„De Mens en zijn Arbeid" trok 36.000 bezoekers NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 5 SEPTEMBER 1945 Gehrels- en blokfluitklassen bij „Toonkunst" Goede en goedkope muzikale opleiding voor jonge kinderen Wat is Gehrels-onderwijs? Het is mu- tiekcmderwijs volgens de methode, die men met Van Duuren in 1932 de eerste Volksmuziekschool in Amsterdam, op. De Jonge kinderen, die lust in muziek hebben, krijgen daar een goede en goed kope muzikale opvoeding. De muziek lessen zijii klassikale lessen en aan de kinderen wordt, al zingend, begrip bij gebracht voor de verschillende elemen ten der muziek, zoals rhythme, melodie, toonladders, notenleer, enz. Wanneer de kinderen naast deze lessen nooit instru mentaal onderwijs ontvangen, dus geen piano, viool, dwarsfluit e.d. spelen, heb ben zij toch zóveel geleerd, dat zij op het eerste gezicht de melodie in notenschrift kunnen zingen. Zij hebben zich een al gemene muzikale ontwikkeling eigen ge- De meeste kinderen echter gaan wèl een instrument bespelen en dan blijkt het grote nut van de voorbereidende Gehrelslessen. Het musiceren is dan voor de kinderen geen probleem meer en zij maken dadelijk snelle vorderingen, wan neer zij overgaan tot het bespelen van een instrument. De manier, waarop de kinderen zich het notenschrift eigen ma ken, is veef beter, want nu hoort het kind Innerlijk elk notenbeeld, dat het voor zich ziet. Hoe komt dat? Doordat het kind zich al die zaken zingend, klappend, Jopend. eigen gemaakt heeft. De muziek is niet langs de weg van het verstand, doch langs die van gehoor en gevoel tot hem gekomen. Of» de muziekschool der maatschappij voor toonkunst zullen deze Gehrels- klassen worden gevormd. De leiding is toevertrouwd aan mej. J. Koeyers. leer kracht aan de Gehrels-volksmuziekschool te Amsterdam. Het is verder de bedoe- Lng om blokfluitklasjes te vormen, even eens onder leiding van mej. Koeyers. Waarom is het van zo groot belang cnze kinderen blokfluit te leren spelen? In de eerste plaats zal het aanschaffen van een blokfluit voor d£ meeste mensen geen bezwaar zijn. In de frweeda plaats is het voor de jonge kinderen mogelijk, in vrij korte tijd een. melodietje te spe len en hoe prettig is het dan gezamenlijk „muziek te maken". De jongens en meis jes kunnen zo intens genieten van het Deze gelegenheid wordt nu geboden; laat deze niet voorbijgaan.' De adjunct directeur van de muziekschool, de heer Henk Geirnaert, zal gaarne alle ge wenste inlichtingen verschaffen op zijn spreekuren, die elders in dit worden vermeld. ZATERDAG-MARKT TOT HALF 10. Naar wij vernemen, zal de Zaterdag- markt te L»e id en met ingang van Zaterdag 10 Sept. tort half 10 geopend zijn. Sassenlieïms nieuwe sport park werd Zaterdag geopend „Het is feitrtijk te goed voor vierde klassers" Omringd door talrijke .genodilgden-in- pomtificaal heelt Zaterdagmiddag jhr mi Sandberg van Boellens, Sassenheim's bur gervader, het Ent doorgeknipt _en daar mee het nieuwe sportpark officieel ge- Het Is anders wait dat sportpark. Ben grasmat als een. biljartlaken, drie voetSbal- itarreusen, een korfballveïd, tennisbanen, een. speelterrein, voor de jeugd, een „gras"-baan. en wat-al-niet. De kleed kamers zijn. nog in aanbouw. Maar ook dat belooft watt Jhr mr Sandberg van Poélens memo reerde in ziin openingswoord nog eves het oude SporthoL 't Was niet veel fraais: veel 'klei. 