Jlieutue gt Utsrije (ütmranl Van der Vaart Smit kwam noch vrij noch aan het woord Wist U MAANDAG 12 SEPTEMBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. L)ir. en redactie Tel 20408. Abonne menten Tel. 22710 AdverteDtieafd. Tel. 23375. Postrekening 681130. ABONNEMENTEN: 4.19 p. Kwartaal; t 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENT1ËN0.18 per mlllmeter (BQ contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7915 OrRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ^5tantoast!c() Is afjebleoeti «nyn hert in Icgljeaspoet" MARKTKOOPLIEDEN SLOTEN TOCH OM 8 UUR HUN KRAMEN Zie paf!,. 2 Twintig pagina's toelichting vond R. v. G voldoende toelichting (Van een onzer verslaggevers) Vanmiddag om 10 minuten over 12 be gon de Bijz. Raad van Cassatie te Den Haag de behandeling in cassatie van de zaak tegen dr H. W. van der Vaart Smit, eens redacteur van het Ned. Chr. persbureau te Den Haag. Wegens be lediging van het Nederlandse Vorsten huis, pro-Duitse radiotoespraken en het aan vervolging bloot stellen van prof. dr K. Schilder te Kampen en de heer W. C. F. Scheps in Den Haag, legde het Bijz Gerechtshof te Amsterdam hem 9 jaar gevangenisstraf op. De verdediger, mr J. W. M. Reuser te 's-Gravenhage, deed een poging de ver dachte zelf zijn verdediging te doen voe ren. Doch de president van de Raad wilde daar niet op ingaan. „Als de Raad daartoe aanleiding vindt zal hij ver dachte het woord geven." De verdediger stelde allereerst een zwarthandelaffaire aan de orde, nl. de arrestatie van de heer Stoefe, die na van verdachte graan gekocht te hebben, op diens verzoek zou zijn gearresteerd, na 14 dagen terugkeerde uit de gevangenis en'stierf als gevolg van de ondergane behandeling. Mr Reuser trachtte het aandeel van verdachte in deze zaak te verkleinen. Ook meende hij. dat het artikel, waarin het koninklijk huis beledigd werd niet in „de Nederlandse pers" verscheen om dat het alleen in „Het Vaderland" stond. Pres.: „En was dat niet de Nederlandse pers? De verdediger meende, dat, wat ver dachte deed, niet ernstiger was dan het geen thans b.v.de leider der Belgische Socialisten schrijft ten aanzien van Ko ning Leopold. Voorts meende hij. dat de Duitsers wel het een en ander aan het artikel toegevoegd zouden hebben. Pres.: Daarvan bleek niets in eerste instantie. Als er uitzonderingen van die aard waren, zouden zij zeer zeker aan het licht gekomen zijn. De verdediger vestigde er verder de aandacht op, dat de verdachte van zijn klachten over de mishandeling van mede- gedetineerden in het bekende door hem uitgebrachte rapport, geisoleerd is ei geen contact had met zijn raadsman. Per soonlijk had spr. er geen nadeel van on dervonden. Hij achtte het onderzoek 'ii deze hele zaak onvolledig en hij verzocht verdachte's directe invrijheidstelling, daar het onderzoek de verdachte nog langer in voorarrest zou houden. Volgende week Maandag conclusie De p.-f. baron Van Tuyll van Seroos- kerken verzette zich tegen dit verzoek Na raadkamer de Raad van Cassatie eveneens, zodat verdachte Van der Vaart Smit gevangen blijft. Verdachte vroeg nog een toelichting te mogen geven op zijn schriftelijk ingediende cassatiemid delen. De President had er bezwaar tegen. Hongaarse ex-minister Rajk wordt „berecht" Te Boedapest is de acte van beschuldi ging bekend gemaakt tegen de voorma lige Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken Laszlo Rajk en zeven andere medebeklaagden. Zij worden ervan be schuldigd spionnage te hebben bedreven voor de Amerikaanse en Joegoslavische geheime diensten. Het proces begint op 16 September a s. Zij zullen zich ook moe ten verantwoorden, wegens „poging tot omverwerping der volksregering". Zoals bekend is, werd Rajk op 15 Juni uit „de partij" gestoten als „spion en Trotz- kistisch agent van buitenlandse imperia listische mogendheden". Vier dagen later werd hij gearresteerd. 