Een Christen-republikein zet zijn standpunt uiteen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 6 SEPTEMBER 1949 Onderhoud met dr Leimena De Christelijke Kerk is een wereldgemeenschap, die alleen één Hoofd erkent „Voor my is de grote vraag: hoe staat de Christen tegenover het vrijheidsstreven van een volk, dat lang onder de Nederlanders heeft gestaan? Ik meen en zeer velen met mü in Midden- en Oost-Java en Sumatra dat wü, hoewel wy van dezelfde godsdienst zyn als de Nederlanders, in die vryheidéstrüd aan de zyde van ons volk moeten staan en daaraan deelnemen, omdat wy daarvan overtuigd zün, dat ieder volk het recht heeft om vry en onafhankelyk te staan en te leven." stuurszaken als op andere gebieden van het volksleven. Het is niet erg bekend, dat de Christe- lyke groep in het gebied der republiek een betrekkelyk grote rol speelt gezien haar aantal. Dat geldt niet alleen t.a.v. de bezetting der zetels in het republi keins kabinet, maar ook op alle andere gebieden. Veel leidende Christelyke figuren treft men aan op het gebied van onderwüs, in de departementen, de vak- de jeugdbeweging. Aldus dr Leimena, die Zaterdag als hoofd der republikeinse militaire missie naar de Ronde Tafel-conferentie in Ne derland is aangekomen na enige dagen besprekingen te New Delhi te hebben gevoerd. Wie is dr Leimena? Van de deelnemers aan de R.T.C. is dr Leimena een der figuren, die ons de meeste belangstelling inboezemt, omdat hü Christen is en aan republikeinse zijde staat. En nu we veje figuren van de R.T.C. laten spreken in ons blad, op hun eigen verantwoording, mag dr Leimena zeker niet ontbreken. Dr Leimena is op Ambon geboren, is verschillende malen republikeins minis ter geweest, heeft met de Nederlanders onderhandeld, stond aan het hoofd van de missie, die contact zocht met de re publikeinse noodregering op Sumatra en heeft toen de Nederlandse delegatie verleden jaar in Djokja beledigd werd, een correcte houding aangenomen. „Onder de Nederlanders heb lk de meeste vrienden," vertelt hij ons. Een der dingen, die Christelyk Neder land het meest zeggen, is dat hy in het zendingshospitaal Immanuel te Ban doeng, by het volk bekend als Sitoe Saeur, zegenrijk werk heeft gedaan. Hoe komt hy aan republikeinse zyde? We laten hem zelf aan het woord: „Met deze gedachte staan wjj niet al leen, omdat wy genoeg figuren in de ge schiedenis hebben, die bezield zyn van dezelfde geest. Ik ga terug naar de By- belse geschiedenis, daar heeft u de vry- heidshelden van Israël. Komen wy terug op de geschiedenis van het Nederlandse volk zelf, dan heeft u een figuur als Willem van Oranje. Op deze basis staan we, dat de Chris tenen, deel uitmakende van hun eigen volk, niet kunnen en niet mogen achter blijven in die strijd. Ook al is het zo, dat je met je andere volksgenoten verschilt van godsdienst. Dat neemt niet weg, dat Christenen met niet-Christelijke volks genoten samen willen leven en moeten werken voor het heil van land en volk en dus ook samen moeten strijden voor de onafhankelijkheid.. Daarbij komt nog een practische zij de. U weet, dat op dit ogenblik de Christenen een minderheid vormen te midden van een grote millioenen- bevolking van Mohammedanen. Nu is ons standpunt, dat Christenen zich niet mogen inkapselen als een minderheid, die gemakkelijk in de hoek gedrukt kan worden als een quantité négligeable. Het mag niet zo zijn, dat de niet- Christelüke bevolking de kleine Christe lijke groep als onbelangrijk voor het volk beschouwt. Daarom moeten Indone sische Christenen leven en werken als levende mensen te midden van deze grote Mohammedaanse maatschappij, levend, d.w.z. dat zij in leven en werken ook iets laten zien van de liefde van Christus voor de wereld. Daarom moeten zij zich ook niet afzonderen van politiek en sociaal