Een verschrikkelijk toekomstbeeld over de 21ste eeuw Het huwelijk is in Indonesië een zaak der gemeenschap Hij wil gaarne iets zien van het Nederlandse boerenleven NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 19 SEPTEMBER 1949 IN „KALLOCAÏNE" VAN DE ZWEEDSE SCHRIJFSTER KARIN BOYE locaïne" voor ogen hebben gestaan, toen zij werkte aan het boek, waarvan de ondertitel „roman van de een-en-twin- tigste eeuw" luidt. En bij het lezen er van werden ook wij met huivering be vangen, vooral bij de gedachte, dat ver scheidene bekende auteurs in deze na oorlogse jaren (waarin een reusachtige organisatie als de Verenigde Naties poogt de democratisch georiënteerde landen te steunen in de strijd tegen de totali taire staatsbeschouwingen) in hun toe- komstphantasie blijk geven van een uitermate pessimistische kijk op de „ko mende" wereldconstellatie. Heeft deze schrijfster, evenals haar eollega's, misschien onbewust een angst voor de toekomst der democratie of wil zij haar lezers in „Kallocaïne" ernstig waarschuwen: Denk er om, zo kan het worden, wanneer de duur-gekochte vrij heid van doen en denken U onverschil lig is geworden. Karin Boye laat de mens ophouden werkelijk mens te zijn. Zij ziet hem als een nietig radertje in een almachtig staatsapparatuur, dat niet alleen zijn le vensomstandigheden bepaalt, maar ook Zijn doen controleert en zijn denken aan zich ondergesohikt maakt. De mens dui zend maal erger geknecht dan thans onder het Sowjetregiem. Zo'n mens is de hoofdipersoon in dit boek. Deze, Leo Kali, een scheikundige en onderdaan van Wereldstaat, werkt in een laboratorium van chemiestad nr 4, precies zoals tien duizenden in zijn land in steden met andere functies werken. Deze steden, die bestaan uit een aantal dicht-op-een, gro tendeels onder de grond gebouwde flat- complexen, kunnen tegen een eventuele vijand in tien minuten door rotsgrijze en groene dekkleden aan het oog worden onttrokken. In deze omgeving en onder dergelijke omstandigheden werken de mensen van Wereldstaat niet voor ruimere woningen, beter eten en mooiere kleren, neen, de standaardwoning, het eten van de huis- keuken en het uniform is voor ieder, voor man en vrouw voldoende. Slechts een rangaanduiding op de mouw var uniform maakt onderscheid tussen hoog en laag. Leo Kali weet niet anders en verlangt niet anders, wanneer hij na een ver richte dagtaak zijn vrouw Linda, die in een levensmiddelenfabriek werkt, bij het station van de ondergrondse, afgezet met prikkeldraad en bewaakt door soldaten, gaat afhalap. Hier worden, evenals bij 't verlaten van welk gebouw ook, de bui tenvergunningen gecontroleerd, want wie niet in het bezit is van een dergelijk papier, mag niet buiten komen En wan neer man en vrouw elkaar begroeten kunnen ze niet spreken, omdat de lucht- vlootoefeningen zowel overdag als 's nachts ieder gesprek buitenshuis ver hinderen. Eerst als ze de gezinskamer binnen gaan, waar de huishoudster van de week die aan het eind van haar werkzaam heden rapport over dit gezin moet uit brengen het eten opdient, vertelt Leo wat hem hoog op het hart ligt. Hij heeft namelijk toestemming gekregen om zijn kortelings gedane chemische ontdekking onder toezicht van een contróle-chef op menselijk materiaal te beproeven. Het betreft hier een vloeistof, die ingespoten in de bloedsomloop, een mens dwingt zijn geheimen prijs te geven, alles waar over hij zich vroeger juist gedwongen heeft te zwijgen, uit schaamte of angst. „Kallocaïne" is geheel onschadelijk voor de gezondheid en Leo vindt het daarom zo'n belangrijke ontdekking, omdat voort aan gedachten en gevoelens, die geen persoonlijk eigendom zijn, maar evenals het lichaam aan de staat behoren, ge controleerd kunnen worden. Dit middel moet dienen ter beveiliging van de staat. Leo Kali is verheugd, dat hij de staat een dienst kan bewijzen en hij maakt plezier met zijn kinderen. Het is juist die avond gezinsavond, want noch Leo, noch Linda hebben mili taire- of politiedienst. Ossu, hun oudste, heeft ook zijn avondje thuis van het kinderkamp, terwijl Maryl enc.Laila, die nog geen zeven jaar zijn en overdag in een kinderverblijf worden opgevoed, wat later opblijven. De jongste twee ver tellen van dit kinderverblijf, waar ze spelen met miniatuur oorlogstuig, com pleet met ammunitie, waardoor hen spe lenderwijs een strategische blik wordt bijgebracht. De avond verloopt snel en het wordt tijd, dat Ossu (8 jaar) naar zijn kamp terugkeert. Als hij lust heeft om te blijven of opziet tegen