|licuiuc £cihsrljc (fiourcttl Brits dollartekort moet binnen drie jaar verdwenen zijn Nieuw tijdperk in Duitslands historie ingeluid Wist U Devaluatie-spook niet meer gesignaleerd De ministers van Financiën der Ver. Staten, Engeland en Canada hebben te Wash ington overeenstemming bereikt over een steun-program met een tiental maat regelen, ten doel hebbende, de verdwijning van het Engelse dollar-tekort in 1952. Dan zal Groot-Brittannië zich zelf moeten redden. De Nederlandse minister van Buit. Zaken, mr D. U. Stikker, heeft de besprekingen gekarakteriseerd als de be- [ipgrijkste die waar ook ter wereld werden gehouden. Men dient overigens by het k'reikte resultaat de woorden van de Canadese minister van Financiën, Douglas ibbott indachtig te blijven, dat de karwei nog lang niet voltooid is en er ook geen tans op is, dat alle moeilijkheden nu maar onmiddellijk zullen worden opgelost. want hij hoopt althans, dat er een einde gekomen zal zijn jan de gevaarlijke af- /INSDAG 13 SEPTEMBER 1949 BUKiUAUX: Hugewoerd 103. Dir. en redactie Tel 2040b. Abonne menten Tel 22710 Advertentieafd Tel. 23375. Postrekening 58935 ABONNEMENTEN: J 4.15 p. Kwartaal; f 1.35 pei maand; f 0.32 per week. ADVEKTËNTIêN 0.18 per mllimeter (Bt) contract belangrijke korting) Dertigste jaargang No 7916 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATIQNAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantuastlcfi Is gljefttma myn (urt ia tcgtjeaspoet" Maar... onze jongens doppen de zwaarste boontjes Zie pos 2 Het accoord van Washington Hoofdzaak is. dat de besprekingen ge tierd werden in een sfeer van wederzijds egrip en de Canadese gedelegeerden i gebruikelijke rol van „bemiddelaars tolken" tussen Engeland en de V. iet behoefden te spelen. Wij herinneren dat de drie mogendheden ook he loten hebben een Economische Raad. 1 permanente organisatie in het leven roepen, die de economische belangen r drie landen zal behartigen. Er zal s voortaan geregeld over de finan- ïële vraagstukken worden geconfereerd, let officiële communiqué verklaart nu, uitzicht bestaat, dat in 1952 een bevredigend evenwicht zal worden be reikt tussen de gebieden van dollar en iond sterling- De maatregelen betreffen het algemeen: uitbreiding van he men van voorraden, soepeler cond: i in de besteding der Marshall-gel-- vereenvoudiging der Amerikaanse iane-formaliteiten en meer vrij- d in het Europese handels- en beta- ingsverkeer. Engeland heeft te Wash- ngton een plan ingediend, dat voorziet vergemakkelijking van de handel ussen de gebieden van West-Europa wonder, dat Cripps, de Britse mi- lister van Financiën in zijn nopjes is, Din. Stikker over het dollar- Sterling-probleem Hy zal minstens 14 dagen in Amerika blyven Minister Stikker is gisteren met de Queen Mary" in-New York aangeko- l. Aan de pers deelde hij mede, dat Amerika bezocht voor besprekingen r de pra-ctisohe ten uitvoerlegging het Atlantisch Pact en voo eeltelijk bijwonen van de algemene ergadering der V.N., terwijl ook het lollar-sterling-probleem de aandacht rekt. Nederland zal hierover niet in liscussie treden, maar dit probleem chtte de minister wellicht het beiang- ijkste voor de gehele wereld en zeker foor het Verre Oosten. Daar ligt volgens nr Stikker het „stormcentrum", politiek economisch. Wat Indonesië betreft, aat het de goede richting uit. Van es- entieel belang voor de oplossing van "ollar-sterli-ng-vraagstuk is echter, iat Indonesië economisch zo spoedig mo- plijk wordt geholpen. Mr Stikker, die werd verwelkomd door consul-generaal, mr W. Cnoop Koop- ns, bezooht gisteren Nederl. instanties New York en vertrok vandaag naar Ifeahington. Hij zal minstens 14 dagen Amerika blijiven, want hij wil in ieder al een week lang de assemblée van