Jlieuuip geihscift GTmirant Twee oude mensen in Haarlemmermeer [en en beroofd neergeslagt Wist U DINSDAG 6 SEPTEMBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel 20408. Abonne menten Tel. 22710 Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 68936. ABONNEMENTEN4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN0.18 per mlllmeter (By contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ^StantuQsUcfi Is gftebteven myn bert la tcglienspocf Dertigste jaargang No 7910 Tussen serviezen en vogelverschrikkers Laaghartige overval in café wekt grote consternatie in de omgeving Op twee bejaarde mensen, die een café in de Haarlemmermeer beheren, is gister avond een ernstige roofoverval gepleegd. Zy werden vermoedelijk met een stuk ijzer op het hoofd geslagen en werden vanmorgen deerlijk gewond aangetroffen. Alle kasten en laden bleken opengerukt, maar het kon nog niet worden vast gesteld, wat er is ontvreemd. Men denkt, dat het drama zich als volgt heeft afgespeeld: Omstreeks tien uur zaten er drie personen in het café De Haan op de hoek Bemneforoekseweg- IJweg. Toen twee van hen vertrokken waren, bestelde de ander inog een flesje bier. De ongeveer 77-jarige heer De Haan moest daarvoor naar de kelder. Toen hij terugkwam, sprong de klant op hem toe en sloeg hem met een hard voorwerp op het hoofd. De Haan's ter snelde te huilp, maar werd even geslagen en zakte ernstig gewond hevig bloedend ineen. De oude trachtte te vluchten door. zijn winkeltje aan de achterzijde van h-CT huds. Het ge lukte hem niet, tijdig de deur te openen. Daar Sloeg de onverlaat hem opnieuw. Buiten de deur is De Haan bewusteloos gevallen. De gehele nacht heeft hij gelegen. De vrouw lag toen nog in t café. Om ongeveer 6 uur vanochtend de oude man bijgekomen. Hij wist e passerende jongeman te -waarschuwen die heeft terstond de politie in Hoofd dorp op de hoogte gesteld. Met de cri minele voorlichtingsdienst werd onmid-_ dellijk een onderzoek ingesteld. Het huis lag van voor tot achter vol bloedplassen. Het staat nagenoeg vast, dat de mishandelingen zijn toegebracht met de deksel van een gietijzeren kachel, die in gruzelementen bij de achterdeur Is aangetroffen. Grijze haren vai oude man heeft men op die stukken getroffen. Alle kasten en laden bleken openge rukt. Roof moet dus wel het motief Opzienbarend vertrek naar Indonesië Luitenant-Kolonel Jahja naar Djokja. De republikeinse luitenant-kolonel Dahan Jahja is gistermiddag met de KLM naar Indonesië vertrokken en zal zich onmiddellijk naar Djokja begeven om de republikeinse regering verslag uit te brengen over de gang van zaken ter RTC en inlichtingen in te winnen over de uit voering van de wapenstilstand. Bloemenshotv van 1 Vi kilometer door Amsterdam Aan de Aalsmeerse bloemenshow. welke a.s. Zaterdag in Amsterdam wordt gehouden (van half drie tot ca. vijf uur) zal een autocolonne van anderhalve kilo meter lengte deelnemen. De zestig voer tuigen worden met pl.m. 750.000 bloemen versierd. Op de Dam zal even worden gestopt voor een hulde aan de in de oorlog ge vallenen. Het ligt in de bedoeling van Aalsmeer voortaan elk jaar een der eerste Septem- ber-Zaterdagen tot „een wereld-bloemen- feestdag in Amsterdam" te maken. Griekse guerillastrijders opereren in W,-Macedonië Uit een communiqué der Griekse guerilla-strijders blijkt, dat er vochten wordt in West-Macedonië, in de buurt van Zermas. Ook is er sprake van sabotage in Macedonië en Thracië en zou er o.a. een vrachtauto met troepen opgeblazen zijn. ITALJAANS ROOD STADJE IN REP EN ROER. In het Italiaanse, overwegend com