'weinig gras en een drainering, die onder het grondwater lag? Het is ook gedoemd om te verdwijnen. De roeenite Sassenheim heeft dlit n reu we c pier anders niet voor een koopje: onge veer ƒ145.00®. De burgemeester hoopte, dat de soort op diit terrein, mag groeien De heer Burgwal feliciteerde nan de O.VR. de gemeente met dit n 6ponttpanlc en sprak zijn 'bewondering uit veto- bat vele verrichte werk. De heer Caro, voorz. van de L.VJ., vond dat deze terreinen, eigenlijk te goed zijn voor vier de klassers. Hij. hoopte, dat èn Teylingen èa Taè Leede heel spoedig in de derde (klasse zullen arriveren! Nadat de heer Rotteveel namen plaatselijke sportverenigingen zijn dank betuigd had, betraden het Zaterdag- bloerrubaüensueek-eliftal en een dito van de Zandagcompetitie tussen een haag van. Ter Leede- en Teylingen-jgmioren het ter- rem. Jhr mr Sendiberg van Boelens bracht de bal aan *t rollen en ruim tweeduizend beter Zondag-elftal verdiend met 32 winnen. Tijdens de rust demonstreerde de Ghr. gymnastiek ver. D.QJ-L haar kunnen- rhyflhmiscfte en kno tsoefeningen plus twee zéér knap uitgevoerd!), terwijl de heren aain de rekstok zulke kunststukjes enthousiast applaudisseerde. Concerten Maatschappij voor Toonkunst Voor volwassenen en jeugd De Maatschappij voor Toonkunst orga niseert in het komende seizoen wederom verschillende concerten. Solisten zijn de beroemde Weense zan geres Elisabeth Schumann (sopraan) en de Nederlandse pianist Cor de Groot, ter wijl op het derde concert zich zal laten horen het Amsterdams Kamermuziekge- zelsohap met het fluitkwartet van Mozart, het klarinetkwintet van Brahms, het harptrio van Debussy en het harpseptet van Ravel. Op de vier concerten voor de school jeugd zal tweemaal het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest optreden. Een wordt verzorgd door de hoboïst Jaap Stotijn en de violist A'dolphe Poth met begeleiding van het Toonkunstorkest onder leiding van Henk Geirnaert en één door de pianist Theo van der Pas- r~<M GERECHTVAARDIGDE VOLDOENING HOEWEL minder druk dan de voorgaande dagen, was het bezoek ook op de sluitingsdag van de Vaktentoon6telling „De Mens en zijn Arbeid" alleszins bevredigend, zodat het totaal aantal betalende bezoekers sedert de opening steeg tot omstreeks 33.000. Hierbij komen nog ruim 2000 leerlingen van scholen uit Leiden en omgeving, waardoor gerust kan worden gezegd, dat ongeveer 36.000 personen de tentoonstelling hebben bezocht. Het oordcel varieerde van zeer gunstig tot uitermate enthousiast, zodat in deze beide opzichten de expositie ten volle geslaagd mag heten. medewerkers in „Het Gulden Vlies", waar nog vele hartelijke woorden zijn gesproken. De heer Joh. Jonker bood namens de afd. Leiden der Kon. Ned. Mij voor Tuin bouw en Plantkunde bloemstukken aan aan het tentoonstellingsbestuur en de heer en mevrouw Landman, terwijl de heer H. de Wilde met een geestige speech voorzitter Landman een ln luxe uitvoe ring vervaardigd tentoonstellingspro gramma offreerde. Wij zijn benieuwd waarmede „De Mens en zijn Arbeid" na déze arbeid t.z.t. voor de dag zal komen. Roman-prijsvraag van Sijthoff te Leiden Ter gelegenheid van het 100-j. bestaan Ter gelegenheid van het 100-j. bestaan an A. W. Sijthoff's Uitgeversmij N.V. te Leiden op 1 Jan. 1951 schrijft deze uit geversmaatschappij een prijsvraag uit een roman in de Nederlands taal minstens 60.000 en hoogstens 130.000 woorden. De jury bestaat uit: Antoon Coolen, Ben van Eysselsteijn en dr P. H Ritter Jr. Als prijs wordt een bedrag van ƒ2000 beschikbaar gesteld. Auteurs, waar ook ter wereld, van wie tot dusver geen roman in boekvorm werd gepubliceerd, kunnen hun werk onder motto vóór 1 Aug. 1950 aan het adres der jury, Doezastraat 1, Leiden, inzenden. De netto-uitgeverswinst op de eerste druk van het door genoemde N.V. te pu bliceren boek, dat bekroond zal worden, wordt ter beschikking gesteld van het