V.N. bijwonen. Komt Consultatieve Raad in Den Haag bijeen? Volgens Reuter zal de driemaandelijkse fergadering van de Consultatieve Raad ier West-Europese Unie in November )en Haag worden gehouden De Sep- ember-bijeenkomst zou komen te fallen door de vergadering van de Raad jr het Atlantisch Pact op Zaterdag Washington. Valentine: Geen enkel land her stelt zich als Nederland Dr Alan Valentine, die onlangs aftrad lis chef der ECA-missie in Nederland toj-uist zijn vroegere functie als president ier"universiteit van Rochester weer aan vaardde, heeft tegenover de Amerikaanse pers verklaard, dat „geen enkel land beter aan zijn herstel heeft gewerkt dan Nëderland". Valentine merkte voorts op. land voor zijn volledig herstel tfacht op de oplossing van het Indone- isch probleem en op het herstel van de J* loopkracht van Duitsland, vloeiing van de Engelse goud- en dol larreserves. In ieder geval overweegt hij geen verdere besnoeiing van het En gelse invoer-programma- Er bestaat nt kans op meer stabiliteit in 't evenwicht op de Britse handelsbalans. Bevin ziet in de bereikte resultaten het bewijs, dat de vrije democratieën gezamenlijk hun economische politieke geschillen kunnen oplossen, evenals kwesties betreffende politiek en veiligheid. De tien punten van het accoord In het communiqué van 2500 woorden worden de volgende 10 maatregelen ge stipuleerd, welke wij hier bekort weer gevend. Ruimer investering van Amerik. kapitaal in het buitenland en bevorde ring van leningen door de Wereldbank. 2. Uitbreiding van het aanleggen van strategische reserve-voorraden (Canada is bereid de reserve-voorraden voor tin en rubber te verhogen). 3. Soepeler voorwaarden in de beste ding van Marshall-toewyzingen. 4. Vereenvoudiging van de Amerik. en Canadese douane-formaliteiten. 5. Herziening van de hoge Amerik. in voerrechten. 6- Vrijmaking van het inter-Europese handels, en betalings-verkeer. 7. Onderzoek naar de kwestie van En- gelands schulden. 8. Qnderzoek naar inkomsten uit petro- Onderzoek naar inkomsten uit scheepvaart. Overeengekomen werd. dat het Britse belang om meer dollars te verdienen door de verkoop van scheepvaartdien sten nader bestudeerd dient te worden. 10. Voortzetting van het onderling overleg. Kampenaar door zijn huis houdster doodgeslagen Gistermiddag is in Kampen de 60- jarige heer W. Siebert na een hevige huiselijke twist door zyn huishoudster met een hamer de schedel ingeslagen. De man, die met zijn broer in een klein huis aan de Burgwal woonde, is in zorg wekkende toestand naar het plaatselijk ziekenhuis gebracht en vanmorgen over leden. De daderes, de 40-j. F. B., was sinds December jl. huishoudster bij Siebert. Het kwam zelfs tot trouwplannen. De dame was al enige malen gehuwd ge weest; haar laatste echtgenoot kwam in Mauthausen om het leven. Zij noem de zich weduwe Groenenberg. Haar pa pieren waren niet in 'orde, zodat het hu welijk werd uitgesteld. Er kwamen ru zietjes en handtastelijkheden. De huishoudster vervoegde zich gister middag by de politie om een klacht in te dienen wegens mishandeling. De re cherche heeft beiden gehoord en de zaak werd gesust. Thuis ontbrandde- de strijd opnieuw. Drie kwartier later kwam de huishoudster overspannen bij de politie vertellen, dat zy de man had doodge slagen. Zij is gearresteerd. Gistermiddag heeft H.M. de Konin gin de gedelegeerden van de Ronde Tafel Conferentie op het paleis Noordeinde ontvangen. Dr Hatta begeeft zich in het paleis. Minder ambtenarij op de vliegvelden De I.A.T.A. bestudeert vereenvoudiging van „papieren rompslomp" Gistermiddag werd de leden vai I.A.T.A., die in het Vredespaleis in gadering bijeen zijn, door het dagelijks tuur een rapport aangeboden. Daar- wordt aangedrongen op ondersteu ning van de door