munistische stadje Sesto San Giovanni zijn arbeiders van de Breda-fabrieker. slaags geraakt met de politie, toen zij demonstreerden over een loontoeslag. Amerikaanse admiraal Conolly sprak 'n half uur met Franco Generaal Francisco Franco heeft gis teren admiraal Richard Conolly, opper bevelhebber vil de Amerikaanse ma rine-strijdkrachten in het Oostelijk deel van de Atlantische Oceaan en in het Middellandse Zeegebied, op zijn landhuis bij La Coruna, ontvangen. Het onder houd duurde een half uur en waarover het ging, werd niet bekend gemaakt. Zoals bekend is, brengen vier Ameri kaanse oorlogsbodems momenteel een zoek aan El Ferrol. Spanje's voornaam ste vlootbasis. VUURGEVECHT AAN TSJECHISCHE GRENS. Een Amerikaanse militaire patrouille heeft gisteravond een gevecht van drie uur geleverd met onbekende geweer- schutters, die van de dichte bossen over de Tsjechische grens uit, het vuur openden. Het commandement der Zeemacht in Nederland, thans gevestigd te Amsterdam zal ultimo November a.s. weer borden overgeplaatst naar Den Helder. Bezwaren betreffende huisvesting, ver bindingen. enz. ondervangen. Het marine-etablissement, Hr Ms wachtschip Amsterdam, de verbi-nddngs- school, de technische opleidingen, het kledingmagazijn en het Centraal Inkoop bureau, de routeringsdienst van het com mandement der Zeemacht, en een verbin dingsbureau blijven in Amsterdam. GEEN KAALGEKNIPTE HOOFDEN IN DE GROENTIJD De Haagse Studentenvereniging deelt ons mee, dat de groentijd van de nieuwe studenten Woensdag aanvangt op 7 Sep tember en zal duren tot 21 September, ïvenals vorige jaren zal een rijtoer ge maakt worden en wel op Zaterdag 17 September. De nieuwe leden van de ver eniging zullen niet worden kaalgeknipt. Wat er dan wel met ze zal gebeuren de dader zijn geweest. Nog niet kon wor den vastgesteld, wat is ontvreemd. De politie veronderstelt, dat ook de dader is gewond; minstens moeten zijn kleren onder het bloed zitten. Het misdrijf heeft in de omgeving grote consternatie verwekt. De slacht offers zijn naar de Mariastichting te Haarlem overgebracht. Hun toestand is zorgwekkend. Ongeveer 20 jaar geleden is op de- zalfde wijze getracht; een aanslag te plegen op de toen alleen wonende mej. De Haan, een zuster van de caféhouder. De vrouw heeft toen echter de aanval ler met een jachtgeweer door het oor geschoten, waarop deze de vlucht nam. In West-Duitsland begonnen 110,000 Amerikanen manoeuvres Meer dan 110 000 Amerik. militairen be gonnen vandaag in West-Duitsland manoeuvres. Twee „legers", w.o. strijd krachten van luchtmacht en vloot, zullen 10 dagen in actie zijn. Van Fulda tot Passau zal het leger van de „Aggressor" een 60 km. lang front vormen en een offensief inzetten, dat gericht is op de verovering vdn het terrein rond het punt, waar de Rijn en de Main, nabij Mainz, samenkomen. Deze „Operatie Oogst" zal het grootste Amerikaanse troepentransport sinds de oorlog te zien geven. Medische eenheden zullen naar het „slagveld" gaan met alle benodigd heden, van bloedplasma tot een rijdende operatiekamer. Veldlazaretten worden achter het „front" ingericht. Veldpredi kers vergezellen de troepen Verslag gevers lopen rond in de uniform van oorlogscorrespondent. Militaire politie zal het verkeer uit verkenningsvliegtui gen regelen. Burgerlijke ambtenaren zullen met de troepen „bezette" plaatsen binnentrekken, om een „militair bestuur" te vestigen. Met patrouillevaartuigen en landiingsboten zul}en de Rijn, de Main en de Donau „genomen" worden. Vierhon derd vliegtuigen nemen deel. En, met uit zondering van de aanhalingstekens, lijkt