Jlietuue gühsche (fitniranl Zal Amerika tin, rubber en bauxiet van Nederland kopen? Wist U ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1949 BUKBAUX: Hogewoerö 103. Dir. en redactie Tel. 2040». Abonne menten Tel. 22710 Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 68936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1 1.35 per maand; f 0.32 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per mlllmeter (By contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NA TIOISA A L DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoasttcf) Is ghebfeoen myn bert io tcgtieaspoct" Dertigste jaargang No 7920 Schreieder en Van der Waals geen Engelse agenten O D D Zie pag. 3 Mr STIKKER HEEFT HOOP: Vrije inwisselbaarheid van dollars en ponden is kernprobleem, volgens Lieftinek Minister Stikker heeft Vrydag een onderhoud gehad met de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Acheson, en noemde na afloop de belofte der V.S. dat alle Marshall-landen voordeel zouden hebben van de besluiten der drlemogend- hedenbesprekingen te Washington over de dollarcrisis zeer bevredigend. In het bijzonder was hij verheugd, omdat het besluit der V.S. om belangrijke voorraden uit het buitenland op te slaan, waarschijnlijk betrekking zal hebben op tin en rubber uit Indonesië en bauxiet uit Suriname. Ook de verzachting van de Ameri kaanse douaneprocedures stemde hem tot blijdschap. Zijn ambtgenoot Lieftinek legde te Washington in een persgesprek belang rijke verklaringen af. waarin hij de vrije inwisselbaarheid van dollars en ponden sterling het kernprobleem noemde, dat niet ineens kan worden opgelost. Ver lichting van de Britse oorlogsschuld noemde hij een van de eerste stappen op weg naar de inwisselbaarheid der valu ta's. De schuld zou kunnen worden ver licht als de dominions met langere ter mijnen wilden genoegen nemen en als Amerika een deel der schuld op zich nam. Een tweede zeer belangrijke stap zou zijn verhoging der productiviteit van Z.O. Azië. Dan zou W.-Europa daarheen kunnen exporteren en Z.O. Azië zou meer aan dollarlanden kunnen verkopen en zo doende het noodzakelijke driehoeksver- keer tot stand brengen. Op het ogenblik heeft Nederland altijd een nadelig saldo met België en Luxem burg, terwijl Nederland zijn overschot aan ponden sterling niet aan deze landen kwijt kan. Inwisselbaarheid van dollar en pond zou hier de oplossing kunnen bren gen. Pas als deze opgelost was, zou men als laatste stap kunnen overwegen of de valuatie van het pond sterling noodza kelijk zou zijn. De minister deelde mede. dat een spe ciale compensatie ter dekking van extra- exportkosten naar de V.S. overwogen wordt. Ook Paul van Zeeland heeft een on derhoud met Acheson gehad. Cripps is uit Washington vertrokken en verklaarde te Londen, dat de bespre- lcingen zullen bijdragen tot oplossing van de dollarcrisis. Nog voordat de journa listen hem vragen konden stellen over mogelijke devaluatie, beëindigde hij het persgesprek. Men is 'n nieuwe weg inge slagen. zeide hij. Vele vraagstukken zijn nog niet opgelost, maar overgedragen aan een permanente commissie.