de regeringen ge stichte internationale organisatie voor burgerluchtvaart (I.C.A.O.) ingestelde pogingen tot vereenvoudiging en stan daardisering van douane, immigratie- en andere grensregelingen en procedures op internationale vliegvelden. Verder het rapport tot bestrijding va euvelen van de „papieren rompslomp", die men tegenwoordig in te veel zaken meent te bemerken. Ter vergadering werd steeds „red tape" gesproken in verband met bureaucratische maatregelen. Met een red tape" plachten ambtenaren in En gels sprekende landen hun paperassen binden. Deze euvelen moeten worden bestreden. Aan de organisatie van de I.A.T.A. moet naar de mening van het dagelijks bestuur een medische studiegroep toe gevoegd worden, daar tot dusver de AMERIKAANS SUPERFORT NEERGESTORT. Een Superfort van de Amerik. lucht- uacht is bij San Francisco neergestort, ladat een motor in brand was geraakt Volgens ooggetuigen trachtte de beman- ling zich met parachutes te redden, doch slechts één valscherm opengegaan. Het lantal slachtoffers is nog niet bekend. In de Trèveszaal te Den Haag wer den gisteravond, in verband met het iATA-congres, enige directeuren van grote luchtvaartmaatschappijen be noemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. De minister de coreert de directeur van de „Sabe na", Gilbert Perier. Loods met scheepshout in Den Helder afgebrand Een felle brand heeft gisteravond door een nog onbekende oorzaak ge woed in een 50 meter lange houtloods een zojuist gereed gekomen loods de Rijlkswerf in Den Helder. De schade is vrij groot, omdat de houtloods juist was volgeladen met scheepshout het herstel van verschillende oor logsbodems. Acht brandiwagens en de drijvende Marinebrandspuit bestreden het vuur. Grote hoeveelheden vonken vlogen over de stad, zodat men ook daar op verschil lende punten brandslangen gereed moest houden. Vastgestelde kaasprijzen en de distributie blijven De opheffing van de maximumprijzen fan jonge kaas vormt een onderdeel van :en aantal punten, waaromtrent momen teel in het kader van de loon- en prijs politiek overleg gaande is, zo deelt mi nister ManShcvlt mede in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid De Ruiter (C.H.). De minister acht het on gewenst, thans tot vrijlating van de prij- te gaan. Het bedrijfschap over weegt andere maatregelen. De kaasdistributie wordt gehandhaafd Ti een stijging van het binnenlands ge bruik ten koste van de export te voor komen. DR BARUCH KON NIET TEGEN DE HOLLANDSE WINTER. Dr Herman B. Baruch heeft gisteren ia een bezoek aan Truman verklaard, dat hij als ambassadeur in Nederland is afgetreden, omdat hy niet opnieuw een Nederlandse winter wilde doormaken het oog op zijn 77-jarige leeftijd achtte hy een milder klimaat wenselijk. Twaalf Nederlanders vrij gelaten Dan'k zij onderhandelingen zijn 6 ver miste Nederlandse militairen te Poerwo- kerto teruggekeerd. Eveneens zijn de zes Nederlandse militairen, die kort geleden het Malangse waren ontvoerd, terug gekeerd. vraagstukken op het gebied van ver moeidheid van vliegtuigbemanningen, comfort van passagiers e.d. op informeel plan werden bestudeerd. Tijdens een ont vangst voor de deelnemers hééft minis ter Spitzen de onderscheidingen van commandeur in de orde van O.N. over handigd aan Gilbert Perier, president van de Sabena; René Briend, president van de Air France; Pera Norlin, direc teur van de S.A.S., J. Ronald Mac Gridle, plv. directeur van de B.O.A.C. en Juan Terry Trippe, president van de P.A.A. In 7 maanden kwamen er 22.700 huizen klaar Cijfers over de woningbouw in Juli In Juli j.l. kwamen volgens de voor lopige cijfers van het C.B.S. 3203 nieuwe woningen gereed tegen 3471 in Juni. Verdeeld over .de provincies en de drie grote steden luiden deze cijfers als volgt (tussen haakjes de definitieve cijfers over Juni): Groningen 59 (11), Fries land 54 (106), Drente 206 (185), Over- ijsel (excl. N.O. polder) 208 (195), Gel derland 409 (558), Utrecht 137 (89), Noord-Holland (excl. A'dam) 1S1 (219), Z.