leven, maar er midden in gaan staan en zorgen, dat ge niet van de wereld zyt. Dit is een zeer moeilijke positie, maar ook de enig juiste van een Christenmens, levende temidden van deze wereld, die vol zit met alle moge lijke problematiek zowel van politiek, sociaal en economisch leven. Niet als corpus aliemun Als ons standpunt is, dat die kleine Christelyke groep zich niet mag afzon deren als corpus alienum (dr Leimena is medicus, hy wil daarmee zeggen: een vreemd voorwerp in het menselyk lichaam), dan mogen zy ook in deze vrij heidsstrijd zich niet als een corpus alie num gedragen ten aanzien van hun niet- Christelijke volksgenoten. Want het ge vaar is niet denkbeeldig, dat wanneer het Indonesische volk straks zijn onafhan kelijkheid krijgt, de Mohammedanen na tuurlijk zullen zeggen van de Christenen, dat zij altyd daar buiten hebben gestaan en dus in wezen geen deel mogen hebben aan het plukken van de vruchten dezer onafhankelijkheid. Wij mogen niet vergeten, dat in het nieuwe Indonesië, dat straks een onaf hankelijke staat zal worden, de Chris- tengroep een zeer grote rbeping heeft en zich daarop al instellende moeten we ons ervan bewust zijn, dat hoe ook deze a.s. structuur van Indonesië mag zijn, de Christenen deel wensen te hebben en vol le medezeggenschap willen hebben in de opbouw van land en volk, zowel in be- deze kleine Christelijke groep beziet, dan speelt zij relatief een veel grotere rol dan de niet-Christelijke en daarom is mijn innige hoop, dat de Ne derlandse Christenen de houding van de Christen-Indonesiërs in de republiek beter zullen begrijpen, wanneer zy ken- nemen van datgene, wat ik gezegd heb. Ik herinner my wel, dat een oud- leermeester van mij wel eens heeft ver- Tiend of kennis: „Ik be grijp niet waarom die dr Leimena, die ik toch altijd gekend heb als een aardige kerel de kant van de republiek gekozen heeft, want ik heb met hem samenge werkt in de Christelijke jeugdbeweging. eet dat hij geen Nederlander-hater is. Ik begryp niet, dat hy revolutionnair geworden is." Nu begrijpt u ook, dat deze opvatting op een misverstand berust, zo d is. Dit heeft niets met revolutie te maken. Wel iets met de op de gang der geschieden: Onze onvermoeibare president-direc teur der K.L.M., dr Albert Plesman, wordt morgen 60 jaar. De jubilaris is Ridder en Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Ridder in de Danne- brogorde. Officier in de Orde van Leopold II van België, Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Wij denken er vandaag weer sterker aan, dat zware slagen dr Plesman de laatste tijd, door de K.L.M.-rampen getroffen hebben. Zijn zoon Hans mag deze dag helaas niet beleven. Wy wezen dr Plesman veel zegen toe op zijn verdere arbeid voor onze na tionale luchtvaartmaaschappij. zonder die van afhankelijke en semi- afhankelyke volkeren na de 2e wereld oorlog en ook met de roeping van de Christen, staande te midden van een wereld, die te maken heeft met verbijste rende problemen. Ik ontveins me niet, dat er gedurende het bestaan der republiek vele fouten gemaakt zyn. Ik zal de eerste zün die deze fouten veroordeelt, maar wetende, dat wü de vrijheidsstrijd als een recht vaardige strüd beschouwen, blyven wy getrouw aan het ideaal van alle Indone siërs: een vry en onafhankelyk Indonesië. Hoe zal dan de band zün met Neder land in staatkundige zin, d.i. een vraag, die ons allen bezig houdt op deze R.T.C. En wij zullen dus het resultaat moeten afwachten. Voor mü persoonlyk moet het zo zün, dat de Unie, waarover men spreekt, be tekenen moet een samengaan van vol komen onafhankelijke volken, die elkaar willen helpen en by'staan op basis van volkomen vryheid. Geestelyk gesproken hebben wü geen Unie nodig, want de Christelüke Kerk is een wereldgemeenschap van Christe nen, die alleen