Meume fcifed)c tfoiirant SPAAK: „Eveneriient van kapitale betekenis voor Europa" Wfst II VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1949 SURJÜAUX: HogewoerO 103. Dir. eD redactie Tel 20403. ADonne menten Tel 22710 Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 53936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. Kwartaal. 1 1.35 per maand; 1 0.32 per week. ADVERTENT1ÊN 0.18 per mlllmete* (BtJ contract belangrijke korting) Dertigste jaargang No 7913 DIRECTIE: F" DIEMER. CHR1STELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stonluasttcij Mbebleoen mqn bert to tc^ljeaspocf Een tunnel onder Het Kanaal? Zie pag. 3 Gordijn in Straatsburg zakte na eerste bedrijf dan breekt de lijn niet! In haar laatste bijeenkomst heeft de Europese Assemblée te Straatsburg het zeer omstreden voorstel van haar juridische commissie tot het instellen van een Europees Hof voor de mensenrechten aangenomen. Tegelijk aanvaardde de As semblée in grote lijnen, het, door de commissie opgestelde, advies tot het aangaan van een conventie inzake de mensenrechten. Donderdagnacht, laat reeds, rees Spaak van de voorzitterszetel op, om een kort en bewogen slotwoord tot de Assemblée te richten. Spaak prees de samenwerking tussen Europese Raad en Assemblée en verklaarde zich uiterst voldaan over de bereikte resultaten, volgens bem een evenement van kapitale betekenis voor de historie van Europa. De Assemblée had volgens hem bewezen, dat de Ver. Staten van Europa mogelijk zijn. gaties over het algemeen een aanzien lijke mate van voldoening gegeven. De waarschuwing, door de Nederlander mr Schmal geuit, datte hard rukken de lijn zou kunnen doen breken, werd in de meeste gevallen ter harte geno men. Wat de toelating betreft van nieuwe leden, als hoedanig Duitsland, Oostenrijk, het Saargebied, Zwitserland en Spanje in aanmerking kunnen komen, is ook hier blijkbaar de bedachtzame weg gekozen. Het initiatief hiertoe is ^an de ministers gelaten. De afgevaar digden. thans allen „goede Europeanen" geworden, hebben hun koffers gepakt en men houdt rekening met een nieuwe Assemblée in het begin van de volgende Het Opperste Gerechtshof voor Euro pa, waartoe in beginsel besloten is, zal bestaan uit negen leden van verschil lende nationaliteiten en voorlichting ont vangen van een „commissie van onder zoek", waarin elke staat, lid zynde, één vertegenwoordiger zal hebben. De rech ten, waarvoor het Opperste Gerechtshof moet waken, zijn opgesomd in een „Handvest", dat punt voor punt in stem ming werd gebracht. De socialistische gedelegeerden behaal den daarbij een overwinning. De ver gadering besloot voorts de voorgestelde waarborg van het recht op bezit naar de rechtskundige commissie terug te 2enden. Hetzelfde lot onderging het ar tikel, waarbij bepaald wordt, dat ouders mogen beslissen over de opvoeding van hun kinderen. Van Belgische en Neder landse zjjde werd o.a. een krachtig plei dooi gehouden voor opneming van dit recht, maar het punt werd tenslotte naar de commissie terug verwezen en zal dus voorlopig buiten de ontwerp- eonventie blijven. De stemming was 43 tegen 40. Aangenomen werden de artikelen over de rechten op: huwelijkssluiting en ge zinsvorming; persoonlijke vrijheid,vrij heid van woord, godsdienst, correspon dentie, vereniging en vergadering, als mede vrijdom van willekeurige arresta tie en slavernij. Als Nederlandse vertegenwoordigers in de voorgestelde permanente commissie voor het afhandelen van lopende sociale zaken, zijn de heren Serrarens en Van- de Kieft voorgedragen. De heer Ser rarens heeft o.a. verklaard: „Wii ver geten te Straatsburg niet, dat wij En gelsman of Turk zijn, maar er is toch het begrin ontstaan, dat wij samen Euro pa vormen." Mr Schmal heeft de aandacht geves tigd op de wenselijkheid van permanent 'overleg tussen geestverwanten uit ver schillende landen. Zo is dus de eerste Europese Assem blée uiteen gegaan, nochtans met de