de lange treinreis, hij laat het niet blijken. Hij ls reeds een gedisciplineerd medesoldaat, de trots van zijn vader. Hij vertrekt en het gezin gaat ter ruste...... zelfs in de slaapkamer is er een politie-oog en -oor in de wand aangebracht, die controleren of er tussen man en vrouw soms staats gevaarlijke gesprekken e.d. worden ge voerd Wanneer Leo Kali de dag daarop in tegenwoordigheid van een toegewezen chef, Edo Rissen geheten, zijn proef personen (die zich voor dit soort proe ven beschikbaar stellen en soms een ver schrikkelijke dood sterven) heeft inge spoten, dan wordt duidelijk, dat allen onder de invloed van dit waarheid-pre paraat vertellen van angst, lafheid, wan hoop, liefde, maar ook van lust tot doden van hen, die onderdrukken. Allerlei ge voelsuitingen en vrijheidsgedachten, die in Wereldstaat niet worden getolereerd en die geacht worden niet 'meer onder deze staatssoldaten te leven, spreken de ingespotenen vrij uit. De chef Rissen, een heel ander man dan Leo, schijnt dit te hebben verwacht en hij tracht Leo voorzichtig bij te brengen, dat de men selijke natuur door niets en niemand kan Financiële berichten De secretaris van de Curagaose ver eniging voor de handel, mr D. S. Jessu- run Cardozo, vertoeft voor zaken in Ne derland en zal 22 dezer een lezing hou den in de aula van het Indisch instituut te Amsterdam, en begin October in Den Haag- De jaarvergadering van de N.V Bouwkas voor Nederlandse gemeenten machtigde het bestuur tot het aangaan ener lening van f.5 millioen voor de bouw van 400 woningen in 1950. Argentinië schaft de gouddekking van de peso af. Eensdorp N.V. boekte f55.510 winst (onv.), waaruit f25 per aandeel wordt uitgekeerd. De aandeelhouders van de N.V. Mo lukse Handelsvennootschap stelde het dividend op 9 pet, waarvan 5 in aandelen Opgericht is de NV. Jo's Reyers (zaad) te Zwijndrecht, kapitaal f 625.000. geplaatst en volgestort f 125.000, idem de Meyer en v. d. Brink N.V. te Amsterdam (handel), kap. f400.000, gepl. en volg f80.000, r staats gevaarlijk aan. Zijn uitvinding vindt bij hogerhand natuurlijk een goede ontvangst en een nieuwe wet wordt van kracht, waarin een mens op grond van verkeerde ge dachten kan worden veroordeeld. Leo wordt belast met de fabricage van Kal locaïne, dat nu op grote schaal zal wor den toegepast. Ondanks dit kan hij niet met zichzelf in het reine komen, want de gesprekken met Rissen, de vreemde houding van zijn vrouw en de uitlatingen van de proefpersonen spoken door zijn geest. Hij gaat twijfelen aan de Staat en hij wil niet. Hij vecht er tegen en geeft Rissen als staatsgevaarlijk aan. Wanneer Leo zijn vrouw ook inspuit met Kallocaïne en zy op haar beurt haar diepste gevoelens, zowel als vrouw en als moeder, blootlegt gevoelens die in flagrante tegenstelling zijn met het door de staat ..gepredikte" komt hij tot de overtuiging, dat de mens gescha pen is om te leven in een andere ge meenschap dan die van deze staat, een natuurlijke gemeenschap, die steunt, maar niet in boeien slaat. Hij probeert Rissen te redden, maar het lukt hem niet en ziek van lichaam en geest zoekt hij de openlucht op, waar hij door sol daten van een overvallend land gevan gen wordt genomen. Slechts het feit, dat hij chemisch uitvinder is, redt hem de dood. De rest van zijn leven moet hij onder dezelfde omstandigheden vreemd land verder werken proeven. Hier sohrijft hij deze beleve nissen, die de bewakers in.handen ko men. „Een laf mens", is de conclusie, die hoger hand ook in deze staat stelt. Dit is in grote trekken de inhoud van „Kallocaïne", uitgegeven door de N.V. Leidsche Uitgeversmaatschappij-Uitge verij „De Driehoek"- 's Graveland, een boek, dat de mens als slaaf laat leven. We kunnen het ons enigermate voor stellen, omdat de verschrikkelijke be zettingsjaren bij het lezen er van weer vers in het geheugen komen. De druk kende geestelijke terreur, toen uitge oefend, vinden we in veel heviger vorm in het boek terug. In Wereldstaat is dan ook geen plaats voor God, want waar de staat alles tot zelfs de menselijke natuur wil regeren, daar raakt het gebod der liefde geheel op de achtergrond. Evenwel Hij, die de mens verloste van een slavernij erger dan hierin beschreven wordt en hem brengt in een vrijheid, die pp aarde mer wordt gesmaakt, had in dit boek Alpha en Omega moeten worden. Dan zou „Kallocaïne" in de wereld van daag een teken temeer kunnen zijn. H. L. Aan boord van Hr Ms „0-24", een technisch wonder onder water BIEFSTUK? Breek de vloer eens