- De Amerikaanse minister van Finan ciën Snyder verklaarde te Washington, dat hij op geen enkel land druk had uit geoefend om të devalueren, daar dit ëen zaak van de betrokken landen zelf was. Hij had met geen buitenlander over de valuatie gesproken, al meende hij dat devaluatie de dollarmoeilijkheden kon verlichten. Intussen is te Washington het jaarver slag van het internationale geldfonds goedgekeurd en dit heeft het advies tot devalueren tot kern. Ook zal het fonds het vraagstuk van de verhoging van de goudprijs in studie nemen in verband met het Zuid-Afrikaanse voorstel om de helft van zijn goudproductie op de vrije markt te werpen. De directeur van de wereldbank deed nog de belangrijke mededeling, dat de bank dit jaar het aantal leningen zal uitbreiden, o.a. voor de ontwikkeling van de houtproductie in Oost-Europa. Vertegenwoordigers van India worden voorzitters van de bank en het fonds. De gouverneurs zullen over een jaar te Parijs vergaderen. MINISTER LIEFTINCK VLOOG VANDAAG TERUG Minister Lieftinek is vandaag per vlieg tuig uit New York naar ons land ver trokken, nadat hij de vergaderingen van het Monetaire Fonds heeft bijgewoond Andere Ned. gedelegeerden zullen vol- gënde week nog besprekingen voeren. De president van de Ned. Bank, dr M. W. Holtrop, zal ook eerst ln het laatst van de volgende week terugkeren. Prins Bernhard onthulde monument Herinnering aan het verzet der Spoorwegmannen (Van een onzer verslaggevers) Vanmorgen werd te Utrecht door Z.K.H. Prins Bernhard het monument onthuld ter nagedachtenis aan de in de oorlogsjaren gevallen personeelsleden der Nederl. Spoorwegen. Hoewel de regen in stromen neerviel waren honderden belangstellenden aan wezig. Onder de autoriteiten bevonden zich o.m. minister Spitzen. Dr F. F. de Bruyn, voorzitter van de gedenkteken-commissie, sprak de hoop dat dit monument steeds zal her- ren aan de grote offers die door het spoorwegpersoneel gebracht werden. Ir F. Q. den Hollander, president van de NS. herinnerde aan de bijzondere plaats, die de 17e September in de ge schiedenis van de Nederlandse Spoor wegen inneemt. Op die datum was het, dat H.M. de Koningin in 1944 te Londen het stakingsbevel uitgaf. Prins Bernhard onthulde vervolgens het monument door de vlaggen, die het dekte, te verwijde ren. Het gedenkteken, bestaande uit 4 drie meter hoge beeldgroepen, is ge plaatst op de N.O. hoek van het derde hoofdadministratiegebouw der N.S. Ont werper en uitvoerder van dit gedenk teken is de beeldhouwer W. J. Valk. Na de plechtigheid defileerden ver schillende belangstellenden en spoor wegmannen 'langs het werk. Overleg Regering-Parlement niet altijd zoals was verwacht Aldus minister Van Schaik bij de sluiting der Staten-Generaal Niet steeds is het mogeiyk geweest, het gemeen overleg tussen Regering en parlement te doen plaats vinden op een wjjie, die ten volle kon beantwoorden aan bepaalde leerstellige opvattingen daaromtrent en tevens aan hetgeen ln feite werd venvacht. Echter is gebleken, dat zowel de Staten-Generaal zelf als ons constitutioneel recht ruimte weten te geven aan een constitutionele practyk, die door de dringende omstandigheden van het ogenblik geboden ls. vraagstukken op binnenlands, overzees en buitenlands gebied, waarvoor ons volk staat In het afgelopen jaar heeft de volksvertegenwoordiging haar belang rijke bijdrage tot de rechtsontwikkeling geleverd. De zin tot samenwerking en opbou wende werkzaamheid heeft tot vele vruchtbare resultaten geleid. Namens H. M. de Koningin sprak- minister van Roffel van jeneverflessen op dronken hoofden Een bloedige vechtpartij ontstond In de afgelopen nacht op het in de Merwe- haven te Rotterdam liggende Ned. s.s. „Hagno".' dat Iers vee naar R'am brengt. Als de boot aan de wal ligt zijn er altijd drie veeverzorgers aan boord. Twee hun ner, de 33-j. L. en de 20-j. W. H„ waren de stad ingegaan en keerden beschonken naar de boot terug, waar zij de derde verzorger, de 61-j. W. A., die te bed lag, met dekens en al overboord wilden gooien. De oude verdedigde zich en al spoedig ontstond een zodanig gevecht met messen, dat het drietal onder de bloedspatten zat. Toen W. H. in de mess- room