één Hoofd erkent, en dit is Jezus Christus. In deze wereldgemeen schap zyn geen Nederlanders en Indone siërs, zün wij allen zondaren, die de liefde van Christus behoeven. En het is mün oprecht verlangen, dat wanneer straks de staatkundige Unie tot stand is gekomen, de Christenen in Ne derland zo hecht mogelük samenwerken illen en steunen het werk, dat door Christen-Indonesiërs, door de zelfstan dige kerken in Indonesië verricht wordt." geboren redenaar formuleerde dr Leimena zün standpunt. Het was laat geworden, hü had tijd gegeven die hü eigenlyk niet missen kon. Slechts enkele vragen konden wü stellen. „Het is mün vaste overtuiging," was zün antwoord, „dat de invloed van het communisme in Indonesië niet zo sterk zal zün als aan de andere züde wel verwacht wordt, om twee redenen: het Indonesische volk is van huis uit religieus van aard en het is een landbouwend volk. Het communisme is in wezen een aanklacht tegen de inder- ty'd bestaande sociale toestanden. Nog even spraken we door over het commu nisme als anti-religie, maar ander werk riep. Gedurende het onderhoud verwees dr Leimena naar zün brochure „The Dutch Indonesian Conflict", die nog niet in Ne- De oud© Askoo volkshogeschool. Terwül de algemene regel voor volkshoge scholen is: aparte cursussen voor jongemannen en jonge vrouwen, worden hier de colleges gemengd bügewoond. Land en volk in Denemarken Hoge trap van beschaving aan Volks hogescholen te danken Men zorgt er gded voor ouden van dagen en kinderen Ik schreef de vorige maal over cultuur en over politie. Dit laatste punt wil ik graag nog even ter sprake brengen. Het zal duidelük zün, dat in elke gemeenschap geheel of gedeeltelük ontoerekeningsvatbaren rondlopen. Ook in Denemarken. En ooral in plaatsen waar het politietoezicht niet heel streng Is, de gemeen schap daarvan in hoge mate nadelen ondervinden. Het politiecorps in Kopenhagen door verschillende oorzaken op verre na niet zo groot als het naar het inzicht n deskundigen aldaar, behoorde te zün. ons land veel goeds kunnen doen. Vooral, omdat zij onder geen voorwaarde diplo ma's uitreiken. Zy hebben de bedoeling nuttige, practische algemene ontwikke- te brengen, speciaal onder de Ds J. Fraanje in Barneveld overleden Ds J Fraanje. predikant bü de Geref. gemeente te Barneveld. is daar Zaterdag op 70-jarige leeftijd overleden. Hij was een der meest bekende figuren uit de kring der Geref. gemeenten. Onder zijn leiding is de gemeente van Barneveld zeer gegroeid Er werd een eigen school opgericht en het kerkgebouw werd be- langryk uitgebreid. Ds Fraanje. die achtereenvolgens in Goes en Terneuzen (als oefenaar en later als predikant). Rotterdam. Goes en Barneveld arbeidde, vervulde vele deputaatschappen en was bij herhaling lid van de Gen. Synode. Verleden jaar vierde hy onder grote be langstelling zijn 30-jarig ambtsjubilum ;n zijn 70ste verjaardag. GEREF. KERK (ART 31) UTRECHT N.W. OVER DE SAMENSPREKING. De kerkeraad van de Geref. kerk (art. 31 K.O.) van Utrecht-N W heeft besloten, dat hetgeen door Generale Synode dier kerken in Amers foort 1948 over het vraagstuk van samenspreking met deputaten „Synode-Duursema" (Gen. Synode Geref. Kerken te Zwolle 1946) is goed gevonden, als zijnde te strijden tegen Gods Woord en tegen de artikelen in de Groninger Generale Synode besloten, voor vast en bondig worden ge houden. ZUIDHOLLANDSE GEREF. VROUWEN VERGADEREN IN DEN HAAG. Op 12 October zal de afd. Z.