be doeling, het werk door middel van haar commissies voort te zetten. Het verloop der zittingen heeft in kringen der dele- Kruitdamp in Kamer van Afgevaardigden te Bogota Een liberaal tijdens schiet partij gedood De Columbiaanse Kamer van Afge vaardigden te Bogota heeft gisteren een wel zeer rumoerige vergadering gehou den. Tijdens een debat over het houden van presidentsverkiezingen in November, trokken verschillende afgevaardigden hun revolver Weldra werd er niet meer gesproken, doch alleen maar geschoten. De libe:ale afgevaardigde Gustavo Ji menez werd dodelijk getroffen, terwijl de liberale oud-minister Jorge Soto del Corral een Schotwond in het rechterbeen kreeg. Het vuur werd geopend door de conservatieve afgevaardigde Carlos del Castillo, naar aanleiding van een over hem door Jimenez gemaakte opmerking. Andere conservatieven begonnen daar op ook te schieten. Er is thans een be roep gedaan op de politieke partijen om een „patriottische vriendschap" te be waren. De politieke situatie in het gehele lan-d is zeer gespannen. Werkloosheid daalde in V.S.; steeg in België In Augustus xs het aantal werklozen in de Ver. Staten met ruim .400.000 ge daald en op 3.689.000 gekomen, het laag- ete cijfer van 1949. In België daarentegen «teeg in de week van 28 Aug.3 Sept het aantal volledig werklozen met 2.259 tot 160.131, hetgeen te wijten is aan een lichte vermindering in de bedrijvigheid van de metaalnijverheid. Amerikaans Senator uit rware beschuldiging tegen Tsiang Kai Siek Echtgenote van generalissimus naar China terug. Senator Tom Connally (democraat uit Texas) heeft generalissimus Tsjang Kai Sjek er in de Senaat van beschuldigd ..zich uit de voeten te hebben gemaakt met 138.000.000 dollar aan goud". Senator Connally. die zich verzette tegen militaire steun aan nationalistisch China, riep uit: „Tsjang Kai Sjek liet zijn volk in de steek en vertrok naar Formosa". Hij voegde er aan toe. dat Tsjang Kai Sjek was gevlucht met goud. dat rechtens toebehoorde aan de natio nalistische regering. Tsjang was niet langer de leider van de nationalistische regering en niemand kon zeggen, wie dé verantwoordelijke leiders in niet-com- munistisch China waren, aldus Con nally. Volgens het New Yorkse blad „American", zou mevrouw Tsjang Kai DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN NEDERLAND—IJSLAND Nederland en IJsland zullen weder kerig diplomatieke besprekingen aan knopen. Mr W van Tets, zaakgelastigde te Dublin zal als tijdelijk zaakgelastigde >oor Nederland optreden. DE DOOR BELDTE T*- VERSTREKKEN CREDIETEN De door België in het kader van het plan-Marschall aan andere landen te verstrekken credieten zijn: Nederland 38 millioen dollar, Groot-Britannië 28 mil- lioen. Frankrijk 21.5 millioen. De trek kingsrechten van deze landen op België zijn: Nederland 139 milipen, Groot-Bri tannië 102 millioen. Frankrijk 79 mil lioen, anderen 80 millioen. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De datum van uiter lijk ter post bezorging staat achter de naam van het schip vermeld. Indonesië: „Oranje" (19 September), Curacao „Baarn" (21 September), Suriname „Cot- tica" (14 September). Mr Schmal adviseerdeniet te hard rukken, Het economisch consult te Washington Vi$r commissies bestuderen de geneesmiddelen Te Washington, waar de besprekingen tussen Amerika, Engoland en Canada werden voortgezet, heeft men vier niissies ingesteld ter bestudering van de volgende adviezen: .1. voorraadvórming van goederen, faie in- het Stërlinggebied kunnen worden gékocht. 2. Meer vrijheid voor Engeland in de besteding van Marshall-dollars buiten de Ver. Staten. 