gevlucht was. sloegen de anderen een gat in de deur, waardoor de ande ren, dronken als zij waren, hun hoofd staken. W. H. sloeg daarop lege jenever- flessen op de hoofden stuk. Dit was tc veel voor het tweetal en zij trachtten met brandend papier hun collega uit de mess-room te roken. In minder dan geen tijd stond het gehele voor-onder in lichter laaie. Havenarbeiders in buurt van het schip stroomden toe begonnen met het blussingswerk tot de gealarmeerde beroepsbrandweer kwam- Het vuur werd bedwongen en het drie tal gearresteerd. Vandaas stellen tcij V voor: Soldaat le kl. K. C. v. d. NIET, Havenstraat 7, Wassenaar. Aldus sprak minister Van Schaik van middag in de Verenigde Vergadering van de beide Kamers der Staten-Generaal. toen hij namens H.M. de Koningin de zit ting van het Nederlandse Parlement sloot. - Voor minister Van Schaik was de oude luister hersteld, die vroeger derge lijke plechtigheden kenmerkte. Gingen vorig"jaar de ministers Beel en van Maarseveen per auto, voorafgegaan door, motorrijders naar het Binnenhof, van middag maakte de heer van Schaik die tocht in een vierzits Berliner, getrok ken door twee paarden. Voor af ging een peloton van twintig man der bereden Rijkspolitie, gekleed in het bekende blauwe uniform met wit te helm, witte bandelieren en witte hand schoenen. Het stond onder commando van de kapitein der Rijkspolitie Laver- Daarop volgden twee voorrijders van het Hof, waarop de koets met de minis ter kwam. De stoet werd weer gesloten door een peloton bereden rijkspolitie van twintig onder comando van kapitein jhr de Beaufort. De Hofmaarschalk kapitein vlieger R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann ontving de minister in het paleis. Nadat hij de vereiste „Commisie" van H. M. de Koningin had verkregen reed minister van Schaik naar het gebouw der Tweede Kamer, waar beide Kamers Verenigde Vergadering waren bijeen gekomen onder voorzitterschap van prof. R. Kranenburg. Deze had tot leden van de commissie van in- en uitgeleide be noemd de Eerste Kamer-leden mr Jonk- (voorzitter) en Tjalma en de Tweede Kamer-leden mej. mr Tendeloo, mi Bagch, dr Bruin Slot en van de Wete ring. Deze commissie geleidde minister van Schaik naar zijn zetel en na de protocollaire drie buigingen (naar de voorzitter, naar rechts en - links) hield de minister van Binnenlandse Zaken ad interim zijn korte sluitingsrede. Hij de ontzaglijke rechtsontwikkeling, die land sedert de bevrijding doorleeft op de dringende staatsrechtelijke Schaik hiervoor zijn. dank uit, waarna hij de zitting van de Staten-Generaal 'oor gesloten verklaarde. Waarom de Ararat-expeditie eigenlijk mislukte Dr Aaron Smith gisteren op Schiphol aangekomen. Gistermiddag is de 61-j. Amerikaan, dr Aaron Smith, leider van de expeditie naar de ark van Noach op de Ararat t .^U1CU vvuivii Berouil„tt ï,w. op Schiphol aangekomen, op doorreisi^eide soorten zal moeten accepteren. De a1—, werdl diens vader Dr Smith vertelde, dat men veel ken- s van de geografische situatie heeft opgedaan en dat de expeditie dus niet helemaal mislukt is- Tegenslag ondervond doordat men te laat was om de boer Reseit, die de ark zou hebben ge- e nemen en ook door tegen werking in de groep zelf. naar dr Smith verklaarde. Hij zal volgend jaar niet meedoen, omdat hij zich daar te oud voor voelt. Hans Roozen. die dit Leiden rechten gaat studeren, is echter, zoals men weet, van plan volgend jaar mee te gaan. Philips-cyclotron gisteren gereed gekomen Kostbaar apparaat, enig in Europa Europa's eerste synchro-cyclotron is gisteren gereed gekomen en men heeft ij wijze van proef ook al zilver, koper en phosphorijzer