-Holland in de Bond van Geref. Vrouwenver. in Haagse Oosterkerk een provinciale toogdag houden. Mej. G. J Molendijk H.L Ambacht zal spreken over „Het meest gelezen boek" en ds J. A. Schep Schiedam ove r„Het gebed onzer kinderen", en dr C. Bouma, van Den Haag-Oost, zal een slotwoord houden. HAAGSE POLITIERECHTER De brief op poten De sigarenmaker A. A. G. te Leiden 3d aan zijn gescheiden echtgenote een, at men noemt „brief op poten" ge schreven. Dat was het ergste niet, doch stonden lelijke bedreigingen in, waar- zelfs van moord werd gesproken Het s misschien allemaal niet zo erg be doeld, doch de rechter tilde het geval niettemin stevig. Maar de raadsman schilderde de toe stand waarin verdachte verkeerde, die overspannen was. De rechter oordeelde tot f20 boete of 10 dagen hechtenis, maar er is nog een kansje dat de Officier de drie maanden gevange- isstraf die verd. al voorwaardelijk bo rn het hoofd had, ten uitvoer word' gelegd. Er zat een luchtje aan Aan hetgeen de boekbinder J. B. K. t Leiden gekocht had zat letterlijk en figuurlijk een luchtje. Hij kocht n.l. een tal flessen èau de cologne, die ge stolen was, maar verdachte zei dat hy dit laatste niet wist. Nu hield de Officier er rekening dat verdachte al eerder met de politie anrakinig was geweest, en eiste daarom twee weken gevangenisstraf. De rechter veroordeelde daartoe. r A. v. d. B. te Katwijk niet a'l te zwaar aanslaan, want de hout diefstal die 'hij gepleegd had, w zwaar. Daarom luidde de boete of 5 dagen hechtenis, waartoe de rechter veroordeelde. Van de ene moeite in de andere De koopman J. de N. te Leiden zat financiële moeiten, als gevolg belasting beslag op z'n spulletjes had gel'egd. Maar vanwege de moeiten, had verdachte een radiotoestel verkocht, daardoor goederen aan ontslag onttrok ken, hetgeen een vrij ernstig feit verdachte toe. maar hy wist ook niets anders, zo vertelde hij. De Officier kon zich de situatie wel begrypen, en daarom volstaan met een is van f20 boete of 10 dagen hechtenis, n voorwaardelijk nog twee maanden ge vangenisstraf. De rechter veroordeelde conform die eis, waarna de Officier ver dachte nog een waarschuwing gaf om erg voorzichtig te zijn met opkopen „Want in Leiden zijn heel wat rare scharrelaars", lichtte de Officier in. En die kan het weten Het gevolg hiervan ls dat de patrouil lering in de late avond en in de nacht te en overlaat. Reken daar nu bij dat >k in Denemarken nog altyd elemen ten ronddwalen, die door de oorlog uit het lood zyn geslagen, dan zal het geen verwondering wekken dat in de laatste tijd, vooral in de buiten- en havenwijken Kopenhagen de veiligheid niet zo groot is als voor de oorlog. Men heeft :n Juli een vrouwenmoordenaar gearres teerd. die ten slotte bekende, zeker 34 nslagen op vrouwen en meisjes te heb ben gepleegd. Gelukkig niet altyd met zulk een noodlottige afloop als die, waar hij gearresteerd werd. Deze beken tenis heeft natuurlijk enige onrust in het land gewekt. Maar daartegenover staat dat de politie en de recherche in Dene marken zeer goed voor haar taak bere kend zyn én de wijze, waarop zij deze moordenaar wist op te sporen, de grootste bewondering verdient. Een verder bewys voor de hoge trap van cultuur, waarop het Deense volk staat, is de zorg voor ouden van dagen 'kinderen. Ik heb het genoegen gehad de maand Juli met een gezelschap, >r een groot deel bestaande uit Neder landse sociale werkers en werksters, een aantal instellingen te bezoeken, die my met grote eerbied voor de sociale voor zorg (en nazorg) in Denemarken vervuld hebben. De wijze, waarop men de ouder domsrentetrekkers in grote gebouwen huisvest, is in hoge mate te bewonderen. Ook de zorgen die men heeft voor de opgroeiende grote stadsjeugd, niet alleen onder de zes jaren, maar ook daarboven, bewijst hoe men begrepen heeft dat al leen in een gezond lichaam een gezonde geest kan wonen. De zorg voor de geest komt vooral in de Volkshogescholen uit. Denemarken verkeert in de gelukkige omstandigheid dat 95 der bevolking tot dezelfde (Lutherse) kerk behoort. Het spreekt vanzelf dat de andere vyf procent der bevolking wel volledige vrijheid geniet, geen rol van