300.000 Lucky Strikes in beslag genomen Op een binnenvaartuig, dat gemeerd lag aan de P. H. Kade te Amsterdam, heeft de politie 300.000 gesmokkelde Lucky Strike-sigaretten in beslag ge nomen. Dit vaartuig was o-ver het IJ ■naar het ss Amstelkerk gevaren, nadat dit de haven van Amsterdam was bin nengelopen. Twee opvarenden van het binnenvaartuig, alsmede een caféhouder en een Chinees zijn in verband met deze smokkelhandel gearresteerd.. GIULIANO KRIJGT STEUN VAN NATIONALISTEN De Siciliaanse nationalisten hebben zich verbonden met de bandietenleider Salvatore Giuliano en daarmee in feite de oorlog aan Italië verklaard. Giuliano krijgt nu de steun van duizenden Sici- lianen, die hun eiland onafhankelijk van Italië willen maken. Schout en schepenen regeren Veenendaal De feestweek, waarin Veenendaal zijn 400-jarig bestaan viert, is Zaterdag be gonnen met het luiden van de klokken. Herauten kondigden een rede van de bur gemeester aan. Des middags werd een oud-Hollandse markt geopend en droeg de burgemeester zijn bevoegdheid over san Schout en Schepenen. De schout zeide o.a., dat voor lieden, die de gemeenschap ten laste zijn, de schandpaal op het markt terrein ter beschikking staat. Een défilé van verenigingen, die aan een nationaal mondaccordeonconcours deelnamen, volg de en de historische tentoonstelling „Laagveen wordt groot-Veen" werd ge opend. Velen bewogen zich in de feëriek versierde en verlichte straten. STRENGER OPTREDEN TEGEN VLIEGEN ZONDER BREVET Nadat enkele sportvliegers, die vluch ten maakten zonder dat zij in het bezit ■waren ven een geldig vliegbewijs, een ■waarschuwing is gegeven, zal voortaan bij dergelijke overtredingen onmiddellijk proces-verbaal worden opgemaakt. Aan de luchthavenmeesters is opdracht gegeven de nodige maatregelen te tref fen. dat vliegtuigbestuurders, die niet in het bezit zijn van een geldig brevet, de Opstijging wordt verboden en belet. Hij zeide: „Uw, binnen de wettelijke ter mijn ingediende, cassatie nota omvat 9 middelen, de daarop gevolgde toelichting nog 15; bovendien beslaat deze 20 folio vellen getikte copy. De Raad acht zich dus voldoende ingelicht. Ten einde de p.f. gelegenheid te geven de toelichting ook te bestuderen werd de zaak uitgesteld tot a.s. Maandag, 19 September. Dan volgt dus de conclusie. HEVIG GEVECHT MET DAR OEL ISLAM In vier dagen verbitterde strijd heb ben de Nederlanders aan de Dar oei Is lam nabij Garoet en Tasikmalaja zware verliezen toegebraoht. Wij leden geen verliezen maar de vijand verloor 80 man. Volgens republikeinse sohatting omvat ten deze benden 8000 man. De Nederlan ders werken bij deze zuivering met de republikeinen samen. Over 25 jaar is het atoom concurrent van steenkool Kowarski, de assistent-directeur van de Franse commissie voor atoomenergie, heeft op een congres te St. Cergue in Zwitserland verklaard, dat er geen atoomgeheimen bestaan. Hij zei, dat het industriële peil van een land beslissend was voor de vervaardiging van atoom bommen en dat Engeland de Ver. Sta ten zeker spoedig zou volgen. Volgens Kowarski zal het mirjstens 25 jaar du ren, vóór de atoomenergie met andere brandstoffen zal kunnen concurreren. Het begin zal zijn de vervanging van steenkool in electrische centrales. Met behulp van de energie zal zoet water uit zeewater gedistilleerd kunnen worden in dorre streken. Pétain