radio-actief mee gemaakt. De cyclotron is gebouwd door Philips en geplaatst in de oude retorten hal van de voormalige gasfabriek in de Watergraafsmeer te Amsterdam. In dit geweldige apparaat van enkele honderdduizenden kilogrammen, wordt de atoomkernen van waterstof, dat de allerkleinste deeltjes der mate- een dergelijke snelheid gegeven, dat zij bij botsing legen de atomen van an dere stoffen daarin zulke veranderingen teweegbrengen, dat er een totaal atoomsoort, dus een nieuwe stof ont staat: de vervulling Van de droom der oude alchimisten. Een cyclotron is geweldig kostbaar geen enkel land kan zich dan ook v oorloven, dat elke universieit er bezit. Het Amsterdamse cyclotron is gekomen door een stichting, het Instituut voor Kernphysisch onderzoek (I.KO-), waarin het Rijk, de gemeente Amsterdam en Philips samenwerken. Het apparaat zal dag en nacht werken; overdag voor zuiver wetenschappelijk onderzoek en 's nachts voor vaardigen van radio-actieve stoffen, die een zeer belangrijk hulpmiddel zijn voor vele onderzoekingen op allerlei gebied. Met Kerstfeest en Pasen worden BLAUWTJE De liefde kan soms langs vreemde paden gaan; dat werd gisteravond in Hilversum wêer eens bewezen. Twee jeugdige charmeurs hadden met twee jongedames uit een internaat een af spraakje, maar tot hun bittere teleur stelling kwani de tegenpartij niet op dagen. Zij herinnerden zich kennelijk de ondernemingsdurf van Don Juan en besloten langs de regenpijp naar boven te klimmen en zo de vrouwen harten te bereiken. Het was een lange en gevaarlijke tocht, die zonder onge lukken afliep. Helaas, ze werden door een der bewoonsters qntdekt. Met luid gegil sloeg zij alarm. De jongelui vluchtten naar de zolder, waar zij door een menigte opgewonden meisjes wer den omsingeld, tot de gewaarschuwde politie zich over hen ontfermde. Zij kwamen er overigens met bering af. i schrob- Kopenhagen i Amerika. Moeder van acht kinderen vermoord Dader slaat de hand aan zichzelf De ohgeveer 50-jarige echtgenote van de grondwerker P. Groenmand uit Augustinusga (Fr.), moeder van acht kinderen, is gisteren op klaarlichte dag door de liedjeszanger D. Tabak uit Sur- huisterveen vermoord. De dader, die 15 jaar in de gevangenis heeft gezeten wegens moord in een kroegje te Drachten, had de laatste tijd getracht, een verhouding met de vrouw aan te knopen, hetgeen hem niet gelukte. De vrouw poogde steeds weer hem te ontwijken, omdat ze wist, dat hij. een revolver bezat. Toen zij gistermiddag omstreeks 12 uur met wasgoed op weg was naar haar moe der, ontmoette zij de liedjeszanger echter. Na een korte woordenwisseling schoot Tabak haar in de borst, waarna hij de zwaar gewonde vrouw opnam om haar weg te dragen, hlet een tweede schot maakte hij een elhde aan haar leven en daarna sloeg hij ook de hand aan zichzelf. BENELUX-VOORUNIE NOG OP 1 OCTOBER? ANP-Aneta's diplomatieke correspon dent verneemt uit betrouwbare bron, dat er grote kans bestaat, dat de Benelux- Vuurunie thans op zeer korte termijn tot stand zal komen. Indien de thans gaande onderhandelingen met succ. worden bekroond, zou het zelfs mogelijk zijn. dat de Voorunie nog op 1 October zal ingaan. Koningin Vrijdag naar Naaldwijk Koningin Juliana is voornemens op Vrijdag 23 September ln de namiddag een bezoek te brengen aan de West-land- se jubileum-tentoonstelling te Naaldwijk. Denk pril de kolen De zomer -is nu wel voorbij. Velen hebben, zelfs toen het nog warm v kol-enman laten komen, om straks lijkheden met het vervoer en de afleve ring te beperken. Toch acht het dep. van Econ, Zaken het nodig, er nogmaals op te wijzen, dat het niet tijdig afnemen van de brandstoffen