3: Vereenvoudi ging van de Amerikaanse douane-for maliteiten en 4. Aanmoediging van hel investeren van Amerikaans particulier kapitaal in het buitenland. Bevin heeft er al kiespijn Ernest Bevin heeft zich gisteren enige tijd vrijaf gegund van de Economische Conferentie der drie mogendheden, een kies te laten trekken, waaraan pijh gekregen had: Hij had van de a bassade het adres gekregen van tandarts die hem zou kunnen helpen het kader van de behandeling van Bi se functionarissen in het buitenland (als onderdeel van de nationale Britse dische verzekering). Bevin had bere kend na de lunch juist even tijd te kun- vinden voor het bezoek aan deze tandarts doch de duur van de behande ling viel tegen zodat Bevin een uur te laat kwam vöor de namiddagvergadering,. hij verscheen met een dikke wang. doch met één zorg minder Staatsaandeel in „Telegraaf" naar erven-Holdert Het Staatsaandeel in het uitgaverecht en de overige goodwill van de dagbladen „De Telegraaf" en „Het Nieuws van de Dag" zal tegen een door deskundigen te bepalen bedrag worden overgedaan aan de erven H. M C. Holdert. T.z.t. zal de Staat zich ook uit het drukkerijbedrijf terugtrekken. In afwachting hiervan is de waarborg verkregen, dat de uitgeve rijen van „De Telegraaf: en „Het Nieuws van de Dag" in dezelfde verhouding tot het onder bewind gestelde drukkerijbe drijf staan als „HeJ Parool", „Trouw" en „De Volkskrant". Di't is besloten tijdens onderhandelingen van de i'egeringsverfe- gemvoordiger, de heer M. A. Reinalda. met de erven-Holdert- Minuutschoten op het Malieveld Sprookjesstoet op Dinsdag 20 Sept. weer door de Residentie Bijzonderheden over de plechtige opening van de Staten-Generaal In de historie van ons land, maar in het bijzonder in die van de residentie, is de derde Dinsdag in September een dag van grote glorie. Het sprookje van de gouden koets, dat elk jaar weer werkelijkheid wordt voor duizenden toeschouwers, is een levende traditie in ons volksleven. Zo zal op Dinsdag 20 September ter plechtige opening van 4e zitting der Sta ten-Generaal des middags om 1 uui bij iedereen wel heel bekende route, weer worden gevolgd, n.l.: Kon. Paleis, Noordeinde, Heulstraat, L. Voorhout (over het sohelppad), Tournooiveld. Korte Vijverberg naar de Ridderzaal. Langs dezelfde weg zal H M. de Konin gin naar het Paleis "in het Noordeinde terugkeren. Generaal-majoor ir M. Tans, gouver neur der Residentie, onder wiens beve len de bij het militair eerbetoon en de afzetting ingedeelde troepen zich zullen bevinden, heeft de richtlijnen aangege ven voor de plechtigheden De stoet De stoet wordt geopend door een knecht-anajoor te paard en twee knechten, waarachter eètt detachement van de Kon. Marechaussee van 20 in blauw tenue met kolbak. Dan komt, in ceremoniële tenue, de Kon. Militaire Kapel, gevolgd door een compagnie van het garderegiment Jagers in batüe-dress met de commandant en het vaandel aan het hoofd. Daarachter sluif het ere- escorte der Rijkspolitie aan, direct ge volgd door de Gouden Koets, waarachter een tweede escorte van de Rijkspolitie. Minuutschoten Teneinde het juiste tijdstip van trek en terugkeer ten Paleize te kunnen aangeven wordt een batterij met 4 stuk ken voor het afgeven-van miniuutschoten op het Malieveld opgesteld, dat daartoe door een detachement van 40 man zal worden afgezet Erewachten De erewacht voor -het Paleis Noord einde wordt betrokken door 100 man van het gardei'egiment Prinses Irene, met vaandel en het trompetterskor-ps van de huzaren van Boreel- De erewacht voor de Ridderzaal wordt gevormd door 70 man van het korps Mariniers met vaandel en de Ma rinierskapel. Voor het voormalige Paleis Kneuter dijk zullen het muziekkorps R. I. en in de bocht Lange Voorhout het muziek korps van het commando Luchtvaarttroe pen worden opgesteld. In overleg met de politie, die de weg voor de stoet vrijhoudt zal zo lang mo gelijk doorgang van verkeer worden toe- Robertson wil Duitse wrok uit de wereld hebben Generaal Robertson, de voormalige Britse militaire gouverneur in Duitsland, heeft in een politieke rede als hoge com missaris op het jaarlijkse congres van Duitse vakverenigingen te Hamburg, het volgende verklaard: .Be wrok, die de oorlog in Duitsland, tegen de buitenwe reld, en