het bovenstaande net echt. Gelukkig, dat deze leestekens in dit bericht moeten Handen af van Tibet en Formosa Chinese angst: „Pandit Nehroe dat volgzaam hondje De Chinese communisten houden het oog reeds op Tibet gericht. „Zij willen Tibet zo spoedig mogelijk van reactionnair bewind bevrijden" aldus de correspondent van de „Sunday Times". Het heet dan verder, dat Engeland Amerika en hun volgzaam hondje, Pandit Nehroe, Tibet willen opslokken. Voorts betogen de Chinese communisten, niet geduld zal worden, dat een duim breed van het Chinese gebied buiten het bestuur van de Chinese volksrepubliek zal blijven. Ook Formosa zal niet worden afgenomen. SULTAN HAMID EN HATTA OP DE FRIESE MEREN. Sultan Hamid en Hatta hebben Zondag Sneek bezocht en een boottocht op de Friese meren gemaakt. Gisteren warmste dag van het jaar In honderd jaar was het niet zo heet in September. Het was gisteren in ons land de warm ste dag van het jaar. Op de middag wa de temperatuur bijna overal 33 graden Celsius, dat is 14 graden meer dan nor maal. Het was gisteren bovendien de warmste Septemberdag in meer dan hon derd jaar. Van het vliegveld Gilze-Rijen werd de hoogste temperatuur gemeld, n.l. 35 gra den. In De Bilt, waar 34 graden werd bereikt, werd het maximum van 1 Sep tember 1886 met 2Vz graad overtroffen en in Den Helder, waar men nog nooit in September boven de 30 graden geweest, las men gisteren bijna 33 gra den af. Daarbij was het ook 's nachts bijzon der warm. De minimum-temperatuur gisteren is in De Bilt hoger dan tot toe ooit in deze maand is voorgekomen. De hittegolf is nu afgenomen door het binnendringen van wat koelere zeelucht. Het ziet er echter niet naar uit, dat 1 weer spoedig herfstachtig zal worden de kans op een flinke hoeveelheid regen is nog gering. Nederlanders overwegen ontruiming van Midden-Java Onderhandelingen over de overgave van Solo worden heimelijk geopend Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, wordt thans de overdracht van Madioen en Solo aan de republiek voorbereid. Het is de bedoeling, deze daad niet van tevoren bekend te maken, doch het publiek op dezelfde zijdelingse wijze murw te maken, als gebeurd is ten' aanzien van de ontruiming van Djokja en de overeenkomst Van RoijenRoem. Het is dan ook niet zonder reden, dat tijd van voorbereiding, welke haar door de „Nieuwsgier" een luik opent in het ijzeren gordijn, dat de militaire toestand Verdediger pleitte zeven uur lang voor Amsterdamse SD-chef Willy Lages „Verd. was veel te fatsoenlijk om iemand te mishandelenr ZEVEN UUR LANG, van 's middags half drie tot 's avonds half elf, met eer onderbreking van een upr, heeft mr O. G. Veenstra, gisteren voor het Am sterdamse Bijzonder Gerechtshof gepleit voor de 48-jarige Kriminalrat, voormalig chef van de Sicherheitspolizei en Sicherheitsdienst in de hoofdstad, Willy Lages, tegen wie de doodstraf was geëist. Vanmiddag om vijf uur zouden re- en dupliek volgen. Volgens de verdediger was met zeker heid komen vast te staan, dat Lages nim mer iemand heeft mishandeld, zodat hij van dit punt diende te worden vrijge sproken. „Lages was een veel te fat soenlijk man om weerloze arrestanter te mishandelen en verwachtte van zyr ondergeschikten eveneens, dat zij zich daarvan zouden onthouden," aldus voeg de-pl. er aan toe. De raadsman ging daarna over tot persoonlijke beschrijving van de figuur van verdachte. Volgens hem was Lages geen sadist, geen beestmens, geen Joden hater, geen bruut, geen onverschillig, gevoelloos mens, geen „Streber", geen afgezakte slappeling. Integendeel, was altijd nog volgens