is niet ziek Madame Anne Pétain heeft tegenover A.P. de onlangs gepubliceerde berichten tegengesproken, dat haar man, de 93 jaar oude maarschalk, die oplle d'Yeu als ge vangene vertoeft, ziek zou zijn en de winter niet meer zou overleven. „Hij is best", zei ze, „Maar hij heeft het zwaar te verduren gehad van de warme zomer maanden. En hij heeft het vooral erg In het Haagse Vredespaleis voerde Prins Bernhard vanmorgen het woord tijdens de openingsbijeenkomst van het congres der International Air Trans port Association. Rechts van de Prins zien we dr A. Plesman en min. Spitzen. Int. luchtvaartcongres van de IATA door dr Plesman geopend Prins Bernhard„De luchtvaart vindt haar recht vaardiging in het dienen der mensheid" In de prachtige rechtszaal van het Vredespaleis heeft hedenmorgen in tegenwoor digheid van deelnemers uit vele landen, ongeveer 70 luchtvaartmaatschappijen ver tegenwoordigend, van vele leden van het corps diplomatique en verdere genodigden dr A. Plesman, directeur van de gastvromve, de KLM, de dertigste jaarvergadering van de IATA geopend. Bijzondere luister werd hieraan bijgezet door de tegenwoor digheid van Z.K.H. Prins Bernhard, koninklijk piloot en luchtvaartenthousiast, zoals Hij zowel door dr Plesman als door Sir William Hildred genoemd werd. waarin hij wees op de koortsachtige ont wikkeling van de burgerluchtvaart, waarin „onbegrensde energie nimmei brek aan werk zal hebben en waarir genrijke verbeeldingskracht niet smoord zal wbrden in stoffige mappen van de bureaucratie". De dertigjarige I.A. T.A. is in vele opzichten te vergelijken met een dertigjarige man. die de belof ten welke hij in de afgelopen jaren steld heeft gaat inlossen. De schier rt lutionnaire Öhtwikkeling van het moderne vliegtuig opent wijde perspectieven veroorzaakt tevens vele nieuwe proble men. De luchtvaart, aldus Prins Bernhard is niet doel, nooh vindt rechtvaardiging in zichzelf, zij wordt slechts gerechtvaar digd in zoverre zij de mensheid dient. Zij kan de volkeren der wereld nader tot elkaar brengen. De Prins verklaarde er trots op te zijn, dat de I A.T.A. haar dertigste jaarvergadering in Den Haag wilde houden en zag er een buitengewoon compliment in voor de eveneens dertig jarige K.L.M. en haar directeur dr Ples man. Met de wens, dat de deelnemers aan het congres in elk opzicht succes mochten hebben, opende Z.K.H. het con gres. Namens de regpring verwelkomde de minister van Waterstaat, mr D. G. W. Spitzen, de vertegenwoordigers van vele mogendheden en de deelnemers. De standpunten van overheden en onder nemingen heben in hun doelstellinge veel gemeen, aldus de miister, doch hun ta- Dr Gallup in Rotterdam aan de tand gevoeld Twee pet der Amerikanen op de hoogte van Indonesische kwestie Dr H. G. Gallup van het naar hem ge noemde Amerikaanse instituut voor opi- i-onderzoek was Zaterdag in Rotter dam aan boord van de „Noordam". Hij, die reeds zovele mensen paar hun opinie heeft gevraagd, werd nu zelf door enige journalisten aan de tand gevoeld. Dr Gallup vertelde, dat in Parijs besprekin gen zijn gehouden door twaalf institu- éan opinie-onderzoek, welke zich tot internationale organisatie hebben aangesloten en waartoe ook het Neder landse behoort, om te komen tot een ge lijktijdig maandelijks onderzoek over een bepaald onderwerp, zoals het Marshall plan, het Atlantisch Pact, enz. Volgens dr Gallup is misschien twee procent der Amerikanen op de hoogte de Indonesische kwestie, zodat hij het nutteloos achtte hierover een en quête in te stellen. HUGO ECKENER, EEN ONSCHULDIGE Dr Hugo Eckener, de beroemde con structeur der