betekenis speelt. Daar- is dus de ongelukkige verdeeldheid op godsdienstig gebied, die ons land in eeuwen zo noodlottig is geworden, daar volslagen onbekend. En juist daardoor is het voor de Denen moeilijk te begrypen dat de Volks hogeschool in ons land nog geen over weldigend succes is geworden. De ver schillen in godsdienst betekenen daar niets, hier bijna alles. Men kan zich Nederland deze instelling niet denken zonder tegelijkertyd er de woorden Rooms-Katholiek, Protestants en Neu traal voor te zetten. En dit is slechts t£ betreuren, al kan dit in ons land nu een maal niet anders. Het doel der volks hogescholen toch is zo buitengewoon schoon en verheven en ze zouden ook landelijke bevolking. De grootste geleer- beste sprekers stellen er dan ook in aan deze inrichtingen lessen te geven. Zonder enige overdrijving kan :eggen dat de buitengewoon hoge trap van beschaving, waarop het Deense volk staat, voor een zeer groot deel aan de talloze Volkshogescholen te danken is. Een typisch verschijnsel is dat H. C. Andersen, de wereldberoemde sprookjes verteller, nog altijd in hoge eer staat. Dit boekje verschenen, waarin hetzelfde „Eventyr" (sprookje) in vi. twintig verschillende talen wordt verteld. Want Andersen is Denemarken met zijn reugde en leed, zijn fyn gevoel voor humor en zyn innige vaderlandsliefde, Denemarken komt, mag zeker Odense het Andersen- te bezoeken. Daar zal hy kun- ;n zien, hoe een klein land zijn grote annen behoort te eren. Het spreekt vanzelf dat men in gesprek met een Nederlander al gauw de Indonesische kwestie aanroert. Men be grijpt er niet veel van. Door de aller ellendigste voorlichting van Nederlandse regeringszijde laat men toe dat een munist als Paul de Groot of ook Sjahrir de grootste Deense couranten inter 's toestaat die de waarheid geheel verdraaien, zonoder dat er een poging wordt" gedaan dit recht te zetten. De Denen zijn ons goed gezind en willen niet graag al dit slechts van ons geloven, maar we hebben van Göbbels geleerd dat edere leugen op waarheid kan gaan lyken, als ze maar vaak genoeg wordt herhaald. En daarom hebben we op dit gebied een slechte pers in Denemarken. Hoe ^trouwens de regeringsdiensten fun geren bleek me nog deze week, toen een Deens blad de draak stak met het feit dat volgens een tweezijdige handelsover eenkomst tussen Denemarken en ons land 1 Juli 1949 tot 30 J-uni 1950 daar heen 500.000 scheermesje zenden en wü 250.000 van Deens maaksel terug krijgen. Werkelijk een geniale uitvinding! Ten slotte nog een losse opmerking >or fietsers. De hoogste top van Dene marken is 172 meter. Men leide daaruit echter niet af dat een fietstocht in i land zeer voor de hand ligt. Vooral Oost-Jutland is het terrein zeer heuvel achtig en moet men met de noodzaak rekenen, op een groot deel van de tocht de fiets aan de hand de heuvels te beklimmen. Maar het landschap i moeite waard, want: Danmark er et yndigt Land. (Denemarken is een bekoorlyk land) Den Haag. Dr F. C. Dominicus. Burbank: broedplaats ran Constellation-rogels de „Waar komen toch die vogels van- Da; is een vraag, die menigeen stelt, als hy de reusachtige K L.M.-Constella- tions door de lucht ziet daveren. Wy zijn daarom bly. enkele fraaie foto's ontvan gen te hebben van de Lockheed Vlieg tuig Fabrieken in Burbank Califormej. Daardoor kunnen wy een kijkje nemen in de enorme hallen, waar de viermo torige luchtmonsters geboren worden Het spreekt vanzelf, dat de fabrieken, die daar in Burbank staan, enorme afmetin gen hebben. De vliegtuigen, die buiten staan te razen en regelmatig de lucht haven van Burbank binnenkomen of ver laten, zijn er bijna speelgoedtoestelletjes bij. Lat^n we eens gaan neuzen in de tekenzalen. Honderden ingenieurs, teke naars en assistenten buigen zich hier da gelijks over de tekenborden