stagnatie in de dis tributie met zich kan brengen. Voorts wordt er op gewezen, dat de handel zowel met anthraciet als met eierkolen wordt bevoorraad, zodat begroet door de Hagenaar Hans Roozen i ziening zal binnenkort nadere aanwijzin- de huisbrandvoor- Aan onze kwartaal-abonne s Betaling per giro is gemakke lijker en goedkoper. Het bespaart U geloop aan de deur en incasso kosten. Maar voor hen, die een girorekening hebben, is het nog eenvoudiger om gebruik te maken van de mogelijkheid tot periodiek overschrijven der abonnements gelden. Wilt U daarvan gebruik maken? Geef ons dan even een seintje en wij maken het voor U Wilt U bij Uw betaling vooral het juiste bezorgadres op geven? Dat voorkomt vergissingen. Bij voorbaat onze hartelijke dank. DE ADMINISTRATIE. 18 NED. STRAALJAGERS NAAR OEFENING „BULLDOG" De Nederlandse toestellen, in totaal achttien meteor-straaljagers, die deel zullen nemen aan de luchtoefemng „Bul- dogg" in Engeland, zullen Dinsdag onder oevel van de majoors Flinterman en Focquin de Grave naar de vliegbasis van de R.AJT., Thorney Island, vertrekken. Gisteren is de luchtverdediging9kruiser Heemskerck met 150 man grondperso neel van de luchtstrijdkrachten uit Den Helder naar genoemde vliegbasis trokken om de aankomst van de twee Nederlandse eskaders voor te bereiden. SLACHTOFFER ONTPLOFFING NIEUWESCHANS OVERLEDEN De ohef-monteur van de Storkfabrle- ken. Ter Ellen uit Hengelo, is overleden de gevolgen van de ontploffing, die Donderdag in een strocartonfabriek Nieuwe9chans plaats vond, zodat dat c geluk twee doden heeft geëist. „OBERBÜRGERMEISTERIN" VAN BERLIJN TREEDT AF Louise Schroeder, die optreedt als „Oberbürgemeisterin" van Berlijn" zal het burgemeestersambt er aan moeten gev< omdat de Westduitse Bondsdag, zij lid is, al haar tijd zal opeisen. KABEL LINKS 19 blad ning. Deze w op. De ene 1 krant al heel j Terug uit Washington geven Bevin en Cripps het roken eraan „Weer één van die mooi in elkaar gezette communistische verhaaltjes" Selden Chapin en Kovacs ontkennen de nauwe relaties met Rajk By de voortgezette behandeling van de zaak Laszlo Rajk, de 40-jarige Hongaarse oud-minister van Bult. Zaken, eens één der machtigste communistische leiders, voor het gerechtshof te Boedapest, heeft deze „bekend" een politiespion in de communistische party geweest te zyn. Inmiddels heeft de gisteren vermelde Selden Chapin, de oud-gezant der Ver. Staten in Ilongarye (die benoemd is tot ambassadeur der Ver. Staten in Nederland Red.) ontkend, dat Rajk met hem tegen de Hongaarse rëgerlnfe h'efeft samengezworen. Hy noemde deze bewering „volkomen óngegrond". Ook de, in hét proces betrokken George Kovacs, die begin 1945 tot eind 1946 Chef was van de Hongaarse afdeling der Amerikaanse missie te Boedapest* heeft met nadruk tegengesproken, dat hy getracht zou hebben van Rajk een anti-communistische agent te maken. Hét mooiste is, dat Kovacs heeft ver- communistische verhaaltjes te doen", klaard, Rajk ooit ontmoet te hebben en Kovacs is op het ogenblik directeur van het grote Nprtherri-hotel in New York. HU zocht „carrière"! De tweede beklaagde, luit.