-Holl. 380 (319), Zeeland 247 (203), N. Brabant 530 (826), Limburg 400 (442), A'dam 63 (89), Den Haag 98 (123), Rot terdam 181 (203), N.O. Polder 50 (2). In deze maand werd begonnen aan 4225 wo ningen (Juni: 4384). Er waren op 31 Juli 38.695 huizen in aanbouw (op 30 Juni 37.676). In de eerste zeven maan- 1949 kwamen 22.700 woningen gereed. H.M. de Koningin ontving de R.T.C. Gistermiddag 5 uur heeft H. M. de Ko ningin met Z. K. H. Prins Bernhard de gedelegeerden van de Ronde Tafel Con ferentie ontvangen op het Paleis Noord einde. Dr Drees, minister Van Maarse- Sultan Hamid II, drs Moh. Hatta, de leden en de secretaris van de Unci en vele gedelegeerden en adviseurs waren aanwezig. Blijft ramp „Roermond" onopgehelderd Italiaanse regering sloot gisteren het onderzoek af. De ramp met de KLM-Constellation „Roermond" bij Bari zal de geschiedenis ingaan als het gróótste raadsel in de Ne derlandse luchtvaarthistorie, zo schrijft De Volkskrant. De duikers hebben hun opsporingen naar de wrakstukken ge staakt. Gisteren heeft de Italiaanse re gering het onderzoek afgesloten Uit niets is de oorzaak komen vast te staan. Ook de aanvankelijk vermoede fout m de automatische piloot bezit geen grotere waarde dan alle andere veronderstelde mogelijkheden. Op de zeebodem werd de versterker gevonden, die bij de auto matische stuurinrichting werkt. Het ap paraat werd onderzocht, maar ook dit leverde niets op. De vorige week werd een stuk van de vleugel gevonden, d-at doorzeefd was met gaten. Deze zijn waarschijnlijk ont staan door de vleugelribben, die bij de slag op het water omhoog schoten, door de vleugelbedekking heen. Behalve de staart zijn alle belangrijke onderdelen geborgen. Het wachten is nu op het of ficiële Italiaanse rapport. Er zijn geen aanwijzingen, dat het oordeel belangrijk zal kunnen afwijken van .de tot dusver bij de Nederl. deskundigen gevormde mening- Geen Highwaymeer in lndië De militairen in Indonesië klaagden vaak over de slechte kwaliteit van de „Higbway"-sigaretten. Naar wij men wordt er echter al geruime tijd geen Highway meer verstrekt, maar andere merken: Escort, Kansas en Metropole. Aan een aantal militairen, die op het punt staan naar de Oost te vertrekken, zijn ter kennismaking doosjes van deze merken toegezonden. Prins Bernhard kreeg een theemuts Prins Bernhard bracht gistermiddag eeh informeel bezoek aan de Utrechtse Najaarsbeurs. Hij werd langs de stands rondgeleid door dr F. H. Fentener Vlissingen en mr J. Milius, resp. voorzit ter van de Raad van Beheer en directeur van de Jaarbeurs. By zyn vertrek kreeg de Prins een theemuts van rood konings- laken aangeboden namens de deelnemers. ZEVEN KINDEREN GEWOND ONDER VALLENDE PLOEG Doordat de paarden op hol sloegen toen een auto naderde, viel gisteravond te Hoofddorp een ploeg van een boeren wagen. Op de wagen zaten zeven kin deren, die zich in hun angst aan de ploeg vastklampten. Drie hunner wer- ernstig gewond, dat zy in het grote ziekenhuis in Haarlem moesten worden opgenomen. De andere vier werden licht gewond. Bouwarbeiders krijgen pensioenfonds Vermoedelijk op 1 Januari a.s. In een dezer dagen gehouden vergade ring van de werkgevers- en de werk nemersorganisaties in het Bouwbedrijf is overeenstemming bereikt over de oprich- een bedrijfspensioenfonds. Het „Trouw" meldt, waarschijnlijk op 1 Januari a s. in werking treden. Een registratie van de arbeiders zal hieraan vooraf gaan. Een studiecommissie is ingesteld om i te gaan of het fonds zal moeten func- tionneren