open. Hr Ms Onderzeeboot „0-24", de Nederlandse duikboot, die onlangs terug keerde van een reis, door prof. Vening Meinesz benut om proeven te nemen, »n van die vaartuigen van de Kon. Marine, waarop de natie met recht trots is. Doch de „0-24" is niet alleen maar een vaartuig, het is vooal een wapen. Dat brengt mee, dat zich een volledige) de golven verdwijnen en dan geeft een gevechtsbemanning aan boord moet be- teveel op de brug of aan dek alleen maar vinden, waarvan geen man gemist kan narigheden. Ook voor de rest is uiteraard worden. Nu is de gehele beschikbare alles, wat buiten het schip moet uitste- ruimte volgestuwd. Niet alleen met ken, zoveel mogelijk weggewerkt. De munitie, torpedo's en ander oorlogstuig, mitrailleur zaïkt weg in een waterdicht maar bovendien en dat is natuurlijk afgesloten mitrailleurbun. Masten, ra's, het voornaamste bevat het sigaarvor- zalingen e.d. zijn helemaal nergens te Minister Mansholt st departement van Lan aanraking komt. De genomen en als het n treffen 1 4t er natuurlek prjjs op, dat het personeel van z(in lbouw en Visserij zoveel mogelijk met de praktijk in lames onder het personeel hebben dat goed ter harte ooi weer is, kunt U hen 's middags al hengelend aan- jj de voormalige bosvijver te Den Haag. Het geloof aan magische krachten is daarbij van grote betekenis (Van onze correspondent) Nader dan ooit de Nederlanders vóór hen, maken de militairen in dit land ken nis met het leven in de kampongs van het binnenland, dat vaak volslagen on bekend blijft voor de buitenwereld. Ook de mariniers horen en zien daar veel dingen waarvan zij wel eens iets j zouden willen weten, dan zij met hun kennis van Maleis aan de weet kunnen komen. Het inheemse huwelyk bijv. een zaak waarover verschillende men: gen bestaan. Daarom lijkt het ons in ressant om hieronder iets te laten volgen over de meestal ongeschreven wetten der traditie ten aanzien van het huwelijk in de Indonesische gemeenschap, dus: in het algemeen beschouwd. Wij moeten voorop stellen, dat het hu welijk onder deze bevolking nog veel meer 'n zaak van de gemeenschap is, dan in de Westerse wereld. Is het in Westers milieu een zaak die voornamelijk de twee ■gé*.-*- r Dit zyn de mannen, die vier dagen lang de droge vyvers van het landgoed „Duinrell" te Wassenaar met hun myndetector hebben afgespeurd. Hoge grondtemperatuur zeer gevaarlijk voor gekoelde bollen Proefstation te Lisse van groot nut Van onze deskundige medewerker, de heer G. Docter te Rynsburg). De grote droogte van dit jaar heeft met de betrekkelijk warme periode van de laatste weken tot gevolg, dat de bo- demtemperatuur voor de tijd van het jaar zeer hoog is. Temperaturen van 17 gr.20 gr. Celsius zijn op 't ogenblik normaal. Deze hoge grondtemperatuur is zeer gevaarlijk voor de gekoelde tul pen. Het wordt voor sommige variëtei ten, zoals Copland, ongeveer tijd om ze uit de koelcel te halen, omdat ze wortels beginnen te vormen. Constateert men echter geen wortelvorming, dan is het vopral nu aan te raden, de bollen rustig in de koelcel te laten staan. De tempe ratuur, die daar heerst, kan moeilijk in de natuur nagebootst worden. Laat daarom de bollen zo lang mogelijk in de koelcel staan. Is men genoodzaakt zijn 'bollen uit de koelcel te halen, tracht dan een zo laag mogelijke temperatuur voor de bollen te krijgen. Velen zullen goed doen de bollen direct na ontvangst te poten op de koelste plaats, die men kan vinden of maken. Een 'koele plaats is b.v. de grond ten Noorden van een muur of schutting. Men kan de grond koeler ma ken door te sproeien met Nortonwater. Dit water heeft een temperatuur van 10 gr. C. Leidingwater heeft niet zo'n gunstige uitwerking, hoewel 't natuurlijk wel enig resultaat heeft, evenals sloot- of kanaalwater. Het is van belang om niet direct na het sproeien de kistjes met bollen te kuilen. Als men het land doornat gemaakt heeft, moet men het water een paar dagen laten zakken. Door verdamping gaat dan wel een deel van het water verloren, maar deze verdam ping werkt juist gunstig op de verlaging van de bodemtemperatuur. De verdam ping onttrekt n.l. warmte aan de grond. Met het doornat maken van de grond bereikt men tevens, dat de geplante bol verder kan groeien. In de koelcel is hy zover gebracht, dat de wortels zich gaan vormen. Kunnen deze wortels geen vocht opnemen, dan verschrompelen ze en krijgen we stilstand in de groei. Niets is funester voor de bol dan deze stilstand, die dus veroorzaakt wordt door te droge, warme grond. Het