in andere landen tegen Duits land heeft .achter gelaten, moet worden geëlimineerd. Hij waarschuwde tegen „onhandelbare" Duitse elementen. In het nieuwe West-Duitse parlement, heeft de rechtse Duitse partij een motie ingediend, om de denazifica-tie-processen volkomen stop te zetten. gestaan over de Kneuterdijk naar de Parkstraat en van de Lange Vijverberg via Tournooiveld naar Korte Voorhout Te 12.30 uur wordt geen doorgang meer verleend. Op het Binnenhof achter de afzetting voor het gebouw der Tweede Kamer, zal plaatsruimte voor de verte genwoordigers van de verenigingen der M.W.O. en voor een aantal genodigden worden vrijgehouden. De afzetting langs de weg. De afzetting langs de route wordt ge leverd door een marine-detaohement van 100 man (Noordeinde), een detachement van 50 man van het K.N.I.L. (Heul straat), en 500 man 3 T.B. en 420 man Lucfhtvaart&roepen voor de Kneuterdijk en het La-nge Voorhout. Op het Voor hout worden de troepen opgesteld ter weerszijden van het Sohelppad. 500 Man 2 T.B. zet het Tournooiveld af, alsmede de Korte Vijverberg: 200 man marechaussee de marsweg bij het Mau- riitshuis en 'het Binnenhof. Voor de ge bouwen van Eerste en Tweede Kamer en de R. v. S. een detachement van 100 Grenadiers. Ook de Marva en V.H.K.. elk ter sterkte van 30 hoofden, worden op de Korte Vijverberg voor „de Witte" opgesteld. De opgestelde troepen blijven op de door hen ingenomen plaatsen staan tot het einde der plechtigheid. Tijdens het passeren van de stoet worden de gewe ren gepresenteerd. De garnizoenscom mandant, de kolonel H. F. Beenhakker, zal de troepen inspecteren tussen 12.30 3 uur, aanvangende op het Binnen hol. Solo in handen van de rei publiek Onze troepen mogen ^binnen blijven" Een telegram van UP. (in de „Volks krant". bevestigt ons bericht, dat de ontruiming van Solo en andere delen van Midden-Java wordt voorbereid. Men is namelijk te Solo overeengekomen, dat dé Nederlandse troepen weliswaar niet zullen vertrekken, maar wel het pa trouilleren zullen staken. Het Neder landse léger zal het bestuur overdragen over stad' en residentie aan een zg. ge mengd Nederlands-republikeins lichaam, terwijl de politie in dienst van dit laat ste lichaam de patrouilleta'ak overneemt. A.F-P. maakt het nog erger en ver klaart. dat het bestuur in handen wordt gegeven van de béide' vórsten van Solo, die in dienst der republiek staan; Aneta -maakt alleen melding van. over dracht der patrouillegang aan de politie, welke onder bevel zal staan van een speciaal lichaam. Sultan Hamid II tegen Soeliardjo Sultan Hamid II van Póntianak, die hoofd is van de daerah West-Borneo en voorzitter van de delegatie van de-Bijeen komst Federaal Overleg,, is in. het. ge weer gekomen tegen de vérklaring van de republikeinse generaal Soehardjo, dat elke poging om buiten de républiek om een afzonderlijke staat Borneo te stichten, tot mislukking gedoemd zal zijn De sultan wees er op. dat de repu bliek, zowel in de overeenkomst van Linggadjati, als in die van de Renville", Borneo als staat van Indonesië heeft ge noemd. De sultan zóu met de republi keinse vert egenwoordigers op de Ron de Tafel Conferentie over de verklaring sprekend en ontkende, dat de republiek plannen tegen Borneo zou hebben. COMMUNIST COMMANDANT VAN SILIWANGIDIVISIE. Aneta meldt de benoeming van de bekende communistische overste Sadikin tot commandant van de Siliwangi-divisie. CHURCHILL HOUDT RENPAARDEN Winston Churchill heeft twee renpaar den gekocht. Twee weken geleden won hij zijn eerste race met het eerste paard dat hij kocht, n.l. „Colonist 2". De camera op kleine dingen Klein is ze zeker: deze Caroline Scott, die meedoet aan de ruiterwedstrijden in Berkshire. Zij is nog geen twee jaar, maar- wist zich met haar ponny „Twinkle" best te weren. De kleinste pinpuin bindt hier, i Londense dierentuin, z'n grotere broers ernstig op het hart, als straks de visjes komen, ook wat voor hem De, Griekse