-generaal George Palffy, voormalig stafchef, heeft eveneens „bekend", sedert 1945 te zijn opgetreden als agent van het regiem Tito. Hij wekte verbazing door te ver klaren, dat er plannen waren gemaakt staatsgreep tegen de Hongaarse regering per einde Mei van dit jaar. Palffy was in 1944 tot de communistische partij toegetreden, omdat hij carrière wilde maken en niet, omdat hij in de communistische ideologie geloofde! Repatriëring 7 December-divisie begonnen Met het vertrek van de „Kota Inten" ls dezer dagen een begin gemaakt met de repatriëring van de C-divisie „7 De cember". Aan boord zijn hoofdzaeklijk specialistische onderdelen-, n.l. de 5e en löe veldcompagnie, het le brugpeloton, 'het le geniepark, het le div. materiaal- park, de 3e inf. brig, werkplaats (groe pen A en B) en de 2e hulpverbandplaats- afdeling. dat deze bovendien nog geen was. toen Kovacs te Boedapest ressor teerde. Rajk heeft tijdens het proces nog het volgende gezegd: De Trto-politiek is een politiek van laster jegens de Sowjet-Unie; haar op zet om Hongarije dienstbaar te maken aan Tito is mislukt door de spoed waar mee de Hongaarse partij de reaction- naire groepen heeft.opgeruimd. Dit was te danken aan de Sowjet-Unie, die kleine landen welgezind is. Rankowitsj, de Joegoslavische leider, had hem beloofd te zullen mobiliseren, grensincidenten te veroorzaken en met soldaten bij te springen, als de staats greep volvoerd zou worden. De gevaar lijkste Hongaarse leiders, Rakosi, Gero en Farkas zouden uit de weg geruimd worden. De tactiek zou zijn: prijzen van het Sowjetvolk en laken van het Polit bureau. Dat zou het Joegoslavische volk overtuigen van de noodzaak de Verenig de Staten te hulp te roepen. Rankowitsj had hem gewezen op het verband tussen de factoren Joegoslavië. Mindszenty en de Amerikaanse politiek. Rajk zou premier van de nieuwe rege ring worden en generaal Palffy minis ter van Defensie. Tito zou politie, leger en buitenlandse politiek beheren. Op de ene slag was echter de andere gevolgd; de Hongaarse regering werd gaandeweg sterker en Belgrado steeds nerveuzer. Ook de Joegoslavische rege ring heeft in een communiqué verklaard, dat Rusland de monsterlijke aanklachten tegen Rajk heeft verzonnen. Het „Krem lin" wordt gewaarschuwd, dat het met oorlog ..flirt" bij zijn wanhopige poging om het regiem van Tito te torpederen Een indruk van dit proces, om met kolonel Kovacs te spreken: „Wij hebben hier weer met mooi in elkaar gedraaide DAT 18 Britse textielfarikanten in Twente arriveerden om er gedurende enkele dagen van gedachten te wisselen technische en commerciële pro- DAT de int. ver. van gemeentebesturen waarvan mr P. J. Oud voorzitter is. vol* gend jaar In Brighton (Eng.) bijeen- DAT het int. congres voor de zeevaart te A'dam (1924 Sept.) geopend wordt door de Belgische minister van Justitie, de heer Liler. DAT de directeur-generaal van de P. T.T., de heer L. Neher, morgen 60 jaar wordt. DAT de St. crt. van" gisteren de vast stelling van een formulier voor het giftebiljet voor de inkomstenbelasting DAT het opleidingsschip Albatros de R'damse Lloyd Maandag in de vaart DAT de onlangs stilgelegde bruinkool mijn Herman te Eijgelshoven met zand wordt opgevuld en meri voor 1 Febr. het terrein geheel geëgaliseerd hoopt te hebben. DAT van 24 Sept. t/m 3 Oct. in Den Bosch een internat.- poppententoonstel- ling wordt gehouden en en ook een spe ciaal postkantoor zal zijn'gevestigd. DAT een verbod is uitgevaardigd om mosselen te vervoeren van het ene per- Zeeland naar het andere, om verspreiding van de mosselparasiet te voorkomen. DAT van 22. Oct. tot 5 Nov. in „Het Prinsenhof" te Delft een Bijbelse ten toonstelling wordt gehouden o.m. met de tabernakel van ds L. Schouten. DAT het veer tussen Kruiningen en Perkpolder i.v.m. mil. oefeningen, Maan- 630 tot 10 en van 4 tot 8 uur gestremd zal zijn. DAT mej. M. v. Schelven van de V.U. te A'dam gisteren de 100.000ste bezoek- van de Europese beeldhouw- tentoonstelling „Sonsbeek 1949" te Arn hem. DAT de automarkt te Bolsward gis teren een jaar bestond en een driemaal grote aanvoer beleefde als normaal- DAT het 70-j. bestaan van het Friese Paardenstamboek met