Zeppelins, is door de zuive ringsautoriteiten van het Franse militaire bestuur in Duitsland, bij de „niet-schul- digen" ondergebracht. Drie moeilijkheden zag dr Plesman in zijn beschouwing over de ontwikkeling der moderne luchtvaart en wel de tech nische vraagstukken, waarbij de grond- organisaties geen gelijke tred houden met de ontwikkeling van het vliegtuig en zijn bemanning: de vrijheid van door tocht, die door verschillende regeringen te enghartig wordt bekeken en de finan ciële resultaten van de exploitatie van de luchtlijnen. Deze laatste zouden be langrijk verbeteren, indien de regeringen een vrijere ontwikkeling van commer cieel luchttransport zouden toestaan. De vrijheid in de luoht is noodzakelijk Het is de taak vap de I.A.T.A. om in een geest van samenwerking een internatio nale luchtvaart op te bouwen, die geen overheidsbijdrage meer nodig heeft. Sir William Hildred. de directeur-gene raal van de I.A. T.A.t bracht op geestige wijze het jaarverslag uit. In 1948 werd door de leden van de I.A.T.A. ruim 19 milliard passagierskilometers. 160 mil- lioen tonkilometers met vracht en 400 millioen tonkilometers met post gevlo gen, wat een enorme vooruitgang sinds 1947 betekent. Drastische prijsverlagingen kunnen verwacht worden. Voor het stille sei zoen z?l de prijs van een transatlantische vlucht verlaagd worden tot 466 dollar. MONTY HAD GEEN HAAST Zaterdag is Rotterdam in spanning geweest. Maarschalk Montgomery komen. Vrijdag al had men hem wacht, maar hij had verstek laten gaan. Merkwaardigerwijs wist geen enkele instantie Zaterdagmorgen te melden hoe laat Monty komen zou. Eerst meende men: hij zal tussen 8 en 9 uur aan de Parkkade arriveren. Om streeks die tijd stonden er wat auto riteiten, maar geen Monty. Zo heeft het eigenlijk de gehele morgen ge duurd, totdat de laatste berichten wa ren, dat de Viscount om half één zou komen. Weer kwamen de autoriteiten, onder wie consuls-generaal en mili taire attaché's, mede ter begroeting van admiraal-generaal Jaujard. Het werd kwart voor een, kwart over een, maar Monty kwam niet. Auto's reden voor, autoriteiten vertrokken. Om half twee voer een salonboot onder de Maasbruggen door, de „Generaal Man- gin" met de Franse vlag in top. En ja, boven op het dak zagen wij Montgo mery. Lord of El Alamein. Consterna tie alom. De kade was uitgestorven. De autoriteiten zochten in een restau rant verpozing. Op het laatste nip pertje kwamen ze aanrijden. Maar Monty, de kalmte zelf, trok zich niets van hen aan en onderhield zich met de kapitein van de boot. Eindelijk gingen de autoriteiten aan boord er volgde een hartelijke verwelkoming. Wat deed Monty in de Maasstad', vraagt men zich af. Niemand weet he juiste. Hij is van Bazel de Rijn af ko men zakken met een langzaam varende salonboot. Natuurlijk vermoedt dat hij de yerdedigingsmogelijkheden van de rivier heeft willen bestuderen. Zaterdagmiddag is de maarschalk van het vliegveld Valkenburg Engeland vertrokken. KLM-vliegtuig botste bijna tegen modelvliegtuig Hachelyk ogenblik boven het Mitchell vliegveld Een KLM-Constellation, die met 43 passagiers van Amsterdam naar New York vloog, is bij het Mitohellvliegveid bijna door een met een motor voorge- stuwd modelvliegtuig geramd. Gezagvoerder Gerard Bruens vertelde, dat het toestel op 600 m hoogte vloog Het schoot met een flinke snelheid op ongeveer 7*2 meter onder de Constei- door. Het model had een span wijdte van 60 a 90 cm. ,Wij waren natuurlijk niet bang, maar als het ons geraakt had, zou dat zeer lend geweest kunnen zijn. Het toe stelletje zou gemakkelijk een ruit heb ben kunnen breken'of een motor