regering is van plan de staat van beleg en andere noodmaatre gelen, die tijdens de strijd in Griekenland werden afgekondigd, op te heffen. De jubilerende Amsterdamse brandweer gaf gisteravond spuitdemonstraties in de Boerenwetering, waarbij de waterstralen verlicht waren. Honderden Amsterdammers sloegen het fantastische schouwspel gade. Tegen gewezen officier acht jaar geëist wegens valse munterij Werd in Antwerpen met vijf millioen nagemaakte francs aangetroffen or de Haarlemse rechtbank is giste- de maximumstraf wegens valse mun terij. n.l. acht jaar, geëist tegen de oud- illegale werker en gewezen officier bij de staf van Prins Bernhard, de 38-jarige Zandvoorter G. P. P., die er van beschul digd wordt mededader te zijn geweest bij de vervaardiging van valse Belgische francs door een bende in Antwerpen. Deze bende, bestaande uit 30 personen, allen oud-leden van Belgische verzets organisaties. werd in April 1946 opgerold, nadat Belgische rechercheurs verd. P. Antwerpen hadden aangetroffen met i pakje, waarin -vijf millioen valse francs bleken te zitten. Volgens P- had hij met het hele zaakje niets te maken. Wel hadden enige bende leden hem gevraagd voor 1 a 2 millioen francs goud in Nederland te kopen, i toen hij hoorde, dat het goud met nage maakte francs zou worden betaald, had hij verdere bemiddeling geweigerd. Hij had echter contact met de groep gehou den. Bij een korte rit met t/wee der bende leden door Antwerpen hadden deze een pakje in de auto laten liggen. Verdachte P. had het zaa'kje niet vertrouwd en op het moment dat hij het tweetal het pakje achterna wilde 'brengen, was hy gearres teerd. Vlak voor het geruchtmakende proces tegen de bénde voor de Belgische justitie Tito leent van Amerika 20 millioen dollar De Amerikaanse Export-Importbank te Washington heeft een lening van 20 millioen dollar aan Joegoslavië toegewe zen. Hiervan zijn 12 millioen dollar di rect beschikbaar voor de aankoop van Amerikaanse machines en materialen voor de wederopbouw van de Joegosla vische mijnindustrie. 'De resterende 8 millioen kunnen op genomen worden tot 30 Juni 1950, na overleg tussen de bank en de Joegosla vische regering. Verder heeft de bank bekendgemaakt, dat een lening van 2.350.000 dollar aan Israël is goedgekeurd voor de aankoop van Amerik. materialen voor havenwer ken. hoofdzakelijk te Haifa. Volgens Ass. Press heeft de Amerik- minister van Buit. Zaken. Dean Acheson. de aanvraag van Tito krachtig gesteund. Nummer 2 van de nazi-partij gearresteerd Hermann Esser, tijdens het Hitler- regiem minister van Economie in Beie ren en lid nummer 2 van.de Nazi-partij, is te Neubiberg in Beieren gearresteerd. Hij was bij verstek tot vijf jaar dwang arbeid veroordeeld. Onlangs werd ge meld. dat hij zijn mémoires wilde uit geven onder de titel „Hitier, de grote minnaar". Esser leefde zonder distribu tiebescheiden in een Beiers gezin. ROBERT MURPHY. AMERIK. AMBAS SADEUR IN BELGIE Robert D. Murphy, hoofd van de afd. voor Duitse en Oostenrijkse zaken van het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken, is door president Tru man tot ambassadeur in België benoemd, als opvolger van de naar Moskou over geplaatste Alan Kirk. Eén der meest geduchte leden van Giuliano's bende, Felice Milazzo, is te Poggio Reale gearresteerd, toen hij zijn ouders wilde opzoeken. DAT voor de R'damse rechtbank 6 jaar werd geëist tegen de 32-j. negerstoker M. A. uit Liverpool, die zijn medesroker G. L. a/b van de „Algol" in R'dam heeft doodgestoken. DAT drs A. J. v. d. Made te Dordt is benoemd tot voorz. van de Raad van Ar beid te Breda. DAT de bureauchef der PTT te A'dam (Rijkspostspaarbank) E. de Bruyne is be noemd tot referendaris. DAT gisteren, 69 jaar oud, te Gronin- ïn is overleden A. Onnes Tzn., voorz. xn de vereniging Volksvermaken aldaar. DAT de deelnemers aan het congres xn het int. scheikundig verbond in de hoofdstad door de Regering in het Rijks- iuseum werden ontvangen, waarbij een elkomstwoord van minister Rutten be antwoord werd door prof. dr H. R- Kruyt, it Den Haag. DAT het enige overgebleven exem plaar van de pl-m. 800 Friese scheprad molens. de zgn. Hemriker molen tussen Leeuwarden en Warga, naar Heeg wordt 'erplaatst om als monument bewaard te blijven. DAT Oudenbosch (N.