gevolg is het optreden van „nieten", als de trek straks begon nen is. De groeiende plant is dan ge stoord in het groeiproces, waardoor af wijkingen bijna onvermijdelijk zijn. Het is eigenlijk heel normaal, dat we gekoelde bóllen trachten koel te houden, totdat de trekkerij begint. Ons gezond verstand zegt immers, dat de natuur haar gang moet kunnen gaan. Hebben we dus de bollen in het 'koelhuis een vervroegde herfst gegeven, dan is het dwaasheid om weer terug te keren tot zomerse tempe raturen. De herfst van 1947 met z'n warmte heeft genoeg bewezen, dat we uiterst voorzichtig moeten zijn met ge koelde bollen. De broeiproeven, die ge nomen worden door het Proefstation voor de Bloembollencultuur te Lisse, hebben meermalen aangetoond, dat de kwaliteit en vroegbroeicapaciteit bevor derd wordt door een temperatuur, die aansluit bij de koeltemperatuur. In dit verband is het goed te wijzen op het grote nut van de Vereniging, die dit Proefstation exploiteert. Jaarlijks worden er massa's proeven genomen op het gebied van de teelt en de trekkerij van bolgewassen. Alleen voor tulpen al werden in 1947'48'49 proeven geno men voor de vroege bloei, het koelen van tulpen bij fruit, het trekken van tulpen bij kunstlicht, invloed van kali bemesting op het broeitesultaat, de in vloed van majaarsstikstofbemesting op het broeiresultaat, invloed van een tij- dtns het trekken gegeven bemesting, in vloed van de grondsoort op het broei resultaat, de uiterlijke kwaliteit van de bol en nog enkele andere proeven. Uit deze opsomming blijkt, hoe groot de betekenis van dit Proefstation is voor de trekkerij van bolgewassen. Wil men van deze proeven meer weten, dan vrage men het verslag hierover aan. Het kan tegen betaling van een geringe vergoe ding verkregen worden bij het Proef station. Beter is het, zich als lid van deze vereniging aan te melden voor f 2.50 per jaar. Dan verzekert men zich van het ontvangen van alle verslagen en mede delingen, die door het Proefstation uit gegeven worden. Nu wil dit natuurlijk niet zeggen, dat hiermee alle problemen van de teelt en trekkerij van bolgewassen opgelost zijn. Vooral de trekker weet heel goed, dat er ontzaglijk veel moeilijkheden te over winnen zijn en dat er steeds nieuwe vragen aan de orde zijn. Men mag daar om ook van proefnemingen niet alles verwachten, maar ze helpen ons toch een heel eind in de goede richting. De bekwame trekker let op zijn tellen. Hij zet alles op alles om in het komende seizoen weer te slagen. Zijn eigen er varingen helpen hem daarbij voor het grootste deel. Maar hij legt z'n oor ook graag te luisteren hij wat anderen hem kunnen vertellen. betrokkenen zelf aangaat, het is hier Indonesië een kwestie van belang vc het hele geslacht, waaruit de jongen of het meisje stammen, ja zelfs voor het ge hele dorp en de streek waar zij wonen! Vandaar ook. dat familiehoofden, ouders en dorpshoofden bij de huwelijks keuze een woordje mee te spreken heb ben. En dit is niet zo zeer te verwonde- wanneer we weten, dat door goed- of afkeuring van het huwelijk de plaats, die de familie in de dorpssamenleving inneemt, wordt gehandhaafd of te niet gedaan. Terwijl anderzijds de dorpsge meenschap weer ten volle verantwoorde lijk is voor de moeilijkheden of voorde len die zo'n nieuw gesticht gezin aan haar oplevert. Hiertoe zijn er dan ook strenge wet ten gemaakt, die o-m. verbieden, met ge scheiden echtgenoten te huwen uit de zelfde dorpsgemeenschap, tenvijl boven dien in vele streken de jongere zuster niet mag trouwen, voordat de oudere gehuwd is. Wanneer de keuze eenmaal gedaan is, gaat een afgezant van de ene partij (meestal die van de kant van de jon gen) naar de andere. Onder het aanbieden van sirih en hel uitspreken van traditionele spreuken wordt deze dan uitgenodigd, dat bepaalde huwelijk tot stand te brengen. Als dit aanzoek is aanvaard, wordt tot verloving overgegaan en tevens de dag het huwelyk bepaald. Men slaat het onderhandelen over de huwelijks betaling en het verlovingsgeschenk wordt overhandigd, dat de resultaten van de genoemde onderhandelingen bindend maakt. Dit geschenk, dat meestal uit sieraden bestaat en aan de ouders het meisje wordt gegeven of aan meisje zelf, moet tweemaal in waarde worden teruggegeven wanneer de loving wordt verbroken. Soms wordt het de totstandkoming van het huwelijk teruggegeven en dient het alleen maar als borgstelling. Ook wordt vaak 'bovendien nog geschenk door het meisje aan de jongen gebracht. Het geloof, dat het