met ontwer en blauwdrukken. Er zyn duizend en karweitjes, voordat men met de bouw van een vliegtuig een aanvang maakt. En voor de constructie van een modern luxueus vliegtuig als de Constel lation gaat men in Burbank niet over één nacht ys. Elk der 12 grote luchtvaart maatschappijen hebben een vertegen woordiging by de Lockheedfabrieken, om de details van de vliegtuigen te bespre ken. Iedereen heeft zo zijn eigen ideeën, nietwaar? Het daglicht valt uit hoge ra men op de tekenaars. Daglicht! Daar is in de uitgestrekte productiehallen geen sprake meer van. Honderden neon-buizen branden er boven glanzende vogels-in- aanbouw. In zo'n hal gaat iedereen, die er voor het eerst komt, zich heel klein tjes voelen. Een hoogte van enkele tien tallen meters en een lengte van honder den meters De bouw van de romp geschiedt in acht delen. Later worden alle delen aan el kaar gelast; tot op een tiende milimeter nauwkeurig passen de delen aan elkaar Via een hangstelling komen de vleugels aan de romp. De cabine-deur wordt ge vormd onder een dubbelwerkende 1500- ton hydraulische pers. Veiligheid is een der belangrykste factoren in de Lock- heed-fabrieken. Doorlopend zyn er lucht vaart-experts en ingenieurs in de weer om te controleren, of alles goed verloopt Zeer veel licht werk wordt verricht door ven. Als alle ingewikkelde instru menten in het toestel zyn aangebracht, maken de ingenieurs, geassisteerd door enkele technici, een testvlucht Ieder on derdeeltje wordt dan haarfyn gecontro leerd om de toestellen van ongeveer 30 r lengte, perfect af te leveren. Zes tig passagiers op een korte reis, 50 op een langere en 46 op Trans-Atlantische vluch ten kunnen met de Lockheed Constella- vervoerd worden. Vier milliard pas sagekilometers hebben de Constellations reeds afgelegd. Met passagiers var KLM, de Air France, de Trans World Line en die van negen andere maatschap pyen. Kris kras -«ver de wereld. Amsterdam New York. Burbank Florida. Miami „Vogel, waar ga je toch naar toe?" De bisschop van Haarlem der Oud- Kath. kerk heeft kapelaan D N. de Ryk IJmuiden benoemd tot pastoor te 3nd aan Zee als opvolger van pastoor J. A. J. van Zanten. In de constructiehallen van de Lockheed-fabrleken In Burbank (Californië) worden de Constellation-rompen uit acht aparte delen samengesteld. Ze passen op een tiende millimeter nauwkeurig aan elkaar Stefan Askenase op 5 October in de Stadsgehoorzaal In de Stadsgehoorzaal geeft op Woens dag 5 Oct. de Poolse pianist Stefan As kenase een Chopin-recital, waarby het programma o.a. Nocturnes, Mazurka's, Sonate opus 35 en Preludes zal bevatten. Dit Chopin-recital wordt uitgevoerd ter herdenking van Chopins sterfdag, thans 100 jaar geleden (17 October 1849) Stefan Askenase maakt ter gelegenheid hiervan een grote tournee door ons land, waarbij hij ook in Leiden Chopin zal vertolken. K. en O. in September Op Vrijdag 9 Sept. zullen Sylvia va der Hoef. viool, en Piet Uiterlinden Leo Mens, orgel, in de Pieterskerk het laatste zomerconcert geven. Maandag 12 Sept.: excursie naar de tentoonstelling „Sonsbeek '49" te Arnhem leen tentoon stelling van Europese beeldhouwkunst ir de open lucht). Woensdag 21 September: excursie naar de tentoonstelling „Uit de Schatkamers der Middeleeuwen' Rijksmuseum te Amsterdam. Zaterdag 24 Sept.: filmvoorstelling in „Rex". Woens- 28 Sept.: herdenking van de 200ste geboortedag van J. W. Goethe in Prentenkabinet. Het bovenstaande ii stemd voor hoouders van gele en groene kaarten. Voor houders van groene kaar ten staat op 19. 