 23.15—24.00 Wat de radio Dinsdag brengt - Niet 8 15 Lichtbaken. 925 Kamerorkest en tollat 10— Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.30 AU de ziele luistert. 11.40 Zang en plano. 12.— An gelus. 12.03 Amusementsorkest. 1220 Mede. delingen. 12 33 Opening van de Staten-Gene raal. 14.A Cappellakoor. 14 30 Voor de vrouw. 15.Lichte muziek. 15.25 GramoL 16— Voor de zieken. 1630 Ziekenlof. 17— Voor de jeugd. 17.45 Regeringsultzendlng. 18 Amusementeorkest en vocaal ensemble. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de «trljdkr. 19 Nieuws. 19.15 Amusementsorkest 19 30 Dit ls leven 19 45 Regeringsuitzending 30 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijn* van. 20.12 „Mlguel Manara", mysteriespel. Ia de pauze: vocaal kwartet. 22.35 Actualiteiten. 22 45 Avondgebed en llthurgtache kalender. 33.— Nieuws. 23 15—24.00 Gram. Hilversum II 7— AVRO Nieuws 7 15 Gram. 750 VPRO Dagopening. 8— AVRO Nieuws en weerbe richten. 8.15 Gram. 855 Voor de vrouw. 9 Hersengymnastiek. 9 30 Waterstanden. 955 Gram. 10— Morgenwijding. 10.13 Populair concert. 1050 Voor de kinderen. 11.— Sopr. en plano 1150 Voor de deken. 13— Metro- pole-orkest 12 30 Mededelingen. 13 33 Gram. 12 45 Opening SUten-Generaal. 13 45 Gram. 14— Voor de vrouw. 14.30 Gram. 16 25 Mu zikale causerie. 16 40 Voor de jeugd. 17.— Kinderkoor. 1730 Zuld-Amerik. orkest 18 Nieuws 18 15 Pianospel. 18 40 Danamudek. 19— Paris vous parle 19 05 Seml-klasdek» muziek. 19 30 Dameskoor en solisten. 30 Nieuws 20 05 Actualiteiten. 30 30 Utrechts Stedelijk orkest er\ solist 21 15 Licht pragr. •ntamudek 22 05 Buitenland 21.45 Overzicht 22 30 Fi 23 15—24.00 Gram. i cabaret. 23— NU

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 5