-B.) f 100.000 vo teerde voor een aansluiting op het gas- der Staatsmijnen. DAT ook de Amerikaanse circusdirec teur Ringeling enige Friese hengsten voor zijn circus heeft aangekocht. DAT 80 Franse zangertjes uit de buurt van Parijs Zaterdag 24 Sept. in Venlo een tournée door Limburg beginnen. DAT sinds 1 Sept. telefoonverkeer is geopend tussen Nederland enerzijds en Bathurst (Gambia). Accra en Takoradji (Goudkust)', Lagos (Nigeria) en Free town (Siera Leone) anderzijds. DAT de Friese vereniging voor een federaal Europa thans is geconstitueerd en vier leden over twee weken naar Merano (Italië) gaan, waar een congres van gewestelijke groeperingen uit diverse landen zal worden gehouden. DAT de Hongaarse gezant, dr G- Bö- lönie gisteren een bezoek aan de Utrechtse Najaarsbeurs bracht, waarop Hongarije thans voor het eerst na de oorlog met een collectieve inzending vertegenwoordigd is. DAT men by graafwerkzaamheden, in de tuin van het Diaconessenhuis te Dor drecht vermoedelijk op fundamenten van de oude stadswal is gestoten, waar bij ook een naar schatting 400 jaren oude passer aan het licht kwam. DAT de tentoonstelling van beeld houwwerken in Sonsbeek te Arnhem de finitief op 18 September zal worden ge floten. DAT op 20 Sept. in Arnhem een afde ling Gelderland van het „Scheppend Ambacht" zal worden opgericht. DAT in Scherpenzeel, waarschijnlijk op 1 Oct., bij de Ned-Hérv. kerk een oorlogsmonument wórdt onthuld van de 29-j. Velpse beeldhouwer Jacques M- Germans. DAT de suikerbietenoogst dit jaar wordt getaxeerd op een gem. opbrengst van 37.794 kg per ha met een gem. sui kergehalte van 15.73 pet. (v- j. resp- 38.015 kg en 15.17 pet). DAT men in Bergen op Zoom een groot standbeeld wil oprichten, voor de gevallen burgers en militairen, doch als dé gelden niet in korte tijd bijeen zijn. men voorlopig zal volstaan met een ge denkplaat in het gemeentehuis. DAT na Zevenbergen ook Dinteloord en Fijnaart door het Econ. Techn. In stituut voor N.-Brabant rapporten laten vervaardigen over de industrialisatie- mogelijkheden. DAT Karl Strassburger met enige Friese paarden demonstraties zal geven op de paardendag te Leeuwarden (16 Sept.). o.a. met DAT Jac. van hoofdbestuurslid patroonsbond touWtjespringende Dun te Den Bosch, an de aannemers- en de bouwbedrijven, erelid dier organisatie werd en benoemd werd tot ridder O.-N. was P. op vrije voeten gesteld. Bij stek werd hij daarna tot de straf van 15 jaar dwangarbeid veroor deeld. P. was echter naar Nederland uit-, geweken en het O.M. zag zich volgens het Volkenbondstractaat van 1932 verplicht P. in zijn eigen land te berechten. De Officier van Justitie, mr B. van den Burg. meende -uit de uit België verkregen gegevens te moeten concluderen, dat P inderdaad als mededadér moet worden beschouwd. Hij wilde wel van de geëiste acht jaren de door verd. in Belgische gevangenschap doorgebrachte voorlopige hechtenis (8 mnd.) aftrekken. Uitspraak 23 September. Ongehuwde moeder verdronk haar baby Vüf jaar geëist. Voor de Haarlemse rechtbank werd gisteren vijf jaar met aftrek en ter be schikkingstelling van de Regering geëist tegen een 26-j, ongehuwde IJmuidense fabrieksarbeidster, die haar dochtertje van tien dagen in het Noordzeekanaal had geworpen, waar het verdronk. Verd dié reeds een eerste kind heeft, dat door pleegouders woi-dt opgevoed, verklaarde in een wanhoopsstemming het kind in het watér te hebben gegooid. Na haar daad was zij blijven wachten tot het kindje gezonken was. Uitspraak 22 Sep- KONINGIN ONTVANGT CRITCHLEY IN AUDIËNTIE H.M. de Koningin ontving hedemorgen Critchley, Australisch