op basis van kapitaalvorming vaste premie of op het z.g. om slagstelsel, waarbij de nodige bedragen jaarlijks over werkgevers en werkne- ners worden omgeslagen. VRIJDAG BEGINT OVERLEG LOON- EN PRIJSPOLITIEK. Het reeds aangekondigde overleg tus- en de Stichting van de Arbeid en de Regering over de loon- en prijspolitiek begint a.s. Vrijdag en zal ongeveer 14 dagen duren, aldus meldt De Volks krant. Zestig ha bos bij Oldebroek verbrand Bulldozers en tank bij de blussing Gisteren is bij Oldebroek op de Veluwe eer een bosbrand uitgebroken. Men ïeeft een sterk vermoeden dat kwaad willigheid de oorzaak is. Niet minder 3an 60 ha. bos ging verloren. Militairen trachtten tevergeefs de brand te stuiten door met bulldozers het terrein van de brand plat te rijden. Ook het maken ■an brandgangen met een Sherman-tank ichtte weinig uit. Eerst toen de Ve- uwse brandweer verscheen, die men vergeten had te waarschuwen, was men et vuur spoedig meester. ZEEPOST VOOR DE OOST Met de „Waterman", die Vrijdag a.s. aar Indonesië vertrekt, kan zeepost orden meegegeven, mits die niet later dan morgen op de bus wordt gedaan. Gesprek-Centrum In de Britse sector van Berlyn werd een demonstratie gehouden van enkele duizenden vluchtelingen uit het vroegere Duitse Silezië. Zy drongen er op aan, de tien millioen vluchtelingen hun huizen terug te geven. De demonstratie werd gehouden in de nationale klederdracht van de Sileziërs. Theodor Heuss, de eerste president van de federale Republiek Te Bonn werd met een meerderheid van 416 der 800 geldig uitgebrachte stemmen dr Heuss, een liberale, maar geen zuiver nationale figuur, aangewezen als eerste president van de nieuwe West-Duitse federale republiek. Dr Kurt Schumacher, de leider der socialisten, die nog op het allerlaatst door zyn party candidaat werd ge steld, verwierf by de tweede stemming 812 stemmen. De eerste stemming leverde geen beslissing op, want dr Heuss behaalde toen 377 stemmen en Schumacher Sll. buitenlandse troepen wenst de president een behoorlijke politiemacht te vormen als tegenwicht voor de volkspolitie in de Sowjet-zone. Na de eedsaflegging verklaarde presi dent Heuss dat hij „genoeg had van de elleboog-politiek. De post, waartoe ik ben geroepen, is er geen, waarbij men de elle bogen moet gebruiken. Zij is boven de p '.itieke strijd verheven". „Ik hoop, dat wij er in zullen slagen de Duitse penheid uit de huidige chaos te voorschijn te brengen", aldus dr Heuss. De nieuwe lijfwacht voor de president, bestaande uit 28 politie-agenten in blauwe uniformen en glimmende helmen, ston den in de houding toen prof. Heuss in zyn open auto stapte. Op de achterbank zittende, wuifde hij naar de juichende menigte op zijn tocht door Bonn. Dr Theodor Heuss Hieruit blijkt, dat een aantal weifelaars toch zijn stem aan de liberaal Heuss ge geven heeft. Vast staat nu tevens, dat dr Adenauer, de leider der Christen-Demo craten, kanselier zal worden. In een rede heeft dr Heuss dank gezegd voor zijn be noeming. Hij bracht hulde aan zijn va der, die reeds 1848 gestre den heeft voor democratie Duitsland. Het lot van Berlijn hangt en met dat West-Duits- land, merkte hij jp, en „wij zul len trachten een levende democratie te Dr Heuss is gekozen en hij Tan een parle- mentswisseling als president meemaken, omdat immers het parlement eens per vier jaar wisselt. In 1932 heeft hij een boek gepubliceerd: „De weg van Hitier", dat hem de haat van de dictator op de hals haalde, en in 1933 werden dit en andere boeken van zijn hand door de Nazi's verbrand, terwijl hij zelf toen van alle functies ontheven werd. De president pleegt precies om 7 uur op te staan en gaat zelden vóór 1 uur des nachts naar bed: Hij spreekt gemakkelijk maakt voor zijn redevoeringen slechts enkele korte aantekeningen. Hij was een hartstochtelijk sigarenroker, doch de dok ter heeft zijn rantsoen verkleind tot twee of drie sigaretten per dag. Heuss is ook journalist en onderwijzer geweest en do- aan de Duitse Hogeschool voor poli tieke wetenschappen. Er zijn Duitse po litici, die hem „de Vader van de Grond- et" hebben genoemd. Ass. Press vernam, dat de nieuwe pre sident zich vier doelen voor ogen heeft gesteld: 1. Terugtrekking van de bezet tingstroepen uit alle zones, met inbegrip de Russische. 