verlo- ingsgeschenk een magische kracht be- it, die de twee candidaten blijvend elkaar verbindt, is hier heel sterk. Dan komt de huwelijksdag. In optocht gaat de zo mooi mogelijk uitgedoste bruidegom naar het huis van de bruid, vergezeld van een groot gevolg en veel geschenken. Hier heeft de plechtige ont moeting plaats en er worden offers ge bracht en allerlei bezweringen verricht. De bruidsschat wordt aangeboden. In iedere streek in de Archipel gaat de echtverbintenis gepaard met eigen ge bruiken, waarbij het geloof in de magie >n zeer belangrijke plaats inneemt. De geschenken die worden aangebo den, zijn niet zoals bij ons een bewijs vriendschap in de eerste plaats, maar soort betaling in goederen en geld. gebruik, waarvan de betekenis dikwijls niet meer is na te gaan. De bruidsschat is in hoofdzaak bedoeld als een tegenwaarde tegen het verlies, dat door een van de twee betrokken fa milies en dorpen wordt geleden. Wan neer immers de bruidegom in een andere familie wordt opgenomen, dan gaat zijn werkkracht voor zijn eigen omgeving verloren. En wanneer de bruid op deze manier uit haar milieu verdwijnt, dan verdwij nen met haar, haar toekomstige kinde ren en ook dat wordt als een verlies be schouwd. De bruidsschat bestaat in vele stre ken nog uit magisch gewaardeerde voor werpen (vroeger zelf nog heel veel uit gesnelde koppen) of ook wel uit slaven. Zy bezit de kracht om de vrouw los te maken uit haar familie- en dorpsge meenschap, zonder dat zij bang hoeft te 'zijn voor nadelige gevolgen, veroorzaakt door verstoorde bovennatuurlijke krach ten. mige bootlibhaam een technische outil lage, waarop ieder veel groter bovenwa tervaartuig jaloers is. Voeg daarbij de gehele ingewikkelde duikoutillage met luchtleidingen, vents, kingstons, kleppen, kranen, meters, periscopen, asdic, duik- niet al, dan is dadelijk in voor de man aan boord al heel weinig plaats over blijft. 3 avonds wordt alle „techniek" op ingenieuze manier weggewerkt en worden de kooien uitgeklapt. En des morgens verdwijnt alles, wat aan een woonverblijf doet denken, even inge- de techniek haar rechten te hergeven. Niet alleen het comfort van de beman ning is tot een minimum beperkt. Zo be staat de kaartenkamer uit een aan het plafond van de longroom opgehangen kaartenkastje. De ijskast, waar de kok zijn vlees bewaart, is ergens achteruit onder de vloer verborgen, zodat het .op duiken van een 'biefstuk een hele ope ratie is. Scheepspapieren, boeken, schriften en dergelijke zitten samenge perst in een laatje. Het gevolg als iemand een of ander boekwerk of .papier wil bemachtigen, hij eerst uitge breid moet „graven" om het te vinden, dan alles weer netjes op zijn plaats moet leggen en ten slotte het betreffende stuk kan gebruiken. Hetgeen uiteraard aparte techniek vereist. Het „eerst den ken en dan pas doen" heeft aan boord van een onderzeeboot een bijzondere be tekenis. De enige plaats, waar minder te vin den is dan op een „normaal" vaartuig ii de brug. We vinden hier alleen twee tele grafen voor de bakboord- en stuur boordmotor elk een naar de machine kamer, een telefoon in een waterdicht kastje, een kompas en een miniatuur stuurrad. Ergens aan bakboord bevindt zich dan nog een soort koekjestrommel, waarin men een zeekaart kan neerleg gen, als die gebruikt wordt. Meer kan men op de brug ook niet hebben, want dit hele zaakje moet zo nu en dan onder Worden in Den Bosch de kaarten op tafel gelegd Spanning rond het beruchte proces Leemhuis Dinsdag en, zo nodig, Woensdag zal, zoals bekend is de bijz. strafkamer van de rechtbank te Den Bosch de gedragingen van de tot levenslang veroordeelde Haag se politieambtenaren Leemhuis-Viëtor- Pegels, onderzoeken, waarvoor door het O. M. 20 getuigen zijn gedagvaard. Men zal zich herinneren, dat de Raad van Cassatie destijds een onderzoek had be volen naar twaalf punten, waaromtrent onzekerheid bestond en waarin o.m. vra gen waren gesteld over de gedragingen van hooggeplaatste politieambtenaren. De illegaliteit en kringen uit de politie hebben vol spanning uitgezien naar het resultaat van dit onderzoek, waarmee, de rechtbank in Den Bosch was belast. De laatste dagen werd in verschillende Haagse kringen het vermoeden geuit, dat dit onderzoek niet ten uitvoer zal wor den gelegd. Officieel wordt echter medegedeeld, dat na het openbare onderzoek van Dins dag en eventueel Woensdag de officier van justitie naar voren zal brengen, welke van de twaalf door de Raad van Cassa tie genoemde punten naar zyn oordeel