bestuur der vereniging van letterkundi gen, ter verdeling tussen ondersteunings- "i pensioenfonds van deze vereniging. Ten hoogste twee inzendingen, die naai het oordeel der jury buiten het bekroonde boek voor eervolle vermeldingen in aan merking komen, 'kunnen eveneens in 1951 door genoemde uitgeversmaatschappij worden uitgegeven. Bi? de opening van het sportpark te Sassenheim: een goede foto van een prachtige hoogstand op de brug. Foto N. van der Horst. .Wensen ten aanzien van „Clara Do?y"-scliool gingen in vervulling Zaterdagmiddag bracht de heropening veel dankbaarheid en blijdschap De Chr. Fröbelschool „Clara Dozy" aan de Oude Rijn, die in de laatste maanden een algehele restauratie onderging en er tevens een doelmatige speelplaats bij kreeg, is Zaterdagmiddag onder grote belangstelling heropend. Het feit. dat de nieuwe situatie de cude die deplora bel genoemd mocht worden in geen 'enkel opzicht doet herkennen, was aan leiding. dat allen, die bij dit werk be trokken zijn geweest, een vriendelijk compliment in ontvangst mochten nem Wij noemen de firma Jac. de Riet, die opdracht aannam, de heren A. T. Kraan en P. van Nieuwkoop, architecten, de heer C. Veerman., schilder, de heer J Bekooy, stuc ado or. en de Mier J. Ver mond, die de eisen op sanitair gebied tot uitvoering bracht. Verder allen, belangrijke aanwijzingen hebben ge geven en zodoende ook steentjes hebben bijgedragen tot de vervulling van de wens om van de „Clara Dozy"-school een m alle opzichten goede onderwijsinrich ting te maken. Dat dit geslaagd is, stem de zeer tot vreugde. De heer H. van Cittert, voorzitter van het bestuur der vereniging voor Chr Fiöbelscholen te r oi/ton memoreerde ip zijn openingswoord de vele moeilijkheden voor men kwam te staan. Hij herin- jsenfe aan de besprekingen over afbraak het oude brandspuitenhuisje, dat Parmentier-personeci toerde door Limburg Begunstigd door fr3ai weer hield de textielfabriek van de firma Joh. Par- mentier Zaterdag een. uitstapje. Om T u. verzamelden alle deelnemers zich op het station, waar een speciale Cebuto-trein gereed stond om het uit 360 personen be staande gezelschap te vervoeren. De stemming zat er al spoedig in; er was ook muziek in de trein aanwezig. De reis ging naar Maastricht. Hier wachtten negen grote bussen. Voorts reed men door de indrukwekkende Maasvallei. Op het drie-landen punt werd genoten van het prachtige panorama en de aangebo den verversingen. Ben interessante tocht voor het Limburgse heuvelland was het volgende punt van het programma. In Valkenburg gebruikte het gezel schap thee met gebak. Door deze plaats werd een wandeling gemaakt naar hotel „Germania", waar de tafels voor het diner seeds gedekt waren. Het eten deed het vanzelfsprekend opperbest. De heren Van der Leek en Boom spraken aan tafel 'dankwoorden. Namens het gezamenlijke personeel bood de heer Hertz aan de di rectie van de wolspinnerij en aan'die van de kousenfabriek een fraaie ets aan. Niet zodra was het diner ten einde, of de harmonie van Valkenburg gaf voor het hotel enige nummers ten beste. Ook stelde het muziekcorps zich op het station op en terwjjl de trein voor de terugreis zich in beweging zette, klonk vrolijke marsmuziek. Het personeel van Parmen- tier heeft een goede dag gehad! De foto toont, hoe Leidenaars zich ,jn den vreemde" kunnen vermaken. Het gebeurt in de Sleutelstad zelve niet al te vaak. dat ze „los komen"., of het moest 3 October zijn. Maar toch ook buiten die dag kan zoiets plaats vin den.. buiten de stad! Foto N. van der Horst vooralsnog voor de gemeente onmisbaar werd geacht, maar ook aan het doorzet ten van het bestuur, welks