Jlicttuie gtihsctft (tToumnl Jubilerende N.C.R.V. brengt talrijke aetber-noviteiten Wist U VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1949 j BUREAUX: HogewoerO 103. Dir. eD redactie Tel 20408. menten Tel 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. Kwartaal; f 1.35 per maand; f 0.32 per week. ADVEKTENTlËN0.18 per mlllmeter (Bij contract belangrijke korting). DIRECTIE: F DIE MER. CHRISTELIJ K-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .fitantoasttcl) Is gbebleuea tnyn bert la tcgfycaspocT Dertigste jaargang No 7919 Hard werken en geen chianti drinken Zie pas. 3 Als de lange avonden komen.... De populaire Ster-avonden worden met een „rijm-waterval" uitgebreid (Van een onzer verslaggevers) 15 November a.s. is de eigenlijke jubileumdatum van de Ned. *Chr. Radio- Vereniging en de leiders van de N.C.R.V. waren blijkbaar al (of nog) in de jubileumstemming by het maken van hun plannen voor het nieuwe radioseizoen, dat straks op 1 October begint. Die plannen zyn werkelijk interessant. Naast een jubileumweek rondom 15 November komt er op 3 October al een gesproken radiokrant; voorts is een respectabele reeks streekavonden en streek-, programma's ontworpen, en dan hebben we nog slechts enkele punten genoemd van het vele, dat de N.C.R.V. in het nieuwe seizoen brengen gaat. buitenlandse kerkelijke leiders op ele problemen. In 1950 wordt op de Zondagavonden begonnen met een uit zending onder de titel „Uw enige troost", terwijl we als te behandelen onderwer pen voorts noemen: liturgie, de anti christ en de saecularisatie. Twee Haagse P.T.T.-ambte- naren bij Nootdorp omgekomen Motor slipte tengevolge van de gladheid. Waarschijnlijk door de gladheid slipte gisteravond om ongeveer 6 uur op de rijksweg GoudaDen Haag, ter hoogte van het viaduct te Nootdorp een motor rijwiel, dat door twee Haagse PTT-amb- ten'aren werd bereden. De bestuurder ver- De jubileumweek. zo omstreeks 15 November, zal stellig haar glanspunt vinden in een gala-avond in het Concert gebouw te Amsterdam, waarop het Concertgebouworkest en de gezamenlijke koren van de Ned. Radio-Unie en de N.C.R.V., met medewerking van binnen- en buitenlandse artisten. onder leiding van Eöuard van Beinum en dr Anthon van der Horst, een bijzonder programma In deze jubileumweek zullen ook enkele belangrijke gedeelten uit de zo geslaagde Jubo-dag opnieuw worden uit gezonden. In het nieuwe seizoen zal de N.C.R.V weer heschikken over exclusieve ensem bles als hat Hollands Strijkorkest en het Sweelinck-Kwartet, waarnaast men ook zal horen het Concertgebouw-Quintet, het Amsterdams Kamermuziekgezelsohap en het Ned. Kamerkoor van Felix de Nobel. Een nieuw ensemble is „-La Rosarpa" met de bekende harpiste Rosa Spier. Vooral met het oog op een zo voortref felijk mogelijke uitvoering van het geestelijk lied zal een N.C.RV.-Promi- nentenkwartet worden gevormd uit zeer goede Nederlandse vocale solisten. De uitzendingen van massale koorzang waren van dien aard. dat deze proef op uitgebreide schaal zal worden herhaald. Ernest W. Mulder, die reeds veel eer inlegde met zijn Psalmensymphonie, heeft nu een opdracht aanvaard voor een vierdelige „Symphonda Sacra super Pas-1 sionem", welke omstreeks Pasen zal worden uitgevoerd. Behalve de grote concerten van het Concertgebouworkest, het Utrechts Stedelijk Orkest en de vaste omroeporkesten staan weer zes orato rium-uitzendingen op het program. Vermelden wij voor dit muzikale ge deelte nog een serie onder de tstel „Zeven vrouwelijke pianisten", o.a. Myr Hess, een muziekverklarende uitzending van de heer M Geeriwk Bakker, volks- liederenprogramma's, door Rudoif Karssemeijer gearrangeerd, vertellen, wij nog, dat de N.C.R.V. zich oo'k op het gebied van de ontspanningsrhuziek niet onbetuigd