de raadsman onomkoopbaar, onkreukbaar, eerlijk, c baatzuchtig, welwillend, beheerst en ci reet in zijn optreden, ijverig in hoge mate, flink, sober, ordelievend en op recht, een politieman, die hard moest in, maar toch mens is gebleven. De verdediger zei vervolgens, dat La ges terecht staat voor alles wat de Sipo en de SD in Utrecht en Noord-Holland hebben misuaaJi. ,;Ik wil die Sipo e SD niet verdedigen, maar Lages wel. De raadsman achtte de tegen Lages geëiste doodstraf in geen verhouding te staan tot de 12 jaar, waartoe dr Harster en generaal Christiansen zijn vei Hij vroeg tenslotte primair, dat het Hof zich onbevoegd zou verklaren. Sub- sidair het ten laste gelegde onbewezen te verklaren en verd. derhalve vrij te spreken of te ontslaan van rechtsver volging. Meer subsidiair verd. op grond van art. 91 van het Wetboek van Mili tair Strafrecht hoogstens te veroordelen tot 3 jaar gevangenisstraf, al dan niet met aftrek. In het eerste deel van zijn pleidooi kwam de raadsman tot de conclusie, dat het Hof onbevoegd was deze zaak te behandelen. In het tweede deel tracht te hij vele beschuldigingen te ontzenu wen. Zo zeide hij over de fusillades, dat er geen kwestie van was, dat Lages lukraak „Todeskandidate" aanwees. La ges kreeg volgens pleiter opdracht voor de dodelijke aanslag op Oelschlagel 30 Nederlanders neer te schieten. In de propvolle gevangenissen zaten op dat moment echter slechts 29 gevangenen, die in de ogen der Duitsers de doodstraf verdienden. Lages volstond toen met het laten fusilleren van deze 29 verzetslie den en dacht er niet aan een dertigste daaraan toe te voegen. Ook betoogde de verdediger, dat Lages beslist niet ge weten heeft welk lot de Joden na hun deportatie wachtte. Zelfs Fritsche, de rechterhand van Goebbels, is van een dergelijke beschuldiging in Neurenberg vrijgesproken. En op de zitting heeft prof. Cohen, de leider van de Joodse Raad, verklaard, dat ook hij niets heeft afgeweten van het uiteindelijk lot van de Joden. onthult en openlijk de onhoudbare mili taire toestand op Midden-Java toegeeft. Het aantal schietpartijen is verminderd, doch in plaats daarvan heeft de repu bliek, gebruik makende van de lange Flinterman vloog officieel 953 km per uur de metingen van het Nationaal Luchtvaart Laboratorium is thans ge bleken, dat majoor-vlieger J. L. Flinter tijdens zijn snelheidsvlucht boven Ameland, op 28 Aug. j.l. een gemiddelde snelheid van 953 km per uur heeft be reikt. (Bij de voorlopige berekeningen kwam men tot een snelheid van 954.9 m. Red) Evenals bij het hoogterecord is ook Dor de officiële erkenning van dit snel heidsrecord behalve het rapport van N.L.L., een proces-verbaal der K.N.V.v.L. nodig, ondertekend door de sportcommissarissen. waarna het rapport wordt opgezonden aan de Fédération Aeronautique Internationale te Parijs. Eerst dan zal Nederland zijn eerste snel heidsrecord hebben. TWEE GROTE BOERDERIJEN IN DE AS GELEGD. Gisteren is de kapitale boerderij van J. Breunisse te Oosterhout, in de ge meente Aalberg, geheel in de as gelegd. Door overspringende vonken vatte ook het rieten dak van de nabijgelegen grote boerderij van J. Gramser vlam, welk ge bouw eveneens geheel verloren ging. Een tussenliggende woning, welke met pan- was gedekt, werd echter niet aan getast. Ook de 410de Kanaaltoclit mislukte Na een strijd van ruim vier uur tegen de ijskoude golven heeft de Cubaan Jose Cortinas gisteren zijn derde poging, het Kanaal over te zwemmen, gestaakt. Dit de 410e poging sinds Capt. -Webb in 1875 de tooht volbracht. Sleohts 28 zwem- ers zijn tot nu toe geslaagd. De