pogingen verloop van tijd slaagden. Toestemming tot afbraak werd verkregen en men kor de vrijkomende grond voor tien jaar hu ren. Thans is op de plaats van het huisje can ruime speelplaats aangelegd, voor zien van de nodige materialen, zodat „Clara Dozy" ook dit vooraanstaande element in het kleuterleven niet meer zal missen. Zonder overdrijving kunnen we zeggen, aldus de heer Van Cittert, dat hier iets goeds tót stand is gebracht. Hij wenste paej- M. C. de Later, hoofd van de school, van harte geluk en beval het geheel in haar zorgen aa: hóópte nog, dat de vernieuwing breiding voor de ouders een stimulans zal zijn om hun kinderen trouw naai school te zenden. Namens de ouders sprak de heer J. F. Pasman, terwijl verder nog het woord voerden: mej. G. A. Evers, personeel van de school aan de Heren straat, mej. A.' Clemens, ryksinspectnce bij het Fröbelonderwijs, een vertegen woordigster van de daineskrans „Clara Dozy" en mej. De Later. Tal schenken werden aangeboden. Vermel den wij nog, dat mej. A. C. Blote, oud- hoofd, de heropening bijwoonde en dal vier kinderen van de Herenstraatschool op rijm ook hun gelukwensen uitbrach ten. Na de opening bezichtigde men de lokalen en het leer- en speelmateriaal. Deze school telt omstreeks 100 leerlingen. Geref. vrouwen naar „De Witte Hei" De commissie vacantie-huismoeders van ,e Geref. Kerk alhier heeft voor onge veer 30 vrouwen een week vacantie in het Geref. jeugdcentrum te Huis ter Heide georganiseerd. De vrouwen, die hedenmorgen bij de Zuiderkerk bijeen kwamen en vandaar in een autobus ver trokken, hebben gespaard door wekelijk- bijdragen en juichten het experiment n de nieuwe commissie van harte toe. Het is een experiment, maar zij twijfelen niet aan, of het zal slagen. De sfeer in deze vrouwenkring was uitstekend en het afscheid warm. Ook de commissie zelf vertrouwt, dat deze proef wel zal lukken; zij heeft tenminste al de bedoeling nog deze maand bijeen te komen ter bespre king van plannen voor 't volgend jaar. Dan wil men namelijk een en ander op grotere schaal organiseren. Leidse Chr. metaalbewer kers bijeen Twee leden ontvingen C.N.V.-insigne Vrijdagavond kwam de afdeling Leiden ran de Christelijke metaalbewerkersbond n ledenvergadering bijeen. De heer C. Jaarsma, districtsbestuurder, behandelde de wijzigingsvoorstellen met betrekking tot de komende collectieve arbeidsover eenkomst. Met nadruk wees hij op de betekenis van medespreken tot het vast stellen der arbeidsvoorwaarden. De C.A.O. brengt grote verantwoordelijkheid met dit geldt zowel voor de werk gever als voor de werknemer. Na dè eenzettinig van de heer Jaarsma werd nog ander van gedachten gewis seld. In het begin der vergadering kregen •de heren H. Terwee en B. Apeldoorn het C.N.V.-insigne in verband met hun 25-j. lidmaatschap. Hartelijk werden ze toege sproken door de voorzitter, de heer P. iBarendse. Nadat nog de aandacht was ge vestigd op de te vormen studieclub, uit gaande van de Chr. Besturenbond, werd Het doel er van was, gelijk bekend, ieer belangstelling en Waardering te kweken voor het ambacht, dat in de laatste jaren meer en meer in discrediet is geraakt. Ook in dit opzicht is er al een aantal symptomen, dat de tentoonstelling haar uitwerking niet heeft gemist, want een directeur van een Leidse vakavondschool vertelde ons, dat hij de laatste dagen zóvele aangiften van nieuwe leerlingen had gekregen, dat hij genoodzaakt was aantal af te wijzen. En hij schreef dit zonder enige aarzeling toe aan de propagandistische waarde van „De Mens züh Arbeid!" Of de tentoonstelling ten slotte ook financieel een succes zal zijn, dient nog te -worden afgewacht. In ieder geval staat wel vast, dat zij geen financiële débêcle zal worden. Hadden de weers omstandigheden iets meer meegewerkt, in die zin, dat de temperatuur in de afgelopen 10 dagen iets minder tropisch ware geweest, dan zou een sluitende exploitatie vrijwel zeker zijn geweest. Afgezien van deze tegenvallers, waar elk tentoonstellingsbestuur machteloos tegenover staat, mogen de organisatoren met gerechtvaardigde voldoening op deze actie terugzien. De sluitingsplechtigheid Zaterdagavond tegen 11 uur verzamel den tentoonstellingsbestuur, leden van werkcommissies en alle exposanten en demonstranten zich op het balcon van de grote Stadsgehoorzaal. Burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot en wethouder Van Schaik gaven eveneens van hun be langstelling blijk evenals een deputatie van de Vlaamse deelnemers onder leiding van de heer Famelaar, inspecteur-gene raal van het Technisch Onderwijs in Toen de laatste bezoekers de tentoon stelling hadden verlaten, sprak de zitter van het Tentoonstellingsbestuur, de heer D. L. Landman, een woord hartelijke dank tot alle medewerkers. In het bijzonder richtte spreker zich tot het Leidse gemeentebestuur. Als tastbaar bewijs van erkentelijkheid bood hij door Cor van der Kaay vervaardigde glazen schaal aan, waarin de naar data der tentoonstelling benevens enkele daarop betrekking hebbende emblemen zijn geëtst. De heer Landman besloot met het uitspreken van de wens, dat deze expositie niet zal worden beschouwd als een afgeronde actie. Burgemeester jhr mr Van Kinschot bracht namens het gemeentebestuur dank en hulde aan het Tentoonstellings comité en zijn talrijke medewerkers. Tot besluit werd nog het woord ge voerd door de heer Famelaar uit Gent. De plechtigheid werd besloten met het gezamenlijk zingen van twee coupletten van het Wilhelmus. Na afloop volgde nog een gezellig sa menzijn van. Tentoonstellingsbestuur, commissieleden en een grote kring van Weer een verdrinkingsgeval te Hazerswoude Zaterdagmiddag is het oudste dochtertje van de fam. Jac. Buitenhuis te Hazers woude nabij de woonark der ouders te water geraakt en verdronken. Men heeft nog lange tijd kunstmatige ademh toegepast, maaT dit heeft niet mogen baten. Vacantietocht personeel Katwijkse kalkzandsteenfabriek Zaterdag vertrokken drie bussen met personeel van de Katwijkse kalkzand steenfabriek voor een tocht naar Noord- Holland. Echtgenoten en verloofden mochten mee De route ging over Noord- wijkerhout en Vogelenzang naar Bloemen- daal, waar de uitkijktoren en het open luchttheater werden bezocht. Via Wester- veld. Velsen, Beverwijk en Castricum naar Bergen-Binnen. Hier werd de lunch gebruikt. Voorts bezichtigde men het monument aan de afsluitdijk. De terug tocht leidde naar Volendam. In Leiden wachtte een uitgebreid diner, tijdens het welk verschillende toespraken werden gehouden. HAAGSE POLITIERECHTER. Loonkwestie. De fabrikant J- V., te Oegstgeest, had de voorschriften omtrent het betalen van loon overtreden, doordat hij boven de geldende normen was uitgegaan. Officier vorderde viermaal f25 boete of 10 dagen hechtenis. De Politierechter veroordeelde conform die eis. Burgerlijke stand Geboren: Yvonne C, d v W la Malr en A Gijzenij; Ina D, 1 v H P van ken en I M Hermans; Cornelia, W Oudshoorn en G v d Laan; Judith G T, d v G P de Graaf en J J van Steen bergen. Overleden: L Lasander, man, 53 j. Zatèrdagelftal-Zondagelftal 2-3 Hét Zaterdag ,;bloemen"-elftal heeft het tegen 'het dito Zondag-elftal mie-t kunnen klaren in de wedstrijd, die t.g.v. de ope ning van het nieuwe Sassenheimse sport park werd gespeeld. Haggenberg (Rijns- bungse