hoopt te laten, dan ziet dat de muziekafdeling van deze organi satie niet bepaald -van plan is, bij de pakken neer te zitten Een ander aantrekkelijk plan is voornemen om in 8 verschillende steden streek-steravonden te gaan geven, waarop de bezoekers van deze avonden de maarde Familie-competitie in levende lijve zullen kunnen zien. Succes ve: wachten wij ook van de „rijm-waterval' die naast de aloude „spraak-watervai" zeker zal inslaan. Naast de acht streek avonden komèn nog eens 38 uitzendingen met een streeikprpgramma. Vermelding verdient ook de gesproken radiokrant, waarmee de N.C R.V. op 3 October gaat beginnen en die voor ons land iets geheel nieuws is. Op elke uit- zendavond zullen gedurende twintig minuten correspondenten uit de naamste wereldcentra hun visie geven op hetgeen die dag -is gebeurd; daarnaas' komt er in deze uitzending een parle mentair overzicht, een kunstrubriek, eer sportrubriek, nu en dan zelfs een „hoofd artikel", dan een geestig boekje, kortom het idee van een- krant wordt hier dicht benaderd, al vertrouwen we, dat krant zelf hier niet onder zal gaan lijden In een rubriek ,.'t Kerkvenster" men eens in de week een'beschouwing opnemen over het geestelijk en kerkelijk leven in andere landen, alsmede de kijk' We hebben uit het vele dat de N.C.R.V. brengen gaat, slechts een greep kunnen doen. Het blijkt wel. dat het jubi leumjaar een belangrijk jaar wordt, ook hierom omdat het niet geheel uitgeslo ten lijkt dat men dit jaar het 200 000e lid-abonné kan inschrijven Ook de grootmoeder in Neder- weert overleden Derde slachtoffer van boerderybrand De boerderijbrand, die onder Neder- weert heeft gewoed, heeft behalve het leven, van het 5-jarig dochtertje van de fam. Knapen en de 64-jarige grootvader thans ook dat van de 63-jarige grootmoe der geëist. gewonde grootvader heeft eerst nog meegeholpen, de inventaris in veiligheid te brengen, voor hij toeliet, dat men hem naar het ziekenhuis bracht. Grootouders en kleinkind worden Za terdag begraven. loor de macht over het stuur, waardoor de motor kwam te vallen. Een der amb tenaren was op slag dood. De andere overleed na aankomst in het ziekenhuis St. Antoniushove te Voorburg. Het ene slachtoffer is J. Smit, Loenensestraat 197, Den Haag, geboren 9 Augustus 1915 te Zaandam. Hij werd op 13 December 1948 in dienst gesteld bij de Controledienst Luistervergunning. Hij werkte reeds sinds 5 Augustus 1946 bij de P.T.T., was ge huwd en had twee kinderen. Het andere slachtoffer is W. M. H. Hoogeveen, Wei- marstraat 47A, Den Haag, geboren 19 Jan. 1912, aldaar. Hij kwam op 1 Dec. 1945 bij de Controledienst Luistervergunning, doch werkte reeds van 22 April 1938 af bij de PTT. Hoogeveen was gehuwd en had geen kinderen. Naar aanleiding van dit ongeluk ver zoekt de rijkspolitie te Leidschendam de bestuurder van de vrachtauto met rode cabine, die getuige is geweest van het motorongeval, zich voor inlichtingen te melden bij de postcommandant te Noot dorp of bij de groepscommandant der rijkspolitie te Leidschendam. UNCLE SAM LAAT TRUMAN DE BOMEN OPEN DOEN President wordt gemachtigd de douanetarieven te verlagen Volgens een R«ut«rtelegram uit Washington heeft de Amerikaanse Senaat een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij president Truntan gemachtigd wordt, op eigen initiatief de invoerrechten op buitenlandse goederen te verlagen. Deze beslissing is uitermate Helangryk, daar de Am jerikaanse tarieven algemeen beschouwd werden als een grote hinderpaal voor de overwinning van het West-Europese dol lartekort. Men meent in E.C.A.