in verband staan met deze zaak en daar om aan een onderzoek onderworpen die nen te worden en welke van die pun ten reeds onderzocht zyn. Verwacht wordt, dat de bijzondere, ii strafkamer daarop in raadkamer zal gaan om hierover te beslissen. Het staat ech ter geenszins vast, dat alle twaalf punten onderzocht zullen worden. JONGETJE IN TEIL VAN AFVOER- PIJP VERDRONKEN Het 16 maanden oude zoontje van <J' farn. H. te Blerick is bij een bezoek aai zijn grootmoeder aldaar In een teil, die onder een afvoerpijp in de tuin stond, verdronken. vroeg is in de Haringhaven te IJmuiiden een sleepboot van de Ver. Steenkolenhandel (20 ton) door nog on bekende oorzaak gezonken. Er zijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd, boot werd gebruikt voor het vervoer kolenbakken. Schuldvorderingen op de Oost- Java Stoomtram moeten voor 1 Novem ber a.s. bij de bewindvoerder zijn inge diend. Het accoord wordt 15 December bij de landrechter te Semarang behan deld. Het comité tot behartiging der be langen van obligatiehouders adviseert tot aanvaarding van het surseance-ac- coord, en tijdige deponering der obli gaties Bij aanvaarding wordt op de ren teloze obligaties f 108 betaald. De on middellijke uitkeringen op oude obli gaties van 4 pet zal zijn f 268, op 5 pet f 293, op 5% pet f 327. Kertananah boekte het oorlogs verlies ad f 181.983 op de reserve directe belangen af, en declareert 35 pet divi dend over 1948. De winst was f 177.005. Het interim dividend 1941, groot 40 pet, wordt definitief. De theefabriek is her steld, de oogst 1949 wordt geraamd op 320.000 hkg droge thee en 600.000 kg kinabast (1948 132.776 hkg en 726.300 kg). De vereniging van commissiehuizen- leden van de ver. voor den effectenhan del heeft een contactsamenkomst Tweede Kamerleden gehouden ov herstel van Nederlands welvaart. inden. Om een seinvlag te len een periscoop gebruiken, die hoog gaat en als mast kan dienen. Bol ders en verschansing kunnen op eenvou dige wijze verdwijnen of in het dek ver zinken. Elk uitsteeksel benadeelt de snel heid onder water en dus moet het tal „obstakels" tot een minimum beperkt blijven. Ook het boven water varen met een onderzeeboot biedt eigenaardigheden. Dat het er rustiger zou zijn dan op een ander vaartuig wordt wel eens beweerd, n sprookje. Een onderzeeboot weet even goed wat stampen en slinge- m is als ieder ander vaartuig. Het schip is klein, dus de bewegingen zijn heftiger en kwaadaardiger dan die mailboot. Onder beter, maar bij een storm moet men toch enige tientallen meters duiken om geheel stil te liggen. Bij de vele slingerproeven /an prof. Vening Meinesz, op Hr Ms ,0-24" en op andere onderzeeboten moest nen soms tot 80 m. diepte gaan. In open zee moet men zich liever niet tan dek begeven. Bij het minste beetje zeegang staat dit natuurlijk blank. Maar ook op de brug is men verre van veilig zelfs de groenste landrot weet nadat hij daar een uurtje heeft gestaan al, dat hij ogenblikkelijk door z'n knieën heeft te zakken, als hij door een doffe plof onder zich gewaarschuwd wordt, dat golfje tegen de toren breekt en aanstalten maakt om over de brug te komen. Zelfs met mooi weer zijn op de brug oliejassen geen luxe. De navigatie van een aan oppervlakte varende onderzeeboot uiteraard dezelfde als die van ieder ander vaartuig. Alleen heeft het grote voordeel, in bijzondere gevallen over een derde dimensie te beschikken. Zo bleek bij torpedolanceeroefeningen in de omgeving van Bonaire een torpedo van haar baan af te wijken grote boog naar Hr Ms „0-24" terug te keren. Én aangezien een torpedo hoorlijke snelheid ontwikkelt dige 70 km per uur! kon de onder zeeboot niet snel genoeg uit de weg deze torpedo manoeuvreren. Hoewel zich daarop geen „oorlogskop" bevond en hel effect van een dergelijke botsing vermoe delijk weinig anders zou zijn dan eer buts in de scheepswand of een bescha digde torpedo, toch moet zo'n botsing ir ieder geval worden vermeden. Een be schadigde oefentorpedo zinkt, hetgeen een verlies van de nodige tienduizenden guldens betekent. Een gedeukte scheeps wand van een onderzeeboot is nog kost baarder. Ter vermijding van een botsing koos men de snelste, handigste en meest juiste methode: de luiken gingen dicht, Hr Ms „0-24" verdween schielijk onder water en de torpedo passeerde rustig overheen SEPTEMBER-MENU In September begint alweer de herfst De vacanties zijn achter de rug, de schooldeuren geopend voor het nieuwe schooljaar en de huishouding herneemt haar gewone regelmaat. - n van