Egyptenaar Abdel Moniem Abdoe, die half bewusteloos uit het watef werd gehaald, is met een longontsteking naar het ziekenhuis gebracht. Het 17-jarige Amerikaanse meisje is vanmorgen om 4.25 uur van Kaap Gris Nez gestart. SURINAME WIL WELVAARTSFONDS ZELF BEHEREN. De Surinaamse staten hebben er op aangedrongen, dat het beheer over het Welvaartsfonds in handen komt van het landsbestuur. de Nederlanders gelaten was en de veel vuldige reizen van stafofficieren, enz., de TNI een nieuwe tactiek ingeprent, waar bij zij overal infiltreert en als het ware op de schoot onzer troepen zit. Deze mogen tegen de gevaarlijkste bedrei ging en insluiting niet reageren. Het ge volg is, dat geen enkele bestuursambte naar, die vroeger krachtig tegen de guerilla's optrad, op het platteland durft te blijven, en zo verwezenlijkt de repu bliek de toestand, waarbij de Nederlan ders in de steden opgesloten zitten op kleine eilandjes in het republikeins ge bied. Uit Aneta-telegrammen blijkt, dat mr Wonsonegoro. republikeins lid der centrale gemengde bestandscommissie, naar Solo is vertrokken om de overgave der stad aan de republikeinen te be spreken. Gezaghebbende Nederlandse kringen nemen niet eens de moeite meer van een tegenspraak, doch weigeren kortweg iets anders te zeggen, dan dat, als Won sonegoro naar Solo gaat. de Nederlan ders niet aan de besprekingen zullen deelnemen. Dit bericht wordt bovendien nog be vestigd door A-F.P., welk persbureau meldt dat niet alleen Madioen en Solo, maar ook Kediri en Blitar aan het repu blikeinse patrouillegebied worden toege legd. In Nederlandse kringen verklaart men, dat dit een zaak is, die alleen beslist worden door de plaatselijke ge- Honderden burgers blusten bosbrand in Driebergen Ook op de Veluwe en in N.-Brabant bos- en heidebranden Een feil? bosbrand, ontstaan door vonk uit een locomotief, heeft gisteren in het Utrechtse plaatsje Driebergen 6 ha bos van het landgoed Bornia, toe behorende aan jhr mr dr J. R. Clifford Cocq van Breugel, vernield. De opstijgende rookzuilen onderschep ten het zonlicht, zodat het zelfs tot in het dorpje Austerlitz midden op de dag schemerdonker werd. Herinneringen aan de recente bosbranden in Frankrijk deden honderden burgers toestromen om de vrijwillige brandweer te assisteren. Met afgehouwen takken bonden ze de strijd tegen de vlammen aan, waarbij de zware en de verstikkende hitte hen voor bijna bovenmenselijke taak stelden. Ook ruim honderd mariniers uit Doorn Bill Odom van de „Reynolds Bombshell" te Cleveland verongelukt Vrouw en baby werden eveneens slachtoffer, toen zijn machine op woonhuis viel Bill P. Odom, de 30-jarige Amerikaanse piloot en houder van het afstandsrecord lichte vliegtuigen en het snelheids record voor dit type machines, is gis teren te Cleveland in Ohio tijdens de Amerikaanse nationale luchtvaartraces. zijn machine neergestort en om het leven gekomen. Met een omgebouwde Mustang F-51 nam Odom aan de wed strijd voor propellervllegtuigen om de Thompson-trophee deel. De Mustang viel tijdens de race ^p een woonhuis. Odom kwam om, evenals een 24-j. bewoonster haar zoontje van 13 maanden. De grootvader van het kind liep ernstige brandwonden op bij pogingen om de kleine te redden. De echtgenoot van de omgekomen vrouw bevond zich buitens huis. Bill Odom heeft naam gemaakt door zijn vlucht om de wereld in de .Reynolds Bombshell" in April 1947, ■net de Amerikaanse vulpënkoning Reynolds (van de Ballpoint-pennen), als passagier. Hij volbracht de vlucht in 78 uur 55 minuten en 30 seconden. In Augustus 1947 brak hij dit record met solovlucht in hetzelfde vliegtuig. Odom vloog toen rond de globe in 73 5 minuten en 11 seconden. DAT de politie-agent A. J. Kool uit Bergambacht tijdens een kermis in Am- merstol, waar hij een steekpartij wou verhinderen, door een messteek werd ge- DAT Arnhem gisteren officieel de trolleybussen in gebruik heeft genomen. DAT de Rijksaccountant H. H. van Ark te Haarlem .op zijn verzoek eervol is* ontslagen. DAT J. v. Groen, proc.