-kringen, dat de uitvoer van West-Europa naar de V.S. krachtig moet worden bevorderd. Het Huis van Afgevaardigden heeft reeds zijn goedkeuring aan het wetsontwerp gehecht. het derde kwartaal Afscheid 7 December-divisie van ereveld Vandaag zal de 7-December-di-visie op het ereveld Menteng toelo te Batavia een afscheidsplechtigheid houden ter ere van de gevallen kameraden, aldus, meldt Aneta. De bouwwerken worden dan door de commandant der divisie overgedragen en tevens zal het stoffelijk overschot van 12 gesneuvelden worden herbegraven. Vervolgens wordt op het veld het colum barium geopend. AMERIKA EN INDONESIË'S TIN EN RUBBER. Aneta verneemt te Washington, dat Indonesië behoort tot de landen, waar Amerika grotere voorraden rubber erf tin zal kopen. Amerika heeft tevens in de besprekingen met Engeland toege zegd, dat hel percentage synthetische rubber, hetwelk door de Amerikaanse Industrie verwerkt moet worden, zal verlagen. Een Amerik. gevechtsvliegtuig van het type Thunderbolt is in Beieren veron gelukt. De piloot kwam om het leven. In mededelingen nr. 9 van de Ned. Heidemy. is het verslag over 1948 op genomen. In Juli werd te Schoonebeek 50.597 ton ruwe aardolie geproduceerd (in Juni 50.891 ton). De aandeelhouders van „Sedep" hebben het bestuur gemachtigd tot ver krijging van onroerende zaken. Prins Bernhard werd vanmiddag ui Amsterdam als beschermheer van de Stoomvaartmij. Nederland geïnstalleerd Aneta meldt uit Djokja, dat J$aar binnenkort een Indonesische handels conferentie zal samenkomen. De afdeling van het Indo-Europees Vei bond ito Soerabaja heeft zich achter de lE.V.-delegatie ter Ronde-Tafel Con ferentie geplaatst. In besprekingen, welke zes dagen ;n beslag namen, heeft de Senaat dit wets ontwerp afgehandeld en tevens een re publikeins amendement verworpen, om „een vloedgolf van goedkope' Europese goederen te stuiten". Nadat op het allerlaatste ogenblik de organisatie voor Europese samenwerking te Parijs tot overeenstemming kwam over de verdeling van de Marshall-hulp voor het jaar 194950, wijst men er van Amerikaanse zijde op, dat er een mis- -ekening is gemaakt van 150 millioen foliar, daar in het totaal de dollarpot moet worden opgenomen voor de plan nen in overzeese gebiedsdelen en de fi nanciering der risico's van het inter- Europese betalingsverkeer. Er zal nu 4 k 5 pet gekort worden. Het is vrijwel zeker, dat men van Ame rikaanse zijde niet zal bekend maken, cvp welke bedragen de afzonderlijke Europese landen voor het tweede jaar zullen kunnen rekenen. Men wil'dit kwartaalsgewij'ze doen en na 1 Januari 1950 bij de toewijzing rekenen met de medewerking der deelnemende landen aan de verruiming van de Europese han del. Van Amerikaanse zijde beseft men namelijk, dat zonder enige Amerikaanse pressie geen resultaat zal komen. Vol gens Reuter heeft Hoffman te Battle- creek aangedrongen op economische uni ficatie van Europa, zodat deze één en kele markt zal vormen voor 275 millioen verbruikers. Hij acht Europa thans nog uiterst kwetsbaar, voor een economische catastrophe en nog niet imuun voor al lerlei totalitaire „ismen". De veiligheid de V.S. vordert naar zijn oordeel voortzetting van het plan-Marshall en maatregelen tggen Europa's voortdurend bekend gemaakt, totaal 1,1 milliard dol lars, waarvan Nederland en de afhanke lijke overzeese gebiedsdelen 82 millioen ontvangen, België en Luxemburg millioen, Engeland 292,2 millioen, de dub belzone 81,9 millioen, de Franse zone millioen. De besprekingen te Washington hebben geleid tot maatregelen ter genezing Erigelands dollartekort, oa. een bedrag 175 millioen Marshall-dollars Canadese tarwe, en toestemming Marshalldollars te gebruiken voor keren en havenkosten in Amerika. Zeer belangrijke besprekingen van de twee Franse ministers met Acheson, Snyder, Hoffman, Harriman hebben aan het licht gebracht dat deze maatregelen ook zullen gelden ten voordele van andere Marshall- landen'. Voorts werd gesproken