Boys) was voor de rust niet op volle toeren en zag zich door een sof-bal van Winkelaar (Hillinnen) gepasseerd (0—1). Maar na rust leek het er op, dat het Zaterdag-elftal zich zou revancheren. Door Van dier Wiel (Noordwijk) werd de 01 achterstand in een 21 voorsprong omgeaet. Toen echter de kleine Ter Leede-naar Berbee binnen de beruchte lijnen hands maakte, voltrok Van Elk de executie (23). De Zondagploeg opende een offensief, dat met een schrikwekkend hard schot (Van Verschoor, Hillinnen) werd ingeleid. Haggenberg was toen echter in prima vorm, al moest hij nog eenmaal zwichten voor een flit send schot van Van Elk (23). Wel kreeg de Zalterdagploeg nog duidelijke kansen, maar tot scoren kwam het niet meer. De Zondagploeg, die cwer meer fighting- spirit beschikte en een beter geheel vormde, won verdiend. Katwijk aan Zee Biindenpenning Het resultaat van de Blindenpenning- inzameling is f 118,10. Hoog cn laag water igaanae van ut *-ui. otMuieuuuuu, »»u. Dinsdag 6 Sept.: hoog water 2.44 en deze goedbezochte vergadering gesloten. J 15.08, laag water 10.54 en 23.13 uur. Zeebrugge. V.l.n.r. de heren Van Duyven- i der Hoop, wethouder Bloot (met hoed), Tieleman, Rens, Ouwerling en Scheerens. Katwijks raadscommissie voor wederopbouw en strandbedrijf maakte excursie naar België De combinatie badleven—zeehaven is zeer wel mogelijk (Speciale berichtgeving) Naar wij vernemen heeft de commissie uit de Katwijkse gemeenteraad vc wederopbouw en het strandbedrijf, bestaande uit wethouder Bloot en de hereg Van Duyvenbode, mr Van der Plas, Scheerens en Ouwerling, in gezelschap van de directeur van gemeentewerken, de heer Rens, en de referendaris ten gemeente» huize, de heer Tieleman, een excursie gemaakt naar Zeeuws-Vlaanderen Belgische badplaatsen. Het gezelschap is Donderdagmorgen met twee luxe auto'i vertrokken. Eerst werd een bezoek gebracht aan verschillende wederopbouwwerken in Zeeuws-Vlaanderen, waarna de reis ver der ging naar België. Na Knokke-Zoute, de eerste badplaats over de grens, be zocht hei gezelschap de plaatsen Blan- kenberge, Zeebrugge, Ostende en Nieuw- poort. Zaterdagavond keerde men via Brussel en Antwerpen naar Katwijk te rug. Van de wijze, waarop de Belgische kustplaatsen het badleven tot een onge kende bloei hebben weten te brengen, viel door de raadsleden veel te leren. Het is immers bekend, dat het gemeen tebestuur van Katwijk vastbesloten is de wederopbouw van Katwijk en de ont wikkeling van het strandbedrijf met kracht ter hand te nemen. Van groot nut daarbij ls om niet uitsluitend by het R.C.L. te Leiderdorp nam nieuw; voetbal terrein in gebruik Burgemeester trapte af, zijn vrouw knipte Zaterdagmiddag is het nieuwe voet balterrein van R.C.L. te Leiderdorp in gebruik genomen. De heer Sonneveld heette de genodigden hartelijk welkom en bracht dank aan het gemeentebe stuur, de gemeente-architect, de Grontmij, de K.N.V.B. en de L.V.B. voor hun medewerking. We zagen ver tegenwoordigers van diverse vereni gingen, o.a. Sparta, Meerburg én De Munnik. Burgemeester Van Diepeningen sprak een kort woord en legde de nadruk op het probleem der vrije-tijdsbesteding- Het terrein voldoet aan alle eisen, zodat R.C.L. er trots op kan zijn. Nadat nog gelukwensen waren overgebracht na mens K.N.V.B., L.V.B. en scheidsrech- tersvereniging en aan de dames Van Diepeningen en Buitendijk bloemen waren aangeboden, knipte mevrouw Van Diepeningen het lint door, betra den de junioren-elftallen van Rooden- Burgemeester Van Diepeningen ver richtte Zaterdagmiddag de aftrap, toen het nieuwe terrein van R.C.L. werd geopend. Foto N. v. d. Horst. burg en R.C.L. het veld