kun- beschadigen", vertelde Bruens. ONDER BETONNEN PUTRING GEDOOD Bij het vervardigen van een drinkput is de 30-j. enige zoon van de landhou- wer Jacobs uit t Veulen, een gehucht onder Venray, onder een omkantelende ware betonnen ring gedood. FASCISTEN MARCHEERDEN DOOR LONDEN In de Londense wijk Hackney, waar eel Joden wonen, is het tot botsingen gekomen met marcherende fascisten van Oswald Mosley. Poliüe moest de vechtenden scheiden. De Engelse premier, Attlee, bezichtigde dezer dagen in Farnborough, Hamp shire, de laatste producten van de Britse vliegtuigindustrie. Drie militairen ernstig gewond bij treinongeluk te Wolfheze Coupé geheel vernield toen trein tegen stootblok reed Drie treinpassagiers werden ernstig ge wond, toen gisteravond om tien minuten half twaalf een militaire trein uit Amsterdam bij Wolfheze tegen een stoot blok reed. De eerste coupé, waarin vier militairen :aten, werd vrijwel geheel vernield. Drii nzittende kregen ernstige wonden. Ook de machinist liep verwondingen op. De sneltrein, die om half twaalf uit Arnhem wqs vertrokken, ramde tot over maat van ramp de militaire trein. Deze trein, die geen passagiers vervoerde, werd slechts licht beschadigd. Het treinperso neel overkwam niets. De bestuurder kon niet tijdig meer gewaarschuwd worden, daar de trein uit Arnhem vrijwel op het ogenblik van het eerste ongeluk Wolfheze binnenreed. De gewonden werden naar het zieken huis in Arnhem overgebracht. Er waren spoedig reddingsploegen ter plaatse. De passagiers van de militaire trein werden Stroomverbruik zal van de winter weer sterk worden beperkt Geen reclameverlichting tijdens spitsuren, maar wèl verlichte etalages In November, December en Januari dient het electriciteitsverbruik voor verlich ting en verwarming in treinen en trams gedurende de spitsuren tot de helft beperkt lorden. Reclameverlichting, buitenverlichting van openbare gebouwen, van Horeca-bedrijven en amusementsinrichtingen, alsook etalageverlichting, zal tijdens deze spitsuren verboden zün. Deze maatregelen, die door het dep. van Econ. Zaken worden aangekondigd en in ert van heden zijn opgenomen, zijn opnieuw noodzakelijk geworden, daar het productieapparaat van de electriciteitsbe- driiven nog niet aan de nog steeds stij gende vraag kon worden aangepast. De spitsuren vallen van Maandag tm. Vrijdag 's morgens tussen 7 en 9 uur en middags tussen 4 en 6 uur. "s Zaterdags leen 's m'orgens van 7 tot 9 uur. Alle grootverbruikers is verzocht, in deze uren zo weinig mogelijk stroom te verbruiken, hetgeen slechts mogelijk zal zijn door een verschuiving van de veel- irgiewragende werken naar uren van ere belasting en eventueel door een andering van dewerktijden. De ver voersorganisaties is verzocht om aanpas sing van hun dienstregeling. Ir. de Over heidsgebouwen zal het stroomverbruik tot ;n minimum worden beperkt. Etalageverlichting is dit jaar wel toe gestaan aan de winkelbedrijven, die een afspraak hebben gemaakt met het electri- citcltsbedrjjf om in de spitsuren slechts de helft van de verlichting, zoals die vo rig jaar in bedrijf was. voor etalage er winkel te ontsteken. Van middenstands- zifde is alle medewerking toegezegd Inmiddels zullen ook de particuliere en kleinere verbruikers met de situatie re kening dienen te houden, om nog ingrij pender maatregelen te voorkomen. Mr F. Teulings minister van Binnenlandse Zaken? Het „Brabants Nieuwsblad" schrijft, uit zeer goede bron vernomen te hebben, dat ernstig gedacht wordt aan de be noeming van mr Frans Teulings, oud-lid der Tweede Kamer en thans lid der Eerste Kamer, tot minister van Binnen landse