over ver zachting van Amerikaanse douanetane- de keuze van het hand van besteding der hulp en Amerika's program voor stra tegische voorraden: Engeland wil niet devalueren. Engeland, heeft opnieuw verklaard dat het niet aan devaluatie denkt, terwijl kringen van de Zweedse nationale bank daarentegen mededeelden, dat Zweden Engelse devaluatie in mindere mate zal volgen, waarna de Kroon 13,50 zal noteren tegen het Pond, instede van zoals thans 14,50. Op Wereldvredesdag (2 Oct.) zal i Amsterdam een grote optocht var vredesdemonstranten worden gehouden. DE BEIAARD REISDE NAAR LAUSANNE' De „reizende beiaard", het carillon- op-een-vrachtauto, van B. Eijsbouts, is dezer dagen in Lausanne aangeko men. Onderweg heeft men veel bekijks gehad. Dat begon al in Madstricht, waar voor het vertrek, in het Stads park een concert werd gegeven. Aan de Belgische post Smeermaas deed zich een moeilijkheid voor. Geen enkel re gister van tarieven voor in- en uit voer kende een „reizende beiaard". Eindelijk werd het klokkenspel on dergebracht onder het hoofd: „Mu ziekinstrument met toetsenbord en ge luidgevende metalen tongen". Toen was het gauw in orde en met een da verende „Klokke Roeland," voor de Belgen werd de tocht voortgezet: via Waremmé, Civet, Huy en Namen naar Dinant. Ook aan de Franse grens bleek geen register voor de „reizende bei aard" te bestaan, maar het spel van de Delftse stadsbeiaardier Ritter bracht de douaniers in goede stem ming. In Charleville kondigde de con cierge van het raadhuis aan, dat er 's avonds een concert zou zijn en dus moest de heer Ritter tijdens het eten nog even een programmd in elkaar zetten. In Metz zwichtte hij opnieuw. Via Colmar ging het naar Lausanne, waar het carillon nu op de Jaarbeurs staat opgesteld. Koningin en Prins 22 September naar Amsterdam Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen op Donderdag 22 September een officieel bezoek aan Amsterdam brengen Na de lunch zullen zij aankomen en s middags en 's avonds in de hoofdstad vertoeven. Nieuwe ontploffing eist twee doden Blik met cellulosestof explodeerde in fabriek te Helmond. Meldden we gisteren, dat bij een ont ploffing in een fabriek te Nieuweschans een arbeider werd gedood, thans wordt gemeld, dat gistermiddag twee arbeiders werden gedood, toen in de katoenfabriek Van Vlissingen te Helmond een blik met cellulosestof ontplofte. De 37-jarige H. Bosman uit Bakel, va- er van vier kinderen en de 30-jarige J. Maas uit Helmond, waren de slacht offers. Er ontstond een brand, die spoe dig kon worden geblust. De brandweer bevrijdde drie arbeiders, die ingesloten waren en in de cellulosedamp dreigden te stikken. De oorzaak van de ontploffing is on bekend. De nieuwe Franse ambassadeur De heer J P. Garnier, wienst benoe- ling tot Frans ambassadeur in Den Haag 'ij reeds meldden, heeft al eèrdér deel uitgemaakt van de ambassade in Den Ua-ag, n.l- in 1933 en 1934 als secretaris. Hij is in 1004 geboren, werd in 1928 am bassade-attaché en in 1930 onderdirecteur voor Europa aan het Franse dep. van Buiten 1. Zaken. Van 1934 tot 1939 was hij gezantschapssecr. te Rome. Hij speelde een rol in de Franse on dergrondse. werd na de bevrijding on- derdir. van de afd Z -Europa van het Buitenl. Zaken in Parijs, is daarna nog verbonden geweest aan de ambassades in Bern en Praag en werd in 1946 gevolmachtigd minister. Laatste lijk was hij chef Personeel van het dep. van Buitenl. Zaken. Chapin benoemd lot Amerik. ambassadeur De heer Selden Chanin, voor malig Amerik. gezant in Hon garije, die reeds enige tijd werd gedoodverfd als de opvolger Herman B. Ba- inderdaad be noemd tot bassadeur der Ver. Statep Nederland. De Ned. Regering heeft zich reeds accoord klaard met deze benoeming. PRINS BERNHARD NAAR ENGELSE