-houder bij de Limburgse electriciteitsmij, te Maas tricht, is benoemd tot officier in de orde in O.N. DAT in de St.-Crt. van gisteren zijn pgenomen een beschikking Sociale Verzekering Gedetineerden en een De- viezenbeschikking 28/49. DAT de Ned. Ver. voor Zeerecht van i tot 24 September te A'dam gast- rouwe is voor het congres van het Comité Maritime Internationale. DAT het 15e congres van de Union Internat, de Chimie deze week in Am sterdam wordt gehouden. DAT reeds 37 nationaliteiten van de diensten van het Ned. Bouwcentrum te R'dam gebruik hebben gemaakt. DAT de directeur van het A'damse bijkantoor Ceintuurbaan der Incasso Bank, A. J. B. M. van Straaten, giste ren met pensioen ging. DAT 70 binnen- en buitenlandse me dici deelnemen aan een cursus over bloedgroepenonderzoek in A'dam en Vrijdag in drie Dakota's naar Heerlen vliegen, waar in de Vroedvrouwen school het verkeerde bloed van een baby wordt afgetapt om er goed bloed voor in te voeren DAT het historische pand Herengracht 257 te A'dam door de gezamenlijke orga nisaties voor de textieldetailhandel is aangekocht, die het binnenkort zullen betrekken. DAT burgemeester De Ranitz gisteren in Utrecht het restaurant „Chez Ma dame Benelux" opende, waar men ge durende de Jaarbeurs spijzen en dranken uit België en Luxemburg kan consu- DAT de voorlichtingsbrochure van de Friese prov. demobilisatieraad, welke aan alle repatriërende militairen zal worden gezonden, thans is verschenen. De race voor straalvliegtuigen te Cle veland werd gewonnen door kapitein Cunningham, die met zijn „Jet" eei snelheid van 940 km per uur vloog. Eéi ronde maakte hij in een tempo van 1016,6 km per uur. Hij moest een noodlanding maken, omdat zijn machine door de ont zettende weerstand van de lucht ernstig beschadigd was. De uiteinden van hoogteroer en de remkleppen warer. het vliegtuig gerukt. MORGEN ONTSCHEPING JOHAN VAN OLDENBARNEVELDT. De ontscheping van het troepenschip Johan van Oldenbarneveldt begint mor gen vroeg om 9 uur. Het schip wordt vannacht in de Amsterdamse haven Na een nauwkeurig onderzoek van vijf dagen aan drie zijden van de berg Ararat, heeft de Amerikaanse expeditie nog geen enkel spoor van de Ark van Noach gevonden. en groepjes andere militairen boden de helpende hand. Twee bosbranden van aanzienlijke om vang tussen Oldebroek en Nunspeet, welke door vele bos- en huisbrandweren uit wijde omtrek, alsmede door militai ren uit de legerplaats Oldebroek werden bestreden, deden ca 11 ha bos, mees: 60-jarige dennen, in vlammen opgaan. Ruim de helft van de verbrande percelen behoort aan de gemeente Ermelo. Het overige is particulier bezit. In de omgeving van Kootwijk en te Stroe kon men vrij spoedig een heide brand. bedwingen. Bij Bergen op Zoom raakte een bos in brand, doordat een landbouwer in de weide bezig was vuil te verbranden. De brandweer kon door snel optreden uit breiding van de brand voorkomen. Nog drie andere kleine branden ontstonden aan de spoorlijn. Militairen hielpen de brandweer het vuur te blussen. Oudste militaire wapen jubileert Zoals wij reeds meldden, zal op 26 Oct. het wapen der Kon. Marechaussee 135 jaar bestaan. Aan het op 27 October in Den Haag te houden défilé zullen mare chaussees van alle korpsen deelnemen. Ook gemotoriseerde afdelingen, zoals pantserwagens, defileren mee. Het stan daardeskadron zal gekleed zijn in de blauwe uniform. Des middags recipieert de commandant van het wapen, gen.