Zaken Volgens het blad zouden de onderhandelingen nog gaande zijn. DAT Zaterdag de feesten t.g.v. het 750-j. bestaan van Rhoon zijn geopend, i.a. met een voetbalwedstrijd, waarin en elftal oud-internationals, zoals Puc Heel, Spaandonk en Leen Vente, uit kwam. DAT er een uitgave in het Engels ler allerlei wetenswaardigs in Fries land verschijnt om in Engeland en Ame rika belangstelling voor deze provincie te wekken. DAT de Dokkumse oudheidkamer in 1950 een eigen gebouw krijgt en ook in Wolvega, Drachten en Heerenveen der gelijke pogingen worden gedaan. DAT het Zuiderzeemuseum te Enkhui- :n tot de federatie van Friese musea is toegelaten, daar het ook de belangen in de Friese Zuiderzeestadjes behartigt. DAT prof. Van Giffen op Ameland ;n onderzoek gaat instellen naar de plaats, waar het in 866 gestichtte en in 1580 afgebroken (Benedictijner) klooster Foswert, volgens overlevering het eerste in ons land, heeft gestaan. DAT leden van de K.v.K. uit Folkestone (Eng Zaterdag in Vlissingen met de middenstandsorganisaties plannen bi raamden om de bootdienst Vlissingen- Folkestone om te zetten in een dage lijkse dienst, niet alleen in de zomer. ,maar gedurende het gehele jaar. DAT Zaterdagavond te Dborwerth de 74-j. jhr O J. M van Nispen tot Pan- nerden, oud-burgemeester van Horsen Groesbeek. Is overleden. DAT het. s.s. Mataram Zaterdag uit R'dam naar Indonesië vertrok met een recordlading van 40 km buizen, welke de aanleg van een olieleiding naar Balikpapan en Sorong gaan. DAT Zaterdagavond in Groesbeek een weedse barak afbrandde, waardoor 6 gezinnen dakloos werden, terwijl twee reeds te bed liggende kinderen, wier ouders niet thuis waren, te nauwer nood konden worden gered. DAT Zaterdag bij de begrafenis van de Middelburgse burgemeester, jhr mr W. C. Sandberg tot Essen, uit bijna alle huizen de vlag halfstok hing en drie landauers in de stoet meereden om de talrijke bloemstukken te vervoeren. DAT het met ijzererts geladen Noorse ss. ..Arthur Stove" (7200 t) gistermor gen bij Walsoorden (Z.-Vlaanderen) om hoog is gevaren, doch 's middags door Antwerpse sleepboten weer vlot is ge trokken. DAT de hoofdcommissaris van de pad vinders, mr W. C. Roest van Limburg, Zaterdag in Frederiksoord een padvin dersblokhut opende. DAT burgemeester Matser Zaterdag de Arnhemse gedemobiliseerden uit In-, donesië op het gemeentehuis ontving en 18 gesneuvelde stadgenoten herdacht. DAT te Kessel, vermoedelijk door kort sluiting, de kapitale boerderij van G. van Sonsbeek is afgebrand en de gehele in ventaris, alsmede acht varkens, ver loren gingen. DAT een 16-j. jongen uit de Blance- foorstraat in A'dam bij een explosie ernstig werd gewond, nadat hij met een zakmes aan een gevonden doosje muni tie had gepeuterd. DAT in A'dam 600 Zwitsers, leden van een arbeiders-zangvereniging, met hun familieleden uit Zürch zijn aangekomen, om Dinsdag en Vrijdag een uitvoering in het Concertgebouw te geven. DAT de A'damse recherche in een ge heime bergplaats in een keuken van café aan het Weesperplein 100 ge smokkelde horloges, ter gezamenlijke waarde van f3500 aantrof en de café houder en een bezoeker arresteerde. DAT de kroonprins van Koetey (O- Borneo) en RTC-leden uit O.-Indonesië, Zaterdag de Utrechtse Jaarbeurs bezoch ten en er morgen O.