PAARDENRACES. Prins Bernhard is gistermiddag met zijn privé-Dakota van Schiphol naar Hendon in Engeland gevlogen voor het bijwonen van de paardenraces aldaar. NA HET Strandgenoegen ik aan 't zwoegen ben gezivicht: zwaargewicht... Uitgerafeld, afgetakeld, omgerold, stukgemold. k Heb geen ldachu even ivachten tja en dan... vuilnisman. De crisis der R.T.C. zal in Benelux- sfeer behandeld worden De Unie en de schuldenlast vormen de voor naamste problemen (Van een onzer verslaggevers) Het is voor niemand, die de berichten over de Ronde Tafel-cortferentie gevolgd heeft, een geheim, dat de conferentie thans in een critiek stadium gekomen is. Het is trouwens in het geheel niet onverwacht. Reeds drie weken geleden hoorden wjj van ingewijden, dat de werkelijke moeilijkheden pas tegen deze tijd zouden begin nen. Het is van het hoogste belang hoe men een crisis tegemoet gaat, en mer achtte daarvoor dus een lange periode van voorbereiding noodzakelijk. De tussenliggende tijd is niet alleen besteed aan vergadering van commissies in allerlei soorten, centrale commissie, subcommissies, secties van subcommis sies, enz., maar vooral aan informele be sprekingen en inwendige vergaderingen der delegaties. Om te voorkomen, dat de verschillen in standpunt een te' scherpe vorm zouden aannemen, heeft mén zich er angstvallig van onthouden de menin gen een vaste schriftelijke vorm te ge ven in zogenaamde working papers (schriftelijke voorstellen en program ma's). Maar eens komt er een moment, waarop men de moeilijkheden moet aan snijden en dit ogenblik is er thans. Het is daarom, dat de centrale com missie, waarin de hoofdfiguren van de conferentie zitting hebben, een kleine kring van personen dus. naar het buiten land zal reizen. Zij wil daar de Zondag doorbrengen met beraadslagingen hoopt Maandag terug te zijn. De rei niet ver zijn en zal over Brussel lopen. (Voor vervolg zie Pag 4) Morgen défilé langs Dodencel 601 Reünie comité „Oranjehotel" Morgen komen oud-gevangenen en bestagnden van oud-gevangenen uit ..Oranjehotel" weder bijeen tot het ken van een stille gang voorbij de Do dencel 601. Vooraf wordt te half elf op binnenplaats een bijeenkomst gehou den, waar de voorzitter van het comité .Oranjehotel", drs G. Bos. zal spreken. Het Haagse politiemuziekkorps zal zich hier doen horen, 's Middags wordt Kurhaus de jaarlijkse reünie gehouden, waar oud-minister Neher een toespraak zal houden. Aan deze reünie verlenen medewerking de violist Sam Swaap, de pianiste mev-rouiw Ida Rosenheimer, de voordrachtkunstenares Nel Oosthout, de cellist Charles van Isterdael en de pia- Martha Zaalberg. Kape- Italiaanse gezant gaat geloofs brieven overhandigen Naar wij vernemen zal de Italiaanse gezant, dr A. Cariccimo, 20 September a s. om 10 uur v.m. zijn geloofsbrieven over handigen aan H. M. Koningin Juliana, op het paleis Noordeinde. De erewacht, die gevormd wordt door personeel van het le Terr. Bataljon, met tamboers, zal onder commando staan de maj. mr J. C. Horsman. Nederlander deed merk waardig verhaal in België Zijn auto niet twee man de Maas in, of. Enige dagen geleden legde de Neder lander Peters uit Venlo, tegenover de Belgische politie een merkwaardige ver klaring af. Hij zou, naar zyn zeggen, ir Juli, dus twee maanden geleden, te Wan- dré, door twee individuen, die hij had toegestaan met hem mee te rijden, zijn aangerand. Tijdens het gevecht, dat m auto ontstond, zou hij er evenwel in slaagd zyn uit de wagen te springen, w ke hierna met de beide mannen in de Maas zou zijn gereden. P. beweerde ver der door ondervonden emotie het geheu gen te hebben verloren en zich eerst thans dit voorstel te herinneren. De politie, wie deze zaak verdacht voor kwam, stelde onmiddellijk te'r plaatse een onderzoek in en vond