20 en 26 Sept. de Leidse Schouwburg open. waar dan het blijspel „Jonkvrouwe de la Seiglière" zal worden opgevoerd. L.P.M.G. concerteert Donderdagavond om half 8 geeft het Lcidsch Politie-Muziekgezelschap, zoals reeds gemeld werd, een tuinconcert in „Oud-Hortuszicht" aan de Witte Singel. Het programma luidt als volgt: Vers l'Avenir (Marche), Sam Vlessing; Sym- phonia (Ouverture), J Furgeat; Avond rood (Ouverture), Alphons Dreissen; The Gladiators' Farewell (Mars), H. L. Blan kenburg; Hollandse suite, J. R. v. d. Glas; a. aan het strand, b oogsttyd op het land. c avond op de heide, d. landelijk feest; Amour Tzigane, Roger Boquet; (Suite de Valses de Franz Lehar); With Sword and Lance (Mars), Hermann Starke: Finale. Een fraaie luchtfoto u.d. Lockheed fabrieken in Burbank, waar ook de ri er-motorige KJLM.-Constella tions geboren worden VISSERIJGOLFJES De wyting is een schaars artikeL Daroma is het verheugend te horen, dat de trawlloggers nu aardige vangsten wyting maken. De kleinste trawler, die nog steeds trouw aan de visserij deelneemt, is da „Zwarte Zee" (IJM 94), van de rederij Frater Smith. Het is opvallend welke mooie resultaten deze kustboot één der oudste schepen van de IJmuider trawler- vloot ook dit jaar behaalt. Dezer dagen de Zwarte Zee na negen dagen weer de afslag met een „prachtig schip" De Finnen komen haring kopen. Naar de Nieuwe Courant verneemt ver toeft op het ogenblik een Finse delegatia in Den Haag, die onderhandelingen voert over de aankoop van een grote partij zoute haring. De vergadering van Siloewok Sa- wangan stelde het dividend op 16,13 pet. serie A en 7,63 pet. serie B. betaalbaar I nadat transfer wordt toegestaan. Hét is nog steeds prachtig, daar langs de groene gordel van smaragd Hel toerisme in Indonesië begint te herleven Vóór de oorlog bezat Indonesië op het gebied van het internationale toeristen- erkeer een zeer goede naam. Dit is eigenlük ook niet te verwonderen, want dit prachtige en uitgestrekte eilandenrijk met zün ongeëvenaarde natuurschoon en interessante zeden en typische gebruiken van zün zeer gevarieerde bevolking, bood zelfs de meest veeleisende toerist practisch onbegrensde mogelükheden. Maar daarnaast was het toeristenverkeer ook voortreffelük georganiseerd. Overal ondervond men een uitstekende service, de hotels waren goed geoutilleerd, en zelfs luxueus ingericht en tenslotte zorgden vliegtuig, trein, boot en auto uitstekende verbindingen naar de meest bekoorlüke piekjes natuurschoon. de meest geraffineerde wensen van do verwende toerist tegemoet komen en de befaamde rijsttafels, die door stoeten bedienden worden opgediend, zullen niet nalaten de bezoeker een gastronomische voldoening te geven. Ook in het Lem- bangse*en het Pengalenganse hebben do hotels hun deuren weer geopend en het droomeiland Bali wordt eveneens weer druk bezocht. Grote steun van de luchtvaart. Het toerisme in het wijde Indonesië ondervindt een grote steun van do luchtvaart. Behalve de 20 jaar oude route tussen Amsterdam en Batavia onder houdt de K.L.M. ook luchtdiensten tussen de diverse eilanden. Van Sabang op Palau Weh, waar de Indonesische Archi pel begint, tot Hollandia op Nieuw Guinea, bedient de K.L M. een luchtnet minder dan 25 000 km lengte, leer dan 30 plaatsen over de ge hele Archipel verspreid, zijn opgenomen. Al is het toerisme in Indonesië nog lang niet in zijn volle omvang hersteld, een belangrijk begin is in ieder geval ge maakt. Voor de Leidse kantonrechter De verkoop van filmpjes. Vorige maal stond J. R. alhier terecht, omdat hij, zonder daartoe gerechtigd to zyn, films had verkocht. Daar hy toen betoogde, dat dit zou zijn toegestaan, werd de zaék aangehouden voor onder zoek. Thans werd de heer J. Wolfslag, voorzitter van de fotografenvereniging alhier, gehoord. Deze verklaarde, dat alleen erkende vakfotografen films mo gen verkopen. Een niet-bonafide firma te Amsterdam had by drogisten en krui deniers films verkocht, die deze firma niet bij de fotohandelaren kwijt kon. Na een waarschuwing hadden de drogisten en kruideniers onmiddellyk de verkoop gestaakt. R. had zich er evenwel niet aan gestoord en op verzoek van de vak groep was een vervolging ingesteld. 