de dingen, waarvoor de huis- w, vacantie of niet, dagelijks weer komt te staan, is het bereiden van de maaltijden. Het lijkt soms zo moeilyk. hierin iedere dag weer de nodige afwis seling te brengen. En toch is dat zo no dig. Niet alleen omdat „verandering van spijs doet eten", maar ook omdat op die manier alle voedingsstoffen, die het lichaam nodig heeft om voldoende weer stand te hebben, een plaats krijgen m het menu. Bij de warme maaltijd kan deze va riatie in alle onderdelen aangebracht worden zowel in soep en hoofdscho tel als in het nagerecht Belangrijk is hierbij, dat iedere dag verse groente wordt gegeven en dat eiwitrijke gerech- vlees of vis of kaas of eieren of peulvruchten en vooral melk of melk producten steeds in de maaltyd voor komen en elkaar afwisselen. Laat men vooral ook profiteren van het fruit en de haring zolang deze zo goedkoop zijn. Vergeet bij het fruit vooral de jeugd niet. Iedere vrucht draagt tot haar gezondheid bij! Hieronder vindt U een voorbeeld van ;n September-menu: Zondag: tomatensoep met rijst princessebonen, komkommer, gehakt, aardappelen caramelvla. Maandag: bloemkool, rest gehakt, aardappelen broodschoteltje met ap pelmoes. Dinsdag: sla, gebakken haring, aard- appelpurée custardvla. Woensdag: andijvie, ei, aardappelen, bruine saus gort met appelmoes of gestoofde peren. Donderdag: vermicellisoep appel moes, rolpens, aardappelen fruit. Vrijdag: bietjes, gestoofde vis, aard appelen, botersaus griesmeelpap. Zaterdag: macaroni met uien en tomaat, komkommersla yoghurt. Gort met appelmoes: Recepten voor 4 personen: 200 g gort, 500 g moesappels, 1 liter water, zout, suiker naar smaak, wat bo ter of margarine. De gort wassen en in het water weken gedurende een nacht Ze met het week- water en wat zout opzetten en gaar koken. De appels wassen, doormidden snijden, van klokhuizen ontdoen en met zéér weinig water tot moes koken. Het moes door de gekookte gort roeren en het gerecht op smaak afmaken met sui ker en boter of margarine. Het gerecht kan warm of koud gegeven worden. In- plaats van gort kan men ook rijst nemen. Tomatensoep met ryst: Liter water, 500 g tomaten, 50 g rijst, 1 ui, wat boter of margarine, bouillonblokjes, zout, laurierblad. De ui fijnsnipperen en in wat boter of margarine fruiten. De tomaten pel len, in vieren snijden, ze aan de uien- snippers toevoegen en even meefruiten. Het water, bouillonblokjes, laurierblad, zout en rijst toevoegen en de soep Vt uur zacht laten koken. Het laurierblad verwijderen en de soep op smaak af maken. Onderhoud met Jamin Een solitair temidden der Indonesiërs Een der merkwaardigste figuren op de Ronde Tafel Conferentie is de enige ver tegenwoordiger van de republikeinse op positie, de heer Jamin. Een solitair dus en dat is hü in meer dan één opzicht. De gewone Hollander, die er nooit in slaagt, de Indonesiërs uit elkaar te houden, zal hem onmiddellijk herkennen. De rust, de het Palace Hotel, de goede kleding kunnen niet verhelen, dat hier een man is met een leven van stryd en gevangenschap achter de rug. Hij wordt algemeen beschouwd als een communist, maar is het zelf in het geheel niet met die opvatting eens. Zijn naam wordt genoemd in verband met de ont voering van Sjahrir in heeft hij daarover geheel andere gedach ten. Hij beweert zelfs, dat dit verhaal Nederland gefalbriceerd zou zijn. De m; die gedurende zijn leven telkens weer botsing kwam, is voor zijn omgeving vriendelijk en voor personeel gul. Goed lachs en gemoedelijk weet hij veel te zeggen en weinig los te laten. Hij behoort tot de republikeinse oppo sitie, doch men komt er by hem niet achter, waaTin deze oppositie bestaat. Wel hoort men op welk punt hij het met de republikeinse regering lijk in de verkrijging van Iteit en daarna moet Indonesië opgebouwd 'worden. Zijn meningen over de toekom- Op Jaarbeurs was invloed van de „komende devaluatie" merkbaar Vele kopers belegden de gulden in goederen directeur Milius heeft een slotbeschouwing van de Donderdag gesl. 53e Jaarbeurs gegeven, waarin hij zei, dat zy springlevend is ge weest. In alle afdelingen kon men tevre den klanken bij de standhouders beluiste- De algemene verschijnselen waren, r meer stabiliteit in het bedrijfsleven komt en dat men streeft naar een kwali teitsproduct. Hoewel de koopkracht min- ;r was, bleek er een betere vraag van :n beter soort kopers te zijn. De invloed van de op handen zijnde devaluatie deed zich gevoelen t.a.v. de binnenlandse markt. De kopers realiseer den zich de mogelijkheid