2. Toelating van «Duits land tot de Raadgevende Raad van Eu ropa. 3. Nauwer betrekkingen met Frank en 4. Hereniging van West- en Oost- Duitsland. Vóór de terugtrekking van de DAT de 27-j. J. Strijendonk uit Vlis singen. die gehuwd was en drie kinde ren had. bij het baden bij de Nolledijk aldaar door de stroom werd meegesleurd is verdronken. DAT de N.S.F. te Hilversum binnenkort met de bouw van de Vaticaanse wereld omroepzender zal beginnen, welke de katholieke Nederlanders t.g.v. het Heilig Jaar aan de Paus zullen schenken en •voor reeds f830.000 bijeen is ge- DAT op de Belgische militaire lucht basis te Beauvechain, even buiten Brussel, spion is gearresteerd, die vermoede- c van Nederlandse nationaliteit is en ieder geval een auto met een Neder landse nummerplaat reed. DAT minister Rutten Donderdag zijn 50e verjaardag viert. DAT de KNAC een auto-logboek heeft uitgegeven voor de automobilisten om er dagelijks de afgelegde kilometers en de de auto gemaakte kosten in aan te tekenen. DAT W. Temmingh, chef bij het expe ditiebedrijf Boelhouwer. Kruyswijk en Balhuizen te A'dam, op 17 Oct. 50 jaar bjj deze firma in dienst is. DAT de N.S. plannen overwegen om ook de lijn AlmeloMariënberg te elec- trificeren en deze lijn dubbelsporig te maken. DAT in het R'damse Beursgebouw van 13 tot 17 Sept. de tweede internat, bij eenkomst van schedel- en neuro-Rönt- genologen wordt gehouden. DAT de kortharige Holl. herder van S. Franzen te Brummen op de internat, hondententoonstelling te Breda voor de vierde maal kampioen is geworden. DAT Hans Petri een oorlogsmonument zal ontwerpen, hetwelk in het park Mer- westeijn te Dordt zal worden geplaatst DAT de Leeuwardense arbeiders in het vervoersbedrijf van Maandag a.s. af zul len staken, indien de werkgevers blij ven weigeren. 2 pet vacantietoeslag uit te betalen en een nabetaling van pl-m. f40. voortvloeiende uit een nieuwe loon regeling, te doen. DAT in R'dam in Augustus 982 zee schepen arriveerden (1.408.000 ton) tegen 853 schepen (1.206-000) in Aug. 1948. DAT minister Mansholt Donderdag a.s. de Jaarbeurs te Keulen zal bezoeken. DAT de Paus f 10.000 heeft geschonken voor de bouw van het katholieke tehuis op het vliegveld Deelen bij Arnhem en het gebouw „Pius XII" zal worden ge noemd. DAT de Nederlandse ingenieur ir J. Meyer Drees een Britse luchtvaartprijs verwierf met een verhandeling hefschroefvliegtuig. DAT Donderdag in R'dam een oude Duitse onderzeeboot wordt geveild, welke in de tuin van het Stadstimmerhuis al daar staat. DAT het pijperkorps van het Schotse hooglandersregiment The Black Watch op 1 en- 2 Oct. een bezoek aan Baarlo brengt, het Maasdorpje, dat indertijd door de Hooglanders werd bevrijd. DAT te Maurik, 78 jaar oud, is over leden L. G. C. v. d. Geer, oud-ontvanger van Neder-Betuwe en oud-gemeen le- secretaris van Maurik. DAT de 87-j. rustend geneesheer dr C W. Vrendenberg te Koog ad Zaan is overleden. DAT de schaakkampioen dr Max Euwe gistermorgen, na een onderbreking van drie jaar, zijn werk als leraar aan het meisjeslyceum te Amsterdam hervatte. DAT een groot gedeelte van de his torische boerderij, behorende tot de psychiatrische inrichting St. Jozefdal ie Woensej door brand is verwoest. DAT de tentoonstelling