en trapte de burgemeester af. Al spoedig bleek Roodenlburg veel sterker. R.C.L. weitd snel in het nauw gebracht. Diverse ballen werden hard ingeschoten, maar door de R.C.L- keeper kranig gestopt. Na een kwartier spelen maakte R.C.L. zelfs een doel punt. toen de rechtsbuiten van R.CL. goed voorzette en de midvoor Krijgs man zonder te aarzelen ineens in schoot (1-0). Onmiddellijk hierop nam Roodenburg het leer over en werd ge lijk gemaakt. Daarna kwam R.C.L- er vrijwel niet meer aan te pas. De rust ging in met 1-2, maar na de rust ging R.C.L. met een 1-7 'nederlaag ten der, hetgeen zeker niet geflatteerd mag HAAGSE RECHTBANK. De slager A. G. F., te Leiden, heeft zich voor de rechtbank te verantwoor den gehad wegens diefstal van een hoe veelheid hout ten nadele van een fa briek te Leiden. De rechtbank heeft verdachte veroor deeld tot tien maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. Inbraak- De bankwerker K. J., zonder vaste woonplaats, heeft te Voorhout ingebro ken in een woning, waar een bedrag aan geld werd buitgemaakt. Verdachte werd veroordeeld tot acht maanden ge vangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk en met aftrek van pre ventief. Aanrijding. De chauffeur B. van M., te Sassenheim, hoorde zes maanden hechtenis tegen zich eisen, wegens veroorzaken van een aan rijding, waardoor letsel werd veroor- De rechtbank heeft verdachte veroor deeld tot drie maanden gevangenisstraf. worden genoemd, aangezien er een klasse beter gespeeld werd. Vervolgens kwamen de beide gast- elfiallen door een haag van adspiranten het veld op en zowel het Rotterdamse C.V.V. als het Leidse Roodenburg, wel ke elftallen beide volledig uitkwamen, maakten een prettige indruk. C.V.V. wod de toss, dooh dit speelde geen rol, ómdat het windstil was en de zon dwars op het veld stond. Na de aftrap zagen we een keurige aanval van C.V.V., maar deze strand de op de achterhoede van Roodenburg. Kort daarna werd de bal door C.V.V. goed voorgezet en benut (1-0). Al spoedig bleek, dat C.V.V. technisch veel beter was en de Roodenburg- keeper kwam steeds in het nauw. Na corner ontstond het tweede doel punt voor C.V.V, terwijl enkele ogen blikken voor de rust het derde volgde. Na de rust was Roodenburg er veel beter in. Er werden diverse uitvallen gedaan, waaruit één prachtig doelpunt werd gescoord. Het zat Roodenburg overigens niet mee, omdat de achter hoede van C.V.V. goed kopwerk Jever- de, waardoor diverse aanvallen Strand- Tegen de verwachting in zag C.V.V kans om in de laatste minuut het vierde doelpunt te scoren, waarna de scheids rechter het einde blies. Al met al was het een sportieveen spannende wed strijd, die veel belangstelling trok. Hoewel C.V.V. de beker had gewon nen, werd ook Roodenburg door RC.L. bij deze bijzondere gelegenheid niet vergeten. Het kreeg een herinnering voor de prijzenkast. oude te blijven, maar ook in de toekonut en en lering te trekken uit wat deren ten opzichte van het nieuwe heb« ben ondervonden. In dit verband was het bijzonder instructief voor de raadscommissie, in de Belgische plaatsen Zeebrugge, Ostende en Nieuwpoort naast een badleven, dat tot grote bloei is ge komen, ook een zeehaven aan te treffen, waaruit weer blijkt, dat een combinatie van beide zeer wel mo gelijk is. Dit doel heeft ook Katwijk voor ogen. In deze excursie, waarop men zich veel kennis van zaken heeft toegeëigend, springt onmiskenbaar de vooruitstrevende geest naar vo ren, die over Katwijk vaardig is ge- Kostbare gelegenheid99 De wethouders van onderwijs en open bare werken, de heren J. C. van Schail A. J. Jongeleen, woonden Zaterdag» middag in „Den Buroht" de