-Indonesische jour nalisten komen. DAT bij de Tweede Kamer is Inge diend een wetsontwerp tot voorbehoud van de bevoegdheid tot toetreding tot het verdrag betr. de nachtarbeid vrouwen in de nijverheid. DAT in Ankara een handels- en en Turkije is getekend, geldig tot betalingsovereenkomst tussen Nederland met bussen naar de plaats van bèstem- ming gebracht .De president-dir. van de N.S., ir F. Q. den Hollander, kwam zich al spoedig van de toestand op de hoogte stellen. Door dit ongeluk ondervond het spoor verkeer UtrechtArnhem vannacht vanmorgen enige vertraging, daar slechts over één spoor kan worden gereden. De gewonden zijn de soldaat J. Leek de soldaat Groot, beiden uit Alkmaar gelegen in de Snijderskazeme te Nijme gen en de soldaat Jansen uit Arnhem. Nader wordt gemeld, dat ook de leerling machinist A. Morsch uit Arnhem gewond is. De toestand van soldaat Groot is 7 ernstig, die van de andere gewonden delijk. Prinses Willielmina sprak tot de jongens ovdb zee Tijdens een gistermiddag in de Ne derlands Hervormde kerk te Apeldoorn onder auspiciën van het Protestants In terkerkelijk Thuisfront gehouden spe ciale radio-kerkdienst heeft Prinses Wil- helmina een toespraak gehouden tot de Apeldoornse jongens over zee. Een wolkbreuk, een buitje en... „Mes goed, mijnheer Een inwoner van Tokio peddelt op een vlot door de straten, zich be schermend met een parasol tegen de wolkbreuk, die losbarstte na de typhoon En president Truman voelde ook niet veel voor een nat pak, toen hij in z'n geboorteplaats Independence (Mis souri door een buitje werd overvallen. 31 'f- H W'lim (WH Jkflfes I W /JÊÊ In verband met het 150-jarig bestaan van de Theemspolitie werd Zaterdag een grote historische optocht gehou den. Een der deelnemers, in een uni form uit 1798, beproeft de scherpte van z'n zwaard op de baard van een collega. Straatsburg en de Christelijke roeping door mr J. J. R. Schmal is mogelijk, dat er eenmaal geweest waarin Europa en Christenheid tot op zekere hoogte de der enig bezwaar konden worden ver eenzelvigd. Het is zeker, dat die tijd ver achter ons ligt. Bij de behandeling van zaken, die de mogelijkheid van een Verenigd Europa raken, kan dit fer niet straffeloos worden verwaarloosd. Ook in de vergaderingen van de consultatieve assemblée van de Raad van Europa, in de laatste weken te Straatsburg gehou den is dit reeds duidelijk gebleken. Drie punten dienen in deze vermel ding als zijnde typerend voor het geeste tijk klimaat. Reeds voor de opening der assemblée was haar voorzitter benaderd met een door (let wel!) alle Nederland se afgevaardigden ondertekend voorstel, dat de strekking had bij de opening der eerste zitting een ogenblik stilte in acht te nemen. Teneinde hun. die daaraan be hoefte gevoelden, gelegenheid tot gebed te geven. De overweging van dit denk beeld heeft van de leiding zoveel tijd gevergd, dat practisch tenslotte geen an dere weg dan die van intrekking meer open stond. Neemt men in aanmerking dat een on verwacht ter vergadering (door een eenling!) geopperd voorstel tot stille herdenking van de doden aanstonds door de voorzitter werd overgenomen, dan is wel duidelijk dat in dit milieu gemak kelijker een plaats voor het schepsel dan voor de Schepper wordt ingeruimd. Ook in een rapport welks inhoud daar toe gerede aanleiding gaf werd van God als vader van alle goede gaven geen mei- ding gemaakt. Nog duidelijker spreekt het juridisch rapport dat op de laatste zittingsdag behandeld werd en dat de gemeenschappelijke veiligstelling van de rechten van de mens behandelde. Als i dit de meest gewone zaak ter we reld vindt men daarin neergeschreven dat de Europese Unie gebouwd moet worden op de beginselen vanhet na- tuurreoht en het humanisme, terwijl elders in hetzelfde document te lezen staat, dat periodieke verkiezingen nodig zijn (wie zal dit tegenspreken?» en wel om de overeenstemming van het regeringsbeleid met de „volkswil" te verzekeren. Het is ,ons alles