-maj. ir M. Tans, ter wijl een feestavond in het Haagse Ge bouw voor K. en W. deze herdenkings dag besluit. Dolle Dinsdag De eerste Dinsdag in de maand Sep tember nu vijf jaar geleden kreeg de naam Dolle Dinsdag. En terecht. De be faamde Hollandse nuchterheid bleek toen onder vijf jaar bezetting danig te heb ben geleden. Dolle Dinsdag het was de dag waarop talloos velen hoopten en verwachtten dat er nu een einde zou komen aan het sla venjuk door de barbaren ons opgelegd* Dolle Dinsdag, de dag waarop velen de vlaggen uitstaken, waarop men langs de grote wegen in de buurt van Deo Haag en van Rotterdam samengroept® om de binnenrukkende bevrijders in hun tanks te kunnen begroeten. Vol spanning hadden we uit onze clan destiene radio's de verblijdende berich ten gehoord. De victorie was nu voor de geallieerden. We wisten dat het bruggen hoofd van Normandië het uitgangspunt was geworden van snelle, formidabel snelle opmarsen. Bij St. Lo en Avranches hadden Amerikanen en Engelsen de Duitse linie doorbroken. Ook naar het Noorden was men tenslotte doorgestoken- De Engelsen bleken niet voor Hodges en Patton onder te doen. 3 September was men in Brussel, vier September in Ant werpen en men zou niet stoppen. Wa hoorden dat de Nederlandse grens op da morgen van die Dinsdag was gepasseerd. En we lieten de vechtwagens verder rol len. Door Breda heen, de Moerdijk over, Zwijndrecht door en 's middags stonden ze al in Rotterdam-Zuid. Maar toen gingen we twijfelen. We had den ze al moeten zien. De radio hielp ons uit de droom. We waren slachtoffer geworden van onze fantasie, van ons en thousiasme. van ons mateloos verlangen nu eindelijk eens vrij te zijn. We begrepen niet, waarom Montgomery niet was doorgestoten. Hadden we niet met eigen ogen hele colonnes Duitsers zien vertrekken? Had Seyss Inquart Den Haag niet verlaten om een schuilplaats te zoeken in Apeldoorn? Werden all® N.S.B.-ers niet geëvacueerd? Dat gaf te leurstelling. Niet vrjj. Nog steeds ge knecht. We begrepen het eerst niet Want wat wisten wij van de moeilijkheden van de geallieerde legerleiding? Wij besef ten niet dat de aanvoerlijnen reeds zo lang waren, dat de troepen alleen ge voed konden worden door het gebruik van hun noodrantsoenen en aanvoeren uit de lucht Wij wisten niet dat het doorstoten naar Antwerpen reeds een riskante poging was, die Eisenhower al leen had goedgevonden om daardoor de mogelijke beschikking te krijgen over een aanvoerhaven. Wij wisten toen niet dat Eisenhowers plannen anders en beter waren. Het ging niet om onze bevrijding, het ging om de vernietiging van het Duitse monster. En dat zat achter de Rijn en niet hier. Later hebben we het begrepen. Maar toen, op die Dolle Dinsdag, waren velen inderdaad dol. Er werden dolle dingen gedaan. Maar de Hollandse aard verloochende zich niet toen het niet waar bleek, toen de teleurstelling kwam. De bevrijders waren vlak bij. Nog even de tanden op elkaar en dan zou het toch gebeuren. We wisten toen nog niets van een hongerwinter. Gelukkig niet. En Eisenhower hielp ons. Zowel voor het leger als voor de bezette gebieden het funest zijn voor het moreel, wan- de veldtocht zou vastlopen. En dus besloot hij de vijand achter de Rijn te vallen. Gaf hij bevel tot de opera tie „Mankot-Garden" waarvan de slag bij Arnhem een