inderdaad een auto in de Maas. In tegenstelling met het geen Peters had verklaard, bevond zich echter niemand in de auto. Volgens de laatste berichten is de po litie overgegaan tot de arrestatie van P. Hij wordt er namelijk van verdacht, zijn wagen met opzet in de. rivier te hebben gereden, om de verzekeringspremie uitbe taald te krijgen. Peters, naar is komen vast te staan, had bij zijn verzekerings maatschappij namelijk een eis tot schade vergoeding van dertigduizend gulden voor het verlies van zijn auto ingediend. DAT de nieuwbenoemde Tsjechoslo- waakse gezant in Nederland, dr Jaroslav Martinic, gisteren voor een afscheidsbe zoek door prem. Zapotacky is ontvangen DAT m.i.v; 2 Oct. door de controle van de Ned. douane in de trein op het traject R'dam-Roosendaal het oponthoud van de int. treinen in laatstgenoemde plaats van 50 op 30 minuten wordt teruggebracht. DAT de Maasbode het voorgenomen ontslag van ir E. H. Kraayvanger als Eerste Kamerlid tegenspreekt. DAT de fa. Jamin te R'dam aan het Verbond van Veilig Verkeer een ver- keersfilm heeft aangeboden, waarvan de titel luidt „Het kan ook veilig". DAT volgens H.V.V. er kans is. dat de boeren van 1 Nov. 19491 Nov. 1950 ge middeld 1 cent per liter minder voor hun melk ontvangen, doch dit eventueel niet van invloed zal zijn op de consumenten prijs. DAT de melkfabriek van de D.O.M.O. te Beilen voornemens is melk in papieren flessen aan de Amerikaanse bezetting in Duitsland te leveren. DAT de reeds gepubliceerde artikelen van de met de „Franeker" omgekomen Amerikaanse journalisten waarschijnlijk zeer spoedig in boekvorm in Amerika zullen verschijnen. DAT de Staatssecr. van Econ. Zaken, mr W. C. L. v. d. Grinten, gisteren de vaste commissie van de Econ. Raad stalleerde voor het algemeen verbindend en onverbindend verklaren van bedrijfs- regelen en verwante onderwerpen. DAT Oriën-ta i DAT twee auto's gisteravond met een snelheid van 70 km bij Nieuwerkerk a. d. IJssel tegen elkaar botsten en een der inzittenden D. Roefel uit R'dam, met een hersenschudding in R'dam is opgenomen DAT te Bergen (17—27 Sept) en Alk aar (begin Oct.) herdenkingstentoon stellingen worden gehouden ter herin nering aan de Eng.-Russische strijd in N.-Holland (1799). DAT in Oost-Groningen geslaagde proeven zijn genomen met een bemesting van vloeibare stikstof. Dat aan mr J. F- van Drfnse op ver zoek m.i.v 1 Nov. eervol ontslag is ver leend als plv. rijksadvocaat te Middel burg. de Oosterse tentoonstelling n de R'damse diergaarde Blij- natfelig saldo heeft opgeleverd, waarvan de grootte echter nog niet is vastgesteld. DAT ook de polders van Kropswolde en Foxhol onder water worden, gezet om aan de muizenplaag een einde te maken. DAT ir C. Verschoor met de titel van rijkszuivelconsulent benoemd is bij de voorlichtingsdienst ten behoeve van de landbouw, met standplaats Hoorn. DAT de in R'dam geveilde oude Duitse duikboot voor f300 is verkocht aan de Holland Scheepsloperij te Hendrik-Ido- Ambacht. DAT het herfstnummer van hei Ned. Jack-London Verbond gewijd is aan 4 October Werelddierendag. DAT de bouw van een kantoorgebouw voor de Ned. Handel Mij te Tiel is op gedragen aan J. de Gijt en Zn vooi f 225.670. DAT de «Joor het stilleggen van de EFA-fabriek te A'dam gedupeerde arbei ders begin volgende week een voorschot- overbruggingsuitkering ontvangen en de belastingschuld fl% a l'.i millioen be draagt. DAT de Zweden S. Halberg en Folke Dahl uit Gotheborg. wegens hun publi- s over de geschiedenis der Nederl. kranten, resp. zijn benoemd tot deur en ridder in de orde van DAT de aardappeloogst op Schouwen- Duiveland slechts 60 k 70 pet normale bedraagt- DAT gisteren in Den Helder honderd nieuwe adelborsten werden geïnstalleerd, o-w. vijf Indonesiërs. DAT mr