Jeugd van Nederland te Amsterdam vanwege de grote belangstelling met een week is verlengd tot 25 September. PRINSES WILHELMINA TE A DAM. Prinses Wilhelmina is vandaag voor een kort verblijf in Amsterdam aange komen. Na de oorlog tijdens de bezet- ting begon het eigenlijk al zijn er tal van profeten opgestaan, die het evangelie van de eenheid verkondigden. Die meenden, dat het in Nederland moge lijk zou zyn, te komen tot een grootste gemene deler van opvattingen op allerlei levensterrein. Het waren valse profeten en hun profetieën zijn dan ook niet in vervulling gegaan: integendeel, daarvoor zijn in Nederland de voorwaarden niet aanwezig. Maar nu dreigt weer ander gevaar, n.l. dat tegenstanders elkaar en eikaars levensbeschouwingen niet meer ernstig gaan nemen Dat men ieder vraag stuk alleen gaat bekijken van eigen ge zichtshoek uit en dat de mening van een ander altijd taboe is. Het gevolg hiervan is een groot gemis aan zelfcritiek. Daarom juichen wij de vorming van het Nederlands Gesprek Centrum, waar over elders in dit blad meer verteld is, toe. De grote betekenis van dit centrum is, dat hier over allerlei onderwerpen een zuiver zakelijk gesprek kan worden gevoerd, dat men elkanders standpunt tot op de bodem, uit eigen ervaring en niet van horen zeggen of van subjectief gericht lezen, leert kennen. Dit Gesprek Centrum zal slechts kunnen slagen, wan neer de gesprek-partners eikaars grond beginselen blijven eerbiedigen. Wij verwachten van deze gespreksmo- gelijkheid geen resultaten op korte ter mijn voor de massa van ons volksleven. Wij verwachten ook niet, dat in de betrekkelijk kleine kring van gesprek voerders steeds tot een gemeenschappe lijke conclusie t.a.v een bepaald onder werp gekomen kan worden. En zo dit wel geschiedt, dan vrezen wij, dat de practijk der daden, waarbij dikwijls andere factoren meespreken dan bij een „zakelijk gesprek", anders zal zijn, dan in de gemeenschappelijke conclusie is neergelegd. Wij verwachten er wèl van op den langen duur bij velen een beter onder kennen van hetgeen eigenlijk bestreden moet worden en ook daaraan schort het helaas nog al te vaak een beter onderkennen van wat principieel verde digd moet worden. Een bezinning op deze wijze zal vaak scherper doen zien, waarom soms een non-possumus (wy kunnen niet) moet worden uitgesproken, terwijl anderzijds door het gesprek een scheiding zal ontstaan tussen werkelijke principes en vermeende beginselen. Beide achten wij winst. Talma Het feit dat morgen het gerestau reerde gedenkteken op het graf van Talma te Bennebroek opnieuw aan de familie wordt overgedragen is wel in staat ons nog eens de persoon van deze begenadigde strijder voor de geest te Op verschillende facetten zou daarby de aandacht kunnen worden gevestigd. Wij willen voor ditmaal slechts één ding noemen, waardoor wij in deze dagen worden getroffen telkens wanneer wij onze gedachten daarbij bepalen. En dat is, dat Talma. al was zijn geestelijke ligging in bepaalde opzichten een andere, zich thuis heeft gevoeld in de kringen hij heeft geleefd en gewerkt, ze dagen zijn verscheidenen ge neigd grenzen te trekken waar geen grenzen zijn en levensgebieden te plaat- onder wetten, welke voor die levens gebieden niet zijn gegeven Die mensen zouden het met Talma niet gemakkelijk hebben gehad en wat misschien erger Talma met hen vermoedelijk al min. Nu willen wij niet beweren, Talma het wel gemakkelijk heeft gehad. Maar zijn moeilijkheden waren gelukkig van ander karakter, zijn chris- telijk-sociale beweging vond hij in het kader, waarin hij op zijn plaats was. Hij vond daarin bewogenheid en bewe gingsvrijheid. beide gemarkeerd door een principiële bezieling. In deze strijd heeft hij zich gegeven totdat de dood zijn gesloopte