lid van de Unci, inaudiëntie. Weer een ivitgewolde kudde op de Drentse heide Sinds 1945 zocht men tevergeefs naar een kudde schapen op de Drentse heide Toen verdween namelijk de laatste kudde van 300 Drentse schapen en daarmede ook de scheper en zijn onafscheidelijke „Siep", de herdershond. Natuurbescher mingsinstanties hebben er echter voor gezorgd, dat Drente opnieuw een der gelijke bezienswaardigheid krijgt. Nu al dwaalt scheper Wessel Luten. afkomstig uit Ruinen, over de wijde Kralose heide, tussen Ruinen en Dwingelo. met een kudde van 70 schapen, een aantal, dat straks tot ongeveer 400 stuks wordt uit- gebreid.Ook zal er bij het gehucht Kralo een nieuwegrote schaapskooi komen. .W ethouderskeuze De wijze waarop deze week bij de verkiezing van wethouders de Par tij van de Arbeid zich in Den Helder heeft gedragen kan niet door de beugel. Dezè partij bezet in de gemeenteraad, die 23 leden telt (onder wie 1 commu nist) twaalf zetels, een kleine meerder heid dus. Ondanks die uiterst geringe meerderheid wenste de P. v. d. A. dat in Den Helder alleen en uitsluitend so cialistische wethouders zouden worden gekozen. Hetgeen natuurlijk, dank zij die meerderheid, ook prompt geschiedde. Het is begrijpelijk dat de grote min derheid van raadsleden, niet uit de P. v. d. A. over deze handelwijze ernstig ont stemd was- Zulks een optreden is wel in flagrante strijd met zelfs het gering ste democratisch besef. Dat men in de kringen van de P. v. d. A. wel weet. hoe het bij de verkie zing van wethouders behoort te gaan, blijkt uit een korte algemene terugblik, welke „Het Vrije Volk" aan de wethou dersverkiezingen van deze week wijdt We citeren letterlijk: „Er blijven nog altijd gemeentebesturen, waarin een meerderheid, he'zij op principiële gron den. hetzij simpel uit machtsbesef, wei gert de minderheid tot het College van B. en W. toe te laten. Zoals de lezer weet. is dit naar onze mening onjuist Het College dient een afspiegeling te zijn van de raad Maar Den Helder wórdt in deze korte terugblik in het partijorgaan niet ver meld. Over het hoofd gezien misschien? Op het voetbalveld Morgen beginnen de Zaterdagvoe*- bailers weer met hun krachtmeting, welke een geruime periode in beslag zal n6Men moet het ons niet kwalijk nemen, dat wij aan dit feit ook op deze plaats en in deze kolom aandacht besteden. Want voor het Zaterdagvoetbal hebben wij een zwak. Wij betreuren het, dat nog zovele belangrijke sportgebeurtenissen op de Zondag worden gesteld- Behalve een miskenning van het karakter van de Zondag betekent dit. dat men velen van deelneming aan en belangstelling voor die sportgebeurtenissen uitsluit en daar door aan een mogelijk nationaal karak- van die sportgebeurtenssen ernstig afbreuk doet. Al breekt dit inzicht nog te langzaam door, wij blijven optimistisch. In dit op timisme worden we gevoed door de grote ontwikkeling, welke de Zaterdagsport neemt Er is in wijder kring waardering ont staan voor sportbeoefening. Het verheu gende daarbij is. dat men zich veelal voor sportverdwazing heeft weten te behoeden. Ook voor het nieuwe seizoen, dat morgen begint, zijn we vol goede moed. Al weten wij. dat publiciteit zeker niet het allereerste doel van de Zater- dagvoetballers is daarvoor zitten er teveel echte sportslui onder hen zo zal het ons toch een voorrecht zijn, in ons blad de belevenissen in de competitie op de voet te blijven volgen. Grensoverschrijding Deze week had een kantonrechter een burgemeester te veroordelen, die zich opzettelijk in een andere ge meente hael laten verbaliseren omdat hij het niet eens was met een in die andere gemeente geldende gemeenteverordening. Het moet ons van het hart, dat we het gedrag van die vreemde burgemeester inderdaad wel erg vreemd vinden- Het t kan zijn, dat ook de burgers van zijn ge meente van die verordening (een strand- verordening) hinder ondervonden. Maar dan blijft het tooh een zonderlinge ma- Elke gemeente