115 boete of 5 dagen hechtenis. Gemeente niet aansprakelijk. A. W. v. d. L.. te Den Haag. had n kwade dag met zün auto op de Rijnsburgerweg een auto ingehaald en was toen links gepasseerd, waarbü hij een verkeerszuil op een vluchtheuvel had omvergereden. By het achteruitrij den dat gebeurde zonder op het ver keer te letten botste hij tegen een vrachtauto. De raadsman betoogde, dat zijn cliënt volkomen onbekend was met de situatie aldaar, err merkte tevens op. dat de gemeente Leiden eigenlijk de schuld draagt: in Den Haag en Amster dam bv. zyn voor de verkeerszuilen witte strepen op straat aangebracht. Het O M. meende, dat men de gemeente Lei- hiervoor niet aansprakelyk kan stellen. Als men oplet, kan men 's mor gens om half 10 heel gemakkelijk ver keerszuilen zien! Ook het achteruitrijden van v. d. L. werd een ernstige overtre ding genoemd. Uitspraak: f40 boete of 16 dagen- De oorlog heeft de structuur van het welvarende Insulinde totaal ontwricht het spreekt vanzelf dat ook het toe- ;me hieronder heeft geleden Ook de -oorlogse tijd bracht dit mooie en ryke land vele teleurstellingen. Hoewel de wederopbouw met alle ten dienste staande middelen werd begonnen, werd deze telkens belemmerd door vele haast onoverkomelijke moeilijkheden, maar desondanks is er hard en taai gewerkt de treurige gevolgen van oorlog en vernietiging te boven te komen. Zij, die Indonesië in vreedzamer tyden hebben leren kennen, zullen zich nog vele bekoorlijke streken kunnen herin- n. Het Tobameer op Sumatra met zyn prachtige bergen en valleien, waar talrijke fraaie bergplaatsjes aan treft. De Anei-kloof met het Karbouwen- s zelfs zeer bekend. Op Java is de omgeving van Bandoeng met het Meer Pengalengan voor de bezoekers onvergetelijk. De berg Tangkoeban Prahoe, hetgeen omgekeerde schuit be tekent. is een uitgewerkte vulkaan en behoort tot een van de vele beziens waardigheden uit deze omgeving. De zwavelmeertjes in de kraters zijn berucht omdat zij bij tyden de bezoekers kun- verrassen met hun giftige gassen Ook de omgeving van Buitenzorg met zyn prachtige bossen en bergen en milde klimaat en de onvergelijkelijke westkust by de Pelaboean aan de Wyn- kopersbaai zyn van een indrukwekkende en soms ruwe schoonheid. De Vorstenlanden van Djogjakarta Soerakarta hebben eveneens een inte ressante omgeving en onder de rook de vulkaan Merapi ligt de monumentale Boroeboedoer, de eeuwenoude Boeddhis tische tempel. Het geheel is een beeld houwwerk. dat het leven van Boeddha uitbeeldt Ongetwijfeld een unicum in d£ gehele wereld. De zuidkust van Midden- Java heeft fraaie blonde duinen, welke aan het Hollandse duinlandschap her- Sierlükheid en gratie. De reputatie van Bali is in de toeris tenwereld onovertroffen Dit dank zü de tropische bekoorlijkheid van dit onge schonden eiland met zijn vele tempels en zyn charmante en kunstzinnige bevol king, alsmede de sierlijkheid en de gra tie. waarmede de jonge meisjes de reli gieuze dansen uitvoeren De kleine Soenda-eilanden. de Moluk- ken. de prachtige zeetuinen van Ambon, die in het zeer heldere zeewater een schat van tropische waterplanten tentoonsprei den. Celebes met zijn primitieve Toradja- landen en de Minahassa. dit alles slechts een kleine greep uit de schoon heid en bezienswaardigheid, welke de eilandenketen tussen Malakka en A us tralie te bieden heeft. Indonesië staat pas aan het begin var zün herstel. Diverse toeristencentra eeh ter zijn weer geopend en de toeristen- bureaux hebben onlangs hun werkzaam heden weer hervat. De grote hotels Bandoeng zijn sinds geruime tijd weer staat service te verlenen, welke zelfs a

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3