krachten opeiste. De na gedachtenis van deze rechtvaardige moge sociale vrede zijn. Nederl. vinding maakt nummerschijf van de telefoon overbodig Zonder de haak op te nemen kan men straks een nummer aanslaan Een nieuwe automatische kiesinrichting voor telefoontoestellen is door een Ne derlandse technicus, de heer G. v. d. Wiele uit Beverwijk, uitgevonden. Des kundigen menen, dat het nieuwe appa raat in de toekomst mogelijk de bekende draaiende schyf zal vervangen. Het nieuwe systeem biedt vele voorde len boven het oude. Het werkt twee maal zo snel en is op de normale toestellen toe te passen. Een grote Ned. handels vennootschap. waarmee de uitvinder in verbinding staat, heeft in ons land octrooi aangevraagd. Aanzienlijke Amerikaanse maatschappijen hebben reeds om inlich tingen gevraagd, zo meldt „De Volks- Een van de voordelen van het nieuwe systeem is, dat men een nummer kan kiezen zonder dat direct een verbinding tot stand behoeft te komen. Het nummer blijft namelijk op een tableau staan. Eén druk op een knop is voldoende om direct de nieuwe verbinding tot stand te bren gen. Is het nummer in gesprek, dan kan men rustig de haak neerleggen. Men gaat dan „in de wachtkamer". Men neemt van tijd tot tijd de haak van het toestel, drukt op de knop en luistert of de lyn vrij is. Intussen kan men ook andere gesprekken voeren en opgebeld worden Een aan zienlijke besparing dus van tijd voor de abonné's en van energie voor de centrale. De thans voorkomende technische sto ringen, wanneer men de schijf te snel draait of als de smering door de tempe ratuur is verhard, zullen uitgesloten zijn. Al jaren lang zijn technici over de ge hele wereld bezig, een goede vervanger te construeren voor de langzame schijf. Op het thans uitgevonden apparaat kan De Nederlandse verliezen na het bestand De Nederlandse verliezen na de staking der vijandelijkheden tot 12 dezer 2 uur zijn: op Java: 18 doden, 52 gewon den, 2 vermisten, op Sumatra: 1 dode en 5 gewonden en in Zuid-Borneo 2 doden en 4 gewonden (tot 1 September was het ver liescijfer totaal 19 doden. 55 gewonden en 2 vermisten. Er is dus een duidelijke da ling der verliezen. Red.) men 11 cijfers aanslaan, inbegrepen de z.g. kennummers. Al met al een belangrijke uitvinding. Het zal echter wel even duren, voor zy algemeen zal worden toegepast: Neder land heeft een half millioen, de gehele wereld ruim 52 millioen telefoontoestel len in gebruik. Stengun was op Ben Goerion gericht Opschudding in Israëlisch parlement. Een 37-jarige baardige man. Abraham Zfati, wist gisteren te Tel Aviv de voor- zittersloge van het parlementsgebouw binnen te dringen met een stengun, ge wikkeld in pamfletten over de bouw van een derde Joodse tempel te Jeruzalem. Aanvankelijk hield men hem voor een lid van de lijfwacht van premier David Ben Goerion. Het gehele parlement, dat voor het laatst bijeen kwam, alvorens op reces te gaan, verhief zich in opschud ding, toen de man plotseling zijn wapen op Ben Goerion richtte en de zaal over stak. Zaalwachten en mensen uit het pu bliek wisten hem te overmeesteren, voor dat hij kon schieten. Hij verklaarde, dat hij niemand wilde vermoorden, doch zich aanschouwen van alle aanwezigen van het leven wilde beroven. Zfati had dan Dok een papiertje bij zich. waarop stond: „Ik sterf, opdat Israël leve." WEERBERICHT Oostelijke uind Tot morgenavond verwacht De Bilt. Tijdelijk overdrijvende bewilking maar bijna overal droog weer. Matige, in het Noorden van het land van tijd tot tijd nog vrij krachtige Oostelijke wind. Mor gen overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN. Woensdag. 14 September. Zon op 612. onder 18.59; maan op 21.11, onder 14.09 uur. 15 September LJL

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1