onderdeel werd. Dolle Dins dag had de bevrijding niet gebracht. Maar we wisten: men laat ons niet inv de steek. Velen, die nog tot de twijfelaars had den behoord, hadden moed gekregen. Da stemming werd beter. Maar pok het ge- groter, dat zou al spoedig blijken. Eén nadeel en een groot nadeel heeft de Dolle Dinsdag gebracht en wel dit, dat an minder goede Nederlanders zich toen in allerlei illegale groepen hebben gedrongen of zelf van die groepen heb ben gesticht om op die wijze hun niet al te smetteloos verleden schoon te was- Dat heeft later de naam van de bonafide verzetsbeweging geschaad. De Septemberartist is geen erenaam geweest t is nu vijf jaar geieden. We herinne- Dns in het Westen die Dolle Dinsdag nog allemaal, toen we als een man ston- te wachten. Het is goed, vandaag die eensgezindheid nog eens in de her innering te roepen. We zijn nu vrij, maar er is een gemeen schappelijk gevaar. En dat eist dat all® i Nederlanders schouder aan schou der staan. Revolutie openbaart zich wel jtseling, maar lang te voren bereidt zich voor, ondergraaft ze het huis van de staat Truman: Amerikanen moeten meer in het buitenland kopen Democratie betekent sociale zekerheid, betere woningen en hygiëne President Truman heeft gisteren gewe zen op de enorme voordelen voor de Ver Staten, indien de Amerikanen, spe ciaal de Amerikaanse landbouwers meer in het buitenland gaan kopen. Hij ver klaarde zulks op een bijeenkomst van oud-strijders te Desmoines in Iowa. De Ver. Staten zullen niet in staat zijn hun overzeese afzetgebieden voor landbouw producten te handhaven, tenz'i zy meer invoeren, aldus de President. Hij verklaarde voorts, dat de stabiliteit van de vorderingen van de Amerikaanse landbouw niet alleen van belang zijn voor de Amerikanen zelf, doch ook voor de gehele wereld. In de toekomst zullen bui tenlandse afzetgebieden van essentieel belang zijn voor veel Amerikaanse land bouwproducten, doch men dient hierby in gedachte te houden, dat men geen bui tenlandse afzetgebieden voor Amerikaan se landbouwproducten op lange termijn kan handhaven, tenzij in ruil hiervoor de producten van het buitenland worden gekocht. Te Pittsburg heeft de president op de Alleghany County Free Fair het 81ste Congres lof toegezwaaid voor het treffen verstandige en belangrijke maatre gelen op het gebied van de buitenlandse binnenlandse politiek. .Het volk weet, dat de tweede helft a de twintigste eeuw een tijd zal zijn, arin de opvatting van vrijheid en voor uitgang, die onze democratie vertegen woordigt, op de proef zal worden ge staan, zullen wij, zoals wij steeds gedaan hebben, moeten strijden tegen de zelf zuchtige krachten der reactie en der bij zondere voorrechten. Het Congres is voorwaarts gemarcheerd er. het zal nog meer progressieve wetten aannemen," voorspelde de president. Blijkbaar doelende op andere onder delen van zijn wetgevend plan, zei Tru man: Indien wij een gezond, welvarend land willen hebben, zijn betere huisves ting, geneeskundige verzorging en grote re sociale zekerheid in onze democrati® dingen, die het volk broodnodig heeft. Onder toezicht van een gewapend detachement Britse militairen is gisteren de ontmanteling van de chemisch® fabrieken te Oberhausen voortgezet. WEERBERICHT J Veranderlijke wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke bewolking met hier en daar een regenbui. Meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. (Op gemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Woensdag 7 September: Zon op 0 0^ r. jjaan op 19J2, onder

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1