van prijsstijging belegden de gulden in goederen. Daar- bij_zocht men courante en luxe artikelen. van de buitenlandse markt de export een afwachtende houding aan. De heer Milius betreurde dat met het oog op de handel op Amerika en vestigde er nogmaals de aandacht op, dat het toch wel noodzakelijk is iets te ondernemen om te trachten het grote te kort met dollargebieden weg te nemen Dat kan men doen door betere onder zoekmethoden en combinatie van moge lijkheden. Grote tevredenheid heerste er in de meubelbranche. De verwachtingen zijn daar verre overtroffen, vooral door het betere meubel en men heeft aangedron- de belangstel ling voor het goede en goedkope speel goed groot. Huishoudelijke artikelen alleszins be vredigend. Voedings- en genotmiddelen evenzo, maar deze afdeling dient uitgebreid te worden om aan te geven, welke grote plaats zij inneemt. Textielproducten zeer bevredigend. Een deelnemer, die dertien orderboeken bij zich had, heeft er elf volgeschreven elk boek bevat vijftig orders. Schoenen: voor het luxe- en midden- schoeniwerk was de belangstelling goed, niet voor het gewone schoenwerk. De medische groep was buitengewoon tevreden. Deze afdeling trok een grote stroom medici naar de Beurs. Ook de agrarische afdeling, de zuivelindustrie de machinerieën konden grote belang stelling boeken. Over het algemeen kan men zeggen, dat de medewerking va Regering ten aanzien van de export medische producten te beperkt was, doch de heer Milius liet de oorzaak ervan het midden. Nieuwe artikelen stonden op de Beurs ln het centrum. De buitenlandse deelneming is 60 pro cent hoger geweest dan de vorige najaars deelneming aan de Beur6 Er zijn goede zaken gedaan. stige constitutie zijn: Ware democratie, volksvertegenwoordiging en verkiezingen bij geheime stemming. De opbouw van het land wil hij mede doen geschieden met behulp van het particulier initiatief, vertelt hij ons. Zijn partij? Zolang er geen verkiezingen zijn, wil hij geen party Zijn volgelingen? Zij komen uit alle stromingen in de republiek. Hij wil ook samenwerking van alle groepen en stromingen, ongeacht de geestelijke on dergrond. Zijn verleden? Een staatsgreep is er nooit geweest. Hij werd gearresteerd in verband met een volkspetitie op 3 Juli Over de wijze, waarop deze werd overhandigd, krijgt men niet veel los. Twee en een half jaar heeft hij vertoefd republikeinse gevangenis. Hij ver telt niets over de 'behandeling en gaat op de dagen, toen hij in Struiswijk zat tezamen met dr P. J. A. Idenburg, die ïu weer ontmoet aan de andere kant de tafel. De laatste tien jaren heeft hij grotendeels in gevangenissen doorge bracht, en nu komt er hartstocht in zijn als hij zegt: „Omdat ik niet wilde bukken voor tyrannie". Over de ontvoe ring van Sjahrir spreekt hij niet, „die had veel eerder plaats". Wel spreekt hij over Nederland. Het is geheel anders dan hij zich had voorgesteld, want hij kende het niet van vroeger. Hij had nooit geweten, dat hy het mooi zou vinden. Zyn opleiding heeft een gevarieerd karakter gehad. Zo heeft hij o.a. voor veearts gestudeerd. We proberen hem warm te maken voor een bezoek aan de veeartsenijkundige inrichtingen in Utrecht, maar hy vreest, dat men voor hem alleen geen excursie zal organiseren. We merken echter, dat hij iets dergelijk* op prijs zou stellen. Wat hem de meeste belangstelling inboezemt is het leven in Nederland, het boerenleven vooral. Ge mengde boerderijen wil hij graag zien. Het boerenleven heeft hem altijd getrok ken, maar het is wel heel anders gelopen. Hy heeft rechten gestudeerd en prof, Logemann is zyn leermeester geweest Met verering spreekt hij ook van prof. Kern, prof. Kraemer en anderen. By de besprekingen ter R.T.C. heeft hjj nog geen obstakels ontmoet. Wat de toe komstige politiek van Indonesië betreft, hoopt hij op een samengaan met Malay» Brits-Bomeo inbegrepen Vietnam en de Philippijnen. Hij heeft een drukke tyd, want hij zM in bijna alle commissies, en dan zijn er nog alle onderlinge besprekingen en af spraken. Zijn boekje staat er vol van. HfJ blijft echter gemoedelyk en doet nooR gehaast. GROETEN AAN DE WEST Zij die er prijs op stellen, via de We reldomroep een (gratis) groet te rich ten tot hun verwanten in West-Indië, Kunnen zich «schriftelijk melden bij de Groetendienst van de Wereldomroep, Postbus 137, Hilversum. Dit geldt niet voor militairen in de West, want daar voor kan men bij het Strydkrachteopro» gramma terecht

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3