opening b| de 'bloemen- en fruittentoonstelilng, uitgaande van de dahliavereniging „Johai Mater" en de fruitteeltclub „Prof. Sprenger", afdelingen van de Leidse bond van volkstuindcrsverenigingen. De heet W. Smit, voorzitter, heette hen en de hee: Visser, voorzitter van het Algemeen Verbond van Volkstuindersverenigingei in Nederland, speciaal welkom. In eei kernachtige toespraak heeft de heer Vis ser er nog op gewezen, dat de kleinerend! gedachten ten aanzien, van het volkstuin wezen"'bezig zijn té verdwijnen. Hij pret - het gemeentebestuur van Leiden, dat in< ziet, dat de volkstuin een kostbare ge tegenheid is tot goede vrije-tijdsbesteding VISWEDSTRIJD „DE STALEN BAND" Zaterdagmiddag had bij de Leider- dorpse brug een grote viswedstrijd plaats van de personeelsvereniging „Dl stalen Band" van de H.C.W. en N.E.M. Er waren 63 deelnemers, waren zo gelukkig vis te vangen, eerste prijs viel ten deel aan A Kuik, 2. A. Siera, 3. J. Blijie, 4 van Dam en 5. J. Lith. Noordwijk Autobotsing Op de hoek K. DoormanstraatDl Ruyterstraat probeerde een Citroëntji een vrachtwagen te rammen. Deze niet op zij, zodat eerstgenoemde wages beschadigd werd, terwijl de bestuurder een hoofdwond opliep. De trawllogger KW 107 (Jacobs) moest de reis afbreken wegens droevi familie-omstandigheden van één der op varenden. Competitie C.K.B. afd. Zuid-Holland Noord Excelsior won met dubbele cijfers; Ijsvogels moet degr.-wedstrijden spelen; Oranje-Nassau I kampioen van 2A Vele twaalftallen schijnen het goede schot voor die rest van de competitie te hébben bewaard. Slechts op enkele uit zonderingen na werden zeer hoge uit slagen genoteerd en ondanks het kleine programma vielen er twee beslissingen. In die le klasse nam Excelsior geen halve maatregelen' tegen K.V.S. De Sche- veningers konden met een 122 neder laag naar huis gaan. Hert is hier dus afwachten, wat ExcelsiorPernis zal brengen. Ijsvogels zal de plaats in de le klasse door middel van degradatie wedstrijden moeten verdedigen. V.E.S. versloeg de blauwzwarten met 64. Oranje-Nassau I werd op ondubbel zinnige wijze kampioen van de 2e klasse A. De Excelsior-reserves verging het slecht, want die Delftenaren verloren maar liefst met 91. In kilasse 2B bleef de beslissing om de onderste plaats nog even uit. De wed strijd Fluks IT.O.P. I vond namelijk geen doorgang. Permix UI sloot de com petitie met een 142 overwinning op VE.O. II af. Fiks II—D.A.W. I in klasse 3A leverde weinig fraais op. De Oegstgeestenaren gedroegen zich volgens de scheidsrechter niet zoals het behoorde en, nadat reeds een speelster het veld was uitgestuurd, staakte de scheidsrechter 10 min. voor het einde de strijd. De uitslag 04 in het voordeel van D.A.W. I zal wel ge handhaafd blijven. Ons Eiland IIFluks II leverde een 64 resultaat op. Op het Pemix-veld regende het doel punten. Pemix 7 sloeg D.AW. in met 10—1 en Pernix 6 wist tegen D.A.W. IV tot 191 te brengen. Op 1 Sept. werd voor 3A nog gespeeld Pernix IV—Pernix V (4—1). De uitslagen van Zaterdag luiden: le KI.: ExcelsiorK.V.S. 12—2; VES.- LJsvogels 64. 2e KI. A: Oranje-Nassau IExcelsior II 91 (Or. Nassau kampioen). KI. B: VE.O. II—Pernix Hl 2—14; Fluks I—T.OJ5. I n.d.g. KI. A: Fiks II—DA.W. I 0-4; Ons Eiland H—Fluks II 6—4; TO.P. II—Per nix IV r.iet doorgegaan; V.K.C. IKat wijk I niet bekend. 3e KI. B; Mevo II—K.VE. II 0—1. 4e KI. A: Pemix Vü—D.A.W. Hl 10^-1; Pemix VI—D.A.W, IV 19—1. Rotterdam-Zuid werd Zaterdag dool een 71 overwinning op Oranje-W4 kampioen van de le klasse, afdeling Z uid-Holland-Zuid. Pernix verdedigde de V.O.P.S. wimpel met succes

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2