een groots opge zette ..verrichtingsdag" in Leeuwarden is gevierd. DAT de dir. van de 75-jarige R'damse drinkwaterleiding op 1 Oct. op de tertoren aldaar recipieert. DAT twee personen uit Afferden een uit Well werden gearresteerd, daar zü in Aug. meer dan 250 kg koffie Duitsland hebben gesmokkeld. DAT de suikerbietencampagne, zeer goed belooft te worden, omstreeks 20 September begint DAT het gemeentebestuur van Nijme gen als eerste in Nederland Donderdag ien voorlichtingsdag organiseert om eigenaren voorlichting te geven over her bouw van verwoeste bedrijfs- en winkel panden. DAT ïr J. B. Ritzema van Ikema, landbouwattaché te Washington, op 27 Sept. van 9—12 en van 14—16 uur '.mg houdt op het dep. van Landbouw a-, Boorlaan, Den Haag. DAT de VARA op 7 Oct. t.g.v. he jarig bestaan van de KLM, een hoorspel- reportage van S. de Vries Jr. zal uitzen den, getiteld „De vliegende Hollander' DAT de R-V.B. voor de Perszuivering uitspraak heeft bevestigd van immissie. waarbij aan J. P. Bakker, A'dam, sympathiserend lid van de NSB. het certificaat werd geweigerd. DAT zich voor de op 1 Sept. jj. stelde vakopleiding voor havenarbeid te R'dam 80 mensen, meest losse arbei ders, aanmelden en er per dag ong 15 bij komen. DAT Engelsen, Polen en Nederlanders gisteren langs het Airbornemonument Oosterbeek hebben gedefileerd en Arnhem een voorstelling werd gegeven van de film „Theirs is the Glory". DAT schout-by-nacht J. J. L. linge gisteren in Den Helder honderd adelborsten le kl. tot officier der Kon- Marine heeft beëdigd, waarop een -groot oefüé volgde. Morgen, 18 September, is het vUf jaar geleden, dat dr H. Colyn te Ilmenau als balling ver van het va derland overleed. Ware het leven hem gespaard, zo zou hy enkele maanden geleden op 22 Juni, tachtig jaar oud zUn geworden. W'ü geden ken hem in grote dankbaarheid als een door God met grote gaven ge sierd staatsman, een man van een voudig kinderlijk geloof en grote karaktervastheid. Zyn nagedachtenis biyve onder ons volk in ere. Dief kroop in postzak Op het postkantoor te Medan werd vol gens Aneta de laatste maanden voortdu rend gestolen. Controle baatte niet tot dat men op een goede dag zag, dat postzak een vreemde manoeuvre' maakte. Bij opening bleek een postbeambte zich daarin verscholen te hebben. Route en Tempo In het begin van deze maand heo- »n we op Zaterdagavond op deze zelf- plaats in de krant enkele opmerkin gen gemaakt over de arbeid welke nu wacht :n het verenigingsleven en daarbuiten.- Bij die arbeid, zoals trou- heel het mensenleven, krijgen wij allen van doen met de oude kwes- Deze oude kwestie was het, die ons ig eens voor de geest werd geplaatst, en wy ongeveer in diezelfde dagen schreven, het een voorrecht te achten n gezonde sportbeoefe- riep tweeërlei reacties n hierop neer, dat de w te veel sportnieuws geeft. En de andere drong juist aan op grotere publiciteit. Dat beide reacties ten slotte uit hetzelfde milieu voortkwamen, maak', de zaak voor ons uiteraard niet eenvoudiger. Toen moesten wij wel overwegen: is dit niet het aloude pro bleem van route en tempo? Of met an- woorden: speelt hier niet door het zoeken naar de juiste verhouding tus- tisme en progressiviteit? Of nog weer anders: is dit me', de stokoude kwestie de generaties die elkander maar tea dele plegen te verstaan? Hoe het zij, de krant wil schrijven >or oud en voor jong, en wie al mocht trachten voor zichzelf dit probleem te intlopen, de krant kan het niet. Nu heb- ien onder ons velen (politici vooral, doch zy niet alleen) de gewoonte, de kat uit de boom te kijken. „Tijd schaft raad". schijnt hun stelregel te zijn. En soms hebben ze nog gelyk