wèl. mits dan maar in het oog gelieft te hou den dat wie zo gladweg van natuur recht, humanisme en volkswil spreekt, daarmee eerder een probleem dan een algemeen aanvaarde oplossing te berde brengt. Nu dit ter assemblée kennelijk nauwelijks werd beseft, was het o.i. niet ten onrechte indien er van Nederlandse» zijde uitdrukkelijk op gewezen werd, men dientengevolge het risico liep eenheid aanwezig te achten, die er toch metterdaad niet was. Dergelijk misverstand zou zich op de duur nood zakelijkerwijs wreken. De assemblée zal daarom, naar het ons voorkomt, goed doen - een openhartige gedachtenwissc- ling over dergelijke dingen niet te ont gaan, doch haar veel eerder zodra zich daartoe de gelegenheid biedt, op hoog 'veau aan te vatten. Waar zoveel goede wil aanwezig is als aarvan de assemblée blijk gaf. kan een dergelijk gesprek niet anders dan ver helderend werken. _i is onze vaste overtuiging, dat zich alsdan weldra een scheiding der gees ten zal aftekenen die aan de zuiverheid der verhoudingen veelszins ten goede zal In dit verband verdient het de aan dacht, dat dank zij een hevig verzet van socialistische zijde, het recht der ouders ter zake de opvoeding van hun kinde- voorshands geen plaats kon vecwer- onder de geestelijke goederen, die voor gemeenschappelijke waarborging aanmerking komen. Wie dit verneemt zal niet kunnen ontkennen tijdig ge waarschuwd te zijn. Het totalitair monster is, zoals een Britse spreker het te Straatsburg uit drukte, niet achter ons, het behoort niet tft het verleden, het is (alleen maar!) e r ons. Het is Christelijke roeping oor te waken,dat het daar blijft. Daartoe is voortdurende gemeenschap pelijke krachtsinspanning van alle evangeliebeiijders noodzakelijk. Er zijn in het internationale milieu nog altijd velen die zichzelf bij uitstek practisch wanend liefst iedere gedach- tenwisseling over de diepere grondslagen der samenleving ontgaan. Het is alweer Christelijke roeping waar nodig openlijk te weerstaan. Aan ons de taak tijdig en ontijdig door de kracht des Geestes aangedreven zacht zinnig en tevens vastberaden aan hen duidelijk te maken, het het z 6 niet kan ook niet mag. Een vermaard geleerde van R.K. huize sprak kortelings van de nieuwe mens de Homo Strasburgensis zonder wie geen Verenigd Europa kan worden opgebouwd. Welnu, zal deze Homo Strasburgensis, zonder wie geen Verenigd Europa kan worden opgebouwd, niet falen als an deren vóór hem dan zal zijn denken anders en meer moeten omvatten dan enkel de cirkel waarvan de mens het middelpunt is. De Christelijke roe ping eist, dit met alle duidelijkheid te Dat beschuldigt maar raak Tegen Tito is alles geoorloofd Het Joegoslavische blad „Nova Borba", dat te Praag gepubliceerd wordt, meldt, dat maarschalk Tito's geheime politie twaalf Provinciale ministers en plaats- angende ministers en 29 leden van de Provinciale parlementen heeft gear- Het blad beweert verder, dat de Joe goslavische communistische partij gehele comité's uit de plaatselijke en districts organisaties der partij stoot. „Nova Borba" schrijft, dat het gehele districtscomité in Bjeloje Polje (Monte negro) „vermoord" werd, wegens verzet tegen Tito's politie. WEERBERICHT Aanhoudend droog nazomertceer Tot morgenavond verwacht De Bilt Droog weer met over hot algemeen wei nig bewolking. Meest matige wind uit Oostelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als de afgelopen 24 uur. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN Dinsdag 13 September: Zon op 6.10, onder 19.01; Maan op 20.44, onder 12.55 15 September L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1