heeft het recht, haar eigen verordeningen te hebben. Er zijn bepaalde waarborgen, dat zij daarin niet te ver gaat. Er is ook altijd nog een pro vinciaal bestuur, dat in zekere gevallen kan optreden. Maar een burgemeester van een andere gemeente lijkt ons stellig niet de aangewezen figuur om het mis noegen over een verordening uit een andere gemeente en dan nog wel op deze wijze kenbaar te maken. Zijn overtreding was te veroordelen en wel licht nog niet eens in de eerste plaats op juridische gronden. Geref. Synode besluit tott Nieuwe poging tot samenspreking met de vrijgemaakte kerken De Generale Synode der Geref. Ker ken h^eft gisteravond in de Haagse Val- kenboschkerk besloten, dat er een nieuwe poging tot samenspreking zal worden gedaan met de Geref. Kerken (onderh. art. 31 K.O.). De letterlijke tekst van het besluit is als volgt: De Generale Synode, overwegende jl dat uil tal van bij haar ingekomen stukken blijkt, hoe sterk de begeerte de Geref. Kerken naar samenspreking hereniging mét de Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) leeft; b. dat eenzelfde begeerte openbaar ge worden is binnen de gemeenschap va Geref. Kerken (Art. 31 K.O.), zoals ge bleken is uit de brief en de samenspre king met ds B. A. Bos; uitsprekende, dat niets onbeproefd gelaten mag den om in de weg van sartienspreking met de Geref. Kerken (Art. 31 K.O. mogelijk tot hereniging te komen; besHuit: le. ondanks de afwijzende houding de Generale Synode van de Geref. Ker ken (Art. 31 K.O.), gehouden te Amers foort (1948), zich nu reeds opnieuw tot deze kerken 'te richten met het verzoek een samenspreking, waarbij: de basis voor samenspreking zij (in overeenstemming met de indertijd aan de deputaten van de Generale Synode 1946 gegeven opdracht) de Heilige Schrift en de drie Formulieren van Enigheid; b. het aanknopingspunt bij de verkla ring van de Generale Synode van Utrecht, 11 November 1943, aldus luidende: „De Synode erkent ten volle, dat in de leer des verbonds tweeërlei tot zijn recht moet komen: enerzijds Gods vrijmachtige verkiezing, de krachtdadige werking Zijner genade en de onwankelbare vast heid van het eeuwige verbond der genade en der verzoening; anderzijds de roeping tot geloof en bekering, die uitgaat een geheel eigen klem en niet slechts sommigen, maar alle kinderen der gelo vigen als kinderen des verbonds voor- houdt, zoweü de rijkdom van het hun ge- schonken voorrecht alsook de zwaarte hunner verantwoordelijkheid, Indien *tj op zo grote zaligheid geen acht nemen; c. het onderwerp zij: al hetgeen ons gescheiden heeft en nog gescheiden houdt; d. de Synode de samenspreking tege moet gaat met de begeerte, dat door deze samenspreking de enigheid des geloofs op een dergelijke wijze zal blijken, dat kerkelijke gemeenschap mogelyk zal zijn; 2e. intussen voort te gaan met haar ar beid en die beslissingen te nemen, die in antwoord op de verschillende ingekomen stukken, dié op deze zaken betrekking hebben, noodzakelijk zyn. (Voor het verslag verwijzen wij naar Pag. 5). Chinese rode troepen naderen Kanton Sterke communistische strijdkrachten zyn gevaarlijke aanvallen begonnen in de richting van Kanton en Amov, welke laatste stad door een derde van zijn be volking verlaten is. De beschuldiging, geuit door de Amerikaanse senator Co- nally, als zou Tsjang-Kai Sjek zich naar Formosa uit de voeten gemaakt hebben met 138 millioen dollar aan goud van de nationalistische regering, wordt door de Chinese Ambassade te Washington te gengesproken. WEERBERICHT Weinig verandering in temperatuur Tot morgenavond verwacht De Bilt; Half tot zwaar bewolkt met later in het Noord-Westen van het land plaatselyk enige lichte regen. In de nacht zwakke en overdag meest matige wind tussen West en Zuid-West. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. (Opgemaakt ZON EN MAAN. Zaterdag 10 September. Zon op 6.05,

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1