J. C. Berghuis te Den Haag. secr. van enkele vakgroepen, is benoemd tot secr. van de K.v.K. voor Groningen als opvolger van mr H. Frima, die tot 1 Jan. in functie blijft. DAT gisteren bij Van Diepens' scheeps werven te Waterhuizen (Gr.) het 720- tons schip „Sir Jules" te water is gelaten als eerste van een serie schepen vooj St. Mauritius. DAT alle verkeer over de Wilhelmina- sluis en de grote sluis te Vianen, i.v.m het opruimen van de bruggen tot pl.m 5 October gestremd zal zijn. DAT het indexcijfer van de uurlonen van volwassenen mnl. arbeiders verheid en landbouw, op 31 Aug. jl. 195^1 bedroeg op basis Juni 1938/Juni 100 (31 Juli: 194,9). DAT het in de Waal bij Dreumel ge zonken motorschip „Pieternella" licht en men de bij Leeuwen gezonken 1 ..Sophia" Zondag hoopt boven te halen- laan M.Wuyster uit Delft, oud-gevan gene van Dachau, zal de slotrede uit spreken. Na de reünie wordt de -jaarlijkse le denvergadering van de stichting ..Oran jehotel" gehouden. Nieuwe minister De berichten'over de benoeming van mr Teulings tot minister van innenlandse Zaken hebben reeds aanlei ding gegeven tot de nodige commentaren. Deze benoeming spreekt dan ook wel tot de verbeelding. Mr Teulings is in het politieke leven van is land geen onbekende. Hij is ook geen an. die ons volk in het onzekere heeft gelaten omtrent zyn inzichten met betrek king tot financiën en economie. Hij heeft het parlement bij meer dan een gelegenheid een tegenspeler van minister Lieftinck betoond. En nog .zeer onlangs heeft een buiten-parlementaire commissie uit de K.V.P. onder zijn voorzitterschap critiek geoefend op de nieuwe belasting plannen van de heer Lieftinck. Een van de punten dezer critiek was, dat door deze belastingplannen het bedrijfsleven te wei nig werd ontheven van de druk. Er zijn nog andere onderwerpen te noe- ïen ten aanzien waarvan mr Teulings meningen heeft verdedigd, die zacht gezegd niet volkomen strookten met de opvattingen der regering. Zo is het geen wonder, dat verscheidene commentaren deze benoeming bestempelen als een om buiging naar rechts, al is een deel van de socialistische pers geneigd de toekomst voorlopig niet al te somber in te zien. In elk geval is er alle reden, na deze benoeming het staatsbestel op financiëel economisch gebied al evenzeer als op het gebied van Binnenlandse Zaken met belangstelling te blijven volgen. Heeft minister Lieftinck nu in het ka binet dezelfde tegenspeler gekregen die hy in het parlement reeds in mr Teulings had? En mag dit dan worden uitgelegd als n aanwijzing, dat de invloed van de v.dA. binnen -het kabinet aan het tanen ten koste van de K.V.P.? Of is de voor lopige verklaring heel wat simpeler en is de heer Teulings benoemd en heeft deze benoeming laten welgevallen om dat deze belangrijke post reeds zolang on vervuld bleef en langer uitstel in de be zetting ervan niet te verdedigen viel? Werk dat wacht Een van de redenen welke drongen naar de benoeming van een minis- n Binnenlandse Zaken, is de burge- are in de residentie. Volgen de week wordt een jaarlijks hoogtepunt het parlementaire jaar geopend en dan worden de Hagenaars en anderen met hen opnieuw bij het bestaan van deze vacature bepaald. Wij achten het begrij pelijk, dat met een voorziening in deze vacature is gewacht op de nieuwe minis ter. Maar is deze er eenmaal, dan worde ook met des te groter spoed aan de voor ziening gewerkt. "og in ander opzicht hebben wij van Teulings verwachtingen. Hij heeft zijn opvattingen over de oplossing van het radiovraagstuk nimmer onder stoelen of banken gestoken. Hij was een man, die deze oplossing alleen zag in de lijn der radioverenigingen. Minister Rutten vindt het blijkbaar moeilijk op radiogebied met een regeling, die toch voor de hand ligt, voor de dag te