ook. Maar soms blij- e in het geheel geen gelijk te heb- Want diezelfde tijd. waarvan zij verwachten, dat hij raad zal schaffen, stil. En zo worden de kansen onbenut gelaten enlaat men zijn tijd voorbijgaan- Mogen we een voorbeeld noemen? Dan denken we aan krant, radio en film. Waarom zijn we op het gebied van de «xant niet „achtergebleven"? Omdat eeds vroeg mensen begrepen, welke mogelijkheden en welke taken hier la gen. En omdat ze dat vroeg genoèg had den begrepen, waren ze ook in de gele genheid, de enorme technische (en kost bare) ontwikkeling op dit gebied bij te nouden. Bij de radio is het al niet anders. We kunnen nauwelijks voldoende respect hebben voor die mensen, die reeds bij het begin thans een kwart eeuw ge leden inzagen, wat hier gedaan kon worden. Ze zagen wellicht nog vagelijk de weg voor zich en zijn in ttmpo niet achtergebleven, integendeel, gaan soms voorop als het gaat om een ■dig gebruik van dit machtige mid del. Hoe pover steekt het gebruik van de film hierbij nog af. De film zelf heeft een machtige vlucht genpmen. Maar als mogelijkheid om er iets goeds van te maken is zij ons nu vrij wel ontschoten, juist omdat die vlucht. ook in technisch opzicht zo mach- geworden. Hoe anders had het kunnen zijn", indien ook hiér dadelijk de route was onderkend en het tempo tn evenredigheid was gebracht met de tech nische mogelijkheden. Behalve voor grote optimisten, die bovendien van aan pakken weten en zulken zijn er ge lukkig nog wel schijnt de zaak enige activiteit allang niet meer waard. Het verheugt ons. dat nog deze maand een speciaal daarvoor georganiseerde congresdag de filmkwestie zal worden belicht door een Hervormde en een Ge reformeerde spreker, van wie wy mo- annemen, dat zij iiitgaan van an- stelregels dan dat „nog langer afwachten", zonder meer hoogste wijs heid zou zijn. Dat dit congres wordt ge houden in de radiostad Hilversum en wel bijzonder in het gebouw, dat als zodanig blijk geeft hoe Christelijk Ne derland inzicht had in de mogelijkheden op technisoh gebied, schept -reeds enige erwachtingen. Slaagt men er te Hilversum in, een route aan te geven, dan zal het tempo wel volgen. Want het is juist de leiding loosheid, die hier even verlammend als verwarrend werkt, en onder die leiding loosheid gaat jong Christelijk Nederland met enige huiver een nieuwe winter te gemoet Gesneuveld in Indonesië De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verlie zen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninkiyke Landmacht: Gesneuveld 6 September: soldaat le kl. W. Th. Wolters, uit Duiven (Gelderland). Koninklijk Xed.-Ind. Leger: Gesneuveld 2 September, soldaat 2e kl. Moehamad Enoeng, uit Indo- Waterman" raet soldaten naar Indonesië vertrokken De „Waterman", die vorige week de Rotterdamse haven binnenliep met mili tairen uit Indonesië en in één week tijds geheel „gekwast" moest worden, is gis- i weer naar de Oost vertrokken, met aflossingsdetachementen van de Kon. Landmacht en het KNIL. De stemming onder de troepen was uitstekend. Hoog geplaatste officieren deden hen uitge leide. EEN TON VOOR INVENTARIS VAN VUGHT De verkoop van de inventaris van het voormalige kamp Vught heeft ongeveer een derde meer opgebracht dan de ra ming, n.L rond f 100.000. WEERBERICHT Afnemend buiig Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewolking met vooral aan vankelijk plaatselijk nog enkele buien. Morgen afnemend bu;:g. Meest mat:ge Westelijke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zondag 18 September: Zon op 6.18. onder 18.49; Maan op 0.00, onder 17.39 22 September N. M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1