komen. Hij zal in minister Teulings een te waarderen steun vinden. B. E. Ruys Sr vanmorgen overleden Op alle schepen en kantoren van Rott. Lloyd hangt vlag halfstok Vanmorgen vroeg is de heer B E Ruys Sr. oud-directeur en tot zijn verscheiden nissaris van de Kon. Rott. Lloyd, op 80-jarige leeftijd in Noordwyk over- De heer Ruys, die op 6 Maart 1869 te potterdam werd geboren, begon in 1898 zijn loopbaan bij de firma Ruys en Co» Hij bekleedde verscheidene nevenfunc- Zo was hij lid van de Raad van Be stuur der Kon. Paketvaart Mij., commis saris van de Java-China-Japan-Lijn, com missaris van de Stoomboot Mij. „Zeeland", en pres.-commissaris van de Kon. My. „De Schelde" te Vlissingen. De heer Ruys was o.a. commandeur in de orde van Oranje Nassau, ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en Officer of the British Empire. Het fusilleren van zijn zoon Willem in 1942 door de Duitsers heeft de heer Ruys dermate aangegrepen, dat zijn gezond heidstoestand sindsdien steeds sneller achteruitging. Vandaag hing over heel de wereld op alle schepen en van alle kantoren en agentschappen van de Kon. Rott. Lloyd de vlag halfstok en dat zal ook op de be grafenisdag het geval zyn. De begrafenis zal Maandag om 12 uur op de Ned. Herv. begraafplaats te Hille- gersberg geschieden. Truman wijst op de Ver. Naties als bolwerk voor de vrede Westelijke ministers dringen er bij Rusland op aan besprekingen over Oostenrijk te hervatten Washington is nog steeds het belangrijkste centrum van politiek en diplomatie. Gisteren hebben de Amerikaanse, Britse en Franse ministers van Buitenlands* Zaken een bespreking van vier uur gehouden over de Duitse en Oostenrijkse pro blemen. Na afloop werd een communiqué uitgegeven, waarin o.a. werd gezegd, dat opnieuw een beroep op de Sowjet-Unie is gedaan, om de plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken de onderhandelingen te laten hervatten over een Oostenrijks vredesverdrag. Dit nieuwe contact zou dan op 22 Sept. te New York moeten beginnen. Volgens Reuter hebben de ministers niet onthuld, wat zij zouden doen als Rusland het hernieuwde beroep voor het totstandkomen van een Oostenrijks vredesverdrag zou afwijzen. Langza merhand ryst de vraag, of Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten er even tueel toe zullen overgaan, los van Rus land, de nodige maatregelen te nemen. Nu spoedig de'Assemblée weer bijeen komt, verdienen de woorden van Tru man de aandacht. In een korte toe spraak tot het „comité van burgers", dat 24 Oct. tot „de dag der V.N." wil uitroepen, heeft de president met na druk verklaard, dat de Verenigde .Na ties feitelijk het enige bolwerk zijn ter handhaving van de wereldwede, en dat de Ver. Staten dit lichaam dan ook krachtig moeten steunen. Aldus is Amerika vast besloten, bij de opening der Assemblée, die de volgende week plaats vindt, een geduldige en gewe tensvolle poging te ondernemen om de tegenstrijdige belangen te verzoenen en overeenstemming met de andere leden- staten te bereiken. Dean Aoheson heeft nog te kennen gegeven, dat de Ver. Naties in de vier jaar van haar be staan positieve resultaten hebben be reikt, by het voorkomen van wapenge weld en mede succes bereikt werd bjj haar streven om honger, ziekte, ar moede en onwetendheid te doen af- W EERBERICHT Minder buiig Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewolking met nog slechts op enkele plaatsen een regenbui en van nacht plaatselijk mist. Zwakke tot matige Westelijke wind. Iets koudere nacht. Mor gen overdag dezelfde temperatuur als van daag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zaterdag 17 September: Zon op 6.1T, onder 18.52; Maan op 0.00, onder 17.0® uur. 22 September N. M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1